Szia! Azt szeretném megkérdezni, hogy a 'z' betű kiejtésének mi a szabálya? Iletve a casa szónal (ház), miért 'z'-nek ejtük az 's' betűt 'sz' helyett? A masik kérdésem: arra van szabály, hogy az 'i' betűt mikor ejtjük 'i'-nek helyett 'j'-nek? Pl.: più [pjú], chiaro [kjáro]. Köszönöm!
Szia Evelin! „Z” betű: Ezt a mássalhangzót egyes szavakban zöngésen (pl. zoo, zero [dzó, dzéro]) más szavakban zöngétlenül (pl. zio [cio]) (is) ejtik. Hogy mikor hogyan? Ennek megállapításában nagyon sokszor játszik szerepet az olasz nyelv dialektusa. És még a nyelvészeknek is különböző elképzeléseik vannak arról, hogy mikor, melyik kiejtés a helyes. Általánosságban mondhatjuk, hogy ha tartod magad a zöngés kiejtéshez (tehát „dz”-nek ejted), akkor nem fogsz hibázni. A „S” betűt van amikor „sz”-nek van amikor „z”-nek ejtjük. Ne ijedj meg, ez most részletes lesz: sz-nek ejtjük: - s + magánhangzó (szó elején): soda [szodá] (szóda), sera [szérá] (este) - s + zöngétlen mássalhangzók (f, k, p, q, t): sport [szport] (sport), start [sztárt] (start), strada [sztrádá] (út, utca), - mássalhangzó után: falso [fálszo] (hamis) - duppla „s” esetén: rosso [rosszo] (piros), lusso [lusszo] (luxus) z-nek ejtjük: - „s” két magánhangzó között: rosa [rozá] (rózsa, rózsaszín), riso [rizo] (rízs) - s + zöngés mássalhangzók: smog [zmog] (szmog), slang [zleng] (szleng). Az i betű i betű, csak figyelj fel arra, hogy amikor kettő vagy több magánhangzó van az i betűvel nem tudod szépen tisztán kimondani az i betűt, hanem az elmegy „j” betűbe a folyékony beszéd érdekében. Ilyen jelenségek a magyar nyelvben is vannak (természetesen más betűkkel), ha megfigyeled. Ha az i betű két mássalhangzó között van, akkor nincs ilyen problémánk, tisztán ki tudjuk mondani az i betűt. Igazából az a j betű, amit a kiejtésben használok olyan i és j betű közötti hang, csak valahogy jelölnöm kellett írásban is. Ha nem iratkoztál volna fel az ingyenes leckéimre, akkor ajánlom, hogy rendszerezetten indulj el és haladj a tanulásban. Sok előnyöd származik belőle! Itt megteheted: olaszonline.hu/#onlineolasznyelvtanulstotlkezdknekilljrakezdknek
Ciao, nem tévedsz, abszolút helyes az adat. 👍 😀 Én is így tanultam és tanítottam mindíg. De sokéves tapasztalat, hogy sokan nem tudják, hogy melyek a mély és melyek a magas magánhangzók, ezért úgy láttam, hogy egyszerűbb volt a tanulók számára e információ nélkül megtanulni a kiejtési szabályokat. Ennek ellenére nagyon jó, hogy te ismered őket. Brava!!! Élvezetes olaszozást!❤️😘
Szuper! Én ugyan nem tudok románul, de több románul tudó tanulóm örvendezett, hogy sok hasonlóság van a két nyelv között, és én is valóban azt láttam, hogy könnyen ráéreznek sok olasz dologra. Örülök, ha ez Nálad is így van/lesz! :-)
Szia Viki! :-) Gyakorlás kérdése! Fedezd fel benne a logikusságot, ha átlátod és gyakorlod, akkor meglátod neked is menni fog. Mindenki átesett rajta. :-) 💕💕 Hajrá!!! 💕💕
@@TimeaRutsch-Olaszonline Segítséget szeretnék kérni ☺️ A "chiaro" szó kiejtésénél, hogy jön képbe a "j" betű (kJáró) ? Illetve ugyanígy a "ghiotto" szónál is. Köszönöm előre is 🥰
@@eperhab Szia Viki! Amikor az „i” betű után egy további magánhangzó áll, akkor nehéz tiszta „i” betűt kiejteni. Próbáld csak ki. (KIÁRO) Max csak lassan lehet. :-) De az olasz ugye nem arról híres, hogy lassan beszél. :-) Így az „i” betű kissé eltorzul a „j” betű irányába. Ez egy ilyen félhang, se nem az egyik, se nem a másik teljes egészében. A „j” betűt vedd ennek a hangnak a kiejtésére. Valahogy jelölnöm kellett, használhattam volna bonyolult jeleket is, de jobbnak láttam egyszerűsíteni a jelrendszert, és ezt éreztem a legegyszerűbb megoldásnak. :-)
Jaj de jó, hogy rád találtam! Az idei év az olaszé.
Nagyon aranyos vagy! Köszönöm! Én is örülök Neked! 🥰 Egyetértek! Szuper lesz ez az év, rengeteg olasz élménnyel! 😍😘
Nekem is nagyon tetszik....jól lehet vele haladni a tanulásban...mindenkinek ajanlom.
Nagyon szépen köszönöm a tanitást nagyon jól el magyarázod .
Ennek örülök!!! Én is szívből köszönöm Neked!
Nagyon tetszik és érthetően tanítasz!
Köszönöm
+Attila Máthé Én is köszönöm Neked! :-)))
Nagyon szépen köszönöm az eddigi érthető tanítást! :-)
+Katalin Kiszel Nagyon szivesen! :-)))
Nagyon érthető és világos minden! Örülök, hogy rátaláltam,köszönöm! :-))
Szia Ildikó! Én is örülök Neked és a sikerélményeidnek! További élvezetes olaszozást kívánok! :-)
Nagyon tetszik, ahogy a tananyagot felépíted. Érthető, világos. Köszönöm szépen! :-)
Szuper! Nagyon örülök neki! :-) Az olasz csodás nyelv, könnyű tanítani és tanulni! :-) Sok örömet kívánok benne! :-)
Mi piace molto!Grazie mille !
köszönöm a segítséget
Nagyon szívesen! :-)
Köszönöm! :)
Szuper! :-)
A megoldások hírlevélben mennek ki, ehhez itt lehet feliratkozni:
olaszonline.hu/#onlineolasznyelvtanulstotlkezdknekilljrakezdknek
Szia!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a 'z' betű kiejtésének mi a szabálya? Iletve a casa szónal (ház), miért 'z'-nek ejtük az 's' betűt 'sz' helyett?
A masik kérdésem: arra van szabály, hogy az 'i' betűt mikor ejtjük 'i'-nek helyett 'j'-nek? Pl.: più [pjú], chiaro [kjáro]. Köszönöm!
Szia Evelin!
„Z” betű: Ezt a mássalhangzót egyes szavakban zöngésen (pl. zoo, zero [dzó, dzéro]) más szavakban zöngétlenül (pl. zio [cio]) (is) ejtik. Hogy mikor hogyan? Ennek megállapításában nagyon sokszor játszik szerepet az olasz nyelv dialektusa. És még a nyelvészeknek is különböző elképzeléseik vannak arról, hogy mikor, melyik kiejtés a helyes. Általánosságban mondhatjuk, hogy ha tartod magad a zöngés kiejtéshez (tehát „dz”-nek ejted), akkor nem fogsz hibázni.
A „S” betűt van amikor „sz”-nek van amikor „z”-nek ejtjük. Ne ijedj meg, ez most részletes lesz:
sz-nek ejtjük:
- s + magánhangzó (szó elején): soda [szodá] (szóda), sera [szérá] (este)
- s + zöngétlen mássalhangzók (f, k, p, q, t): sport [szport] (sport), start [sztárt] (start), strada [sztrádá] (út, utca),
- mássalhangzó után: falso [fálszo] (hamis)
- duppla „s” esetén: rosso [rosszo] (piros), lusso [lusszo] (luxus)
z-nek ejtjük:
- „s” két magánhangzó között: rosa [rozá] (rózsa, rózsaszín), riso [rizo] (rízs)
- s + zöngés mássalhangzók: smog [zmog] (szmog), slang [zleng] (szleng).
Az i betű i betű, csak figyelj fel arra, hogy amikor kettő vagy több magánhangzó van az i betűvel nem tudod szépen tisztán kimondani az i betűt, hanem az elmegy „j” betűbe a folyékony beszéd érdekében. Ilyen jelenségek a magyar nyelvben is vannak (természetesen más betűkkel), ha megfigyeled.
Ha az i betű két mássalhangzó között van, akkor nincs ilyen problémánk, tisztán ki tudjuk mondani az i betűt.
Igazából az a j betű, amit a kiejtésben használok olyan i és j betű közötti hang, csak valahogy jelölnöm kellett írásban is.
Ha nem iratkoztál volna fel az ingyenes leckéimre, akkor ajánlom, hogy rendszerezetten indulj el és haladj a tanulásban. Sok előnyöd származik belőle!
Itt megteheted: olaszonline.hu/#onlineolasznyelvtanulstotlkezdknekilljrakezdknek
Szia!
Nagyon szépen köszönöm a gyors és részletes választ! Már értem! Mindenképp feliratkozom!
@@evelinberczeli5018 Szuper! :-)
a c utáni magánhangzós dolgot még tovább egyszerűsíteném: ha c után magas hangrendű magánhangzó van, akkor cs, ha mély, akkok k (javíts ki ha tévedek)
Ciao, nem tévedsz, abszolút helyes az adat. 👍 😀 Én is így tanultam és tanítottam mindíg. De sokéves tapasztalat, hogy sokan nem tudják, hogy melyek a mély és melyek a magas magánhangzók, ezért úgy láttam, hogy egyszerűbb volt a tanulók számára e információ nélkül megtanulni a kiejtési szabályokat.
Ennek ellenére nagyon jó, hogy te ismered őket. Brava!!! Élvezetes olaszozást!❤️😘
2:13 mint a románban
Szuper! Én ugyan nem tudok románul, de több románul tudó tanulóm örvendezett, hogy sok hasonlóság van a két nyelv között, és én is valóban azt láttam, hogy könnyen ráéreznek sok olasz dologra. Örülök, ha ez Nálad is így van/lesz! :-)
Huu, kicsit bonyolult nekem. Ki írom füzetbe és próbálom memorizálni. De olyan lassan megy nekem a megjegyzése :(
De nem adom fel ☺️💕
Szia Viki! :-) Gyakorlás kérdése! Fedezd fel benne a logikusságot, ha átlátod és gyakorlod, akkor meglátod neked is menni fog. Mindenki átesett rajta. :-) 💕💕 Hajrá!!! 💕💕
@@TimeaRutsch-Olaszonline Segítséget szeretnék kérni ☺️
A "chiaro" szó kiejtésénél, hogy jön képbe a "j" betű (kJáró) ?
Illetve ugyanígy a "ghiotto" szónál is.
Köszönöm előre is 🥰
@@eperhab Szia Viki! Amikor az „i” betű után egy további magánhangzó áll, akkor nehéz tiszta „i” betűt kiejteni. Próbáld csak ki. (KIÁRO) Max csak lassan lehet. :-) De az olasz ugye nem arról híres, hogy lassan beszél. :-) Így az „i” betű kissé eltorzul a „j” betű irányába. Ez egy ilyen félhang, se nem az egyik, se nem a másik teljes egészében.
A „j” betűt vedd ennek a hangnak a kiejtésére. Valahogy jelölnöm kellett, használhattam volna bonyolult jeleket is, de jobbnak láttam egyszerűsíteni a jelrendszert, és ezt éreztem a legegyszerűbb megoldásnak. :-)
@@TimeaRutsch-Olaszonline Szuper! Köszönöm szépen ☺️ Jobban is a számra jön a kiejtése, de gondoltam megkérdezem, hogy tisztában legyek vele 🥰
@@eperhab Nagyon jó! Ez valóban így van! És jól tetted, hogy megkérdezted! 💕💕