ROGATEK to piękna roślina, pozyskiwałem ją z natury ale jak mówi konkretnie i obrazowo to serce rośnie. Poruszasz temat bardzo wielokierunkowo. W akwarium podstawa to równowaga biologiczna, cykl azotowy, ilość roślin, obsada i sto tys. innych czynników. To wszystko musi grać. Temat morze. Zrobisz jeszcze wiele filmów i zawsze będzie jakieś ale ... to natura której się ciągle uczymy, a Ty to ułatwiasz.❤😂😂😂
Stawiam akwarium od nowa 2gi raz na ziemi i doskonale pamiętam zasyfione glonami całe akwarium szyba roślinki kamienie makabra. Najlepsze jest to że restart robię i też na ziemi i sam trawnik robię i się bardzo boję.
Siatka zabezpiecza dostanie się ziemi do wody jak się przesadza rośliny pierwsze słysze żeby ryba przebiła się przez warstwę 5 cm żwirku i się zaplątała?
Zbieram się założyć baniak na 30l z roślinami łatwymi typu rotala, hydrocotyle, anubiasy i tak dalej dla bojownika kilku krewetek i ślimaków. Mam sporo wiedzy i zero doświadczenia 😅więc nie chcę mi się udawać do nawozów bo nie umiem. Więc pytanie-nie mogę zdecydować się na typ podłoże - górkę ziemi w koncie akwarium i żwirek czy substraty?! Co łatwiej będzie kontrolować? I co będzie bezpieczniejsze względem glonów? Dziękuję❤
Pierwsze trzy razy, kiedy startowałem zbiornik na ziemi ogrodowej, były porażkami. Następne kilka zbiorników wyszło po japońsku , czyli "jakotako". Teraz ,po tylu błędach, już mi wychodzi i z dobrym wynikiem. Trochę doświadczenia już zdobyłem i co do ilości ziemi nie zgadzam się z ROGATKIEM. Ziemia ogrodowa ma być "pokarmem" dla roślin jedynie na start. Potem zapewnią go rybki lub w roślinnych będą podawane nawozy. Ja podaję minimalną ilość ziemi, tak około 5-10mm . Przy większej ilości nie da się zapanować nad azotem i fosforem. Dlatego te 5cm wydaje mi się grubo przesadzone. Zgadzam się i przestrzegam innych, niezbędna jest gęsta obsada roślinami szybkorosnącymi. Na początku trzeba częściej i większymi porcjami podmieniać wodę. Siatki są zbędne i tylko przeszkadzają. Co do samej ziemi, to nie stosujcie ziemi do kwiatów. Ta może zawierać przerobione odpady z oczyszczalni ścieków. Proponuję ziemię do uprawy warzyw, lub uniwersalną. Bardzo fajne filmy. W przystępny sposób omawiasz nawet bardzo trudne aspekty akwarystyki. Brawo, czekam na następne. W Twoim "pomazanym" akwarium co jakiś czas wybucha burza bąbelków. I nie wygląda na CO2. Co to jest ?
Nie radzę, ziemia zatwardza wodę, jest brudna i ciężko potem umyć akwarium przy restarcie. Ziemia oddaje to co ma w sobie i powoduje choroby kryptokoryn. Lepiej zastosować zwykły żwir z kulkami glinianymi na dnie. Nie warto paprać się ziemią.
@@dybus87 Co kto lubi ?A powinno byc co lubią rosliny ;) Ziemia nie zatwardza wody to raz a dwa jest najlepszym co moze byc dla roslin (rezerwuar substancji odzywczych) oraz ma tez te zalete ze wchlania produkty przemiany materii ryb stajac sie tym samym niewyczerpalnym zrodlem nawozow dla roslin . Nie warto to raczej wydawac pieniedzy na gotowe drogie substraty podczas gdy ziemie mamy za darmo .Polecam z kretowiska .Kulki gliniane warto dolozyc do ziemi ;) jak rowniez 2 lyzki stolowe weglanu wapnia(wapno ogrodowe) na 10l podloza .Ziemia z kretowiska jest lepsza niz z marketu bo nie ma sztucznych dodatkow . Przed wlozeniem do akwarium rozlozyc cienka warstwe na folli i calkowicie wysuszyc .Mozna dodac do ziemi zwirku oraz wermikulitu (wczensiej wymoczonego pare dni i wyplukanego.
Dzień dobry mam problem z bojownikiem , mianowicie mój super delta ma postrzepione płetwy i mam preparat healthosan na postrzepione płetwy. Czy to lek czy mogę dawać bez obaw ze obniże odpornośc i jakie witaminy podawać po kuracji z góry dziękuję za odpowiedź ?
Chyba inna książkę czytaliśmy. Ani przystępna, ani specjalnie pożyteczna dla przeciętnego akwarysty. To co tam jest rzeczywiście przydatne można streścić na paru stronach. Cała reszta to odniesienia do badań ekologicznych i to jeszcze często w realiach amerykańskich (w odniesieniu do roślin który występują u nich i do ich ekosystemów). A akwaria które Wakstad pokazuje są też mocno specyficzne i niewiele mają wspólnego z tym co obecnie akwaryści chcą zakładać w swoich domach. Pozycja ciekawa, ale jeżeli ktoś liczy, że przeczyta to książkę i rozwieją się jego wątpliwości akwarystyczne oraz będzie w stanie zrobić super stadium wystawowe to się raczej mocno rozczaruje.
@@Rogatek ok bo taką ziemie kupilem z perlitem i torfem chcialem jeszcze dolozyc pokruszonej gliny no i zobaczyc czy taka mieszanka zda egzamin ale dzieki bo niewiedzialem ze perlit moze wyplynąć dzieki za odpowiedz
kolejny ciekawy temat do opowiadania sobie wybrałeś,mam tylko jedno spostrzeżenie co do koloru markera mianowicie nie zawsze widać co tam dokładnie opisujesz zwłaszcza na tle czerwonych roślin pomimo to łapka w górę i czekam na następny temat.
Ten marker to tak troche bardziej dla mnie, by mieć czym ręce zająć i ukierunkować trochę swoje myśli. Ale wezmę pod uwagę, poszukam czy czegoś niebieskiego nie znajdę, choć muszę przyznać, że sporo odcinków już jest ponagrywanych z tym.
@@Rogatek rozumiem cię ale to też przydatna podpowiedź dla oglądających zwłaszcza dla typowych wzrokowców no i zawsze to lepiej wygląda jak jest rozrysowane to co opowiadasz.To było tylko moje spostrzeżenie wiec nie ma co sie za bardzo przejmować bo robisz kawał świetnej roboty.Dzięki.
Mając bezpośrednio w ręku już zakupioną ziemię i substrat jbl aquabasic CO będzie korzystniejsze chcąc prowadzić bujny rislinniak lt stosunkowo bezobsługowo tak jak to promuje Pani Walstad?
Uzywam ziemi z kretowiska .Kupnej sie boje bo nie wiem co do niej dodano wiec nie powiem ci bo nie mam takich doswiadczen .Ale zawsze ziemia bedzie lepsza .Wlasciwosci ziemi sa takie ze wchlania ona i kumuluje skladniki odzywcze np z odchodow ryb .Dlatego ziemia to takie perpetum mobile dla roslin. Zaden substrat tego nie potrafi
Nurzańce czyli walisnerie nie lubią dużej zawartości związków węgla (carbo i mocne CO2 zabijają ją), a tych w ziemi ogrodowej, zwłaszcza po stracie jest od cholery.
Witam. czy podloze aquanova subsrtrat w wiaderku nadaje sie w ogóle do czegoś , jest to najtańsze jakie znalazłem , czy również trzeba unikać kapsułek .Moze warto zrobić restart i oszczędzić czasu
Stosowanie dodatkowych wspomagaczy i ulepszaczy zawsze odradzam. Podłoża są projektowane jako gotowe produkty i o ile producent tego nie zaleca nie należy nic stosować dodatkowo.
Jestem w trakcie zakładania "ziemniaka". Mam małą hodowlę dendroben na potrzeby wędkowania. Czy taka ziemia nie będzie za bogata w substancje odżywcze? Super materiał. Pozdrawiam
Nie bedzie jesli od razu obsadzisz gesto akwarium i najlepiej roslinami szybkorosnacymi .Chodzi o to zeby glony nie mialy mozliwosci karmienia sie w przypadku gdy roslin wyzszych jest zbyt malo zeby pochlonely substancje odzywcze .Rosliny wyzsze beda szybsze w pobieraniu pokarmu i dlatego glony sie nie pokazą ,ale musi ich byc wystarczajaca ilosci
@@Rogatek właśnie z powodu wypłukania nawozów itp. Jestem laikiem w tym temacie i dlatego pytam, ponieważ kamyki i żwirek też dobrze przelałem bieżącą wodą przez drobne sitko
@@killers86 Ziemi się nie płucze. Przynajmniej w taki sposób jak to napisałeś. Wykonuje się zabieg zwany mineralizacją, ale jest to dosyć złożony i długotrwały proces, którego nigdy nie przeprowadzałem, więc nie chce się na jego temat wypowiadać.
@@killers86 Nikt nie badał, bo nikt nie ma w tym interesu. I nie ma to większego sensu. Masz obawy - idź kup specjalne podłoża akwarystyczne w sklepie, a nie kombinuj.
Witam Bardzo przydatny film... Chce wystartować akwarium 240 l na ziemi i faktycznie chyba nie zastosuje siatki... Czy ziemia będzie miała wpływ na parametry wody ? Pozdrawiam...
Prametry wody??? a czemu chcesz sie bawic w chemika ? Ja nigdy nie zawracam sobie glowy parametrami, bo to natura przeciez i nie ingeruj w nia. Sam pewnikiem kupujac zywnosc szukasz ta bez chemi tak ale rybom chesz ja dawkowac chlopie, toz to paranoja !!!
Skoro na ziemi ogrodowej krewetki i ślimaki wpuszcza się dopiero po miesiącu, to jak to się ma do cyklu azotowego omawianego w innym filmie, w którym było mówione, że krewetki i ślimaki wpuszcza się po tygodniu? Czy to oznacza, że cykl azotowy na ziemi ogrodowej trwa dłużej, bo wpuszczanie pierwszych mieszkańców jest możliwe dopiero po miesiącu?
Krewetki i ślimaki nie mają w tym przypadku nic do cyklu azotowego a do występowania związków miedzi w ziemi ogrodowej. Miedź jest zabójcza dla skorupiaków i mięczaków.
@@kulitom Czy ty w ogóle rozumiesz zdania, które ci napisałem? Wskaż proszę gdzie napisałem cokolwiek o niedojrzałym akwarium? Jedyne zdanie gdzie wspomniałem cokolwiek o cyklu azotowym jest tylko wskazaniem, że nie jest on powodem dlaczego skorupiaki i mięczaki są dodawane w późniejszym czasie. Biorąc pod uwagę twoją nieumiejętność zrozumienia tekstu pisanego to nie dziwię się, że nie zrozumiałeś też treści filmu. Autor wyraźnie mówi w nim dlaczego krewetki i ślimaki są wprowadzane znacznie później. Z mojej strony to koniec dyskusji z tobą.
Zamierzam w najbliższym czasie założyć swoje pierwsze w życiu akwarium (200l). Skłaniam się do użycia ziemi ogrodowej. Póki co czytam, oglądam, uczę się teorii, a ten kanał to wspaniałe jej źródło. Spotkałem się z zaleceniem aby ziemię ogrodową wymieszać z kulkami keramzytowymi. Podobno keramzyt jest świetnym miejscem do życia dla tych dobrych bakterii. Czy ktoś może podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie? Druga sprawa to to mnóstwo roślin, które jest wymagane. Czy powinienem liczyć się w fortuną wydaną na rośliny w sklepie akwarystycznym, czy może będzie OK jeśli kupię tych roślin trochę i dam im czas aby urosły? Nie spieszy mi się jakoś bardzo i spokojnie mogę poczekać dwa miesiące zanim wpuszczę ryby do wody. To prowadzi do kolejnego pytania: czy kiedy nie ma ryb, to podmienianie wody też jest konieczne? Bo wydaje mi się, że nie.
Chyba większość aspektów jest poruszona w tym filmie. Moim zdaniem roślin musi być dużo, a podmiany to już bardziej kwestia tego jak konkretną ziemia się będzie zachowywać i jakie będzie dawały poziomy azotu i fosforu w wodzie. Z keramzytem byłbym ostrożny bo jest on dosyć lekki i może ci potem wpływać, a nawet wzruszać ziemię.
Kiedyś była mowa zapowiadająca materiał o grubościach szyb akwariowych. Cały czas czekam. Chętnie bym posłuchał o tym. Było o rodzajach szkła na budowę akwarium i chętnie bym posłuchał o zalecanych grubościach szyb oraz minimalnych i rodzajach klejenia. Wiem że lepiej by się może wypowiedziały osoby budujące akwaria ale zapewne Pan ma też spore doświadczenie. Wiem że są tabelki i normy, oczywiście je znam, ale to nie to samo co opinia osoby doświadczonej w akwarystyce.
Jesli chodzi o szklo to mocniejsze jest zwykle Float od Opti White .Grubosc oczywiscie zalezna od wielkosci zbiornika .Szczegolnie dlugosc ma znaczenie ale tez wysokosc (im wyzsze tym wieksze cisnienie dziala na szklo) a im dluzsze tym bardziej wygina szyby w łuk . Od 10mm grubosci juz zaczyna sie tzw "sztywne " szklo i jesli to nie ma byc malutki akwa ale powiedzmy juz te 100cm dlugosci zrobil bym go wlasnie z 10mm szkla . Klej tez jest wazny .Polecam czarny silikon (przezroczysty jest slabszy) Firmy Den Braven Montagefix AQ . Sposob klejenia wg producenta kleju www.denbraven.com/pl-pl/baza-wiedzy/budowa-akwariow/ W klejeniu najwazniejsze jest : Temperatura w jakiej sie klei ,czyste powietrze w pomieszczeniu gdzie kleimy akwa (tak, tak to tez jest wazne choc brzmi moze nieco przesadnie) szybkosc klejenia (nie mozna czekac za dlugo z uwagi na naskorkowosc) I jedna z najwazniejszych rzeczy : Odtłuszczenie szkla w miejscu klejenia .Nawet najlepszy klej na nic sie zda jesli szklo bedzie zle odtluszczone .Trzeba to zrobic przesadnie dokladnie .Jak przecieramy szklo bawielniana szmatką nie powinna ona sie slizgac ale zatrzymywac na szkle .Wtedy jest prawidlowo odtluszczone Jesli chodzi o styk klejonej powierzchni to wiadomo ze im on wiekszy tym lepiej dlatego uwazam ze jednak nalezy dawac tzw "szew" w srodku miedzy sklejonymi szybami Estetyka estetyką a zycie i praktyka swoje .Chyba ze komus nie zalezy czy po jakichs paru lata akwarium nagle sie rozszczelni
Jak bym miał kupować ziemię i dodawać purigen to lepiej dołożyć i kupić dobre podloze :) a w akwa na ziemi denerwował mnie zawsze zapach wody w akwarium
Małe pytanko, jakieś 2 lata temu wystartowałem z akwarium 240L. Popełniłem w nim dużo błędów i dopiero teraz się o tym zorientowałem więc planuje restart. W akwarium stosowałem substrat, który był na powierzchni pomieszany ze żwirkiem. Przy restarcie planowałem tą mieszankę wypłukać i dodać do tego ziemię ogrodową. Czy jest możliwe żeby połączyć to razem? (Ziemia pod tą mieszanką oczywiście)
Znaczy taki pół restart, bo ryby muszą trafić do tego samego zbiornika w tym samym dniu. Najwyżej zostawię z 40% wody i resztę doleje krajowy a żwir wymienię i zrobię od nowa na ziemi
@@ptrenerwikitor9447 Na Twoim miejscu zrobil bym calkowity restart i jako podloze uzyl kolejno : Nieco wegla drzewnego (doslownie posypac tylko malutka iloscią dno aby cos tam bylo ) na to ziemia z kretowiska uprzednio poddana mineralizacji ( rozlozyc na folii cieniutka warstwą az wyschnie do konca i tylko 1 raz bez zadnego namaczania ponownego itp bo w ten sposob wyplukujesz substancje odzywcze z ziemi i to mija sie z celem) ) ziemie wymieszac z wermikulitem ktory wczesniej namoczyc ze dwa dni i dobrze wygniesc wyplukac zeby tonał .Mozesz dodac prochnicy drzew lisciastych (trzeba pozyskac z suchego miejsca) jesli nie masz to trudno nie dawaj wcale . Do tej mieszanki dodaj jeszcze zwir i wszystko ladnie razem wymieszaj wraz z weglanem wapnia (wapno ogrodowe) w ilosci 2 duze lyzki na 10L podloza . Daj na dno (cale lub fragmentarycznie ,pamietaj ze w ziemi powinny byc zywe korzenie jak nie sadzisz na calym dnie to nie dawaj na calym ziemi ) do tej mieszanki powtykaj dosc gesto kulki gliniane .Wszystko przysyp zwirem 4-5 cm I gotowe ;)
Zgadzam się że siatka jest nie potrzebna, tylko dobrze zasypać ziemię minimum 3 do 4 centymetrową warstwą żwirku. Chyba że ktoś prowadzi profesjonalne akwaria, ale jak ktoś takie prowadzi to stosuje bardziej wysublimowane podłoża by utrzymywać zaplanowane parametry.
Wg mnie winne jest albo swiatlo albo odczyn podloza albo sklad wody . Albo te wszystkie rzeczy naraz .Podloze powinno miec odczyn zasadowy (dodac wapno ogrodowe 2 duze lyzki na 10L podloza ) duzo zelaza: dodac kulki gliny ,zeby spulchnic podloze warto dodac np wermikulit i troszke zwiru (ziemia oczywiscie tez ma byc) Swiatlo powinno byc min te 0.5 W/L (mam na mysli przelicznik na zwykle jarzeniowki a nie ledy) Woda powinna nie byc za miekka I o odpowiedniej temperaturze i stabilnym ph (w twardszej ta stabilnosc jest wieksza ) Trzeba wziac jeszcze pod uwage Allelopatie czyli wplyw substancji wydzielanych przez rosliny na inne rosliny .Dlatego w akwariach holenderskich czesto podmienia sie wode zeby rozcienczyc te substancje i zeby rosliny silniejsze nie zabily slabszych wlasnie tymi substancjami ktore wydzielają
Niedawno zakładałem akwarium bez filtracji dla bojownika na ziemi do oczek wodnych, bardzo podobna do ogrodowej. Pierwsze zalanie to była zupa, dwa miesiące dojrzewania ale jestem zadowolony. Dodam tylko, że ponieważ w założeniu jest to biotop bagna torfowego to niczym tego nie przykrywałem, gołe błoto i da się. Największy problem to zdobyć bezkręgowce do takiego akwarium.
Siatki są rzeczywiście zbędne, aby wyciągnąć roślinę trzeba często ja wycinać bo korzenie są zaplątane w siatkę. Nurzaniec na ziemi rośnie super, woda wcale nie musi być żółta, aby osiągnąć dobre efekty należy stosować odpowiednią ilość ziemi w stosunku do wielkości zbiornika, ilości roślin, światła itp. To są tylko moje doświadczenia z ziemia ogrodową w zbiorniku.
Kupcie sobie ksiazke "Rosliny w Akwarium" Ekologia roslin wodnych dla akwarystow . Diana Walstad (j Polski) Tam jest caly temat o akwariach low tech czyli na ziemi ogrodowej . Rogatek slusznie ja poleca .Ksiazka nie jest napisana w jezyku naukowym :D nie jest slkomplikowana dla kogos kto ma normalne IQ Panie Rogatku mam te ksiazke a nie jestem naukowcem i rozumiem wszysto doskonale bez slownika wyrazow obcych Wladyslawa Kopalinskiego :D Demonizuje Pan strasznie Pozdrawiam PS Ziemia jak najbardziej moze pochodzic z naturalnego siedliska wykopana zwyczajnie(lepsza opcja niz kupienie gotowej) Najlepiej z kretowiska ,jako nawoz super dobra jest próchnica drzew lisciastych (sucha) wszystko macie w ksiazce Na spod takashi Amano zawsze dawal troche wegla drzewnego (tez to stosuje)
Zapraszam Cię do sklepu. Jak przeciętnemu klientowi "panie-ja-miałęm-dwóje-z-chemii" będziesz musiał tłumaczyć co to jest PO4/NO3, lub dorosłym ludziom wyjaśniać co to jest fotosynteza i, że w akwarium trzeba zapalać lampkę to zrozumiesz, że książka Waldstad jest bardzo naukowa :D.
@@Rogatek Dziekuje za zaproszenie :) Jesli ktos takich bardzo podstawowych spraw nie zna to rzeczywiscie ta ksiazka jest 'naukowa" :D ale dlatego wlasnie napsialem ze dla ludzi o normalnym IQ . Mam tylko srednie wyksztalcenie ale nawet jak nie mial bym zadnego to istnieje google gdzie takie rzeczy napewno mozna poznac .Twierdzi Pan ze sa ludzie nie umiejacy korzystac z wyszukiwarki? Hmm .. to dobrze ze nie mam takich doswiadczen :D Nikomu nie chce robic zlosliwych przytykow ale ta odrobina wiedzy ...jeju to przeciez nie boli a procentuje bardzo Nie umiem sobie wyobrazic ze ktos nie wie co to fotosynteza lub nie potrafi sprawdzic czym jest PO4 /N03 czy Ph ,KH .GH ,czym jest alleopatia itp .A jak nie wie to na Boga .Jest google ,sa ksiazki Wspolczuje Panu tych rozmow z takimi ludzmi i nie rozumiem czemu skoro biora sie za akwarystyke nie szukaja wiedzy w tym temacie PS Podtrzymuje zdanie ze dla normalnycph ludzi ksiazka Diany nie jest naukowa .Jest pisana wlasnie dla akwarystow Pozdrawiam
@@Rogatek No nie wiem.Jakos wszyscy moi znajomi ktorzy interesuja sie akwarystyką na powaznie nie maja problemu ze zrozumieniem ksiazki D Walstad .Wlacznie ze mną .Raz jeszcze podkreslam ze nie jestesmy naukowcami :D Moze Pan ma na mysli wtornych analfabetow? To moze nie mowmy o skrajnosciach
Ja dałem do swojego moskitierę bo się naoglądałem youtube i dzisiaj pluje sobie w brodę za tą siatkę bo mega źle się sądzi roślinki nie polecam żadnej siatki!!!!!!
@@Przemek1973r Ziemne biale swiatlo czyli duzo niebieskiego dziala najbardziej na rozkrzewienie masy zielonej .Czerwone widmo dziala bardziej na kwitnienie .Nie znaczy to ze ma byc samo niebieskie bo wazna jest rownowaga .Wg mnie potrzeba tez troche UVB(liscie sa grubsze ) .Nie wiem tez czy kazdy o tym wie ale rowne ilosci swiatla czerwonego ,niebieskiego i zielonego daja widzialne swiatlo biale Dziwie sie dlaczego w lampach led nie stosuje sie wlasnie tego w taki sposob do doswietlania roslin a kombinuje tylko z czerwonym i niebieskim ktore daje w sumie kolor magenta (fiolet,róz) nie dosc ze wyglada to nienaturalnie to jeszcze nie da sie ocenic kondycji roslin w takim swietle . Gotowe zas lampy akwariowe Led sa oszukane bo nie uzsykuje sie z nich widzialnego swiatla bialego z trzech kolorow (RGB) Uzyskuje sie to swiatlo pokrywajac niebieskie diody luminoforem Jesli chodzi o ilosc swiatla to od pewnego momentu trzeba dozowac C02 (przewaznie juz powyzej 0.6W-0.7W /Litr (Nie pisze o ledach) . Skoro sie ma rosliny ktore sa w naturze bagienne ,przybrzezne ,okresowo zalewane to maja dostep do duzej ilosci swiatla i C02 z atmosfery i dlatego jak sie je umiesci zalane calkowicie w akwarium trzeba dac im wiecej swiatla i wiecej c02 zeby to wyrownac .Pomyslec warto natomiast ze skoro w powietrzu jest C02 to natleniajac wode tez dostarczamy tego C02 Pozdrawiam PS wg mnie najlepsza jest ziemia z kretowiska .Wykopana samodzielnie i poddana procesowi suszenia na powietrzu (cienka warstwa az wyschnie calkiem ) Najlepszym nawozem zas jest prochnica drzew lisciastych (powtarzam za D.Walstad) Musi byc tylko pozyskana sucha. Mozna dolozyc wegla drzewnego na dno ,dolomitu , laterytu ,Kulek gliny .wapna ogrodowego ,wermikulitu Wg mnie w podlozu nie powinno byc mniej niz 4.5 ph bo jest to odczyn smiertelny dla korzeni .Jesli jest taka mieszanka oparta o glebe na calej powierzchni dna akwarium to powinny byc zasadzone rosliny tez na calej powierchni dna ,ale mozna polozyc ją przeciez nie na calosci skoro nie chce sie obsadzic wszystkiego bo np tyl ma byc wyzej i tam epifity a z przodu np kryptokoryny .Chodzi o to ze powinny byc w ziemi zywe korzenie Do tej mieszanki dodal bym jeszcze weglan wapnia (wapno ogrodowe) w ilosci 2 lyzki stolowe na 10 l podloza
Dzięki za spostrzeżenia. Chociaż mogłeś to bez napisać bez zbędnych dodatków. Napisz więcej jakiej ziemi używasz i jak uruchamiasz swoje akwarium, wtedy wszyscy będziemy mogli skorzystać z Twoich doświadczeń.
.. "sporo ponad 100 złotych" za substrakt, śmiech na sali, nie widze w ogole powodu, by uzywac ziemi ogrodowej. Rośliny, rybki itp, wiecej kosztuje niż ten substrakt, a wiec skoro zakladasz akwarium, to max 200pln 'górką' to pikuś 😜👉
Moj drogi, moje pierwsze akwarium to juz w latach 80-tych, potem chwila przerwy a to co mam teraz 100 litrowe zalozylem wiosna 2016 roku i zapewniam Cie nigdy nie interesowalem sie chemia zbiornika, jakimis tam parametrami, w moim przekonaniu to najzwyklejsza w swiecie - Paranoja bawienie sie w chemika, a to czegos za duzo, a to czegos za malo, a to pH, a to twardosc. Chlopie, pozwulmy naturze zyc swoim torem a bedzie dobrze. Ja swoje akwarium wbrew pseudo fachmanom mam ustawione blisko okna, nakryte szybka jedynie w 2/3 wielkosci zbiornika, swiatla uzywam jedynie puzna jesienia i to pare godzin, bowiem jak w naturze, nie zawsze dni sa tak naslonecznione jak to robia "fachmani" od akwarystyki swiecac po 12 godzin !!! Zapominamy o prostych zasadach jakie istnieja w naturze, np. juz stosownie ustawione falowanie wody zupelnie wystarcza na napowietrzanie zbiornika, zatem napowietrzacz?? Ja stosuje rozniez jedynie jesienia na pare godzin i to ten najmniejszy jaki istnieje na rynku !!! O CO2 nawet mowy nie ma, bo kocham moje rybki stad nie zamierzam ich zatruwac, nie jestem hipokryta, ktory twierdzi z jedneej strony, ze kocha nature a jednoczesnie w pelni swiadomie truje swoje rybki... Tedy zapytam Ciebie - jakim sposobem jakowys "fachman" wyliczyl jakiej wielkosci stosowac napowietrzacz do akwarium ??? Albo moc grzalki i tutaj pytanie - jesli Ja mam grzalke ustawiona na 23 stopnie a w pokoju mam non stop temperature 24 stopnie, to jakiej mocy grzaklke do 100-tu litrowego zbiornika powiniem zainstalowac ??? Tutaj dla zabawy dodam - bedac w sklepie zoologicznym chcialem kupic grzalke a sprzedawca zapytal - ilu litrowy mam zbiornik, Ja powiadam - 100-tu litrowy i odpowiedz sprzedawcy - aaaa to grzalka minimum 100 W, wiesz co??? myslalem ze sie zesmieje ze smiechu, Zaprawde, takie to zwykle sa porady "fachowcow"
Poruszasz wiele tematów i nie bardzo chce mi się wdawać w dyskusję na każdy z nich. Kiedyś były inne akwaria, teraz są inne i inne są oczekiwania klientów. Akwarium w stylu Amano nigdy byś nie stworzył przy użyciu technik i wyposażenia, które były 20 czy 30 lat temu. A są ludzie, którzy takich efektów oczekują i mają do tego prawo. I od tego są potrzebni jak to mówisz fachmani, testy, chemia i całe wyposażenie. Hejtowanie i robienie z siebie jakiegoś guru są tutaj zupełnie nie na miejscu. Są akwaria, które wymagają napowietrzaczy są i takie, które ich nie wymagają. Ponownie, to, że ty nie potrzebujesz to nie oznacza, że należy się teraz wywyższać i wyśmiewać. Napowietrzacze mają różną wydajność, dopasowaną to różnych zbiorników - ktoś kiedyś zbadal rozpuszczalność tlenu w wodzie i na tej podstawie są dobierane urządzenia. To samo odnośnie grzałek. To jak się je dobiera do akwariów wynika z prostej termodynamiki. To wszystko można policzyć. To, że w sklepie cię pytają o litraż to normalne pytanie, bo tak właśnie się dobiera grzałki. A, że sprzedawca nie ma czasu (ani ochoty) robić ci wyliczeń to podaje się uproszczoną zasadę 1W=1l. Oczywiście idealnie powinien spytać też o temp. w pomieszczeniu jeszcze, ale jestem w stanie zrozumieć, że nie chciał się wdawać w szczegoły. Ogólnię to życzę trochę więcej życzliwości i mniej wyśmiewania tego, ze ktoś chce inaczej i robi inaczej. Akwarystyka ma różne oblicza i jest bardzo różnorodna i nie można wszystkiego sprowadzać tylko do tego co ma się w domu na parapecie. Pozdrawiam.
@@Rogatek Znasz takie powiedzenie - odwracanie kota ogonem - no wlasnie, bo co coz to znaczy hejtowanie ??? zarzucajac komus to hejtowanie, nie sadzisz, ze tym samym odbierasz komus mozliwosc wyrazania swojej wlasnej opinii??? Takie a nie inne jest moje zdanie do ktorego mam pelne prawo kropka, natomiast co do guru, to zwaz prosze, iz to wlasnie Ty tutaj robisz za guru i nawet nie probuje tego zrozumiec, albowiem uwazam, iz akwarystyka to hobby wyjatkowe bo dotyka natury zatem i czlowiek ma wrecz powinnosc wlasciwie zachowywac sie wobec tej formy hobby. Kiedys slyszalem, iz sklepy zoologiczne to rowniez doradztwo a Ty mi mowisz, iz rozumiesz sprzedawce, ktoremu nie chcialo sie podjac rozmowy??? Chlopie, to wlasnie ci handlarze robia za guru wprowadzajac w blad Ludzi, bo przede wszystkim sprzedaz sie liczy prawda???
@@krzysztofakierman4583jakie ty stosujesz podloze u siebie w zbiorniku. Zakladam akwarium 230l ma to byc zbiornik ogolny rybki i rosliny. Z tego co czytam to ty jestes taki "stary akwarysta " i odrazu skojarzyles mi sie z moim dziadkiem ( juz nie zyje ) i pamietam zawsze u niego akwaria , te rosliny , woda krysztal, jak ja to uwielbialem. Chce do tego wrocic , znowu poczuc ten klimat. Daj pare wskazowek z podlozem , roslinami no i moze jeszcze jakies triki jak wystartowac ze zbiornikiem. Pozdrawiam 🏆
@@martinfly1132 Moje akwarium w umiejscowilem w poblizu okna to; 80x35x40 nakryte szybka wielkosci jakies 2/3 zbiornika, na szybce ulozylem korzenie, kamyki, jako oswietlenie stosuje dwie lampki Ledy po 6W kazda umiejscowione na bocznej szybie, a i tak to oswietlenie zapinam jedynie gdy dzien jest pochmurny, natomiast latem prawie w cale ich nie uzywam, grzalka 50W, filtr zewnetrzny JBL-a e402, pompka to APS 50 Tetra a jako kamien napowietrzajacy mam listwe dlugosci 15 cm. i tak mam ja ustawiona by babelkowanie chociaz w czesci bieglo wprost pod rurke naplywowa z filtra bowiem trzeba Ci wiedziec, iz w praktyce jesli masz dobrze ustawione falowanie tafli to to wystarcza do napowietrzania. Totez Ja przez caly okres lata napowietrzania prawie wogole nie uzywam a jedynie gdy juz dzien sie skraca to co najwyzej zapne na jakies 2 godz. max. Postanowielm uzywac takowej listwy poniewaz to pomaga rozbijac zanieczyszczenia tafli wody, stad nie miewam klopotow z mgla na powierzchni. Ja mysle, ze taki zestaw napowietrzania i u Ciebie by wystarczyl. Podloze natomiast to; 5kg zwyklej ziemi doniczkowej bez nawozow kupiona w BrikoMarsze. Ta ziemie wymieszalem z podlozem odzywczym 350 g Florapol + Fe firmy JBL-a, plus dwie dobre garsci grysiku wielkosci 2-5 mm frakcji i tak wymieszana ziemie ulozylem na spodzie zbiornika, warstwe jakies 2 - 3 cm, powtykalem w ta ziemie pare kamykow lawy wulkanicznej wielkosci jakies 1,5 do 2,5 cm oraz kilka kulek FLORA 7 Kugeln firmy JBL a na to teraz zwir bialy cienka warstwe w zasadzie jedynie posypalem po wierzchu zakupiony rowniez w Briko wielkosci 5 mm do 1 centymetra i juz teraz na to zwirek wielkosci ok. 1,5 - 2,5 mm frakcji takze w sumie warstwa w calosci wyszla na jakies 5 - 6 cm rowno rozlozona po calym akwrium no i juz teraz roslinki; Cryptocoryny; perpurea rarytas, to mala roslinka, nastepnie undulata green, costata oraz nevillii rarytas i dalej - 3 sztyki Synema Hygrophila diformis, oraz Ceratopteris Cornuta, puzniej jeszcze dodalem 2 szt Echinodorus Ozelot Green i Hygrophila corymbosa. Tyle, po powtykaniu z podloze zalalem polowe zbiornika woda (wode woze ze zrodla lesnego) a po 2 dniach odcedzilem ta wode i juz zalalem jakies 3/4 zbiornika swiezej wody i po nastepnych 3 dniach wpuscilem rybki no i uzupelnilem woda do juz normalnego stanu. Ja w zbirniku staram sie urztmywac temperature nie nizej niz 23 - 22 stopnie, no latem bywa z tym roznie wiadomo !!!
ROGATEK to piękna roślina, pozyskiwałem ją z natury ale jak mówi konkretnie i obrazowo to serce rośnie. Poruszasz temat bardzo wielokierunkowo. W akwarium podstawa to równowaga biologiczna, cykl azotowy, ilość roślin, obsada i sto tys. innych czynników. To wszystko musi grać. Temat morze. Zrobisz jeszcze wiele filmów i zawsze będzie jakieś ale ... to natura której się ciągle uczymy, a Ty to ułatwiasz.❤😂😂😂
Dużo wiedzy, ciekawie przedstawione, szkoda, że nic nowego się nie pojawia.
Fajnie prowadzony kanał
Stawiam akwarium od nowa 2gi raz na ziemi i doskonale pamiętam zasyfione glonami całe akwarium szyba roślinki kamienie makabra. Najlepsze jest to że restart robię i też na ziemi i sam trawnik robię i się bardzo boję.
Dobre info
Lapka👍
Bardzo fajny, przydatny materiał👌
Super czekam na kolejny film w tym temacie
Witam własnie zakładam akwarium na ziemi ogrodowej.Czy jedna belka 150cm, 38Wat wystarczy.Czy filtr kubełkowy zewnętrzny Tetra 1200 wystarczy. Akwa 375l.
Siatka zabezpiecza dostanie się ziemi do wody jak się przesadza rośliny pierwsze słysze żeby ryba przebiła się przez warstwę 5 cm żwirku i się zaplątała?
Jak masz 5cm zwirku to po co ci siatka jeszcze?
Zbieram się założyć baniak na 30l z roślinami łatwymi typu rotala, hydrocotyle, anubiasy i tak dalej dla bojownika kilku krewetek i ślimaków. Mam sporo wiedzy i zero doświadczenia 😅więc nie chcę mi się udawać do nawozów bo nie umiem.
Więc pytanie-nie mogę zdecydować się na typ podłoże - górkę ziemi w koncie akwarium i żwirek czy substraty?! Co łatwiej będzie kontrolować? I co będzie bezpieczniejsze względem glonów? Dziękuję❤
Pierwsze trzy razy, kiedy startowałem zbiornik na ziemi ogrodowej, były porażkami. Następne kilka zbiorników wyszło po japońsku , czyli "jakotako". Teraz ,po tylu błędach, już mi wychodzi i z dobrym wynikiem. Trochę doświadczenia już zdobyłem i co do ilości ziemi nie zgadzam się z ROGATKIEM. Ziemia ogrodowa ma być "pokarmem" dla roślin jedynie na start. Potem zapewnią go rybki lub w roślinnych będą podawane nawozy. Ja podaję minimalną ilość ziemi, tak około 5-10mm . Przy większej ilości nie da się zapanować nad azotem i fosforem. Dlatego te 5cm wydaje mi się grubo przesadzone.
Zgadzam się i przestrzegam innych, niezbędna jest gęsta obsada roślinami szybkorosnącymi. Na początku trzeba częściej i większymi porcjami podmieniać wodę.
Siatki są zbędne i tylko przeszkadzają. Co do samej ziemi, to nie stosujcie ziemi do kwiatów. Ta może zawierać przerobione odpady z oczyszczalni ścieków. Proponuję ziemię do uprawy warzyw, lub uniwersalną.
Bardzo fajne filmy. W przystępny sposób omawiasz nawet bardzo trudne aspekty akwarystyki. Brawo, czekam na następne.
W Twoim "pomazanym" akwarium co jakiś czas wybucha burza bąbelków. I nie wygląda na CO2. Co to jest ?
Polecam ziemię do oczek wodnych, np compo sana teicherde
Dobrze trafiłem bo właśnie mam zamiar ziemniaka zrobić. Pozdrawiam i prosimy o więcej.
Nie radzę, ziemia zatwardza wodę, jest brudna i ciężko potem umyć akwarium przy restarcie. Ziemia oddaje to co ma w sobie i powoduje choroby kryptokoryn. Lepiej zastosować zwykły żwir z kulkami glinianymi na dnie. Nie warto paprać się ziemią.
@@dybus87 Glupoty opowiadasz :D
@@themoon9550 Co kto lubi, według mnie lepiej zastosować kulki gliniane i nawozy podżwirowe, które wiadomo jaki mają skład i nie zatwardzają wody.
@@dybus87 Co kto lubi ?A powinno byc co lubią rosliny ;) Ziemia nie zatwardza wody to raz a dwa jest najlepszym co moze byc dla roslin (rezerwuar substancji odzywczych) oraz ma tez te zalete ze wchlania produkty przemiany materii ryb stajac sie tym samym niewyczerpalnym zrodlem nawozow dla roslin . Nie warto to raczej wydawac pieniedzy na gotowe drogie substraty podczas gdy ziemie mamy za darmo .Polecam z kretowiska .Kulki gliniane warto dolozyc do ziemi ;) jak rowniez 2 lyzki stolowe weglanu wapnia(wapno ogrodowe) na 10l podloza .Ziemia z kretowiska jest lepsza niz z marketu bo nie ma sztucznych dodatkow . Przed wlozeniem do akwarium rozlozyc cienka warstwe na folli i calkowicie wysuszyc .Mozna dodac do ziemi zwirku oraz wermikulitu (wczensiej wymoczonego pare dni i wyplukanego.
Mam akwarium 30l i zwierk bursztynowy ile mam dac ziemi pod zeby to wygladalo
2 cm starczy, tylko daj grubą warstwę żwiru najlepiej żeby to był drobny żwir
Dzień dobry mam problem z bojownikiem , mianowicie mój super delta ma postrzepione płetwy i mam preparat healthosan na postrzepione płetwy. Czy to lek czy mogę dawać bez obaw ze obniże odpornośc i jakie witaminy podawać po kuracji z góry dziękuję za odpowiedź ?
Książka "rośliny w akwarium" jest przystępnie napisana i bardzo pożyteczna dla akwarysty warto poczytać !
Chyba inna książkę czytaliśmy. Ani przystępna, ani specjalnie pożyteczna dla przeciętnego akwarysty. To co tam jest rzeczywiście przydatne można streścić na paru stronach. Cała reszta to odniesienia do badań ekologicznych i to jeszcze często w realiach amerykańskich (w odniesieniu do roślin który występują u nich i do ich ekosystemów). A akwaria które Wakstad pokazuje są też mocno specyficzne i niewiele mają wspólnego z tym co obecnie akwaryści chcą zakładać w swoich domach. Pozycja ciekawa, ale jeżeli ktoś liczy, że przeczyta to książkę i rozwieją się jego wątpliwości akwarystyczne oraz będzie w stanie zrobić super stadium wystawowe to się raczej mocno rozczaruje.
Zgadzam sie z Tobą
Czesc czy ziemie z perlitem mozna zastosowac
A po co? Perlit jest szalenie lekki. Będzie ci wypływał przy każdej okazji
@@Rogatek ok bo taką ziemie kupilem z perlitem i torfem chcialem jeszcze dolozyc pokruszonej gliny no i zobaczyc czy taka mieszanka zda egzamin ale dzieki bo niewiedzialem ze perlit moze wyplynąć dzieki za odpowiedz
@@andrzejbrzozowski8534 Perlit jest bardzo lekki
kolejny ciekawy temat do opowiadania sobie wybrałeś,mam tylko jedno spostrzeżenie co do koloru markera mianowicie nie zawsze widać co tam dokładnie opisujesz zwłaszcza na tle czerwonych roślin pomimo to łapka w górę i czekam na następny temat.
Ten marker to tak troche bardziej dla mnie, by mieć czym ręce zająć i ukierunkować trochę swoje myśli. Ale wezmę pod uwagę, poszukam czy czegoś niebieskiego nie znajdę, choć muszę przyznać, że sporo odcinków już jest ponagrywanych z tym.
@@Rogatek rozumiem cię ale to też przydatna podpowiedź dla oglądających zwłaszcza dla typowych wzrokowców no i zawsze to lepiej wygląda jak jest rozrysowane to co opowiadasz.To było tylko moje spostrzeżenie wiec nie ma co sie za bardzo przejmować bo robisz kawał świetnej roboty.Dzięki.
@@robert.k1473 Dzięki!
Mam baniak 240l na ziemi leci 8 miesiąc i mam nitki światło 0.4w/l czy możliwe że ziemia coś oddaje?
Pewnie masz wysokie po4. Chociaż to dosyć długo od założenia.
@@Rogatek Ludzie różnie piszą że niedobór PO4 inni zaś nadmiar 🤷♂️
A zmierzyłes? Zamiast słuchać co ludzie gadają.
@@Rogatek Testy robię jutro i dam znać potrzebuje kogoś kto naprawdę się na tym zna
Mając bezpośrednio w ręku już zakupioną ziemię i substrat jbl aquabasic CO będzie korzystniejsze chcąc prowadzić bujny rislinniak lt stosunkowo bezobsługowo tak jak to promuje Pani Walstad?
Uzywam ziemi z kretowiska .Kupnej sie boje bo nie wiem co do niej dodano wiec nie powiem ci bo nie mam takich doswiadczen .Ale zawsze ziemia bedzie lepsza .Wlasciwosci ziemi sa takie ze wchlania ona i kumuluje skladniki odzywcze np z odchodow ryb .Dlatego ziemia to takie perpetum mobile dla roslin. Zaden substrat tego nie potrafi
Nurzańce czyli walisnerie nie lubią dużej zawartości związków węgla (carbo i mocne CO2 zabijają ją), a tych w ziemi ogrodowej, zwłaszcza po stracie jest od cholery.
Miałem nurzańca w ziemi ogrodowej. Nie mogłem nadążyć z przycinaniem.
Odmiany gigantea i americana zazwyczaj bardzo dobrze rosną na ziemi.
@@Rogatek to być może ta odmiana america była. Nie mogę powiedzieć bo nie znam się na odmianach.
gdyby nie siatka to glonojady ale i czasem puffery które lubią się zakopać wyciągnęły by mi ziemię do wody
Nie zgodzę się. Mam gibicepsa i inne żyjątka denne w akwarium LT na żwirze bez siatki, i nic się nie dzieje.
@@radosawhuawei6186 to masz szczęście ja już nie raz widziałem odkrytą siatkę
Witam. czy podloze aquanova subsrtrat w wiaderku nadaje sie w ogóle do czegoś , jest to najtańsze jakie znalazłem , czy również trzeba unikać kapsułek .Moze warto zrobić restart i oszczędzić czasu
Stosowanie dodatkowych wspomagaczy i ulepszaczy zawsze odradzam. Podłoża są projektowane jako gotowe produkty i o ile producent tego nie zaleca nie należy nic stosować dodatkowo.
Jak robisz wzgórki i sądzisz na nim rośliny ?
Czy kostak 30x30x30 ma sens na ziemi czy raczej nie, i jak duża warstwa musi być?
Robiłem takie akwaria na ziemi i efekty byly bardzo fajne. 2cm wystarczą
@@Rogatek Dziękuję za odpowiedź :)
Jestem w trakcie zakładania "ziemniaka". Mam małą hodowlę dendroben na potrzeby wędkowania. Czy taka ziemia nie będzie za bogata w substancje odżywcze? Super materiał. Pozdrawiam
Nie bedzie jesli od razu obsadzisz gesto akwarium i najlepiej roslinami szybkorosnacymi .Chodzi o to zeby glony nie mialy mozliwosci karmienia sie w przypadku gdy roslin wyzszych jest zbyt malo zeby pochlonely substancje odzywcze .Rosliny wyzsze beda szybsze w pobieraniu pokarmu i dlatego glony sie nie pokazą ,ale musi ich byc wystarczajaca ilosci
A co z ziemią do kaktusów nadaje się?
Trochę zakwasza. Ja użyłam compo sana teicherde.
NIE MA SIATKI NA LUDZKĄ GŁUPOTĘ. A ZWŁASZCZA NA WYBORCÓW 🐩 🇵🇱🔥
A takie pytanie gdyby wsypać ziemię do dużego pojemnika i płukać duża ilością wody ?
Po co chcesz płukać ziemię skoro jej głównym zadaniem jest bycie magazynem związków odżywczych dla roślin?
@@Rogatek właśnie z powodu wypłukania nawozów itp. Jestem laikiem w tym temacie i dlatego pytam, ponieważ kamyki i żwirek też dobrze przelałem bieżącą wodą przez drobne sitko
@@Rogatek Czy badał ktoś taka ziemię przed płukaniem i po płukaniu ? Mam na myśli te nawozy bo trochę mam obawy czy przypadkiem nie wytruje ryb
@@killers86 Ziemi się nie płucze. Przynajmniej w taki sposób jak to napisałeś. Wykonuje się zabieg zwany mineralizacją, ale jest to dosyć złożony i długotrwały proces, którego nigdy nie przeprowadzałem, więc nie chce się na jego temat wypowiadać.
@@killers86 Nikt nie badał, bo nikt nie ma w tym interesu. I nie ma to większego sensu. Masz obawy - idź kup specjalne podłoża akwarystyczne w sklepie, a nie kombinuj.
Kurde a ja myślałem że to zależy od światła... że te roślinki są czerwone... bo w moim akwa tak jest i wręcz przeciwnie jest do tego co powiedziałeś.
Witam
Bardzo przydatny film...
Chce wystartować akwarium 240 l na ziemi i faktycznie chyba nie zastosuje siatki...
Czy ziemia będzie miała wpływ na parametry wody ?
Pozdrawiam...
Prametry wody??? a czemu chcesz sie bawic w chemika ? Ja nigdy nie zawracam sobie glowy parametrami, bo to natura przeciez i nie ingeruj w nia. Sam pewnikiem kupujac zywnosc szukasz ta bez chemi tak ale rybom chesz ja dawkowac chlopie, toz to paranoja !!!
Madry przekaz ;-) lapka.
A co Pan sądzi o ziemi do kaktusów?
Sądzę że na pewno jest swietna do kaktusów.
@@Rogatek No tak, a jak się sprawuje w akwarium?
Skoro na ziemi ogrodowej krewetki i ślimaki wpuszcza się dopiero po miesiącu, to jak to się ma do cyklu azotowego omawianego w innym filmie, w którym było mówione, że krewetki i ślimaki wpuszcza się po tygodniu? Czy to oznacza, że cykl azotowy na ziemi ogrodowej trwa dłużej, bo wpuszczanie pierwszych mieszkańców jest możliwe dopiero po miesiącu?
Krewetki i ślimaki nie mają w tym przypadku nic do cyklu azotowego a do występowania związków miedzi w ziemi ogrodowej. Miedź jest zabójcza dla skorupiaków i mięczaków.
@@mil3k ok, ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie
@@kulitom To jest odpowiedź. Mięczaki i skorupiaki po prostu nie są pierwszymi mieszkańcami tylko ryby.
@@mil3k ryby wpuszczać do niedojrzałego akwarium? Pierwsze słyszę.
@@kulitom Czy ty w ogóle rozumiesz zdania, które ci napisałem? Wskaż proszę gdzie napisałem cokolwiek o niedojrzałym akwarium? Jedyne zdanie gdzie wspomniałem cokolwiek o cyklu azotowym jest tylko wskazaniem, że nie jest on powodem dlaczego skorupiaki i mięczaki są dodawane w późniejszym czasie.
Biorąc pod uwagę twoją nieumiejętność zrozumienia tekstu pisanego to nie dziwię się, że nie zrozumiałeś też treści filmu. Autor wyraźnie mówi w nim dlaczego krewetki i ślimaki są wprowadzane znacznie później.
Z mojej strony to koniec dyskusji z tobą.
Zamierzam w najbliższym czasie założyć swoje pierwsze w życiu akwarium (200l). Skłaniam się do użycia ziemi ogrodowej.
Póki co czytam, oglądam, uczę się teorii, a ten kanał to wspaniałe jej źródło. Spotkałem się z zaleceniem aby ziemię ogrodową wymieszać z kulkami keramzytowymi. Podobno keramzyt jest świetnym miejscem do życia dla tych dobrych bakterii. Czy ktoś może podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie?
Druga sprawa to to mnóstwo roślin, które jest wymagane. Czy powinienem liczyć się w fortuną wydaną na rośliny w sklepie akwarystycznym, czy może będzie OK jeśli kupię tych roślin trochę i dam im czas aby urosły? Nie spieszy mi się jakoś bardzo i spokojnie mogę poczekać dwa miesiące zanim wpuszczę ryby do wody. To prowadzi do kolejnego pytania: czy kiedy nie ma ryb, to podmienianie wody też jest konieczne? Bo wydaje mi się, że nie.
Chyba większość aspektów jest poruszona w tym filmie. Moim zdaniem roślin musi być dużo, a podmiany to już bardziej kwestia tego jak konkretną ziemia się będzie zachowywać i jakie będzie dawały poziomy azotu i fosforu w wodzie. Z keramzytem byłbym ostrożny bo jest on dosyć lekki i może ci potem wpływać, a nawet wzruszać ziemię.
@@Rogatek w 240 l akwarium LT, na wierzch (na żwir) wylazło mi może 3-5 kulek keramzytu. Nic nie pływa.
Panie Wojciechu Cejrowski strasznie żeś odmłodniał :D
Kiedyś była mowa zapowiadająca materiał o grubościach szyb akwariowych. Cały czas czekam. Chętnie bym posłuchał o tym. Było o rodzajach szkła na budowę akwarium i chętnie bym posłuchał o zalecanych grubościach szyb oraz minimalnych i rodzajach klejenia. Wiem że lepiej by się może wypowiedziały osoby budujące akwaria ale zapewne Pan ma też spore doświadczenie. Wiem że są tabelki i normy, oczywiście je znam, ale to nie to samo co opinia osoby doświadczonej w akwarystyce.
tez czekam
Jesli chodzi o szklo to mocniejsze jest zwykle Float od Opti White .Grubosc oczywiscie zalezna od wielkosci zbiornika .Szczegolnie dlugosc ma znaczenie ale tez wysokosc (im wyzsze tym wieksze cisnienie dziala na szklo) a im dluzsze tym bardziej wygina szyby w łuk . Od 10mm grubosci juz zaczyna sie tzw "sztywne " szklo i jesli to nie ma byc malutki akwa ale powiedzmy juz te 100cm dlugosci zrobil bym go wlasnie z 10mm szkla . Klej tez jest wazny .Polecam czarny silikon (przezroczysty jest slabszy) Firmy Den Braven Montagefix AQ .
Sposob klejenia wg producenta kleju www.denbraven.com/pl-pl/baza-wiedzy/budowa-akwariow/
W klejeniu najwazniejsze jest : Temperatura w jakiej sie klei ,czyste powietrze w pomieszczeniu gdzie kleimy akwa (tak, tak to tez jest wazne choc brzmi moze nieco przesadnie) szybkosc klejenia (nie mozna czekac za dlugo z uwagi na naskorkowosc) I jedna z najwazniejszych rzeczy : Odtłuszczenie szkla w miejscu klejenia .Nawet najlepszy klej na nic sie zda jesli szklo bedzie zle odtluszczone .Trzeba to zrobic przesadnie dokladnie .Jak przecieramy szklo bawielniana szmatką nie powinna ona sie slizgac ale zatrzymywac na szkle .Wtedy jest prawidlowo odtluszczone
Jesli chodzi o styk klejonej powierzchni to wiadomo ze im on wiekszy tym lepiej dlatego uwazam ze jednak nalezy dawac tzw "szew" w srodku miedzy sklejonymi szybami
Estetyka estetyką a zycie i praktyka swoje .Chyba ze komus nie zalezy czy po jakichs paru lata akwarium nagle sie rozszczelni
U mnie akurat nurzaniec na ziemi rośnie jak szalony.
A może być ziemia z kopca kreta 🤔
u mnie nurzaniec świetnie rósł na ziemi do kaktusów
Jak bym miał kupować ziemię i dodawać purigen to lepiej dołożyć i kupić dobre podloze :) a w akwa na ziemi denerwował mnie zawsze zapach wody w akwarium
Małe pytanko, jakieś 2 lata temu wystartowałem z akwarium 240L. Popełniłem w nim dużo błędów i dopiero teraz się o tym zorientowałem więc planuje restart. W akwarium stosowałem substrat, który był na powierzchni pomieszany ze żwirkiem. Przy restarcie planowałem tą mieszankę wypłukać i dodać do tego ziemię ogrodową. Czy jest możliwe żeby połączyć to razem? (Ziemia pod tą mieszanką oczywiście)
Jak restart to ja bym robił po całości. Nigdy nie wiadomo co tam po taklm czasie w tym zostało.
Znaczy taki pół restart, bo ryby muszą trafić do tego samego zbiornika w tym samym dniu. Najwyżej zostawię z 40% wody i resztę doleje krajowy a żwir wymienię i zrobię od nowa na ziemi
@@ptrenerwikitor9447 Na Twoim miejscu zrobil bym calkowity restart i jako podloze uzyl kolejno : Nieco wegla drzewnego (doslownie posypac tylko malutka iloscią dno aby cos tam bylo ) na to ziemia z kretowiska uprzednio poddana mineralizacji ( rozlozyc na folii cieniutka warstwą az wyschnie do konca i tylko 1 raz bez zadnego namaczania ponownego itp bo w ten sposob wyplukujesz substancje odzywcze z ziemi i to mija sie z celem) ) ziemie wymieszac z wermikulitem ktory wczesniej namoczyc ze dwa dni i dobrze wygniesc wyplukac zeby tonał .Mozesz dodac prochnicy drzew lisciastych (trzeba pozyskac z suchego miejsca) jesli nie masz to trudno nie dawaj wcale . Do tej mieszanki dodaj jeszcze zwir i wszystko ladnie razem wymieszaj wraz z weglanem wapnia (wapno ogrodowe) w ilosci 2 duze lyzki na 10L podloza . Daj na dno (cale lub fragmentarycznie ,pamietaj ze w ziemi powinny byc zywe korzenie jak nie sadzisz na calym dnie to nie dawaj na calym ziemi ) do tej mieszanki powtykaj dosc gesto kulki gliniane .Wszystko przysyp zwirem 4-5 cm
I gotowe ;)
Zgadzam się że siatka jest nie potrzebna, tylko dobrze zasypać ziemię minimum 3 do 4 centymetrową warstwą żwirku. Chyba że ktoś prowadzi profesjonalne akwaria, ale jak ktoś takie prowadzi to stosuje bardziej wysublimowane podłoża by utrzymywać zaplanowane parametry.
W tej akwarystyce to nigdy nic nie wiadomo, u mnie akurat wiele roslin rosnie dosc slabo a nurzaniec rosnie jak wsciekly na ziemi ogrodowej...
Wg mnie winne jest albo swiatlo albo odczyn podloza albo sklad wody . Albo te wszystkie rzeczy naraz .Podloze powinno miec odczyn zasadowy (dodac wapno ogrodowe 2 duze lyzki na 10L podloza ) duzo zelaza: dodac kulki gliny ,zeby spulchnic podloze warto dodac np wermikulit i troszke zwiru (ziemia oczywiscie tez ma byc) Swiatlo powinno byc min te 0.5 W/L (mam na mysli przelicznik na zwykle jarzeniowki a nie ledy) Woda powinna nie byc za miekka I o odpowiedniej temperaturze i stabilnym ph (w twardszej ta stabilnosc jest wieksza )
Trzeba wziac jeszcze pod uwage Allelopatie czyli wplyw substancji wydzielanych przez rosliny na inne rosliny .Dlatego w akwariach holenderskich czesto podmienia sie wode zeby rozcienczyc te substancje i zeby rosliny silniejsze nie zabily slabszych wlasnie tymi substancjami ktore wydzielają
Niedawno zakładałem akwarium bez filtracji dla bojownika na ziemi do oczek wodnych, bardzo podobna do ogrodowej. Pierwsze zalanie to była zupa, dwa miesiące dojrzewania ale jestem zadowolony. Dodam tylko, że ponieważ w założeniu jest to biotop bagna torfowego to niczym tego nie przykrywałem, gołe błoto i da się. Największy problem to zdobyć bezkręgowce do takiego akwarium.
Siatki są rzeczywiście zbędne, aby wyciągnąć roślinę trzeba często ja wycinać bo korzenie są zaplątane w siatkę. Nurzaniec na ziemi rośnie super, woda wcale nie musi być żółta, aby osiągnąć dobre efekty należy stosować odpowiednią ilość ziemi w stosunku do wielkości zbiornika, ilości roślin, światła itp. To są tylko moje doświadczenia z ziemia ogrodową w zbiorniku.
Kupcie sobie ksiazke "Rosliny w Akwarium" Ekologia roslin wodnych dla akwarystow . Diana Walstad (j Polski) Tam jest caly temat o akwariach low tech czyli na ziemi ogrodowej . Rogatek slusznie ja poleca .Ksiazka nie jest napisana w jezyku naukowym :D nie jest slkomplikowana dla kogos kto ma normalne IQ Panie Rogatku mam te ksiazke a nie jestem naukowcem i rozumiem wszysto doskonale bez slownika wyrazow obcych Wladyslawa Kopalinskiego :D Demonizuje Pan strasznie
Pozdrawiam
PS Ziemia jak najbardziej moze pochodzic z naturalnego siedliska wykopana zwyczajnie(lepsza opcja niz kupienie gotowej) Najlepiej z kretowiska ,jako nawoz super dobra jest próchnica drzew lisciastych (sucha) wszystko macie w ksiazce
Na spod takashi Amano zawsze dawal troche wegla drzewnego (tez to stosuje)
Zapraszam Cię do sklepu. Jak przeciętnemu klientowi "panie-ja-miałęm-dwóje-z-chemii" będziesz musiał tłumaczyć co to jest PO4/NO3, lub dorosłym ludziom wyjaśniać co to jest fotosynteza i, że w akwarium trzeba zapalać lampkę to zrozumiesz, że książka Waldstad jest bardzo naukowa :D.
@@Rogatek Dziekuje za zaproszenie :) Jesli ktos takich bardzo podstawowych spraw nie zna to rzeczywiscie ta ksiazka jest 'naukowa" :D ale dlatego wlasnie napsialem ze dla ludzi o normalnym IQ . Mam tylko srednie wyksztalcenie ale nawet jak nie mial bym zadnego to istnieje google gdzie takie rzeczy napewno mozna poznac .Twierdzi Pan ze sa ludzie nie umiejacy korzystac z wyszukiwarki? Hmm .. to dobrze ze nie mam takich doswiadczen :D
Nikomu nie chce robic zlosliwych przytykow ale ta odrobina wiedzy ...jeju to przeciez nie boli a procentuje bardzo
Nie umiem sobie wyobrazic ze ktos nie wie co to fotosynteza lub nie potrafi sprawdzic czym jest PO4 /N03 czy Ph ,KH .GH ,czym jest alleopatia itp .A jak nie wie to na Boga .Jest google ,sa ksiazki
Wspolczuje Panu tych rozmow z takimi ludzmi i nie rozumiem czemu skoro biora sie za akwarystyke nie szukaja wiedzy w tym temacie
PS Podtrzymuje zdanie ze dla normalnycph ludzi ksiazka Diany nie jest naukowa .Jest pisana wlasnie dla akwarystow
Pozdrawiam
@@themoon9550 Pięknie by było jakby było tak jak mówisz :).
@@Rogatek No nie wiem.Jakos wszyscy moi znajomi ktorzy interesuja sie akwarystyką na powaznie nie maja problemu ze zrozumieniem ksiazki D Walstad .Wlacznie ze mną .Raz jeszcze podkreslam ze nie jestesmy naukowcami :D
Moze Pan ma na mysli wtornych analfabetow?
To moze nie mowmy o skrajnosciach
Ja dałem do swojego moskitierę bo się naoglądałem youtube i dzisiaj pluje sobie w brodę za tą siatkę bo mega źle się sądzi roślinki nie polecam żadnej siatki!!!!!!
Ziemia ziemią ale bez odpowiedniego światełka fullspectrum pewne rośliny nie będą z tej ziemi czerpały .
Do ziemi najlepsze jest zimne białe światło. I wcale nie trzeba go dużo. Zajrzyj do mnie mam opis jak założyć takie Akwarium
@@Przemek1973r Ziemne biale swiatlo czyli duzo niebieskiego dziala najbardziej na rozkrzewienie masy zielonej .Czerwone widmo dziala bardziej na kwitnienie .Nie znaczy to ze ma byc samo niebieskie bo wazna jest rownowaga .Wg mnie potrzeba tez troche UVB(liscie sa grubsze ) .Nie wiem tez czy kazdy o tym wie ale rowne ilosci swiatla czerwonego ,niebieskiego i zielonego daja widzialne swiatlo biale Dziwie sie dlaczego w lampach led nie stosuje sie wlasnie tego w taki sposob do doswietlania roslin a kombinuje tylko z czerwonym i niebieskim ktore daje w sumie kolor magenta (fiolet,róz) nie dosc ze wyglada to nienaturalnie to jeszcze nie da sie ocenic kondycji roslin w takim swietle . Gotowe zas lampy akwariowe Led sa oszukane bo nie uzsykuje sie z nich widzialnego swiatla bialego z trzech kolorow (RGB) Uzyskuje sie to swiatlo pokrywajac niebieskie diody luminoforem
Jesli chodzi o ilosc swiatla to od pewnego momentu trzeba dozowac C02 (przewaznie juz powyzej 0.6W-0.7W /Litr (Nie pisze o ledach) . Skoro sie ma rosliny ktore sa w naturze bagienne ,przybrzezne ,okresowo zalewane to maja dostep do duzej ilosci swiatla i C02 z atmosfery i dlatego jak sie je umiesci zalane calkowicie w akwarium trzeba dac im wiecej swiatla i wiecej c02 zeby to wyrownac .Pomyslec warto natomiast ze skoro w powietrzu jest C02 to natleniajac wode tez dostarczamy tego C02
Pozdrawiam
PS wg mnie najlepsza jest ziemia z kretowiska .Wykopana samodzielnie i poddana procesowi suszenia na powietrzu (cienka warstwa az wyschnie calkiem ) Najlepszym nawozem zas jest prochnica drzew lisciastych (powtarzam za D.Walstad) Musi byc tylko pozyskana sucha. Mozna dolozyc wegla drzewnego na dno ,dolomitu , laterytu ,Kulek gliny .wapna ogrodowego ,wermikulitu
Wg mnie w podlozu nie powinno byc mniej niz 4.5 ph bo jest to odczyn smiertelny dla korzeni .Jesli jest taka mieszanka oparta o glebe na calej powierzchni dna akwarium to powinny byc zasadzone rosliny tez na calej powierchni dna ,ale mozna polozyc ją przeciez nie na calosci skoro nie chce sie obsadzic wszystkiego bo np tyl ma byc wyzej i tam epifity a z przodu np kryptokoryny .Chodzi o to ze powinny byc w ziemi zywe korzenie
Do tej mieszanki dodal bym jeszcze weglan wapnia (wapno ogrodowe) w ilosci 2 lyzki stolowe na 10 l podloza
gó..o prawda żółta woda mam ziemniaka już rok i woda kryształ i nigdy nie miałem problemu z glonami
Dzięki za spostrzeżenia. Chociaż mogłeś to bez napisać bez zbędnych dodatków. Napisz więcej jakiej ziemi używasz i jak uruchamiasz swoje akwarium, wtedy wszyscy będziemy mogli skorzystać z Twoich doświadczeń.
Witam.Jak ziemię byś polecił? Żwirek jakiej gradacji ? Szykuje się do wystartu ziemniaka i szukam info.Pozdro.
.. "sporo ponad 100 złotych" za substrakt, śmiech na sali, nie widze w ogole powodu, by uzywac ziemi ogrodowej. Rośliny, rybki itp, wiecej kosztuje niż ten substrakt, a wiec skoro zakladasz akwarium, to max 200pln 'górką' to pikuś 😜👉
Widać że niewiele masz do czynienia z klientami i typowymi akwarysta mi 😏
ziemia ogrodowa kosztuje 16 zł za 180 zł które mi zostaną kupię rośliny i ryby
Moj drogi, moje pierwsze akwarium to juz w latach 80-tych, potem chwila przerwy a to co mam teraz 100 litrowe zalozylem wiosna 2016 roku i zapewniam Cie nigdy nie interesowalem sie chemia zbiornika, jakimis tam parametrami, w moim przekonaniu to najzwyklejsza w swiecie - Paranoja bawienie sie w chemika, a to czegos za duzo, a to czegos za malo, a to pH, a to twardosc. Chlopie, pozwulmy naturze zyc swoim torem a bedzie dobrze. Ja swoje akwarium wbrew pseudo fachmanom mam ustawione blisko okna, nakryte szybka jedynie w 2/3 wielkosci zbiornika, swiatla uzywam jedynie puzna jesienia i to pare godzin, bowiem jak w naturze, nie zawsze dni sa tak naslonecznione jak to robia "fachmani" od akwarystyki swiecac po 12 godzin !!! Zapominamy o prostych zasadach jakie istnieja w naturze, np. juz stosownie ustawione falowanie wody zupelnie wystarcza na napowietrzanie zbiornika, zatem napowietrzacz?? Ja stosuje rozniez jedynie jesienia na pare godzin i to ten najmniejszy jaki istnieje na rynku !!! O CO2 nawet mowy nie ma, bo kocham moje rybki stad nie zamierzam ich zatruwac, nie jestem hipokryta, ktory twierdzi z jedneej strony, ze kocha nature a jednoczesnie w pelni swiadomie truje swoje rybki... Tedy zapytam Ciebie - jakim sposobem jakowys "fachman" wyliczyl jakiej wielkosci stosowac napowietrzacz do akwarium ??? Albo moc grzalki i tutaj pytanie - jesli Ja mam grzalke ustawiona na 23 stopnie a w pokoju mam non stop temperature 24 stopnie, to jakiej mocy grzaklke do 100-tu litrowego zbiornika powiniem zainstalowac ??? Tutaj dla zabawy dodam - bedac w sklepie zoologicznym chcialem kupic grzalke a sprzedawca zapytal - ilu litrowy mam zbiornik, Ja powiadam - 100-tu litrowy i odpowiedz sprzedawcy - aaaa to grzalka minimum 100 W, wiesz co??? myslalem ze sie zesmieje ze smiechu, Zaprawde, takie to zwykle sa porady "fachowcow"
Poruszasz wiele tematów i nie bardzo chce mi się wdawać w dyskusję na każdy z nich.
Kiedyś były inne akwaria, teraz są inne i inne są oczekiwania klientów. Akwarium w stylu Amano nigdy byś nie stworzył przy użyciu technik i wyposażenia, które były 20 czy 30 lat temu. A są ludzie, którzy takich efektów oczekują i mają do tego prawo. I od tego są potrzebni jak to mówisz fachmani, testy, chemia i całe wyposażenie. Hejtowanie i robienie z siebie jakiegoś guru są tutaj zupełnie nie na miejscu.
Są akwaria, które wymagają napowietrzaczy są i takie, które ich nie wymagają. Ponownie, to, że ty nie potrzebujesz to nie oznacza, że należy się teraz wywyższać i wyśmiewać. Napowietrzacze mają różną wydajność, dopasowaną to różnych zbiorników - ktoś kiedyś zbadal rozpuszczalność tlenu w wodzie i na tej podstawie są dobierane urządzenia.
To samo odnośnie grzałek. To jak się je dobiera do akwariów wynika z prostej termodynamiki. To wszystko można policzyć. To, że w sklepie cię pytają o litraż to normalne pytanie, bo tak właśnie się dobiera grzałki. A, że sprzedawca nie ma czasu (ani ochoty) robić ci wyliczeń to podaje się uproszczoną zasadę 1W=1l. Oczywiście idealnie powinien spytać też o temp. w pomieszczeniu jeszcze, ale jestem w stanie zrozumieć, że nie chciał się wdawać w szczegoły.
Ogólnię to życzę trochę więcej życzliwości i mniej wyśmiewania tego, ze ktoś chce inaczej i robi inaczej. Akwarystyka ma różne oblicza i jest bardzo różnorodna i nie można wszystkiego sprowadzać tylko do tego co ma się w domu na parapecie.
Pozdrawiam.
@@Rogatek Znasz takie powiedzenie - odwracanie kota ogonem - no wlasnie, bo co coz to znaczy hejtowanie ??? zarzucajac komus to hejtowanie, nie sadzisz, ze tym samym odbierasz komus mozliwosc wyrazania swojej wlasnej opinii??? Takie a nie inne jest moje zdanie do ktorego mam pelne prawo kropka, natomiast co do guru, to zwaz prosze, iz to wlasnie Ty tutaj robisz za guru i nawet nie probuje tego zrozumiec, albowiem uwazam, iz akwarystyka to hobby wyjatkowe bo dotyka natury zatem i czlowiek ma wrecz powinnosc wlasciwie zachowywac sie wobec tej formy hobby. Kiedys slyszalem, iz sklepy zoologiczne to rowniez doradztwo a Ty mi mowisz, iz rozumiesz sprzedawce, ktoremu nie chcialo sie podjac rozmowy??? Chlopie, to wlasnie ci handlarze robia za guru wprowadzajac w blad Ludzi, bo przede wszystkim sprzedaz sie liczy prawda???
@@krzysztofakierman4583jakie ty stosujesz podloze u siebie w zbiorniku. Zakladam akwarium 230l ma to byc zbiornik ogolny rybki i rosliny. Z tego co czytam to ty jestes taki "stary akwarysta " i odrazu skojarzyles mi sie z moim dziadkiem ( juz nie zyje ) i pamietam zawsze u niego akwaria , te rosliny , woda krysztal, jak ja to uwielbialem. Chce do tego wrocic , znowu poczuc ten klimat. Daj pare wskazowek z podlozem , roslinami no i moze jeszcze jakies triki jak wystartowac ze zbiornikiem. Pozdrawiam 🏆
@@martinfly1132 Moje akwarium w umiejscowilem w poblizu okna to; 80x35x40 nakryte szybka wielkosci jakies 2/3 zbiornika, na szybce ulozylem korzenie, kamyki, jako oswietlenie stosuje dwie lampki Ledy po 6W kazda umiejscowione na bocznej szybie, a i tak to oswietlenie zapinam jedynie gdy dzien jest pochmurny, natomiast latem prawie w cale ich nie uzywam, grzalka 50W, filtr zewnetrzny JBL-a e402, pompka to APS 50 Tetra a jako kamien napowietrzajacy mam listwe dlugosci 15 cm. i tak mam ja ustawiona by babelkowanie chociaz w czesci bieglo wprost pod rurke naplywowa z filtra bowiem trzeba Ci wiedziec, iz w praktyce jesli masz dobrze ustawione falowanie tafli to to wystarcza do napowietrzania. Totez Ja przez caly okres lata napowietrzania prawie wogole nie uzywam a jedynie gdy juz dzien sie skraca to co najwyzej zapne na jakies 2 godz. max. Postanowielm uzywac takowej listwy poniewaz to pomaga rozbijac zanieczyszczenia tafli wody, stad nie miewam klopotow z mgla na powierzchni. Ja mysle, ze taki zestaw napowietrzania i u Ciebie by wystarczyl. Podloze natomiast to; 5kg zwyklej ziemi doniczkowej bez nawozow kupiona w BrikoMarsze. Ta ziemie wymieszalem z podlozem odzywczym 350 g Florapol + Fe firmy JBL-a, plus dwie dobre garsci grysiku wielkosci 2-5 mm frakcji i tak wymieszana ziemie ulozylem na spodzie zbiornika, warstwe jakies 2 - 3 cm, powtykalem w ta ziemie pare kamykow lawy wulkanicznej wielkosci jakies 1,5 do 2,5 cm oraz kilka kulek FLORA 7 Kugeln firmy JBL a na to teraz zwir bialy cienka warstwe w zasadzie jedynie posypalem po wierzchu zakupiony rowniez w Briko wielkosci 5 mm do 1 centymetra i juz teraz na to zwirek wielkosci ok. 1,5 - 2,5 mm frakcji takze w sumie warstwa w calosci wyszla na jakies 5 - 6 cm rowno rozlozona po calym akwrium no i juz teraz roslinki; Cryptocoryny; perpurea rarytas, to mala roslinka, nastepnie undulata green, costata oraz nevillii rarytas i dalej - 3 sztyki Synema Hygrophila diformis, oraz Ceratopteris Cornuta, puzniej jeszcze dodalem 2 szt Echinodorus Ozelot Green i Hygrophila corymbosa. Tyle, po powtykaniu z podloze zalalem polowe zbiornika woda (wode woze ze zrodla lesnego) a po 2 dniach odcedzilem ta wode i juz zalalem jakies 3/4 zbiornika swiezej wody i po nastepnych 3 dniach wpuscilem rybki no i uzupelnilem woda do juz normalnego stanu. Ja w zbirniku staram sie urztmywac temperature nie nizej niz 23 - 22 stopnie, no latem bywa z tym roznie wiadomo !!!