Nem akarnak ők lenni a klímaváltozás első hazai áldozatai

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 окт 2020
  • A Duna és a Tisza között elterülő Homokhátságot különösen súlyosan érinti a klímaváltozással járó kiszáradás, mivel a terület hátszerűen emelkedik ki, így ennek a tájnak gyakorlatilag nincs felszíni vízforrása.
    Ezért a talajvizet szinte csak a csapadék tudná pótlni, de ez egyrészt egyre hektikusabban oszlik el a klímaváltozás miatt, másrészt a XX. század közepén épített csatornarendszerek a mai napig a Tiszába vezetik az itt felhalmozódott vizet.
    A helyi gazdák azt akarják, hogy az a víz, ami náluk esik le, maradjon is ott, ezért a csatornák eltorlaszolásával földeket árasztanak el, hogy emelkedjen a talajvízszint. Így legalább a kiszáradás emberi tényezőjét ki tudják iktatni.
    Ehhez azonban a saját termőföldjeikből kell beáldozniuk, amik után a jelenlegi szabályok szerint támogatást sem kaphatnak. Mégis egyre többen vállalják, mert a többi terület így mégis termékenyebbé válik. Három település, Jászszentlászló, Móricgát, Szank már egy szervezetet is létrehozott Dongér-Kelőér Vize Egyesület néven, hogy összefogják a gazdákat.
    www.444.hu/
    / 444.hu
    / negynegynegy
    ask.fm/negynegynegy
    szerk@444.hu

Комментарии • 48

  • @cdalvany
    @cdalvany 3 года назад +135

    Figyelemfelkeltő videó, ráadásul nagyon szép képi világ párosul hozzá. Ez a rengeteg zöld... Isten ments, hogy ez elvesszen.

    • @repetro1
      @repetro1 3 года назад +2

      A hatalom megalomániáját figyelembe véve, szerintem nekik "'vára mindegy.

    • @S_o_n_o_
      @S_o_n_o_ 3 года назад

      Elveszett már sajnos rengeteg helyen a homokhátságon. Nyár közepére kiszáradnak a lágyszárúak.

  • @Szotyi1792
    @Szotyi1792 3 года назад +45

    Lábjegyzetben megjegyezném hogy Urunk és Parancsolónk megszüntette a környezetvédelmi minisztériumot. Ennyit a klímaváltozásról.

  • @MrAxe802
    @MrAxe802 3 года назад +81

    imádom a 444 videóit. Nagyon izgi és érdekes volt ez is

    • @repetro1
      @repetro1 3 года назад +7

      Nem minden videónak van értelme, de ez valóban figyelemkeltő.

  • @nagytamasgabor2167
    @nagytamasgabor2167 2 года назад +3

    Ártéri gazdálkodáshoz kellene visszatérni . Ez működött évszázadokig a Kárpát- medence alföldi területein...ez kiegészülve a csapadékkal képes volt nemcsak eltartani az ott előket hanem még felesleget termelni... rendszerek és birodalmak jöttek- mentek de amíg ez érintetlen volt mindig újra lehetett kezdeni...

  • @originalealvomenyet
    @originalealvomenyet 3 года назад +16

    Ugye milyen jó a folyók túlszabályozása? Nincsenek elárasztott területek. Egy nagy eső után 2 nap alatt akadálytalanul lefolyik a víz aztán csak pislogunk.

    • @westunion5481
      @westunion5481 3 года назад +2

      Akkor arra volt szükség ! Akkor még télen eset a hó piszok nagy áradásokat okozva !

  • @bzoli81
    @bzoli81 3 года назад +15

    Remek tartalom gratulálok hozzá! Még annyit esetleg hozzáfűznék, hogy itt, az ültetett erdők (akácosok, nemes nyarasok) is több kárt hoznak jelenleg mit hasznot, felületesen azt láthatjuk, hogy ezen erdők a párologtatás és árnyékolás lévén hűvösebb mikroklímát teremtenek, azonban ezt úgy érik el, hogy mélyre hatoló gyökereikkel, elveszik a vizet a talajtól, tehát egyre alacsonyodó talajvízszintet eredményezve.
    Nem a faanyag termelés ellen szeretnék beszélni, csupán, arról van szó, hogy a jelenlegi helyzetben, ezek a fásított területek, a kedvezőtlen hatásokat csupán fokozzák, nem enyhítik azokat.

    • @inwey1986
      @inwey1986 3 года назад +3

      Teljesen igaz amit irsz, viszont akkor az allat allomanyt is erdemes lenne csokkenteni. Marhak rengeteg vizet fogyasztanak mire vagosulyba kerulnek.

    • @petergraves5649
      @petergraves5649 3 года назад +3

      @@inwey1986 Ezzel én is egyetértek, ezáltal a marhahús fogyasztását is mérsékelni kell. Tulajdonképpen az egész ipari állattartást le kell redukálni egy még fenntartható szintre - ha egyáltalán van olyan ebben a tekintetben.

    • @bzoli81
      @bzoli81 3 года назад +5

      @@inwey1986 Az intenzív állattartást mindenképpen érdemes csökkenteni, hisz ott a marhatartás, sokkal több vizet igényel, de a legeltetéses állattartásnál már nem ilyen egyszerű a helyzet, ott a marhák kint ürítenek, de nem is ez a lényeg, hanem élőhely kezelés, egy megfelelő állatlétszámmal legeltetett terület (nem túllegeltetett, amikor tarra van rágva minden) sokkal kedvezőbb a természetnek, mint a kaszáló vagy szántó, tehát, ha úgy tekintünk a szabadba tartott marhára, mint élőhely kezelések legkímélőbb eszköze, amivel megakadályozhatjuk, az invazív növényfajok terjedését, esetleges plusz kezelések (legelőgyomok, selyemkóró lekaszálása) közbeiktatásával, akkor az a lehető legjobb, persze nekem is a képernyő előtt könnyű okosnak lennem..

  • @eszterkovesdi4466
    @eszterkovesdi4466 3 года назад

    Mélyen elgondolkodtató tartalom... Köszönjük nektek!

  • @veszt83
    @veszt83 3 года назад

    Köszönöm a videót!

  • @aronkovacs683
    @aronkovacs683 3 года назад

    jó videó interjú, köszönöm

  • @ivetttakacs3824
    @ivetttakacs3824 3 года назад +1

    Nagyon jó!

  • @biziclop1
    @biziclop1 3 года назад +13

    Tök jó, a zene is alatta ! :)

  • @eliastobias345
    @eliastobias345 3 года назад +2

    Valahogy a Dunából és a Tiszából kéne csatornákkal átemelni vizet...

  • @agnestoth1801
    @agnestoth1801 3 года назад +3

    Az isten áldja ezeket a gazdákat!Sok ilyen ember kéne ide!Nem értem miért nem kapnak több támogatást!😡😡😡

  • @hajnalkacziszer1021
    @hajnalkacziszer1021 3 года назад

    😔😔😔😔

  • @robertgergely8877
    @robertgergely8877 3 года назад +2

    Nagyon fontos film.

  • @zoltanandras604
    @zoltanandras604 3 года назад +4

    Pont az állattenyésztés az egyik legnagyobb okozója a szárazságnak.

  • @gyula2130
    @gyula2130 3 года назад +4

    Úgy is mind megdöglünk! Sajnos ezt a régi formák nem értik, mert túl nagy a generációs különbség. Itt valami forradalmi dolog kellene, ez mondjuk globálisan is igaz. Mindenki csak a külsőségekre megy meg az anyagi dolgokra. Kicsit el kéne gondolkodnunk a dolgokon és össze fogni a jobb jövő érdekében. Elvégre a földet nem kaptuk, hanem az unokáinktól örököltük.

  • @istvanszabo9115
    @istvanszabo9115 3 года назад +5

    Maximálisan a 444. mellet állok,de ez az ásító intró már totál felemészti az agyam.Ez valami kegyetlen már ennyi év után.

  • @peterozvald3451
    @peterozvald3451 3 года назад +2

    Nem csak Magyarországon, de úgy egész világszinten létrejött egy olyan diskurzus a klímahelyezettel kapcsolatban amiről kijelenthető, hogy ma már ez nem tabu,és kevésbé megosztó közéleti téma mint vallás vagy kultúra.
    Mindenki tisztában van a helyzet súlyosságával (mégha csak felületesen is), de senki nem hajlandó a hétköznapi fals kényelmével szakítani.
    És nem a fosszilis tüzelő óriáscégekre kell köpködni, hanem a saját háztájékon kellene szétnézni.
    Zsírós szarokat eszünk(chipsek,csokik,apróságok) kivágják az esőerdőket, hogy pálmaolajhoz jussanak a nagy ipari vállalatok marhahúst és tejtermékeket fogyaszt az egész világ ami teljességgel kielégíthetetlen.
    Saját gátlástalan gondolkodásunkkal kiássuk a sírunkat.

    • @VladiFx
      @VladiFx 3 года назад +2

      Változtass rajta. Ültess uborkát, meg vegyél tanyasi tojást.

  • @Juhi118
    @Juhi118 3 года назад +1

    Azzal együtt, hogy nem kívánom a vízhiányt semelyik gazdának, el kellene gondolkodniuk, hogy talán ne lovat és marhát, mint két leginkább vízigényes jószágot tartsanak és tenyésszenek, hanem kevésbé vízigényes növényeket termesszenek és akkor kevésbé kell aggódni a vízhiányért.

    • @VladiFx
      @VladiFx 3 года назад +5

      Tévedés. A nagyállat legeltetés épp, hogy a vegetáció (növényzet) karbantartásának legjobb módja. Persze túlzásba vinni se szabad!

    • @gergelykorody4662
      @gergelykorody4662 3 года назад +1

      Az a baj, hogy ha a homokot felszántod, az eső az összes tápanyagot leviszi a picsába. A legelő folyamatos fűborítása több vizet és talajt megőriz. A munkaintenzív zöldségesek is csak szalmatakarással és takarónövényekkel működnek. Meg persze lehet ezerrel műtrágyázni, csak akkor meg a talajvízet nézheted meg