Привет! Ще почна малко отдалеч, за да отговоря максимално добре на въпроса ви. Контекста е много важен, а именно - това е комерсиално изкачване с колега алпийски водач, който се грижи за безопасността на двамата клиенти. За разлика от алпинизма в приятелски свръзки, където партньорите имат горе-долу равностойни умения и отговорности, тук ситуацията не е такава и има голяма разлика, най-вече в разпределянето на отговорността (водачът поема върху себе си цялата отговорност и рискове). Използваните техники на осигуряване са т.нар. "късо въже" и "къси дължини". В първата част на клипа виждате водача да води клиентите на късо въже но стръмен склон. Целта на тази техника е да се предотврати падане като цяло, и ако такова започне (залитане, хлъзване), то да бъде спряно в зародиш. Затова е и непрекъснато опънатото въже, и късата дължина между участниците. Същата техника се прилага и в по-голямата част от изкачването по ръба, във втората му половина (където терена просто не предоставя възможности за междинни осигурителни точки). Тази техника разчита най-вече на стабилността на водача по този лесен, но със сериозни последствия терен. Техниката е много бърза и позволява участниците да прекарат минимално време на този терен, но е опасна, ако не се прилага правилно, и има доста нюанси. За щастие, колегата на видеото е един от най-добрите водачи, не само у нас, но и в Европа. Обучаван е в ENSA, в Шамони. В първата половина на ръба, по скалните жандарми, във всеки един момент, двамата клиенти са осигурени с въжето (напр. около големи, стабилни камъни), и водача използва т.нар. техника на "къси дължини", която осигурява много по-високо ниво на безопасност, за такъв терен. Разбира се, камерата няма как да покаже всичко, и на места изглежда, все едно не е приложено никакво осигуряване, въпреки че не е така.
круто! cool video! And I was still sitting thinking about which boots G2 or G5 I climbed first))
Браво! Да питам нещо искам. Така кактонне сте се осигурили никъде, ако единия се хлъзне няма ли да повлече и останалите?
Привет! Ще почна малко отдалеч, за да отговоря максимално добре на въпроса ви.
Контекста е много важен, а именно - това е комерсиално изкачване с колега алпийски водач, който се грижи за безопасността на двамата клиенти. За разлика от алпинизма в приятелски свръзки, където партньорите имат горе-долу равностойни умения и отговорности, тук ситуацията не е такава и има голяма разлика, най-вече в разпределянето на отговорността (водачът поема върху себе си цялата отговорност и рискове).
Използваните техники на осигуряване са т.нар. "късо въже" и "къси дължини". В първата част на клипа виждате водача да води клиентите на късо въже но стръмен склон. Целта на тази техника е да се предотврати падане като цяло, и ако такова започне (залитане, хлъзване), то да бъде спряно в зародиш. Затова е и непрекъснато опънатото въже, и късата дължина между участниците. Същата техника се прилага и в по-голямата част от изкачването по ръба, във втората му половина (където терена просто не предоставя възможности за междинни осигурителни точки). Тази техника разчита най-вече на стабилността на водача по този лесен, но със сериозни последствия терен. Техниката е много бърза и позволява участниците да прекарат минимално време на този терен, но е опасна, ако не се прилага правилно, и има доста нюанси.
За щастие, колегата на видеото е един от най-добрите водачи, не само у нас, но и в Европа. Обучаван е в ENSA, в Шамони.
В първата половина на ръба, по скалните жандарми, във всеки един момент, двамата клиенти са осигурени с въжето (напр. около големи, стабилни камъни), и водача използва т.нар. техника на "къси дължини", която осигурява много по-високо ниво на безопасност, за такъв терен. Разбира се, камерата няма как да покаже всичко, и на места изглежда, все едно не е приложено никакво осигуряване, въпреки че не е така.
Разбирам. Е значи всичко е наред. Личи си, че водача е дооста добър. Страхотен алпийски преход.
Разбирам.
@@Air-nomads много красив маршрут, наистина!!
Трябва да го направя, но все не намирма желаещи, а сам не си е работа.
От къде слязохте ?
По източното ребро на върха, покрай Метлата