Pomozte nám vydat komiks HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi. Příběhy pěti hrdinů Paměti národa.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 май 2024
  • Paměť národa ve spolupráci s nakladatelstvím ARGO připravuje komiks o veteránech RAF s názvem HANGÁR - RAF ve vzduchu i na zemi.
    Služba Čechoslováků v RAF je výraznou kapitolou dějin odboje. Ze svědectví, která jsou uložena v archivu Paměti národa, jsme vybrali pětici skutečných životních příběhů, které vytváří pestrý obraz zkušeností veteránů 2. světové války.
    Čtenářům chceme zprostředkovat příběh Františka Peřiny, jenž prošel i boji ve Francii a stal se slavným leteckým esem.
    Rovněž Imrich Gablech byl stíhacím pilotem. Ten se jako příslušník armády Slovenského štátu odhodlal k nelegálnímu odletu za hranice. Po pádu Polska však byl Sověty uvězněn v gulagu a do Anglie se pak dostal s podlomeným zdravím, ale odhodláním dále létat.
    Naproti tomu Alois Šiška reprezentuje letce z bombardovací perutě. V jeho příběhu se ale objevuje i jedna z nejčernějších obav většiny létajícího personálu - jeho letadlo bylo sestřeleno a strávil nekonečných šest dní v ledových vodách La Manche, než byl objeven Němci. Zbytek války strávil v zajetí.
    Pominuta není ani zkušenost žen. Ty reprezentují příběhy Edith Weitzenové-Nettl a Margity Schneiderové-Rytířové. První pocházela z rodiny německých antifašistů z Liberce. Její jazyková vybavenost jí umožnila pomáhat letcům odposloucháváním německých vysílaček. A Margita Rytířová se dostala společně s dalšími židovskými dětmi do Anglie díky siru Wintonovi. Na prahu dospělosti vstoupila do pomocného ženského letectva. Zde se jako mechanička starala mimo jiné o letadla, s nimiž se pak naši letci vrátili do osvobozené republiky.
    Právě návrat do vlasti pak spojuje všechny příběhy a rozporuplné pocity. Příběhy pamětníků tak ukazují hodnotu svobody, její cenu, smysl a různé způsoby boje za ni.

Комментарии •