Żadne elementy metalowe obecnie oferowanych na rynku bram garażowych nie powinny rdzewieć, zwłaszcza nie długo po montażu. Podejrzewam kilka możliwości: 1. Podczas budowy, w pomieszczeniu przez długi czas utrzymywała się wilgoć, która nie miała ujścia (brak wietrzenia/ wentylacji po tynkach lub posadzce). 2. ta sama wilgoć z tynków lub posadzki mogła zawierać agresywne związki, które przyspieszyły korozję. 3. W pomieszczeniu dalej nie ma właściwej wentylacji. 4. Niewłaściwe składowanie bramy przed montażem (w tym przypadku raczej były by wykwity na ocynku, a nie rdza. Jeśli możesz prześlij trochę zdjęć tych elementów przez nasz kanał na Facebooku (facebook.com/dbamyobramy) lub Instagramie. Spróbujemy wybadać więcej. Pzodrawiam
Sprężyny pełnią funkcję wyważenia bramy - powodują, że mimo swojej wagi 50- 100 kg można bramę łatwo otworzyć i zamknąć beż użycia dużej siły. Oznacza to, że niezależnie od tego czy napęd jest ręczny, czy elektryczny, sprężyny są niezbędne do prawidłowej pracy bramy. Co więcej, właściwą kondycja sprężyn jest jednym z najważniejszych elementów jakie stałe trzeba kontrolować w bramie garażowej. Podsumowując, zakładając napęd, zostawiamy sprężyny wyważające bramę, a nawet sprawdzamy je i ewentualnie regulujemy przed montażem napędu. Taką regulację oczywiście powierzamy doswiadczonej ekipie montażowej. Pozdrawiam.
Czekam na część 2, jestem ciekawy czy szynę z paskiem również należy przesmarować w miejscach ślizgu
To będzie w trzeciej części. Wyszedł trochę tasiemiec, ale mam nadzieję, że temat wyczerpałem..
kiedy druga część, bo już nie mogę się doczekać :]]] ???
Już we wtorek.
Dzien dobry . Mam pytanie do Pana . Zalozyli mi nowa brame garazaow-segmentowa. Sa przeswity swiatla przez nia . Czy to tak ma byc.
Cześć , czy to normalne ,że elementy rocznej bramy hormann rdzewieją ? Głównie cięte elementy, prowadnice i zawlczeki .
Żadne elementy metalowe obecnie oferowanych na rynku bram garażowych nie powinny rdzewieć, zwłaszcza nie długo po montażu.
Podejrzewam kilka możliwości: 1. Podczas budowy, w pomieszczeniu przez długi czas utrzymywała się wilgoć, która nie miała ujścia (brak wietrzenia/ wentylacji po tynkach lub posadzce). 2. ta sama wilgoć z tynków lub posadzki mogła zawierać agresywne związki, które przyspieszyły korozję. 3. W pomieszczeniu dalej nie ma właściwej wentylacji. 4. Niewłaściwe składowanie bramy przed montażem (w tym przypadku raczej były by wykwity na ocynku, a nie rdza.
Jeśli możesz prześlij trochę zdjęć tych elementów przez nasz kanał na Facebooku (facebook.com/dbamyobramy) lub Instagramie. Spróbujemy wybadać więcej. Pzodrawiam
Przy napędzie muszą być te boczne sprężyny? Mam tą samą bramę, chce napęd zamontować i myślałem że trzeba je zdemontować
Sprężyny pełnią funkcję wyważenia bramy - powodują, że mimo swojej wagi 50- 100 kg można bramę łatwo otworzyć i zamknąć beż użycia dużej siły.
Oznacza to, że niezależnie od tego czy napęd jest ręczny, czy elektryczny, sprężyny są niezbędne do prawidłowej pracy bramy.
Co więcej, właściwą kondycja sprężyn jest jednym z najważniejszych elementów jakie stałe trzeba kontrolować w bramie garażowej.
Podsumowując, zakładając napęd, zostawiamy sprężyny wyważające bramę, a nawet sprawdzamy je i ewentualnie regulujemy przed montażem napędu. Taką regulację oczywiście powierzamy doswiadczonej ekipie montażowej. Pozdrawiam.