Tu ciekawy film jest na temat hamulców u RommieRena wiec moze podpytam Was. Jakiś czas temu zacząłem podejrzewać swoją żonę o zdradę. Skąd się dowiedziałem. No bo zachowywała się typowo dla takich sytuacji. Gdy odbierałem telefon w domu, po drugiej stronie odkładano słuchawkę. Miała często spotkania z koleżankami, niespodziewane wyjścia na kawę czy po książkę. Na pytanie "z kim z naszych wspólnych znajomych się spotyka", odpowiadała, że są to nowe przyjaciółki i ja ich nie znam. Zazwyczaj czekam na taksówkę, którą ona wraca do domu, jednak żona wysiada kilkaset metrów wcześniej i resztę drogi idzie na nogach, tak że nigdy nie widzę jakim samochodem przyjeżdża i z kim. Kiedyś wziąłem jej komórkę, tylko aby zobaczyć która godzina. Wtedy ona po prostu dostała szału i zakazała dotykać jej telefonu. Przez cały ten czas nie mogłem się zdecydować, by porozmawiać z nią o tym wszystkim. Pewnie nie dowiedziałbym się prawdy, gdyby nie przypadek. Pewnej nocy żona niespodziewanie gdzieś wyszła. Ja się zainteresowałem, że coś nie tak. Wyszedłem na zewnątrz. Postanowiłem schować się za naszym samochodem, skąd był doskonały widok na całą ulice, co pozwoliłoby mi zobaczyć, do jakiego samochodu wsiądzie. Kucnąłem przy swoim wozie i nagle z niepokojem zauważyłem, że tarcze hamulcowe przy przednich kołach mają jakieś brunatne plamy, podobne do rdzy. Proszę mi odpowiedzieć, czy ja mogę jeździć z takimi tarczami hamulcowymi, czy trzeba je stoczyć? Jeżeli natomiast trzeba ja wymienić, to czy można zamontować tańszy zamiennik, a nie oryginalne, a jeżeli tak, to jaki. Dziękuję z gory za odpowiedź.
Z tego co pamiętam, kiedy ,,naciągnie się" smaru do smarownicy, należy przekręcić ten pręt i wsunąć z powrotem. W zależności od producenta trzeba przekręcić 90° lub odkręcić gwint (patrz instrukcja). No chyba że w tym przypadku tłoczysko jest na stałe zamontowane. Edycja: Właśnie jadę pociągiem z Wrocławia i mam trochę czasu, więc sprawdzam i tak ta smarownica ma chowany pręt stalowy, po napełnieniu smarem.
Od kilkunastu lat zajmuje się hurtową sprzedażą części. Z moich obserwacji najwięcej reklamacji na tarcze hamulcowe mam z marek Ford , BMW... Tam właśnie gdzie mamy uklad hamulcowy ATE!!! Przypadek ?!😊😊😊😊
8:35 Smar w gumkach: kupiłem 4 oryginalne zaciski ATE do e46 od firmy regenerującej. Wypiaskowane i pomalowane proszkowo na czerwono. Przyszły, efekt: przepiękne. Nowe tłoczki, uszczelki, gumki. I co? No i nasrali smaru bordowego w te gumki, aż koreczkami wychodzi. Teraz muszę kupić nowe gumeczki a te wywalić bo nie wiem co to za smar i jak długo tam siedział, więc niedowiarki: smar rozkłada gumę. Ona mięknie, pęcznieje, robi się ciapowata więc traci właściwości sprężyste. A wśrodku są prążki które muszą cofać prowadnice.
@@zbyszek9202 pytanie jaki smar był dany. Nie słyszałem żeby np grafitowy, czy ceramiczny zapiekł komuś śruby od temperatury. Piszę tu nie tylko o hamulcach, ale też o innych elementach. Jednak jak ktoś nałożył taniego ŁT w prowadnice to super. Tym bardziej, że kupiłeś z firmy zajmującej się regeneracją. Ciekawe czym tłoczki przy skladaniu posmarowali.
Miałem to samo, mi na szczęście udało się uratować hamulce. W moim przypadku to było w Lagunie III, zaszalałem, kupiłem zaciski z Clio IV RS, + tarcze Brembo Xtra 320m + klocki Xtra + przewody w oplocie. Pierwszy miesiąc było okey, potem zaczęły pojawiać się wibracje na kierownicy przy prędkościach 100-120. Jeździłem, ustawiałem dwa razy zbieżność, dwa razy wyważałem koła aż sytuacja wyglądała tak że wibracje pojawiły się przy hamowaniu jeżdżąc po mieście (50-60 km/h) zawsze kiedy rozgrzały się hamulce. Skończyło się tym że kupiłem dwa zestawy prowadnic żeby wymienić je profilaktycznie a przy okazji złożyć jeszcze raz wszystko tak jak ma być. Po zdjęciu zacisku okazało się że prowadnice wysmarowane, pył dostał się do gumek a smar zamienił się w kamień, efektem tego był niewielki rant od wewnętrznej strony bo zacisk nie pracował jak powinien. Po wymianie gumek i złożeniu jak Bozia przykazała hamulce chodziły jak złoto.
Co do luzów zawirowych to elasciwie obaj macie racje, zdecydowanie w większości silników luz sie zmniejsza ale są przypadki szczegolnie w starych nie wysilonych samochodach że luzy były za duże ale to pojedyncze przypadki.
Te Fordy 1.6 benzyna z 2017 są rewelacyjne. Bezawaryjne, ciężkie do zajechania. Tanie w kupnie i serwisie. Mieliśmy w firmie takich kilka i nie było żadnych z nimi problemu.
@@rafastec6683 My mieliśmy wersję 125KM. Całkiem OK, na autostradzie da się wyciągnąć 200 na godzinę. Tylko bez turbo rozpędzenie tego na trasie trochę zajmuje.
A ja tę dolną śrubę w skrzyni odkręcałem przy okazji wymiany uszczelniacza wybieraka i też przy okazji olej zlałem. Ponoć jak się nie rusza wybierakiem, to nic się nie stanie - no i nic się nie stało
Aby mieć pewność, że przyrząd pomiarowy jest sprawny należy poddać go kontroli metrologicznej np. u producenta, który posiada akredytację PCA czyli wzorcowanie. Należy pamiętać, że to użytkownik określa czy błąd pomiarowy jest istotny w jego działalności. Drugim sposobem jest skierowanie przyrządu do kontroli metrologicznej w Urzędzie Miar.
Też smarowałem prowadnice oczywiście nie napchałem tam na maksa smaru i użyłem smaru oczywiście odpornego na wysokie temperatury powiem więcej nawet są dedykowane smary do układów hamulcowych (tłoczki ,prowadnice , elementów ruchomych ) ja smaruje i jeżdżę od lat , wszystko działa świetnie
Robilem testy z samrowaniem i nie smarowaniem takich prowadnic. Wnioski. Smarowanie powoduje niekontrolowane odsunięcie klocka(zacisku) przy drganiach, ponieważ zacisk łatwo sie przesuwa. Efekt manipulator hamulca jakiś taki gumowaty przy pierwszym hamowaniu. A wiadomo chodzi o czas reakcji im krótszy tym bezpieczniej. Jak nie nasmarujemy to cofnięcie jest prawie identyczne i czas reakcji po naciśnieciu jest skrócony do minimum. Efekt manipulator zawsze po przerwie w chamowaniu, jazdy po dziórach zawsze twardy. Nigdy nie zaobserwowałem efektu palenia i grzania, wrecz przeciwnie wydaje mi sie, że po nasmarowaniu klocki jakoś tak równiej sie zużywały. Ale zmiennych jest dużo, chociażby krzywizna piast i tarcz, bo to powoduje nie kontrolowane przemieszczenie zacisku przy nasmarowanych prowadnicach.
Też smarowałem prowadnice oczywiście nie napchałem tam na maksa smaru i użyłem smaru oczywiście odpornego na wysokie temperatury powiem więcej nawet są dedykowane smary do układów hamulcowych (tłoczki ,prowadnice , elementów ruchomych ) ja smaruje i jeżdżę od lat , wszystko działa świetnie
jako amator mechamik mam pytanie : Uczyli mnie kiedyś że po użyciu klucza dynamometrycznego należy go do zera skręcić aby nie leżał skręcony na jakąś siłę. Czy to ma faktycznie znaczenie i może potem fałszować siły ?
Tak, ma znaczenie. Sprężyna w kluczu po jakimś czasie się odkształca i przekłamuje. Sprawdzałem to kilka lat temu, na mocno zajechanym i nowym kluczu 😉
Przyznam się szczerze że sam smarowałem te prowadniczki (u siebie w aucie) ale po ostatnim Twoim filmie już wiem że to był błąd. Teraz jak zmieniałem koła na zimowe to tam wszystko poczyściłem. (Hamulce zrobiły ok 100 tys i nic złego się nie stało ale na przyszłość już wiem jak zrobić to poprawnie) Dzięki za ogrom wiedzy 👍👍👍
ROMMIEREN możesz napisać jak sobie poradzić z wymianą oleju w skrzyni w Fordzie jeśli się nie ma odsysarki? Jaki olej ma być w tej skrzyni jakie parametry?
Smar smarowi nie równy, często w otworach gdzie te gumki siedzą, a najbardziej w aluminiowych zaciskach, aluminium utlenia się i puchnie, powodując zaciskanie się gumki na prowadnicy. Tu w żeliwnym, metalowym widać jak rdza siedzi w tym otworze, na początku filmiku widać 00.50s
Super film. Mam przy okazji forda pytanie, posiadam fieste z 1.6 benzyna pod maską. Czy te silniki normalnie na zimnym chodzą jak diesel? Mój klepie strasznie.
W tych zestawach naprawczych hamulców powinna być karteczka z rysunkiem w którym miejscu się smaruje i nikt by błędu nie popełnił. Chyba celowo nie dają takiej informacji by więcej sprzedać towaru.
Ważne jest aby te gumki też wymianić chyba ate mówi coś o 90tyś? (nie pamiętam) ale co ważne to muszą być z firmy ATE (coś 3zł kosztuja) bo inaczej się układają z innych firrm.
Ja ostatnio robiłem kompleksowo hamulce w BMW, ATE oczywiście. Prowadnice nasmarowałem bardzo lekko smarem do tłoczków, dosłownie tyle co na palcach miałem. Póki co tarcza z lewej strony chłodna, hamuje OK. Problem pojawił sie z prawej strony bo tarcza lekko się grzała, na tyle, że ręką można było ją złapać i pojawiło się buczenie i piszczenie podczas jazdy. Powód? Sprężyna zacisku od zewnątrz była do wymiany bo skosowała i dociskała klocek do tarczy. Testuję dalej bo układ jeszcze na dotarciu.
Warto może wytłumaczyć które systemy jak się smaruje, bo teraz przestaną smarować, tam gdzie się faktycznie smaruje. Zaczęło się od Pana Dudy, potem nawet Żmichowskiej się pomylił, ale został oświecony.
W smarownicy milwoka jak dobrze ustawi się uchwyt odciągający tłok to można wsunąc do środka smaru pręt odciągający tłok. Wystarczy okręcić o ileś stopni. Nie wiem czy u vevora to zadziała ale warto spróbować.
Ja sobie kupilem milwaukee smarownice,ale jeszcze nie testowalem .Chrzest bojowy w piatek lub sobote ciezarowke i naczepe stestuje czy 8 Ah wystarczy na smarowanie
Po napełnieniu tej smarownicy wciskasz tą blokadę która blokuje ten trzpień który służy do zasysania smaru i wciskasz trzpień w smar i smarownica pasuje do walizki. Nie ma za co @RommieRen
Możliwe, że przy produkcji paska dostało się zanieczyszczenie wtopione w pasek rozrządu które szlifowało właśnie koło pasowe. Możliwe, że drut w pasku na łączeniu odstawał zatopiony w stronę koła pasowego, wewnętrzna stronę. Żeby tak wyrobić bruzdę na kole. Nie wiem ale przypuszczam. A może być również opilek większy jakiś twardy, lecz wydaje mi się, że kolokfialnie mówiąc takowy opiłek by się wytrzepał z tego paska nie utrzymał by się tam. Można zakładać różne opcje. Najważniejsze, że zauważyłeś to. Pozdrawiam 😊
Ludzie mają opór przed douczaniem się, stąd jak w każdym zawodzie, są partacze. Klient laik nie wie czy mechanik dobrze kręci śrubki, czy nie. Pan ma "przewagę dzięki technice" bo potrafi używać głowy i narzędzi. Jak również przestrzegać procedur producenta 🙂 Z zaworami z swojego doświadczenia to te na szklankach/płytkach przeważnie szły na ścisk aż do spadku mocy na nagrzanym, a te na śrubkach, np honda, luz się zwiększał. Ten oscyloskop to super wybór. Pasmo w pełni wystarczy dla mechanika - zakładam że Ethernetów i wyżej Pan nie mierzy. Duża pamięć próbek, 4 kanały, płynny interfejs.
Kiedyś tak pilnie śledziłem na YT które się smaruje ,a które nie, że sobie posmarowałem :D . Po dwóch miesiącach zaczęły hamulce piszczeć przy jeździe ,a na autostradzie wpadły takie wibracje, że myślałem ,że przedni most się posypał. W międzyczasie dooglądałem i domyśliłem się w czym problem. Wymieniłem gumki na suche i jak ręką odjął. Na szczęście tarcze i klocki się nie zniszczyły. Minimalnie rysy na tarczach, ale jeszcze ok. Nauka kosztuje :D, choć mogł być tysiak w plecy.
Się masz w escapie z usa ostatnio miałem również nsk poland na napinaczu nawet za dużą wodą polskie łożyska latają tylko trzeba wiedzieć które wybrać.Pozdrawiam
Tłoczek w cylinderku cofa się z powrotem dlatego że jak nie hamuje my to gumka o kwadratowym przekroju chce wrócić do pierwotnej pozycji. Dmuchajac powietrze do cylinderku można to zaobserwować jak tłoczek chodzi wte i wewte.
Tak, tylko jest to naturalne zachowanie praktycznie wszystkich siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, że odskakują po zwolnieniu ciśnienia. To nie jest "funkcja" i nikt tego celowo nie projektuje. Ale takie teorie krążą po internecie (przeważnie od głąbów co nigdy nie robili na jakimkolwiek warsztacie). W hamulcach tarczowych nie trzeba żadnej "funkcji cofania" tłoczka! Po prostu nie. Ale nie powinno być przegięcia w drugą stronę, że coś pracuje ciężko i mechanizm utyka.
Zapytam o olej do skrzyni biegów o którym mówiłeś... Czemu skrzynie w starych autach tak nie przepracowują oleju? Dlaczego ja, po 100 tyś km. ( Taki przyjąłem interwał dla skrzyni manualnej) Mimo tego, że olej był w kolorze "słomkowym" ( a cholera wie kiedy był wymieniany) wymieniłem go na nowy. Kiedy znów odkręcę korek znów będzie miał ładny kolor, mam nadzieję :P A nadal to 75W90:) Czy to kwestia materiału w starych skrzyniach, czy nowe bardziej opiłkują? Czy oleju? Mam nadzieję, że za kolejne 100 tyś km nadal będzie ładny :)
ATE w swoich filmach instruktażowych mówi że można przesmarować smarem który używamy do smarowania tłoczków który nie wchodzi w reakcję z gumą i płynem hamulcowym jeżeli się nie mylę to brake cylinder paste ,mnie uczono że piastę należy wyczyścić i złożyć na sucho teraz się okazuje że są smary których można użyć między tarczę a piastę.🤔😜Pozdrowienia
ATE zaleca Bremszylinder-Paste tylko do powierzchni kontaktu tłoczka z gumkami i otworu cofacza w zacisku, a nie w jego środku. Cofacz w środku nie ma być smarowany. Plastilube tylko do prowadnic klocków, rozkłada gumę, nie może mieć kontaktu z gumą. W TRW/Lucas to nie są cofacze, tylko prowadnice które się smaruje, za cofacz robią sprężynki przy klockach. ATE radzi niczym nie smarować piast, można suchym smarem, lub przetrzeć olejem silnikowym i wytrzeć do sucha. Tu filmy: watch?v=Q15RKDdsvuY watch?v=5Ppl_MlxJUo watch?v=WbRh4mlxLZE
Heja. Apropos wymiany oleju w skrzyni to na moje pytanie w serwisie mazdy (mazda cx-5) o wymianę oleju( płynu hydraulicznego) w automatycznej skrzyni biegów powiedziano mi że się nie wymienia. Olej czy płyn zalany jest na żywotność pojazdu. Więc zapytałem to kiedy się wymienia? Usłuszałem że jak skrzynia padnie 😂😂😂 Oczywiście ja wiedziałem o tym i olej czy płyn w automacie wymieniam co 40 000 km. I nie mam żadnych problemów. Z resztą w drugim samochodzie z manualem też wymieniam co 40 000km i też nie mam jakichkolwiek problemów. U mnie wychodzi średnio co 2,5 roku wymiana. Pozdro
To ja mam odwrotny problem. Kuga FHEV. Tylne tarcze po trzech latach kompletnie zardzewiale od nieuzytku. Dzis samochod nie przeszedl badania technicznego. Na szczescie umowa serwisowa pokrywa koszty wymiany.
Spokojnie, na serwisie Renaty masterki tez mi powiedzieli iz oleju sie w skrzyni nie wymienia. I tu takie moje dziwne pytanie, w ktorych manualach obecnie wymienia sie olej bo tak zaleca producent?
Czy piasty delikatnie nie przeciągasz smarem? Ja przy naprawie hamulców ceramicznym odrobinę tak. Podobnie przy wymianie kół styk felgi z piastą. Tylko bardzo malutko. Poleciłbyś coś z niedużych kombi? Focus mk3 1.6-2.0 tdci, golf 6 2.0tdi, astra j jakoś mi te isuzu i wadliwe skrzynie mi nie podchodzą. Może exeo tylko to niby a4 b7 no i to wielowachaczowe zawieszenie. Octavia 2 fl tam często korozja mocno je chrupie.
Wincyj filmów Panie👈👍 28.00, dlatego ludziom zdychaja skrzynie w fordach nawet te manualne. Ilosc oleju smiesznej ilosc + brak wymian. W diesla wchodzi 1.7 litra oleju do 6 biegowej skrzyni 🫣
Zobacz jaką czułość wejścia ma oscyloskop zanim go kupisz, żeby można było mierzyć przebiegi napięcia poziomu sieciowego do 250V. Bo ci przyjedzie hybryda co ma bateryjke 96v i jest zonk bo 120voltowym wejściem już jej nie pomierzysz, albo zrobisz to wtedy 2 razy, pierwszy i ostatni dla tego oscyloskopu.
Ja myślę że to koło dolne od rozrządu to ktoś złapał kluczem typu Żabka i to od tego te ślady. Odnośnie tych luzów zaworowych myślę że oboje macie rację co do zmniejszania i zwiększania się. Sytuacja że wałek i szklanki trzymają parametry to jak wybije gniazdo zawór to się zmniejszy, a jak wałek wytarty problemy vag 2.0tdi początki produkcji szklanki starte albo ciśnienia nie trzymają to się zwiększy. Dużo czynników wpływa na to, moja subiektywna opinia. Dało się naprawić b6 1.8t?. Pozdrawiam
Najpierw sondy wysokonapięciowe (tanie pojemnościowe, dotykowe) do badania zapłonu. Później przetwornik ciśnienia w cylinder. Tak chłop wejdzie w prawdziwą Diagnostykę (a nie podstawianie części jak >95% "mechaników" na świecie).
Rommie przy nowej normie e7 po wizycie w waarsztacie i wymianie klockow kompputer bedzie mierzyl zapylenie klockow.... znakiem tego po zlej wymianie zapali checka i wlasciciel albo wyjmnie zarowke akleji tasme na wyswietlacz slbo znowu naprawi :)
U mnie nie smarowali, ale klocek źle osadzili. Co najlepsze właściciel warsztatu ma auto z identycznym systemem hamulcowym, a pracownicy nie ogarnęli 😵💫 Fachowiec to podstawa.
Ja swoją honda civic viii 1.8 silnik też tak lubię podciągnąć sobie auto na 2 biegu do 5 tys obrotów a potem 4 wrzucić ale to tylko na rozgrzanym silniku
Jesteś pewny że w tej smarownicy nie da się wcisnąć tego druta, ja wręcz powiem że powinno się to robić by uwolnić sprężynę tłoka który podaje smar na pompę napędzana elektrycznie Nie spotkałem jeszcze smarownicy w której nie da się tego zrobić. Masz tam dźwigienkę taki język odciagasz lekko drut do góry i jednocześnie wciskasz ten języczek i cały czas go trzymając wciskasz drut do końca
Miałem C-max przez rok i ciągle się dziwiłem dlaczego szybko w ruchu miejskim mam brudne felgii. 2 tygodnie po umyciu auta a felgi zapylone. Sprzedałem rok temu teraz wiem dlaczego tak się budziło.
Wyczyściłem otwory, nowe gumki i bardzo ciężko chodziły prowadnice. Tak powinno być? Posmarowałem i chodziło lekko. 20k km zrobione i wszystko w porządku. To jak to jest ?😅
Tu ciekawy film jest na temat hamulców u RommieRena wiec moze podpytam Was. Jakiś czas temu zacząłem podejrzewać swoją żonę o zdradę. Skąd się dowiedziałem. No bo zachowywała się typowo dla takich sytuacji. Gdy odbierałem telefon w domu, po drugiej stronie odkładano słuchawkę. Miała często spotkania z koleżankami, niespodziewane wyjścia na kawę czy po książkę. Na pytanie "z kim z naszych wspólnych znajomych się spotyka", odpowiadała, że są to nowe przyjaciółki i ja ich nie znam. Zazwyczaj czekam na taksówkę, którą ona wraca do domu, jednak żona wysiada kilkaset metrów wcześniej i resztę drogi idzie na nogach, tak że nigdy nie widzę jakim samochodem przyjeżdża i z kim.
Kiedyś wziąłem jej komórkę, tylko aby zobaczyć która godzina. Wtedy ona po prostu dostała szału i zakazała dotykać jej telefonu. Przez cały ten czas nie mogłem się zdecydować, by porozmawiać z nią o tym wszystkim. Pewnie nie dowiedziałbym się prawdy, gdyby nie przypadek. Pewnej nocy żona niespodziewanie gdzieś wyszła. Ja się zainteresowałem, że coś nie tak.
Wyszedłem na zewnątrz. Postanowiłem schować się za naszym samochodem, skąd był doskonały widok na całą ulice, co pozwoliłoby mi zobaczyć, do jakiego samochodu wsiądzie. Kucnąłem przy swoim wozie i nagle z niepokojem zauważyłem, że tarcze hamulcowe przy przednich kołach mają jakieś brunatne plamy, podobne do rdzy.
Proszę mi odpowiedzieć, czy ja mogę jeździć z takimi tarczami hamulcowymi, czy trzeba je stoczyć? Jeżeli natomiast trzeba ja wymienić, to czy można zamontować tańszy zamiennik, a nie oryginalne, a jeżeli tak, to jaki. Dziękuję z gory za odpowiedź.
najlepszy teks jaki słyszałem od co najmniej roku, ale sie uśmiałem. SUPER
Miszcz...
Stare...
Jednak hamulce w aucie są najważniejsze!
Z tego co pamiętam, kiedy ,,naciągnie się" smaru do smarownicy, należy przekręcić ten pręt i wsunąć z powrotem. W zależności od producenta trzeba przekręcić 90° lub odkręcić gwint (patrz instrukcja). No chyba że w tym przypadku tłoczysko jest na stałe zamontowane.
Edycja: Właśnie jadę pociągiem z Wrocławia i mam trochę czasu, więc sprawdzam i tak ta smarownica ma chowany pręt stalowy, po napełnieniu smarem.
Bardzo pozytywny gość ten RommieRen i zna się na tym o czym mówi i kultura, nie może być z Warszawy... .
@@krzysztofzalewski3357 Ani z Radomia 😁
Zabrakło jeszcze do szczęścia smaru miedzianego na piaście 😁
Od kilkunastu lat zajmuje się hurtową sprzedażą części. Z moich obserwacji najwięcej reklamacji na tarcze hamulcowe mam z marek Ford , BMW... Tam właśnie gdzie mamy uklad hamulcowy ATE!!! Przypadek ?!😊😊😊😊
Dziwne ja kupiłem ate do volvo s60I tarcze i klocki przód jak do tej pory są ok. Nic się nie dzieje.
@@Pavellu Nie zrozumiałeś. Pewnie masz dobrze zamontowane.
@@Pavellu Jest dużo reklamacji bo ludzie pchają smar do suchych prowadnic ale to nie wina producenta, tylko montażu.
@@Pavellu Ja też kupiłem ale smarowałem prowadniki smar specjalnym odpornym na wysokie temperatury
8:35 Smar w gumkach: kupiłem 4 oryginalne zaciski ATE do e46 od firmy regenerującej. Wypiaskowane i pomalowane proszkowo na czerwono. Przyszły, efekt: przepiękne. Nowe tłoczki, uszczelki, gumki. I co? No i nasrali smaru bordowego w te gumki, aż koreczkami wychodzi. Teraz muszę kupić nowe gumeczki a te wywalić bo nie wiem co to za smar i jak długo tam siedział, więc niedowiarki: smar rozkłada gumę. Ona mięknie, pęcznieje, robi się ciapowata więc traci właściwości sprężyste. A wśrodku są prążki które muszą cofać prowadnice.
W starszych vagach też byś nie smarował? To po jednej zimie prowadnice zapieczine. Tam są harmonijki.
akurat ate na przód są dostępne na allegro bo do audi a6 c5 niedawno kupiłem zeby czekały sobie
@@zbyszek9202 pytanie jaki smar był dany. Nie słyszałem żeby np grafitowy, czy ceramiczny zapiekł komuś śruby od temperatury. Piszę tu nie tylko o hamulcach, ale też o innych elementach. Jednak jak ktoś nałożył taniego ŁT w prowadnice to super. Tym bardziej, że kupiłeś z firmy zajmującej się regeneracją. Ciekawe czym tłoczki przy skladaniu posmarowali.
@@rafastec6683w systemie TRW smaruje się prowadnice. W Systemie ATE smaruje się tylko otwór w który wkłada się gumkę.
@@pabllosee ok. Jeszcze lucas i girling.
Dawniej starzy kierowcy mieli nawyk sprawdzania co pewien czas, czy koła się nie grzeją. Tego powinni uczyć na kursie na prawo jazdy.
Hehe, ja tak robię i to nawet pirometrem by dokładnie wiedzieć czy są równo nagrzane.
Miałem to samo, mi na szczęście udało się uratować hamulce. W moim przypadku to było w Lagunie III, zaszalałem, kupiłem zaciski z Clio IV RS, + tarcze Brembo Xtra 320m + klocki Xtra + przewody w oplocie. Pierwszy miesiąc było okey, potem zaczęły pojawiać się wibracje na kierownicy przy prędkościach 100-120. Jeździłem, ustawiałem dwa razy zbieżność, dwa razy wyważałem koła aż sytuacja wyglądała tak że wibracje pojawiły się przy hamowaniu jeżdżąc po mieście (50-60 km/h) zawsze kiedy rozgrzały się hamulce. Skończyło się tym że kupiłem dwa zestawy prowadnic żeby wymienić je profilaktycznie a przy okazji złożyć jeszcze raz wszystko tak jak ma być. Po zdjęciu zacisku okazało się że prowadnice wysmarowane, pył dostał się do gumek a smar zamienił się w kamień, efektem tego był niewielki rant od wewnętrznej strony bo zacisk nie pracował jak powinien. Po wymianie gumek i złożeniu jak Bozia przykazała hamulce chodziły jak złoto.
Oooo właśnie.Przypomniałeś mi, że kiedyś pytałem co się tam wydarzyło, że ściana i sufit tak wygląda ale nie odpowiedziałeś 😁
Obstawiam że olej poszedł na tłoki i odkręcali świece
Co do luzów zawirowych to elasciwie obaj macie racje, zdecydowanie w większości silników luz sie zmniejsza ale są przypadki szczegolnie w starych nie wysilonych samochodach że luzy były za duże ale to pojedyncze przypadki.
Smarowałem taka smarownicą, w tamtej po nabiciu smaru do smarownicy wciskało się cypel przy odciągu tłoczyska i wciskało się odciąg.
W normalnych samrownicach tak jest.
Te Fordy 1.6 benzyna z 2017 są rewelacyjne. Bezawaryjne, ciężkie do zajechania. Tanie w kupnie i serwisie. Mieliśmy w firmie takich kilka i nie było żadnych z nimi problemu.
Jak to jedzie? Te 100km na kombi to raczej za mało, podobno 1.6tdci z 6 skrzynią jeszcze ujdzie.
@@rafastec6683 Tak jak kazde 100koni w silniku N/a, trzeba kręcić żeby to jechało
Noo te 1.6 w dieslu jedzie ciut lepiej ale dupy nie urywa
@@rafastec6683 My mieliśmy wersję 125KM. Całkiem OK, na autostradzie da się wyciągnąć 200 na godzinę. Tylko bez turbo rozpędzenie tego na trasie trochę zajmuje.
A ja tę dolną śrubę w skrzyni odkręcałem przy okazji wymiany uszczelniacza wybieraka i też przy okazji olej zlałem. Ponoć jak się nie rusza wybierakiem, to nic się nie stanie - no i nic się nie stało
Ale czyściutki silniczek aż miło popatrzeć oczywiście w środku
Ten Ford Focus jest raczej z 2017 a nie z 2007r bo jest po lifcie Mk3.😮 Dlatego pewnie jeszcze trzyma sie dobrze...
Aby mieć pewność, że przyrząd pomiarowy jest sprawny należy poddać go kontroli metrologicznej np. u producenta, który posiada akredytację PCA czyli wzorcowanie. Należy pamiętać, że to użytkownik określa czy błąd pomiarowy jest istotny w jego działalności. Drugim sposobem jest skierowanie przyrządu do kontroli metrologicznej w Urzędzie Miar.
Też smarowałem prowadnice oczywiście nie napchałem tam na maksa smaru i użyłem smaru oczywiście odpornego na wysokie temperatury powiem więcej nawet są dedykowane smary do układów hamulcowych (tłoczki ,prowadnice , elementów ruchomych ) ja smaruje i jeżdżę od lat , wszystko działa świetnie
10:40 To mnie zaskoczyło, że śrubki nie są łatwo dostępne mimo tego, że za każdym razem trzeba teoretyczne nowe śruby. Serwisówka swoje a życie swoje.
Robilem testy z samrowaniem i nie smarowaniem takich prowadnic.
Wnioski.
Smarowanie powoduje niekontrolowane odsunięcie klocka(zacisku) przy drganiach, ponieważ zacisk łatwo sie przesuwa.
Efekt manipulator hamulca jakiś taki gumowaty przy pierwszym hamowaniu. A wiadomo chodzi o czas reakcji im krótszy tym bezpieczniej.
Jak nie nasmarujemy to cofnięcie jest prawie identyczne i czas reakcji po naciśnieciu jest skrócony do minimum. Efekt manipulator zawsze po przerwie w chamowaniu, jazdy po dziórach zawsze twardy.
Nigdy nie zaobserwowałem efektu palenia i grzania, wrecz przeciwnie wydaje mi sie, że po nasmarowaniu klocki jakoś tak równiej sie zużywały.
Ale zmiennych jest dużo, chociażby krzywizna piast i tarcz, bo to powoduje nie kontrolowane przemieszczenie zacisku przy nasmarowanych prowadnicach.
Też smarowałem prowadnice oczywiście nie napchałem tam na maksa smaru i użyłem smaru oczywiście odpornego na wysokie temperatury powiem więcej nawet są dedykowane smary do układów hamulcowych (tłoczki ,prowadnice , elementów ruchomych ) ja smaruje i jeżdżę od lat , wszystko działa świetnie
Konkretnie i na temat bez zbędnego pierd...
jako amator mechamik mam pytanie :
Uczyli mnie kiedyś że po użyciu klucza dynamometrycznego należy go do zera skręcić aby nie leżał skręcony na jakąś siłę.
Czy to ma faktycznie znaczenie i może potem fałszować siły ?
Osobiście zawsze rozkręcam więc nie wiem czy się rozkwlibruje ale raczej tak.
Tak, ma znaczenie. Sprężyna w kluczu po jakimś czasie się odkształca i przekłamuje. Sprawdzałem to kilka lat temu, na mocno zajechanym i nowym kluczu 😉
Przyznam się szczerze że sam smarowałem te prowadniczki (u siebie w aucie) ale po ostatnim Twoim filmie już wiem że to był błąd. Teraz jak zmieniałem koła na zimowe to tam wszystko poczyściłem. (Hamulce zrobiły ok 100 tys i nic złego się nie stało ale na przyszłość już wiem jak zrobić to poprawnie) Dzięki za ogrom wiedzy 👍👍👍
Też masz w nich problem z pompami wodnymi Aisin.
Kuźwa 3 razy wymieniałem bo zaczynały lecieć po 3 dniach.
Pomogła wymiana na Hepu. 😂
ROMMIEREN możesz napisać jak sobie poradzić z wymianą oleju w skrzyni w Fordzie jeśli się nie ma odsysarki?
Jaki olej ma być w tej skrzyni jakie parametry?
Smar smarowi nie równy, często w otworach gdzie te gumki siedzą, a najbardziej w aluminiowych zaciskach, aluminium utlenia się i puchnie, powodując zaciskanie się gumki na prowadnicy.
Tu w żeliwnym, metalowym widać jak rdza siedzi w tym otworze, na początku filmiku widać 00.50s
Witam zawsze mi się wydawało że klucz dynamometryczny po pracy zawsze się odpuszcza
Do pracy naciąga a po pracy odpuszcza dobrze mówisz
Co druga wymiana klocków powinno się wymienić te gumki i prowadnice lub max 80 tys.
Na sucho nic nie chodzi 😂 Tak sa Magistry od hamulcow, przynajmniej jest co robić😊
Super film. Mam przy okazji forda pytanie, posiadam fieste z 1.6 benzyna pod maską. Czy te silniki normalnie na zimnym chodzą jak diesel? Mój klepie strasznie.
Dobry film jak zawsze panie majster
W tych zestawach naprawczych hamulców powinna być karteczka z rysunkiem w którym miejscu się smaruje i nikt by błędu nie popełnił. Chyba celowo nie dają takiej informacji by więcej sprzedać towaru.
Niektórym nawet rysunek na kartce A4 by nie pomógł. Kto by tam czytał jakieś instrukcje.
Zawsze jest pył,szczególnie nowe nim się dotrą,a tarcza jest gorąca i nie trzeba zbytnio ostro hamować,wystarczy jazda po mieście
Mi to zawsze tato mówił że zawór "siada" w głowicy - dokładnie tak jak powiedziałeś!
Ważne jest aby te gumki też wymianić chyba ate mówi coś o 90tyś? (nie pamiętam) ale co ważne to muszą być z firmy ATE (coś 3zł kosztuja) bo inaczej się układają z innych firrm.
Ja ostatnio robiłem kompleksowo hamulce w BMW, ATE oczywiście. Prowadnice nasmarowałem bardzo lekko smarem do tłoczków, dosłownie tyle co na palcach miałem. Póki co tarcza z lewej strony chłodna, hamuje OK. Problem pojawił sie z prawej strony bo tarcza lekko się grzała, na tyle, że ręką można było ją złapać i pojawiło się buczenie i piszczenie podczas jazdy. Powód? Sprężyna zacisku od zewnątrz była do wymiany bo skosowała i dociskała klocek do tarczy. Testuję dalej bo układ jeszcze na dotarciu.
Warto może wytłumaczyć które systemy jak się smaruje, bo teraz przestaną smarować, tam gdzie się faktycznie smaruje. Zaczęło się od Pana Dudy, potem nawet Żmichowskiej się pomylił, ale został oświecony.
W smarownicy milwoka jak dobrze ustawi się uchwyt odciągający tłok to można wsunąc do środka smaru pręt odciągający tłok. Wystarczy okręcić o ileś stopni. Nie wiem czy u vevora to zadziała ale warto spróbować.
Ja sobie kupilem milwaukee smarownice,ale jeszcze nie testowalem .Chrzest bojowy w piatek lub sobote ciezarowke i naczepe stestuje czy 8 Ah wystarczy na smarowanie
Uzywam od 2 lat, u mnie spokojnie wystarczy. Mucha nie siada.
Po napełnieniu tej smarownicy wciskasz tą blokadę która blokuje ten trzpień który służy do zasysania smaru i wciskasz trzpień w smar i smarownica pasuje do walizki. Nie ma za co @RommieRen
Mam ten sam problem z hamulcami i właśnie nasmarowałem prowadnice
23:16 łooo panie - wżyciu nie wykorzystasz tu jego własciwości :) ale gratulacje bo dość dobry sprzęt :)
Apropo tego co na ścianie - było bistro z grochówki i kiszonych ogórków😁😁
Możliwe, że przy produkcji paska dostało się zanieczyszczenie wtopione w pasek rozrządu które szlifowało właśnie koło pasowe. Możliwe, że drut w pasku na łączeniu odstawał zatopiony w stronę koła pasowego, wewnętrzna stronę. Żeby tak wyrobić bruzdę na kole. Nie wiem ale przypuszczam. A może być również opilek większy jakiś twardy, lecz wydaje mi się, że kolokfialnie mówiąc takowy opiłek by się wytrzepał z tego paska nie utrzymał by się tam. Można zakładać różne opcje. Najważniejsze, że zauważyłeś to. Pozdrawiam 😊
Ja stosuję smar grafitowy, delikatny film na styku tłoczka z klockiem hamulcowym, to rozwiązanie powoduje, że nie piszczy przy hamowaniu
Ludzie mają opór przed douczaniem się, stąd jak w każdym zawodzie, są partacze. Klient laik nie wie czy mechanik dobrze kręci śrubki, czy nie.
Pan ma "przewagę dzięki technice" bo potrafi używać głowy i narzędzi. Jak również przestrzegać procedur producenta 🙂
Z zaworami z swojego doświadczenia to te na szklankach/płytkach przeważnie szły na ścisk aż do spadku mocy na nagrzanym, a te na śrubkach, np honda, luz się zwiększał.
Ten oscyloskop to super wybór. Pasmo w pełni wystarczy dla mechanika - zakładam że Ethernetów i wyżej Pan nie mierzy. Duża pamięć próbek, 4 kanały, płynny interfejs.
Dzięki za info o hamulcach, wiem co zchrzaniłem .
Jestem ciekawy ile kosztuje sama robota wymiany rozrządu z ustawieniem luzów w Duratec 1.6 100KM Focus MK2 Benzyna.
Kiedyś tak pilnie śledziłem na YT które się smaruje ,a które nie, że sobie posmarowałem :D . Po dwóch miesiącach zaczęły hamulce piszczeć przy jeździe ,a na autostradzie wpadły takie wibracje, że myślałem ,że przedni most się posypał. W międzyczasie dooglądałem i domyśliłem się w czym problem. Wymieniłem gumki na suche i jak ręką odjął. Na szczęście tarcze i klocki się nie zniszczyły. Minimalnie rysy na tarczach, ale jeszcze ok. Nauka kosztuje :D, choć mogł być tysiak w plecy.
Blaszkę trzeba wcisnąć i rączka od tawotnicy wjedzie do środka.
Się masz w escapie z usa ostatnio miałem również nsk poland na napinaczu nawet za dużą wodą polskie łożyska latają tylko trzeba wiedzieć które wybrać.Pozdrawiam
Tłoczek w cylinderku cofa się z powrotem dlatego że jak nie hamuje my to gumka o kwadratowym przekroju chce wrócić do pierwotnej pozycji. Dmuchajac powietrze do cylinderku można to zaobserwować jak tłoczek chodzi wte i wewte.
Tak, tylko jest to naturalne zachowanie praktycznie wszystkich siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, że odskakują po zwolnieniu ciśnienia. To nie jest "funkcja" i nikt tego celowo nie projektuje. Ale takie teorie krążą po internecie (przeważnie od głąbów co nigdy nie robili na jakimkolwiek warsztacie).
W hamulcach tarczowych nie trzeba żadnej "funkcji cofania" tłoczka! Po prostu nie.
Ale nie powinno być przegięcia w drugą stronę, że coś pracuje ciężko i mechanizm utyka.
Ja tez maz dosc duzo rzeczy od Vevor ..Serwis bardzo dobry i konkurencyjne ceny w porownaniu do jakosci ..Mieszkam poza Polska .
Dzieki za filmik 👍👍
Bardzo fajny kanał można się przy okazji czegoś nauczyć a najlepiej jak by było coś o peugeot 206 a nie same ,,nówki" ... .
Rommie podpowiesz jak wymienić olej w takiej skrzyni u siebie w garażu nie mając takiej wysysarki?
Jaki koszt wymiany szklanek?
Zapytam o olej do skrzyni biegów o którym mówiłeś... Czemu skrzynie w starych autach tak nie przepracowują oleju? Dlaczego ja, po 100 tyś km. ( Taki przyjąłem interwał dla skrzyni manualnej) Mimo tego, że olej był w kolorze "słomkowym" ( a cholera wie kiedy był wymieniany) wymieniłem go na nowy. Kiedy znów odkręcę korek znów będzie miał ładny kolor, mam nadzieję :P A nadal to 75W90:) Czy to kwestia materiału w starych skrzyniach, czy nowe bardziej opiłkują? Czy oleju? Mam nadzieję, że za kolejne 100 tyś km nadal będzie ładny :)
ATE w swoich filmach instruktażowych mówi że można przesmarować smarem który używamy do smarowania tłoczków który nie wchodzi w reakcję z gumą i płynem hamulcowym jeżeli się nie mylę to brake cylinder paste ,mnie uczono że piastę należy wyczyścić i złożyć na sucho teraz się okazuje że są smary których można użyć między tarczę a piastę.🤔😜Pozdrowienia
ATE zaleca Bremszylinder-Paste tylko do powierzchni kontaktu tłoczka z gumkami i otworu cofacza w zacisku, a nie w jego środku. Cofacz w środku nie ma być smarowany. Plastilube tylko do prowadnic klocków, rozkłada gumę, nie może mieć kontaktu z gumą. W TRW/Lucas to nie są cofacze, tylko prowadnice które się smaruje, za cofacz robią sprężynki przy klockach. ATE radzi niczym nie smarować piast, można suchym smarem, lub przetrzeć olejem silnikowym i wytrzeć do sucha. Tu filmy:
watch?v=Q15RKDdsvuY
watch?v=5Ppl_MlxJUo
watch?v=WbRh4mlxLZE
Super video 👍pane mechanik prosím co máte za citroen s jakým silnikem?
Heja. Apropos wymiany oleju w skrzyni to na moje pytanie w serwisie mazdy (mazda cx-5) o wymianę oleju( płynu hydraulicznego) w automatycznej skrzyni biegów powiedziano mi że się nie wymienia. Olej czy płyn zalany jest na żywotność pojazdu. Więc zapytałem to kiedy się wymienia? Usłuszałem że jak skrzynia padnie 😂😂😂
Oczywiście ja wiedziałem o tym i olej czy płyn w automacie wymieniam co 40 000 km. I nie mam żadnych problemów. Z resztą w drugim samochodzie z manualem też wymieniam co 40 000km i też nie mam jakichkolwiek problemów. U mnie wychodzi średnio co 2,5 roku wymiana.
Pozdro
To ja mam odwrotny problem.
Kuga FHEV. Tylne tarcze po trzech latach kompletnie zardzewiale od nieuzytku.
Dzis samochod nie przeszedl badania technicznego.
Na szczescie umowa serwisowa pokrywa koszty wymiany.
Spokojnie, na serwisie Renaty masterki tez mi powiedzieli iz oleju sie w skrzyni nie wymienia. I tu takie moje dziwne pytanie, w ktorych manualach obecnie wymienia sie olej bo tak zaleca producent?
Czy piasty delikatnie nie przeciągasz smarem? Ja przy naprawie hamulców ceramicznym odrobinę tak. Podobnie przy wymianie kół styk felgi z piastą. Tylko bardzo malutko. Poleciłbyś coś z niedużych kombi? Focus mk3 1.6-2.0 tdci, golf 6 2.0tdi, astra j jakoś mi te isuzu i wadliwe skrzynie mi nie podchodzą. Może exeo tylko to niby a4 b7 no i to wielowachaczowe zawieszenie. Octavia 2 fl tam często korozja mocno je chrupie.
Cześć w vw golfie 5 trzeba smarować czy nie?
Wincyj filmów Panie👈👍
28.00, dlatego ludziom zdychaja skrzynie w fordach nawet te manualne. Ilosc oleju smiesznej ilosc + brak wymian. W diesla wchodzi 1.7 litra oleju do 6 biegowej skrzyni 🫣
Już tak zrobiłem w X1 tył i jest ok a przejechałem już 2 tys km po autostradzie i nie biją , dzięki rommi😊😊
Odpalasz z taką "pewną dozą nieśmiałości" jak to było w pewnej reklamie 😉
Czy po takim nasmarowaniu prowadnic smarem miedzianym starczy to tylko wytrzeć wszystko do sucha lub ew odtłuścić? Gumke wymienić?
@@marekjurek2871 wymienić trzeba ona ma wewnątrz specjalne wyżłobienia.
@Rommie_Ren dziękuję za odpowiedź
Zobacz jaką czułość wejścia ma oscyloskop zanim go kupisz, żeby można było mierzyć przebiegi napięcia poziomu sieciowego do 250V. Bo ci przyjedzie hybryda co ma bateryjke 96v i jest zonk bo 120voltowym wejściem już jej nie pomierzysz, albo zrobisz to wtedy 2 razy, pierwszy i ostatni dla tego oscyloskopu.
Zakres czułości pionowej: 200 μV/div do 10 V/div , Maximum Input Voltage CAT I 300 Vrms, 400 Vpk (DC + Vpeak).
Chyba będzie OK.
Ja myślę że to koło dolne od rozrządu to ktoś złapał kluczem typu Żabka i to od tego te ślady. Odnośnie tych luzów zaworowych myślę że oboje macie rację co do zmniejszania i zwiększania się. Sytuacja że wałek i szklanki trzymają parametry to jak wybije gniazdo zawór to się zmniejszy, a jak wałek wytarty problemy vag 2.0tdi początki produkcji szklanki starte albo ciśnienia nie trzymają to się zwiększy. Dużo czynników wpływa na to, moja subiektywna opinia. Dało się naprawić b6 1.8t?. Pozdrawiam
Uszkodzona głowica ;(
Przetestuj Quaro zestaw, to nie pyli wogóle ;)
jak tarcze bija to i lepiej nam te klocki cofają 😁
Panie, jak to nie smarować. Ja smaruję wszystko, nawet klocki i tarcze żeby nie piszczały 😂😂😂
ooo rominku nagrałbyś kiedyś naprawę w terenie , najlepiej jakieś audi albo chociaż bewuem
Najczęściej są to maszyny budowlane dźwigi, koparki, buldożery, agregaty prądotwórcze i takie tam. Jak klient się zgodzi to nagram. 😊
To teraz sobie sondy różnicowe tektronixa załatw :)
Najpierw sondy wysokonapięciowe (tanie pojemnościowe, dotykowe) do badania zapłonu.
Później przetwornik ciśnienia w cylinder. Tak chłop wejdzie w prawdziwą Diagnostykę (a nie podstawianie części jak >95% "mechaników" na świecie).
Ja mam to samo po wymianie rozrządu 😂
Rommie przy nowej normie e7 po wizycie w waarsztacie i wymianie klockow kompputer bedzie mierzyl zapylenie klockow.... znakiem tego po zlej wymianie zapali checka i wlasciciel albo wyjmnie zarowke
akleji tasme na wyswietlacz slbo znowu naprawi :)
Oglądam Cię bo jestem sadystycznym spotterem
Ten pył to normalna rzecz!! skad wiesz ze ktos mył to po wymianie lockow!!
Komu przeszkadzały takie rozwiązania rozrządów?
Trzeba było ,,utopić” te paski w oleju… 😎
1% mniejsze spalanie podobno...
U mnie nie smarowali, ale klocek źle osadzili. Co najlepsze właściciel warsztatu ma auto z identycznym systemem hamulcowym, a pracownicy nie ogarnęli 😵💫
Fachowiec to podstawa.
Ja swoją honda civic viii 1.8 silnik też tak lubię podciągnąć sobie auto na 2 biegu do 5 tys obrotów a potem 4 wrzucić ale to tylko na rozgrzanym silniku
Mechaników było wielu ale żaden z nich nie śmiał naprawiać przy .......😁
U mnie mechanik posmarował i pogięło, także następnym razem robię sam.
Jesteś pewny że w tej smarownicy nie da się wcisnąć tego druta, ja wręcz powiem że powinno się to robić by uwolnić sprężynę tłoka który podaje smar na pompę napędzana elektrycznie Nie spotkałem jeszcze smarownicy w której nie da się tego zrobić. Masz tam dźwigienkę taki język odciagasz lekko drut do góry i jednocześnie wciskasz ten języczek i cały czas go trzymając wciskasz drut do końca
Witam majstra 💪👊😉
A nie mógł koleś w po hamowaniu wjechać w kałuże?
Miałem C-max przez rok i ciągle się dziwiłem dlaczego szybko w ruchu miejskim mam brudne felgii. 2 tygodnie po umyciu auta a felgi zapylone. Sprzedałem rok temu teraz wiem dlaczego tak się budziło.
Kwestia materiału klocków. Ja założyłem klocki ceramiczne i mam czyste felgi.
@@tomtomgaraz Też tak zakładałem, że to klocki ale musiałem się z bólem auta pozbyć.
Wyczyściłem otwory, nowe gumki i bardzo ciężko chodziły prowadnice. Tak powinno być? Posmarowałem i chodziło lekko. 20k km zrobione i wszystko w porządku. To jak to jest ?😅
Ma chodzić ręką bardzo ciężko takie jest ich zadanie.
Kurde to odjebał lipę bo założyłem że za ciężko chodzi dobra dzięki wyczyszczę@@Rommie_Ren
Ja też smarowałem zawsze te gumki, nie dużo ale jednak. Teraz już nie będę ;)
Skąd jesteś? Mam Focusa 1.6 100 km HWDA i trzeba wymienić rozrząd i wyregulować zawory. Z hamulcami też mam ten sam problem
Wszystko jest w opisie:
Autom 05-091 Ząbki ul. Ks. Skorupki 70
Nie przepraszaj za koślawe nagrywanie. To warsztat, a nie Bollywood. Dobra robota 👍
15:25 "i to koło zaczęło siepać pasek"
jak Reksio szynkę? 😅
Trzeba też rozróżniać systemy hamulcowe ATE nie smaruje się TRW smaruje większość zna system TRW i chyba stąd się wzieło smarowanie systemu ATE.
Witamy😊
RIGOL to dobra firma, ale też polecam oscyloskopy SIGLENT sam takowych używam, mam 50 oraz 100 MHz, co ciekawe większość ma polski język.
Tak codziennie 20 godzin? Daj Pan spokój.
15:50 raczej z 2017 🙂
24:20 prezes doszedł? :)
👍
Dynamometr luzujemy po kazdym uzyciu a nie ze lezy 210 po peżocie
Masz rację, u mnie nie leży po peżocie.