Dziękuję! Dzięki Wam czuję, że rozwijam się w tym co kocham! Na początku trochę sceptycznie podchodziłem do wprowadzenia nowej osoby na kanał (Damiana), ale teraz jestem przekonany, że to najwyższej klasy fachowiec. Czekam na więcej!
Odcinek wciągający, zdziwiłem się, że tak szybko zleciał. Jestem teraz ciekaw jak działa komunikacja ssh bardziej konkretnie. Bardzo się cieszę i dziękuję za pracę jaką Pan wkłada w YouTuby
mam 42 lat kiedys za mlodu komputery byly moja pasja ale... a teraz jakis czas temu poskladalem sobie i7 14 geeracji sam. frajde mam niesamowita swietne sa te twoje filmiki mozna poszezyc wiedze cos przypomniec. wiadomo duzo rzeczy wylecialo z glowy ale mam frajde. a gry mnie nie pociagaja az tak czasem cos zagram. jedak stara milosc nie rdzewieje. zaluje ze sie nie trzymalem moich zainteresowan. dzieki za te materialy.
Odcinki wrzucone 7 lat temu, dużo się zmieniło, ale nie wszystko, są odcinki z 2 lat wstecz, a ja i tak wolę oglądać te 7 letnie od Pana, super wytłumaczone. Pozdrawiam :)
Mój nauczyciel robił to wcześniej, sam nie potrafi się logicznie wysłowić, słyszymy na lekcji np. "Yyyy vlany, no tu ten, do drukarki i tak wiecie, adresacja, yyy pasja informatyki", a dostaje jakimś cudem nagrody dla najlepszego nauczyciela i zarabia lepiej niż inny, który musiał nas uczyć tego co ten jeden nie umiał. Najgorsze jest to, że on uczy niektóre klasy matematyki...
E, spoko. :) Jadę trzeci odcinek, cięgiem i zero problemów, choć mam już swoje lata. Dziękuję. :) Notatek dopiero 12,6 KB (w .txt), ale większość raczej dla formalności, bo dobrze podane i samo się układa w głowie.
W 3:15 i 3:55 jest błąd - Status-Line odpowiedzi (bo całej nie pokazaliście) w HTTP nie zawiera w sobie nazwy przesyłanego pliku. Ani odpowiedź ogółem.
Damian dzięki za kolejny odc. Świetna robota. Nieśmiało chciałbym zgłosić, że zauważyłem pewną drobnostkę, którą można by poprawić. Otóż w 14:10 jest napisane DNS - name system, zamiast DNS - name system. Oczywiście jest to zwykła literówka i niczego nie zmienia. Osobiście w ogóle mi nie przeszkadza, ale myślę, że chciałbyś wiedzieć. Nie wiedziałem, jak Cię poinformować w mniej jawny sposób, więc piszę tu. W końcu jest to drobnostka i nikomu nie powinna przeszkadzać. Jeszcze raz dziękuję za odcinek, pozdrawiam i nie zapominam kliknąć kciuka w górę.
@@Bartelox13 90% było więc no, ale praktyczny dali dojebany xDD tak że nikt nie zdał i syntea nie chce go powtórzyć i certyfikatu już nie dostanę ;)) informatyk mi powiedział że on to zrobi w kilka h a mieliśmy to zrobić w 3h, oczywiście w tym czasie pobrać ten serwer windows na internecie szkolnym xD 2/10
6:50 czy to czasem nie jest tak że odbiorca wysyła żądanie do serwera poczty POP3 o pobranie swoich wiadomości? i że wtedy dopiero może stwierdzić że ma jakąś nową wiadomość? MDA sam z siebie nigdy nie inicjuje komunikacji.
W Teście do odcinka 3 W pytaniu: "Jakie polecenie w konsoli systemu Windows służy do sprawdzenia zapisanych rekrodów pamięci podręcznej usługi DNS" jest błąd - prawidłowa odpowiedź to: ipconfig/displaydns Pozdrawiam, Krzysztof Kordecki - wasz nowy uczeń :)
Damian świetne tłumaczenie bardzo dużo dają przykłady użycia i zastosowania to jest chyba najważniejsze bo to uzmysławia po co to wszystko jest. Czy macie jakieś inne formy wpłat czy tylko Patronite?
+Stefek Witam, cieszę się, że materiały sie przydają i miło, że odbiorcy doceniają naszą pracę. Istnieje możliwość wpłaty przez blog Mirka miroslawzelent.pl/dobrowolna-darowizna/ Pozdrawiam, DS :)
Mam dwie uwagi. Pierwsza, omawiasz warstwę aplikacji w taki sposób, że opisujesz komunikację od strony klienta i zaraz potem przechodzisz na drugi koniec sznurka - do serwera. A czy nie powinno być tak, że omawiasz warstwę aplikacji, a na drugim końcu jest warstwa transportu (ewentualnie warstwa prezentacji)? Druga uwaga. Podajesz też numery portów, na których pracują poszczególne usługi, jednak nie wyjaśniasz czym te porty są. Mógłbyś tę wiedzę jak najszybciej uzupełnić w kolejnym odcinku?
Witam. Kurs o sieciach komputerowych został podzielony na poszczególne odcinki, i tak jak każdą serię należy przepracowywać go po kolei, a nie wyrywkowo. W odcinku 2 został przedstawawiony cały proces komunikacji z wykorzystaniem poszczególnych warstw, omówione zostało pojęcie enkapsulacji, jak i wyjaśnione zostało to czym są numery portów aplikacji. Odsyłam do odcinka 2 kursu o sieciach komputerowych. Pozdrawiam, DS.
Nie śmiałbym zadawać pytania, nie oglądając poprzednich odcinków. Co więcej, obejrzałem przed chwilą raz jeszcze odcinek 2. Odcinek 3. dotyczy warstwy aplikacji (w modelu TCP/IP są jeszcze 3 inne warstwy, położone niżej niż warstwa aplikacji), więc można się było spodziewać że w odcinku 3. omówisz to, co dzieje się dokładnie tylko w tej warstwie, dopóki dane nie dojdą do kolejne warstwy - warstwy transportu (zobacz odcinek 2 -> 08:39). Moim zdaniem w odcinku 3. postępujesz tak, że zaczynasz omawiać warstwę aplikacji, kończąc nie na warstwie transportu, tylko już na serwerze (zobacz odcinek 3 -> 09:08). Po prostu miałem wyobrażenie, że omawianie warstw powinno dotyczyć tylko jednej warstwy. Z odcinka 3. wynika, że np. z użyciem protokołu HTTP możemy przesłać dane do serwera. A moim zdaniem powinno być tak: protokół HTTP umożliwia przesłanie danych tylko do warstwy transportu, gdzie dalej dane są przekształcane do innej postaci. Co do portów to wspominasz tylko (zobacz odcinek 2 -> 12:50), że opowiesz o nich w odcinku 3., wskazując że numer portu identyfikuje rodzaj usługi, co do końca nie musi być prawdą, bo można otworzyć stronę internetową na innym porcie niż domyślny 80. Co więcej w odcinku 3. wymieniasz tylko porty danych usług, nie mówiąc nic ponadto o nich samych. Zdaję sobie sprawę, że Ty to wszystko wiesz i dla Ciebie to jest jasne, ale ja się tego dopiero uczę. Skrupulatnie przeanalizowałem Twoje filmy (są naprawdę świetne), lecz dostrzegłem w nich pewne niedopowiedzenia. Dla mnie to i może dobrze, bo zmusiło mnie to samodzielnego zgłębiania materiału.
Model warstwowy nie jest dokładnym opisem sieci komputerowej, a tylko abstrakcyjnym modelem pozwalającym na standaryzację reguł oraz zasad i analizę procesu komunikacji dlatego też nie można powiedzieć, że protokół HTTP czy jakikolwiek inny protokół warstwy aplikacji przesyła dane do warstwy transportowej. Co więcej, w przypadku komunikacji sieciowej nie zawsze wszystkie warstwy biorą w niej udział, bo czasem, np. w komunikacji pomiędzy komputerami w sieci LAN wykorzystuje się tylko warstwę łącza danych i fizyczną. O portach aplikacji należy mówić w kontekście zarówno warstwy aplikacji, bo każda aplikacja czy usługa ma inny, jak i w kontekście warstwy transportowej, gdzie w procesie enkapsulacji dodawany jest numer tej aplikacji, dlatego też, kiedy omawia się konkretną usługę sieciową (np. www) należy powiedzieć, na jakim porcie działa, jak również omawiając warstwę transportową należy zagadnienie to wyjaśnić, co nastąpi już w kolejnym odcinku. Myślę, że kiedy przeanalizujesz wszystkie odcinki, cały proces stanie się dla Ciebie jasny i już nie będziesz miał żadnych wątpliwości. Pozdrawiam :)
Witam. Mam pytanie do pana Mirosława Zelenta. Chciałbym się dowiedzieć ile odcinków z kursu języka html i kursu języka css jeszcze będzie na kanale i mniej więcej kiedy one się pojawią? Domyślam się, że gdyby weszły np. jakieś nowe znaczniki to odcinek może nagle się pojawić, ale chodzi mi o odcinki, które są już zaplanowane. Z góry dziękuję za odpowiedź. ;)
Zrodziło mi się takie pytanie. Jeśli za pomocą HTTP można wymieniać kod HTML, a za pomocą FTP można taki plik przesłać. To dlaczego nie można by było zastąpić HTTP protokołem FTP? Przecież serwer mógł by wysłać protokołem FTP strony internetowe do klienta.
Mam pytanie. Czy po przepracowaniu tych trzech kursów z PHP na waszym kanale ( solidnym przepracowaniu ) można już brać się za frameworka jak np. Symfony, czy lepiej jeszcze się czegoś douczyć z podstawowego PHP?
Kurs świetny. Polecam go wszystkim w mojej szkole. Mam tylko taką małą prośbę a mianowicie: skoro już poznałem na jakich portach działają HTTP, SMTP, FTP.... to czy mogę też dowiedzieć się na jakim porcie działa też DNS i DHCP?
Używasz mnóstwa pojęć, których nie tłumaczysz (jakie maski podsieci?). Serwer DNS to chodzi na naszym prywatnym komputerze jako usługa? Czy jest to jakiś serwer zewnętrzny? Może więcej diagramów, rysunków
Zgodzę się trochę nie życiowo wyjaśnione. DNS to usługa systemowa czyli inaczej program komputerowy systemu Windows, który działa na komputerze i służy do obsługi aplikacji np. przeglądarki, która wymaga zamiany nazwy domeny. Usługa, która działa wewnątrz systemu. Usługa zamiany np. www.onet.pl na adres ip jest zlecana dedykowanym serwerom nazywanym serwery DNS. Serwery weryfikują istnienie określonej domeny w swojej bazie domen.
Jednym z głównych narzędzi który powinieneś używać do pozyskiwania wiedzy technicznej/naukowej jest Google. Nie chce nikogo negatywnie nakręcać, piszę to całkiem poważnie, wielu ludzi np. dzwoniących do Call Center, w Polsce jak i zagranica mogą rozwiązać swoje problemu za pomocą używania i znajdywania informacji w wyszukiwarce ale po prostu nie chcą lub nie umieją lub ( co rzadko sie zdarza ) ich problem jest na tyle ciekawy ze nie mogą znaleść odpowiedzi w Google. Natomiast jeżeli chodzi o materiał i jest coś, jakieś pojęcie którego nie rozumiesz, szukasz informacji a potem odtwarzasz video jeszcze raz. Nie da się przekazać całej wiedzy w tak krótkim czasie ale da sie ukierunkować schodkowo sposób jej pozyskiwania, tak jak to się robi w tym krótkim filmiku. Dasz sobie radę, więcej cierpliwości i powodzenia ! :)
Dziękuję za odzew. Obejrzałem powtórnie i wiem, że adres rozgłoszeniowy jest specjalnym adresem (wyróżnionym). Nie wiem jednak, jak go komputery wykorzystują. Co przesyłane jest tym adresem?
Wiele usług i protokołów wykorzystuje broadcast, np. protokół DHCP, przydzielający dynamicznie adresy IP, np. protokoły warstwy sieci, takie jak ARP, mapujący adresy logiczne (czyli adresy IP) na fizyczne (czyli adresy MAC) czy protokół ruting RIP.
Wykonał Pan kawał solidnej roboty. Po trzech odcinkach wiem o sieciach więcej niż po technikum informatycznym
Dziękuję! Dzięki Wam czuję, że rozwijam się w tym co kocham! Na początku trochę sceptycznie podchodziłem do wprowadzenia nowej osoby na kanał (Damiana), ale teraz jestem przekonany, że to najwyższej klasy fachowiec. Czekam na więcej!
Idzie przez las Mozart, Beethoven i... 10:58
XXDD świetne
Jako osoba po biolchemie na studiach związanych z sieciami, internetem itd. to dla mnie wybawienie. Mega dobrze przekazane informacje
Odcinek wciągający, zdziwiłem się, że tak szybko zleciał. Jestem teraz ciekaw jak działa komunikacja ssh bardziej konkretnie. Bardzo się cieszę i dziękuję za pracę jaką Pan wkłada w YouTuby
Nawet się uśmiałem trochę przy fotkach z wakacji XD
ja też XDDD
Taktyczny komentarz dla robotów jutuba
Dzęki za możliwość nauczenia się informatyki bez uczęszczania na studia :) Jesteś wielki!
Pierwsze zdanie to czysta naiwność.
z drugim stwierdzeniem się zgadzam.
pozdrawiam
to juz jest w drugiej klasie technikum informatycznego nie na studiach ;D
mam 42 lat kiedys za mlodu komputery byly moja pasja ale... a teraz jakis czas temu poskladalem sobie i7 14 geeracji sam. frajde mam niesamowita swietne sa te twoje filmiki mozna poszezyc wiedze cos przypomniec. wiadomo duzo rzeczy wylecialo z glowy ale mam frajde. a gry mnie nie pociagaja az tak czasem cos zagram. jedak stara milosc nie rdzewieje. zaluje ze sie nie trzymalem moich zainteresowan. dzieki za te materialy.
Wspaniałym jest jak w filmach deszyfrujesz ten dziwny jezyk jakiego używa mój profesor na wykładach na język ludzki , Dziękuje
No widzowie. To lecimy przed ee08
Panie Damianie, dzięki za ten filmik, GENIALNY !! :)
Dzięki Damian - widać ogrom pracy wykonany przy tworzeniu tej serii. Wszystko podane w tak przystępny sposób, że aż miło się ogląda :)
Rewelacja. Coraz ciekawiej się robi. Czekam na ciąg dalszy. Pozdrawiam
bardzo dziękuję za Waszą pracę i przejrzyste przedstawienie zagadnień. Czekam na kolejne odcinki
Super że są w internecie ludzie którzy wyjaśniają pewne rzeczy w tak profesjonalny sposób.
Mam nadzieje ze będzie więcej takich filmów bo przez 3 odc. dowiedziałem się więcej niż w technikum przez 3 lata. Dzięki i oby tak dalej.
Czysta mowa informatyki.
Brawo super film!!!
No i od razu jaśniej w głowie :D Wielkie dzięki!
Ło, dotrwałem do końca. 10 stron notatek. Wielkie dzięki za ten materiał ! :)
Super seria, nareszcie latwo i przejrzyscie wytłumaczone :)
Odcinki wrzucone 7 lat temu, dużo się zmieniło, ale nie wszystko, są odcinki z 2 lat wstecz, a ja i tak wolę oglądać te 7 letnie od Pana, super wytłumaczone. Pozdrawiam :)
Właśnie przygotowuję się do EE-08 :) Trzymajcie kciuki ;)
Dobrze, będę trzymał kciuki za PierdoloneSkurwysyny :D
zdałeś :d?
Serdecznie dziękuję za kurs.
Szkoda że jak byłem młodszy nie było takich filmów :)
Fantastyczna dawka wiedzy :)
po prostu dzięki !
Uwielbiam te odcinki
Dziękuję bardzo za świetny materiał 😍
SIEMANO LUDZIE. Pozdrawiam serdecznie.
Fantastyczne filmy i świetne suchary ;) dzięki :D
Świetna robota! :D
"Prostota jest zawsze doskonała" jak mawiał Hrabia Monte Christo. Dziękuję ta seria jest doskonała.
Szkoda, że tak późno się dowiedzałem o waszym istnieniu. Czekam z niecierpliwością innych tematów informatycznym. 😄
Wykład mega interesujący 😊
Łapka 👍
Nic więcej nie mogę napisać jak tylko bardzo wszystkim polecam :). Super zebrane i przekazane. Tak trzymać dalej
Niesamowity wyklad, szacunek.
Jak na informatyków to zawsze macie dobre beaty w swoich filmach 😊
Wiesz, że muzykę w zasadzie się programuje.
@@ThomeTeque sugerujesz, że producent chcąc uzyskać werbel o szybkim attacku, pisał kod wyznaczający odpowiedni kształt fali?
Serduszka na czacie dla prowadzącego ♥♥♥
Genialny kurs, super sprawa 😎😎😎
Pełen profesjonalizm, Sam wiem jak ciężko tworzyć tak wartościowe materiały Podziwiam i Pozdrawiam :)
Bardzo dobry materiał! Dziękuję i mam nadzieję że będziecie trzymać za mnie kciuki jutro na sprawdzianie!
Powodzenia! :)
Dziękuje bardzo za materiał :)
Wcale to nie jest tak ze nauczyciele teraz wykorzystuja prace takich yt jak pasja informatyki czy miroslaw zelent zeby siedziec rozjebanym w domu
Ja wykorzystuję. :-)
Mój nauczyciel robił to wcześniej, sam nie potrafi się logicznie wysłowić, słyszymy na lekcji np. "Yyyy vlany, no tu ten, do drukarki i tak wiecie, adresacja, yyy pasja informatyki", a dostaje jakimś cudem nagrody dla najlepszego nauczyciela i zarabia lepiej niż inny, który musiał nas uczyć tego co ten jeden nie umiał. Najgorsze jest to, że on uczy niektóre klasy matematyki...
U mnie to było tak że po wejściu do sali zawsze mieliśmy podawany temat i wdzięczne '' na podstawie materiałów Zelenta''
Świetnie opracowany materiał :)
super jak zawsze
super filmik, dziękuje :)
Super wyjaśnienie. Mam nadzieję, że dowiem się również o routowaniu.
E, spoko. :) Jadę trzeci odcinek, cięgiem i zero problemów, choć mam już swoje lata. Dziękuję. :) Notatek dopiero 12,6 KB (w .txt), ale większość raczej dla formalności, bo dobrze podane i samo się układa w głowie.
Przyznać się, kto się gibał przy końcowej nutce?
Jak cała seria - logicznie, przejrzyście, przystępnie. Szacun i dzięki.
W 3:15 i 3:55 jest błąd - Status-Line odpowiedzi (bo całej nie pokazaliście) w HTTP nie zawiera w sobie nazwy przesyłanego pliku. Ani odpowiedź ogółem.
obejrzałem slajdy na końcu i idę na piwo :>
cringe
Damian Name System :) Zajefajne te wasze Filmiki :)
Naprawdę świetne materiały 😍 dziękuję 💚
Dzięki za odcinek :]
Dzięki! :)
Jesteś wielki stary
dzięki
Damian dzięki za kolejny odc. Świetna robota. Nieśmiało chciałbym zgłosić, że zauważyłem pewną drobnostkę, którą można by poprawić. Otóż w 14:10 jest napisane DNS - name system, zamiast DNS - name system.
Oczywiście jest to zwykła literówka i niczego nie zmienia. Osobiście w ogóle mi nie przeszkadza, ale myślę, że chciałbyś wiedzieć. Nie wiedziałem, jak Cię poinformować w mniej jawny sposób, więc piszę tu. W końcu jest to drobnostka i nikomu nie powinna przeszkadzać. Jeszcze raz dziękuję za odcinek, pozdrawiam i nie zapominam kliknąć kciuka w górę.
Lecimy 2h przed egzaminem z administrowania sieciami komputerowymi a spałem te 2h więc myślę że 100% będzie
Zdane? :P
@@Bartelox13 90% było więc no, ale praktyczny dali dojebany xDD tak że nikt nie zdał i syntea nie chce go powtórzyć i certyfikatu już nie dostanę ;)) informatyk mi powiedział że on to zrobi w kilka h a mieliśmy to zrobić w 3h, oczywiście w tym czasie pobrać ten serwer windows na internecie szkolnym xD 2/10
dziękuję
Bardzo przydatny i ciekawy film
świetna robota
Super odcinki :)
6:50 czy to czasem nie jest tak że odbiorca wysyła żądanie do serwera poczty POP3 o pobranie swoich wiadomości? i że wtedy dopiero może stwierdzić że ma jakąś nową wiadomość? MDA sam z siebie nigdy nie inicjuje komunikacji.
Super, dzięki :)
Dobry materiał. Dzięki.
Dziękuję.
świetna seria filmów :)
Super !
Piękne filmy
Swietny material
W Teście do odcinka 3 W pytaniu: "Jakie polecenie w konsoli systemu Windows służy do sprawdzenia zapisanych rekrodów pamięci podręcznej usługi DNS" jest błąd - prawidłowa odpowiedź to: ipconfig/displaydns
Pozdrawiam,
Krzysztof Kordecki - wasz nowy uczeń :)
Super wytłumaczone. Istnieje możliwość nakręcenia filmu o sieciach neuronowych?
Staram się koncentrować
:)
Damian świetne tłumaczenie bardzo dużo dają przykłady użycia i zastosowania to jest chyba najważniejsze bo to uzmysławia po co to wszystko jest. Czy macie jakieś inne formy wpłat czy tylko Patronite?
+Stefek Witam, cieszę się, że materiały sie przydają i miło, że odbiorcy doceniają naszą pracę. Istnieje możliwość wpłaty przez blog Mirka miroslawzelent.pl/dobrowolna-darowizna/ Pozdrawiam, DS :)
pozdrawiam 2b i Pana Grzegorza
czesc sewiol
siema bczqi
Siema mordo, ja też
pozdro 2b xd
Mam dwie uwagi. Pierwsza, omawiasz warstwę aplikacji w taki sposób, że opisujesz komunikację od strony klienta i zaraz potem przechodzisz na drugi koniec sznurka - do serwera. A czy nie powinno być tak, że omawiasz warstwę aplikacji, a na drugim końcu jest warstwa transportu (ewentualnie warstwa prezentacji)?
Druga uwaga. Podajesz też numery portów, na których pracują poszczególne usługi, jednak nie wyjaśniasz czym te porty są. Mógłbyś tę wiedzę jak najszybciej uzupełnić w kolejnym odcinku?
Witam. Kurs o sieciach komputerowych został podzielony na poszczególne odcinki, i tak jak każdą serię należy przepracowywać go po kolei, a nie wyrywkowo. W odcinku 2 został przedstawawiony cały proces komunikacji z wykorzystaniem poszczególnych warstw, omówione zostało pojęcie enkapsulacji, jak i wyjaśnione zostało to czym są numery portów aplikacji. Odsyłam do odcinka 2 kursu o sieciach komputerowych. Pozdrawiam, DS.
Nie śmiałbym zadawać pytania, nie oglądając poprzednich odcinków. Co więcej, obejrzałem przed chwilą raz jeszcze odcinek 2. Odcinek 3. dotyczy warstwy aplikacji (w modelu TCP/IP są jeszcze 3 inne warstwy, położone niżej niż warstwa aplikacji), więc można się było spodziewać że w odcinku 3. omówisz to, co dzieje się dokładnie tylko w tej warstwie, dopóki dane nie dojdą do kolejne warstwy - warstwy transportu (zobacz odcinek 2 -> 08:39). Moim zdaniem w odcinku 3. postępujesz tak, że zaczynasz omawiać warstwę aplikacji, kończąc nie na warstwie transportu, tylko już na serwerze (zobacz odcinek 3 -> 09:08). Po prostu miałem wyobrażenie, że omawianie warstw powinno dotyczyć tylko jednej warstwy. Z odcinka 3. wynika, że np. z użyciem protokołu HTTP możemy przesłać dane do serwera. A moim zdaniem powinno być tak: protokół HTTP umożliwia przesłanie danych tylko do warstwy transportu, gdzie dalej dane są przekształcane do innej postaci.
Co do portów to wspominasz tylko (zobacz odcinek 2 -> 12:50), że opowiesz o nich w odcinku 3., wskazując że numer portu identyfikuje rodzaj usługi, co do końca nie musi być prawdą, bo można otworzyć stronę internetową na innym porcie niż domyślny 80. Co więcej w odcinku 3. wymieniasz tylko porty danych usług, nie mówiąc nic ponadto o nich samych.
Zdaję sobie sprawę, że Ty to wszystko wiesz i dla Ciebie to jest jasne, ale ja się tego dopiero uczę. Skrupulatnie przeanalizowałem Twoje filmy (są naprawdę świetne), lecz dostrzegłem w nich pewne niedopowiedzenia. Dla mnie to i może dobrze, bo zmusiło mnie to samodzielnego zgłębiania materiału.
Model warstwowy nie jest dokładnym opisem sieci komputerowej, a tylko abstrakcyjnym modelem pozwalającym na standaryzację reguł oraz zasad i analizę procesu komunikacji dlatego też nie można powiedzieć, że protokół HTTP czy jakikolwiek inny protokół warstwy aplikacji przesyła dane do warstwy transportowej. Co więcej, w przypadku komunikacji sieciowej nie zawsze wszystkie warstwy biorą w niej udział, bo czasem, np. w komunikacji pomiędzy komputerami w sieci LAN wykorzystuje się tylko warstwę łącza danych i fizyczną. O portach aplikacji należy mówić w kontekście zarówno warstwy aplikacji, bo każda aplikacja czy usługa ma inny, jak i w kontekście warstwy transportowej, gdzie w procesie enkapsulacji dodawany jest numer tej aplikacji, dlatego też, kiedy omawia się konkretną usługę sieciową (np. www) należy powiedzieć, na jakim porcie działa, jak również omawiając warstwę transportową należy zagadnienie to wyjaśnić, co nastąpi już w kolejnym odcinku. Myślę, że kiedy przeanalizujesz wszystkie odcinki, cały proces stanie się dla Ciebie jasny i już nie będziesz miał żadnych wątpliwości. Pozdrawiam :)
Pasja informatyki > Smyk
Dobra robote robisz ! 😉A nauczyciele niech dalej strajkuja, jeszcze troche i nie bedzie sensu chodzic do szkoly bo wszystko bedzie na youtubie 😁
już dawno nie ma sensu bo wszystko na yt...
Jak się nazywa utwór, które leci na końcu w tle kiedy są slajdy z podsumowania. Z góry dzięki z odpowiedź, Bardzo fajny odcinek Serdecznie Pozdrawiam.
Vibe Tracks: You Like It. Pozdrawiamy.
Powstanie kurs C# i jakis innych jezykow? I czy jest/bedzie film o stawianiu serwera na swoim komputerze
+Dominik Karbowski a czy twoim zdaniem uczenie sie jezykow z aplikacji od Sololearn na androida jest dobre?
Super.
14:57 PODTEKST!
😂
XD
15:10 Domian Name System? Damian maczałeś w tym palce? :D
Błędy się zdarzają :)
SUPER
Witam. Mam pytanie do pana Mirosława Zelenta. Chciałbym się dowiedzieć ile odcinków z kursu języka html i kursu języka css jeszcze będzie na kanale i mniej więcej kiedy one się pojawią? Domyślam się, że gdyby weszły np. jakieś nowe znaczniki to odcinek może nagle się pojawić, ale chodzi mi o odcinki, które są już zaplanowane. Z góry dziękuję za odpowiedź. ;)
SSH2: AES-256-CTR ;-)
super
13:52
spierdalj
przydalbys mi sie teraz ! akurat potrzebuje pomocy na temat Application Layer ;/
Zrodziło mi się takie pytanie. Jeśli za pomocą HTTP można wymieniać kod HTML, a za pomocą FTP można taki plik przesłać. To dlaczego nie można by było zastąpić HTTP protokołem FTP? Przecież serwer mógł by wysłać protokołem FTP strony internetowe do klienta.
heh o tym samym pomyślałem
HTTP jest bezstanowe
Protokołem FTP otwierasz sesje a w przypadku stron www kazda strone bys wtedy ladowal 2 s minimum
Mam pytanie. Czy po przepracowaniu tych trzech kursów z PHP na waszym kanale ( solidnym przepracowaniu ) można już brać się za frameworka jak np. Symfony, czy lepiej jeszcze się czegoś douczyć z podstawowego PHP?
P0lish 0nion Hey! według mnie warto jeszcze przepracowac programowanie obiektowe oraz programowanie według wzorca mvc- model view controller
Kurs świetny. Polecam go wszystkim w mojej szkole. Mam tylko taką małą prośbę a mianowicie: skoro już poznałem na jakich portach działają HTTP, SMTP, FTP.... to czy mogę też dowiedzieć się na jakim porcie działa też DNS i DHCP?
Dziękuje za miłe słowa :) O portach dla DNS i DHCP znajdziesz w pdf'e dołączonym do odcinka na stronie pasja-informatyki.pl. Pozdrawiam, DS.
Ile ok. odcinków będzie zawierał ten kurs?
Dzięki
Używasz mnóstwa pojęć, których nie tłumaczysz (jakie maski podsieci?). Serwer DNS to chodzi na naszym prywatnym komputerze jako usługa? Czy jest to jakiś serwer zewnętrzny?
Może więcej diagramów, rysunków
Zgodzę się trochę nie życiowo wyjaśnione. DNS to usługa systemowa czyli inaczej program komputerowy systemu Windows, który działa na komputerze i służy do obsługi aplikacji np. przeglądarki, która wymaga zamiany nazwy domeny. Usługa, która działa wewnątrz systemu. Usługa zamiany np. www.onet.pl na adres ip jest zlecana dedykowanym serwerom nazywanym serwery DNS. Serwery weryfikują istnienie określonej domeny w swojej bazie domen.
A co do masek podsieci to polecam obejrzenie innego filmiku z tego kanału: Adresowanie IP v4. Budowa adresów, obliczenia, podział na podsieci ;)
@@magdalenan4649 sprawdzę jeżeli polecasz:)
Jednym z głównych narzędzi który powinieneś używać do pozyskiwania wiedzy technicznej/naukowej jest Google. Nie chce nikogo negatywnie nakręcać, piszę to całkiem poważnie, wielu ludzi np. dzwoniących do Call Center, w Polsce jak i zagranica mogą rozwiązać swoje problemu za pomocą używania i znajdywania informacji w wyszukiwarce ale po prostu nie chcą lub nie umieją lub ( co rzadko sie zdarza ) ich problem jest na tyle ciekawy ze nie mogą znaleść odpowiedzi w Google. Natomiast jeżeli chodzi o materiał i jest coś, jakieś pojęcie którego nie rozumiesz, szukasz informacji a potem odtwarzasz video jeszcze raz. Nie da się przekazać całej wiedzy w tak krótkim czasie ale da sie ukierunkować schodkowo sposób jej pozyskiwania, tak jak to się robi w tym krótkim filmiku. Dasz sobie radę, więcej cierpliwości i powodzenia ! :)
Predkość 1,5 lepiej wchodzi XD
Zgadzam się.
14:18 Domain* :)
Literówki się zdarzają ;P
kto oglądał?
Proszę, wytłumacz, co to adres rozgłoszeniowy i do czego służy. Pytanie również o adres broadcast. Po co to i do czego?
+jan cha zajrzyj proszę do filmu o adresowaniu IP na naszym kanale. Wszystko tam jest wyjaśnione. Pozdrawiam, DS
Dziękuję za odzew. Obejrzałem powtórnie i wiem, że adres rozgłoszeniowy jest specjalnym adresem (wyróżnionym). Nie wiem jednak, jak go komputery wykorzystują. Co przesyłane jest tym adresem?
Wiele usług i protokołów wykorzystuje broadcast, np. protokół DHCP, przydzielający dynamicznie adresy IP, np. protokoły warstwy sieci, takie jak ARP, mapujący adresy logiczne (czyli adresy IP) na fizyczne (czyli adresy MAC) czy protokół ruting RIP.