PO CO PTAKOM BUDKI LĘGOWE? Kongres Naturalny 22-26.03.2023

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 май 2023
  • PO CO PTAKOM BUDKI LĘGOWE?
    Daniel Prokopiuk w swojej stolarni położonej w rodzinnej miejscowości nieopodal Puszczy Białowieskiej od wielu lat tworzy, udoskonala oraz produkuje budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Z okna małego biura obserwuje jak co roku ptaki wracają do powieszonych przez niego budek, by wyprowadzić kolejne lęgi, wydając tym samym najbardziej wartościową opinię na ich temat Założyciel jednoosobowej firmy “Danpro”, od najmłodszych lat pasjonujący się dziką przyrodą, stworzył w swoim ogrodzie raj dla dzikich ptaków i opowie nam o płynących z tego korzyściach.
    Streszczenie:
    Po co ptakom budki? Czy nie poradzą sobie bez nich? Przecież kiedyś nie było budek. Im większy wpływ ludzkość wywiera na środowisko tym bardziej zauważamy negatywne zmiany. Jeśli chodzi o pożyteczną role ptaków na przykład w walce z dokuczliwymi owadami, jako pierwsi zrozumieli to rolnicy na przykładzie jaskółek w oborach. Podobne zjawisko zaobserwowano w młodych jednogatunkowych lasach gdzie brakło naturalnych dziupli, w takich lasach szybko wzrastała populacja szkodliwych owadów. Tak więc budki są niezbędne wszędzie tam gdzie ptaki (dziuplaki) nie mają naturalnego miejsca. W pięknym, zadbanym ogrodzie raczej nie znajdziemy wiele starych, częściowo spróchniałych drzew gdzie w dziupli wykutej kiedyś przez dzięcioła zagnieździ się sikorka. Trudno dziś o słomianą strzechę pod którą zamieszka wróbel.
    Kiedy właściwie jest najlepsza pora na zawieszenie budek lęgowych dla ptaków? Większość ludzi sądzi, że budki lęgowe należy wieszać jedynie wczesną wiosną, przed sezonem lęgowym. Jednak każdy specjalista ornitolog powie Ci, że najlepszy czas na powieszenie nowych budek dla ptaków to nie wiosna, ale jesień. I z mojego praktycznego doświadczenia całkowicie się z tym zgadzam. Ptaki to ostrożne stworzenia. Szukają zacisznych i niezawodnych miejsc na swoje gniazda, a nowy dom, który dopiero co został powieszony, często budzi w nich podejrzenia i nieufność - kto wie, może jutro nagle zostanie usunięty albo okaże się pułapką? Dlatego często, ku rozgoryczeniu miłośników ptaków, w pierwszym roku niektóre nowe budki dla ptaków są puste.
    Czy ptaki naprawdę nie poradzą sobie bez nich? Przecież kiedyś nie było czegoś takiego jak budka lęgowa. Niestety, im większy wpływ ludzkość wywiera na środowisko, tym mniej pozostaje naturalnych miejsc gniazdowania dziuplaków. W pięknym, zadbanym ogrodzie nie znajdziemy już wielu starych, częściowo spróchniałych drzew, gdzie w dziupli wykutej przez dzięcioła zagnieździ się sikorka. Trudno dziś o słomianą strzechę pod którą zamieszka wróbel. Wieszając budkę lęgową w swoim ogrodzie pomagamy ptakom, które później odwdzięczają się nam na wiele sposobów - jako pierwsi zrozumieli to rolnicy, którym jaskółki pomagały uporać się z dokuczliwymi owadami. Po co, dlaczego oraz jakie budki powiesić i jak o nie potem zadbać opowie Daniel Prokopiuk, czyli Danpro.
  • ЖивотныеЖивотные

Комментарии • 13

  • @beatas6412
    @beatas6412 Год назад +1

    Bardzo fajnie przedstawiony temat. Wysłuchałam z zainteresowaniem. Dziękuję :)
    W zeszłym roku zbudowałam budkę lęgową. Zimą nocowała w niej bogatka. Wiosną przylatywała parka, samica wynosiła odchody. Nagranie z każdej uchwyconej wizyty wrzucałam na kanał i cieszyłam się jak dziecko :) Niestety bogatki albo się rozmyśliły, albo wydarzyło się jakieś ptasie nieszczęście, bo nagle odwiedziny się skończyły i od około miesiąca przy budce nie ma żadnego ruchu. Jednak nie zniechęcam się, bakcyl połknięty - to rzeczywiście uzależniające i pożyteczne hobby :)

  • @czarnekonto6221
    @czarnekonto6221 Год назад +1

    Dzięki za materiał.

  • @ostoja2004
    @ostoja2004 Месяц назад

    Spoko

  • @Winorad
    @Winorad Год назад +1

    Acha! I jeszcze jedno. To nie jest żadna pretensja! Pan w jednym świetnym materiale zawarł treści, które spokojnie by weszły do pięciu świetnie klikalnych odcinków! Ja mogłem polubić tylko raz, jak wszyscy. A to jest warte sto razy tyle polubień więcej, niż tu widzę. Raz jeszcze - szacunek .

  • @Winorad
    @Winorad Год назад +1

    Świetne! Myślałem, że już wszystkiego wysłuchałem i wszystko wyczytałem, ale ciagle mi czegoś brakowało. Nie jest tak, że już wszystko wiem, ale bardzo BARDZO mi Pan pomógł. Szacunek, podziw i wdzięczność. Świetne!.

  • @slaweksiwy
    @slaweksiwy Год назад +1

    Bardzo dużo cennych informacji. Dzięki. Też mam zajawkę na budki, mam pewnie ok. 60szt. 🙂 Co do jerzyków to mi się udało je ściągnąć na głęboką wieś pod lasem właśnie dzięki wabieniu. Pomogło też przemalowanie budek w kolor ściany, budki wcale nie muszą być wieszane bardzo wysoko...Na moim kanale jest filmik jak to wyglądało na początku zakładania koloni...nowy zrobię jak jerzyki przylecą...

    • @danpro_sklep_pl
      @danpro_sklep_pl  Год назад

      Z czego zrobiłeś sylwetki jerzyków?

    • @wiesiekj60
      @wiesiekj60 Год назад

      Niedługo będą przylatywać do mnie na blokowisko. Czekam na film z tego roku.

    • @slaweksiwy
      @slaweksiwy Год назад

      @@danpro_sklep_pl czarny brystol, ale odroadzam bo to nie pomagało. długo nie mogły załapać gdzie jest otwór wlotowy...ale wystarczy że jeden jakoś trafi i masz kolonie:-)

  • @darektoborek3074
    @darektoborek3074 Год назад +1

    Twoje budki są też w Irlandii, wczoraj zrobiłem obserwacje, zasiedlone w 90%😊

    • @danpro_sklep_pl
      @danpro_sklep_pl  Год назад +1

      Ciekawe jakie gatunki ptaków zasiedlają je w Irlandii, czy są to takie same wróble i sikorki czy może jakiś inny gatunek?

    • @darektoborek3074
      @darektoborek3074 Год назад

      W Irlandii jest dużo mniej gatunków ptaków niż w Polsce. Występują tu tylko trzy sikory: modraszka, Sosnówka i bogatka. Wróbel domowy jest dość liczny, a mazurek podobno jest , nie widziałem nigdy. W moich budkach główni goście to bogatka i modraszka.. Sosnówki nigdy nie zaobserwowałem w budce, ale jest ona tu specyficzna ponieważ zaobserwowałem na spacerze po lesie, że bardzo lubią zakładać gniazdka w ziemi, w norach gryzoni.Dziuplaki mają tu ciężko, mało popularne jest wieszanie budek, a dzięcioły są bardzo nieliczne.