Unusual place on the border of the Czech and Poland | You will look at Poland differently (ENG SUB)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024

Комментарии • 489

  • @strangerschannel
    @strangerschannel  2 года назад +26

    Dzięki za oglądanie/Спасибо за просмотр! Możesz wesprzeć kanał za pomocą serwisu Patronite.pl. Link do niego znajduje się pod filmikem. Twoje wsparcie pomoże nam tworzyć takie filmy częściej i lepiej💙
    Вы можете поддержать канал с помощью сайта Patronite.pl. Ссылка на него в описании ролика. Ваша поддержка поможет нам создавать подобные видео чаще и лучше💙

    • @jankolman8064
      @jankolman8064 2 года назад +1

      Княжество Цешин было мин. 800 лет (из которых не менее 600 лет непрерывно до 1918 года) часть Земель Чешской Короны. При Габсбургах была перепись, где большинство населения подписывалось на польский язык, потому что силезского языка не было в выборке. Однако большинство слезанцев тогда чувствовали себя независимой нацией, а не поляками, и хотели остаться частью чешской короны. Другая часть слезанцев чувствовала себя немцами, часть поляками, часть чехами. Большинство жителей Тешина, принадлежавших к польской нации, были иммигрантами из Галиции, откуда они приехали в Тешин в 19 веке на заработки и вскоре составили значительное меньшинство - этих жителей можно узнать по внешнему виду, они отличаются от первоначальное население. На основании прописки населения по «польскому языку» Польша заявила права на территорию после Первой мировой войны и объявила выборы и призыв в польскую армию - чешская сторона ответила вызовом армии, которая затем быстро двинулась к Кракову. В конце концов был достигнут компромисс, когда половина Цешина отошла к Польше. В то время как чешская сторона принимает это решение как необходимый компромисс, поляки как имперская нация воспринимают это как свой молот.
      Таким образом, в начале Второй мировой войны польские войска вторглись на территорию чешской части Тешинского края (в сотрудничестве с гитлеровской Германией) и аннексировали Польшу - чешское население было насильственно изгнано. После окончания войны эта территория отошла к Чехии.

    • @jankolman8064
      @jankolman8064 2 года назад +1

      Księstwo Cieszyńskie to min. 800 lat (z czego co najmniej 600 lat nieprzerwanie przed 1918) część Korony Czeskiej. Za Habsburgów był spis ludności, w którym większość ludności zapisała się do języka polskiego, ponieważ nie wybrano języka śląskiego. Jednak większość Ślezańczyków czuła się wtedy jak niepodległy naród, a nie Polacy, i chciała pozostać częścią Korony Czeskiej. Inna część Ślezańczyków czuła się jak Niemcy, po części Polacy, a po części Czesi. Większość mieszkańców Cieszyna należących do narodu polskiego to imigranci z Galicji, skąd w XIX w. przybyli do Cieszyna do pracy i wkrótce utworzyli liczną mniejszość - tych mieszkańców można rozpoznać po wyglądzie, inaczej wyglądają od pierwotna populacja. Na podstawie ewidencji ludności na „język polski” Polska zajęła tereny po I wojnie światowej i ogłosiła wybory i pobór do wojska polskiego - strona czeska odpowiedziała powołaniem wojska, które następnie szybko posuwało się w kierunku Krakowa. W końcu osiągnięto kompromis, kiedy połowa Cieszyna przypadła Polsce. O ile po stronie czeskiej rozwiązanie to jest akceptowane jako konieczny kompromis, o tyle Polacy jako naród imperialny biorą to za młotek.
      Na początku II wojny światowej wojska polskie wkroczyły więc na terytorium czeskiej części Ziemi Cieszyńskiej (we współpracy z hitlerowskimi Niemcami) i zaanektowały Polskę - ludność czeska została przymusowo wysiedlona. Po zakończeniu wojny terytorium to wróciło do Czech.

    • @user-oi3uv6ts7k
      @user-oi3uv6ts7k Год назад

      Вали в Польшу и не засирай нам мозги!

  • @arturs7121
    @arturs7121 2 года назад +157

    Akurat rzeczywiście czeska część Cieszyna nie jest specjalnie interesująca. Tak jak ktoś wyjaśnił w komentarzach niżej, im przypadła część przemysłowa, nam ta ładniejsza :) ale pomijając to, fajna była akcja gdy polacy, podczas Covida, wywiesili przy rzecze baner "Tęsknię za tobą, Czechu" a czesi odpisali, "Ja za tobą Polaku też". Miły gest.

    • @jacekcb
      @jacekcb 2 года назад +11

      a o tym to nie wiedziałem:) ciekawe:)

    • @tomaszzawada2195
      @tomaszzawada2195 2 года назад +3

      zgadzam sie jakis czasem temu bylem w Polsce. Jezdzilem po naszym kraju zwiedzajac. Bylem w Polskim cieszynem i Czeskim byly jakies wystepy w tedy, ale u nich nic nie bylo ciekawego. Duzo chinczykow ma skelpy tam :(

    • @RuslanAbdulla
      @RuslanAbdulla Год назад +2

      @@tomaszzawada2195 to nie są Chińczycy, tylko Wietnamowie.

    • @arturg1881
      @arturg1881 Год назад +3

      @@RuslanAbdulla Wietnamczycy.

  • @markmal8479
    @markmal8479 2 года назад +18

    Jestem tu po raz pierwszy i będąc po wrażeniem Pani energii i bardzo ciekawych spostrzeżeń, natychmiast zostałem subskrybentem. Dzięki Pani i innym przybyszom z zewnątrz będą z radością zwiedzał mój własny kraj.

  • @Ihavok88
    @Ihavok88 2 года назад +55

    Помню в детсве отношение к Польше у многих было как к переферии, где всё сильно хуже чем в "более развитой Европе". И вот сейчас Польша демонстрирует, и потрясающую инфраструктуру, и бережное отношение к истории, и низкий уровень преступности. И так далее. Страна стала очень достойной. Я от многих русских эмигрантов слышу, что для жизни она подходит лучше чем чуть ли не весь остальной Евросоюз! Респект Польше и всем изучающим её и рассказывающим про неё.
    P. S. А с какого уровня начинается упоминание в видео?

    • @strangerschannel
      @strangerschannel  2 года назад +4

      Вот, кстати, откуда вообще взялось такое отношение к Польше именно? я тоже такое встречала раньше
      Просто упоминание доступно всем спонсорам, и мы делаем его в описании. Но, я думаю, начнем делать в самом видео. Спасибо за идею

    • @sanproekt
      @sanproekt 2 года назад +10

      Нет-нет! Для российских эмигрантов намного лучше подходит Турция, Дубай! Может Монголию попробуйте!

    • @DREMASIK
      @DREMASIK 2 года назад +1

      Один вопрос. Вы работали в Польше?

    • @adamslodowy888
      @adamslodowy888 2 года назад +15

      @@sanproekt Lena jest naprawdę wspaniałą osobą i takich nie możemy tracić. Niech zostanie z nami otoczona życzliwością i uznaniem /a wszyscy nienawistnicy niech spadają na drzewo/.
      Lena - kochamy Cie i zazdrościmy mężowi, że ma taki skarb :)
      Nie oddamy Cie nikomu !!!!

    • @alexandergun4422
      @alexandergun4422 2 года назад +1

      @@sanproekt Сев. Корея, Венесуэла, Куба очень подойдет.

  • @adamslodowy888
    @adamslodowy888 2 года назад +23

    Pani Leno,
    Choć rozumiem j. rosyjski w stopniu ograniczonym to jednak z wielką przyjemnością oglądam Pani filmiki i podziwiam w jaki sposób patrzy Pani na świat - dojrzały i odpowiedzialny.
    Oczywiście życzę waszej rodzince wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim abyście zawsze dobrze się czuli w Polsce.
    Mam 2 prośby do Pani :
    1. O nagranie filmików w których będzie mówiła Pani po polsku /choć jeden filmik !!!/ . Obejrzałem kilkadziesiąt Pani filmików, ale nie znalazłem ani jednego po polsku, a bardzo mnie ciekawi jak Pani czuje się w tym języku. Jakoś dziwnie jestem przekonany, ze posługuje się Pani polskim swobodnie, ale chciałbym to usłyszeć /a jeśli się mylę i robi Pani błędy to proszę się nie obawiać - takie błędy też są sympatyczne i zareagujemy na nie z życzliwym uśmiechem/ . Myślę, że dla polskich „oglądaczy” byłoby to przyjemnym akcentem. Dlatego powtórnie proszę - choć jeden odcinek po polsku.
    2. Oglądałem Pani relację z ostatniego wyjazdu do Rosji - spotkań z wieloma osobami, przyjaciółmi i kolegami. Czy mogłaby Pani powiedzieć czy coś się zmieniło po wybuchu wojny? Czy te przyjaźnie przetrwały? Słyszymy wiele jak wojna zburzyła stosunki wewnątrz rodzin, jak brat rani brata, jak matka nie wierzy w prawdziwość słów swoich dzieci. Jak jest w Pani przypadku? Czy wojna zburzyła także u Pani poczucie więzi z rodzina, bliskimi, przyjaciółmi?
    Jaszcze raz pozdrawiam Panią, życząc samych pięknych dni i mając nadzieje, że moje prośby spełni Pani jak dobra wróżka.

    • @przemyslaw790
      @przemyslaw790 Год назад

      przyjadą ich czołgi to poczują sie jak w domu.

  • @LimonDux
    @LimonDux 2 года назад +56

    Hej! Co do pytań z filmiku - podział Cieszyna po konflikcie polsko-czechołowackim przebiegł w taki sposób, że historyczne centrum miasta, z większością zabytków przypadł Polsce a Czechosłowacji przypadła część przemysłowa miasta. To wyjaśnia różnice pod względem architektury. Polski Cieszyn lepiej sobie radzi gospodarczo niż ten czeski. Sklepy Wietnamskie są w Czechach bardzo popularne, nie tylko w Cieszynie. Pozdrawiam :)

    • @julitakubulus4695
      @julitakubulus4695 2 года назад +1

      Tego, nie wiem, ale rynek podoba mi się bardziej po czeskiej stronie.

    • @julianmach3192
      @julianmach3192 2 года назад +5

      @@julitakubulus4695 Oj, nie! Tam jest smutna i pusta przestrzeń, tylko sklep z bronią fajny.

    • @julitakubulus4695
      @julitakubulus4695 2 года назад +3

      @@julianmach3192 Może, źle to zapamiętałam i to rynek po stronie polskiej bardziej mi się podobał, to było już bardzo dawno

    • @krzkpl1
      @krzkpl1 2 года назад +4

      Czesi dostali czesc przemyslową a gospodarcza radza sobie gorzej?

    • @LimonDux
      @LimonDux 2 года назад

      @@krzkpl1 co w tym dziwnego?

  • @ireneuszt.8844
    @ireneuszt.8844 Год назад +5

    Dziękuję za ciekawy film. Jestem ze wschodniej czesci kraju i od dawna chcialem zwiedzic Cieszyn lecz zawsze nie byl on po drodze. Jechać tam specjalnie to trochę za malo ale teraz juz wiem, ze jednak tam sie wybiorę. Jeszcze raz dziękuję.

  • @irinaschmidt8906
    @irinaschmidt8906 2 года назад +7

    Очень интересно, лайк из Италии, была в Варшаве в девяностых, люди жили очень трудно в те времена, но очень понравилось, спасибо

  • @land4andre
    @land4andre 2 года назад +28

    Nazwa Cieszyn pochodzi od tego, ze jak mówi LEGENDA, trzej bracia Lech, Czech i Rus spotkali się przypadkowo przy studni, nazwanej potem "Studnia 3 Braci" i bardzo się ucieszyli - blisko rzeki Olzy. Stad nadali temu miejscu nazwie Cieszyn, bo spotkanie było radosne, wzruszające i CIESZYLI się ... Potem rozeszli się w 3 strony świata [zachód, północ i wschód].
    Studnia stoi do dzisiaj, ale wody się już nie można napić, bo podobno ma wiele setek ponad 1000 lat. Ale symbolicznie jest w starym miejscu jej górna część.
    Śląsk Cieszynski był zawsze polski i w czasie ataku bolszewików na Warszawę, 10-15 sierpnia 1920 roku, Czesi wysłali 12 tys swietnie uzbrojonych żołnierzy, aby zająć duży kawałek Śląska. Podeszli aż po Bielsko-Biała, ale lokalne chłopstwo przegoniło ich ze starymi sztucerami i już nie próbowali zajmować więcej polskich terenów, niż południową część Zaolzia. Wymordowali prawie 1000 Polaków, ale sami, pomino świetnego uzbrojenia nieproporcjonalnie duże straty ponieśli i nie chcieli dalej walczyć o Skoczków, cały Cieszyn, a tym bardziej o Bielsko-Biała.
    Dwa lata wcześniej, w 1918 roku Rotszyld rozmawiał z jakimś polskim hrabia w negocjacjach w Wersalu i mówił [Zamoyskiemu?], żeby koniecznie Polacy usunęli Dmowskiego ze swojej delegacji negocjatorów, bo inaczej będą mieli problemy na Górnym Śląsku, na Śląsku Cieszyńskim, w Poznańskim, na Mazurach w Gdańsku, na Kaszubach i wszędzie indziej. Oni chcieli okroić Polskę z terenów przemysłowych nawet jak była tam przede wszystkim populacja polska. Węgry podobnie załatwili.
    Ludność na tamtejszym Śląsku i w Beskidach zawsze mówiła po polsku, gwara cieszyńska.
    W latach 1962-1966 mieszkałem w powiecie Cieszyńskim i potem wielokrotnie odwiedzałem tam znajomych przyjaciół... Jak pamiętam, to bardzo cierpieli na Zaolziu, ze nie są częścią Polski. Byłem w Trzyncu, Karwinie, Jablonkowie i innych mniejszych miejscowościach jeszcze za komuny i wszędzie przebijała polskość, nasze tradycje, mowa polska i tęsknota do Ojczyzny.

    • @krynkidan
      @krynkidan 2 года назад +3

      Rotszyld przedstawił ten warunek hrabiemu Zamojskiemu , który był członkiem polskiej delegacji w Wersalu .

    • @agnieszkabuszta1458
      @agnieszkabuszta1458 2 года назад +1

      @@krynkidan 7

    • @krynkidan
      @krynkidan 2 года назад

      @@agnieszkabuszta1458 ?

    • @grzegorzlach
      @grzegorzlach 2 года назад +6

      Nie Lech Czech i Ruś, tylko Bolko Leszko i Cieszko synowie Leszka III !!!

  • @user-hf9yg2dc3w
    @user-hf9yg2dc3w 2 года назад +4

    Дякую, дуже цікаво!
    Продовжуйте в тому ж дусі!

  • @ea6398
    @ea6398 2 года назад +17

    You are absolutely right! Polish Cieszyn is much nicer than in Czech Republic 🇨🇿? Is my favourite place ! Not many Polish people knows about the conflict? I find out from my grand mother! Similar town divided is Zgorzelec and German Gorlitz ! This town is divided also in half with river Oder ! Also Gurlitz is beautiful town one of the oldest in Germany 🇩🇪 but Zgorzelec is only some suburbs of Gurlitz what long time was only factories etc ! They painted so look better today ! I recommend to visit one day ! Hugs

  • @GrzegorzWronkowski
    @GrzegorzWronkowski Год назад +5

    Most of towns in Czech Republic look very gray, as they used to be in 80s in Poland. In Poland we like to paint them in different colors sometimes without taste. Also Czech bars are very gray and sad, and look very similar one to each other, but they work almost everywhere. In Poland there are very fancy and not so common on villages. Our towns are also more modern, but you can see many destroyed and unpainted buildings too. For me Czech Rep. towns are too sad and after 10PM there is almost no life on the streets.

  • @bilko9026
    @bilko9026 2 года назад +16

    Koniecznie musisz odwiedzić Śląsk górny i dolny tam co krok to perła architektury odrestaurowana jak w Mosznej i ruiny (przecudne) jak w Krowiarkach. Jestem bardzo ciekawa twoich wrażeń 😁

  • @user-pn5kv5ib3b
    @user-pn5kv5ib3b 2 года назад +4

    Спасибо. Люблю путешествие на диване.

  • @ludwikwalczak6801
    @ludwikwalczak6801 2 года назад +4

    Dzięki za ciekawą konfrontację i spojrzenie świeżym okiem na Cieszyn-Tieśin.

  • @leszektkaczyk899
    @leszektkaczyk899 Год назад +5

    Myślałem zupełnie inaczej. Teraz jestem zaskoczony, wyobrażałem sobie że czeska strona miasta jest bardziej zadbana.

    • @Asmax120
      @Asmax120 2 месяца назад +2

      pewnie info o Polsce czerpiesz z GW a tam wiadomości o Polakaach tylko, że są najgorsi :)

  • @peromniasalutaris7519
    @peromniasalutaris7519 2 года назад +7

    Когда-то ездил трамвай из Чешына в Ческий Чешын через реку.
    Остались ещё останки путей в брущатке.

  • @Evil_brother16
    @Evil_brother16 2 года назад +17

    Polska, na chwilę obecną, jest najpiękniejszym Państwem, pomiędzy państwami "postradzieckimi", w Europie wschodniej! Gratulacje, za taką pracowitość! Dziękujemy za wsparcie, dla Ukrainy! 🇵🇱💛💙

  • @grzegorzbuchalski8139
    @grzegorzbuchalski8139 2 года назад +22

    Pani Leno potrzeba takich osób jak Pani że świeżą energią i spojrzeniem na różne problemy i dzięki takim osobom rozwijamy się we właściwą stronę.
    Z Czechami bywało różnie ale się lubimy z Pepikami jak z dobrymi sąsiadami.

    • @jakubs.6103
      @jakubs.6103 2 года назад

      Mieszkańców czeskiego Zaolzia trudno nazywać Pepikami. :)

  • @kokosxd2843
    @kokosxd2843 2 года назад +6

    jeśli odwiedza się miasto w Czechach w weekend to ono zawsze wygląda jakby walnęła bomba neutronowa siedzą w domach albo na chalupie na wsi

  • @euzebiuszzagorski1437
    @euzebiuszzagorski1437 2 года назад +11

    Warto pamiętać , że konflikt graniczny z Czechami dotyczył znacznie większego obszaru
    bo całego Zaolzia, które pozostało w Czechach.

  • @user-uy7du9nk7p
    @user-uy7du9nk7p 2 года назад +2

    Какая умница! Очень понравилось. Захотелось в эти города поехать

  • @monikakacprzak4721
    @monikakacprzak4721 2 года назад +19

    4:35 minełaś Rotundę pw Św Mikołaja z XII w... Jeden z najstarszych budynków w Polsce...

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад +1

      Ups. :P

    • @monikakacprzak4721
      @monikakacprzak4721 2 года назад +5

      @@mpingo91 dlatego jednak warto coś przeczytać o miejscach, w które się jedzie... Bo potem mija się takie perełki.

    • @avelox8836
      @avelox8836 2 года назад +1

      Widnieje na banknocie 20- złotowym

  • @piotrnotecki6196
    @piotrnotecki6196 2 года назад +24

    Nie wiem czy Pani zwróciła uwagę na jeden szczegół po Czeskiej stronie nazwy ulic są po czesku a na dole po polsku a w części polskiej tylko po polsku. To wynika z historii po podziale w części czeskiej była dużo mniejszość polska a polska strona była zamieszkana głównie przez Polaków i Żydów. Szkoda,że teraz gdy jesteśmy już razem w Unii i miasto jest otwarte nie zrobiono tego gestu wobec Czechów i nie ma na dole nazwy ulic po polskiej stronie nazw po czesku. Gdy to było jedno miasto to rynkiem dla całego miasta był ten historyczny rynek po polskiej stronie a po podziale Czesi postanowili wybudować swój nowy rynek razem z ratuszem dlatego on jest skromniejszy i z nowocześniejszymi kamienicami. Podobnie było z dworcem kolejowym on był wybudowany w części,która należy do Czeskiego Cieszyna. Dlatego dworzec jest ładniejszy i przypomina ten w Bielsku-Białej a Polacy wybudowali swój później i jest skromniejszy. Przed podziałem jeździł tramwaj z historycznego centrum do dworca kolejowego. Po podziale już nie był potrzebny. Nie tylko Cieszyn jest podzielony na dwie części ale i cały region o nazwie Śląsk Cieszyński jest podzielony między Polskę a Czechy. Pozdrawiam i życzę wrażeń z dalszego poznawania Polski.
    PS Mam jeszcze kilka miast podzielonych po ostatniej wojnie nad Odrą ale tym razem z Niemcami i czasem te części mają zupełnie inne nazwy.

    • @antekp2965
      @antekp2965 2 года назад

      Polacy czesto odwiedzają czeski Cieszyn, a Czesi polski?

    • @witoldzalewski3363
      @witoldzalewski3363 2 года назад +13

      Po podziale w 1919 na Zaolziu było bardzo mało Czechów .Oni celowo prowadzili politykę czechizacji i sprowadzania ich z innych części Czech a po polskiej stronie Czechów praktycznie nie było i tak do dzisiaj.

    • @staszekhaliniok2167
      @staszekhaliniok2167 2 года назад +2

      A co Panu na rozum padło?
      Może po rosyjsku? Jak przyjdą to będzie jak znalazł.
      Gdzie mieszka mniejszość niemiecka to są podwójne nazwy.
      Na polach węgla elektrowni Bełchatów mieszkali Czesi. Tam powinni być po czesku. Niemniej pewnie ulegli rozproszeniu, gdy wjechały koparki na odkrywkę.

    • @slavkopolskiperun5358
      @slavkopolskiperun5358 2 года назад +1

      Cieszyn to Polska i Śląsk, jak już to mogłoby być i po ślàsku. Po czesku nigdy.

    • @jaceq9
      @jaceq9 2 года назад

      Z drugiej strony często będąc po czeskiej stronie Sudetów nigdy nie spotkałem się z tłumaczeniem opisów szlaków turystycznych na polski. Czeski, niemiecki i angielski.

  • @blazejs76
    @blazejs76 2 года назад +5

    Polska część Cieszyna jest starsza i dlatego jest bardziej zabytkowa. Czeska strona to była część przemysłowa. A sklepy z alkoholem są dlatego, że zawsze w Polsce był taki mit, że w Czechach jest tańszy alkohol. Więc Polacy jeździli tam na zakupy. Teraz to chyba nieaktualne, ale w Czechach można np. legalnie dostać absynt.

  • @peromniasalutaris7519
    @peromniasalutaris7519 2 года назад +15

    Советую посетить город Пшчина и замок в ним с парком!
    В замке делали фильм "Белая перчатка" о принцессе Дайзи
    Это не далеко от Кракова.

    • @strangerschannel
      @strangerschannel  2 года назад +6

      Спасибо за совет)

    • @psychologianiestacjonarna6558
      @psychologianiestacjonarna6558 2 года назад +4

      @@strangerschannel Uliczki w Cieszynie nazywane są "Cieszyńską Wenecją", góry w Saksonii (na granicy z Czechami) Niemcy nazywają "Szwajcarią saksońską) itp. Nam nawet do głowy nie przychodzi, że jakaś nazwa może umniejszać czy poniżać miejsce jako takie...ponieważ, przepraszam, ale powiem to wprost i brutalnie, ponieważ my nie mamy takich kompleksów, imperialnych resentymentów i przewrażliwień jakie można zauważyć u Rosjan. I taka czy inna nazwa nie jest problemem

    • @micilejko4984
      @micilejko4984 2 года назад

      Если бы поляки решили снимать фильм о мушкетерах, лучшего места не нашли бы.

  • @user-heart1976
    @user-heart1976 2 года назад +2

    привет симпатичные ушки так приятно и эмоционально рассуждаете про культуру)Вот похожу по Горному и как- нить закажу вашу открыточку)

  • @anatolstepanets6855
    @anatolstepanets6855 2 года назад +4

    Молодец, очень интересно! Обязательно съезди в Згожелец и сходи по мосту на немецкую сторону города - там он называется Гёрлиц - впечатлений будет намного больше! Только от Кракова далековато, от Вроцлава ехать 2,5 часа - так что с несколькими ночлегами, на Гёрлиц и на Вроцлав нужно минимум по дню.

    • @strangerschannel
      @strangerschannel  2 года назад +2

      Спасибо, обязательно посетим Згожелец

  • @perunshogun7276
    @perunshogun7276 2 года назад +30

    Wenecja, Szwajcaria, Paryz... to nie jest obnizanie wlasnego miasta - to jest prospekt. Paralera, cos co natychmiast kojrzysz. Wenecja - kanaly i domy nad rzeka, Szwajcaria - gory wiejskie tereny, Paryz -typ architektury laczacy przepych i rozrywke. To tak dziala - slawa jednego miejsca tworzy wyobrazenie, opis dzieki ktoremu po tym dodatku wiesz czego sie spodziewac.

    • @SuperZajonc
      @SuperZajonc 9 месяцев назад +1

      Paralela😉 (wiem, literówka, ale niech będzie poprawnie).

    • @perunshogun7276
      @perunshogun7276 9 месяцев назад +1

      @@SuperZajonc Dziekuje za zwrocenie uwagi. Gorzej bo myslalem, ze tak wlasnie jest poprawnie ;-)
      Czlowiek tak dlugo nie ma zwiazku z jezykiem, ze zapomina jak poprawnie sie mowi.

  • @maksimwiszniow9
    @maksimwiszniow9 2 года назад +14

    Чешин - не единственный город, по которому проходит граница между странами. Есть на западе Польши город Згожелец и со стороны Германии город Герлиц. Он тоже до Второй мировой войны был одним городом. Но в 1945 году он был разделен между странами по реке Ныса. Там тоже переход из одной части в другую по мосту, но на сей раз исторический центр города остался на немецкой стороне - в Герлице, а менее интересная часть на польской - Згожелец.

    • @staszekhaliniok2167
      @staszekhaliniok2167 2 года назад +3

      Он не тоже. Дерлитц то другая история.
      Cieszyn после Великой Войны был польским городом. Так назывались I Мировая Война.

    • @karlvorsa4641
      @karlvorsa4641 2 года назад

      Цешын(пол). Тьешін(чех). Гёрлітц(нем) 😊✌️

    • @Ζωρβας
      @Ζωρβας Год назад

      Автор брехуха. висосала з пальця

  • @leszekleszek773
    @leszekleszek773 2 года назад +11

    в "каждом" польском городе есть своя венеция, в Кракове, в Ополе итд. Это всегда часть города над рекой где были мельницы, кожевенныe заводы
    и подобные вещи

  • @Wolny248
    @Wolny248 2 года назад +13

    Świetny film. Myślę że Czechów rozleniwia dobrobyt. Mają duże dochody. Nie specjalnie muszą się starać i jest ok. Zaledwie ok. Polacy nauczeni, że o swoje trzeba powalczyć. Nic nie dane jest od zawsze i na zawsze. Chyba nam się po prostu chce. A że sporo tej kasy już mamy to kombinujemy : ścieżki, parki, tężnie, baseny przy szkołach. Dosyć powszechne są konkursy z Budżetów Obywatelskich. Miasto daje pulę kasy, a ludzie dają pomysły i potem wycena i jest głosowanie. Dużo pomysłów zrealizowano z ten sposób.

    • @jakubs.6103
      @jakubs.6103 2 года назад +2

      Centrum Czeskiego Cieszyna nie jest zbyt czeski, a raczej wietnamski. A Wietnamczyków nie interesuje estetyka, dlatego wygląda to tam jak w Sajgonie. :)

  • @Tony_20000
    @Tony_20000 2 года назад +7

    Стамбул разделен проливом Босфор на 2 части - европейскую и азиатскую, соединенные двумя мостами, то есть город разделен аж на 2 материка..
    Кипр тоже разделен на 2 страны - часть турецкая,часть греческая. В Израиле есть деревня- часть израильская, часть ливанская..так что получается не редкость :)
    В любом случае, спс за обзор,все очень интересно.

  • @krynkidan
    @krynkidan 2 года назад +28

    В Австро-Венгерской империи Цешинская Силезия со столицей в Цешине была на 80% населена поляками. Когда Тухачевский стоял под Варшавой в 1920 году, чехи заняли эту территорию военным путем. В свою очередь, в 1939 году, когда Германия оккупировала Чехию, Польша вернула себе Цешинскую Силезию. После Второй мировой войны чехи снова оккупировали эту территорию, вооруженную борьбу предотвратил Сталин, поэтому Цешин и Цешинская Силезия были разделены по состоянию на 1945 год. На чешской стороне города все еще много поляков, но с годами, с притоком чехов, их процент уменьшается. Чехи намеренно пренебрегают этим городом, поскольку не чувствуют в нем коренной чешской принадлежности. Отсюда и его внешность.

    • @pawewalitos3505
      @pawewalitos3505 2 года назад +4

      Słusznie! Mało kto o tym pamieta.

    • @jackbrodnicki7403
      @jackbrodnicki7403 2 года назад +4

      Prawda !

    • @d.d.3249
      @d.d.3249 2 года назад +4

      Jacy ci Czesi straszni. Jestem wstrząśnięty. Cały kraj tylko o tym myśli jak tu nam Polakom na złość zrobić. Normalnie oburzające.

    • @pawewalitos3505
      @pawewalitos3505 2 года назад +6

      @@d.d.3249 No skąd! Całe Czechy myślą, jak Polsce dobrze zrobić, ale Polska nie rozumie ... PS - materiał z TVN-owskiej prawdy cha cha

    • @AdriLaivaeDosi
      @AdriLaivaeDosi Год назад

      Akorát to bylo přesně naopak ... protože akce, kdy Poláci vlitli na ašumbark a povraždili všechny četníky, nebo jak v Dolní Suché tyranizoval i místní a že 1920 byla bitva o Horní Suchou....nepřekračujte dějiny. Slezsko patřilo pod Korunu českou, jen Polsko by tehdy rádo hutě a doly. Jen se zamislete kdo vám muzeum postavil, máte tam cedulku... první české muzeum. Jezdil tam Karel IV. Tak nemějte podobné manýry jako někdo někde jinde. Teď to je to město rozdělené řekou, historická část je na polské straně a ta novější, více válkou zničená, na české. Ta vznikla pak v době komunismu. Proto je smutná. Navíc se rekonstruuje. A pravdou je, že Těšín bojuje s odlivem obyvatel z centra. To je prostě fakt. Hodně tomu pomohl COVID a válka a ona rekonstrukce centra...

  • @marekrawluk
    @marekrawluk 2 года назад +4

    Szarość Teśina nie jest niczym osobliwym, całe Czechy przeżywają dość dziwne migracje ludności do lepszych rejonów. Wiele jest miast i miejscowości z szarymi, zapuszczonymi oknami, pustostany, sklepiki z imigrantami z Azji (jeszcze za komuny do Czechosłowacji sprowadzano pracowników z Wietnamu). Co ciekawe, tuż obok takich miejscowości wyludniających się zdarzają się po sąsiedzku jakieś prosperujące, przyciągające turystów. Ogólnie tereny przygraniczne są opuszczone, dotyczy to nawet granicy z RFN czy Austrią. Taka jest prowincja czeska, choć zdarzają się perełki, miasta ładne, rozwijające się. Polska jest zupełnie inna, przede wszystkim jakby hiperaktywna, mamy w sobie jakieś ADHD. Polska prowincja żyje, owszem, jest migracja do miast, ale z kolei mieszkańcy miast migrują tez na wieś, lub nieco dalej od wielkich ośrodków. Niezmiernie silnie rozwija się agroturystyka, ogólnie - życie na wsi może wydawać się lepszym niż w miastach. No i na koniec - nie widzi się całych dzielnic czy wiosek zamieszkałych przez Romów (nie mam nic przeciwko!). To są najbiedniejsze miejsca w Czechach i na Słowacji.

    • @robertjakubczak9437
      @robertjakubczak9437 2 года назад

      To prawda chociaż ja jestem typowym mieszczuchem to generalnie Polscy uwielbiają życie na wsi i to praktycznie od zawsze 😆😆😆😆😆

  • @focus4e
    @focus4e 2 года назад +6

    Pamiętam oba miasta z przełomu lat 80/90. Czeski Cieszyn to był wtedy "inny świat". U nas brudno, szaro, biednie. Mimo mojego silnego krytycyzmu wobec współczesnej Polski, mocno doceniam jak bardzo przez te lata zmieniło się w Polsce.

    • @DG-o-627
      @DG-o-627 2 года назад +1

      @@ark6969 wyrzeczeniom z lat 90s + € z Brukseli od maja 2004.

  • @andrewskorzewski845
    @andrewskorzewski845 2 года назад +3

    There is more to the story than catches the eye and is not very clearly visible from inside of Poland. Poland was for very long time under French cultural influence, while Czechia belonged to the Austro-Hungarian cultural circle. I am thinking not abut the borders but the nations. Good job btw!

  • @wadysawkostrzewski8557
    @wadysawkostrzewski8557 2 года назад +6

    Krynica-Zdrój przepiękne miejsce

  • @antekp2965
    @antekp2965 2 года назад +4

    no właśnie, rotunda z 4:35 jest na banknocie 20 zł

  • @maksimwiszniow9
    @maksimwiszniow9 2 года назад +8

    А в алкогольных магазинах Тешина, которые сразу за мостом, торгуют вьетнамцы. Почти все они общаются на трех языках. У них там бизнес. Алкоголь на чешской части покупают поляки, т.к. он там дешевле.

  • @leszekleszek773
    @leszekleszek773 2 года назад +10

    если поедете в город Згоржелец, то там по другому: пзд с польской стороны, а с Немецкой красота - один из более красивых городов Германии

    • @markopreili7381
      @markopreili7381 2 года назад +1

      Bylem w tamtym roku i sie z tym zgodze. Znalazlem sie w Görlitz przez przypadek jadac do Berlina, i zaskoczylo mnie to jak to miasto jest ladne (nie spodziewalem sie tego), a mam porownanie bo widzialem wiekszosc znanych niemieckich miast.

  • @jannowak1248
    @jannowak1248 2 года назад +2

    warto też podjechać na granice polsko - niemiecką - Polecam szczególnie Zgorzelec / Goerlitz. Pozdrawiam

  • @kurtmichelsson9259
    @kurtmichelsson9259 2 года назад +6

    Stosunki polsko-czeskie sa bardziej zawile, niz mogloby sie Komus z zewnatrz wydawac.
    Nie zawsze byly pozytywne i poukladane, ale stanowia o tym Charaktery obu Nacji. Polacy czesciej i z wieksza Sympatia mysla o Czechach niz odwrotnie. Od przeszlo tysiaca lat Polacy (czesto o tym nie wiedzac) modla sie po Czesku (Ojcze nasz). Czesto dzielil oba Narody w Przeszlosci Interes Niemiecki na Przyklad. Nadal Czesi pozostaja w Czolowce ulubionych przez Polakow Sasiadow. Urodzilem sie i wychowalem u Zbiegu trzech Kultur: PL-DE-CZ. Znam trzy Jezyki, od lat mieszkam w Niemczech. W latach mojego Dziecinstwa to Czechy byly bardziej zywe, kolorowe, wesoke I zadbane..... Zwiedzaj Euroregiony na zachodniej Granicy Polski, tam jest jeszcze ciekawiej. Zdravim s Berlína. 💐

    • @adrem7613
      @adrem7613 2 года назад +5

      Polacy nie modlą się po czesku. Po prostu do XIV w. Polacy i Czesi mówili jednym językiem. Później Czesi zostali zgermanizowani i w XIX w. czescy lingwiści rozpoczęli prace nad rekonstrukcją czeskiego języka m.in. na podstawie starych zapisów w języku polskim.

    • @kurtmichelsson9259
      @kurtmichelsson9259 2 года назад +1

      @@adrem7613 Modlitwe ( polskich nie bylo) wraz z Religia, Polacy przejeli od Czechow. Wiec po Czesku. A to czy Ci sie to podoba czy nie, nie zmienia stanu Rzeczy. Pozdrawiam serdecznie 💐

    • @xsc1000
      @xsc1000 2 года назад +2

      @@adrem7613 No, Czech language was restored based on czech renaissance prints like Bible Kralicka, not based on Polish writings.

    • @kurtmichelsson9259
      @kurtmichelsson9259 2 года назад

      @@xsc1000 vielen Dank!!! Danke schön für Deine fachgerechte Unterstützung 💐

    • @slavkopolskiperun5358
      @slavkopolskiperun5358 2 года назад +3

      Po Turowie większość Polaków nie lubi, lub wręcz nienawidzi pepców.

  • @nvrmnvls
    @nvrmnvls Год назад +4

    Привет, я чех, расскажу про эту войну между нами и Польшей. На самом деле, ситуация была похоже на Донбас. Тешин и городки около Тешина (дальше буду называть Тешинско) после первой мировой войны вошли в состав Чехословакии, так как Чехословакия имела на эти територии историческое право. Тешинско на самом деле было какой-то промежуточной территорией между "чешским миром" и "польским миром". До сих пор люди, которые живут на этой территории, разговаривают на очень особенном диалекте, который является каким-то переходом между чешским и польским языками. Ни чехи, не поляки полностью не понимают этот диалект, если не знают оба, и чешский и польский языка. В тогдашнее время (начало 20 века) там также жили так называемые "шлунзаки", то есть славяне, которые не считали себя ни чехами, ни поляками, а коренным, самостоятельным силезким народом (напиши в википедию "Силезцы"). На территории Тешинско в данное время приблизительно 60 процентов населения были поляки, и 25 процентов - чехи. На основе решения победивших стран в первой мировой войне, Тешинско стало составной частью Чехословакии. Но Польше, которая также только что возникла, это не понравилось, потому что большинство населения были поляки, и решили присоединить Тешинско помощью употребления силы. Польская армия тогда вторглась на территорию Тешинска и оккупировала её. Чехословакия вместе с делегатами Великобритании, Франции, и Италии передали Польше ультиматум, в котором требовала, чтобы польская армия покинула чехословацкую территорию. Польша отказалась. Чехословакия тогда приступила к военному наступлению. Чехословакия направила туда свои войска, чтобы выгнать польскую армию из Тешинска. Польша не имела много возможностей, как сосредоточиться на том, чтобы сохранить своё присутствие на этой территории, потому что Польша в тогдашнее время воевала со всеми своими соседями (кроме Германии) из-за подобных территориальных поводов. Чехословацкая армия быстро двигалась и во время одной недели захватила обратно приблизительно всю территорию. После этого, выше приведённые страны Европы, включая Чехословакии и Польши договорились найти компромисс в том, что территория разделится приблизительно на две половины, одна половина Польше, одна половина Чехословакии. И река стала новой границей между Польшей и Чехословакией. И так как река разделяет город Тешин, то и Тешин разделился на два города, на две страны.
    Факт, что польский Тешин красивее чем чешский скорее всего из-за того, что чешский Тешин является составной частью северной части Чехии, и север Чехии - это самые бедные, самые заброшенные региона Чехии. Ну и польский Тешин является составной частью южной Польши, которая одна из самых богатых и самых культурных центров Польши. Факт, что чешский Тешин значительно хуже чем польский Тешин, это конечно позор Чехии. Если бы весь Тешин тогда присоединился к Польше, то и сегодняшний чешский берег бы выглядил лучше. Дело наверно в том, что в окружении на польской стороне крупные исторические и культурные города, такие как Краков, Вроцлав, Катовице, и на чешской стороне типичный чешский промышленный север - завода и шахты. Значит польский Тешин попал под администрацию культурного региона, и чешский Тешин попал под администрацию промышленного региона. И вот результат.

    • @juliadaletskaya5313
      @juliadaletskaya5313 Год назад

      спасибо за ваш рассказ. Очень интересно.

    • @nvrmnvls
      @nvrmnvls Год назад +1

      @@juliadaletskaya5313 спасибо. Хотел бы только добавить маленькое дополнение информации, о которой я не знал, когда писал свой комментарий - когда делили Тешин между Польшей и Чехословакией, то исторический центр города оказался на польской стороне, значит возможно именно это главный повод того, что есть большая разница между тем как выглядит польский Тешин и чешский Тешин.

  • @amymone9405
    @amymone9405 2 года назад +21

    И по ту и по эту сторону границы плотно проживало польское население. Это знаменитое Заользе, которое захватила Чехия, когда большевисткая орда давила возродившуюся Польшу.

    • @wojtekwesolowski1950
      @wojtekwesolowski1950 2 года назад

      W Wersalu ustalono że miał się odbyć plebiscyt - na terenie Zaolzia mieszkało wtedy ok 15 tyś. Polaków i 3,5 tyś. Czechów . Kiedy Polska wykrwawiała się w walce z bolszewicką swołoczą "bracia Czesi" zbrojnie zajeli Zaolzie . Zgineło wielu polskich obrońców . W tym samym czasie Czesi zablokowali transporty amunicji z Węgier . Dosłownie w ostatnim momencie przez Rumunię (o czym pamiętajmy) dostarczono ją na stację w Skierniewicach Sytuacja była krytyczna , Polska Armia miała zapasy na 2-3 dni . Trzydzieści sześć lat później w 1956r. nasi "bracia" z bliskiego południa nie zgodzili się na na przejazd transportów z medyczna pomocą humanitarną dla zmasakrowanych przez soviecką bolszewie Węgier . Jeszcze taka jedna uwaga : tuż po wojnie , Polska zniszczona , zdewastowana wymordowana przez kolejnych naszych zachodnio-wschodnich "braci" sąsiadów , sama jedna wysłała większą pomoc medyczną (krew , środki opatrunkowe itp. ) niż cała reszta świata z Ameryczką na czele . To była ogromna spontaniczna oddolna reakcja społeczeństwa polskiego . Tak więc pomoc dla Ukrainy nie jest czymś nowym i wyjątkowym w naszej polskiej historii .

    • @xsc1000
      @xsc1000 2 года назад +2

      Its lie. Silesia was always part of Czech kingdom, so when Habsburg monarchy collapsed, Silesia should became part of Czechoslovakia.

    • @amymone9405
      @amymone9405 2 года назад

      @@xsc1000 This is an nflammatory, chauvinist and, false statement.

    • @krzysztofsam5000
      @krzysztofsam5000 2 года назад +2

      @@xsc1000 NOt really .To 1380 whose Poli9sh Czech gfet when last Piast die.

    • @ChillDudelD
      @ChillDudelD 2 года назад

      @@xsc1000 Stop lying, Zaolzie had a Polish majority population (80%) for a reason.

  • @user-iz5je8gm7v
    @user-iz5je8gm7v 2 года назад +1

    Спасибо.

  • @jaroslawhildebrandt9463
    @jaroslawhildebrandt9463 2 года назад +1

    I think you would enjoy visiting another city of this type - Zgorzelec\Görlitz, which used to be one city, but now it is divided into two separate ones - on Polish and German side.

  • @katarzyna4667
    @katarzyna4667 2 года назад +16

    Polska prowadziła wojny z Czechami już w średniowieczu. Zamki na szlaku Orlich Gniazd wybudawano dla obrony Krakowa przed najazdami wojsk czeskich.

    • @PiotrHo4
      @PiotrHo4 2 года назад

      raczej książąt śląskich.

    • @d.d.3249
      @d.d.3249 2 года назад +1

      @@PiotrHo4 raczej Czechów.

    • @zrzeszeni
      @zrzeszeni 2 года назад

      węgierskich

  • @Schayer01
    @Schayer01 2 года назад +1

    Drugim takim miejscem, gdzie można porównać dwa miasta są położone nad morzem Świnoujście i Ahlbeck (w Niemczech).

    • @pavelkajetan888
      @pavelkajetan888 Год назад

      I Gorlitz/Zgorzelec 😀

    • @slavkopolskiperun5358
      @slavkopolskiperun5358 Год назад

      Świnoujście bardziej szykowne od Ahlbeck, widać że kwitnie i rozwija się. Görlitz wizualnie od Zgorzelca ładniejsze, za to puste i wieczorem trochę straszne ze względu na imigrantów. W Zgorzelcu boom budowlany i gospodarczy, bardzo dużo się buduje, wieczorem wszystkie bary, restauracje i kawiarnie pełne Niemców.

  • @DREMASIK
    @DREMASIK 2 года назад +2

    Гуглите деревню Чертково в России. Раньше через неё ходил поезд и было видно, как посреди огородов и по стенам одного дома проходила государственная граница в виде высокого забора с колючей проволокой.

  • @FYLUBO1
    @FYLUBO1 2 года назад +14

    Polsce przypadło historyczne centrum miasta, czeska część po tym jak została oderwana od jego historycznego centrum, stała się jak inwalida po wojnie, bez najważniejszych części i zabytków. Czeska strona była tylko mniej znaczącą dzielnicą kiedy miasto było jednym organizmem w Austro-Węgrzech.
    Podobna sytuacja jest z miastem Zgorzelec- Gorlitz na polsko-niemieckiej granicy, z tym ze polski Zgorzelec wypada 3 razy gorzej niż czeski Cieszyn. Ważniejsza historyczna część jest po stronie niemieckiej, stare przedmieścia są po stronie polskiej dodatkowo zniszczone latami komunizmu. ;

  • @dmitriyvoronov8687
    @dmitriyvoronov8687 2 года назад +3

    Там ещё Чешская Швейцария есть)

    • @Kamilbarr
      @Kamilbarr 2 года назад +1

      eto sovjem v drugom městě na granice s Germaniej, 500 km na mašině

  • @user-vo9bg6vg9v
    @user-vo9bg6vg9v 2 года назад +1

    Забавно, что после слов "на канале нет рекламы" началась реклама 🤣😂😅

  • @RuslanAbdulla
    @RuslanAbdulla Год назад

    В Чешине другая архитектура потому что исторически этот город строили не только поляки, но ещё чехи, австрийцы и венгры.

  • @piotro.4765
    @piotro.4765 2 года назад +2

    Prosiłbym żebyś mówiła w swoim języku,ale napisy były w języku polskim lub odwrotnie.Pozdrawiam/bo szybko mówisz i nie wszystko rozumiem/.Dziękuję,że tak dobrze o Polsce mówisz.

  • @fox570808
    @fox570808 2 года назад +1

    Do Cieszyna warto pojechać w kwietniu, kiedy kwitną magnolie - rośnie ich tam sporo, różnych odmian.

  • @RYNQS49
    @RYNQS49 2 года назад +1

    Предлагаю пройти к западной границе с Германией в город Згожелец Zgorzelec. С немецкой стороны Згожелец называется Гёрлиц.Görlitz

  • @aliciagarstka5798
    @aliciagarstka5798 2 года назад +3

    Fajnie byloby zobaczyc takie filmiki i twoje wrazenia z miast Ukrainy, no ale teraz to niemozliwe, moze kiedys jak beda spokojniejsze czasy

    • @strangerschannel
      @strangerschannel  2 года назад

      Mamy jedno wideo z Kijowa, przed wojną: ruclips.net/video/-zinW867t-w/видео.html

  • @melchiorclaromonte4570
    @melchiorclaromonte4570 Год назад +1

    Rzeka Granicą ? Tak, to normalne w europejskich krajach które mają średniowieczną metrykę. Układ z Schengen umożliwiający dowolne podróżowanie po Obszarze Unii Europejskiej nazwany jest od wioski Schengen nad rzeką Mozelą, która to rozgranicza Luksemburg i Niemcy

  • @pavelkajetan888
    @pavelkajetan888 Год назад +2

    Całe Czechy są w dupie.
    Polska natomiast korzystała ze środków UE na remonty, przebudowę i budowę autostrad etc ...
    Czesi ich okradli. Wynik jest widoczny. To tragiczna realizacja...

  • @user-lq2jm3wu3d
    @user-lq2jm3wu3d 2 года назад +1

    Бывал, два города разделяет река Олга, если память не подводит. На меня чешский Цешин, тоже произвел странное впечатление, Советы напоминает. Украинцы, туда за травой ездили, там то ли китайцы, то ли вьетнамцы торгуют.

  • @adamslodowy888
    @adamslodowy888 2 года назад

    Чужаки - прошла неделя. Где ты? Ждем следующих фильмов.
    Мы скучаем по тебе - Лено! :)

  • @wedo6517
    @wedo6517 2 года назад +2

    Dlaczego nie działa guziczek to nie wiem. Moze dziala i zrobiło zdjęcie ,jak w Szreku😁
    Kod z muzeum mógł byc jeszcze nieaktywny, bo samo muzeum wznowilo oficjalnie działalność po przerwie dopiero wczoraj jak się nie mylę i strona była w przebudowie. Moze to o to chodziło ale moge sie mylić. Pozdrawiam serdecznie !

    • @roadster241
      @roadster241 2 года назад

      To tym bardziej internetowa wersja powinna działać skoro fizycznie było zamknięte. Może jakiś matoł zmienił coś w adresie strony i przestało działać. A sam się nie domyślił, że QR kody są na mieście zamontowane.

  • @iwonas8511
    @iwonas8511 2 года назад +9

    Jest jeszcze przepiękna piosenka, zaśpiewana po czesku orzez Jaromira Nohawicę i Artura Andrusa, Cieszyńska

    • @andrzejk4959
      @andrzejk4959 2 года назад

      ruclips.net/video/ql63ghf62BQ/видео.html

  • @svetlanak.2461
    @svetlanak.2461 2 года назад +1

    Таких разделённых городов по всему миру,я думаю не мало,например между Латвией и Эстонией есть города Валка и Валга,не знаю как сейчас,давно там не была,а раньше там просто по асфальту была проведена широкая белая полоса,с одной стороны Эстония с другой Латвия,там нет никакой речки или хотя бы ручейка.

  • @melchiorclaromonte4570
    @melchiorclaromonte4570 Год назад +1

    O jakich 2 kulturach mówisz ?Czy wiesz że to była 1 kultura środkowo-europejska. Pooglądaj odcinki "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" dotycżace Galicji i też Austro-Węgier a się dowiesz. Od Gorizii po Czerniowce to było jedno - oczywiście z pewnymi niuansami.

  • @sting909090
    @sting909090 2 года назад

    fajny film, zainteresował mnie. dzieki !!!

  • @marvju209
    @marvju209 2 года назад

    6:30 Zgadzam się. Od tych Wenecji Północy itp. robi mi się niedobrze

  • @ekaterina_rss
    @ekaterina_rss 10 месяцев назад

    Согласна насчет того, чтобы называть что-то Венецией, что не есть Венеция. Это действительно обесценивание какое-то 🤷🏻‍♀️

  • @cuquar
    @cuquar Год назад

    благодарю🌹🌹🌹

  • @grzegorzcichocki8811
    @grzegorzcichocki8811 2 года назад +2

    В Чехии тоже есть "Чешская" Швейцария )

  • @rawimir
    @rawimir 2 года назад +1

    Ciekawe spostrzeżenia. A propos nazwy cieszyńska Wenecja, tez miałem wrażenie, że nazywanie jakiegoś miejsca znaną nazwą innego miejsca, wcale nie przynosi splendoru. Wręcz odwrotnie. Umniejsza.

    • @mark-howgh
      @mark-howgh 2 года назад

      Nie widzę w tym żadnej ujmy. Po prostu nawiązanie do pewnej cech z której znana jest Wenecja - do jej kanałów. Bydgoszcz też uważana jest za Wenecję Pólnocy, a w pobliżu Żnina istnieje nawet miejscowość o tej nazwie. Nie zapominajmy też o malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej - tam jest nawiązanie do przepięknych podgórskich krajobrazów.

    • @witek7755
      @witek7755 2 года назад

      @@mark-howgh a dlaczego nie ma Kaszub szwajcarskich, albo Bydgoszcz południa?
      Bydgoszcz, to Bydgoszcz. Kaszuby, to Kaszuby.

  • @miciu1467
    @miciu1467 2 года назад +1

    Pani Leno
    Proszę też zobaczyć jak rozkłada się mapa wyznań religijnych w Cieszynie i Tešinie. B wiele tłumaczy.

  • @eaglee4010
    @eaglee4010 2 года назад +6

    368,44 ha - tyle do dzisiaj Czesi nie oddali Polsce ziemi przygranicznej. Czesi opóźniają to od 63 lat !!!

    • @hypnookowalsky237
      @hypnookowalsky237 2 года назад +1

      Strasznie dużo tej ziemi 😆

    • @eaglee4010
      @eaglee4010 2 года назад +6

      @@hypnookowalsky237 ...a ile dla ciebie dużo ? Każdy metr ziemi dziadowie krwią bronili. A ty teraz śmieszkujesz ?

    • @slavkopolskiperun5358
      @slavkopolskiperun5358 2 года назад +1

      Wydać rozkaz armii i odebrać.

    • @pawewalitos3505
      @pawewalitos3505 2 года назад

      Takie mamy myślenie w Polsce

    • @pawewalitos3505
      @pawewalitos3505 2 года назад

      @@eaglee4010 To żenujące co ten facet tu wypisuje!

  • @jozeffurman9343
    @jozeffurman9343 2 года назад +3

    Skoro zainteresowały Ci podzielone miasta to Cieszyn nie jest jedynym-bardziej na północ z biegiem Odry znajdziesz Słubice które w '45 stały się polskim miastem na skutek granicy z dawnym NRD a dzisiejszymi Niemcami- za Odrą nadal jest Frankfurt n/Odrą a część polska stała się Słubicami.
    Pozdrawiam

    • @falseflaag
      @falseflaag 2 года назад +6

      Nie "stała się", tylko wróciła do prawdziwej nazwy.
      To jakiś tam Frankfurt "się stał" na miejscu słowiańskiego miasta.

    • @TomTom-do9bi
      @TomTom-do9bi 2 года назад

      @@falseflaag Co za polskie głupoty...
      To tak jest, jak się stary bigos popija bimbrem.

    • @d.d.3249
      @d.d.3249 2 года назад +2

      @@TomTom-do9bi niemieckie głupoty się plecie jak się frykadelki popija ciepłym sznapsem.

    • @peceed
      @peceed Год назад

      @@TomTom-do9bi Nawet Berlin był osadą słowiańską.

  • @Marek-ww5nv
    @Marek-ww5nv 2 года назад

    4:35 - banknot 20zł ;)

  • @toto-ht3on
    @toto-ht3on 2 года назад +12

    Польско-чешский конфликт 1938 года в российской историографии раздут до огромных размеров, ему отведена роль противовеса для пакта Риббентроп-Молотов. Мол, пусть Польша не изображает из себя жертву, у самой рыльце в пушку. Это постоянно звучит в дискуссиях.

    • @user-pq8nv9xo4l
      @user-pq8nv9xo4l 2 года назад

      Так и есть,очень даже в пушку

    • @grzegorzbuchalski8139
      @grzegorzbuchalski8139 2 года назад +3

      A i 1920r podczas gdy my laliśmy...
      Tylko propaganda czemuś i komuś służąca.

    • @roadster241
      @roadster241 2 года назад

      Tak, propaganda stalinowska zrobiła z tego łatwe wytłumaczenie dlaczego CCCP wszedł do PL. Putinowska propaganda do dziś powtarza te same brednie. Tam nic się nie zmieniło.

    • @pawewalitos3505
      @pawewalitos3505 2 года назад

      To oczywiście rosyjskie kłamstwa, w których mówi się, że Polska do spółki z Nemcami podzieliła Czechy. Czechy podzieloo w Monachium, gdzie Polski nie było., ale Rosjii chodzi o obrzydzenie Polski. Rosjanie lubują się pisać o Polsce jako hienie Europy. Twierdza, że to słowa Churchila

  • @wiktor_bojanow
    @wiktor_bojanow 2 года назад

    Для сравнения еще интересно сравнить Згожелец/ Герлиц - почему то польская сторона там подкачала.

  • @tedperkoski7534
    @tedperkoski7534 Год назад

    The reason for the war and the division, the way it happened was, that The Czechs wanted the railroad station because it was on the only railroad that connected the Czech lands with Slovakia. Remember that originally Czechia was united with Slovakia. This was decided after World War I.

  • @MK-lm6hb
    @MK-lm6hb 2 года назад

    Polecam wizyte w Zgorzelcu/Gorlitz. Bedzie to okazja do porownania Polski i Niemiec. W przeciwienstwie do Cieszyna, Polska otrzymala po wojnie przedmiescie Gorlitz a centrum pozostalo w Niemczech.

  • @mariostepien4526
    @mariostepien4526 2 года назад +1

    taktyczny komentarz, pozdrawiam

  • @Darek229
    @Darek229 2 месяца назад


    Miły

  • @alexu8182
    @alexu8182 2 года назад +1

    Много раз был в Чехии и сейчас живу в Польше все-таки Польша лучше экономически сильнее и люди добрее в Чехии не приветливые.

  • @Me_da_lata
    @Me_da_lata 2 года назад

    Есть такие города тоже на границы с Германией.

  • @olegmezhensky6878
    @olegmezhensky6878 2 года назад +1

    Чехи всегда относились с превосходством к полякам. Наверное поэтому поляки стараются не ударить в грязь

  • @jadwigakabbedijk8454
    @jadwigakabbedijk8454 6 месяцев назад

    ❤❤❤❤❤❤❤

  • @rufsven8312
    @rufsven8312 Год назад

    Pozdrowienia

  • @Darek229
    @Darek229 2 месяца назад

  • @StanKovalsky
    @StanKovalsky 2 года назад

    Ну Ёеееемаё, только хотел ехать туда и вот))) теперь уж не знаю, стоит ли (конечно стоит)

    • @strangerschannel
      @strangerschannel  2 года назад

      Конечно стоит:) Своими глазами всегда все лучше смотрится:)

  • @arturjan1560
    @arturjan1560 2 года назад +6

    Русские говорят: " Хорошо где нас нет" и это правда.

  • @macgorsk
    @macgorsk 2 года назад

    Czeski Cieszyn przegrał z polskim ekonomicznie. Pamiętam czeską część miasta, gdy jeszcze była kontrola na granicy. Wtedy nasza wydawała się brzydsza. Gdy otworzono granicę Czesi ruszyli na zakupy do Polski. U nas wszystko było tańsze i w większym wyborze. Sklepy po czeskiej stronie zbankrutowały i zostały sprzedane/wydzierżawione imigrantom z Azjii, a ci handlują głównie alkoholem. Gdy pojedziesz trochę dalej: do Trzyńca, Bystrzycy, czy do Frydku zobaczysz inne, bogatsze i bardziej zadbane Czechy. Gdy Czesi mnie pytają jak to robimy, że mimo wyższych podatków mamy niższe ceny, odpowiadam że są dwa czynniki: jeden to niższe płace, drugi to efekt skali. Oba pozwalają obniżyć marżę.

  • @andrzejp.5327
    @andrzejp.5327 2 года назад

    Różnice niestety mogą wynikać z tego, że mniejszości traktowane są"po macoszemu". Tereny zamieszkane przez Polaków na Litwie czy w Czechach, przez Węgrów w Rumunii są traktowane przez władze gorzej niż tereny zamieszkane przez "właściwe" narodowości.

  • @tomasz81able
    @tomasz81able 2 года назад +4

    Prawdziwa różnica jest w mentalności mieszkańców. Wystarczy przyjechać do Cieszyna w niedzielę by się o tym przekonać. Polacy odpoczywają, piją kawę w kawiarniach, bawią się z dziećmi w parkach. Czesi w tym czasie myją okna, malują płoty, sprzątają posesje. W dużej mierze wynika to z podejścia do religii. Polacy to w większości katolicy więc niedziela to dzień święty, dla Czechów którzy są w większości ateistami niedziela to po prostu dzień weekendowy.

    • @d.d.3249
      @d.d.3249 2 года назад

      W samo sedno!

  • @MultiFryderyk
    @MultiFryderyk Год назад +1

    Listen russian's nobody, when "your emazing" Poland will be more developed than the Czech Republic -nearly in all aspects: HDI, GDP, purchasing power, wealth, educ. system, health, most safe, wages etc... THEN WE CAN TALK.

  • @gregol1101
    @gregol1101 2 года назад

    Komentarz plus palec w górę dla algorytmu. Interesujące spostrzeżenia i uwagi. Niech Twój kanał rozwija się , pożytek będzie dla bardzo wielu. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia.

  • @memocox9294
    @memocox9294 2 года назад

    Jeszcze bardziej tajemnicze klimaty są w estońskim mieście przygranicznym Narwa. To miasto również dzieli rzeka, która jest jednocześnie granicą państwową z Rosją, po drugiej stronie jest Iwanogorad, dawniej było to jedno miasto. Decyzją ZSRR sztucznie podzielone i tak dawni sobie bliscy sąsiedzi żyją w kompletnie innej rzeczywistości. Na YT jest sporo o Narwi, która nie przypomina typowego miasta estońskiego, bo 90% to celowo przesiedleni Rosjanie w miejsce wysiedlanych Estończykow. Miasto dzisiaj przypomina sowiecki mega skansen z problemami rosyjsko - jezycznych mieszkańców do adaptacji w warunkach dzisiejszej estońskiej rzeczywistości.

    • @user-vh5vq6rn7w
      @user-vh5vq6rn7w 4 месяца назад +1

      Нарва и Ивангород никогда не были одним городом. Какие-то коммуникации были общими- это да

  • @xot80
    @xot80 Год назад

    Dziewczyno w wielkich miastach nie ma już rzemieślników tj szewc czy zegarmistrz a ty chciałabyś na prowincji w jednym miejscu zgromadzić ich całą grupę. Kto miałby być ich klientami to raz, a dwa to szukaj emerytów, młodszego pokolenia rzemieślników nie ma podobnie jak szkolnictwa zawodowego.

  • @user-tk2gh8ti5s
    @user-tk2gh8ti5s 6 месяцев назад

    Польша и Прибалтика получили от ЕС огромный донат на благоустройство, они попытались пустить эти деньги на другие цели но ЕС пригрозил проверкой с грустными последствиями, поэтому испугались и подмазали свои города и села, Чехия донат не получала, сама является донором ЕС.

  • @kubchpoland6680
    @kubchpoland6680 2 года назад

    Do you want to make Q&A episode? 🙂It will be great opportunity for subscribers to ask you about channel, life, next films, plans regarding travelling in Poland. 👊

  • @RYNQS49
    @RYNQS49 2 года назад +8

    Есть такой миф, pоссияне, украинцы и белорусы считают Чехию красивее Польши. К сожалению, это не так ,Я жил в Чехии (Я поляк) и знаю, что она запущена и менее современна.