Lubię połączenia kilku źródeł w Twoim wykonaniu. Wszystko przemyślane w najdrobniejszym szczególe i wykonane z największą starannością. Świetna robota 👍.
Dzięki wielkie ,że są ludzie ,którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi. Oglądając bardzo dużo można się dowiedzieć na temat pomp ciepła i nie tylko. Super robota i jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam
No nie panie jesteś najlepszy!!! Znowu czegoś nowego mnie nauczyłeś. Zapytanie może poratujesz. Krótko tylko powiem ze piec gazowy(vaillant) z buforem 600l allstor VPS/3 .(fajna zecz) Niemiecki instalator zrobił na jednej pompie ogrzewanie podłogowe. 4 piętra i prawie 4km rury!!!. Problem taki ze są dwie rodziny i chcą cieplomierze (możesz polecić jakies) w szafkach rozdzielaczy brak miejsca. Więc myślę aby rozdzielić na dwa obiegi i przy grupach pompowych wstawić cieplomierze. Druga sprawa coś z ciepla woda zaczęło się dziać leci goraca woda a zachwile zimna
Pompa 17kW plus kocioł gazowy. Jeszcze w takiej konfiguracji z miksem podłogowo-grzejnikowy no to faktycznie rzadki widok. Jak sobie pomyślę ile to $$$ kosztowało to uuuu… dobry samochód ;)
Jeśli dobrze rozumiem zamysł, pompa nie załącza kotła, ten działa zawsze, czekając na moment, w którym będzie musiał dogrzać parametr na CO/CWU. Czyli praca równoległa. A czy ten konkretny układ może sterować biwalencją na podstawie bardziej opłacalnego w danym momencie źródła, tj. np. na podstawie stawek, czy wymagałoby to jeszcze dodatkowego połączenia automatyki kotła z pompą?
Kolejny bardzo dobry materiał Staszku :) Lubię takie tematy , takie czasy ,że trzeba łączyć kilka źródeł ciepła na raz . Niech tam Andrzej się szybko kuruje , bo na kanale go brakuje :D Zdrówka dla Was :)
1. tasma pakowa na izolacji epdm? 13:11 2. bardzo ciekawy temat cyrkulacji, ciekawy dlatego ze jesli ktos ustawi np cyrkulacje w dzien od 6-18 czyli 12h i np 6 cykli na godzine to ma okolo 25tysiecy cykli na rok ale nawet jakby to bylo 10tys. cykli to jestem bardzoo ciekaw zywotnosci pompy ktora tez przeciez z 500zl kosztuje urzadzenia elekryczne nie lubia wlaczania i wylaczania, nie wiem czy producenci pomp podaja liczbe cykli wlaczen jak np producenci zarowek
Też zamierzam połączyć pompę ciepła (propanową) i kocioł gazowy poprzez sprzęgło hydrauliczne (może takie z kierownicami przepływu), dwa wejścia (pompa i kocioł), jedno wyście na obieg CO. Instalacja tylko grzejniki (około 300 l) Przed sprzęgłem, na zasilaniu z pompy i kotła gazowego zawory zwrotne. Za sprzęgłem mocna pompa obiegowa ( zapobiegająca podmieszaniu zasilania z powrotem i strat temperatury na zasilaniu grzejników). Zasada działania: działa zazwyczaj pompa, kocioł gazowy załączony (działanie pompy obiegowej w kotle tylko z palnikiem), kocioł gazowy sterowany regulatorem pokojowym ustawionym na 21,5 stopni, gdy pompa nie da rady i temp. spadnie poniżej 21,5 stopnia kocioł gazowy wspomaga pompę. Jeżeli temp. zewnętrzna spadnie poniżej np. - 10 st. lub skończy się magazyn z fotowoltaiki :), grzeje sam kocioł gazowy. Czy w takim rozwiązaniu, gdy pompa podawać będzie np. 45 stopni, to tyle trafi też na grzejniki, czy też trzeba liczyć się ze stratami?
@@StanisawMigas Dziękuję za odpowiedź. Moja instalacja jest stara i prosta. Tylko jeden obieg na grzejniki. Bez CWU, Funkcjonuje z pompą monoblok i kotłem gazowym przełącznymi ręcznie za pomocą zaworu trójdrogowego na powrocie. W tym rozwiązaniu nie ma możliwości jednoczesnej pracy obydwu urządzeń. Na pewno są lepsze sposoby połączenia ( i na pewno droższe), ale czy nie będą skutkowały spadkiem temperatury zasilania ( miałem tak wykorzystując wymiennik płytowy). Nie mam miejsca na bufor ( w mojej instalacji jest zbędny). Przyznaję, że pomysł ze sprzęgłem "ściągnąłem" z filmiku Afriso , gdzie łączono kocioł węglowy z gazowym.
Pompy odśrodkowe pobierają adekwatną moc do przepływu. Więc jak zawory termostatyczne się zamykają to spada przepływ i moc pobierana przez pompę, i wtedy będzie mniej niż 90W. Ale to i tak dużo i po 20 latach zasłużyła na emeryturę.
Dodatkowo ta Wilo na zdjęciu ma max pobór 40W, a nie 22W jak sugeruje film i napis na opakowaniu. Poza tym ciepło ze starej pompy zostanie wykorzystane do ogrzania pomieszczenia. Czyli oszczędności sporo mniejsze niż może się wydawać.
U mnie instalator nie potrafił ustawić automatyki, w takiej konfiguracji jak w filmie, tylko muszę przełączać tryb pracy manualnie. Jest bufor dla PC i z niego idzie ogrzewanie na CWU i CO, przełączam gdy zaczyna brakować prądu z paneli lub COP PC jest nieopłacalny, dla PC Cooper Hunter to jest około 8 stC.
Mam spore wątpliwości co do takiego połączenia. Podając ciepłą wodę na wejście kotła gazowego przepuszczamy to przez wymiennik ciepła znajdujący się w kotle czyli wychładzamy wodę bo część energii idzie w komin. Źle kombinuje?
Super pomysł. Jak duży jest ten bufor ciepła? U siebie posiadam kocioł gazowy + kocioł węglowy (dwa układy połączone przez wymiennik. Chcę dołożyć bufor ciepła, żeby ustabilizować temperaturę w domu, podczas palenia węglem i cały czas rozważałem jak to zrobić. Pańska koncepcja to chyba dobre rozwiązanie także i dla mnie, tylko bufor muszę mieć większy...
Witam Pana Staszka. Robota wykonana jak zawsze na wysokim poziomie. Mam pytanie posiadam dom 35 letni 160 m2 użytkowe. Ogrzewanie na razie piec co zwany "śmieciuch" czym by zastopić ten kocioł. Pozwoli wszystko przerabiam na podłogowe ogrzewanie. Proszę o poradę i z góry dziękuję.
Tu powinna być zastosowana krzywa ekonomiczna, tam gdzie tańsza energia to urządzenie ma priorytet. Mam najwyższke z PV działa PC, przekroczylem 2Kwh lecimy na gazie itd. Może to i pomysl na takie pompy ciepła hybrydowe ;)
Damy radę połączyć właśnie ten model pompy ciepła z piecem na pellet kostrzewy? W instalacji nie ma bufora, a ze względu na małą ilość dostępnego miejsca musimy pozostać przy istniejącym zasobniku ciepłej wody użytkowej. Ewentualnie znajdzie się miejsce na malutki bufor max 100 l.
@@StanisawMigas Może nie do końca sprecyzowałem. Piec peletowy ma zostać na "wszelki wypadek" oraz względnie jako źródło szczytowe. Co do zasady w większości wypadków dom ma być ogrzewany pompą ciepła.
Jedyny minus podbicie temp powrotu kotła gazowego( brak kondensacji) W mitsu mam podpięte wszystko w jeden bufor a pompa ciepła sama wybiera czy grzać gazem czy prądem, zależy od cen danej taryfy w jakiej godzine czy cop jest ekonomiczniejszy od sprawności kotła kondensacyjnego . Mercedes to Mercedes😊
Czy kocioł ma klapę spalinową? Jeżeli nie to widzę jeden problem - ciepła woda przepływająca przez kocioł będzie oddawać ciepło (bo ciąg zawsze jakiś jest), które uleci sobie kominem.
Kolejny super materiał. Robota czyściutka, po prostu - igła. Ta pompa to potwór, a nie kawał pompy, no i koszt mega, ale Bosch Compress 7000 to jest limuzyna wśród pomp. Ta grupa pompowa to chyba 20 lat nie ma:) u mnie na podłogówce była pompa starego typu, jak wymieniłem na elektroniczną Wilo to wyszło 50 zł mniej na 2 miesiące na rachunkach, no i zdecydowania cichsza od tej starego typu. Mam tylko pytanie - to docieplenie pianą pur nakładacie już po podłączeniu? Ochrona otuliny pur z zewnątrz jest jakoś nacinana? Rzeczywiście piana pur to fajna alternatywa dla grzałki, bo np. można podłączyć do instalacji odprowadzającej wodę deszczową z rynien, albo np. wpiąć to odpływu kanalizacyjnego, który np. jest w kotłowni-maszynowni i wtedy nie mamy kałuży przy jednostce zewn. i nie trzeba też robić złoża odsączającego pod jednostką zewn. Pozdrawiam
Witam szum w grzejnych powoduje głównie powietrze czym mniej wody w układzie tym większy szum i bulgotanie. Wystarczy dobić wodę do układu, zainstalować separator powietrza i doprowadzić wodę w układzie do 70stopni i ponownie odpowietrzyć znowu układ grzewczy. Pozdrawiam
@@StanisawMigas dziękuję, pytam bo zastanawiam się nad instalacją PC zamiast kotła węglowego ale nie wiem czy przy szalonych pomysłach rządu na ceny gazu/prądu PC nie okażą się ślepą uliczką
Ludzie rzuili sie na pompy ciepła i fotowoltaike ale zapomnieli ze zima fotowoltaika nie działa i prąd musi wyprodukować zakład, a juz wspominają o lockdownach wiec jak wzrośnie w polsce pobór prqdu zima to prądu dla pomp ciepła może zabraknac
Chyba jesteście w tej chwili jedną z nielicznych firm, które potrafią ogarnąć różne miksy instalacji tradycyjnych z pompami i dogrzewaczami. Wiem, że większość schematów jest w materiałach producentów nowych urządzeń, ale widocznie nie każdemu chce się to czytać wolą "robić jak zwykle" :)
@@tomamtn5245 aha, dlatego warto zapytać i czekać na odpowiedź mądrzejszego, ja nie jestem z tej branży więc patrzę i zawsze się dowiem czegoś fajnego, dzięki i pozdrawiam
Ależ owszem ma to sens , po co go uczyć klienta obsługi nowej Automatyki która będzie robiła dokładnie to samo a na dodatek będzie musiał za nią zapłacić.
Trochę bez sensu ta twoja praca, zasobnik cwu przez zasobnik, zasilanie z bufora w powrót do kotła, same straty ciepła. Nagle CWU robi się z 350l na co komu taka ilość? Ja bym zamontował pompę vaillanta do tego vr 70 i vr 34 i wszystko jest kompatybilne.
@@StanisawMigas Panie Stanisławie, a czy bufor działający z pompą jest w takim układzie potrzebny jeśli ten kocioł jest kotłem pojemnościowym (około 80l wody), logika układu i automatyki kotła gazowego była by taka sama jeśli pompa podawała by swoje zasilanie na dolot do kotła gazowego? Ja mam Niedźwiedzia Surniel Duvala i też zastanawiałem się na dołożeniem pompy ciepła, ale zdecydowanie mniejszej, tylko na okresy przejściowe w pogodzie.
@@StanisawMigas Dalej by działało w automacie. Co z tego, że automatyka ma 20 lat jak i tak ją zastawiłeś 🤔. Bardziej by mnie martwił bojler, ma już 20 lat. Kocioł który ma 20 lat. Co z stratami ciepła? Producent deklaruje, przez 24 godziny w bojlerze z którego nie pobieramy wody spadnie temperatura o 5 °C, przynajmniej w tych nowych bojlerach. Ciężko powiedzieć na oko ale bojler wygląda na wersję 150l. Do podgrzania 150l wody o 5 °C potrzebuję ok 1kWh dziennie. Na przełomie roku daje nam wynik 365kWh straty ciepła. Instalacja powiem, że średnio zrobiona ze schematem. Na schemacie jest sprzęgło hydrauliczne a w układnie go nie ma. Na schemacie są dwie pompy do cyrkulacji CWU co jest bez sensu. Tyle dobrze, że ty tak nie zrobiłeś. Starczy tego, bo ile to może prawić gówniarz takiemu staremu wyjadaczowi jak ty. 🤣🤣🤣
Wystarczy włączyć w system równolegle do innych źródeł ciepła. Czy to kopciuch czy to piec gazowy czy niechciana pompa ciepła tzn lipa. Z bufora Wystarczy włączyć mieszacz aby na podłogówkę puścić niższa temperaturę cieczy grzewczej. Reszta to dyrdymały i naciąganie potencjalnego jelenia. Po co tej bajer. Każdy kasę potrafi liczyć.
Lubię połączenia kilku źródeł w Twoim wykonaniu. Wszystko przemyślane w najdrobniejszym szczególe i wykonane z największą starannością.
Świetna robota 👍.
Dzięki wielkie ,że są ludzie ,którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi. Oglądając bardzo dużo można się dowiedzieć na temat pomp ciepła i nie tylko. Super robota i jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam
Fajny film. Ta ilość informacji których nie pojmuję utwierdza mnie w przekonaniu że gamoń ze mnie ☺
Szacuneczek
Szacun Panie Stanisławie, świetna robota jak zwykle.
Gratuluję miłej pracy! Jesteś moim wzorem do naśladowania! Pozdrowienia z Węgier!
Łapka w górę i oglądamy Panie Stanisławie.
No nie panie jesteś najlepszy!!!
Znowu czegoś nowego mnie nauczyłeś.
Zapytanie może poratujesz.
Krótko tylko powiem ze piec gazowy(vaillant) z buforem 600l allstor VPS/3 .(fajna zecz)
Niemiecki instalator zrobił na jednej pompie ogrzewanie podłogowe.
4 piętra i prawie 4km rury!!!.
Problem taki ze są dwie rodziny i chcą cieplomierze (możesz polecić jakies) w szafkach rozdzielaczy brak miejsca.
Więc myślę aby rozdzielić na dwa obiegi i przy grupach pompowych wstawić cieplomierze.
Druga sprawa coś z ciepla woda zaczęło się dziać leci goraca woda a zachwile zimna
Pompa 17kW plus kocioł gazowy. Jeszcze w takiej konfiguracji z miksem podłogowo-grzejnikowy no to faktycznie rzadki widok. Jak sobie pomyślę ile to $$$ kosztowało to uuuu… dobry samochód ;)
Jak zawsze pełen profesjonalizm Staszku pozdrawiam
Dziękuję
Jeśli dobrze rozumiem zamysł, pompa nie załącza kotła, ten działa zawsze, czekając na moment, w którym będzie musiał dogrzać parametr na CO/CWU. Czyli praca równoległa. A czy ten konkretny układ może sterować biwalencją na podstawie bardziej opłacalnego w danym momencie źródła, tj. np. na podstawie stawek, czy wymagałoby to jeszcze dodatkowego połączenia automatyki kotła z pompą?
U mnie podobnie. W tym roku założyłem pompę ciepła, kocioł gazowy zostawiłem i mogę używać jako awaryjne ogrzewanie.
Kolejny bardzo dobry materiał Staszku :) Lubię takie tematy , takie czasy ,że trzeba łączyć kilka źródeł ciepła na raz . Niech tam Andrzej się szybko kuruje , bo na kanale go brakuje :D Zdrówka dla Was :)
Pierwsza klasa 👍Macgaiwer to leszcz pry panu pozdrawiam😉👏👏
Zajebista robota. 💪👍
1. tasma pakowa na izolacji epdm? 13:11
2. bardzo ciekawy temat cyrkulacji, ciekawy dlatego ze jesli ktos ustawi np cyrkulacje w dzien od 6-18 czyli 12h i np 6 cykli na godzine to ma okolo 25tysiecy cykli na rok ale nawet jakby to bylo 10tys. cykli to jestem bardzoo ciekaw zywotnosci pompy ktora tez przeciez z 500zl kosztuje
urzadzenia elekryczne nie lubia wlaczania i wylaczania, nie wiem czy producenci pomp podaja liczbe cykli wlaczen jak np producenci zarowek
Też zamierzam połączyć pompę ciepła (propanową) i kocioł gazowy poprzez sprzęgło hydrauliczne (może takie z kierownicami przepływu), dwa wejścia (pompa i kocioł), jedno wyście na obieg CO. Instalacja tylko grzejniki (około 300 l)
Przed sprzęgłem, na zasilaniu z pompy i kotła gazowego zawory zwrotne.
Za sprzęgłem mocna pompa obiegowa ( zapobiegająca podmieszaniu zasilania z powrotem i strat temperatury na zasilaniu grzejników).
Zasada działania:
działa zazwyczaj pompa, kocioł gazowy załączony (działanie pompy obiegowej w kotle tylko z palnikiem), kocioł gazowy sterowany regulatorem pokojowym ustawionym na 21,5 stopni, gdy pompa nie da rady i temp. spadnie poniżej 21,5 stopnia kocioł gazowy wspomaga pompę.
Jeżeli temp. zewnętrzna spadnie poniżej np. - 10 st. lub skończy się magazyn z fotowoltaiki :), grzeje sam kocioł gazowy.
Czy w takim rozwiązaniu, gdy pompa podawać będzie np. 45 stopni, to tyle trafi też na grzejniki, czy też trzeba liczyć się ze stratami?
Są lepsze sposoby podłączenia pompy ciepła i kotła gazowego 👍
@@StanisawMigas Dziękuję za odpowiedź.
Moja instalacja jest stara i prosta. Tylko jeden obieg na grzejniki. Bez CWU, Funkcjonuje z pompą monoblok i kotłem gazowym przełącznymi ręcznie za pomocą zaworu trójdrogowego na powrocie. W tym rozwiązaniu nie ma możliwości jednoczesnej pracy obydwu urządzeń.
Na pewno są lepsze sposoby połączenia ( i na pewno droższe), ale czy nie będą skutkowały spadkiem temperatury zasilania ( miałem tak wykorzystując wymiennik płytowy). Nie mam miejsca na bufor ( w mojej instalacji jest zbędny). Przyznaję, że pomysł ze sprzęgłem "ściągnąłem" z filmiku Afriso , gdzie łączono kocioł węglowy z gazowym.
Pompy odśrodkowe pobierają adekwatną moc do przepływu. Więc jak zawory termostatyczne się zamykają to spada przepływ i moc pobierana przez pompę, i wtedy będzie mniej niż 90W. Ale to i tak dużo i po 20 latach zasłużyła na emeryturę.
Dodatkowo ta Wilo na zdjęciu ma max pobór 40W, a nie 22W jak sugeruje film i napis na opakowaniu. Poza tym ciepło ze starej pompy zostanie wykorzystane do ogrzania pomieszczenia. Czyli oszczędności sporo mniejsze niż może się wydawać.
U mnie instalator nie potrafił ustawić automatyki, w takiej konfiguracji jak w filmie, tylko muszę przełączać tryb pracy manualnie. Jest bufor dla PC i z niego idzie ogrzewanie na CWU i CO, przełączam gdy zaczyna brakować prądu z paneli lub COP PC jest nieopłacalny, dla PC Cooper Hunter to jest około 8 stC.
Dobry odcinek i robota !!!
Witam Czy twoim zdaniem przy pompie ciepła z Boscha montowanie Buforowa 100 litrowego Kospel chodzi mi Jakie straty może generować Taki bufor
Człowieku co za cuda. Każdy producent na schematy na hybrydę. Sterowanie bez komunikacji między urządzeniami to żadne sterowanie .
Witam ,
A jak pan ustawił ciśnienie ? Skoro pompa chodzi na wyższym ciśnieniu około 3 bar a piec max 2 bary .
Mam spore wątpliwości co do takiego połączenia. Podając ciepłą wodę na wejście kotła gazowego przepuszczamy to przez wymiennik ciepła znajdujący się w kotle czyli wychładzamy wodę bo część energii idzie w komin. Źle kombinuje?
🙉🙉🙉🙀🙀🙀 czarodzieje są wśród nas pozdrowienia z Sieradza 🤓🙋♂️
Jestem instalatorem, szacunek Panie Stanisławie
Dziękuje pozdrawiam👍😄
Najprostszy pomysł jest najlepszym, choć spore straty energii będą tu chyba. Ale co mnie nurtuje to dlaczego taka duża moc PC ?
Duży budynek i większość instalacji to grzejniki
Super pomysł. Jak duży jest ten bufor ciepła? U siebie posiadam kocioł gazowy + kocioł węglowy (dwa układy połączone przez wymiennik. Chcę dołożyć bufor ciepła, żeby ustabilizować temperaturę w domu, podczas palenia węglem i cały czas rozważałem jak to zrobić. Pańska koncepcja to chyba dobre rozwiązanie także i dla mnie, tylko bufor muszę mieć większy...
Super, jest odcinek o połaczeniu kotła stałopalnego, bufora i gazu ?
Witam Panie Stanisławie jak zwykle dobra robota.
Dziękuję 😄👍
Witam Panie stanisławie mam kocioł na ekogroszek i kgrzejniki, i chce dołożyć pompę ciepła i połączyć dwa źródła. Pozdrawiam
Witam Pana Staszka. Robota wykonana jak zawsze na wysokim poziomie. Mam pytanie posiadam dom 35 letni 160 m2 użytkowe. Ogrzewanie na razie piec co zwany "śmieciuch" czym by zastopić ten kocioł. Pozwoli wszystko przerabiam na podłogowe ogrzewanie. Proszę o poradę i z góry dziękuję.
Tu powinna być zastosowana krzywa ekonomiczna, tam gdzie tańsza energia to urządzenie ma priorytet. Mam najwyższke z PV działa PC, przekroczylem 2Kwh lecimy na gazie itd. Może to i pomysl na takie pompy ciepła hybrydowe ;)
Damy radę połączyć właśnie ten model pompy ciepła z piecem na pellet kostrzewy? W instalacji nie ma bufora, a ze względu na małą ilość dostępnego miejsca musimy pozostać przy istniejącym zasobniku ciepłej wody użytkowej. Ewentualnie znajdzie się miejsce na malutki bufor max 100 l.
Nie w takiej konfiguracji ☹️
@@StanisawMigas Może nie do końca sprecyzowałem. Piec peletowy ma zostać na "wszelki wypadek" oraz względnie jako źródło szczytowe. Co do zasady w większości wypadków dom ma być ogrzewany pompą ciepła.
źródło szczytowe może być uruchamiane ręcznie.
A jak rozwiązać szum w podłogówce????
Witam, mam Mitsubish ecodan monoblog z hydrobxem, jak polaczy to z kotlem gazowym?
Proszę o kontakt na priv
Jedyny minus podbicie temp powrotu kotła gazowego( brak kondensacji) W mitsu mam podpięte wszystko w jeden bufor a pompa ciepła sama wybiera czy grzać gazem czy prądem, zależy od cen danej taryfy w jakiej godzine czy cop jest ekonomiczniejszy od sprawności kotła kondensacyjnego . Mercedes to Mercedes😊
Jaki model pompy mitsu?
Panie Stanisławie jeżeli można chciałbym skorzystać z Pana doświadczenia i zapytać z jakiej firmy jest najlepszy rozdzielacz do podłogówki .
TECE inox
@@StanisawMigas Dziękuj .
🐥 kurczę, w życiu tego sam nie ogarnę...
Zamiast studiować chemię trzeba było iść na praktyki do Pana ;)
Czy kocioł ma klapę spalinową? Jeżeli nie to widzę jeden problem - ciepła woda przepływająca przez kocioł będzie oddawać ciepło (bo ciąg zawsze jakiś jest), które uleci sobie kominem.
To kocioł kondensacyjny te urządzenie nie potrzebują klapy spalinowej .
Witam.A co to za urzadzenie na buforze przy pompie ciepła? Specjalny trójnik na czujkę i odpowietrzenie?
To zwykły biały trój nik do drabinki umożliwiające podłączenie grzałki oraz kątowy odpowietrznik i tuleja Afriso 😉
Jaką funkcje spełnia zawór zwrotny, który znajduje się na powrocie do jednostki wewnętrznej?
Zapobiega nieprawidłowemu kierunkowi przepływu wody.
Zwrotnego przepływu .
Możesz wrzucić linka w którym tłumaczysz funkcje tych dwóch zaworów przełączających
W opisie jest link do pomocy projektowych w których jest dokładnie opisane jak to działa.
szef . A masz to może gdzieś rozrysowane ????
A mam
@@StanisawMigas a SĄ SZANSE DOSTAĆ ??? Dziękuję . pozdr
Kolejny super materiał. Robota czyściutka, po prostu - igła. Ta pompa to potwór, a nie kawał pompy, no i koszt mega, ale Bosch Compress 7000 to jest limuzyna wśród pomp. Ta grupa pompowa to chyba 20 lat nie ma:) u mnie na podłogówce była pompa starego typu, jak wymieniłem na elektroniczną Wilo to wyszło 50 zł mniej na 2 miesiące na rachunkach, no i zdecydowania cichsza od tej starego typu.
Mam tylko pytanie - to docieplenie pianą pur nakładacie już po podłączeniu? Ochrona otuliny pur z zewnątrz jest jakoś nacinana? Rzeczywiście piana pur to fajna alternatywa dla grzałki, bo np. można podłączyć do instalacji odprowadzającej wodę deszczową z rynien, albo np. wpiąć to odpływu kanalizacyjnego, który np. jest w kotłowni-maszynowni i wtedy nie mamy kałuży przy jednostce zewn. i nie trzeba też robić złoża odsączającego pod jednostką zewn. Pozdrawiam
Tak izolacje pur nakładamy próbie szczelności , izolacja jest fabrycznie nacięta i posiada pasek z taśmą samoprzylepną .
Witam szum w grzejnych powoduje głównie powietrze czym mniej wody w układzie tym większy szum i bulgotanie. Wystarczy dobić wodę do układu, zainstalować separator powietrza i doprowadzić wodę w układzie do 70stopni i ponownie odpowietrzyć znowu układ grzewczy. Pozdrawiam
Przy pracy na tej samej krzywej grzewczej na defroście kocioł gazowy nie będzie się odpalał?
To zależy od histerezy kotła
@@StanisawMigas dziękuję, pytam bo zastanawiam się nad instalacją PC zamiast kotła węglowego ale nie wiem czy przy szalonych pomysłach rządu na ceny gazu/prądu PC nie okażą się ślepą uliczką
Ludzie rzuili sie na pompy ciepła i fotowoltaike ale zapomnieli ze zima fotowoltaika nie działa i prąd musi wyprodukować zakład, a juz wspominają o lockdownach wiec jak wzrośnie w polsce pobór prqdu zima to prądu dla pomp ciepła może zabraknac
Meytoryka jak zwykle na najwyższym poziomie. Mam tylko jedno pytanie : gdzie podzial się Andrzej i jego kącik kulinarny? :)
Andrzej skręcił kostkę i ma jeszcze dwa tygodnie wolnego ☹️
Witam witam. Z nogą coraz lepiej , niedługo powrót do pracy no i z nowymi pomysłami kulinarnymi 🥩.
Pozdrawiam.
Życzę szybkiej rekonwalescen🍺💪
Ja bym to robił na jednym zasobniku, przy układzie z 2 zasobnikami nie do końca może to dobrze działać
A co takiego miałoby nie działać
Witam, szkoda że odpowietrznika nie ma na jednostce zewnętrznej :(
Nie było takiej potrzeby
@@StanisawMigas dla ciebie nie bo masz pompę odpowietrzającą, a klient co ma zrobić
CWU też mogłeś spiąć i klienta oszczędzić na 10 tyś
Czy firma ma serwis pogwarancyjny?
Tak
Chyba jesteście w tej chwili jedną z nielicznych firm, które potrafią ogarnąć różne miksy instalacji tradycyjnych z pompami i dogrzewaczami. Wiem, że większość schematów jest w materiałach producentów nowych urządzeń, ale widocznie nie każdemu chce się to czytać wolą "robić jak zwykle" :)
Dziękuję i pozdrawiam
Czy zrobienie świńskiego ogonka nie jest potrzebne?
Do czego ten świński ogonek?
@@StanisawMigas widziałem u innych youtuberów ze robią świński ogon żeby drgań z jednostki zewnętrznej nie przenosić do budynku.
@@PiotrS123
Przecież to monoblok ,to o czym piszesz można zastosować na przewodach chłodniczych w pompach typu split
@@tomamtn5245 aha, dlatego warto zapytać i czekać na odpowiedź mądrzejszego, ja nie jestem z tej branży więc patrzę i zawsze się dowiem czegoś fajnego, dzięki i pozdrawiam
Nowa pompa po prostu słabsza i mniej trwała.
Czy realizują panstwo montaż w województwie mazowieckim?
Nie
@@StanisawMigas dziękuję za informację
Dobry z Pana fachman ale tekst "klient jest do tej automatyki pryzwyczajony" to sensu żadnego nie ma.
Ależ owszem ma to sens , po co go uczyć klienta obsługi nowej Automatyki która będzie robiła dokładnie to samo a na dodatek będzie musiał za nią zapłacić.
Trochę bez sensu ta twoja praca, zasobnik cwu przez zasobnik, zasilanie z bufora w powrót do kotła, same straty ciepła. Nagle CWU robi się z 350l na co komu taka ilość? Ja bym zamontował pompę vaillanta do tego vr 70 i vr 34 i wszystko jest kompatybilne.
Weź pod uwagę ze ta automatyka ma 20 lat
A wszystko ma działać w automacie .
@@StanisawMigas Panie Stanisławie, a czy bufor działający z pompą jest w takim układzie potrzebny jeśli ten kocioł jest kotłem pojemnościowym (około 80l wody), logika układu i automatyki kotła gazowego była by taka sama jeśli pompa podawała by swoje zasilanie na dolot do kotła gazowego? Ja mam Niedźwiedzia Surniel Duvala i też zastanawiałem się na dołożeniem pompy ciepła, ale zdecydowanie mniejszej, tylko na okresy przejściowe w pogodzie.
@@StanisawMigas Dalej by działało w automacie. Co z tego, że automatyka ma 20 lat jak i tak ją zastawiłeś 🤔. Bardziej by mnie martwił bojler, ma już 20 lat. Kocioł który ma 20 lat. Co z stratami ciepła? Producent deklaruje, przez 24 godziny w bojlerze z którego nie pobieramy wody spadnie temperatura o 5 °C, przynajmniej w tych nowych bojlerach. Ciężko powiedzieć na oko ale bojler wygląda na wersję 150l. Do podgrzania 150l wody o 5 °C potrzebuję ok 1kWh dziennie. Na przełomie roku daje nam wynik 365kWh straty ciepła. Instalacja powiem, że średnio zrobiona ze schematem. Na schemacie jest sprzęgło hydrauliczne a w układnie go nie ma. Na schemacie są dwie pompy do cyrkulacji CWU co jest bez sensu. Tyle dobrze, że ty tak nie zrobiłeś. Starczy tego, bo ile to może prawić gówniarz takiemu staremu wyjadaczowi jak ty. 🤣🤣🤣
Wystarczy włączyć w system równolegle do innych źródeł ciepła. Czy to kopciuch czy to piec gazowy czy niechciana pompa ciepła tzn lipa. Z bufora Wystarczy włączyć mieszacz aby na podłogówkę puścić niższa temperaturę cieczy grzewczej. Reszta to dyrdymały i naciąganie potencjalnego jelenia. Po co tej bajer. Każdy kasę potrafi liczyć.
Totalny bezsens i wymyślanie koła na nowo.
ciekawe ile ten cały badziew kosztuje