Dobry i zrozumiały materiał. Powiem swoje zdanie, wynikające z praktyki użytkownika projektora JVC DLA-X7000 na 110" ekranie z odległości 4,5 m przy wadzie wzroku ok. -3. Odtwarzacze: Oppo 203 (pliki) i Panasonic UB820 (płyty). Miałem okres zachwytu 4K. Kupowałem filmy, skalibrowałem projektor itp. Rzeczywiście, nawet przy nienatywnnej rozdzielczości matryc, odczuwałem przyrost ostrości. I nawet na projektorze, przyrost dynamiki obrazu i niektóre kolory zyskiwały niesamowity realizm (różowy, kolor skory itp.). Choć powiem szczerze, nie aż tak rewolucyjny, jak się spodziewałem. To główne zalety (przypominam: na nienatywnym projektorze). Potem pojawiły się wady. Wypalanie lampy - znacznie bardziej odczuwalne. Na tym projektorze: max 2000 h. Nawet, jeśli używałem trybu mieszanego, czyli większość czasu w eko dla HD. O wiele większe rozmiary plików - z grubsza dwukrotne. Droższe płyty BD. Jak w każdej technice: gorsze realizacje. Tak naprawdę bardzo niewiele filmów jest dobrze zrealizowana dla UHD. Tendencja do zaciemniania obrazu jest bardzo wkurzająca. W wersjach PT.709 (HD) większość filmów ma naturalniejszą gradację kolorów i gammę . Najlepiej wypadają animacje, które w moim repertuarze stanowią może z 5%. Większość zwykłych filmów w UHD ma dziwne niebo, plastikową trawę i liście, podbite kolory tam, gdzie nie powinny. Złapałem się na tym, że np. Arrival wolę w HD. Co więcej, gdy już wciągnę się w film, zapominam czy ma UHD, nie dostrzegam pozytywow. Podobnie zresztą jest z Atmosem. Najlepiej wypada w demo. Filmów z dobrą ścieżką jest bardzo mało i efekt nie jest słyszalny non-stop (ot, deszczyk popada, samolocik przeleci, wybuch przewali się górą). Dochodzi do paranoi, gdy wolę DTS-HD z dobrym bitrate. Summa summarum, cofnąłem się w kierunku HD i PT.709. Zaoszczędzając na zakupach wersji UHD i miejsce na dyskach. Tylko te najważniejsze i najbardziej spektakularne tytuły (LOTR, Diuna, Avatar 2 - który nie jest oferowany w Polsce, Blade runner 2049 itp.) dokupuję w UHD. Oczywiście, to wybór indywidualny. Niemniej (mając doświadczenia z 4K) nie potrafię wyobrazić sobie scenariusza, w którym inwestując w projektor i odtwarzacze kilkadziesiąt tysięcy, przesiadam się na 8K. Daleko nawet od samej chęci zastanawiania się.
@@WybierzTV Owszem, tylko chciałem Ci pokazać, dlaczego nie zawsze opłaca się walczyć o te 4K. A już tym bardziej o 8k. Wyczyn to jedno, praktyka drugie. Rzeczywistość skrzeczy. Powiedz, że oglądasz tylko najlepiej zrealizowane filmy i seriale. Ile ich jest?
@@wooowoo6291Tak. TV, projektory mają całkiem dobre parametry i właściwości. Kontent nie nadąża. A nawet mamy regres. Bd uhd są w większości skalowane do 4k. 3D zniknęło z rynku. Hollywood nie nagrywa w 4k bo za drogo. Oppenheimer czy Diuna to białe kruki. Reszta to Netfixowy (w większości) chłam.
Rok temu kupiłem 8K - i zwięźle , jeśli masz nos w monitorze który miał 4K 42cale LG to przy retuszu zdjęć marnym wideo i cienkich czcionkach to nie wystarcza, przesiadłem się więc na 65cali 8K i siedzę od roku od niego od 60 do 13cm w zależności od materiału i pracy , gry czy wideo. Ma kolosalną różnicę w pikselach , jakości czcionki na ekranie, materiałów i wszystkiego na czym pracuje. Dodam że aparaty mają rozdzielczość 8K od 20 lat i oglądanie zdjęć jak je zrobiłeś to jest frajda. Do tego materiały 4k w oknie na matrycy 8K to już na pierwszy rzut okiem są różnice. Oczywiście panel mam na ścinanie i zrównany dolną krawędzią do biurka na wys 70cm i jak chce mam 30cali, mam 40 cali i 65cali mam bez mgły 4K i 8K bo skaluje QLed zajebiście. Piksela jak w 42 cale monitorze 4K nie zobaczysz. Wiec może z 2 metrów to bezsensu ale od 130cm do 90 cm to moim zdanie ogromna różnica, to samo jak robisz zdjęcie ekranu 4K i jest kasza pikseli, jak robisz zdjęcie 8K wszystko gładkie. Jeśli dynamiczna animacja i gra na pikselu się nie skupisz. Ale jak tylko przystaniesz i rozejrzysz sie po otwartym świecie Horizon zero dawn, czy Elden ring czy nawet Skirim piksele dają znać nawet w WOT.
Ma sens! Somsiad będzie zazdrościł! A na poważnie staniały już telewizory 75 calowe. Planuje taki sobie kupić do małego pokoju i oglądać z odległości około 1,5 metra. Testowałem na obrazie z projektora i wcale obraz nie jest taki wielki. Bardzo fajnie się ogląda. W przyszłości pewnie wymienię na 8K ale z dobrym upscalerem, bo raczej nie będzie co oglądać w tej rozdzielczości. Na razie nawet FHD (projektor) daje radę.
@@jolawitt3548 Nie interesuje mnie to co ma sąsiad. Ja do tej pory oglądałem filmy na 120 calowym ekranie projektora z odległości 3 metrów, ale ten obraz daleki jest od ideału. Dziś 75 calowe telewizory są śmiesznie tanie, a oglądane z mniejszej odległości daje podobny efekt. Gdybym miał odpowiedni pokój to pewnie byłby to jeden z tanich 98 calowych telewizorów, ale miejsca brak niestety. Jak nie ma się wygórowanych wymagań co do obrazu, to zrobienie sobie kina w domu nie jest już takie drogie. :)
Z 8K jest podobnie jak z nieskompresowanym audio, jak najbardziej ma to sens ale nie aż tak duży jakby można było tego oczekiwać, różnica jest taka, że technologia do nagrywania, obrabiania i odtwarzania nieskompresowanego audio jest powszechna i tania, natomiast z 8K jest pod tym względem obecnie znacznie gorzej ale z czasem się to zmieni i w miarę jak będzie się to zmieniać to i 8K stopniowo będzie wypierać 4K. Ps. Ja na swoim monitorze 28" 1080p jednopixelowy detal widzę bez problemu z odległości 5m czyli ok. 4x większej niż wynikałoby z podanych w tym filmie wartości. 2. Ps. Test z powtarzającym się paternem jest bez sensu, takie paterny generalnie mają mocną tendencję do zlewania się w jednolite plamy bo ludzki mózg traktuje je podobnie jak szum i je odfiltrowuje, co innego jednopixelowy ale jednak konkretny detal.
Odnosnie kalibracji to ogladam ten material na skalibrowanej przez ciebie 10 lat temu plazmie panasonica 65st50 :). Ciagle daje dobry obraz i wiernie sluzy.
Tak, mam ją od nowości. Za długo jej nie poużywałeś więc.. dla mnie w owym czasie wszystko poza plazmami miało gownoobraz. Dzisiaj na szczęście są OLEDy, bo od LCD ciągle wolę swoją plazme. A w temacie 8k to 2 lata temu kupiłem LG 8k. Ale nano ma średnia matrycę.. tani był, w promce 65 cali za 3.5k więc wziąłem do pokoju gościnnego.
Tyle że to jest bardzo mała nisza ludzi, większość ma już ograniczenia w wielkości pokoju na taki TV 65 cali w pokoju w typowym mieszkaniu w bloku zajmuje już połowę ściany.
Na ten moment nie mogę się doczekać na Netflixa 4k i na projektorze 300 cali nie mam jak tego wykorzystać. Największą różnice widzę np na TVNgo gdzie pikseloza jest gigantyczna. Jaki jest sens 8k jak od 6 lat nie potrafię użyć w pełni 4k
Mam duzy salon ale na 120 cali tez jakość FHD jest słaba i przydał by sie 4K . Problemem technologii nie jest sprzęt tylko dostawcy treści którzy nie chcą płacić za transfer 4K a co dopiero za 8 K@@janczechosowacki7389
Jeżeli chodzi o VR, to dla filmów 180/360 stopni nawet 8K to za mało, aby uzyskać realistyczną ostrość. Oczywiście VR w dalszym ciągu jest niszą, ale rośnie jego popularność, więc i będzie wzrastało zapotrzebowanie na filmy nagrywane w 8K, a w przyszłości nawet 12K, oraz 16K.
Jako że ciągle brak jakiegoś wyboru materiałów w 8K to zakup takiego TV mija się z celem . Już z 4K jest problem bo to co nadają na SAT posiada zbyt niski bitrate ,dopiero jak się ściągnie Dema 4k widać przepaść pomiędzy materiałem TV 4k a demonstracyjnym video czy choćby nagraniami z Drona DJI klasy Mavic 2/3 pro . Ja osobiście nie wyobrażam sobie oglądania mojego Samsung QN95A 75'' z większej odległości niż 2m .
@@mrbeckham666 Ja nie oglądam szitu z widoczną kompresją , albo jakość z HDR albo lipa . Mam w pokoju 55'' LG OLED CX który robi za monitor PC i jak porównuje dobre filmy z HDR to Samsung QN95A 75'' wygrywa , aż tak bardzo słabsza czerń na QLED mnie nie odrzuca , za to wyrazistość i mocny HDR to przewaga Samsunga
@@Bemx2k To popularny przesąd, który nie jest prawdziwy. Film 4K w streamingu ma znacznie więcej detali niż full hd z nośnika fizycznego, aczkolwiek może mieć też więcej posteryzacji ze względu na kompresję.
Przymierzam się do kupna tv 75 cali. Teraz mam 55 i mam pytanie. Jak wyglądają te same treści treści na tych różnych przekątnych? Na 75 obraz jest bardziej rozmazany czy działają jakieś algorytmy i nie widać różnicy?
Fajne. Brakowało mi tylko argumentu, że nie ma przecież co oglądać w 8K. Jedynie AI telewizora może "polepszyć" ten obraz, ale to jest wymyślanie czegoś, czego w obrazie nie ma, to po co mi coś takiego oglądać? Nie wiem, jak jest teraz, ale parę lat temu większość filmów 4K na BR to był upscaling komputerowy z FHD. Bez sensu. W wypadku starych filmów może 8K będzie miało sens w dobrze zeskanowanych filmach kręconych na taśmie 70mm (których jest niewiele), ale w wypadku starych polskich produkcji nawet na BR FHD czasem widać ziarno.
Wszystko CENA PRODUKCJI filmów. Era Netfixa zepsuła kino. Native 4K (a juz 3D wogóle) to dużo wyższe koszty sprzętu (który jest leasingowany) i obróbki przez jednoosobowe "firmy". To jest jakaś katastrofa z tą jakością. Wracamy 25 lat wstecz! Takie smakołyki jak Oppenheimer czy wchodząca za tydzień do kin Diuna są coraz żadsze. Z ziarnem trzeba uważać. Często jest to zamierzony efekt reżysera.
To czy tworzy się treść jest ściśle sprzężone z tym czy jest na czym ją oglądać. W przypadku przejścia na 4K producenci nie zostawili nam takiego wyboru, gdyż wszystkie przyzwoite telewizory zaczęły wykorzystywać matryce o takiej rozdzielczości. Teraz jest inaczej. Efekty skalowania zaś są tak samo mało widoczne jak efekty natywnego 8K.
@@WybierzTV Tak jak napisałam: niestety tak nie jest. Od cn. 10 lat wszystkie tv mają panele 4K. Branża filmowa to ignoruje i nagrywa w 2K. Później komputerowo skaluje do 4K. Wyjątki to czasami nlockbustery i lokalne produkcje dla Netfixsa.
Mimo wszystko wolałbym więcej materiałów w 4k60fps, ciekawe czy gdy dojdziemy już do powszechnego użycia 8k to dalej zatrzymamy się na marnych 25fpsach?
W przypadku filmów 60FPS nie ma trochę sensu. Gry wideo to jeszcze, ale filmy...to nie wygląda nawet fajnie. 🙂Jest pewna granica, ale tutaj decyduje marketing, pomiędzy realną potrzebą i marketingową potrzebą rozwoju.
Akurat dostęp do treści 4K jest bardzo szeroki. Rozdzielczość ta dominuje we wszystkich platformach streamingowych. Nasze odcinki też realizujemy w 4K.
imho najfajniejsza rozdzielczość dla monitora PC to 300 dpi czyli 8K 31 cali max wtedy w końcu przestałbym dostrzegać każdy pixel czcionek z normalnej odległosci, co do telewizorów jakoś Qled mnie nie przekonują może i nie mają organicznych diod które z czasem mogą tracić własciwosci ale nadal jest to najzwyklejszy nieco udoskonalony TN o odrobine podrasowanej jasności
215-250 ppi jest już ok w monitorze desktopowym, większa gęstość może mieć znaczenie w laptopie, a na pewno będzie miała znaczenie w tablecie, smartfonie czy goglach VR
Musi cena spasc, 8K 60hz ma z niejsca 4k 120Hz i za 3500zl taki qled był by spoko, Doby Vision i HDR i żeby dobijal do 600 nitow i elegancko mozna brac.
z jakiej odległości będziesz oglądać TV? mam budżet max 7500 zł i zastanawiam się czy iść w 65 czy 75 cali, a oglądać TV będę z ok. 2,80 m. Różna treść - od zwykłej telewizji (mecze) przez streaming i gaming.
Ogladam ten televizor z odległości jakies 3 -3,5 metra. Mialem wczesniej na tej scianie 75 inchy ale chciałem wiekrzy. Oled odpada . W tym rozmiarze to majatek a dodatkowo beda wypalenia. Nie dziekuje. Mi wystarczy mini led.
@@mrbeckham666 posiadam dodatkowo sony x940e 75 inch . To model 2017 . Dziala tak jak działał na poczatku. Doskonały tv . A wiec po co mi.ten oled? Skoro ten jes bez wypalen a czerń jest rowniez dobra?
jakis czas temu widzialem wiadomosc ze ekolodzy wystapili przeciwko 8k w zwiazku ze zuzywaniem wiekszej ilosci energii i ze sa wycofane ze sprzedazy w niektorych krajach.
Dla mnie np. nie ma sensu kupowac TV 120hz bo gram tylko w trybie 60 fps, a konsole nie maja trybu 60 fos 120hz, maja tryb odblokowanych klatek ale jak bym chcial grac jak na pc to bym nie kupował konsoli.
Ale fajnie tylko upłynniacz to w ogole dla mnie moze nie istniec, i czemu raz uzywasz hz a raz fps, z uplynniaczem, film w 24 klatkach nie ma nagle 120 z upłynniaczem.
@@paweldzk1551 Mylisz się w obu odpowiedziach. Film 24fps ma w istocie 120fps przy użyciu upłynniacza na 120Hz matrycy. Efekt jest jednak podobny co na 60Hz ekranie, więc to nie jest sedno sprawy. Główne zastosowanie upłynniacza, o którym napisałem, jest przy materiałach wysokoklatkowych 50/60fps, które po konwersji mają 100/120fps i są dużo wyraźniejsze przy dynamicznych ruchach (mniej smużą). Co do „fps” i „Hz” to jedno oznacza ilość klatek (frames per second), a drugie częstotliwość odświeżania matrycy (Hz).
A gdyby podłączyć pod tv 8K dobrego peceta i "bawić się" programami CAD lub grafiką a nawet obróbką zdjęć?.... W czasach kiedy większość nawet nie widziała komputera "w skrzynce" tylko jako laptop a taki sprzęt kojarzy im się z graniem na konsolach, może alternatywą dla zakupu dobrego monitora graficznego za kilkanaście tysięcy byłby tv 8K w podobnej cenie?
Nie ma telewizora 8K za kilkanaście tysięcy złotych, który mógłby być alternatywą dla monitora graficznego. Zupełnie nie ta jednorodność obrazu, gradacja, czy kąty widzenia.
Filmy DVD-Video to wynalazek z 1996 roku. Nowych filmów nie wydaje się na nich już od dawna, chyba, że komplementarnie, dla użytkowników zabytkowego sprzętu :)
Posiadamy w domu TV OLED i projektor. Jakość obrazu na tv o wiele lepsza wiadomo, ale częściej oglądamy filmy na projektorze- zwłaszcza zimą kiedy szybko robi się ciemno. Pomimo ułomności tych technologii uważamy, że tv ustąpią miejsca projektorom za kilka lat. Pomimo tego, że rozdzielczość o wiele niższa, to komfort oglądania na projektorze jest znacząco lepszy. Bardziej można się wczuć w oglądane treści co bardzo rekompensuje większą rozdzielczość tv.
Projektory mogą kiedyś ustąpić miejsca telewizorom, ale na pewno nie w drugą stronę. Projekcja ma same wady jeśli mowa o jakości. Po pierwsze zbyt niską jasność i kontrast do oglądania w dzień. To są problemy, których nie da się rozwiązać. Oczywiście w chwili obecnej projektory zdecydowanie wygrywają rozmiarem i dlatego się bronią. Sam posiadam w domu jedno i drugie.
@@WybierzTV jeżeli masz projektor laserowy, to uwierz mi, ale obraz jest naprawdę bardzo przyzwoity. Nie wiesz tego jak rozwinie się technologia. Kiedyś nikt nie wyobrażał sobie rezygnacji z kaset magnetofonowych, wideo czy płyt CD. Prędzej czy później pojawi się nowa technologia wyświetlania obrazu. Być może zniknie jedno i drugie
@@Kpaj Laserowe źródło światła w projektorze nie zmienia niczego poza trwałością (brak konieczności wymiany lampy). Dla jakości obrazu pozostaje bez większego wpływu. Sam projektor zaś jest produktem o tyle ułomnym, że wymaga ekranu, który musi odbijać światło. W związku z tym każde światło, które jest w pomieszczeniu też się od niego odbija i rujnuje kontrast. Wyzwaniem jest też uzyskanie sensownej jasności. HDR w kinie to około 100cd/m2. W telewizorach obecnie 1500-2000cd/m2. Nie ma co porównywać. Co do technologii to mniej więcej wiem jak się rozwinie, ponieważ zajmuje się tym zawodowo, jeśli to nie wynika jasno z filmu. Projektory laserowe widuję regularnie i to nie takie za kilkanaście, a za kilkaset tysięcy złotych, w kinach i studiach postprodukcyjnych :)
Dokładnie. Posiadałem projektor do kina domowego i był on jeszcze swego czasu w zaledwie rozdzielczości 720, obraz jakieś 2 metry szekokości, detale które można było dostrzec na filmach, szczególnie bajkach, są nie zauważalne(niedostrzegalne) przy oglądaniu na 65" oledzie.
ciemniaki testujący TV4k i TV8k puszczają sygnał 4k na oba TV i jak mają widzieć różnicę?? Gdzie dziś znajdziesz sygnał 8k???? jest sens kupować marketingowy 8k? TVp jeszcze nie weszła w technologię 4k a co dopiero w 8k, poza tym w telewizji jest jeszcze wiele szajcu w SD - myśleć trzeba! myśleć ....
@@uranterra2725 mówimy o Januszach TV republika TVPinfo itp, jak im powiesz streaming to oni tylko ze stringami kojarzą, podobnie z niektórymi sprzedawcami w sieciówkach, testują wideo jakie mają pod ręką i nie patrzą ....
problemem sa studia filmowe i telewizje ktore nie chca inwestowac w kamery 8K a pracuja na starych kamerach 4K z roku 2017 przez co widac szumy na ekranie :) dziadostwo jest tak straszne ze nawet przestali juz krecic w dolby vision czy atmos...
Witam Panie Macieju. Kupilem Samsunga Neo QLED 8K 800B Exelence Line 65 cali. Czy z dwóch metrów jak bende siedział to będzie dobrze?? Serdecznie Pana Pozdrawiam.
Powiedzmy sobie szczerze 8k ma sens na dużych TV ale 65 cali w małym pokoju to już gigant i raczej większego nie kupujesz w dużym pokoju 85-95 to też gigant i raczej siedzisz dalej od ekranu niż w małym, a mało kto kupuje telewizor aż tak duży bo po prostu zaczyna zajmować zbyt dużo miejsca. 8k ma jak na razie sens w goglach VR gdzie mamy mały ekran blisko twarzy plus patrzymy na niego przez soczewki wtedy 4k jest zbyt mało bo widać poszczególne piksele jak się człowiek skupi.
Komu to potrzebne jak ani tv ani gry nie działają nawet w natywnym 4K a co dopiero w 8K. Dobrze że Komisja Europejska zakazała sprzedaży takich tv w ue. Za ostry obraz też źle wygląda.
Jakie cale ???? W dzisiejszej telewizji komercyjnej nikt poważny nie używa telewizora 42 inche i w zwykłej rozdzielczośći HD a i to nie jest potrzebne > W moim telewizorze "Eliminator Reklam" emituje piękną muzykę country na reklamach a reklam nie oglądam .Od jakiegoś czasu właczam "Eliminator Reklam " na stałe bo i takową funkcę ma i w ogóle telewizji nie oglądam . Wole posłuchać ślicznej muzyki . To psychika jest zdrowa i wporzo.
Jest dużo dobrych polskich filmów nakręconych w rozdzielczości sd, hd, tylko najnowsze produkcje są w 4k, na produkcje 8k jeszcze sobie poczekamy... kwestia pasma ĺącza i pojemności nośników też nie jest pomijalna.
Zwykła taśma filmowa 35 ma teoretycznie 78K. Czyli materiału mamy pod dostatkiem. Tylko dygitalizować. Koszt takiej operacji to min. 20 tys dolarów do 4K.
Nic nowego ani logicznego ten film nie wniósł . Wszystko załatwia drugie prawo Mariusza ,którego Pan nie zna a on wszystko wyjaśnia : Drugie prawo Mariusza brzmi : Jeżli film będzie gów..... to będzie miał taką samą jakość w formacie SD jak i 8K .Więc zastanawianie się czy 8K czy 16 K jest bezsensowne . Do tego dochodzi Trzeciie Prawo Mairiusza które brzmi .MOżna nadawać i 55 minut na godzinę reklam . Pod warunkiem ,że taką telewizję ktoś będzie chciał oglądać . Czego skutkiem jest sytuacja ,że telewizja zjadła własny ogon ----czego przykłądem jest los telewizji Polsat i TVN -telewizje ,kórych nikt nie ogląda oprócz miłośników reklam -bo i tacy są .Ale to już są lekarze od tego są.Pozdrawiam . Papież Sylwester II wprowadził wEuropie logikę formalną . I to logika mówi czy warto czy nie warto .
głupoty opowiadasz w 5:20. Nie dajcie się na to nabrać. Producenci tv głowią się i troją aby treść wyświetlana była jak najlepsza. A poza tym to faktycznie na moim nieskalibrowanym tv różnica przed/po ( chodzi o materiał yt 5:20) jest nieziemska :)
Nie ma sensu, ponieważ nie ma kanałów tv w 4k, więc włączenie z naziemnej kanałów w jakości 1080 na ekranie 8k da gorszy obraz niż na ekranie 4k . Więc takie ekrany do wyświetlania tv się nie nadają. chyba że posiadamy treści w wyższej jakości które będziemy odpalać na tv 8k. Zróbcie sobie test i na tv 4k na RUclips w trybie pełnoekranowym zmieńcie jakość na 480p xd
Ja place za telewizję żeby ogladac mecze i w 4k canal plus ma super jakość.Eleven sport1 4k trochę gorszy.Jeszcze Polsat mógłby ligę mistrzów w 4k ogarnąć.
Przestańcie w końcu używać haseł 4K i 8K. To naprawdę brzmi idiotycznie. To jest Ultra HD i nie wiem… 2x Ultra HD. Ale to „K” jest tak durne, że ręce opadają.
Ja mam Samsunga 900b 75 8k i szczerze obraz jest taka żyleta, której nie widziałem w żadnym innym,te kolory ostrość,ojciec ma oleda 77 g3 i mając porównanie mam wrażenie, że lg jest o dwie klasy niżej jeśli chodzi o wyrazistość
Takie pitolenie o niczym,,, Po grzyba podbijanie rozdzielczości jak nie ma czego na tym oglądać, z anteny leci 1080 z przeplotem i to raptem te kilka kanałów, na kablówkach jest lepiej ale też powyżej 1080 nie podskoczysz, pomijam te śladowe ilości 4K bo nie ma w zasadzie o czym gadać. Zdjęcia mam sobie na TV za gruby hajs oglądać? Do tego im większa rozdziałka tym bardziej kuleje skalowanie bo detali nie wydobędziesz z miejsca gdzie ich brakuje i nie pomogą tu żadne zaklęcia. Oczywiście producenci woleliby żeby konsument zmieniał telewizor jak najczęściej i łykał każdy farmazon jak pelikan ale ludzie aż tak głupi nie są i wiele wynalazków których nikt nie potrzebował się nie przyjęło. Sam nadal siedzę na 1080 i nie mam zamiaru zmieniać chyba że sprzęt zdechnie,,,
@@samsungpolska8205 Miałem oba ale rodzicom oddałem 4K a u siebie mam nadal stary TV 1080 a żeby ci jeszcze połechtać ego to w drugim mam 29" Panasa CRT, więc daruj sobie wywody o kompetencjach,,, większość materiału jaki oglądam to albo 1080 czy nawet 720 albo jakieś kastrowane 4k ze streamów, do tego dwie konsole PS3 i PS4 i znacznie lepiej wygląda to na matrycy z mniejszą rozdzielczością natywną. Jak 80% treści będzie w prawilnej jakości to sobie wymienię na nowszy,,,
@@uranterra2725 na konsolach te 4K to często myki z przeskalowaną grafiką albo patenty z goleniem detali. Zresztą nowa generacja to nie moja bajka bo większość tych gier mogę mieć na PieCu i w lepszej oprawie. Z serwisami streamingowymi jest ten problem że bywa różnie z jakością, wysoka rozdzielczość i mocna kompresja wyłazi zwłaszcza przy dużych calarzach.. Sam czasem zerknę ale prawda jest taka że większość materiału na platformach to chłam (ostatnia rzecz która mi podpasowała to The Last of Us, fajnie zrealizowana gra z PS3, może poza wciśniętym na siłę wątkiem gejowskim) sam też mam za friko netflixa ale może ze trzy seriale obejrzałem.
Bzdura po pierwsze ze wzrostem rozdzielczości powinna wzrastać częstotliwość odświeżania , standardowa odległość widza od telewizora oscyluje w granicach 3 m w warunkach domowych , ale głównym ograniczeniem rozwoju popularności tv 8 K jest cena , podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 4 K . Dziś po upływie czasu i spadku cen wyświetlaczy 4K staje się coraz popularniejszy . A zapotrzebowanie na energię zmaleje z czasem w nowszych rozwiązaniach .
Albo dlaczego powinna zachodzić jakakolwiek korelacja między tymi dwoma czynnikami? Standard w kinie to 24 klatki , podobno niektórzy producenci pracują nad wprowadzeniem takiego trybu do tv.
@@muniekstary6454 Ja zapytałem czemu według ciebie wraz z rozdzielczością powinno zwiększać się odświeżanie ekranu? Myślałem , że się czegoś dowiem albo chociaż na jakąś sensowną wymianę poglądów.
tak sie chwalimy co to nie my jakie to mamy technologie , i jak sie to rozwijamy , przyklad polsat box go wypuscil koncert dody napewno nagrany w jak najlepszej jakosci na dzisiejsze standardy , wlanczamy go na platformie i mamy ledwo 1080p - 3950/bitrate to jakaś ŻENADA - to jest POLSKIE FULL HD i rzeczywistosc w jakiej sie znajdujemy czyli najnowszy koncert dody udostepniony na jednej z najwiekszych polskich platworm streamingowych w ŻENUJACEJ jakosci cofnelismy sie 10 lat w stecz jak nie wiecej , no ale mamy telewizor 8k a w nim pixelandie full hd i tak smutno zeszlismy na ziemie
ANI SLOWA O DZWIEKU. PAJACE JAK ZWYKLE ODERWANI OD RZECZYWISTOSCI. JEZELI KUPUJE EKRAN 75 CALI TO MAM TEZ DOBRE STEREO A TO DETERMINUJE ODLEGLOSC Z JAKIEJ OGLADAM TV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dobry i zrozumiały materiał. Powiem swoje zdanie, wynikające z praktyki użytkownika projektora JVC DLA-X7000 na 110" ekranie z odległości 4,5 m przy wadzie wzroku ok. -3. Odtwarzacze: Oppo 203 (pliki) i Panasonic UB820 (płyty). Miałem okres zachwytu 4K. Kupowałem filmy, skalibrowałem projektor itp. Rzeczywiście, nawet przy nienatywnnej rozdzielczości matryc, odczuwałem przyrost ostrości. I nawet na projektorze, przyrost dynamiki obrazu i niektóre kolory zyskiwały niesamowity realizm (różowy, kolor skory itp.). Choć powiem szczerze, nie aż tak rewolucyjny, jak się spodziewałem. To główne zalety (przypominam: na nienatywnym projektorze).
Potem pojawiły się wady.
Wypalanie lampy - znacznie bardziej odczuwalne. Na tym projektorze: max 2000 h. Nawet, jeśli używałem trybu mieszanego, czyli większość czasu w eko dla HD.
O wiele większe rozmiary plików - z grubsza dwukrotne. Droższe płyty BD.
Jak w każdej technice: gorsze realizacje. Tak naprawdę bardzo niewiele filmów jest dobrze zrealizowana dla UHD. Tendencja do zaciemniania obrazu jest bardzo wkurzająca. W wersjach PT.709 (HD) większość filmów ma naturalniejszą gradację kolorów i gammę . Najlepiej wypadają animacje, które w moim repertuarze stanowią może z 5%. Większość zwykłych filmów w UHD ma dziwne niebo, plastikową trawę i liście, podbite kolory tam, gdzie nie powinny. Złapałem się na tym, że np. Arrival wolę w HD. Co więcej, gdy już wciągnę się w film, zapominam czy ma UHD, nie dostrzegam pozytywow. Podobnie zresztą jest z Atmosem. Najlepiej wypada w demo. Filmów z dobrą ścieżką jest bardzo mało i efekt nie jest słyszalny non-stop (ot, deszczyk popada, samolocik przeleci, wybuch przewali się górą). Dochodzi do paranoi, gdy wolę DTS-HD z dobrym bitrate.
Summa summarum, cofnąłem się w kierunku HD i PT.709. Zaoszczędzając na zakupach wersji UHD i miejsce na dyskach. Tylko te najważniejsze i najbardziej spektakularne tytuły (LOTR, Diuna, Avatar 2 - który nie jest oferowany w Polsce, Blade runner 2049 itp.) dokupuję w UHD.
Oczywiście, to wybór indywidualny. Niemniej (mając doświadczenia z 4K) nie potrafię wyobrazić sobie scenariusza, w którym inwestując w projektor i odtwarzacze kilkadziesiąt tysięcy, przesiadam się na 8K. Daleko nawet od samej chęci zastanawiania się.
To co opisałeś to problem wyświetlania treści HDR na projektorze, który jest z natury ciemny, a nie samej rozdzielczości 4K, czy 8K.
@@WybierzTV Owszem, tylko chciałem Ci pokazać, dlaczego nie zawsze opłaca się walczyć o te 4K. A już tym bardziej o 8k. Wyczyn to jedno, praktyka drugie. Rzeczywistość skrzeczy. Powiedz, że oglądasz tylko najlepiej zrealizowane filmy i seriale. Ile ich jest?
@@wooowoo6291Tak. TV, projektory mają całkiem dobre parametry i właściwości.
Kontent nie nadąża. A nawet mamy regres.
Bd uhd są w większości skalowane do 4k.
3D zniknęło z rynku. Hollywood nie nagrywa w 4k bo za drogo.
Oppenheimer czy Diuna to białe kruki. Reszta to Netfixowy (w większości) chłam.
Rok temu kupiłem 8K - i zwięźle , jeśli masz nos w monitorze który miał 4K 42cale LG to przy retuszu zdjęć marnym wideo i cienkich czcionkach to nie wystarcza, przesiadłem się więc na 65cali 8K i siedzę od roku od niego od 60 do 13cm w zależności od materiału i pracy , gry czy wideo. Ma kolosalną różnicę w pikselach , jakości czcionki na ekranie, materiałów i wszystkiego na czym pracuje. Dodam że aparaty mają rozdzielczość 8K od 20 lat i oglądanie zdjęć jak je zrobiłeś to jest frajda. Do tego materiały 4k w oknie na matrycy 8K to już na pierwszy rzut okiem są różnice.
Oczywiście panel mam na ścinanie i zrównany dolną krawędzią do biurka na wys 70cm i jak chce mam 30cali, mam 40 cali i 65cali mam bez mgły 4K i 8K bo skaluje QLed zajebiście. Piksela jak w 42 cale monitorze 4K nie zobaczysz. Wiec może z 2 metrów to bezsensu ale od 130cm do 90 cm to moim zdanie ogromna różnica, to samo jak robisz zdjęcie ekranu 4K i jest kasza pikseli, jak robisz zdjęcie 8K wszystko gładkie. Jeśli dynamiczna animacja i gra na pikselu się nie skupisz. Ale jak tylko przystaniesz i rozejrzysz sie po otwartym świecie Horizon zero dawn, czy Elden ring czy nawet Skirim piksele dają znać nawet w WOT.
Bardzo fajny i interesujący materiał pozdrawiam :)
Ma sens! Somsiad będzie zazdrościł!
A na poważnie staniały już telewizory 75 calowe. Planuje taki sobie kupić do małego pokoju i oglądać z odległości około 1,5 metra. Testowałem na obrazie z projektora i wcale obraz nie jest taki wielki. Bardzo fajnie się ogląda. W przyszłości pewnie wymienię na 8K ale z dobrym upscalerem, bo raczej nie będzie co oglądać w tej rozdzielczości. Na razie nawet FHD (projektor) daje radę.
A co? Somsiad już taki 75 cali ma??
@@jolawitt3548 Nie interesuje mnie to co ma sąsiad. Ja do tej pory oglądałem filmy na 120 calowym ekranie projektora z odległości 3 metrów, ale ten obraz daleki jest od ideału. Dziś 75 calowe telewizory są śmiesznie tanie, a oglądane z mniejszej odległości daje podobny efekt. Gdybym miał odpowiedni pokój to pewnie byłby to jeden z tanich 98 calowych telewizorów, ale miejsca brak niestety. Jak nie ma się wygórowanych wymagań co do obrazu, to zrobienie sobie kina w domu nie jest już takie drogie. :)
@@mrbeckham666 Dokładnie! :)
@@mrbeckham666zmienisz szybko jak ci się wypali
@@yournightmare9999 spokojnie oled wytrzymuje lata bez wypalania, potem kupi sobie nowszy, to nie żona, żeby sie wiązać na całe życie
Fajny i bardzo wartosciowy material.
8K? Dajcie spokoj. Sporo filmow w dalszym ciagu nie jest robiona natywnie w 4K, wiec imo, to przerost formy nad trescia.
Sporo filmów nie jest robione natywnie w 4K ponieważ od wielu lat nagrywa się przeważnie w 5K i 6K. Tylko, że chyba nie to miałeś na myśli ;)
Z 8K jest podobnie jak z nieskompresowanym audio, jak najbardziej ma to sens ale nie aż tak duży jakby można było tego oczekiwać, różnica jest taka, że technologia do nagrywania, obrabiania i odtwarzania nieskompresowanego audio jest powszechna i tania, natomiast z 8K jest pod tym względem obecnie znacznie gorzej ale z czasem się to zmieni i w miarę jak będzie się to zmieniać to i 8K stopniowo będzie wypierać 4K.
Ps. Ja na swoim monitorze 28" 1080p jednopixelowy detal widzę bez problemu z odległości 5m czyli ok. 4x większej niż wynikałoby z podanych w tym filmie wartości.
2. Ps. Test z powtarzającym się paternem jest bez sensu, takie paterny generalnie mają mocną tendencję do zlewania się w jednolite plamy bo ludzki mózg traktuje je podobnie jak szum i je odfiltrowuje, co innego jednopixelowy ale jednak konkretny detal.
Dzięki za materiał, za 6 lat zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało :).
zależy z jakiej odległości :)
Wspomnę tylko, że już minęło 6 lat od premiery pierwszej serii telewizorów 8K ;)
A co będzie glupku za 6 lat ????
Wzrok ci się wyostrzy 4-krotnie ?????
Jak zawsze ciekawie ;)
Odnosnie kalibracji to ogladam ten material na skalibrowanej przez ciebie 10 lat temu plazmie panasonica 65st50 :). Ciagle daje dobry obraz i wiernie sluzy.
Zakupiłeś ją nową? Bo ja swoją identyczną sprzedałem właśnie w tamtym czasie ;), bo przesiadałem się na projektor w technologii LCoS.
Tak, mam ją od nowości. Za długo jej nie poużywałeś więc.. dla mnie w owym czasie wszystko poza plazmami miało gownoobraz. Dzisiaj na szczęście są OLEDy, bo od LCD ciągle wolę swoją plazme. A w temacie 8k to 2 lata temu kupiłem LG 8k. Ale nano ma średnia matrycę.. tani był, w promce 65 cali za 3.5k więc wziąłem do pokoju gościnnego.
Dobry filmik 👍
8K na dzień dzisiejszy dla tych co posiadają tv 98" albo większy i wtedy to ma sens.
Nie. Nie ma kompletnie sensu, bo w praktyce nie ma materiału natywnego w 8k do oglądania.
@@kryptolandia. ty nie masz
to jak Ty masz co oglądac w 8k to może podaj przykład@@yournightmare9999
Tyle że to jest bardzo mała nisza ludzi, większość ma już ograniczenia w wielkości pokoju na taki TV 65 cali w pokoju w typowym mieszkaniu w bloku zajmuje już połowę ściany.
@@yournightmare9999 To jeśli Ty masz co oglądać to daj przykład co i gdzie oglądasz w 8k. Nie mówię na co dzień, choćby raz na weekend.
Na ten moment nie mogę się doczekać na Netflixa 4k i na projektorze 300 cali nie mam jak tego wykorzystać. Największą różnice widzę np na TVNgo gdzie pikseloza jest gigantyczna. Jaki jest sens 8k jak od 6 lat nie potrafię użyć w pełni 4k
300 cali... mieszkasz w kinie czy na sali gimnastycznej?
Mam duzy salon ale na 120 cali tez jakość FHD jest słaba i przydał by sie 4K . Problemem technologii nie jest sprzęt tylko dostawcy treści którzy nie chcą płacić za transfer 4K a co dopiero za 8 K@@janczechosowacki7389
@@janczechosowacki7389na kolanach będzie trzymał
Jeżeli chodzi o VR, to dla filmów 180/360 stopni nawet 8K to za mało, aby uzyskać realistyczną ostrość. Oczywiście VR w dalszym ciągu jest niszą, ale rośnie jego popularność, więc i będzie wzrastało zapotrzebowanie na filmy nagrywane w 8K, a w przyszłości nawet 12K, oraz 16K.
Bardzo fajny materiał. Pozdrawiam.
Ja, nadal oglądający 90% rzeczy w 720p: xD Ale podbijam zasięg
Ja też xd
Jako że ciągle brak jakiegoś wyboru materiałów w 8K to zakup takiego TV mija się z celem . Już z 4K jest problem bo to co nadają na SAT posiada zbyt niski bitrate ,dopiero jak się ściągnie Dema 4k widać przepaść pomiędzy materiałem TV 4k a demonstracyjnym video czy choćby nagraniami z Drona DJI klasy Mavic 2/3 pro .
Ja osobiście nie wyobrażam sobie oglądania mojego Samsung QN95A 75'' z większej odległości niż 2m .
@@mrbeckham666 Ja nie oglądam szitu z widoczną kompresją , albo jakość z HDR albo lipa . Mam w pokoju 55'' LG OLED CX który robi za monitor PC i jak porównuje dobre filmy z HDR to Samsung QN95A 75'' wygrywa , aż tak bardzo słabsza czerń na QLED mnie nie odrzuca , za to wyrazistość i mocny HDR to przewaga Samsunga
Większość nowych nabywców nie korzysta obecnie z telewizji tylko ze streamingu, gdzie rozdzielczość 4K jest dominująca.
@@WybierzTV Streaming 4k to wygląda podobnie jak 1080p z dobrego BD :) UHD 4K player to jest źródło dla 4k
@@Bemx2k To popularny przesąd, który nie jest prawdziwy. Film 4K w streamingu ma znacznie więcej detali niż full hd z nośnika fizycznego, aczkolwiek może mieć też więcej posteryzacji ze względu na kompresję.
Przymierzam się do kupna tv 75 cali. Teraz mam 55 i mam pytanie. Jak wyglądają te same treści treści na tych różnych przekątnych? Na 75 obraz jest bardziej rozmazany czy działają jakieś algorytmy i nie widać różnicy?
No Maciek, litości, jak nie dedykowany to risercz.
Muzyka jest za głośno.
Fajne. Brakowało mi tylko argumentu, że nie ma przecież co oglądać w 8K. Jedynie AI telewizora może "polepszyć" ten obraz, ale to jest wymyślanie czegoś, czego w obrazie nie ma, to po co mi coś takiego oglądać? Nie wiem, jak jest teraz, ale parę lat temu większość filmów 4K na BR to był upscaling komputerowy z FHD. Bez sensu. W wypadku starych filmów może 8K będzie miało sens w dobrze zeskanowanych filmach kręconych na taśmie 70mm (których jest niewiele), ale w wypadku starych polskich produkcji nawet na BR FHD czasem widać ziarno.
Wszystko CENA PRODUKCJI filmów.
Era Netfixa zepsuła kino. Native 4K (a juz 3D wogóle) to dużo wyższe koszty sprzętu (który jest leasingowany) i obróbki przez jednoosobowe "firmy".
To jest jakaś katastrofa z tą jakością. Wracamy 25 lat wstecz!
Takie smakołyki jak Oppenheimer czy wchodząca za tydzień do kin Diuna są coraz żadsze.
Z ziarnem trzeba uważać. Często jest to zamierzony efekt reżysera.
To czy tworzy się treść jest ściśle sprzężone z tym czy jest na czym ją oglądać. W przypadku przejścia na 4K producenci nie zostawili nam takiego wyboru, gdyż wszystkie przyzwoite telewizory zaczęły wykorzystywać matryce o takiej rozdzielczości. Teraz jest inaczej. Efekty skalowania zaś są tak samo mało widoczne jak efekty natywnego 8K.
@@WybierzTV Tak jak napisałam: niestety tak nie jest.
Od cn. 10 lat wszystkie tv mają panele 4K. Branża filmowa to ignoruje i nagrywa w 2K.
Później komputerowo skaluje do 4K.
Wyjątki to czasami nlockbustery i lokalne produkcje dla Netfixsa.
4 k jest ok rozdzielczością. Zależy wszystko od treści co oglądamy,bo jak jest to słabe to i 8 k nie pomoże.
Mimo wszystko wolałbym więcej materiałów w 4k60fps, ciekawe czy gdy dojdziemy już do powszechnego użycia 8k to dalej zatrzymamy się na marnych 25fpsach?
Oby nie ;)
W przypadku filmów 60FPS nie ma trochę sensu. Gry wideo to jeszcze, ale filmy...to nie wygląda nawet fajnie. 🙂Jest pewna granica, ale tutaj decyduje marketing, pomiędzy realną potrzebą i marketingową potrzebą rozwoju.
Dziękuję.
Nawet z 4k jest problem, tylko kilka kanałów.
Akurat dostęp do treści 4K jest bardzo szeroki. Rozdzielczość ta dominuje we wszystkich platformach streamingowych. Nasze odcinki też realizujemy w 4K.
imho najfajniejsza rozdzielczość dla monitora PC to 300 dpi czyli 8K 31 cali max wtedy w końcu przestałbym dostrzegać każdy pixel czcionek z normalnej odległosci, co do telewizorów jakoś Qled mnie nie przekonują może i nie mają organicznych diod które z czasem mogą tracić własciwosci ale nadal jest to najzwyklejszy nieco udoskonalony TN o odrobine podrasowanej jasności
215-250 ppi jest już ok w monitorze desktopowym, większa gęstość może mieć znaczenie w laptopie, a na pewno będzie miała znaczenie w tablecie, smartfonie czy goglach VR
Jeśli posiadam tv oled 27 cali to jaka jest odpowiednia odległość?bo nie nadmieniono w takich calach...tyle
42" to najmniejsze tv oled.
Mniejsze dopiero wchodzą jako monitory.
@@jezuschrystus.onlycash no ja posiadam lg ultra gear oled 27 cali
Nie ma różnicy na moim tablecie o rozdzielczości 1280 na 800 px.
XD
Musi cena spasc, 8K 60hz ma z niejsca 4k 120Hz i za 3500zl taki qled był by spoko, Doby Vision i HDR i żeby dobijal do 600 nitow i elegancko mozna brac.
Chciałbym zobaczyć materiał o zakrzywionych ekranach :)
Treść nawet ok
Tylko po co ten zbyt głośny podkład muzyczny ??
Bo ja wiem czy filmy 4k rzeczywiście są w 4k, bo moje fotki z aparatu przerobione na filmik są ostrzejsze
Kupiłem niedawno hisense u8k 85 inch . Pusciłem koledze jakis materjał w 4k hdr z youtube a on sie pyta czy to telewizor 8k 😊😊😊
z jakiej odległości będziesz oglądać TV? mam budżet max 7500 zł i zastanawiam się czy iść w 65 czy 75 cali, a oglądać TV będę z ok. 2,80 m. Różna treść - od zwykłej telewizji (mecze) przez streaming i gaming.
Chyba lepiej wybrać oled 77cali niż 75 LCD
Ogladam ten televizor z odległości jakies 3 -3,5 metra. Mialem wczesniej na tej scianie 75 inchy ale chciałem wiekrzy. Oled odpada . W tym rozmiarze to majatek a dodatkowo beda wypalenia. Nie dziekuje. Mi wystarczy mini led.
@@Lukiusa ponoć 65 i 77 cali oled jest robiony z mocniejszej matrycy niż 55 cali i się nie wypala. Dla mnie oled to jak ferrari wśród telewizorów.
@@mrbeckham666 posiadam dodatkowo sony x940e 75 inch . To model 2017 . Dziala tak jak działał na poczatku. Doskonały tv . A wiec po co mi.ten oled? Skoro ten jes bez wypalen a czerń jest rowniez dobra?
Nie ma źródeł podających materiał o takiej rozdzielczości więc zakup 8k nic nie zmienia .
w grach będzie aliasing dopóki nie wyjdzie rozdzielczość 16k
Hyperacuity, bardzo interesujące : "Human Eye Visual Hyperacuity: A New Paradigm for Sensing?"
jakis czas temu widzialem wiadomosc ze ekolodzy wystapili przeciwko 8k w zwiazku ze zuzywaniem wiekszej ilosci energii i ze sa wycofane ze sprzedazy w niektorych krajach.
Już to rozwiązano trybami energooszczędnymi -> patrz nasze wideo o absurdach w branży.
Mieszkam w Australii i straszyli ludzi pare lat temu zakazami 8K. Nie wiem jak to sie potoczylo.Dzieki@@WybierzTV
Dla mnie np. nie ma sensu kupowac TV 120hz bo gram tylko w trybie 60 fps, a konsole nie maja trybu 60 fos 120hz, maja tryb odblokowanych klatek ale jak bym chcial grac jak na pc to bym nie kupował konsoli.
Matryce 120Hz pozwalają uzyskać wyższą ostrość w ruchu na zwykłej treści 50/60 fps (telewizja) dzięki zastosowaniu upłynniacza.
Ale fajnie tylko upłynniacz to w ogole dla mnie moze nie istniec, i czemu raz uzywasz hz a raz fps, z uplynniaczem, film w 24 klatkach nie ma nagle 120 z upłynniaczem.
TV 60hz tez ma upłynniacz, ja sobie kupie tv 8k 60Hz w przyszłosci bo interesuje mnie tylko 60 klatek w grach.
@@paweldzk1551 Mylisz się w obu odpowiedziach. Film 24fps ma w istocie 120fps przy użyciu upłynniacza na 120Hz matrycy. Efekt jest jednak podobny co na 60Hz ekranie, więc to nie jest sedno sprawy. Główne zastosowanie upłynniacza, o którym napisałem, jest przy materiałach wysokoklatkowych 50/60fps, które po konwersji mają 100/120fps i są dużo wyraźniejsze przy dynamicznych ruchach (mniej smużą). Co do „fps” i „Hz” to jedno oznacza ilość klatek (frames per second), a drugie częstotliwość odświeżania matrycy (Hz).
@@WybierzTV Nie ma 120 fps, dalej ma 24, reszta to puste klatki i wyglada to ochydnie a w grach wystarczy szybki ruch analogiem i jest droop.
A gdyby podłączyć pod tv 8K dobrego peceta i "bawić się" programami CAD lub grafiką a nawet obróbką zdjęć?.... W czasach kiedy większość nawet nie widziała komputera "w skrzynce" tylko jako laptop a taki sprzęt kojarzy im się z graniem na konsolach, może alternatywą dla zakupu dobrego monitora graficznego za kilkanaście tysięcy byłby tv 8K w podobnej cenie?
Nie ma telewizora 8K za kilkanaście tysięcy złotych, który mógłby być alternatywą dla monitora graficznego. Zupełnie nie ta jednorodność obrazu, gradacja, czy kąty widzenia.
A więc płyta dvd.ma tylko 576p. To po co wydawać płyty w tak niskiej rozdzielczości powinni zacząć wydawać 720p bo 1080p już są.Pozdrawiam.
Filmy DVD-Video to wynalazek z 1996 roku. Nowych filmów nie wydaje się na nich już od dawna, chyba, że komplementarnie, dla użytkowników zabytkowego sprzętu :)
@@WybierzTV a tam nie, zajdzcie do empiku w Legnicy same dvd, a chciałem sobie coś na BR kupić
@@WybierzTV Mój wujek jeszcze na VHSie leci.
Posiadamy w domu TV OLED i projektor. Jakość obrazu na tv o wiele lepsza wiadomo, ale częściej oglądamy filmy na projektorze- zwłaszcza zimą kiedy szybko robi się ciemno. Pomimo ułomności tych technologii uważamy, że tv ustąpią miejsca projektorom za kilka lat. Pomimo tego, że rozdzielczość o wiele niższa, to komfort oglądania na projektorze jest znacząco lepszy. Bardziej można się wczuć w oglądane treści co bardzo rekompensuje większą rozdzielczość tv.
Chyba na odwrót dzisiaj można już kupić 4K 98" za $1999
Projektory mogą kiedyś ustąpić miejsca telewizorom, ale na pewno nie w drugą stronę. Projekcja ma same wady jeśli mowa o jakości. Po pierwsze zbyt niską jasność i kontrast do oglądania w dzień. To są problemy, których nie da się rozwiązać. Oczywiście w chwili obecnej projektory zdecydowanie wygrywają rozmiarem i dlatego się bronią. Sam posiadam w domu jedno i drugie.
@@WybierzTV jeżeli masz projektor laserowy, to uwierz mi, ale obraz jest naprawdę bardzo przyzwoity. Nie wiesz tego jak rozwinie się technologia. Kiedyś nikt nie wyobrażał sobie rezygnacji z kaset magnetofonowych, wideo czy płyt CD. Prędzej czy później pojawi się nowa technologia wyświetlania obrazu. Być może zniknie jedno i drugie
@@Kpaj Laserowe źródło światła w projektorze nie zmienia niczego poza trwałością (brak konieczności wymiany lampy). Dla jakości obrazu pozostaje bez większego wpływu. Sam projektor zaś jest produktem o tyle ułomnym, że wymaga ekranu, który musi odbijać światło. W związku z tym każde światło, które jest w pomieszczeniu też się od niego odbija i rujnuje kontrast. Wyzwaniem jest też uzyskanie sensownej jasności. HDR w kinie to około 100cd/m2. W telewizorach obecnie 1500-2000cd/m2. Nie ma co porównywać. Co do technologii to mniej więcej wiem jak się rozwinie, ponieważ zajmuje się tym zawodowo, jeśli to nie wynika jasno z filmu. Projektory laserowe widuję regularnie i to nie takie za kilkanaście, a za kilkaset tysięcy złotych, w kinach i studiach postprodukcyjnych :)
Dokładnie. Posiadałem projektor do kina domowego i był on jeszcze swego czasu w zaledwie rozdzielczości 720, obraz jakieś 2 metry szekokości, detale które można było dostrzec na filmach, szczególnie bajkach, są nie zauważalne(niedostrzegalne) przy oglądaniu na 65" oledzie.
Kozak nuta ;)
ciemniaki testujący TV4k i TV8k puszczają sygnał 4k na oba TV i jak mają widzieć różnicę?? Gdzie dziś znajdziesz sygnał 8k???? jest sens kupować marketingowy 8k? TVp jeszcze nie weszła w technologię 4k a co dopiero w 8k, poza tym w telewizji jest jeszcze wiele szajcu w SD - myśleć trzeba! myśleć ....
akurat treści w 4k to zależy od zastosowania - treści jest pod dostatkiem w streamingu jak i ròwnież jak ktoś zamierza grać na konsoli.
@@uranterra2725 mówimy o Januszach TV republika TVPinfo itp, jak im powiesz streaming to oni tylko ze stringami kojarzą, podobnie z niektórymi sprzedawcami w sieciówkach, testują wideo jakie mają pod ręką i nie patrzą ....
problemem sa studia filmowe i telewizje ktore nie chca inwestowac w kamery 8K a pracuja na starych kamerach 4K z roku 2017 przez co widac szumy na ekranie :)
dziadostwo jest tak straszne ze nawet przestali juz krecic w dolby vision czy atmos...
ps. jakiej firmy jest sofa na ktorej krecisz ten material?
Witam Panie Macieju. Kupilem Samsunga Neo QLED 8K 800B Exelence Line 65 cali. Czy z dwóch metrów jak bende siedział to będzie dobrze?? Serdecznie Pana Pozdrawiam.
Jazde przeskalowanie obrazu niżej niż natywna znacznie pogarsza obraz :)
Powiedzcie lepiej jaki flagowy projektor 4k laserowy najlepszy.. szczególnie do ps5 i filmów
Jasne że ma sens
Ta muzyka w tle filmu męczy i to bardzo-nie da się tego słuchać czyli oglądać też!
I jeszcze jedno...skąd brać materiały natywnie zrobione w 8K😂😂😂😂
Powiedzmy sobie szczerze 8k ma sens na dużych TV ale 65 cali w małym pokoju to już gigant i raczej większego nie kupujesz w dużym pokoju 85-95 to też gigant i raczej siedzisz dalej od ekranu niż w małym, a mało kto kupuje telewizor aż tak duży bo po prostu zaczyna zajmować zbyt dużo miejsca. 8k ma jak na razie sens w goglach VR gdzie mamy mały ekran blisko twarzy plus patrzymy na niego przez soczewki wtedy 4k jest zbyt mało bo widać poszczególne piksele jak się człowiek skupi.
Mam komórkę 4k. Nawet w okularach do czytania nie widzę różnicy w stosunku do standardowego 2K.
Komu to potrzebne jak ani tv ani gry nie działają nawet w natywnym 4K a co dopiero w 8K. Dobrze że Komisja Europejska zakazała sprzedaży takich tv w ue. Za ostry obraz też źle wygląda.
Wymyślą ludziom nowe zabawki by sprzedaż nie malała, nawet na konsoli nie masz gier z tak dokładną rozdzielczością. Może za 5 lat to będzie sensowne.
Podkład muzyczny czyni ten film kompletnie nieoglądalnym Nie da się wyłowić treści. Muza jak w filmie sensacyjnym. Wytrzymałem 4 minuty. Nara koleś.
Dam znać montażyście. Będzie pilnował na następny raz.
Jakie cale ???? W dzisiejszej telewizji komercyjnej nikt poważny nie używa telewizora 42 inche i w zwykłej rozdzielczośći HD a i to nie jest potrzebne > W moim telewizorze "Eliminator Reklam" emituje piękną muzykę country na reklamach a reklam nie oglądam .Od jakiegoś czasu właczam "Eliminator Reklam " na stałe bo i takową funkcę ma i w ogóle telewizji nie oglądam . Wole posłuchać ślicznej muzyki . To psychika jest zdrowa i wporzo.
Jest dużo dobrych polskich filmów nakręconych w rozdzielczości sd, hd, tylko najnowsze produkcje są w 4k, na produkcje 8k jeszcze sobie poczekamy... kwestia pasma ĺącza i pojemności nośników też nie jest pomijalna.
Zwykła taśma filmowa 35 ma teoretycznie 78K.
Czyli materiału mamy pod dostatkiem. Tylko dygitalizować.
Koszt takiej operacji to min. 20 tys dolarów do 4K.
Nic nowego ani logicznego ten film nie wniósł . Wszystko załatwia drugie prawo Mariusza ,którego Pan nie zna a on wszystko wyjaśnia : Drugie prawo Mariusza brzmi : Jeżli film będzie gów..... to będzie miał taką samą jakość w formacie SD jak i 8K .Więc zastanawianie się czy 8K czy 16 K jest bezsensowne . Do tego dochodzi Trzeciie Prawo Mairiusza które brzmi .MOżna nadawać i 55 minut na godzinę reklam . Pod warunkiem ,że taką telewizję ktoś będzie chciał oglądać . Czego skutkiem jest sytuacja ,że telewizja zjadła własny ogon ----czego przykłądem jest los telewizji Polsat i TVN -telewizje ,kórych nikt nie ogląda oprócz miłośników reklam -bo i tacy są .Ale to już są lekarze od tego są.Pozdrawiam . Papież Sylwester II wprowadził wEuropie logikę formalną . I to logika mówi czy warto czy nie warto .
Ja wystarczy 4K kocham blu ray 4k
Przed kalibracją wygląda lepiej!!!
Ludzkie oko widzi tylko 8gb ram
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Jak mozna zobaczyc zawartosc RAM?
Do kogo taki temat ? Ty wiesz jak matryca jest zbudowana .
Ale co tu oglądać w 8k jak nic nie ma 😂
4K to jest mało w monitorze a co dopiero w TV
głupoty opowiadasz w 5:20. Nie dajcie się na to nabrać. Producenci tv głowią się i troją aby treść wyświetlana była jak najlepsza. A poza tym to faktycznie na moim nieskalibrowanym tv różnica przed/po ( chodzi o materiał yt 5:20) jest nieziemska :)
Nie ma sensu, ponieważ nie ma kanałów tv w 4k, więc włączenie z naziemnej kanałów w jakości 1080 na ekranie 8k da gorszy obraz niż na ekranie 4k . Więc takie ekrany do wyświetlania tv się nie nadają. chyba że posiadamy treści w wyższej jakości które będziemy odpalać na tv 8k. Zróbcie sobie test i na tv 4k na RUclips w trybie pełnoekranowym zmieńcie jakość na 480p xd
Ja place za telewizję żeby ogladac mecze i w 4k canal plus ma super jakość.Eleven sport1 4k trochę gorszy.Jeszcze Polsat mógłby ligę mistrzów w 4k ogarnąć.
@@arturborowiec6822 ile masz kanałow w 4k - 3 ?
@@speed664Team Mi wystarczą 2-3 kanały w 4k. Do tego jest też Netfix,Prime Video,HBO Max,Disney +w 4k No i gry .
@@norbvlo nie ma tresci 8k, więć po co 8k
A kto dziś ogląda telewizję? Tylko streaming i granie a do tego 4k nadaje się jak nic innego
To moze 12K lepszy? :) Nadal TV w 4K można policzyć na palcach 1 reki a co dopiero 8K.
Obecnie wszystkie nowe markowe telewizory posiadają matryce 4K, więc chyba zabraknie palców, bo Full HD już nie ma :)
Przestańcie w końcu używać haseł 4K i 8K. To naprawdę brzmi idiotycznie. To jest Ultra HD i nie wiem… 2x Ultra HD. Ale to „K” jest tak durne, że ręce opadają.
Obie rozdzielczości są zdefiniowane wewnątrz standardu Ultra HD, więc "2 x Ultra HD" by dopiero brzmiało idiotycznie :D
@@WybierzTV To niech to się nazywa jakkolwiek. Byle nie "K", bo do dzisiaj nawet nie wiem skąd wzięła się ta literka. Ni przypiął, ni przyłatał.
Nie wierzę w te testy.
Ja mam Samsunga 900b 75 8k i szczerze obraz jest taka żyleta, której nie widziałem w żadnym innym,te kolory ostrość,ojciec ma oleda 77 g3 i mając porównanie mam wrażenie, że lg jest o dwie klasy niżej jeśli chodzi o wyrazistość
No cóż, im lepsza rozdzielczość tym lepsze kodowanie mózgu oglądającego.
Nie ma materiału , nie ma popytu ...
Ma sens, bo FHD lepiej wygląda na ekranie 4K, a 4K lepiej na - 8K. 😁
O materiałach w natywnym 8K nie wspomnę, bo to pieśń przyszłości.
Tak za 4 tyś zł.
Takie pitolenie o niczym,,, Po grzyba podbijanie rozdzielczości jak nie ma czego na tym oglądać, z anteny leci 1080 z przeplotem i to raptem te kilka kanałów, na kablówkach jest lepiej ale też powyżej 1080 nie podskoczysz, pomijam te śladowe ilości 4K bo nie ma w zasadzie o czym gadać. Zdjęcia mam sobie na TV za gruby hajs oglądać? Do tego im większa rozdziałka tym bardziej kuleje skalowanie bo detali nie wydobędziesz z miejsca gdzie ich brakuje i nie pomogą tu żadne zaklęcia. Oczywiście producenci woleliby żeby konsument zmieniał telewizor jak najczęściej i łykał każdy farmazon jak pelikan ale ludzie aż tak głupi nie są i wiele wynalazków których nikt nie potrzebował się nie przyjęło. Sam nadal siedzę na 1080 i nie mam zamiaru zmieniać chyba że sprzęt zdechnie,,,
Sam siedzisz na 1080p? To mówi wszystko o Twoich kompetencjach by wypowiadać się w temacie.
@@samsungpolska8205dokładnie a kto mądrzejszy to siedzi w 8K dzisiaj
Sens 4k to:
1. Serwisy streamingowe
2. Konsole
Pod tym kątem treści 4k jest dużo.
@@samsungpolska8205 Miałem oba ale rodzicom oddałem 4K a u siebie mam nadal stary TV 1080 a żeby ci jeszcze połechtać ego to w drugim mam 29" Panasa CRT, więc daruj sobie wywody o kompetencjach,,, większość materiału jaki oglądam to albo 1080 czy nawet 720 albo jakieś kastrowane 4k ze streamów, do tego dwie konsole PS3 i PS4 i znacznie lepiej wygląda to na matrycy z mniejszą rozdzielczością natywną. Jak 80% treści będzie w prawilnej jakości to sobie wymienię na nowszy,,,
@@uranterra2725 na konsolach te 4K to często myki z przeskalowaną grafiką albo patenty z goleniem detali. Zresztą nowa generacja to nie moja bajka bo większość tych gier mogę mieć na PieCu i w lepszej oprawie. Z serwisami streamingowymi jest ten problem że bywa różnie z jakością, wysoka rozdzielczość i mocna kompresja wyłazi zwłaszcza przy dużych calarzach.. Sam czasem zerknę ale prawda jest taka że większość materiału na platformach to chłam (ostatnia rzecz która mi podpasowała to The Last of Us, fajnie zrealizowana gra z PS3, może poza wciśniętym na siłę wątkiem gejowskim) sam też mam za friko netflixa ale może ze trzy seriale obejrzałem.
Sub🎉
😂😂😂😂😂
Proponuje najpierw wprowaadzać TV rozdzielczość 6K. To to narazie w zupełności wystarczy.
4k jest wystarczające , więcej nie potrzeba.
Bzdura po pierwsze ze wzrostem rozdzielczości powinna wzrastać częstotliwość odświeżania , standardowa odległość widza od telewizora oscyluje w granicach 3 m w warunkach domowych , ale głównym ograniczeniem rozwoju popularności tv 8 K jest cena , podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 4 K . Dziś po upływie czasu i spadku cen wyświetlaczy 4K staje się coraz popularniejszy . A zapotrzebowanie na energię zmaleje z czasem w nowszych rozwiązaniach .
Co ma wspólnego rozdzielczość z odświeżaniem bo chyba nie rozumiem ?
Albo dlaczego powinna zachodzić jakakolwiek korelacja między tymi dwoma czynnikami? Standard w kinie to 24 klatki , podobno niektórzy producenci pracują nad wprowadzeniem takiego trybu do tv.
A co ma piernik do wiatraka ? To całkiem inne bajki .
@@muniekstary6454 czyli sam sobie zaprzeczasz ?
@@muniekstary6454 Ja zapytałem czemu według ciebie wraz z rozdzielczością powinno zwiększać się odświeżanie ekranu? Myślałem , że się czegoś dowiem albo chociaż na jakąś sensowną wymianę poglądów.
Do TV max 4K. Do grania na PC max 1440p!
8k jest dla plebsu już!! 12 k staje się już bardziej modne!! ;)
tak sie chwalimy co to nie my jakie to mamy technologie , i jak sie to rozwijamy , przyklad polsat box go wypuscil koncert dody napewno nagrany w jak najlepszej jakosci na dzisiejsze standardy , wlanczamy go na platformie i mamy ledwo 1080p - 3950/bitrate to jakaś ŻENADA - to jest POLSKIE FULL HD i rzeczywistosc w jakiej sie znajdujemy czyli najnowszy koncert dody udostepniony na jednej z najwiekszych polskich platworm streamingowych w ŻENUJACEJ jakosci cofnelismy sie 10 lat w stecz jak nie wiecej , no ale mamy telewizor 8k a w nim pixelandie full hd i tak smutno zeszlismy na ziemie
8K będzie warto kupić ale za kilka lat ale wtedy będą już zachwalać 16K.😂
Jak narazie jest bardzo mało programów nadawanych w 4k. Filmy 4k natomiast spoko
NIE MA SENSU
8k to maxs co ludzkie oko przyjmie
8K NIE POTRZEBNE
ANI SLOWA O DZWIEKU. PAJACE JAK ZWYKLE ODERWANI OD RZECZYWISTOSCI. JEZELI KUPUJE EKRAN 75 CALI TO MAM TEZ DOBRE STEREO A TO DETERMINUJE ODLEGLOSC Z JAKIEJ OGLADAM TV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!