Jestem poczatkujacy i jak dla mnie to poradniki sa bardzo przejzyste i latwe do ogarniecia. Dzieki za prace i wysilek wlozony w wykonanie takich poradnikow. Pozdrawiam
Natężenie wynosi 0,03A, a nie 0,02. Dlatego wyszedł taki błąd. Sam mam taki zestaw więc musiałem dokonać pomiarów. :D Gdy zamiast 0,02 podstawisz 0,03 wyjdzie 100 ohmów. Co do poradników, to są fajnie zrobione. Subek dla Ciebie.
super elektroporadnik - dzięki z góry - ale mam pytanie odnośnie ARDUINO UNO R3 - czy po zaprogramowaniu mikro-kontrolera i po jego wyjęciu z ARDUINO UNO oraz po podłączeniu zgodnie z notą katalogową do zasilania (dodaniu kondensatorów filtrujących, rezystorów i dławika itp.. itd..) - czy będzie on działał samodzielnie - wykonywał zgodnie to co zaprogramowałem np: świecenie tych diod? - czy też potrzebuje do pracy być osadzony w płytce arduino uno? Chodzi mi o to czy mogę użyć tylko arduino uno jako programatora (oczywiście w środowisku arduino) i programować same mikrokontrolery ?? Pytam bo mam mocno ograniczoną skarbonkę a już chciałbym coś zacząć działać. Pozdrawiam serdecznie.
Właśnie też o tym pomyślałem.. Szukałem właśnie komentarza na ten temat. Miałem nadzieję że ten temat jest trochę bardziej rozbudowany czy faktycznie możemy to zrobić?
Ja mam takie pytanie - przeczytałem pewien artykuł "10 sposobów jak zniszczyć arduino" i było w nim o podłączeniu na raz kilku (chyba powyżej 10 lub 12) diod LED. W każdym razie chodziło o przekroczenie 200mA poboru na całe Arduino. Jest to prawda, że diody mogą tak uszkodzić układ i nie ma on zabezpieczenia? I jak zrobić taki układ z większą ilością LED jeśli to naprawdę może zaszkodzić? Należy wtedy do każdej diody dodać układ tranzystora z opornikiem?
Noty katalogowe mikrokontrolerów Atmega328 oraz Atmega32u4 czyli takich jak w Uno czy Leonardo mówią stanowczo o maksymalnym prądzie 200mA co faktycznie pozwala na zasilenie maksymalnie 9 diod po 20mA (sam scalak bierze do 20mA). Rozwiązanie tego problemu jest proste, albo ograniczyć prąd diod do 5mA (świecą wtedy praktycznie tak samo jasno). wtedy możemy obsadzić diodami wszystkie piny albo wystarczy zastosować tranzystor ;) Czy mikrokontroler się uszkodzi czy wyłączy przy większym obciążeniu to jest dobre pytanie, w wolnej chwili sprawdzę i dam odpowiedź :)
Mam pytanie, chciałbym ten program zmodyfikować tak żeby np. piny od 5 do 8 miały mniejsze opóźnienie (250ms) czy mógłbym to zrobić w void loop w kolejnym if-ie? void setup() { for (int i = 1; i
Mam takie pytanie: Jesli mam taki kaprys i chcialbym zrobic sobie jedna migajaca diode gdzies, na scianie w pokoju, to czy po napisaniu programu i wgraniu go do arduino, bede mogl go kiedys uzyc do jakiegos innego ukladu, czy raczej te moje arduino juz zawsze bedzie musialo sluzyc do sterowania tej jednej diody migajacej, na scianie w pokoju? Bo z tego co narazie wiem o arduino to wydaje mi sie ze jest jednorazowe do jednego ukladu. Do następnego ukladu musze kupic kolejne arduino?
Arduino:1.6.12 (Windows 10), Płytka:"Arduino Leonardo"Szkic używa 4 134 bajtów (14%) pamięci programu. Maksimum to 28 672 bajtów. Zmienne globalne używają 148 bajtów (5%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 2 412 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2 560 bajtów. processing.app.debug.RunnerException at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:159) at cc.arduino.UploaderUtils.upload(UploaderUtils.java:78) at processing.app.SketchController.upload(SketchController.java:707) at processing.app.SketchController.exportApplet(SketchController.java:680) at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2176) at java.lang.Thread.run(Thread.java:745) Caused by: processing.app.SerialException: Błąd dotknięcia portu szeregowego 'COM1'. at processing.app.Serial.touchForCDCReset(Serial.java:87) at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:143) ... 5 more Caused by: jssc.SerialPortException: Port name - COM1; Method name - openPort(); Exception type - Port busy. at jssc.SerialPort.openPort(SerialPort.java:164) at processing.app.Serial.touchForCDCReset(Serial.java:81) ... 6 more Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd Exception in thread "Thread-38" java.util.ConcurrentModificationException at java.util.LinkedList$LLSpliterator.forEachRemaining(LinkedList.java:1239) at java.util.stream.AbstractPipeline.copyInto(AbstractPipeline.java:481) at java.util.stream.AbstractPipeline.wrapAndCopyInto(AbstractPipeline.java:471) at java.util.stream.ForEachOps$ForEachOp.evaluateSequential(ForEachOps.java:151) at java.util.stream.ForEachOps$ForEachOp$OfRef.evaluateSequential(ForEachOps.java:174) at java.util.stream.AbstractPipeline.evaluate(AbstractPipeline.java:234) at java.util.stream.ReferencePipeline.forEach(ReferencePipeline.java:418) at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.rescanLibraries(LibrariesIndexer.java:127) at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.setLibrariesFolders(LibrariesIndexer.java:106) at processing.app.BaseNoGui.onBoardOrPortChange(BaseNoGui.java:828) at processing.app.Base.onBoardOrPortChange(Base.java:1301) at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2206) at java.lang.Thread.run(Thread.java:745)Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż szczegółowe informacje podczas kompilacji" GDY WGRYWAM PROGRAM WYSKAKUJE TEN BŁĄD CO TRZEBA Z TYM ZROBIĆ?
Nie znam się na elektronice ale skoro obejrzałem 4 pierwsze części poradnika to już w zasadzie jestem ekspertem... Skoro świeci się tylko jedna dioda to powinien być tylko jeden rezystor na "-", nie mam racji? Oczywiście jeśli chodzi o demonstrowaną funkcję.
Mam problem po wpisaniu programu i wgraniu go diody świecą bardzo słabo. Dałem rezystor 220, a później zmieniłem na 100, dalej słabo świeciło. Po wyciągnięciu rezystorów świeciły mocniej, ale jeszcze nie za mocno. Proszę powiedz mi co mam zrobić.
Może masz uszkodzone diody ;) Kiedyś może pracowały przy większym prądzie i teraz słabo świecą. Albo są to diody z wbudowanym rezystorem, są takie w sprzedaży na 5V i 12V ;) Jeżeli są to diody ze starter kitu to nie powinno być takiego problemu
oo, wpisałem program w tak jak Tobie "nie chciało sie robić" :P czyli po kolei gasiłem i zapalałem kolejne. W takiej sytuacji wszystkie świecą ładnie. Czyli to prawdopodobnie mam problem z tym "skróconym" programem
Cześć, mam pytanie odnośnie rezystorów. Wczoraj zamówiłem starterkit arduino, który ma dużo fajnych czujników itd., ale posiada tylko 3 wartości rezystorów: 220 Ohm, 1000 Ohm, 10000 Ohm. Z tego powodu mam pytanie czy jak będę potrzebował w układzie rezystor, np. 3 k Ohm to mogę połączyć po prostu 3 rezystory 1 k Ohm szeregowo?
Mam pytanie, czy jest jakiś powód dlaczego do każdej diody jest montowany osobny rezystor? Czy nie można dać jednego rezystora który by obsługiwał wszystkie diody między GND na Aruino a niebieską listwą zasilania?
Czy aby zrobić pranie, pralka musi być zaprogramowana? No nie, zawsze można kupić pralkę i patrzeć jak stoi i nic nie robi. Jak inaczej używać mikrokontrolera bez jego zaprogramowania? Przecież do tego został stworzony.
Haha dziek za wyczerpujaca odp pytalem bo myslalem ze moze microprocesor ma jakies standardowe funkcje zaprogramowane czy cos w tym stylu ale dzieki za odp
Czy jest sens kupna Arduino, jeśli posiadam μC tj. ATmega8, płytkę stykową i programator USBasp? Jeśli tak to w czym jest to lepsze, pomijając to że jest na fabrycznej płytce? Bo możemy przecież wgrać bootloader od Arduino do naszej ATmegi8 i można wtedy pracować pod IDE od Arduino, tylko trzeba np. wydrukować pin mapping pod Arduino.
Oczywiście możesz tak zrobić, pamiętaj, że nie masz wtedy komunikacji RS232, którą też wypadało by dołożyć i generalnie. Jeżeli już posiadasz cały zestaw to nie widzę sensu kupować Arduino. Z tym, że Leonardo wprowadza nowe funkcje typu emulacja klawiatury i myszy oraz ma więcej pinów.
Witaj Tomaszu. Wykonując te obwody z ciekawości zmierzyłem sobie prąd i multimetr wskazał mi 11mA. Mamy napięcie 5V a rezystancje 220 omów, więc prąd powinien wynieść 23mA. Z czego wynikać może tak duża niezgodność?
+Igor Roztropiński (Igozen) Wynika to z tego, że na diodzie masz spadek napięcia na diodzie pewnie około 2 - 2,4V więc prąd będzie wynosił około 11mA po jego uwzględnieniu.
Wszystko bardzo fajnie tylko jeden problem z programem. Funkcja glowna void loop() spowoduje, ze dioda brdzie migala w nieskonczonosc. Co zrobic aby dioda po zaswieceniu, zgasla i sie wiecej nie zapalila. Moze dodac na koncu return 0 ? Chce ulozyc pewna sekwencje zapalania diody ale nie chce aby to sie powtarzalo w nieskonczonosc.. Moze trzeba zastosowac przycisk i warunek if. Dzieki za porade. J.iwanowski
jak na mój rozum można te diody wpisać w void setup() albo po zaświeceniu dla diody wpisać zmnieną na przykład 1 i funkcją IF sprawdzać czy zmienna ma wartość 1 jak tak to nie zapalaj a jeśli nie ma to zapal :-D
A jak zrobić by diody zapalały się od 10 do 1? Czyli odwrotnie niż na filmie. I czy da się zrobić by diody wracały czyli świecą od 1 do 10 i od 10 do 1? Próbowałem przerobić kod, ale mi nie idzie. Przerobiłem tylko kod ten w pierwszej wersji ale wyszło bardzo dużo poleceń, a chciałbym to skrócić.
Mam problem z szkicem w Arduino a więc po wpisaniu programu na miganie jednej diody i weryfikacji podkreśla mi się na żółto pinMode(1,OUTPUT); a na dole pisze: expected ')' before ';'token. Proszę o pomoc.
Hej mam pytanie dlaczego u mnie jest tak ze jak użyje programu bez pętli od pinu 1 do 5 to moje diody świecą normalnie a jak tylko użyje pętle to pierwsza dioda od pinu 1 świeci normalnie a inne słabiej świecą co może być przyczyna?
Witam, to arduino ma 13 pinów wyjściowych, a co gdybym chciał zrobić np 30 diód zapalających się po kolei tak jak to widać na filmiku, czy potrzebny jest inny arduino co należy zrobić? Z góry dzięki za info. Pozdrawiam.
Wiem, że od zamieszczenia twojego komentarza minęło pół roku, ale z nudów napisałem bardzo krótki program w c który, może komuś się przyda i pomoże zrozumieć zjawisko ;] for(i=min;i
Wyobraź sobie sytuację, że przez błędnie napisany program zapalają nam się wszystkie diody. Odcinki dedykowane są początkującym, więc oni mają prawo się mylić a nie musi ich to kosztować zakupu nowych diod.
Jeżeli zapalisz więcej niż jedną diodę to prąd płynący przez każdą z nich będzie mniejszy, bo na rezystorze odłoży się większe napięcie. Jedynym efektem jest to że kolejna zapalona dioda obniża w pewnym stopniu jasność tych świecących to wszystko...
void setup() { pinMode(1,OUTPUT); } void loop() { // put your main code here, to run repeatedly: digitalWrite(13,HIGH); delay(500); digitalWrite(13,LOW); delay(500); } program raz się wykonuje, nie w pętli, co zrobić?
A jeśli damy pod ten minus odpowiednio większy rezystor można wtedy zaświecić kilka jednocześnie? Czy zbyt małe natężenie jest szkodliwe dla diody? Podpiąłem na próbę rezystor 100K i na oko działa bez zmian :]
Nie no, znów dochodzę do tego, że nic nie rozumiem :/ Według tego co sobie rozrysowałem wychodzi na to, że im więcej źródeł napięcia tym natężenie na poszczególnych diodach jest mniejsze? Może ktoś mi to wyjaśnić? audionysos.cba.pl/diody.png
Paweł Audionysos Małe natężenie nie jest szkodliwe dla diody, nawet korzystne, mamy większą pewność, że jej nie spalimy (ale mniejszą ilość światła). Możemy dać taki sam rezystor na masę, jednak zapalając kilka diod na raz prąd maleje ponieważ diody łączą się równolegle a więc cały prąd musi się rozpłynąć na wszystkie diody, zatem jest mniejszy (wartość prądu wymusza rezystor).
ElektroPrzewodnik "Bardziej optymalnie ale mniej bezpiecznie, wystarczy, że przez pomyłkę w programie zapalimy dwie diody i już płynie przez nie za duży prąd." to w takim razie ta wypowiedź jest twoją pomyłką, czy mówisz to o czymś innym? Postanowiłem poświęcić się w imię nauki i zapalić wszystkie na raz, żeby zobaczyć co się stanie i rzeczywiście świecą słabiej (no dobra, zrobiłem to przez pomyłkę :P) Zauważyłem też, że w ogóle świecą słabiej nawet jeśli palą się pojedyncze, w porównaniu do diody sprzężonej z przyciskiem, którym wrzuciłem do manualnego wyboru diody. Dlaczego tak się dzieje? Mam nadzieję, że będzie widać o co mi chodzić na zdjęciu audionysos.cba.pl/diody2.png Mam milion pytań... nie myślałeś o tym, żeby stworzyć forum pod ten przewodnik, albo poprosić na elektrodzie, żeby zrobili ci dział? Jak będziesz miał 10k widzów to ciężko ci będzie odpowiadać na wszystkie pytania osobiście. pozdrawiam :)
Nie podaje a mianowicie: avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM18": Przekroczono limit czasu semafora. avrdude: ser_send(): write error: sorry no info avail
nie działa mi aplikacja 1.0.5 ani nawet 1.0.1 wyskakuje bład launch4j an error occured while starting the aplication ,po jakims czasie okno szkicu sie odpala ale nic nie moge zrobic bo sie wszystko zawiesza zmieniłem sciezke w pliku references jak radza ludzie na forum i dalej to samo co z tym zrobic?? nie mam juz pomysłu
nowsza wersja wogóle nie chciała mi chodzic ale uporałem sie z problemem ,a mianowicie zmieniłem w menedzerze urzadzeń numer port com i na taki sam w references i poszło teraz mecze sie z podwójnym wyswietlaczem led ze wspólna anoda licze na filmik o tym dzieki za odpowiedz ,Pozdrawiam :P
+scorpion92v Po prostu dajesz jeden rezystor od GND arduino do niebieskiej linii na płytce stykowej a diody łączysz bezpośrednio z wyjściami arduino do niebieskiej linii.
A ja mam problem z arduino, otóż nie mogę wgrać programu na płytkę. Po podłączeniu do komputera, widzi on arduino przez chwile, ale po jakichś 5sekundach przestaje. Towarzyszą temu dźwięki takie jak przy podłączeniu a potem wyciągnięciu pendrive. Gdy aktualizuje sterowniki, pisze że sterowniki są aktualne. A w oknie arduino, w opcji narzędzia nie da się wybrać opcji "port szeregowy". Kiedy próbuje wgrać program, na dole wyskakuje: "couldn't find arduino at selected port" Ma ktoś pomysł co się mogło stać? Czy to płytka jest uszkodzona, da się to naprawić? oczywiście przycisk reset, czy reinstalacja programu arduino nic nie dała :/
Dawid Szatkowski Arduino od Botlandu są oryginalne w oryginalnych opakowaniach i posiadają numery seryjne, które jest w stanie potwierdzić producent ;)
Dawid Szatkowski ja mam właśnie Arduino StarterKit Elektro Przewodnik z bootlandu. W sumie zdarzyło mi się takie coś już 2 razy. Ale po wgraniu bootloadera wszystko działa poprawnie. Spróbuje wrzucić jutro zdjęcia mojego arduino w wysokiej rozdzielczości, ale cudów obiecać nie mogę, bo mam do dyspozycji tylko telefon.
TheNuker92 tutaj wrzutka do podróbki z electroparku. U mnie dało się pracować na tej płytce ale po każdym wgraniu programu musiałem odłączyć zasilanie by ja zrestartować. Porównaj swoja płytkę z fotkami oryginału ze strony arduino a najlepiej wyślij zapytanie do nich o sprawdzenie nr seryjnych. PS: Po tym jak się naciąłem beż żalu płace parę groszy więcej w nettigo, mam pewność i świetną obsługę. Po prawej podróbka: img32.imageshack.us/img32/1206/iifj.jpg
avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00 wiam mam pytanie co do tego błędu co musze zrobić pineważ pisze ładowanie pomyślne ale nie działa proszę o szybką odpowiedż pozdrawiam i z gory dziękuje
Kolego... Nie słychać cię. Oświetlenie do d....y. Światło razi w oczy. Auto fokus skacze. Nie da się tego oglądać. Skutecznie mnie zniechęciłeś. Jak tak ma być we wszystkich nagraniach to DZIĘKUJĘ ALE NIE SKORZYSTAM. Niech ci botland kamerę za sponsoruje. Ile masz subskrypcji??? Widać też, że nie wszystkim się to podoba, pewnie z w/w przyczyn. Popraw to, temat jest zbyt poważny. :) nie odbieraj źle tego co napisałem, a weź sobie do serca, przyłóż się do tego co robisz.
+Piotr Kułagowski Mam nadzieję, że masz świadomość, iż ten film dodałem 2 lata temu, kiedy kanał dopiero raczkował. Liczę też, że oglądałeś nowsze filmiki. Jeżeli tak to przyjmuję krytykę ;)
+Piotr Kułagowski idź pluj żółcią gdzie indziej, Elektroprzewodnik bardzo prosto wykłada, mnie osobiście się podoba. Dzięki niemu zacząłem przygodę z Arduino i elektroniką
Jestem poczatkujacy i jak dla mnie to poradniki sa bardzo przejzyste i latwe do ogarniecia. Dzieki za prace i wysilek wlozony w wykonanie takich poradnikow.
Pozdrawiam
Bardzo fajny i ciekawy materiał. Czekam na więcej poradników związanych z Arduino w twoim wykonaniu.
Mogłeś bardziej uprościć kod robiąc w pętli:
Wykonaj 10 razy:
Pin $i stan wysoki;
czekaj 0,5s;
pin $i stan niski;
Zamiast warunków ;]
Natężenie wynosi 0,03A, a nie 0,02. Dlatego wyszedł taki błąd. Sam mam taki zestaw więc musiałem dokonać pomiarów. :D Gdy zamiast 0,02 podstawisz 0,03 wyjdzie 100 ohmów. Co do poradników, to są fajnie zrobione. Subek dla Ciebie.
Bardzi fajny wstęp. Czekamy na więcej!
najlepszy poradnik jaki widziałem
Szacun dla botlandu ze ten zestaw nadal jest na sklepie i to w tej samej cenie
Świetne poradniki, niedługo arduino zaprzęgnę do robowadera
ludzie !!!! działa moj pierwszy program moge sobie ustawić jak chce
super elektroporadnik - dzięki z góry - ale mam pytanie odnośnie ARDUINO UNO R3 - czy po zaprogramowaniu mikro-kontrolera i po jego wyjęciu z ARDUINO UNO oraz po podłączeniu zgodnie z notą katalogową do zasilania (dodaniu kondensatorów filtrujących, rezystorów i dławika itp.. itd..) - czy będzie on działał samodzielnie - wykonywał zgodnie to co zaprogramowałem np: świecenie tych diod? - czy też potrzebuje do pracy być osadzony w płytce arduino uno? Chodzi mi o to czy mogę użyć tylko arduino uno jako programatora (oczywiście w środowisku arduino) i programować same mikrokontrolery ?? Pytam bo mam mocno ograniczoną skarbonkę a już chciałbym coś zacząć działać. Pozdrawiam serdecznie.
"no dobra" będziesz mówił od dzisiaj dobrze!
czy da się zmienić końcowy skrypt , żeby biała dioda błysnęła białym światłem w krótkim czasie , a czas spoczynku przedłużyć do 1 sekundy ?
Już sobie poradziłem.
A czy zamiast 10 rezystorów można użyć jednego podpiętego do wspólnej masy wszystkich diod?
Właśnie też o tym pomyślałem.. Szukałem właśnie komentarza na ten temat. Miałem nadzieję że ten temat jest trochę bardziej rozbudowany czy faktycznie możemy to zrobić?
Czy stan przejściowy będzie miał jakiś negatywny wpływ na ten pomysł ?
rtykol chyba nie bo musi byc podpiety przy plusie a nie minusie
Przy przykładzie z mruganiem 10 diod, nie lepiej po prostu za petla for ale w loopie przypisac jako i==1??
Ze zniecierpliwieniem czekam na odcinek o bramkach logicznych :)
Mam pytanie ,ponieważ nie wiem co zrobić np. gdybym chciał podłączyć 15 diod tak by zmieniały się tak jak na filmie?
W tym zestawie startowym masz tam oporniki 1kOhm i 470 Ohm ? Bo ja kupiłem pewien zestaw i nie było ich.
Ja mam takie pytanie - przeczytałem pewien artykuł "10 sposobów jak zniszczyć arduino" i było w nim o podłączeniu na raz kilku (chyba powyżej 10 lub 12) diod LED. W każdym razie chodziło o przekroczenie 200mA poboru na całe Arduino. Jest to prawda, że diody mogą tak uszkodzić układ i nie ma on zabezpieczenia? I jak zrobić taki układ z większą ilością LED jeśli to naprawdę może zaszkodzić? Należy wtedy do każdej diody dodać układ tranzystora z opornikiem?
Noty katalogowe mikrokontrolerów Atmega328 oraz Atmega32u4 czyli takich jak w Uno czy Leonardo mówią stanowczo o maksymalnym prądzie 200mA co faktycznie pozwala na zasilenie maksymalnie 9 diod po 20mA (sam scalak bierze do 20mA). Rozwiązanie tego problemu jest proste, albo ograniczyć prąd diod do 5mA (świecą wtedy praktycznie tak samo jasno). wtedy możemy obsadzić diodami wszystkie piny albo wystarczy zastosować tranzystor ;) Czy mikrokontroler się uszkodzi czy wyłączy przy większym obciążeniu to jest dobre pytanie, w wolnej chwili sprawdzę i dam odpowiedź :)
Mam pytanie, chciałbym ten program zmodyfikować tak żeby np. piny od 5 do 8 miały mniejsze opóźnienie (250ms) czy mógłbym to zrobić w void loop w kolejnym if-ie?
void setup() {
for (int i = 1; i
Chyba się coś pozmieniało bo w arduino IDE 2.0.1 te komendy nie chcą przejść.
Czy arduino uno też ma wbudowaną diodę kturą można mrogramować
tak się zastanawiam,jak zmienić ten kod aby diody zapalały cię od prawej do lewej i z powrotem ?
Mam takie pytanie: Jesli mam taki kaprys i chcialbym zrobic sobie jedna migajaca diode gdzies, na scianie w pokoju, to czy po napisaniu programu i wgraniu go do arduino, bede mogl go kiedys uzyc do jakiegos innego ukladu, czy raczej te moje arduino juz zawsze bedzie musialo sluzyc do sterowania tej jednej diody migajacej, na scianie w pokoju? Bo z tego co narazie wiem o arduino to wydaje mi sie ze jest jednorazowe do jednego ukladu. Do następnego ukladu musze kupic kolejne arduino?
nie, możesz wielokrotnie przeprogramowywać swoje adurino
Arduino:1.6.12 (Windows 10), Płytka:"Arduino Leonardo"Szkic używa 4 134 bajtów (14%) pamięci programu. Maksimum to 28 672 bajtów.
Zmienne globalne używają 148 bajtów (5%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 2 412 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2 560 bajtów.
processing.app.debug.RunnerException
at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:159)
at cc.arduino.UploaderUtils.upload(UploaderUtils.java:78)
at processing.app.SketchController.upload(SketchController.java:707)
at processing.app.SketchController.exportApplet(SketchController.java:680)
at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2176)
at java.lang.Thread.run(Thread.java:745)
Caused by: processing.app.SerialException: Błąd dotknięcia portu szeregowego 'COM1'.
at processing.app.Serial.touchForCDCReset(Serial.java:87)
at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:143)
... 5 more
Caused by: jssc.SerialPortException: Port name - COM1; Method name - openPort(); Exception type - Port busy.
at jssc.SerialPort.openPort(SerialPort.java:164)
at processing.app.Serial.touchForCDCReset(Serial.java:81)
... 6 more
Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd
Exception in thread "Thread-38" java.util.ConcurrentModificationException
at java.util.LinkedList$LLSpliterator.forEachRemaining(LinkedList.java:1239)
at java.util.stream.AbstractPipeline.copyInto(AbstractPipeline.java:481)
at java.util.stream.AbstractPipeline.wrapAndCopyInto(AbstractPipeline.java:471)
at java.util.stream.ForEachOps$ForEachOp.evaluateSequential(ForEachOps.java:151)
at java.util.stream.ForEachOps$ForEachOp$OfRef.evaluateSequential(ForEachOps.java:174)
at java.util.stream.AbstractPipeline.evaluate(AbstractPipeline.java:234)
at java.util.stream.ReferencePipeline.forEach(ReferencePipeline.java:418)
at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.rescanLibraries(LibrariesIndexer.java:127)
at cc.arduino.contributions.libraries.LibrariesIndexer.setLibrariesFolders(LibrariesIndexer.java:106)
at processing.app.BaseNoGui.onBoardOrPortChange(BaseNoGui.java:828)
at processing.app.Base.onBoardOrPortChange(Base.java:1301)
at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2206)
at java.lang.Thread.run(Thread.java:745)Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
szczegółowe informacje podczas kompilacji"
GDY WGRYWAM PROGRAM WYSKAKUJE TEN BŁĄD CO TRZEBA Z TYM ZROBIĆ?
Masz wybrany zły port :) Przejdź do Narzędzia -> Port i zaznacz właściwy :)
ElektroPrzewodnik dziękuję bardzo za pomoc, jestem początkujący 😀
Nie znam się na elektronice ale skoro obejrzałem 4 pierwsze części poradnika to już w zasadzie jestem ekspertem...
Skoro świeci się tylko jedna dioda to powinien być tylko jeden rezystor na "-", nie mam racji? Oczywiście jeśli chodzi o demonstrowaną funkcję.
Mam problem po wpisaniu programu i wgraniu go diody świecą bardzo słabo. Dałem rezystor 220, a później zmieniłem na 100, dalej słabo świeciło. Po wyciągnięciu rezystorów świeciły mocniej, ale jeszcze nie za mocno. Proszę powiedz mi co mam zrobić.
Może masz uszkodzone diody ;) Kiedyś może pracowały przy większym prądzie i teraz słabo świecą. Albo są to diody z wbudowanym rezystorem, są takie w sprzedaży na 5V i 12V ;) Jeżeli są to diody ze starter kitu to nie powinno być takiego problemu
Właśnie są one z starter kitu elekro przewodnika. Dopiero dzisiaj je używałem po raz pierwszy.
mam podobny problem, dioda wpięta w pin 1 świeci prawidłowo ale resza bardzo słabo, nie wiem czym jest to spowodowane. Są to diody ze starter kitu
oo, wpisałem program w tak jak Tobie "nie chciało sie robić" :P czyli po kolei gasiłem i zapalałem kolejne. W takiej sytuacji wszystkie świecą ładnie. Czyli to prawdopodobnie mam problem z tym "skróconym" programem
+ElektroPrzewodnik U mnie taki sam problem. Pierwsza świeci jasno a reszta słabo. Starter kit z botland ^^
Cześć, mam pytanie odnośnie rezystorów. Wczoraj zamówiłem starterkit arduino, który ma dużo fajnych czujników itd., ale posiada tylko 3 wartości rezystorów: 220 Ohm, 1000 Ohm, 10000 Ohm. Z tego powodu mam pytanie czy jak będę potrzebował w układzie rezystor, np. 3 k Ohm to mogę połączyć po prostu 3 rezystory 1 k Ohm szeregowo?
Chyba nie bo pierwszy ograniczy do 1K a przez reszte po prostu przepłynie.
Mam pytanie, czy jest jakiś powód dlaczego do każdej diody jest montowany osobny rezystor?
Czy nie można dać jednego rezystora który by obsługiwał wszystkie diody między GND na Aruino a niebieską listwą zasilania?
Na to pytanie odpowiedziałem już w komentarzach poniżej :)
można zrobić frontowy wyświetlacz samochodu z Knight Ridera :)
Siemka mam pytanie czy microprocesory przed uzyciem musza byc zaprogramowane np microprocesor Atmega16 ??
Czy aby zrobić pranie, pralka musi być zaprogramowana? No nie, zawsze można kupić pralkę i patrzeć jak stoi i nic nie robi. Jak inaczej używać mikrokontrolera bez jego zaprogramowania? Przecież do tego został stworzony.
Haha dziek za wyczerpujaca odp pytalem bo myslalem ze moze microprocesor ma jakies standardowe funkcje zaprogramowane czy cos w tym stylu ale dzieki za odp
Mam pewne pytanie dotyczące co wybrać dla początkującego programisty i robotyka. Raspberry pi czy zestaw Arduino?
Myślę, iż Arduino będzie lepszym wyborem :)
ElektroPrzewodnik Dzięki za odpowiedź. Chyba właśnie wezmę i kupie Arduino. P.S. Fajny kanał chciałem podobny zrobić :D
Witam, czy do wykonania układu mogę użyć rezystorów 220?
zalezy do czego
ps wm data
Fajnie by to wyglądało jak by po zapaleniu 10 zaczęłyby się zapalać w odwrotnym kierunku 9,8,7 ...1 i pętla.
mam pytanie dlaczego mi pisze że mam błąd kompilacji?
Czy jest sens kupna Arduino, jeśli posiadam μC tj. ATmega8, płytkę stykową i programator USBasp? Jeśli tak to w czym jest to lepsze, pomijając to że jest na fabrycznej płytce?
Bo możemy przecież wgrać bootloader od Arduino do naszej ATmegi8 i można wtedy pracować pod IDE od Arduino, tylko trzeba np. wydrukować pin mapping pod Arduino.
Oczywiście możesz tak zrobić, pamiętaj, że nie masz wtedy komunikacji RS232, którą też wypadało by dołożyć i generalnie. Jeżeli już posiadasz cały zestaw to nie widzę sensu kupować Arduino. Z tym, że Leonardo wprowadza nowe funkcje typu emulacja klawiatury i myszy oraz ma więcej pinów.
Pytanie- czy jest mozliwe zeby te diody pulsowaly? Chodzi mi o plynne przejscie od 0 do max, potem nastepna od 0 do max itd.
Obejrzyj odcinek o PWM :) ruclips.net/video/r-qbZzIbt54/видео.html
Witaj Tomaszu. Wykonując te obwody z ciekawości zmierzyłem sobie prąd i multimetr wskazał mi 11mA. Mamy napięcie 5V a rezystancje 220 omów, więc prąd powinien wynieść 23mA. Z czego wynikać może tak duża niezgodność?
+Igor Roztropiński (Igozen) Prawdopodobnie to kwestia twojego multimetetru. Jego rezystancji wewnętrznej oraz rezystancji przewodów.
+Igor Roztropiński (Igozen) Wynika to z tego, że na diodzie masz spadek napięcia na diodzie pewnie około 2 - 2,4V więc prąd będzie wynosił około 11mA po jego uwzględnieniu.
Wszystko bardzo fajnie tylko jeden problem z programem.
Funkcja glowna void loop() spowoduje, ze dioda brdzie migala w nieskonczonosc.
Co zrobic aby dioda po zaswieceniu, zgasla i sie wiecej nie zapalila.
Moze dodac na koncu return 0 ? Chce ulozyc pewna sekwencje zapalania diody ale nie chce aby to sie powtarzalo w nieskonczonosc..
Moze trzeba zastosowac przycisk i warunek if.
Dzieki za porade.
J.iwanowski
jak na mój rozum można te diody wpisać w void setup() albo po zaświeceniu dla diody wpisać zmnieną na przykład 1 i funkcją IF sprawdzać czy zmienna ma wartość 1 jak tak to nie zapalaj a jeśli nie ma to zapal :-D
Wystarczy po zapaleniu zmienić wartość zmiennej a przed dodać warunek.
Zrób teraz coś z wyświetlaczem np. żeby pokazywał datę i godzinę .
Dark_K1 Do tego jest potrzebny RTC Module zegar RTC
Elektro Przewodniku mam problem napisalem program podobny do twojego
na wyjściach cyfrowych mam 2.6v co z tym zrobić ?? (bez opornika)
Przeslij program na maila elektroprzewodnik@gmail.com
Czy moge to samo zrobic na tasmie led?
A jak zrobić by diody zapalały się od 10 do 1? Czyli odwrotnie niż na filmie. I czy da się zrobić by diody wracały czyli świecą od 1 do 10 i od 10 do 1? Próbowałem przerobić kod, ale mi nie idzie. Przerobiłem tylko kod ten w pierwszej wersji ale wyszło bardzo dużo poleceń, a chciałbym to skrócić.
Enen Tomasz Napisz biblioteke do tego
Mam problem z szkicem w Arduino a więc po wpisaniu programu na miganie jednej diody i weryfikacji podkreśla mi się na żółto pinMode(1,OUTPUT); a na dole pisze: expected ')' before ';'token. Proszę o pomoc.
pinMode(1,OUTPUT); jest dobrze, sprawdź linijkę wyżej. Najlepiej pokaż cały kod.
mam kolejny problem a więc mó komputer nie rozpoznaje Arduino lecz informuje: Unknown Device. Co radzisz ?
Pawel Reiter Zainstalować sterowniki
Tomasz Grabowski Jak chce zaktualizować sterowniki to pisze że są aktualne.
Pawel Reiter
Zapewne masz ten sam problem co ja. Musisz pożyczyć (albo kupić) zewnętrzny programator, i nim wypalić bootloader w arduino
A ten język c jest mocno rozbieżny z językiem pascal?
jaki maksymalny prad mozna uzyskac z jednego pinu cyfrowego?
Marcin Turczyn z tego, co pamiętam nawet 400mA
Hej mam pytanie dlaczego u mnie jest tak ze jak użyje programu bez pętli od pinu 1 do 5 to moje diody świecą normalnie a jak tylko użyje pętle to pierwsza dioda od pinu 1 świeci normalnie a inne słabiej świecą co może być przyczyna?
+piwreq pokaż kod obu programów ;)
+ElektroPrzewodnik oto dwa kody :
1.Poprawny gdzie diody normalnie świecą :
void setup()
{
pinMode(1,OUTPUT);
pinMode(2,OUTPUT);
pinMode(3,OUTPUT);
pinMode(4,OUTPUT);
pinMode(5,OUTPUT);
}
void loop()
{
digitalWrite(1,HIGH);
delay(500);
digitalWrite(1,LOW);
digitalWrite(2,HIGH);
delay(500);
digitalWrite(2,LOW);
digitalWrite(3,HIGH);
delay(500);
digitalWrite(3,LOW);
digitalWrite(4,HIGH);
delay(500);
digitalWrite(4,LOW);
digitalWrite(5,HIGH);
delay(500);
digitalWrite(5,LOW);
}
2.Kod gdzie pierwsza dioda świeci dobrze a inne są przygaśnięte:
void setup()
{
for(int i=1;i
+piwreq for(int i=1;i
+ElektroPrzewodnik Dziękuję za rozwiązanie problemu :)
Witam, to arduino ma 13 pinów wyjściowych, a co gdybym chciał zrobić np 30 diód zapalających się po kolei tak jak to widać na filmiku, czy potrzebny jest inny arduino co należy zrobić? Z góry dzięki za info. Pozdrawiam.
Bob Son multitasking
Bob Son Ale ja polecam uC lepsze
zamiast ifa
digitalWrite((i==1?10:(i-1)),LOW)
W moim zestawie nie ma rezystora 200 Ohm, ale jest 220.
Nieumiałem znalezc 16 odcinka czy on dotyczy Arduino
POMOCY
void setup()
{
for (int L=11;L
W pętli for zamiast "{" użyłeś "(" w dodatku w ifie, masz przypisanie zamiast porównania (L==11)
Dzięki wielkie, nie zwróciłem uwagi na ten nawias ...
A jak zrobic zeby diody migaly tam i zpowrotem a nie tylko w jedna strone?
Zmodyfikować odpowiednio program.
ElektroPrzewodnik Tyle to wiem... Tylko jak.. próbowałem dodać to samo tylko w od tyłu ale nic..
Wiem, że od zamieszczenia twojego komentarza minęło pół roku, ale z nudów napisałem bardzo krótki program w c który, może komuś się przyda i pomoże zrozumieć zjawisko ;]
for(i=min;i
Jedno pytanie dlaczego nie podłączyłeś jednego rezystora od strony masy ?
Wyobraź sobie sytuację, że przez błędnie napisany program zapalają nam się wszystkie diody. Odcinki dedykowane są początkującym, więc oni mają prawo się mylić a nie musi ich to kosztować zakupu nowych diod.
Jeżeli zapalisz więcej niż jedną diodę to prąd płynący przez każdą z nich będzie mniejszy, bo na rezystorze odłoży się większe napięcie. Jedynym efektem jest to że kolejna zapalona dioda obniża w pewnym stopniu jasność tych świecących to wszystko...
void setup() {
pinMode(1,OUTPUT);
}
void loop()
{
// put your main code here, to run repeatedly:
digitalWrite(13,HIGH);
delay(500);
digitalWrite(13,LOW);
delay(500);
}
program raz się wykonuje, nie w pętli, co zrobić?
dlaczego w void Setup masz opisany pinMode jako 1 , a w loop juz jako 13?
Wielkie dzięki, usawiłem pinMode na 13 i wszyko działa, dzięki za pomoc ;)
A jeśli damy pod ten minus odpowiednio większy rezystor można wtedy zaświecić kilka jednocześnie? Czy zbyt małe natężenie jest szkodliwe dla diody? Podpiąłem na próbę rezystor 100K i na oko działa bez zmian :]
Nie no, znów dochodzę do tego, że nic nie rozumiem :/
Według tego co sobie rozrysowałem wychodzi na to, że im więcej źródeł napięcia tym natężenie na poszczególnych diodach jest mniejsze? Może ktoś mi to wyjaśnić? audionysos.cba.pl/diody.png
Paweł Audionysos Małe natężenie nie jest szkodliwe dla diody, nawet korzystne, mamy większą pewność, że jej nie spalimy (ale mniejszą ilość światła). Możemy dać taki sam rezystor na masę, jednak zapalając kilka diod na raz prąd maleje ponieważ diody łączą się równolegle a więc cały prąd musi się rozpłynąć na wszystkie diody, zatem jest mniejszy (wartość prądu wymusza rezystor).
ElektroPrzewodnik "Bardziej optymalnie ale mniej bezpiecznie, wystarczy, że przez pomyłkę w programie zapalimy dwie diody i już płynie przez nie za duży prąd." to w takim razie ta wypowiedź jest twoją pomyłką, czy mówisz to o czymś innym?
Postanowiłem poświęcić się w imię nauki i zapalić wszystkie na raz, żeby zobaczyć co się stanie i rzeczywiście świecą słabiej (no dobra, zrobiłem to przez pomyłkę :P)
Zauważyłem też, że w ogóle świecą słabiej nawet jeśli palą się pojedyncze, w porównaniu do diody sprzężonej z przyciskiem, którym wrzuciłem do manualnego wyboru diody. Dlaczego tak się dzieje? Mam nadzieję, że będzie widać o co mi chodzić na zdjęciu audionysos.cba.pl/diody2.png
Mam milion pytań... nie myślałeś o tym, żeby stworzyć forum pod ten przewodnik, albo poprosić na elektrodzie, żeby zrobili ci dział? Jak będziesz miał 10k widzów to ciężko ci będzie odpowiadać na wszystkie pytania osobiście. pozdrawiam :)
Nie podaje a mianowicie:
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM18": Przekroczono limit czasu semafora.
avrdude: ser_send(): write error: sorry no info avail
Domi wa COM18 słabo działa sprubuj na innym
a nie lepiej było dać jeden rezystor na tym minusie???
Bardziej optymalnie ale mniej bezpiecznie, wystarczy, że przez pomyłkę w programie zapalimy dwie diody i już płynie przez nie za duży prąd.
Wiem, że data ale czy ten kod będzie działał na arduino uno
mi działa
nie działa mi aplikacja 1.0.5 ani nawet 1.0.1 wyskakuje bład launch4j an error occured while starting the aplication ,po jakims czasie okno szkicu sie odpala ale nic nie moge zrobic bo sie wszystko zawiesza zmieniłem sciezke w pliku references jak radza ludzie na forum i dalej to samo co z tym zrobic?? nie mam juz pomysłu
+anihillator666 Spróbuj nowszych wersji ;)
nowsza wersja wogóle nie chciała mi chodzic ale uporałem sie z problemem ,a mianowicie zmieniłem w menedzerze urzadzeń numer port com i na taki sam w references i poszło teraz mecze sie z podwójnym wyswietlaczem led ze wspólna anoda licze na filmik o tym dzieki za odpowiedz ,Pozdrawiam :P
te kabelki zalatują ebay'em nawet tak samo są związane:)
A jak to zrobić z np 20 diodami? Wyjść nie ma tyle...
Możesz wykorzystać ekspander albo rejestr przesuwny :) Dojdziemy do tego kiedyś :)
Wystarczyłby, jeden rezystor ;)
+przemek malec jak? jestem dopiero początkujący arduino mam od paru dni
+scorpion92v Po prostu dajesz jeden rezystor od GND arduino do niebieskiej linii na płytce stykowej a diody łączysz bezpośrednio z wyjściami arduino do niebieskiej linii.
Czy nie będzie wtedy problemu w trakcie przejęcia stanu? Jestem ciekawy dlaczego Tomek o tym nie wspomniał...
Bład w nazwie diody ustawiaja jeden kierunek pradu a led to jest zaruweczka
"żaróweczka" a dioda LED to zupełnie inne rzeczy.
A ja mam problem z arduino, otóż nie mogę wgrać programu na płytkę.
Po podłączeniu do komputera, widzi on arduino przez chwile, ale po jakichś 5sekundach przestaje. Towarzyszą temu dźwięki takie jak przy podłączeniu a potem wyciągnięciu pendrive. Gdy aktualizuje sterowniki, pisze że sterowniki są aktualne. A w oknie arduino, w opcji narzędzia nie da się wybrać opcji "port szeregowy". Kiedy próbuje wgrać program, na dole wyskakuje:
"couldn't find arduino at selected port"
Ma ktoś pomysł co się mogło stać? Czy to płytka jest uszkodzona, da się to naprawić?
oczywiście przycisk reset, czy reinstalacja programu arduino nic nie dała :/
Musisz zewnętrznym programatorem spróbować wgrać nowy bootloader ;) To jest Arduino Leonardo, Uno czy jakaś inna wersja? I oryginalne czy klon?
ElektroPrzewodnik
Arduino Leonardo mam
.
Dzięki, wgranie nowego bootloadera zadziałało :)
Dawid Szatkowski Arduino od Botlandu są oryginalne w oryginalnych opakowaniach i posiadają numery seryjne, które jest w stanie potwierdzić producent ;)
Dawid Szatkowski ja mam właśnie Arduino StarterKit Elektro Przewodnik z bootlandu. W sumie zdarzyło mi się takie coś już 2 razy. Ale po wgraniu bootloadera wszystko działa poprawnie. Spróbuje wrzucić jutro zdjęcia mojego arduino w wysokiej rozdzielczości, ale cudów obiecać nie mogę, bo mam do dyspozycji tylko telefon.
TheNuker92 tutaj wrzutka do podróbki z electroparku. U mnie dało się pracować na tej płytce ale po każdym wgraniu programu musiałem odłączyć zasilanie by ja zrestartować. Porównaj swoja płytkę z fotkami oryginału ze strony arduino a najlepiej wyślij zapytanie do nich o sprawdzenie nr seryjnych.
PS: Po tym jak się naciąłem beż żalu płace parę groszy więcej w nettigo, mam pewność i świetną obsługę.
Po prawej podróbka: img32.imageshack.us/img32/1206/iifj.jpg
avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00
wiam mam pytanie co do tego błędu co musze zrobić pineważ pisze ładowanie pomyślne ale nie działa proszę o szybką odpowiedż
pozdrawiam i z gory dziękuje
To znaczy, iż program się nie wgrał poprawnie - nie ma odpowiedzi od Arduino, podłącz je ponownie i spróbuj jeszcze raz ;)
Pierwsza druga czecia
W starter kicie nie ma orginalnego arduina tylko podrubka
Kolego...
Nie słychać cię. Oświetlenie do d....y.
Światło razi w oczy.
Auto fokus skacze.
Nie da się tego oglądać.
Skutecznie mnie zniechęciłeś.
Jak tak ma być we wszystkich nagraniach to DZIĘKUJĘ ALE NIE SKORZYSTAM.
Niech ci botland kamerę za sponsoruje.
Ile masz subskrypcji???
Widać też, że nie wszystkim się to podoba, pewnie z w/w przyczyn.
Popraw to, temat jest zbyt poważny.
:) nie odbieraj źle tego co napisałem, a weź sobie do serca, przyłóż się do tego co robisz.
+Piotr Kułagowski Mam nadzieję, że masz świadomość, iż ten film dodałem 2 lata temu, kiedy kanał dopiero raczkował. Liczę też, że oglądałeś nowsze filmiki. Jeżeli tak to przyjmuję krytykę ;)
id***to jeżeli cię to nie interesuje to nie komentuj tego bo mi na przykład się to podoba
+Piotr Kułagowski idź pluj żółcią gdzie indziej, Elektroprzewodnik bardzo prosto wykłada, mnie osobiście się podoba. Dzięki niemu zacząłem przygodę z Arduino i elektroniką