ATP a energie v biochemických reakcích

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2024

Комментарии • 5

  • @martinprievalsky958
    @martinprievalsky958 Год назад +2

    Ja neviem. Nemalo by sa to vysvetlovat skor tymto sposobom?:
    - ΔG je 0, pokial je system v rovnovahe, cize ma najvyssiu entropiu - kedy nemozme z neho "vytlct" ziadny energeticky zisk
    - Ak je system daleko od rovnovahy, kazdy jeho posun blizsie k rovnovahe zvysuje entropiu, cize aj ΔG< 0 a mozeme ho spriahnut s nespontannym dejom
    - Struktura ATP (kvoli tym veciam co hovoris aj vo videu) zapricinuje to, ze v rovnovaznej zmesi reakcie ATP+H2O --> ADP + Pi by bolo strasne vela ADP+Pi a strasne malo ATP (cca 10000000ADP:1ATP)
    - bunky ale neustale udrzuju stav nerovnovahy (pomer cca 10ATP:1ADP), cize hydrolyzou sa dostavame blizsie k rovnovahe (zvysuje sa entropia), cize mozeme energiu vyuzit. Ak by ale v bunke bol rovnovazny stav (nehovoriac o inych napr. osmotickych nasledkoch), by hydrolyza ATP neposkytovala ziadnu energiu.
    - a bolo by dobre zaroven povedat, ze ATP je rel. kineticky stabilne (na rozdiel od tejto termodynamickej "nestability"), kvoli comu je vhodne na svoj ucel.
    Celkom dobre to ma povedane vo videach doc.Trnka z 3LF. Pretoze si myslim, ze potom dochadza k skratkam, kde si ludia myslia, ze ta energia sa skryva niekde v tej molekule, a ze rozbitim vazby sa ziskava energia (pricom prave na "rozbitie" vazby treba energiu dodat). To, co hovori o tom, kolko energie sa da zo systemu dostat, predsa zavisi od jeho vzdialenosti od termodynamickej rovnovahy. A nie od struktury molekuly (ktora ale, samozrejme, hovori o tom, ako bude rovnovazna zmes vyzerat).

    • @Olinium
      @Olinium  Год назад

      Jo, to je super výklad, já ten tvůj komentář připnu, díky!

  • @amigosmucha837
    @amigosmucha837 Год назад

    Děkuju za skvělé video

    • @Olinium
      @Olinium  Год назад

      Rádo se stalo :)

  • @VeronikaHuncarova
    @VeronikaHuncarova Год назад

    Spriahnuté reakcie som nasla v Škarkovi Biochemia spražené po slovensky nie sú alebo sú ale v inej literatúre