Kumpel co się wspina wziął mnie kiedyś w Tatry, byłem pierwszy raz w takich górach w życiu. Miałem czekać na niego w dolinie batyżowieckiej a on polazł na Gerlach z klientem. Co mnie pokusiło że w trampkach wlazłem na Kończystą od tej łagodnej strony, którą pojazujesz, nie wiem. Ale schodząc obrałem centralnie najkrótszą drogę prosto w dół w stronę stawu. Jak zobaczyłem pionowe ściany pode mną po godzinie schodzenia,to prawie na zawał zszedłem. Myślę "ale sie wpier...łem" Pierwszy raz w górach, zero doświadczenia, trampki i żadnego kontaktu. Zczolgalem się jakoś jakimś kominem na dziko z ciśnieniem milion, jakimś cudem się nie zabiłem a kumpel podsumował to tak. " Jakbym wiedział co zrobisz to bym cię przywiązał" Taki byłem mądry, i taka była moja pierwsza wyprawa w Tatry. Odświeżyłem sobie teraz wspomnienia patrząc na Twój film 😁😁😁
Powiedz jeszcze, że na Kowadle byłeś? :D Generalnie, w Tatrach nie jest ciężko się wpakować w trudny teren, ale tego się niestety człowiek najczęściej uczy na swoich błędach...
Nie grań od Tatmajera, czy też któraś z obu prób okazały się dziś problematyczne, ale tuż pod przełęczą poszliśmy prosto żlebem, zamiast obejść z prawej... nie warto ;-). Z kontrolowanych wrażeń, to "niezłe ostrze grani" o którym wspominasz, jest na pewno numerem pierwszym. Super!!! Dzięki za inspirację.
Film zrobiony jak zwykle na najwyższym poziomie. Bardzo ciekawa trasa. Fajnie sobie obejrzeć tatrzańskie przejście w letnich warunkach w tym ponurym prześciowo-zimowym czasie. Dzięki wielkie, pozdrawiam.
No niestety, obecnie warunki są bardzo ciężkie i przygnębiające. Tu w okolicach Krakowa, to praktycznie codziennie pada, a słońce na niebie to w listopadzie widziałem może parę pojedynczych razy... Ale spoko, będzie lepiej! :)
No chyba jedna z ciekawszych (z tych łatwiejszych) dróg na Gerlach. Plus to, że akurat ostatnio oglądałem filmik śp. Dominika Sochy z biegu na Gerlach z Zakopanego, więc fajnie zobaczyć taki opis tej drogi. Swoją drogą gdziś czytałem, że lepiej na te łańcuchy tam uważać i akurat tym lepiej za mocno nie ufać. Pozdrawiam! 💪
Mówisz o łańcuchach na próbie Tatarki? Tam raczej nie ma innej opcji, która nie byłaby już mocną wspinaczką. Jak dla mnie były całkiem ok, szczególnie jeśli porówna się je np. z zabezpieczeniami na Łomnicy. PS: Gerlach z Zakopanego to jest absolutne mistrzostwo, doskonale pamiętam ten film.
Fajnie, że to nagrałeś, bo to właśnie tego przejścia szukałem ,, drogą Tatarki,, ja tęż szedłem sam ale po drodze spotkałem mnóstwo ludzi i ostatecznie na ścianie było nas dwóch. Bardzo fajne przezycie widoki zapierają dech w płucach 💚
Fajna droga na Gerlach. Końcówka w sporej ekspozycji. Ja bym raczej końcówkę na lotnej robił. Ale dzieli nas przepaść umiejętności. Czekam na kolejne przejścia. Pozdrawiam!
@@piotrszczerbicki5728 Mam na tą zimę sporo pomysłów, ale niewiele jest takich rzeczy, iż czuję, że MUSZĘ zrobić. Co wyjdzie, to wyjdzie, sporo będzie zależeć od dostępnego czasu i ludzi. Alpy bym chciał, oby się udało jakieś choćby 3k :)
You can find them on various guidebooks or websites. There are no single source of truth about the grades, they are subjective so there will be differences.
@@domen1154 There is also a great website about Tatra ridges. graniowki.pl/ The grades there are based on the series of guide books by polish author Witold Henryk Paryski (commonly known as WHP). This is probably the best and most respected series of guidebooks about High Tatras.
Schodziłem przez Batyżowiecką Próbę (wspominałem o niej na filmie, o ile pamiętam). Nagranie z tej drogi jest u mnie na kanale, można wyszukać pod hasłem "gerlach batyżowiecka próba".
Gratuluję! Czy przejście z Przełęczy Tatmajera na szczyt, to jest najtrudniejszy w Twojej ocenie element tego wyjścia przez próbę Tatarki, czy także całej drogi Martina?
Ciężko to jednoznacznie ocenić. Grań od przełęczy jest eksponowana i technicznie sięga I/II, jednak na łańcuchach przy próbie Tatarki są elementy bardziej siłowe. Więc co kto woli, ale pewnie większość osób oceni grań na trudniejszą. A co do drogi Martina, to grań za Tetmajerem faktycznie najtrudniejsza, o ile się robi zjazdy za Wielickim i Lawinowym Szczytem. Jeśli się zamiast tego będzie chciało zejść, to te zejścia będą bardziej wymagające.
@@projektyprzygodowe Dziękuję za odpowiedź. Oceniam, że cała droga Martina na razie poza naszym zasięgiem (praca z liną to na razie u nas niemowlęcy etap raczkowania, kondycja też do poprawy). Próba Tatarki wygląda natomiast bardzo obiecująco i zachęcająco. Szczególnie w kontekście tłumów, które widzieliśmy na drodze Wielickiej pod koniec lata. Gerlach wyglądał ze Staroleśnego jak Giewont z Kopy Kondrackiej . Zero klimatu.
Pytanko czy jezeli jedyne trudniejsze szlaki jakie robiłem to orla oraz rysy to czy wejście ta trasą jest możliwe? I czy na podbicie takiego gerlacha jest potrzebna jakaś dokumentacja?
To jest dużo trudniejsze niż Orla czy Rysy. No i przede wszystkim nie oznaczone, więc trzeba bezbłędnie znać drogę. A co do drugiego, to owszem, trzeba spełnić parę warunków, aby iść legalnie. Przepisy są tu dość skomplikowane i ciężko je opisać w paru zdaniach, ale podstawy to legitymacja klubu wysokogórskiego, posiadanie sprzętu wspinaczkowego oraz rejestracja przejścia w aplikacji HSZ. Oprócz tego, obecnie ta droga jest zamknięta, aż do zimy.
@@projektyprzygodowedzięki za informację! W takim razie poćwiczę jeszcze trochę ogarnę dokumenty i kiedy będę bardziej doświadczony spróbuję swoich sił na tym szlaku 🫡
@@kryrekZimą dla taterników (bo przy okazji Gerlacha mówimy o taternictwie, a nie turystyce szlakowej) jest otwarte to samo, co latem (z niewielkimi wyjątkami, choćby w postaci lodospadów). Zamknięcia są na jesień (częściowe) i na wiosnę (całkowite).
@@projektyprzygodowe gdzie można przeczytać o tych warunkach legalnych podejść na Gerlach? Na każdą trasę trzeba mieć papier LUB przewodnika? Mam trudności, żeby znaleźć dobre źródło i dobrze doczytać bieżące przepisy, koleżanka twierdzi, że do części dróg nie trzeba ani "papieru", ani przewodnika, a ja coś jej nie wierzę ;)
Powiem tak: wraz ze wzrostem kanału, coraz bardziej uważam, że niekoniecznie powinienem takie miejsca publicznie pokazywać. Niewiele na tym zyskam, a trochę mogę stracić. Jest wystarczająco dużo terenu pozaszlakowego, gdzie można się fajnie bawić legalnie i pół-legalnie, bez ściągania na siebie krytyki o "niszczeniu" rezerwatów.
Jakie przewodniki czytasz przygotowując się do takiego wejścia, albo żeby poznać po prostu jakieś warianty poza szlakowe. WHP? Albo może po prostu internety?
W tym przypadku po prostu internety. To dość popularna droga, więc w wielu miejscach była opisana. Ale mam dostęp do kilku przewodników, autorstwa m.ni. Paryskiego, Cywińskiego czy Marcisza.
@@domen1154 At the moment, you can climb all grades without a guide, but there are some conditions you need to meet. You have to be a member of your national mountaineering club and have a club card with you. You need to register your climb in the HZS mobile application. You need to have climbing gear with with you (rope, harness, helmet, etc.). Also, when you are going to climb low grades (from UIAA I to UIAA II+), you need to have a "basic training certificate". Also, not all the routes open all year, and some park areas are closed for all activites. Basicly, TANAP rules are extremally complicated, and there are A LOT of examples where even TANAP rengers don't fully understand them.
@@projektyprzygodowe Aha, so I'm not the only one confused:). I'm a member of Slovenian alpine association, which is a member of UIAA, so that should be ok. But I'll need to check for training certificate. Thank you for replying! 🙏
Autorze zastanawia mnie czemu nie uzywacie w asekuracji czekanów? To tylko do zimy ma służyć, bo mam wrazenie, że każdy mocno przecenia swoje możliwości albo się nie boi. Tak ufscie swoim doswiwdczeniom, ze nad przepascia kazdy z Was na luzie chodzi bez zabezpieczeń? Pytam, bo sie szykuje do szkolenia wspinaczkowego, aby powchodzic na trudniejsze szczyty. I myślę, jak sie do tego zabrać.
Czekan to narzędzie to zimowej wspinaczki. Latem w Tatrach, do skalnej wspinaczki się nie stosuje. Do asekuracji w takim terenie służy bardziej lina i przeloty z kości / frientów / pętli itd. Tu co prawda ten sprzęt mieliśmy, jednak dla nas było to łatwa droga, więc nie potrzebowaliśmy. W ocenie trudności główną rolę odgrywa doświadczenie danej osoby. Dla jednego niewyobrażane będzie przejście bez zabezpieczeń Orlej Perci, natomiast doświadczeni wspinacze czy przewodnicy biegają sobie bez asekuracji, w zwykłych butach po terenie O WIELE trudniejszym niż pokazany na tym filmie.
@@projektyprzygodowe Ale przecież czekany stosuje się do wspinaczki pionowej, nie tylko zimą. Mam rację? Przynajmniej widzę to często. Więc nie tylko na zimę ten sprzęt jest dedykowany. Dziwne jest więc to, że jeżeli jest moment, gdzie jest ciężko się wesprzeć, albo trzeba przeskoczyć obok dużych ekspozycji niepewnym krokiem, to nikt tego nie użyje. Myślę, że bardziej zaufałbym czekanowi niż własnym palcom i stopom. Poza tym chyba warto mieć czekan, gdyby była sytuacja, że się staczamy w dół przy poślizgu. Nosicie go zawsze czy tylko zimą? Oczywiście "No Ofence". Nikomu nic tu nie zarzucam, ale sam chce mieć maksymalne zabezpieczenie, nie chcąc rezygnować z nowych wyzwań, dlatego się pytam. Proste wznosy, jak Giewont przestały mi sprawiać przyjemność, bo już trochę brak adrenaliny.
@@Mierze19j87 to mowisz o drytoolingu, inny rodzaj wspinania w miejscach do tego przeznaczonych. Krotko mowiac czekan na skale nie jest tak pewny jak Twoja wlasna dlon, ktora klei sie do szorstkiej skaly :) Na tyle ile jestes pewny swoich umiejetnosci na tyle jestes w stanie isc bez asekuracji ale raczej powyzej III nikt nie chodzi bez sprzetu, trudnosci ponizej albo mozna przezywcowac jesli masz jakies umiejetnosci wspinaczkowe w skale chociazby albo zrobic na asekuracji lotnej.
@@michald7249 Evadict MT2 z Decathlonu. Póki co jestem zadowolony, choć chyba wielu sezonów poza szlakiem nie wytrzymają. Mają dość delikatne przody, które się będą niszczyć na szorstkim granicie.
Szacun, Bracie, bo ja siedzę przed kompem i mam mokre ręce.
Kumpel co się wspina wziął mnie kiedyś w Tatry, byłem pierwszy raz w takich górach w życiu. Miałem czekać na niego w dolinie batyżowieckiej a on polazł na Gerlach z klientem. Co mnie pokusiło że w trampkach wlazłem na Kończystą od tej łagodnej strony, którą pojazujesz, nie wiem. Ale schodząc obrałem centralnie najkrótszą drogę prosto w dół w stronę stawu. Jak zobaczyłem pionowe ściany pode mną po godzinie schodzenia,to prawie na zawał zszedłem. Myślę "ale sie wpier...łem" Pierwszy raz w górach, zero doświadczenia, trampki i żadnego kontaktu. Zczolgalem się jakoś jakimś kominem na dziko z ciśnieniem milion, jakimś cudem się nie zabiłem a kumpel podsumował to tak. " Jakbym wiedział co zrobisz to bym cię przywiązał" Taki byłem mądry, i taka była moja pierwsza wyprawa w Tatry. Odświeżyłem sobie teraz wspomnienia patrząc na Twój film 😁😁😁
Powiedz jeszcze, że na Kowadle byłeś? :D
Generalnie, w Tatrach nie jest ciężko się wpakować w trudny teren, ale tego się niestety człowiek najczęściej uczy na swoich błędach...
@@projektyprzygodoweKowadło to to co się zawaliło niedawno??? Nie, wykolaniłem trochę niżej bo czułem że odstawiam jakąś szopę. 😅😅
Brawo! Brawo! Brawo! 14:48 mocny moment:) Nie jedyny zresztą w tym świetnym filmie.
Nie było źle, na ostrzu grani kamerka zawsze trochę "zawyża" trudności :)
Film jak zawsze petarda. Poznalismy sie tego dnia na szczycie. Piona. Film z 10.09
Racja, to był wrzesień (widać, że niezłe mam zaległości z publikacjami obecnie...).
Pozdrawiam również, miło było poznać!
Nie grań od Tatmajera, czy też któraś z obu prób okazały się dziś problematyczne, ale tuż pod przełęczą poszliśmy prosto żlebem, zamiast obejść z prawej... nie warto ;-).
Z kontrolowanych wrażeń, to "niezłe ostrze grani" o którym wspominasz, jest na pewno numerem pierwszym.
Super!!!
Dzięki za inspirację.
Film zrobiony jak zwykle na najwyższym poziomie. Bardzo ciekawa trasa. Fajnie sobie obejrzeć tatrzańskie przejście w letnich warunkach w tym ponurym prześciowo-zimowym czasie. Dzięki wielkie, pozdrawiam.
No niestety, obecnie warunki są bardzo ciężkie i przygnębiające. Tu w okolicach Krakowa, to praktycznie codziennie pada, a słońce na niebie to w listopadzie widziałem może parę pojedynczych razy...
Ale spoko, będzie lepiej! :)
Jak zwykle film na dobrym poziomie i świetnie pokazana kolejna bardzo ciekawa opcja wejścia na najwyższy szczyt Tatr 💪👍🙂
Są jeszcze co najmniej dwie inne drogi, które będę chciał kiedyś wypróbować :)
No chyba jedna z ciekawszych (z tych łatwiejszych) dróg na Gerlach. Plus to, że akurat ostatnio oglądałem filmik śp. Dominika Sochy z biegu na Gerlach z Zakopanego, więc fajnie zobaczyć taki opis tej drogi.
Swoją drogą gdziś czytałem, że lepiej na te łańcuchy tam uważać i akurat tym lepiej za mocno nie ufać.
Pozdrawiam! 💪
Mówisz o łańcuchach na próbie Tatarki? Tam raczej nie ma innej opcji, która nie byłaby już mocną wspinaczką. Jak dla mnie były całkiem ok, szczególnie jeśli porówna się je np. z zabezpieczeniami na Łomnicy.
PS: Gerlach z Zakopanego to jest absolutne mistrzostwo, doskonale pamiętam ten film.
Fajnie, że to nagrałeś, bo to właśnie tego przejścia szukałem ,, drogą Tatarki,, ja tęż szedłem sam ale po drodze spotkałem mnóstwo ludzi i ostatecznie na ścianie było nas dwóch.
Bardzo fajne przezycie widoki zapierają dech w płucach 💚
Dzięki za miłe słowa!
Oglądając twoje filmy ma się wrażenie że nie ma drogi której byś nie przeszedł 😀
Szacun 💪👊
Są tysiące takich dróg :D
No ale powiedzmy, iż staram się, żeby jakiś tam postęp był...
Klasyka górskiej tatrzańskiej trasy. Za to piękna i wyjątkowa. Pozdrawiam. 🙂
A to tego zdecydowanie spokojniejsza niż Wielicka i Batyżowiecka Próba!
Super filmik pozdrawiam cieplutko szacun za odwage ☀️
Dzięki, pozdrawiam również!
Bardzo ciekawe wejście podziwiam i pozdrawiam
Dzięki!
Fajna droga na Gerlach. Końcówka w sporej ekspozycji. Ja bym raczej końcówkę na lotnej robił. Ale dzieli nas przepaść umiejętności.
Czekam na kolejne przejścia.
Pozdrawiam!
Tu było całkiem ok na grani, a do tego już znałem teren.
Natomiast kolejne przejście na kanale będzie już na lotnej ;)
@@projektyprzygodowe Nie mogę się doczekać 🙂 Jakie zimowe przejścia planujesz? Czy wybierasz się również zimą w Alpy? Czekam na ten Matterhorn 😉
@@piotrszczerbicki5728 Mam na tą zimę sporo pomysłów, ale niewiele jest takich rzeczy, iż czuję, że MUSZĘ zrobić. Co wyjdzie, to wyjdzie, sporo będzie zależeć od dostępnego czasu i ludzi.
Alpy bym chciał, oby się udało jakieś choćby 3k :)
Hej, super filmy robisz,klasa, czekam na
Super. Pozdrawiam 👏🏼
Dzięki!
Podziwiamy wiedzę z zakresu gór jak i umięjętności / odwagę. My chyba jednak zostaniemy dla bezpieczeństwa na znakowanych szlakach :D Pozdrawiamy!
Bezpieczeństwo najważniejsze, niech każdy chodzi tam, gdzie czuje się najlepiej :)
dla zasięgu 👍👏
pozdro
Dzięki, dzięki! :)
Ładna ta droga. Prostota formy i surowość, podoba mi się .
Obok Martinki, póki co mój ulubiony wariant na ten szczyt ;)
Great video and congratulations on the climb! 🎉👏 Do you know where to find information about difficulty of this and other routes in Tatras?
You can find them on various guidebooks or websites. There are no single source of truth about the grades, they are subjective so there will be differences.
You can find a lot of grades for popular peaks and routes here:
goat.cz/VysokeTatry.php?sort=VD
@@projektyprzygodowe awesome, thank you!!
@@domen1154 There is also a great website about Tatra ridges.
graniowki.pl/
The grades there are based on the series of guide books by polish author Witold Henryk Paryski (commonly known as WHP).
This is probably the best and most respected series of guidebooks about High Tatras.
Super filmik schodziłeś tą sama drogą? Fajnie by było usłyszeć takie info lub nagranie z zejścia.
Schodziłem przez Batyżowiecką Próbę (wspominałem o niej na filmie, o ile pamiętam). Nagranie z tej drogi jest u mnie na kanale, można wyszukać pod hasłem "gerlach batyżowiecka próba".
Podziwiam! Ja bym chyba zawału dostała na samym gruzowisku...
Gruzowiska są specyficzne. Niewielu je lubi, ale jakoś trzeba tam umieć przeżyć :)
No to kolejna droga do zrobienia na liście. Bardzo fajne przejście 🤗Ktoś ma jakiś pomysł na to żeby już czerwiec był? 🤔
Żaden czerwiec, ja chcę 22 grudnia i zimę! :D
beautiful
I really was!
Elegancko 😉..zajebista sprawa..
Się wybieram 💪
Powodzenia w takim razie :)
Gratuluję! Czy przejście z Przełęczy Tatmajera na szczyt, to jest najtrudniejszy w Twojej ocenie element tego wyjścia przez próbę Tatarki, czy także całej drogi Martina?
Ciężko to jednoznacznie ocenić. Grań od przełęczy jest eksponowana i technicznie sięga I/II, jednak na łańcuchach przy próbie Tatarki są elementy bardziej siłowe. Więc co kto woli, ale pewnie większość osób oceni grań na trudniejszą.
A co do drogi Martina, to grań za Tetmajerem faktycznie najtrudniejsza, o ile się robi zjazdy za Wielickim i Lawinowym Szczytem. Jeśli się zamiast tego będzie chciało zejść, to te zejścia będą bardziej wymagające.
@@projektyprzygodowe
Dziękuję za odpowiedź.
Oceniam, że cała droga Martina na razie poza naszym zasięgiem (praca z liną to na razie u nas niemowlęcy etap raczkowania, kondycja też do poprawy).
Próba Tatarki wygląda natomiast bardzo obiecująco i zachęcająco. Szczególnie w kontekście tłumów, które widzieliśmy na drodze Wielickiej pod koniec lata.
Gerlach wyglądał ze Staroleśnego jak Giewont z Kopy Kondrackiej . Zero klimatu.
Super film !
Pierwszy komentarz 😅
Pytanko czy jezeli jedyne trudniejsze szlaki jakie robiłem to orla oraz rysy to czy wejście ta trasą jest możliwe? I czy na podbicie takiego gerlacha jest potrzebna jakaś dokumentacja?
To jest dużo trudniejsze niż Orla czy Rysy. No i przede wszystkim nie oznaczone, więc trzeba bezbłędnie znać drogę.
A co do drugiego, to owszem, trzeba spełnić parę warunków, aby iść legalnie. Przepisy są tu dość skomplikowane i ciężko je opisać w paru zdaniach, ale podstawy to legitymacja klubu wysokogórskiego, posiadanie sprzętu wspinaczkowego oraz rejestracja przejścia w aplikacji HSZ.
Oprócz tego, obecnie ta droga jest zamknięta, aż do zimy.
@@projektyprzygodowedzięki za informację! W takim razie poćwiczę jeszcze trochę ogarnę dokumenty i kiedy będę bardziej doświadczony spróbuję swoich sił na tym szlaku 🫡
@@projektyprzygodoweliterówka i zamknięta do lata czy faktycznie coś zmienili i do zimy jest zamknięta?
@@kryrekZimą dla taterników (bo przy okazji Gerlacha mówimy o taternictwie, a nie turystyce szlakowej) jest otwarte to samo, co latem (z niewielkimi wyjątkami, choćby w postaci lodospadów). Zamknięcia są na jesień (częściowe) i na wiosnę (całkowite).
@@projektyprzygodowe gdzie można przeczytać o tych warunkach legalnych podejść na Gerlach? Na każdą trasę trzeba mieć papier LUB przewodnika? Mam trudności, żeby znaleźć dobre źródło i dobrze doczytać bieżące przepisy, koleżanka twierdzi, że do części dróg nie trzeba ani "papieru", ani przewodnika, a ja coś jej nie wierzę ;)
Witam. Można wchodzić normalnie czy trzeba mieć jakieś pozwolenie. Pozdrawiam
Członkostwo w klubie wysokogórskim i legitymacja przy sobie.
Będą jakies plany na Bielskie, czy nie chcesz sie tam pchać i pokazywać tego na yt?
Powiem tak: wraz ze wzrostem kanału, coraz bardziej uważam, że niekoniecznie powinienem takie miejsca publicznie pokazywać. Niewiele na tym zyskam, a trochę mogę stracić.
Jest wystarczająco dużo terenu pozaszlakowego, gdzie można się fajnie bawić legalnie i pół-legalnie, bez ściągania na siebie krytyki o "niszczeniu" rezerwatów.
15:56 Rozpoznano cię 😀
Nie pierwszy raz w sumie, ale pierwszy mam na nagraniu ;)
Jakie przewodniki czytasz przygotowując się do takiego wejścia, albo żeby poznać po prostu jakieś warianty poza szlakowe. WHP? Albo może po prostu internety?
W tym przypadku po prostu internety. To dość popularna droga, więc w wielu miejscach była opisana. Ale mam dostęp do kilku przewodników, autorstwa m.ni. Paryskiego, Cywińskiego czy Marcisza.
@@projektyprzygodowe Spoko, dzięki za odpowiedź. Cywińskiego i Marcisza nie znałem, przyda się :) Powodzenia w kolejnych wyprawach!
A ja się wspinam,po latach😂
Jaka jest najkrótsza droga na szczyt Gerlacha❤
Batyżowiecka lub Wielicka próba.
@@projektyprzygodoweDziękuję!!!❤
Ciekawa opcja wejścia unikając tłumów i przewodników. Czy tą drogą można już iść legalnie, w sensie wyceny?
Tak. Wbijasz się w Martinkę. Od przełęczy na Gerlach jest wycena 2. Więc możesz legalnie iść
Słowacy często uznają, że Martinka jest za III, a że ta droga łączy się z najtrudniejszym odcinkiem Martinki, więc nikt się nie czepia.
@@projektyprzygodowe@tatraland6589 where can I see grades of unmarked trails? I'm confused about which ones are allowed to climb without a guide.
@@domen1154 At the moment, you can climb all grades without a guide, but there are some conditions you need to meet. You have to be a member of your national mountaineering club and have a club card with you. You need to register your climb in the HZS mobile application. You need to have climbing gear with with you (rope, harness, helmet, etc.). Also, when you are going to climb low grades (from UIAA I to UIAA II+), you need to have a "basic training certificate".
Also, not all the routes open all year, and some park areas are closed for all activites.
Basicly, TANAP rules are extremally complicated, and there are A LOT of examples where even TANAP rengers don't fully understand them.
@@projektyprzygodowe Aha, so I'm not the only one confused:). I'm a member of Slovenian alpine association, which is a member of UIAA, so that should be ok. But I'll need to check for training certificate. Thank you for replying! 🙏
Planujesz kiedyś Jordankę na Łomnicę?
Pewnie, ale w tym sezonie się już niestety nie udało...
No właśnie mam w planach w przyszłym roku też.
kask jest wymagany w drogę na Gerlach ?
Kask poza szlakiem zawsze warto mieć, a już szczególnie wtedy, kiedy idzie na popularny szczyt i ma ponad sobą innych ludzi.
Powiedz jakich butów używasz ?
Tu były używane Kalenji Evatidct MT2
Co to za buty?
Kalenji MT2
Autorze zastanawia mnie czemu nie uzywacie w asekuracji czekanów? To tylko do zimy ma służyć, bo mam wrazenie, że każdy mocno przecenia swoje możliwości albo się nie boi. Tak ufscie swoim doswiwdczeniom, ze nad przepascia kazdy z Was na luzie chodzi bez zabezpieczeń?
Pytam, bo sie szykuje do szkolenia wspinaczkowego, aby powchodzic na trudniejsze szczyty. I myślę, jak sie do tego zabrać.
Czekan to narzędzie to zimowej wspinaczki. Latem w Tatrach, do skalnej wspinaczki się nie stosuje. Do asekuracji w takim terenie służy bardziej lina i przeloty z kości / frientów / pętli itd.
Tu co prawda ten sprzęt mieliśmy, jednak dla nas było to łatwa droga, więc nie potrzebowaliśmy.
W ocenie trudności główną rolę odgrywa doświadczenie danej osoby. Dla jednego niewyobrażane będzie przejście bez zabezpieczeń Orlej Perci, natomiast doświadczeni wspinacze czy przewodnicy biegają sobie bez asekuracji, w zwykłych butach po terenie O WIELE trudniejszym niż pokazany na tym filmie.
@@projektyprzygodowe Ale przecież czekany stosuje się do wspinaczki pionowej, nie tylko zimą. Mam rację? Przynajmniej widzę to często. Więc nie tylko na zimę ten sprzęt jest dedykowany. Dziwne jest więc to, że jeżeli jest moment, gdzie jest ciężko się wesprzeć, albo trzeba przeskoczyć obok dużych ekspozycji niepewnym krokiem, to nikt tego nie użyje. Myślę, że bardziej zaufałbym czekanowi niż własnym palcom i stopom. Poza tym chyba warto mieć czekan, gdyby była sytuacja, że się staczamy w dół przy poślizgu. Nosicie go zawsze czy tylko zimą? Oczywiście "No Ofence". Nikomu nic tu nie zarzucam, ale sam chce mieć maksymalne zabezpieczenie, nie chcąc rezygnować z nowych wyzwań, dlatego się pytam. Proste wznosy, jak Giewont przestały mi sprawiać przyjemność, bo już trochę brak adrenaliny.
@@Mierze19j87 to mowisz o drytoolingu, inny rodzaj wspinania w miejscach do tego przeznaczonych. Krotko mowiac czekan na skale nie jest tak pewny jak Twoja wlasna dlon, ktora klei sie do szorstkiej skaly :) Na tyle ile jestes pewny swoich umiejetnosci na tyle jestes w stanie isc bez asekuracji ale raczej powyzej III nikt nie chodzi bez sprzetu, trudnosci ponizej albo mozna przezywcowac jesli masz jakies umiejetnosci wspinaczkowe w skale chociazby albo zrobic na asekuracji lotnej.
nowe buty ? :)
No w końcu trzeba było :D
@@projektyprzygodowe a jaki to model i jak się sprawują ?
@@michald7249 Evadict MT2 z Decathlonu. Póki co jestem zadowolony, choć chyba wielu sezonów poza szlakiem nie wytrzymają. Mają dość delikatne przody, które się będą niszczyć na szorstkim granicie.