🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr ----------------------------------------------------------------- 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB ► geolink.xtb.com/cYduh ► Videorecenze: ruclips.net/video/VgMx4E9Ao-I/видео.html ----------------------------------------------------------------- 👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ? Vyzkoušejte Portu! ► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd ► SR: tinyurl.com/mrxxcbar ----------------------------------------------------------------- Video deset největších firem v S&P 500 v čase: ruclips.net/video/kfMFDcuDKYA/видео.html
Naprosto skvělé video. Líbí se mi, že Richard má údaje pěkně odzdrojované a jsou to podložená fakta, která jsou pro většinu investorů překvapivá. Jistě se vybíráním individuálních akcií dá dosáhnout lepších výsledků, ale je to moře práce (rozumět jejímu byznysu, dobře nacenit firmu, což je samo o sobě alchymie se spoustou odhadování) ale výsledek je nejistý a jak Richard dokazuje, většina investorů obětuje čas a nakonec zapláče. Díky Richarde, že nás zbavujete mýtů. Skvělá práce.
No nevím co by na tohle video řekl Warren 😀a spousta dalších hedge fondových manažerů. Chápu, že pro normálního člověka, který se o akcie vlastně moc nezajímá je kopírování FTSE-All World nebo S&P 500 ideální volbou, nicméně já osobně vnímám že pokud se chci k penězům dostat o něco rychleji a neodkládat si do indexu jen na důchod, tak jedinou cestou jsou skutečně konkrétní akciové tituly. Provedení analýzy a kupování "dobrých firem" za dobrou cenu(velký margin of safety) mi přijde v tomto případě ideální. 🙂
Год назад+1
Do toho. Ja to nevidím zdaleka tak optimisticky a myslím si, že s vybíráním akcií bych dosáhl horšího vysledku, než s pasivním kopirovaním. Ani nevím jak bych při aktivní správě řešil své emoce a biasy.
Ja tedy nesouhlasim.. Ja muzu rici pravy opak. Pokud nevyberete ty spravne tituly, do vetsiny vcetne vsech indexu nema smysl investovat. Muzu pouzit jinou zkratku, ze vetsina spolecnosti je neziskovych nebo stejne zanikne. To samozrejme neni pravda.
Ahoj, napisu to sem, i když s videem to nema nic moc společného :-) vlastne tip na další video: Nezamýšlel se nekdy někdo (nejaka studie) jestli trhy v globálním měřítku souvisi s demografií? Stalezse tvrdí fakt že trhy dlouhodobě rostou, ale proč? Jaky je ten důvod že trhy stale (v dlouhodobem horizontu) rostou? Neni to tím ze lidí je stále vice a více? A co az lidí bude ubývat (dle některých názorů se ta doba i blíží)? Nebo je to jako uvaha úplně mimo? Přeji úspěch v tvé další tvorbě.
Aky mas nazor na small cap etf mimo USA a Europu? Napriklad Emerging small cap alebo AC Asia small cap. Plati vyssi vynos na small cap aj v Azii a EM?
Год назад
Vyšší výnos platí i jinde, ale problematika small caps je stejná, jako jak vysvětluji ve videu "Jak získat vyšší výnos z malých akcií." Je třeba odfiltrovat, nebo omezit malé růstové firmy. Což lze nejlépe přes small cap value. A na small cap value z Asie a EM není žádné UCITS ETF.
Ahoj Richarde, nechtěl by jsi nám ukázat tvoje ptf ? Co v něm vše máš, jak se mu daří apod ?
Год назад+2
Ahoj. Dělám každý měsíc pravidelné updaty portfolia v členské sekci - co jsem přikoupil, jak vypadá alokace, kolik vydělávám na jednotlivých ETF procentuálně a absolutně, kolik celkově atd, včetně grafů. Jinak složení mého portfolia není tajné. Je pořád stejné jako v tomto starším videu: ruclips.net/video/e4L-0vPDryQ/видео.html Časem určitě udělám aktuálnější video, ale zatím se nechci moc opakovat.
Skvele video, diky za nej. Cas, ktery usetrim zbytecnym vyberem konkretnich akci a ktery v naproste vetsine pripadu vede k horsim vysledkum nez pri pravidelnem nakupu ETF, venuju radeji rodine, konickum nebo praci.
Firmy často nezanikají, ale jen jsou z burzy staženy, což je případ O2 nebo Unipetrol. Třeba na České burze jsou konzervativní akcie déle než 7.5 let. Do ETF jsou firmy začleněné často až když za to stojí a jsou trochu dražší. ETF na malé firmy zas nemá cenu kupovat, protože vítězové narostou a přejdou do large cap ETF.
Год назад+1
Ano, nemusí jít rovnou o zánik firmy a může být koupena jinou firmou, může se rozhodnout, že nechtějí být veřejně obchodovaní atd. Tak jako tak už do té firmy ale nebudeme moct investovat a jsme více méně vytlačeni z naší pozice a nemáme nad tím kontrolu. A ano, je fakt, že do ETF jdou spíše dražší firmy a levnější vypadávají. Přesto tržní ETF porážejí dlouhodobě většinu chytrých a schopných aktivních investorů. Čím to bude?
@Algoritmus etf nemá emoce, žádný vztah ke konkrétním firmám a dělá vše racionálně 😀. Vlastně je etf aktivně řízený fond počítačem. Kdežto člověk, který nakoupí 10 firem a drží je navždy je spíš pasivní a pravděpodobnost že vybral 10 vítězných firem z cca 5000 firem je dosti malá. Na druhou stranou Microsoft, Google, Cola, PaG, Nike, CAT tu asi budou i dalších 10 let, růst z historie však zaručen není.
Год назад
U těch gigantů to historicky bylo tak, že top firmy v indexu často o deset let později svou pozici ztratí a po dosažení vrcholu mají spíše slabší výnosy. Ne vždy, ale v průměru ano. Dává to smysl: firma, která dosáhne vrcholu, už nemá kam moc dále expandovat a kde vytvářet další růst. Malá firma má potenciál oslovit více zákazníků, zlepšit produkt a zefektivnit výrobu a zvětšit se pětkrát, nebo desetkrát. Zatímco Microsoft a Coca Cola už jsou po celé světě a nemají kam expandovat a jak se desetkrát zvětšit.
@ Zatím je např. Microsoft velký monopol a umí konkurenci vytlačit nebo koupit. Sám jsem zvědav, kde bude za 10 let. Valuace je šílená a investoři to teda řádně nacenili. Apple nebo Cola dle mne už nic moc extra nepřináší. Nekupuju ani produkty ani akcie. Jinak v ČR se firmy financují spíše pomocí bank a za mnoho let jde firma pomocí ipo na burzu. Kdežto v USA si firmy chodí na burzu pro peníze prakticky ihned, takže i ta úmrtnost tam bude vyšší a většina firem opravdu zmizí. Tady se opravdu nevyplatí trefovat nového vítěze.
Skvělé video, jen mě tak napadlo. Pokud přidám k VWCE například ZPRV nebo jiné podobné ETF na malé firmy, které v VWCE nejsou. Co se stane, když firma začne růst. Odstraní se z tohoto ETF? Prodat akcie konrétní firmy po té co trochu vyrostla by mohla být chyba. Na druhou stranu chápu, že možná má už to nejlepší za sebou ... spíš mě to zajímá.
Год назад+6
Tohle je něco co mám už nějakou dobu v planu nastudoval. ETF ma nejaka kriteria jak pro nakup, tak pro prodej akcií a když poruší kriteria, tak bude akcie prodána. Ale jaká kritéria to jsou u ZPRV/ZPRX netuším. Mozna drží akcii tak dlouho, než se z ní stane růstová, čili koupí s velice nízkým PE a prodají až když je naopak vysoké. Každopádně když akcie vyroste ze škatulky samll cap, tak by měla být přidána do VWCE. Z jendoho ETF zmizí, ve druhém přibude.
@ Neni to potom tiez aktivne investovanie z pohladu tych co vyberaju? Budu vyberat stejne aby dosahovali vykon taky ako bolo vo vyskumoch v minulosti kde small capy prekonali large capy?
Год назад+2
Jo, do určité miry ano. Jsou nastavena pravidla pro výběr určitého typu akcií. Investuje se ale do celé skupiny, často stovek firem, protože ty charkteristiky pro hodnotové a malé hodnotové akcie funguji v průměru, ale typická akcie se tomu vymyká. A je to pořád investování na základě přesně daných pravidel, ne jak se zrovna manažer fondu (nebo individualní aktivní investor) vyspí. Pro mě je to prostě faktorové investovaní, ne aktivní. Z určitého uhlu pohledu je i pasivní investování aktivní, protože každý index má svá pravidla pro výběr akcií a nedrží úplně všechny akcie. S&P 500 například vyžaduje dva kvartály za sebou ziskové. A samotné číslo 500 je naprosto smyšlené. Proč ne 555, nebo 583, nebo 777?
Richard pre ferovost treba povedat, ze existuju firmy, ktore su tu 100+ rokov a firmy, ktore 50+ rokov vyplacaju dividendy, ale to je na nekonecnu debatu.
Год назад
Určitě takové firmy jsou. Dnes víme, jaké to byly, protože už se stalo. Řekne mi někdo alespoň s 90 % jistotou, jaké firmy to budou za dalších 50 let? (Viz mé je předchozí video o omylu zpětného pohledu a k tomu survivorship bias omyl přeživšího) 🤷 Pokud ne, tak je nekonečna debata ukončena.
Ahoj. Tie rôzne analýzy sú fakt husté. Skvelé informácie. Také mám najradšej. Vyhľadávam také z rôznych štúdií. Vrelá vďaka. Radšej používam tvoj bankový účet lebo všetko, čo ti pošlem, je tvoje.
Год назад
Díky moc za tvou podporu. 😊Zrovna včera přišla další. Takhle přímo na účet získám nejvíce. Ostatní služby si vždycky něco berou pro sebe. Ještě jednou moc děkuji!!
Akciema bank taky řešim diverzifikaci. Když mám podrobný informace o jedný konkrétní bance, je to banla která funguje přes 100 let a má i realitní portfólio, provozuje i služby správy aktiv a obchoduje se o 40% pod účetní hodnotou jenom proto že působí ve střední a východní části evropy, je to celkem dobrá karta, za předpokladu že věřim v udržitelnost demokracie a soukromýho vlastnictví v tomhle regionu, což musim, jinak bych tady nemohl žít. Jinak když nakoupíš třeba to tvý ETF u nízkopoplatkovýho nebo bezpoplatkovýho brokera, neni reálně tvoje. Patří jemu a když už mluvíš o tom že každá firma nepřežije 40 let, no on i ten broker je firma a ten taky nemusí přežít 40 let. Já teď nakoupil akcie jedný nejmenovaný banky s globálním názvem na E. Je to ta firma, jak si tady v Česku u ní lidi spoří a ty jejich akcie jsem koupil přímo u nich. Jsou to akcie přímo na moje jméno a vidim v tomhle celkem dobrou budoucnost. Ale každej to může vidět jinak a neříkám že to dopadne dobře
Pokud zkrachuje broker, tak držená aktiva prostě přejdou na někoho jiného, kdo to bude spravovat místo něj. On ani nemusí vyloženě zkrachovat, třeba ING u nás před časem ukončila činnost pro fyzické osoby a nechala si jenom firemní klienty. Kdo u nich investoval, tak se to převedlo jinam.
Vy jste naivní. Podle vaší logiky, pokud ETF není ve vlastnictví investora, tak ani zahraniční akcie není ve vlastnictví investora, a to dokonce v drtivé většině případů ani na české burze. Naprostá většina akcií je na sběrnych účtech brokera. Takže představa nějaké bezpečnosti je velmi iluzorní.
Ahoj. Spíš bych vybral UCITS ETF. Jen z těch, které jsou na justetf.com. VB ma domicil v USA a tam můžou být opletačky s daní pro nerezidenty (estate tax for non residents). Americké ETF jsou navíc vždy distribuční.
Čau Richarde, skvělé video 👍 Poslední dobou mě napadá zda neexistuje něco jako střidává finanční nezávislost, takzvaně bych s vetším pasivním portofoliem žil pár měsíců ze starších už zhodnocených investic např 5-6 měsíců, a poté bych bych zase pracoval a investoval do levnějších etf, je něco takového možné nebo je to spíš nesmyslná spekulace ? :)
Год назад+2
Můžeš si to nadavkovat jak chceš, jen jestli bys třeba investoval tři roky, aby sis dal rok pauzu, tak jsou lepší dluhopisy, než akcie. Za krátkou dobu žádné velké zhodnocení neuděláš a chceš se vyhnout tomu že v době čerpání budeš v propadu. Pokid jde o šest měsíců tak na to si nech bokem rovnou hotovost. Stačí větší finanční rezerva (ja mám na celý rok) a můžeš si takovou dlouhou dovču dát kdy chceš. Ale nechapu to s temi levnějšími ETF. Za cenu, za kterou budeš odprodávat při čerpání pak budeš i nově nakupovat. Možná dokonce budeš nakupovat ještě dráž, než jsi prodával. Přupadně lze dosáhnout finanční nezávislosti z 25 % a pracovat na 3/4 uvazek. Nebo jakekoliv jine libovolné procento. Nebo zainvestovat tři až pět let co to jde a pak si najit pohodovější/zábavnější/smyluplnejsi praci bez ohledu na peníze. Zainvestovano na stáří už budeš mit a jen to necháš rust a už nebudeš potrebovat vytvářet tak velké přebytky a budeš moc brát praci volněji. Viz mé video o Coast fire.
Pokud dosahnu finanční nezávislosti kolik a co budu muset platit pokud počítám stim že třeba budu mít 20 000 měsíčně tak s toho odečtu zdravotní a co další? Bylo by na tohle video
Год назад+3
Zatím na to video nemám, ale časem určitě bude. Každopádně zdravotní pojištění je nutnost. Po té sociální, pokud člověk chce splnit podmínky pro státní důchod a nemá to daleko, případně pokud má nějaké přivýdělky a je OSVČ, tak je sociální taky povinné. Pokud nejsou žádné další příjmy z OSVČ a do státního důchodu daleko, tak není třeba sociální platit (je třeba se nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů). Je nutné vzít v potaz nejenom měsíční výdaje, ale i vše ostatní, co se jednou za čas namane - nový nábytek, mobil, počítač, rekonstrukce domu či bytu, dovolené, auto (pokud je třeba). Ideálně by tedy měla být nějaká rezerva, a ne jít s výdaji na doraz. Ono se dopředu velice špatně odhaduje, jaké bude mít člověk výdaje. Nikdy nevíme, co přinese život. Takže jsem pro, aby byl člověk opatrnější a raději měl o něco více, než kolik si myslí, že bude potřebovat.
No já si dovoluju nesouhlasit, co napřiklad Eli Lilly & Co za polslední 3 roky zhodnocení přes 300% a nebo AMD co za posledních 10 let udělalo přes 5000%.
Год назад+3
Ano, a ja ti zase klidne najdu, jaka cisla vyhrala v loterii minuly tyden. Ale na pristi tyden ti je nereknu, stejne jako ty mi nereknes, ktere firmy udelaji 300 % v pristim roce. Podobne jako ty vypisujes uspesne akcie, tak ja ti muzu vygooglit hromadu firmem, ktere zkrachovaly, nebo se ohromne propadly. Doporucuju své nedávné video o omylu zpětného pohledu (po bitvě je každý generál).
Přispívám s křížkem po funuse. Jádro pudla je v tom, že lidé se mýlí v pojmech. Pletou si dobrou akcii s dobrou firmou. No a pak je to přesně jak popisuješ.
Ci si ta dam uvarenu a ci na hranolku, vzdy budes super pohodak. Nie si medzi 1 az 4 augustom na Morave ( som v Sedleckom dvore)? Idem so svagrovcami na cyklovylet, Mikulov, Valtice, Lednice. Sedlec je užasna dedinka s polohou medzi tymito 3 vinarskymi mestami. Dali by sme pivko. 😀
Год назад
Diky za pozvání, ale zatím netuším, kde v té době budu. Okolo Lednice to ale znam, párkrát jsem tam byl na kole a v zámeckém parku :) Ať vám vyjde počasí.
Když ale koupím s&p500 nebo vwce, tak nekupuju celý trh, kupuju jen large cap firmy, což jsou z drtivé většiny "dobré" a velké firmy, tedy dle videa jsou to ty firmy s nizkým výdělkem. Nebo jak to je?
Год назад
V případě S&P 500 jde jen o large cap, v případě VWCE jde o akciové firmy představující až 95 % hodnoty vybraných trhů, takže v tom jsou zahrnuty midcap a částečně i small cap. Nevím co myslíš nízkým výdělkem. Large cap mají dost slušnou návratnost. Asi to bereš v porovnání se small cap/small cap value? Tam byla historicky vyšší návratnost, ale za cenu vyššího rizika. Nic není zadarmo. Překvapuje mě, jak neustále se hledí jenom na výnos a zcela se ignorují či zlehčují rizika (a teď to nemyslím v reakci na tvůj dotaz, ale obecně). Kdo chce, může samozřejmě investovat 100 % do small cap value a ještě k tomu s pákou, ale z mého pohledu je to naprosto šílené riziko, které bych se já neodvážil podstoupit (i bez páky). Základem je tržní portfolio, čili VWCE a pak je možnost diverzifikovat do celé řady aktiv, včetně small cap value. Hledět jen na výnos je podle mě velká chyba. Ten výnos něco stojí a je spojený s rizikem, že to nevyjde. To už je mimo tvou otázku, jen jsem se trochu rozepsal :)
@ říkáš to na začátku, konkrétně třeba 1:40 (nebo přeneseně v 3:00, kde mluvíš o oblíbenosti), kde říkáš, že firmy s velkou hodnotou značky mají o dost nižší výnosy. Velikost značky úzce souvisí s kapitalizací - vysoce ceněné značky jsou large cap. Takové firmy pak tvoří celý s&p500 a valnou většinu VWCE (objemem). Nebo máš na mysli spíš super-hype značky ála TSLA nebo teď třeba NVDA?
Год назад
Ve zmíněném vyzkumu se bere hodnota značky podle žebříčku, který sestavuje každoročně Interbrands. Hodnota značky sice souvisí s tržní kapitaliazcí, ale rozhodně to není to samé a nezaměnoval bych to. Hodnota značky Coca Coly bude určitě vysoká, zatímco nepochybně najdeš firmy s vyšší tržní kapitalizací, o kterých jsi neslyšel. A je rozdíl mezi tržně sestaveným portofliem a portofliem s firmami s top hodnotou značky.
Skvělá videa,už vím kam investovat Venguard a Ishares,ale po vlně zdražování potravin a energií mi zbývá měsíčně pro investování 5000kč .Pro mně je to boj a je mi 52let. Mám tedy co dohánět.Drž mi palce.Petr Olomouc.
Год назад+1
Palce držím a pět tisíc měsíčně je hodně peněz. Času máš dost, to se ještě nastřádá!
Díky tvoje videa mi pomáhají být úspěšnější aktivní investor. Docela mě pobavilo že si někdo myslí že takhle vypadají dobré firmy očividně studie dělají špatní investoři :-)
Год назад
Pro většinu lidí takhle opravdu vypadají dobré firmy. Čím zkušenější investor, tim sofistikovanější kriteria. Ale třeba firmy s příkopem jsou stále oblíbená strategie i mezi aktivními a zkušenými investory.
Vacsina aktivnych investorov co su profici neprekonaju SP500. Skoro vsetci amateri neprekonaju SP500. To uz radsej kupovat BRK-najlepsieho aktivneho investora
Jak to teď vypadá s Degirem a SP500? Je nějaká naděje, že toto ETF budeme tady v Evropě moct zase kupovat, anebo se zkrátka musíme smířit s přechodem na ty "All World" varianty?
Zapomeň diverzifikaci, nepůjčuj investiční společnosti peníze na ETF, když pak ti nebude patřit žádný podnik. Staň se majitel 20-30 levných, zdravých, podniků (KMENOVÉ AKCIE), které ti jsou sympatické a pak buď spokojen až do smrti s dividendami z Německa, Británie, Kanady, Japonska, Austrálie, USA! Nejde o plus a minus u kurzů, jde jen o nekonečné vlastnictví podniků kvůli dividendám, které zdědí děti.
Год назад+4
Čekal jsem kdy se ozvete a nezklamal jste. 👍 Chce to opravdu silnou víru napsat tohle pod video, ktere pomoci důkazů vyvrací, co píšete. Kde jsou vaše důkazy, statistiky, výzkumy, čísla a pravděpodobnosti? Prosim, rad si je poslechnu. Pořád dokola opakujete to samé, aniž byste to jakkoliv vyratil, nebo napsal, proč je tato stategie lepší a v čem. Jak dokázete dopředu bez znalosti budoucnosti vybrat podniky, ktere nikdy neskončí a budou vyplácet dividendu, která bude držet krok s inflací? Jako ja vam vaší strategii neberu, klidne ale si tak investujte. Ale proč si myslíte, že by se tim mela řídit většina lidi? Kde na to maji vzit čas? Znalosti aby, vybrali levne firmy? Spravovat portoflio 30 firem je prace na poloviční úvazek, pokud nechci investovat jen tak naslepo a chci mit o firmách přehled. Dejte aspoň nějaké dukazy, nějaká cisla. Nějak to podložte, nebo vysvětlete. Prosím. Jinak nechápu, proč si za tim tak stojíte, když to nedokážete podložit ničím jinym, nez domněkami, pocity a vírou.
Je to jeden z největších správců aktiv na světě a nabízí pod značkou iShares obrovské množství ETF. Kolem množství spravovaného majetku a vysokého podílu ve firmách je hromada konspiračních teorií, ale pravda je taková, že Blackrock je neovládá a rozhodně to není žádný pavouk v pozadí. To by bylo jako říct, že u nás katastr nemovitostí ovládá realitní trhu. Nebo jsi měl ohledně Blackrocku namysli něco jiného?
Ahoj, dík za video. Mám prosbu a možná i námět. Furt mi tady na youtube v shorts vyskakuje Robert Kiyosaki a jeho hejty na akcie, dolar, jakýkoliv spoření a jeho preference nemovitostí, zlata, stříbra a hlavně nákupů na dluh. Nechceš toto téma nějak zpracovat? Nebo není tu někdo, kdo k tomu má nějaký názor?
Год назад
Kiyosakiho prvního knížku mám rád jako inspiraci a jako změnu způsobu myšlení - nakupujte aktiva, ne pasiva. Ale jako člověka ho rád nemám a jeho investiční rady a nápady jsou na hraně a často vyložené špatné. Dojí sám sebe, jde mu o peníze, a už nepřináší nic zajímavého, často jeho rady spíše škodí. Možná časem udělám nějaké video, ale to bych si musel znovu přečíst jeho knížku a podívat se, co říká teď, což vyžaduje strašně moc času.
@ Mně právě přišlo zvláštní, že je jeho jméno bráno dost seriózně díky té knížce a teď říká takové radikální věci, které u mě spouštějí červenou kontrolku podezdřelosti, ale netroufám si moc soudit. Financování nemovitostí na dluh mi jako nesmysl nepřijde. Sám jsem to na vlastní bydlení využil (což skoro každý), ale já jsem si schválně vzal o hodně větší než nezbytnou hypo za 2 % a postupně ten přebytek rozpustil do akcií. Další fixace už za 2 % nebudou, ale pořád bych si tipnul, že budou níže, než třeba 8 %, což dlouhodobě očekávám od svých investic a u takto vysokých částek i malá procenta dělají zajímavou částku.
Год назад
Bral bych Kiyosakiho velice s rezervou a spíš jako motivačního řečníka, který udělá vše pro to, aby se prodal a vydělal, než zdatného investora. Jeho byznys je prodávat knížky a kurzy a na tom zbohatl a vydělal, ne na nemovitostech, nebo na jiném podnikání. Bude říkat schválně kontroverzní věci, aby byl vidět a slyšet a pro prodej zlata má nepochybně partnery s velkou odměnou. Investice do jednotlivých nemovitostí na dluh je dost nebezpečná a pokud se nepletu, tak na to sám Kiosyaki už jednou dojel.
cili mit v portfoliu SP500 ci jine ETF je tedy idealni diverzifikace
Год назад
Ano, i když se kloním spíše ke globalní diverzifikaci. Nač mit jenom ameriku, když můžu mit ETF na celý svět a mit tak rozložené riziko, že se jedné zemi něco stane.
Silno zavadzajuce informacie zavery ako vzdy skreslene... veduce len k ETF. uz teraz lutujem tie deti investujuce do ETF.... a nezabudnite predat ked je v prepade... investori
Год назад
Kdo říká, že máme prodávat v propadu? 🤔 A co konkrétně je zavádějící?
Pořád lepší než stavební spoření,nebo DPS .A až bude propad o to víc budu nakupovat . Na samotné akcie musím dělat analýzy ,jejich finanční plán , plány do budoucna . Na samotné akcie je potřeba hodně peněz .
🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investicnibr
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
► geolink.xtb.com/cYduh
► Videorecenze: ruclips.net/video/VgMx4E9Ao-I/видео.html
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
-----------------------------------------------------------------
Video deset největších firem v S&P 500 v čase:
ruclips.net/video/kfMFDcuDKYA/видео.html
Naprosto skvělé video. Líbí se mi, že Richard má údaje pěkně odzdrojované a jsou to podložená fakta, která jsou pro většinu investorů překvapivá. Jistě se vybíráním individuálních akcií dá dosáhnout lepších výsledků, ale je to moře práce (rozumět jejímu byznysu, dobře nacenit firmu, což je samo o sobě alchymie se spoustou odhadování) ale výsledek je nejistý a jak Richard dokazuje, většina investorů obětuje čas a nakonec zapláče. Díky Richarde, že nás zbavujete mýtů. Skvělá práce.
No nevím co by na tohle video řekl Warren 😀a spousta dalších hedge fondových manažerů. Chápu, že pro normálního člověka, který se o akcie vlastně moc nezajímá je kopírování FTSE-All World nebo S&P 500 ideální volbou, nicméně já osobně vnímám že pokud se chci k penězům dostat o něco rychleji a neodkládat si do indexu jen na důchod, tak jedinou cestou jsou skutečně konkrétní akciové tituly. Provedení analýzy a kupování "dobrých firem" za dobrou cenu(velký margin of safety) mi přijde v tomto případě ideální. 🙂
Do toho. Ja to nevidím zdaleka tak optimisticky a myslím si, že s vybíráním akcií bych dosáhl horšího vysledku, než s pasivním kopirovaním. Ani nevím jak bych při aktivní správě řešil své emoce a biasy.
Hele máš zcela pravdu, jenže většina lidí to neumí a proto zůstavá radči u S&P 500.
Souhlas, investovanim do S&P 500 si clovek hromadu penez nevydela. Je to na hrozne dlouhou dobu. 10% vynos S&P 500 mi proste nestaci.
Ja tedy nesouhlasim.. Ja muzu rici pravy opak. Pokud nevyberete ty spravne tituly, do vetsiny vcetne vsech indexu nema smysl investovat. Muzu pouzit jinou zkratku, ze vetsina spolecnosti je neziskovych nebo stejne zanikne. To samozrejme neni pravda.
"Neexistuju dobre a zle akcie, len akcie za dobre a zle ceny" Ben Graham.
Richarde opět skvělé video👌 díky
Je to téma, které je mi velice blízké a čím více lidí přesvědčím od aktivního investování k pasivnímu, tím lepe pro všechny. 😄
Ahoj, napisu to sem, i když s videem to nema nic moc společného :-) vlastne tip na další video: Nezamýšlel se nekdy někdo (nejaka studie) jestli trhy v globálním měřítku souvisi s demografií? Stalezse tvrdí fakt že trhy dlouhodobě rostou, ale proč? Jaky je ten důvod že trhy stale (v dlouhodobem horizontu) rostou? Neni to tím ze lidí je stále vice a více? A co az lidí bude ubývat (dle některých názorů se ta doba i blíží)? Nebo je to jako uvaha úplně mimo? Přeji úspěch v tvé další tvorbě.
No to zaleží na tom kolik Fed natiskne peněz:D
@@luky4521 Pravda. :-)
Richard super príspevok
Aky mas nazor na small cap etf mimo USA a Europu? Napriklad Emerging small cap alebo AC Asia small cap. Plati vyssi vynos na small cap aj v Azii a EM?
Vyšší výnos platí i jinde, ale problematika small caps je stejná, jako jak vysvětluji ve videu "Jak získat vyšší výnos z malých akcií." Je třeba odfiltrovat, nebo omezit malé růstové firmy. Což lze nejlépe přes small cap value. A na small cap value z Asie a EM není žádné UCITS ETF.
@ Ano presne preto som sa na to pytal, ci sa oplati kupovat small cap v EM a Azii a ci tam plati vyssi vynos v porovnani s large cap EM a Azia
Ahoj Richarde, nechtěl by jsi nám ukázat tvoje ptf ? Co v něm vše máš, jak se mu daří apod ?
Ahoj. Dělám každý měsíc pravidelné updaty portfolia v členské sekci - co jsem přikoupil, jak vypadá alokace, kolik vydělávám na jednotlivých ETF procentuálně a absolutně, kolik celkově atd, včetně grafů. Jinak složení mého portfolia není tajné. Je pořád stejné jako v tomto starším videu: ruclips.net/video/e4L-0vPDryQ/видео.html
Časem určitě udělám aktuálnější video, ale zatím se nechci moc opakovat.
Skvele video, diky za nej. Cas, ktery usetrim zbytecnym vyberem konkretnich akci a ktery v naproste vetsine pripadu vede k horsim vysledkum nez pri pravidelnem nakupu ETF, venuju radeji rodine, konickum nebo praci.
Dakujeme,ze nieste aktivny ale pasivny-Vas ETF fond😂😂😂😂
Firmy často nezanikají, ale jen jsou z burzy staženy, což je případ O2 nebo Unipetrol. Třeba na České burze jsou konzervativní akcie déle než 7.5 let. Do ETF jsou firmy začleněné často až když za to stojí a jsou trochu dražší. ETF na malé firmy zas nemá cenu kupovat, protože vítězové narostou a přejdou do large cap ETF.
Ano, nemusí jít rovnou o zánik firmy a může být koupena jinou firmou, může se rozhodnout, že nechtějí být veřejně obchodovaní atd. Tak jako tak už do té firmy ale nebudeme moct investovat a jsme více méně vytlačeni z naší pozice a nemáme nad tím kontrolu. A ano, je fakt, že do ETF jdou spíše dražší firmy a levnější vypadávají. Přesto tržní ETF porážejí dlouhodobě většinu chytrých a schopných aktivních investorů. Čím to bude?
@Algoritmus etf nemá emoce, žádný vztah ke konkrétním firmám a dělá vše racionálně 😀. Vlastně je etf aktivně řízený fond počítačem. Kdežto člověk, který nakoupí 10 firem a drží je navždy je spíš pasivní a pravděpodobnost že vybral 10 vítězných firem z cca 5000 firem je dosti malá. Na druhou stranou Microsoft, Google, Cola, PaG, Nike, CAT tu asi budou i dalších 10 let, růst z historie však zaručen není.
U těch gigantů to historicky bylo tak, že top firmy v indexu často o deset let později svou pozici ztratí a po dosažení vrcholu mají spíše slabší výnosy. Ne vždy, ale v průměru ano. Dává to smysl: firma, která dosáhne vrcholu, už nemá kam moc dále expandovat a kde vytvářet další růst. Malá firma má potenciál oslovit více zákazníků, zlepšit produkt a zefektivnit výrobu a zvětšit se pětkrát, nebo desetkrát. Zatímco Microsoft a Coca Cola už jsou po celé světě a nemají kam expandovat a jak se desetkrát zvětšit.
@ Zatím je např. Microsoft velký monopol a umí konkurenci vytlačit nebo koupit. Sám jsem zvědav, kde bude za 10 let. Valuace je šílená a investoři to teda řádně nacenili. Apple nebo Cola dle mne už nic moc extra nepřináší. Nekupuju ani produkty ani akcie. Jinak v ČR se firmy financují spíše pomocí bank a za mnoho let jde firma pomocí ipo na burzu. Kdežto v USA si firmy chodí na burzu pro peníze prakticky ihned, takže i ta úmrtnost tam bude vyšší a většina firem opravdu zmizí. Tady se opravdu nevyplatí trefovat nového vítěze.
@Microsoft je zrovna blbej příklad 😆
Skvělé video, jen mě tak napadlo. Pokud přidám k VWCE například ZPRV nebo jiné podobné ETF na malé firmy, které v VWCE nejsou. Co se stane, když firma začne růst. Odstraní se z tohoto ETF? Prodat akcie konrétní firmy po té co trochu vyrostla by mohla být chyba. Na druhou stranu chápu, že možná má už to nejlepší za sebou ... spíš mě to zajímá.
Tohle je něco co mám už nějakou dobu v planu nastudoval. ETF ma nejaka kriteria jak pro nakup, tak pro prodej akcií a když poruší kriteria, tak bude akcie prodána. Ale jaká kritéria to jsou u ZPRV/ZPRX netuším. Mozna drží akcii tak dlouho, než se z ní stane růstová, čili koupí s velice nízkým PE a prodají až když je naopak vysoké. Každopádně když akcie vyroste ze škatulky samll cap, tak by měla být přidána do VWCE. Z jendoho ETF zmizí, ve druhém přibude.
@ Neni to potom tiez aktivne investovanie z pohladu tych co vyberaju? Budu vyberat stejne aby dosahovali vykon taky ako bolo vo vyskumoch v minulosti kde small capy prekonali large capy?
Jo, do určité miry ano. Jsou nastavena pravidla pro výběr určitého typu akcií. Investuje se ale do celé skupiny, často stovek firem, protože ty charkteristiky pro hodnotové a malé hodnotové akcie funguji v průměru, ale typická akcie se tomu vymyká. A je to pořád investování na základě přesně daných pravidel, ne jak se zrovna manažer fondu (nebo individualní aktivní investor) vyspí. Pro mě je to prostě faktorové investovaní, ne aktivní.
Z určitého uhlu pohledu je i pasivní investování aktivní, protože každý index má svá pravidla pro výběr akcií a nedrží úplně všechny akcie. S&P 500 například vyžaduje dva kvartály za sebou ziskové. A samotné číslo 500 je naprosto smyšlené. Proč ne 555, nebo 583, nebo 777?
Richard pre ferovost treba povedat, ze existuju firmy, ktore su tu 100+ rokov a firmy, ktore 50+ rokov vyplacaju dividendy, ale to je na nekonecnu debatu.
Určitě takové firmy jsou. Dnes víme, jaké to byly, protože už se stalo. Řekne mi někdo alespoň s 90 % jistotou, jaké firmy to budou za dalších 50 let? (Viz mé je předchozí video o omylu zpětného pohledu a k tomu survivorship bias omyl přeživšího) 🤷 Pokud ne, tak je nekonečna debata ukončena.
Cao.vyplati se podle vás nákup 1 akcie IWDA s 1 E poplatkem pri aktualni cene?🎉
Spíš až od dvou kusů, ať poplatek nepřesáhne 1 % z ceny nákupu.
@ tak že od ceny 2400 můžu i jeden...díky Richarde.drz se
Ahoj. Tie rôzne analýzy sú fakt husté. Skvelé informácie. Také mám najradšej. Vyhľadávam také z rôznych štúdií. Vrelá vďaka. Radšej používam tvoj bankový účet lebo všetko, čo ti pošlem, je tvoje.
Díky moc za tvou podporu. 😊Zrovna včera přišla další. Takhle přímo na účet získám nejvíce. Ostatní služby si vždycky něco berou pro sebe. Ještě jednou moc děkuji!!
Akciema bank taky řešim diverzifikaci. Když mám podrobný informace o jedný konkrétní bance, je to banla která funguje přes 100 let a má i realitní portfólio, provozuje i služby správy aktiv a obchoduje se o 40% pod účetní hodnotou jenom proto že působí ve střední a východní části evropy, je to celkem dobrá karta, za předpokladu že věřim v udržitelnost demokracie a soukromýho vlastnictví v tomhle regionu, což musim, jinak bych tady nemohl žít. Jinak když nakoupíš třeba to tvý ETF u nízkopoplatkovýho nebo bezpoplatkovýho brokera, neni reálně tvoje. Patří jemu a když už mluvíš o tom že každá firma nepřežije 40 let, no on i ten broker je firma a ten taky nemusí přežít 40 let. Já teď nakoupil akcie jedný nejmenovaný banky s globálním názvem na E. Je to ta firma, jak si tady v Česku u ní lidi spoří a ty jejich akcie jsem koupil přímo u nich. Jsou to akcie přímo na moje jméno a vidim v tomhle celkem dobrou budoucnost. Ale každej to může vidět jinak a neříkám že to dopadne dobře
Pokud zkrachuje broker, tak držená aktiva prostě přejdou na někoho jiného, kdo to bude spravovat místo něj. On ani nemusí vyloženě zkrachovat, třeba ING u nás před časem ukončila činnost pro fyzické osoby a nechala si jenom firemní klienty. Kdo u nich investoval, tak se to převedlo jinam.
Vy jste naivní. Podle vaší logiky, pokud ETF není ve vlastnictví investora, tak ani zahraniční akcie není ve vlastnictví investora, a to dokonce v drtivé většině případů ani na české burze. Naprostá většina akcií je na sběrnych účtech brokera. Takže představa nějaké bezpečnosti je velmi iluzorní.
@@mi.chal. Mělo by to tak být, ale reálně se může stát opak. Tyhle věci se řeší až se to stane
Ahoj je dobra kombinace Vb etf s VWRL etf?
Ahoj. Spíš bych vybral UCITS ETF. Jen z těch, které jsou na justetf.com. VB ma domicil v USA a tam můžou být opletačky s daní pro nerezidenty (estate tax for non residents). Americké ETF jsou navíc vždy distribuční.
@ ahoj mohl by jsi udělat nějaké video na hedge fundy ?
Hedge fondy zatím neplanuji.
Čau Richarde, skvělé video 👍 Poslední dobou mě napadá zda neexistuje něco jako střidává finanční nezávislost, takzvaně bych s vetším pasivním portofoliem žil pár měsíců ze starších už zhodnocených investic např 5-6 měsíců, a poté bych bych zase pracoval a investoval do levnějších etf, je něco takového možné nebo je to spíš nesmyslná spekulace ? :)
Můžeš si to nadavkovat jak chceš, jen jestli bys třeba investoval tři roky, aby sis dal rok pauzu, tak jsou lepší dluhopisy, než akcie. Za krátkou dobu žádné velké zhodnocení neuděláš a chceš se vyhnout tomu že v době čerpání budeš v propadu. Pokid jde o šest měsíců tak na to si nech bokem rovnou hotovost. Stačí větší finanční rezerva (ja mám na celý rok) a můžeš si takovou dlouhou dovču dát kdy chceš.
Ale nechapu to s temi levnějšími ETF. Za cenu, za kterou budeš odprodávat při čerpání pak budeš i nově nakupovat. Možná dokonce budeš nakupovat ještě dráž, než jsi prodával.
Přupadně lze dosáhnout finanční nezávislosti z 25 % a pracovat na 3/4 uvazek. Nebo jakekoliv jine libovolné procento. Nebo zainvestovat tři až pět let co to jde a pak si najit pohodovější/zábavnější/smyluplnejsi praci bez ohledu na peníze. Zainvestovano na stáří už budeš mit a jen to necháš rust a už nebudeš potrebovat vytvářet tak velké přebytky a budeš moc brát praci volněji. Viz mé video o Coast fire.
@ Díky za odpověd 👍
Pokud dosahnu finanční nezávislosti kolik a co budu muset platit pokud počítám stim že třeba budu mít 20 000 měsíčně tak s toho odečtu zdravotní a co další?
Bylo by na tohle video
Zatím na to video nemám, ale časem určitě bude. Každopádně zdravotní pojištění je nutnost. Po té sociální, pokud člověk chce splnit podmínky pro státní důchod a nemá to daleko, případně pokud má nějaké přivýdělky a je OSVČ, tak je sociální taky povinné. Pokud nejsou žádné další příjmy z OSVČ a do státního důchodu daleko, tak není třeba sociální platit (je třeba se nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů). Je nutné vzít v potaz nejenom měsíční výdaje, ale i vše ostatní, co se jednou za čas namane - nový nábytek, mobil, počítač, rekonstrukce domu či bytu, dovolené, auto (pokud je třeba). Ideálně by tedy měla být nějaká rezerva, a ne jít s výdaji na doraz. Ono se dopředu velice špatně odhaduje, jaké bude mít člověk výdaje. Nikdy nevíme, co přinese život. Takže jsem pro, aby byl člověk opatrnější a raději měl o něco více, než kolik si myslí, že bude potřebovat.
@ díky
3M má dividendu 16kč u traiding 212?
No já si dovoluju nesouhlasit, co napřiklad Eli Lilly & Co za polslední 3 roky zhodnocení přes 300% a nebo AMD co za posledních 10 let udělalo přes 5000%.
Ano, a ja ti zase klidne najdu, jaka cisla vyhrala v loterii minuly tyden. Ale na pristi tyden ti je nereknu, stejne jako ty mi nereknes, ktere firmy udelaji 300 % v pristim roce. Podobne jako ty vypisujes uspesne akcie, tak ja ti muzu vygooglit hromadu firmem, ktere zkrachovaly, nebo se ohromne propadly. Doporucuju své nedávné video o omylu zpětného pohledu (po bitvě je každý generál).
Přispívám s křížkem po funuse. Jádro pudla je v tom, že lidé se mýlí v pojmech. Pletou si dobrou akcii s dobrou firmou. No a pak je to přesně jak popisuješ.
Ci si ta dam uvarenu a ci na hranolku, vzdy budes super pohodak. Nie si medzi 1 az 4 augustom na Morave ( som v Sedleckom dvore)? Idem so svagrovcami na cyklovylet, Mikulov, Valtice, Lednice. Sedlec je užasna dedinka s polohou medzi tymito 3 vinarskymi mestami. Dali by sme pivko. 😀
Diky za pozvání, ale zatím netuším, kde v té době budu. Okolo Lednice to ale znam, párkrát jsem tam byl na kole a v zámeckém parku :) Ať vám vyjde počasí.
Když ale koupím s&p500 nebo vwce, tak nekupuju celý trh, kupuju jen large cap firmy, což jsou z drtivé většiny "dobré" a velké firmy, tedy dle videa jsou to ty firmy s nizkým výdělkem. Nebo jak to je?
V případě S&P 500 jde jen o large cap, v případě VWCE jde o akciové firmy představující až 95 % hodnoty vybraných trhů, takže v tom jsou zahrnuty midcap a částečně i small cap. Nevím co myslíš nízkým výdělkem. Large cap mají dost slušnou návratnost. Asi to bereš v porovnání se small cap/small cap value? Tam byla historicky vyšší návratnost, ale za cenu vyššího rizika. Nic není zadarmo. Překvapuje mě, jak neustále se hledí jenom na výnos a zcela se ignorují či zlehčují rizika (a teď to nemyslím v reakci na tvůj dotaz, ale obecně). Kdo chce, může samozřejmě investovat 100 % do small cap value a ještě k tomu s pákou, ale z mého pohledu je to naprosto šílené riziko, které bych se já neodvážil podstoupit (i bez páky). Základem je tržní portfolio, čili VWCE a pak je možnost diverzifikovat do celé řady aktiv, včetně small cap value. Hledět jen na výnos je podle mě velká chyba. Ten výnos něco stojí a je spojený s rizikem, že to nevyjde. To už je mimo tvou otázku, jen jsem se trochu rozepsal :)
@ říkáš to na začátku, konkrétně třeba 1:40 (nebo přeneseně v 3:00, kde mluvíš o oblíbenosti), kde říkáš, že firmy s velkou hodnotou značky mají o dost nižší výnosy. Velikost značky úzce souvisí s kapitalizací - vysoce ceněné značky jsou large cap. Takové firmy pak tvoří celý s&p500 a valnou většinu VWCE (objemem).
Nebo máš na mysli spíš super-hype značky ála TSLA nebo teď třeba NVDA?
Ve zmíněném vyzkumu se bere hodnota značky podle žebříčku, který sestavuje každoročně Interbrands. Hodnota značky sice souvisí s tržní kapitaliazcí, ale rozhodně to není to samé a nezaměnoval bych to. Hodnota značky Coca Coly bude určitě vysoká, zatímco nepochybně najdeš firmy s vyšší tržní kapitalizací, o kterých jsi neslyšel. A je rozdíl mezi tržně sestaveným portofliem a portofliem s firmami s top hodnotou značky.
Skvělá videa,už vím kam investovat Venguard a Ishares,ale po vlně zdražování potravin a energií mi zbývá měsíčně pro investování 5000kč .Pro mně je to boj a je mi 52let. Mám tedy co dohánět.Drž mi palce.Petr Olomouc.
Palce držím a pět tisíc měsíčně je hodně peněz. Času máš dost, to se ještě nastřádá!
Díky, když si zoufám poslechnu tvá videa , která mi pomohou uklidnit se a držet směr investic opravdu děkuji.Petr Olomouc.
Díky tvoje videa mi pomáhají být úspěšnější aktivní investor. Docela mě pobavilo že si někdo myslí že takhle vypadají dobré firmy očividně studie dělají špatní investoři :-)
Pro většinu lidí takhle opravdu vypadají dobré firmy. Čím zkušenější investor, tim sofistikovanější kriteria. Ale třeba firmy s příkopem jsou stále oblíbená strategie i mezi aktivními a zkušenými investory.
Vacsina aktivnych investorov co su profici neprekonaju SP500. Skoro vsetci amateri neprekonaju SP500. To uz radsej kupovat BRK-najlepsieho aktivneho investora
Taky jsem aktivni investor. Za 2 roky krize vynos 80%, posledni 3 mesice 27%. Pokud nekdo chce vic nez S&P 500, tak o to musi zabojovat.
Jak to teď vypadá s Degirem a SP500? Je nějaká naděje, že toto ETF budeme tady v Evropě moct zase kupovat, anebo se zkrátka musíme smířit s přechodem na ty "All World" varianty?
Radsej Interactive Brokers
Ahoj. Pokud vím, tak s S&P 500 není na Degiru žádný problém. Třeba SXR8 (iShares Core S&P 500 ETF) je v nabídce.
SXR8 jsem chtěl taky ale bez frakce je to fakt drahý, když to kupuju z výplaty. Já nečekal a nakupuji u XTB etf a u IB jednotlivé akcie.
@ Paráda, díky moc! Takže stačí zvolit jinačí podobný produkt a jede se dál 🙂
a mimochodem, je na Degiru i nějaká podobná alternativa k QDVE?
Moje diverzifikace: 5 firem 🤣🤣🤣
Pěkné video, ale určené pro lidi, které nebaví si akcie vybírat pečlivě. O akciích se zde mluví jako o náhodných neznámých😂
Tohle je urcene pro bezne lidi a rady jsou spravne. Ambicioznim investorum to ale nestaci.
Zapomeň diverzifikaci, nepůjčuj investiční společnosti peníze na ETF, když pak ti nebude patřit žádný podnik. Staň se majitel 20-30 levných, zdravých, podniků (KMENOVÉ AKCIE), které ti jsou sympatické a pak buď spokojen až do smrti s dividendami z Německa, Británie, Kanady, Japonska, Austrálie, USA! Nejde o plus a minus u kurzů, jde jen o nekonečné vlastnictví podniků kvůli dividendám, které zdědí děti.
Čekal jsem kdy se ozvete a nezklamal jste. 👍 Chce to opravdu silnou víru napsat tohle pod video, ktere pomoci důkazů vyvrací, co píšete. Kde jsou vaše důkazy, statistiky, výzkumy, čísla a pravděpodobnosti? Prosim, rad si je poslechnu. Pořád dokola opakujete to samé, aniž byste to jakkoliv vyratil, nebo napsal, proč je tato stategie lepší a v čem. Jak dokázete dopředu bez znalosti budoucnosti vybrat podniky, ktere nikdy neskončí a budou vyplácet dividendu, která bude držet krok s inflací? Jako ja vam vaší strategii neberu, klidne ale si tak investujte. Ale proč si myslíte, že by se tim mela řídit většina lidi? Kde na to maji vzit čas? Znalosti aby, vybrali levne firmy? Spravovat portoflio 30 firem je prace na poloviční úvazek, pokud nechci investovat jen tak naslepo a chci mit o firmách přehled. Dejte aspoň nějaké dukazy, nějaká cisla. Nějak to podložte, nebo vysvětlete. Prosím. Jinak nechápu, proč si za tim tak stojíte, když to nedokážete podložit ničím jinym, nez domněkami, pocity a vírou.
Hele co jsi myslis o black rock ?
Je to jeden z největších správců aktiv na světě a nabízí pod značkou iShares obrovské množství ETF. Kolem množství spravovaného majetku a vysokého podílu ve firmách je hromada konspiračních teorií, ale pravda je taková, že Blackrock je neovládá a rozhodně to není žádný pavouk v pozadí. To by bylo jako říct, že u nás katastr nemovitostí ovládá realitní trhu. Nebo jsi měl ohledně Blackrocku namysli něco jiného?
Ahoj, dík za video. Mám prosbu a možná i námět. Furt mi tady na youtube v shorts vyskakuje Robert Kiyosaki a jeho hejty na akcie, dolar, jakýkoliv spoření a jeho preference nemovitostí, zlata, stříbra a hlavně nákupů na dluh. Nechceš toto téma nějak zpracovat? Nebo není tu někdo, kdo k tomu má nějaký názor?
Kiyosakiho prvního knížku mám rád jako inspiraci a jako změnu způsobu myšlení - nakupujte aktiva, ne pasiva. Ale jako člověka ho rád nemám a jeho investiční rady a nápady jsou na hraně a často vyložené špatné. Dojí sám sebe, jde mu o peníze, a už nepřináší nic zajímavého, často jeho rady spíše škodí. Možná časem udělám nějaké video, ale to bych si musel znovu přečíst jeho knížku a podívat se, co říká teď, což vyžaduje strašně moc času.
@ Mně právě přišlo zvláštní, že je jeho jméno bráno dost seriózně díky té knížce a teď říká takové radikální věci, které u mě spouštějí červenou kontrolku podezdřelosti, ale netroufám si moc soudit. Financování nemovitostí na dluh mi jako nesmysl nepřijde. Sám jsem to na vlastní bydlení využil (což skoro každý), ale já jsem si schválně vzal o hodně větší než nezbytnou hypo za 2 % a postupně ten přebytek rozpustil do akcií. Další fixace už za 2 % nebudou, ale pořád bych si tipnul, že budou níže, než třeba 8 %, což dlouhodobě očekávám od svých investic a u takto vysokých částek i malá procenta dělají zajímavou částku.
Bral bych Kiyosakiho velice s rezervou a spíš jako motivačního řečníka, který udělá vše pro to, aby se prodal a vydělal, než zdatného investora. Jeho byznys je prodávat knížky a kurzy a na tom zbohatl a vydělal, ne na nemovitostech, nebo na jiném podnikání. Bude říkat schválně kontroverzní věci, aby byl vidět a slyšet a pro prodej zlata má nepochybně partnery s velkou odměnou. Investice do jednotlivých nemovitostí na dluh je dost nebezpečná a pokud se nepletu, tak na to sám Kiosyaki už jednou dojel.
cili mit v portfoliu SP500 ci jine ETF je tedy idealni diverzifikace
Ano, i když se kloním spíše ke globalní diverzifikaci. Nač mit jenom ameriku, když můžu mit ETF na celý svět a mit tak rozložené riziko, že se jedné zemi něco stane.
Silno zavadzajuce informacie zavery ako vzdy skreslene... veduce len k ETF. uz teraz lutujem tie deti investujuce do ETF.... a nezabudnite predat ked je v prepade... investori
Kdo říká, že máme prodávat v propadu? 🤔 A co konkrétně je zavádějící?
@ahoj a co trading 212 o tom se nezmiňuješ
Deti su ti, co si myslia, ze prave oni to vedia a vyberu spravnych par akcii a porazia ETF-kacov. Koncia v drvivej väcsine v minuse😂
O Trading212 nemám zatím žádné video v plánu. Možná časem.
Pořád lepší než stavební spoření,nebo DPS .A až bude propad o to víc budu nakupovat . Na samotné akcie musím dělat analýzy ,jejich finanční plán , plány do budoucna . Na samotné akcie je potřeba hodně peněz .