wyższy sygnał słychać przy podniesieniu, obniżenie wpływa na mniejszą ilość wysokich tonów czyli większą ilość basu - ale nie może być inaczej bo masa struny basowej jest większa i amplituda drgań też więc działanie na przystawkę basowej wolniej gaśnie ze zmianą odległości niż wiolinowej
Fajny materiał. Teraz proponuję regulację nabiegunników (śruby) - jak wpływa na brzmienie. Proponują jeszcze wymienić covery humbucker'ów na płaskie tak by nabiegunniki obu cewek miały odpowiednią wysokość. Można też rozłączać cewki - tu ciekawa jest barwa i brzmienie singiel, szeregowo i równolegle, faza i przeciwfaza (np układ Jimmi Page i jego LP). Pozdrawiam, Przemo
Dzięki za ciekawe porównanie. U mnie telecaster z 2x humbucker i fender zaleca po obu stronach 1.6mm. Ale mi bardziej sie spodobało dla E1 - 1.6mm i E6 - 2.4mm, tak juz zostawiłem. Jaki kolejny filmik: Wymień głośnik w swoim tranzystorowym wzmacniaczu. Szymon działaj :D !!!
Witam. Właśnie zaczynam oglądać. Bawiłem się niedawno wysokością pickupów w Epi es 339. Znalazłem taką fabryczną specyfikację konkretnie dla ES 339 od pracownika Gibson Memphis. Dla basowej E: mostek 3/64", gryf 4/32". Dla wysokiej E: dla obu pickupów 3/32". Dla mnie oznaczało to obniżenie i lekkie przechylenie przystawek, bardziej otwarte, akustyczne brzmienie - zdecydowanie na plus. Bardzo fajny temat:) Pozdrawiam.
Dobrze, że poruszyłeś ten temat bo chodzi mi to ostatnio po głowie, a sam jeszcze na swoich gitarach nie sprawdzałem. Teraz widzę, że warto pokombinować. Dzięki! Pozdrówy!
Przystawka to mikrofon dla strun wiec są różnice. Mi najbardziej podobały się ustawienia fabryczne. U mnie w instrukcji do gitary CORT X100 OPKB (przystawki pickup) ustawienie wg producenta to: przy mostku dla struny E1 - 2mm dla E6 - 2,5mm, przy gryfie E1 - 2,5mm a dla E6 - 3mm. Oczywiście zaraz jeszcze raz sprawdzę fizycznie w gitarze czy tak zostawić czy trochę inaczej. Oczywiście, proszę o kolejne testy ;)
@@KwadransdlaGitary Ustawienie 1,6 w stosunku do strun wiolinowych uwidacznia więcej dźwięków wyższych mniej natomiast jest basu i ciepła. Dźwięk robi się mocno mięsisty ale z sopranem na czele. Ja jestem zwolennikiem równowagi i tak myślę że przy blues, jazz jest potrzeba mięcha a przy rocku więcej basu, cięższego brzmienia. Ale bym to równoważył bo za tym idzie, za nisko to stłumione dźwięki. Myślę że to subtelne ucho każdego z nas o tym decyduje. Rodzaj granej muzyki. To takie moje spostrzeżenia.
Ciekawa lekcja. Ja osobiście zwykle ustawiałem maksymalnie blisko strun, ale mam znajomych muzyków, którzy preferują bardzo niskie ustawienia. Myślę, że jest to subiektywne dla każdego. W końcu każdy muzyk ma swoje brzmienia. Oczywiście jakieś normy są potrzebne, choćby jako punkt odniesienia. No ale o gustach podobno się nie dyskutuje. Pozdrawiam cieplutko.
Kwadrans dla Gitary zgadza się i o to mi chodziło. Kiedyś grałem w kapeli punkowej wiec maksymalny przester był jak najbardziej wskazany. Używałem DiMarzio humbacker. Teraz trochę mi się zmienił styl i ustawienia pockupów tez już inne. Teraz bardziej kręci mnie lekki przester hard rockowy a także czyste brzmienia. Tak czy inaczej lekcja jest cenna dla mnie choć eksperymentowałem z ustawieniami i wiem jak to sziala
Nie wiem czy Szymon o tym wspomniał, ale ustawiając wintydżowe pickupy w stratocasterze lub telecasterze na magnesach Alnico 5 nie powinno się ustawiać się ich zbyt wysoko - zwłaszcza w pozycji neck i middle. Względnie duża średnica nabiegunnika i mocny magnes alnico 5 może negatywnie wpłynąć na drganie struny, zwłaszcza powyżej 12 progu. Struna jest wtedy po prostu przyciągana w dół i ma problem swobodnie wybrzmieć. Warto wtedy podpiąć tuner (lub nawet sprawdzić to na słuch) docisnąć struny na 12 progu i sprawdzić czy nie ma jakiegoś dziwnego przydźwieku przy szarpnięciu kostką. Jeśli tak by było to tuner wariowałby i nie wskazywał jednej wartości. Głównie tyczy się to strun basowych. W stratach robionych wg starej specyfikacji przystawki te sa praktycznie na płasko względem pickguardu, ledwo wystają :D Z drugiej strony P90 i humbackery nie mają takiego problemu i można podciągnąć je baaardzo wysoko :P
Czy powierzchnia humbuckera nie powinna być równoległa do pudła gitary, bo widzę, że tył (tzn. bliższy mostka) testowanego humbuckera jest wyraźnie wyżej czyli nie jest równoległy do pudła, czy inaczej do podstrunnicy lub strun? Ta część bez widocznych rdzeni nie ma znaczenia w humbuckerze?
Ciekawe doświadczenia. Ja mam pytanie w tym temacie, dalej idące: w gitarze Ibanez typu Steve Vai 77 (tańszy model) jedna struna gra wyraźnie za głośno. Są tam dwa humbaki , mostek i gryf, i singiel w środku, pomiędzy nimi, mają wystające magnesy do każdej struny - czy wysokość tych magnesów można regulować? jak?
Stary temat ale może komuś się przyda,wypychasz lub wciskasz nadbiegunniki na odpowiednią wysokość jeżeli chodzi o singla,humby mają w tych modelach wejście na imbus i nim regulujesz..
Super, uwagi sprzętowe zawsze są cenne, prosimy o więcej. Mam tylko pytanie, jeśli np. chcemy grać jazz, to należałoby obniżyć przystawki żeby zredukować przester?
Wystarczy na wzmacniaczu zmniejszyć "gain". To nie przystawki powodują ten większy przester. Chodzi o to, że im wyżej je ustawimy, tym mocniejszy jest sygnał wejściowy na wzmacniaczu. To natomiast powodu, że wzmacniacz bardziej przesteruje.
@@KwadransdlaGitary Bardziej miałem na myśli, czy warto to robić aby osiągnąć czyste brzmienie do grania jazzu, czy może lepiej ograniczyć się do ustawień efektów i wzmacniacza?
@@KwadransdlaGitary Na pewno przydatne informacje, szczególnie dla nowicjuszy, więc od czasu do czasu porady techniczne to dobry pomysł. nawet prawidłowa wymiana strun to "sztuka". pozdrawiam
Przydatny materiał. A umialbys pokazać jak dobrze menzure ustawić. Wiadomo gitara gitarze nie równa, i czego wtedy najlepiej się trzymać przy ustawieniu.
Ten temat to temat "morze". Brzmienie jest zależne od bardzo wielu czynników, między innymi samych strun oraz stopnia ich zużycia indukcyjności pickupów rodzajów magnesów, pojemności kabla itp. Podnoszenie zbyt wysoko przystawek ma też ujemne cechy, mianowicie skraca sustain. Lekcja przydatna dla początkujących aczkolwiek powinna być kontynuowana w szerszym zakresie zwracając uwagę na plusy i minusy takich regulacji. Szymon tak trzymaj. Pzdr.
Moim zdaniem robimy to na czystych dźwiękach. Gitara z kablem we wzmacniaczu. Przystawka za daleko traci dynamikę, za blisko mocniej brumi. Mało to przeszkadza w przesterze, ale też skraca sustain. Każdy zrobi to według swojego uznania. W wariacjach muzycznych ,, metal itp. struny mogą nawet leżeć na przystawkach😄. Jestem zwolennikiem czystego brzmienia bez żadnego brumienia, buczenia i sprzęgania i gitar typu fender, gdzie struny od singli są w odległości nawet około 4mm.
Polecam lekturę artykułu znakomitego lutnika Pana Krzysztofa Skałby na temat "Dlaczego Twoja gitara nie stroi (idealnie)?". Poruszony jest tam między innymi temat wysokości przetworników. Ma ona ogromny wpływ na zachowanie się strun w silnym polu magnetycznym przetworników. Sam doświadczyłem tego zjawiska w swoim Telecasterze z mini-humbuckerem przy gryfie. skalba.com/?p=29 Bardzo dobra metoda na ustawianie wysokości przetworników pokazana jest na tym filmie: ruclips.net/video/nqE1xMUvVq4/видео.html Pozdrawiam.
Powiem tak : 1 primo moja gitara była ustawiona przez pewnego Pana, który grał z 50 lat na gitarze po weselach. Sam robił gitary jak nie było w sklepach. Pomyślałem sobie poprawię sobie jakość. Ustawiłem na suwmiarkę zgodnie z Pana wymiarami. No i co no i słabo a nawet lipa. 2 są lepsze filmiki jak to ustawić. 3 dzięki temu , że spierdol... sobie ustawienie według pana filmu nauczyłem się jak to robić. Każda przystawka jest inna jak i gitara. Nie polecam zwłaszcza początkującym. 4 człowiek uczy się na błędach- szkoda, że na swoich. 5 primo naciskając struny na progu inna wysokość strun jest przy gryfie a inna przy mostku... Widać to nawet na oko.
Tak jak mówię w filmie, ten film to dokumentacja jak sam eksperymentuję z przystawkami, a nie dokładna instrukcja jak to się powinno robić. To że jest inna wysokość przy gryfie i mostku, to nie ma znaczenia. Ważne, aby sygnał z obu przystawek był na tym samym poziomie. Czasem oznacza to ustawienie jednej wyżej, a drugiej niżej, aby wyrównać różnice.
Witam serdecznie.
Różnica jest kolosalna. Czekam na cześć 2.Dużo zdrowia. Pozdrawiam
Dzięki. Również życzę zdrowia.
wyższy sygnał słychać przy podniesieniu, obniżenie wpływa na mniejszą ilość wysokich tonów czyli większą ilość basu - ale nie może być inaczej bo masa struny basowej jest większa i amplituda drgań też więc działanie na przystawkę basowej wolniej gaśnie ze zmianą odległości niż wiolinowej
bardzo pożyteczna prezentacja, więcej takich by się przydało, dzięki
Dzięki za miłe słowa!
Bardzo fajna lekcja. Nie jestem specjalnie muzykiem ale różnicę widać. Aż sam się pobawię u siebie. Czekam na drugą część. Pozdrawiam.
Dzięki :)
Fajny materiał. Teraz proponuję regulację nabiegunników (śruby) - jak wpływa na brzmienie. Proponują jeszcze wymienić covery humbucker'ów na płaskie tak by nabiegunniki obu cewek miały odpowiednią wysokość. Można też rozłączać cewki - tu ciekawa jest barwa i brzmienie singiel, szeregowo i równolegle, faza i przeciwfaza (np układ Jimmi Page i jego LP). Pozdrawiam, Przemo
Dzięki za ciekawe porównanie. U mnie telecaster z 2x humbucker i fender zaleca po obu stronach 1.6mm. Ale mi bardziej sie spodobało dla E1 - 1.6mm i E6 - 2.4mm, tak juz zostawiłem. Jaki kolejny filmik: Wymień głośnik w swoim tranzystorowym wzmacniaczu. Szymon działaj :D !!!
Witam. Właśnie zaczynam oglądać. Bawiłem się niedawno wysokością pickupów w Epi es 339. Znalazłem taką fabryczną specyfikację konkretnie dla ES 339 od pracownika Gibson Memphis. Dla basowej E: mostek 3/64", gryf 4/32". Dla wysokiej E: dla obu pickupów 3/32". Dla mnie oznaczało to obniżenie i lekkie przechylenie przystawek, bardziej otwarte, akustyczne brzmienie - zdecydowanie na plus. Bardzo fajny temat:) Pozdrawiam.
Dzięki za komentarz :) Sprawdzę te ustawienia.
Dobrze, że poruszyłeś ten temat bo chodzi mi to ostatnio po głowie, a sam jeszcze na swoich gitarach nie sprawdzałem. Teraz widzę, że warto pokombinować. Dzięki! Pozdrówy!
Świetnie, że filmik zachęcił do działania!
Przystawka to mikrofon dla strun wiec są różnice. Mi najbardziej podobały się ustawienia fabryczne. U mnie w instrukcji do gitary CORT X100 OPKB (przystawki pickup) ustawienie wg producenta to: przy mostku dla struny E1 - 2mm dla E6 - 2,5mm, przy gryfie E1 - 2,5mm a dla E6 - 3mm. Oczywiście zaraz jeszcze raz sprawdzę fizycznie w gitarze czy tak zostawić czy trochę inaczej. Oczywiście, proszę o kolejne testy ;)
Dzięki za komentarz. Zachęcam do sprawdzenia jak wpłynie to na brzmienie w Twojej gitarze :)
@@KwadransdlaGitary Ustawienie 1,6 w stosunku do strun wiolinowych uwidacznia więcej dźwięków wyższych mniej natomiast jest basu i ciepła. Dźwięk robi się mocno mięsisty ale z sopranem na czele. Ja jestem zwolennikiem równowagi i tak myślę że przy blues, jazz jest potrzeba mięcha a przy rocku więcej basu, cięższego brzmienia. Ale bym to równoważył bo za tym idzie, za nisko to stłumione dźwięki. Myślę że to subtelne ucho każdego z nas o tym decyduje. Rodzaj granej muzyki. To takie moje spostrzeżenia.
Fajna jest ta poradnikowa seria.
Dzięki
Ciekawa lekcja. Ja osobiście zwykle ustawiałem maksymalnie blisko strun, ale mam znajomych muzyków, którzy preferują bardzo niskie ustawienia. Myślę, że jest to subiektywne dla każdego. W końcu każdy muzyk ma swoje brzmienia. Oczywiście jakieś normy są potrzebne, choćby jako punkt odniesienia. No ale o gustach podobno się nie dyskutuje.
Pozdrawiam cieplutko.
Bardzo blisko strun może powodować zniekształcenia dźwięku (szczególnie w single coilach).
Kwadrans dla Gitary zgadza się i o to mi chodziło. Kiedyś grałem w kapeli punkowej wiec maksymalny przester był jak najbardziej wskazany. Używałem DiMarzio humbacker. Teraz trochę mi się zmienił styl i ustawienia pockupów tez już inne. Teraz bardziej kręci mnie lekki przester hard rockowy a także czyste brzmienia. Tak czy inaczej lekcja jest cenna dla mnie choć eksperymentowałem z ustawieniami i wiem jak to sziala
Dzieki za lekcje i tradycja uczy ze zostawiam zawsze lapke w gore!
Nie wiem czy Szymon o tym wspomniał, ale ustawiając wintydżowe pickupy w stratocasterze lub telecasterze na magnesach Alnico 5 nie powinno się ustawiać się ich zbyt wysoko - zwłaszcza w pozycji neck i middle. Względnie duża średnica nabiegunnika i mocny magnes alnico 5 może negatywnie wpłynąć na drganie struny, zwłaszcza powyżej 12 progu. Struna jest wtedy po prostu przyciągana w dół i ma problem swobodnie wybrzmieć. Warto wtedy podpiąć tuner (lub nawet sprawdzić to na słuch) docisnąć struny na 12 progu i sprawdzić czy nie ma jakiegoś dziwnego przydźwieku przy szarpnięciu kostką. Jeśli tak by było to tuner wariowałby i nie wskazywał jednej wartości. Głównie tyczy się to strun basowych. W stratach robionych wg starej specyfikacji przystawki te sa praktycznie na płasko względem pickguardu, ledwo wystają :D
Z drugiej strony P90 i humbackery nie mają takiego problemu i można podciągnąć je baaardzo wysoko :P
Pewnie Szymon że chcemy ale pokaż też co ustawiasz w helixie poza tym nagraj coś o eq Helixa.
Nagram o helixie
Szanowny każdy słyszy inaczej i to jest indywidualne odczucie !
Czy powierzchnia humbuckera nie powinna być równoległa do pudła gitary, bo widzę, że tył (tzn. bliższy mostka) testowanego humbuckera jest wyraźnie wyżej czyli nie jest równoległy do pudła, czy inaczej do podstrunnicy lub strun? Ta część bez widocznych rdzeni nie ma znaczenia w humbuckerze?
1,6mm ma moneta 1zł, 2,6mm mają 2 monety 2gr razem
Super pomoc, wielkie dzięki!!!
@@baartmick1:07 - mówił o 2,4 mm, nie 2,6
Nie wiedziałem że różnica będzie aż tak duża, myślałem zmiana będzie minimalna, idę pomajsterkować przy swoim ibanezie.
Powodzenia!
Hi,Eine wirklich tolle Unterricht
Schöne Grüße
W sumie to fajnie by było jak byłby filmik jak zmienić struny np. na grubsze w Fender American Professional Stratocaster z podwójnym tre molo.
Chętnie bym zmienił w takiej gitarze struny, ale nie mam jej :)
Krótko i dobrze wyjaśnione 👍 Masz może pomysł co zrobić z nieczysto brzmiącą (im więcej przesteru tym gorzej) struną g?
Tez mialem ten problem kiedys. Trzeba niestety obnizac przetwornik do momentu az znikna zaklocenia.
Przy E1 to tak można zmierzyć a przy E6 od środka struny, czy od szczeliny między śrubą przystawki a struną?
Dobre pytanie: odległość między śrubą, a struną (nie jej środkiem)
Ja pickupy ustawiałem na słuch, kręciłem śrubokrętem aż otrzymałem dźwięk który mi pasował =D
Bardzo dobrze ;)
Tak właśnie należy, milimetry są bez znaczenia. :)
Ciekawe doświadczenia. Ja mam pytanie w tym temacie, dalej idące: w gitarze Ibanez typu Steve Vai 77 (tańszy model) jedna struna gra wyraźnie za głośno. Są tam dwa humbaki , mostek i gryf, i singiel w środku, pomiędzy nimi, mają wystające magnesy do każdej struny - czy wysokość tych magnesów można regulować? jak?
Stary temat ale może komuś się przyda,wypychasz lub wciskasz nadbiegunniki na odpowiednią wysokość jeżeli chodzi o singla,humby mają w tych modelach wejście na imbus i nim regulujesz..
Super przekaz gratuluję i dziękuję. 🙂
Dzięki :)
Co to za melodia w 5:08 ? Skądś ją kojarzę
Muzyka wzięta z bensound.com. Mi kojarzy się z Last of us ;)
Jak najbardziej druga część była by bardzo pomocna i ciekawa. Myślę że dużo osób będzie czekać z niecierpliwością. ;)
Ok, to będę nagrywał :)
Wniosek jest taki, że lecę podwyższyć swoje przystawki
A ja jestem ciekawy, jakiego piecyka używasz...
Wszystko idzie z helixa: www.thomann.de/pl/line6_helix_lt_guitar_processor.htm?partner_id=34994
Szkoda że nie zrobiłeś tego samego z aktywnymi pickupami ;)
Duża różnica gitara Vintage Advance Av1 Les paul.pickupy Wilkinson. Dzięki
Ja ustawiles swojego vintage les pol z wilkinsonami?
Super, uwagi sprzętowe zawsze są cenne, prosimy o więcej. Mam tylko pytanie, jeśli np. chcemy grać jazz, to należałoby obniżyć przystawki żeby zredukować przester?
Wystarczy na wzmacniaczu zmniejszyć "gain". To nie przystawki powodują ten większy przester. Chodzi o to, że im wyżej je ustawimy, tym mocniejszy jest sygnał wejściowy na wzmacniaczu. To natomiast powodu, że wzmacniacz bardziej przesteruje.
@@KwadransdlaGitary Bardziej miałem na myśli, czy warto to robić aby osiągnąć czyste brzmienie do grania jazzu, czy może lepiej ograniczyć się do ustawień efektów i wzmacniacza?
To teraz będą też typowe techniczne poradniki?
To zależy od Was :) Powinny być?
@@KwadransdlaGitary Fajnie by było :)
@@KwadransdlaGitary Na pewno przydatne informacje, szczególnie dla nowicjuszy, więc od czasu do czasu porady techniczne to dobry pomysł. nawet prawidłowa wymiana strun to "sztuka". pozdrawiam
W takim razie będę nagrywał. Dla mnie też ciekawie tworzy się takie filmy.
Przydatny materiał. A umialbys pokazać jak dobrze menzure ustawić. Wiadomo gitara gitarze nie równa, i czego wtedy najlepiej się trzymać przy ustawieniu.
Ten temat to temat "morze". Brzmienie jest zależne od bardzo wielu czynników, między innymi samych strun oraz stopnia ich zużycia indukcyjności pickupów rodzajów magnesów, pojemności kabla itp. Podnoszenie zbyt wysoko przystawek ma też ujemne cechy, mianowicie skraca sustain. Lekcja przydatna dla początkujących aczkolwiek powinna być kontynuowana w szerszym zakresie zwracając uwagę na plusy i minusy takich regulacji. Szymon tak trzymaj. Pzdr.
W tym teście wszystkie inne czynniki pozostają stałe, a jedyna różnica między próbkami to wysokość przystawek.
Moim zdaniem robimy to na czystych dźwiękach. Gitara z kablem we wzmacniaczu. Przystawka za daleko traci dynamikę, za blisko mocniej brumi. Mało to przeszkadza w przesterze, ale też skraca sustain. Każdy zrobi to według swojego uznania. W wariacjach muzycznych ,, metal itp. struny mogą nawet leżeć na przystawkach😄. Jestem zwolennikiem czystego brzmienia bez żadnego brumienia, buczenia i sprzęgania i gitar typu fender, gdzie struny od singli są w odległości nawet około 4mm.
Zawsze na słuch, milimetry są tu bez znaczenia. Każdy może chcieć osiągnąć coś innego na swe ucho. Pozdrawiam. :)
Ja bym chętnie posłuchał o systemie bezprzewodowym gitara - combo bo się przymierza do zakupu
Niestety nie dysponuję takim, aby nagrać film.
wow wystarczy pickup podwyższyć i overdrive nie potrzebny :)
jaka oszczędność :)
Część druga sama się nasuwa :)
Polecam lekturę artykułu znakomitego lutnika Pana Krzysztofa Skałby na temat "Dlaczego Twoja gitara nie stroi (idealnie)?". Poruszony jest tam między innymi temat wysokości przetworników. Ma ona ogromny wpływ na zachowanie się strun w silnym polu magnetycznym przetworników. Sam doświadczyłem tego zjawiska w swoim Telecasterze z mini-humbuckerem przy gryfie.
skalba.com/?p=29
Bardzo dobra metoda na ustawianie wysokości przetworników pokazana jest na tym filmie:
ruclips.net/video/nqE1xMUvVq4/видео.html
Pozdrawiam.
Powiem tak : 1 primo moja gitara była ustawiona przez pewnego Pana, który grał z 50 lat na gitarze po weselach. Sam robił gitary jak nie było w sklepach. Pomyślałem sobie poprawię sobie jakość. Ustawiłem na suwmiarkę zgodnie z Pana wymiarami. No i co no i słabo a nawet lipa. 2 są lepsze filmiki jak to ustawić. 3 dzięki temu , że spierdol... sobie ustawienie według pana filmu nauczyłem się jak to robić. Każda przystawka jest inna jak i gitara. Nie polecam zwłaszcza początkującym. 4 człowiek uczy się na błędach- szkoda, że na swoich. 5 primo naciskając struny na progu inna wysokość strun jest przy gryfie a inna przy mostku... Widać to nawet na oko.
Tak jak mówię w filmie, ten film to dokumentacja jak sam eksperymentuję z przystawkami, a nie dokładna instrukcja jak to się powinno robić. To że jest inna wysokość przy gryfie i mostku, to nie ma znaczenia. Ważne, aby sygnał z obu przystawek był na tym samym poziomie. Czasem oznacza to ustawienie jednej wyżej, a drugiej niżej, aby wyrównać różnice.