Co do sytuacji z 19:34 to niestety, uczą nas, że jeżeli samochody z jednej strony się zatrzymają, to my też musimy. Instruktorzy tłumaczą to tym, że nie jest to przejście dwuetapowe i nie możemy po nim przejechać, jeżeli pieszy już na nie wejdzie.
W takim razie zalecam szybką zmianę instruktora bo obecny nie rozumie najważniejszego przepisu p.r.d. W tym przypadku nie mówimy o tym czy to dwa czy jedno przejście. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Chodzi o definicję czynności, jaką mamy wykonać czyli USTĄPIĆ PIERWSZEŃSTWA. Czym jest to ustąpienie - podałem cytat z Ustawy.
Super filmiki Panie Filipie! To że widać pedały samochodu to jest mega pomocą! Gdyby jeszcze można było ciut poszerzyć zdjęcie samego Biegu, bo czasem czwarty bieg wygląda jakby to był bieg drugi- z powodu wąskiego kadrowania. Nawet gdyby trzeba było trochę zwężyć ujęcie prawego lusterka na rzecz szerszego pokazania Biegu i jego sterowania.Pana pokaz manewru nóg jest dla mnie centralnym momentem nauki jazdy. Z podziękowaniem, Anna
Dziękuję za docenienie i.. za bardzo ważną uwagę. Zastanowię się nad tym :) Prawda jest taka, że drążek zmiany biegów tak naprawdę w wielu samochodach nie ma dużej różnicy w pozycji miedzy 4 a 2 biegiem i tak "na oko" czasem trudno dostrzec który bieg jest włączony :/ To bardziej kwestia pamięci ruchowej i wyczucia "obroty vs prędkość". Pomyślę! :)
W 19:34 zarówno motocyklista jak i Pan ma OBOWIĄZEK ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się już na pasach. To nie jest przejście dwuetapowe. Pozdrawiam
@Aga Ta ZGADZAM SIĘ ABSOLUTNIE! CIĄŻYŁ TAKI OBOWIĄZEK NA MOTOCYKLIŚCI I NA MNIE. JAK NAJBARDZIEJ. ALE PO CO SIĘ ZATRZYMYWAĆ PYTAM ? ? ? Nie miało to sensu i rozsądnego uzasadnienia.
Skonsultuj swoje informacje z radcą prawnym, który dokładnie Ci wytłumaczy o co chodziło w wyrokach z Gliwic i Lublina (bo je masz na myśli). Podpowiem tylko, że sądy administracyjne (a to o orzeczeniach takich sądów mowa ) orzekają w sprawach administracyjnych a nie dotyczących przestrzegania przez obywateli przepisów prawa o ruchu drogowym, do których przeznaczone są karne wydziały sądów.
Widzę, że Pan chyba też ma problemy z znajomością przepisów. To nie było przejście dwu etapowe a pieszy był już na pasach. Fajnie jest każdemu zwracać uwagę i uważać się za wielkiego znawcę.
@ Radosław Baczek a gdzie tutaj byłoby nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu ? Przejście dwuetapowe i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, to dwa różne tematy. Widzę, że sporo osób ci polajkowało komentarz, a więc na ten moment mamy 14 osób, które nie znają się na przepisach. Oby nie było ich więcej :)
Nie odpowiadam za brak umiejętności czytania ze zrozumieniem prostego tekstu przez niektórych polskich funkcjonariuszy. Polecam jednak WIDZĘ i asertywność na miejscu zdarzenia.
13:38 Głupszego oznakowania nie widziałem nigdy. Wcale się nie dziwię, że zestresowana osoba nie zauważyła schowanego znaku stop. I jeszcze bardziej mnie nie dziwi, że egzaminatorzy tamtędy jeźdzą.
3:37 W tym miejscu występuje chyba sprzeczność znaków poziomych z pionowymi.Kilka sekund wcześniej mamy znak USTĄP PIERSZENŚTWA,natomiast dojeżdzając do skrzyżowania jest linia ciągła wyglądająca jak linia P-12.Ten sam temat jest w mojej miejscowości,gdzie były trójkąty na jezdni,ale zostały zamalowane linią ciągłą natomiast znak USTĄP PIERSZEŃSTWA został :)
Bardzo lubie pana materiały, a nawet można powiedzieć, że jestem fanem, ale w 19:30 motocyklista popełnił bład i zatrzymał się w miejscu niedozwolonym co jest uzasadnione w art.49 PoRD więc pan nie ominąłby pojazdu który zatrzymał sie w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym ponieważ pieszy nie miał pierwszeństwa tylko ominąłby pan pojazd który zatrzymał się w miejscu niedozwolonym, a to już jest dozwolone przez przepisy. Pozdrawiam
No nie. To, że motocyklista nie musiał się zatrzymać nie oznacza, że dla mnie przepis traci wartość. Zatrzymał się z celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zatem na mnie spoczywał zakaz jego ominięcia. Gdyby ustawodawca uzależniał moje zachowanie od prawidłowości wykonania jego obowiązku to by to zapisał w ustawie vide Art. 49 ust.2 pkt 2 p.r.d (...prawidłowo zaparkowanego...)
@Prawkoplus Rozumiem natomiast nie mógł się zatrzymać w celu ustąpienia pieszemu skoro pieszy nie znajdował się na drodze z pierwszeństwem. Nie był wchodzącym tak jak to mówi przepis , a motocyklista zatrzymał się przed przejściem przez co popełnił wykroczenie więc jeśli on zatrzymał się w miejscu niedozwolonym to według prawa taki pojazd można ominąć. Pan napisał że pieszy nie musiał się zatrzymać, a on według tego co jest napisane w ustawie nie miał prawa się zatrzymać w tej sytuacji więc można było go ominąć bo jak można ustąpić pierwszeństwa pieszemu skoro pieszy tego pierwszeństwa nie posiada? :))
Skąd ten lewy kierunkowskaz na rondzie? Co to na bzdurna moda?Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest rozwinięciem drogi z wyjazdami w prawo. Dlaczego więc ten lewy kierunkowskaz? Proszę o przepis kodeksu drogowego, który nakazuje na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym włączać lewy kierunkowskaz... Nawet sam Pan zauważa "późno lewy kierunkowskaz wyłączył" to wprowadza w błąd.. tylko zjazd z ronda sygnalizujemy prawym kierunkowskazem... Tak się dzieje w całej Europie...
@@Prawkoplus Elbląg to jedno z tych miast, gdzie gdyby nie włączył tego lewego kierunkowskazu, mógłby otrzymać informację, iż jest to błąd w zadaniu. Wszystkie szkoły które uczą w Elblągu tego uczą. W Gdańsku, który jest co prawda w województwie obok, ale blisko, nie ma takiego wymogu. Co do samej "mody" to przepisy w sumie nie są precyzyjne i jak widać ciągle jest to różnie respektowane w różnych wordach :) Super że w końcu pojawił się Pan w Elblągu :) @Rafa tak uczą, w Wordzie tak wymagają, nic na to nie poradzisz.
To może ja inaczej odpowiem - zwróć uwagę (skoro jak rozumiem jesteś z Elbląga) bo ja zwróciłem na to uwagę, że Policja WRD tez nie ma problemu i zawsze włącza lewy kierunkowskaz przed soro. Może to o czymś świadczy? Może nie o modzie a o przepisach? Może niektórzy zwyczajnie ich nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć?
Dobry wieczór Panie Filipie. Bardzo miło ogląda się Pana wraz ze wszelkimi uwagami w trakcie filmu. Zwraca Pan uwagę na mnóstwo rzeczy pomijanych na kursie. Mam też pytanie o frontalna kamere, jakiego modelu Pan używa? Czy używana Pan jakichś dodatkowych filtrów? Pieknie wygląda obraz z niej.
Dziękuję! Używam tam kilku różnych kamer w zależności od niezbędnej ogniskowej w danym momencie. Najczęściej GP10 i Sony ZV-10e Ale szczerze mówiąc nie "napalam się" na wyjątkową jakość bo tu o merytoryczny przekaz chodzi a nie Oscary. Ale fakt, obraz bywa korygowany programowo.
Ja się zapytam. Czemu te długie włączone cały czas? :P Odnośnie motywu z zatrzymaniem się i przepuszczeniem pieszych. Super, że jest przepis odnośnie tego, że pieszy ma pierwszeństwo w sytuacji gdzie nie ma sygnalizacji, tylko szkoda, że każdy z pieszych zapomina o tym aby wcześniej bezwzględnie się zatrzymać przed przejściem i zobaczyć czy coś jedzie. Każdy kierowca wie, że samochód w miejscu się nie zatrzyma.
Panie Filipie, czy w związku ze strajkami w WORDach, przewiduje Pan jakiś kod rabatowy na filmy tras egzaminacyjnych, tak jak miało to miejsce jakiś czas temu? Pozdrawiam.
Panie Filipie ja mam takie pytanie troszkę z innej beczki otóż. Jestem na egzaminie przed wyjazdem na rondo (czekam) i widzę, że samochód na rondzie włączył kierunkowskaz zjazdowy. To jest dla mnie znak, że mogę wjechać na rondo bo ten będzie wyjeżdżał. Jednakże ten samochód nie wykonał manewru zjazdu (okazało się że zbyt szybko wrzucił kierunkowskaz) ja wjeżdżam na to rondo a ten samochód gwałtownie hamuje co więcej trąbi i jest niebezpieczeństwo kolizji (na szczęście do niej nie dochodzi). Czy zachodzi tu wymuszenie pierwszeństwa i egzamin zostałby przerwany ? (samochód popełnił błąd źle sygnalizując manewr, mogłoby to być także świadome działanie, w celu uniemożliwienia kandydatowi zdania egzaminu). A gdyby doszło do kolizji to kto w tej sytuacji ponosi winę?. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam MJ
Wydaje mi się że zależy od egzaminatora, jeden by to zrozumiał a inny by oblał, chociaż myślę że większość by chyba wystawiła wynik negatywny. A co do kolizji, to raczej była by to twoja wina, raz widziałem filmik, gdzie jakiś gość jechał samochodem pod prąd, osoba która nagrywała, jakimś cudem się z nim zderzyła, tamten dostał mandat jedynie za jazdę pod prąd, a osoba która miała w samochodzie kamerkę - mandat za nieustąpienie pierwszeństwa + kolizję.
@@maciejwolkowicz. nie można dostać mandatu za wymuszenie pierwszeństwa, skoro gościu który jechał pod prąd popełnił wykroczenie do niestosowania się do swojego pasa
Sytuacja bardzo często spotykana na polskich drogach. Widziałem już bardzo dużo filmików takiego typu na innych kanałach z wypadkami. Wina leży po stronie wjeżdżającego na rondo (wymuszenie pierwszeństwa), ponieważ pojazd znajdujący się na rondzie ma pierwszeństwo. Trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Przed wjechaniem na rondo lub skrzyżowanie musisz mieć pewność, że osoba wykona manewr, który zasygnalizowała. W starszych samochodach nie masz odbijacza, który po wyprostowaniu kół wyłączy kierunkowskaz. Często też niektóre osoby nawet nie są świadome, że mają włączony kierunkowskaz. Pamiętaj, żeby wjeżdżać na rondo (lub skrzyżowanie) dopiero jak widzisz, że na nikim nie wymusisz pierwszeństwa.
Gdzie widać dokładnie w Elblągu, kiedy się kończy strefa ograniczonej prędkości (40km/h)? Ciężko mi powiedzieć, dokąd ta strefa sięga, bo nigdy nie widziałam żadnego znaku, który ją odwołuje i nie wiem, kiedy mogę już jechać np. 50km/h bez tej wiedzy.
Gdyby wszystkie przepisy jak na pokazowkach egzaminacyjnych byly pokazywane to cale miasta by stały do tego ogrqniczenia predkosci i faktycznie rower miejski byl by szybszy w wielu przypadkach
Bez przesady, niby w jaki sposób stosowanie się do znaków stop, pierwszeństwa czy ograniczeń prędkości ma wpłynąć negatywnie na ruch w mieście? Chyba właśnie odwrotnie, to NIE stosowanie do tych znaków powoduje zatory, bo ten wymusi, ten się wciśnie, ten kogoś potrąci, ten na znaku stop sobie jedzie i powoduje kolizje, a potem przez takich stoję w zatorze 2h aż złożą wszystkie części pieszego jak puzzle, bo audica postanowiła pocisnąć po mieście 70 km/h.
@@jakubstokosa590 rozrysuj sobie rondo na kartce, zobaczysz tam prostą z wieloma wjazdami i postaw znaki skrzyżowanie równorzędne przed każdym wjazdem, i zobacz ilu pojedzie z pierwszeństwem.
Panie Filipie czemu na skrzyżowaniach taki duży odstęp miedzy pojazdami jest to tamowanie ruchu i zwalnianie ( miej pojazdów opuści przez Pana skrzyżowania ). Pozdrawiam
Wręcz odwrotnie. Przyrost prędkości to największy czynnik "marnowania" czasu. Gdyby wszyscy zatrzymywali się w odległości, pozwalającej ruszyć równo z pojazdem poprzedzającym liczba pojazdów, które zdążyły przejechać w tym cyklu byłaby znacznie większa. nie bez powodu tak często zamontowane są powtórzone sygnalizatory nad jezdnią. Wszyscy widza zapalenie czerwonego z żółtym i na zielonym razem ruszają. A jak jest w praktyce?? ruszają po kolei zatem czas "marnowany" na przyrost prędkości zamiast jeden mnoży się przez liczbę pojazdów.
Mam pytanie , dlaczego robi się z mlodych kierowców ,,kaleki "zmuszając ich do trzymania ciągle obu rąk na kierownicy? Do tej pory nie mogę oduczyć tej bzdury mojej córki. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych robiłem prawko, ćwiczyliśmy kręcenie ósemek jedną ręką . Ciekawe jak prowadzą egzaminatorzy ? Ten kto to wymyślił powinien się zbadać , najlepiej w WOMP . Tyle że tam taki sam system a ,, kruk krukowi oka nie wykole "
Teraz na wszystkich kursach z bezpiecznej jazdy (na kurach z poślizgami, nagłym hamowaniem itp, a nie kursem do prawo jazdy) wszyscy wykładowcy uczą, żeby trzymać obie ręce na kierownicy. Sam byłem na takim szkoleniu i mogę zapewnić, że jedną ręką nie jest możliwe wyjście z nagłego poślizgu lub sytuacji aquaplaningu, uderzenia lub nagłego hamowania wynikającego z sytuacji na drodze. Kręcenie jedną ręką nie gwarantuje bezpiecznego wykonania manewru. Wspominając o nauce jazdy sprzed 30 lat powinien Pan uważać na słowa,. To kiedyś nauka jazdy była chora i poziom zabezpieczeń w pojazdach był chory. Na początku lat 90-tych ilość samochodów, zwłaszcza tych z dużą mocą była bardzo małą. W latach 90-tych mało kto dbał o bezpieczeństwo ( kto używał pasów bezpieczeństwa, chyba tylko pojazdy klasy premium miały coś takiego jak poduszki powietrzne - w maluchach, polonez i "dużych" fiatach nie kojarzę takich zabezpieczeń jak poduszki powietrzne, do tej pory kojarzę dowcipy, że strefa zgniotu w maluchu jest taka sama jak w volvo - kończy się na silniku ;) )
Co do sytuacji, w której motocyklista się zatrzymał, bo pewnie zauważył policję(tak zakładam). Znając życie policja zawróciłaby za delikwentem i próbowała wcisnąć mandat, bo sami nie znają dobrze przepisów. Sam bym tak zrobił, tzn. zatrzymał się, mimo że pieszy był w huj daleko ode mnie, bo nie mam zamiaru użerać się z policją...
Nie dziwię się, że byś tak zrobił. Nie znasz nie tylko przepisów ale i j.polskiego. Myślę, że teza o tym, jakoby policjanci nie znali dobrze przepisów Tobie nie przystoi.
@@Prawkoplus Moja reakcja była identyczna, jak u Ciebie, zastanawiałem się, dlaczego hamuje, skoro ledwo weszła kobiecina, a przecież nie ma jej bezpośrednio przed kołami. Dokładnie to zapamiętałem, jak instruktorka zapytała mnie na kursie "po co to zatrzymanie?", wtedy mi wyjaśniła gdzie i kiedy kogoś przepuścić, a kiedy mogę jechać. Na pozór proste pytanie, jakie mam szanse przeciwko policji, bez kamery, która by jasno by wykazała, że osoba będąca na przejściu jest jeszcze daleko przed osią jezdni? Dlatego bym tak zrobił, bo nie chcę się licytować z policjantami, gdzie jest słowo obywatela, który nie ma jak udowodnić zdarzenia przeciwko słowu urzędnika państwowego, który reprezentuje władzę wykonawczą, która często myśli, że sprawuję też władzę ustawodawczą. Nie kłóćmy się o znajomość J. polskiego, bo w Twoim zdaniu złożonym brakuje przecinka przed spójnikiem przeciwstawnym, przecinka lub spójnika między dwoma czasownikami 😃 Nazwy własne piszemy wielką literą przy okazji😉 Chyba, że chodziło o ubogi zasób słów, to się zgodzę 😁 Teza faktycznie nie przystoi. Wrzuciłem wszystkich do jednego worka, a nie powinienem, przepraszam zatem. Po prostu doświadczenie z policyjnymi ignorantami w prawie (szczególnie podczas C-19, gdzie nagminnie łamali prawa obywatela, nie potrafili podać podstaw prawnych itp.). Zatem proszę o wytłumaczenie, w jaki sposób obronić się przed pewnym niekompetentnym funkcjonariuszem, jeśli jednak by policja pojechała za tym gościem na motocyklu? Jak im udowodnić bez nagrania, że pieszy był jeszcze za osią jezdni? Dokręcę śrubkę na koniec🤠 Materiały, które udostępniasz, są świetne, nawet jeśli mamy inny punkt widzenia, co do zachowań przy policji.
Znajomość i rozumienie przepisów oraz dobra kamera na udowodnienie stanu faktycznego. Do tego determinacja w dochodzeniu swojego. I zapewniam Cię, że wcale nie jest tak, że większość policjantów za wszelką cenę chce wystawiać nieuczciwie mandaty.
no wlasnie, zeby ustapic trzeba zauwazyc. Powodzenia w zauwazaniu rozpedzonego roweru wyjezdzajacego z miejsca gdzie go nie widac bo jest takich wiele. Przepis strasznie glupi. Przejscie powinno byc jak stop. Pieszy/rowerzysta/hulajnogarz powinien zatrzymac sie na te 2 sekundy zeby sie rozejrzec i wtedy przechodzic. Glupi przepis
Fajnie, że w końcu w Elblągu :) Super się ogląda już po zdanym egzaminie.
cudownie sie oglada po zdanym prawku, dziekuje Panu także za pomoc😍
Dziękuję, cieszę się, że pomogłem i Gratuluję sukcesu!
Co do sytuacji z 19:34 to niestety, uczą nas, że jeżeli samochody z jednej strony się zatrzymają, to my też musimy. Instruktorzy tłumaczą to tym, że nie jest to przejście dwuetapowe i nie możemy po nim przejechać, jeżeli pieszy już na nie wejdzie.
W takim razie zalecam szybką zmianę instruktora bo obecny nie rozumie najważniejszego przepisu p.r.d.
W tym przypadku nie mówimy o tym czy to dwa czy jedno przejście. Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Chodzi o definicję czynności, jaką mamy wykonać czyli USTĄPIĆ PIERWSZEŃSTWA. Czym jest to ustąpienie - podałem cytat z Ustawy.
Super filmiki Panie Filipie! To że widać pedały samochodu to jest mega pomocą! Gdyby jeszcze można było ciut poszerzyć zdjęcie samego Biegu, bo czasem czwarty bieg wygląda jakby to był bieg drugi- z powodu wąskiego kadrowania. Nawet gdyby trzeba było trochę zwężyć ujęcie prawego lusterka na rzecz szerszego pokazania Biegu i jego sterowania.Pana pokaz manewru nóg jest dla mnie centralnym momentem nauki jazdy. Z podziękowaniem, Anna
Dziękuję za docenienie i.. za bardzo ważną uwagę. Zastanowię się nad tym :) Prawda jest taka, że drążek zmiany biegów tak naprawdę w wielu samochodach nie ma dużej różnicy w pozycji miedzy 4 a 2 biegiem i tak "na oko" czasem trudno dostrzec który bieg jest włączony :/ To bardziej kwestia pamięci ruchowej i wyczucia "obroty vs prędkość". Pomyślę! :)
@@Prawkoplus Dziękuję bardzo za Pana odpowiedź. Anna
W 19:34 zarówno motocyklista jak i Pan ma OBOWIĄZEK ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się już na pasach. To nie jest przejście dwuetapowe. Pozdrawiam
@Aga Ta
ZGADZAM SIĘ ABSOLUTNIE! CIĄŻYŁ TAKI OBOWIĄZEK NA MOTOCYKLIŚCI I NA MNIE. JAK NAJBARDZIEJ. ALE PO CO SIĘ ZATRZYMYWAĆ PYTAM ? ? ? Nie miało to sensu i rozsądnego uzasadnienia.
@krysb32. A w jakim celu?
Bardzo fajny pomysł. Kciuk do góry za to.
Dzięki panu zdałam dzisiaj egzamin🎉
Gratuluję!
Będzie kiedyś trasa egzaminacyjna z Wordu Chojnice. Super są te filmy które Pan nagrywa z przebiegów egzaminów praktycznych na prawo jazdy.
Będzie cały pakiet - jak w pozostałych ośrodkach. Proszę śledzić FB i www.prawko.plus
1:09 dlaczego dał Pan lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo ?
Bo taki jest wymysł egzaminatorów w niektórych miastach
też właśnie jestem zdziwiony, na takim rondzie się daje tylko prawy kierunkowskaz przy zjeździe, był nawet wyrok o tym.
Bo jeżdżę zgodnie z przepisami określonymi w Ustawie prawo o ruchu drogowym
Skonsultuj swoje informacje z radcą prawnym, który dokładnie Ci wytłumaczy o co chodziło w wyrokach z Gliwic i Lublina (bo je masz na myśli). Podpowiem tylko, że sądy administracyjne (a to o orzeczeniach takich sądów mowa ) orzekają w sprawach administracyjnych a nie dotyczących przestrzegania przez obywateli przepisów prawa o ruchu drogowym, do których przeznaczone są karne wydziały sądów.
@@Prawkoplus który dokładnie przepis o tym mówi?
Widzę, że Pan chyba też ma problemy z znajomością przepisów. To nie było przejście dwu etapowe a pieszy był już na pasach. Fajnie jest każdemu zwracać uwagę i uważać się za wielkiego znawcę.
Radosław Baczek - zastanawiam się jak udało Ci się napisać ten post skoro nie potrafisz czytać?
@@Prawkoplus Patrząc na datę premiery filmiku to osoba na motorze/skuterze postąpiła poprawnie.
@ Radosław Baczek a gdzie tutaj byłoby nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu ? Przejście dwuetapowe i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, to dwa różne tematy. Widzę, że sporo osób ci polajkowało komentarz, a więc na ten moment mamy 14 osób, które nie znają się na przepisach. Oby nie było ich więcej :)
Nie odpowiadam za brak umiejętności czytania ze zrozumieniem prostego tekstu przez niektórych polskich funkcjonariuszy. Polecam jednak WIDZĘ i asertywność na miejscu zdarzenia.
Fajna jazda! Pozdrawiam z Polic🖐
13:38 Głupszego oznakowania nie widziałem nigdy. Wcale się nie dziwię, że zestresowana osoba nie zauważyła schowanego znaku stop. I jeszcze bardziej mnie nie dziwi, że egzaminatorzy tamtędy jeźdzą.
egzaminatorzy uwielbiają takie smaczki, przynajmniej Ci w Elblągu
Elbląg - Zdawałem egzamin praktyczny w 2021r .u Pana Dariusza L. - Zdane za pierwszym razem.PS: Elbląg to Piękne miasto .Pozdrawiam.
3:37 W tym miejscu występuje chyba sprzeczność znaków poziomych z pionowymi.Kilka sekund wcześniej mamy znak USTĄP PIERSZENŚTWA,natomiast dojeżdzając do skrzyżowania jest linia ciągła wyglądająca jak linia P-12.Ten sam temat jest w mojej miejscowości,gdzie były trójkąty na jezdni,ale zostały zamalowane linią ciągłą natomiast znak USTĄP PIERSZEŃSTWA został :)
To zapytam tak: A czy P-12 nie oznacza obowiązku ustąpienia pierwszeństwa?
@@Prawkoplus Owszem oznacza,ale tutaj żeby była zgodność ze znakiem USTĄP PIERSZEŃENSTWA należy zastosować trójkąty a nie P-12
Gdzie ty widzisz tę linię ciągłą?
Zgadza się. Tak byłoby poprawniej.
Bardzo lubie pana materiały, a nawet można powiedzieć, że jestem fanem, ale w 19:30 motocyklista popełnił bład i zatrzymał się w miejscu niedozwolonym co jest uzasadnione w art.49 PoRD więc pan nie ominąłby pojazdu który zatrzymał sie w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym ponieważ pieszy nie miał pierwszeństwa tylko ominąłby pan pojazd który zatrzymał się w miejscu niedozwolonym, a to już jest dozwolone przez przepisy. Pozdrawiam
No nie. To, że motocyklista nie musiał się zatrzymać nie oznacza, że dla mnie przepis traci wartość. Zatrzymał się z celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zatem na mnie spoczywał zakaz jego ominięcia. Gdyby ustawodawca uzależniał moje zachowanie od prawidłowości wykonania jego obowiązku to by to zapisał w ustawie vide Art. 49 ust.2 pkt 2 p.r.d (...prawidłowo zaparkowanego...)
@Prawkoplus Rozumiem natomiast nie mógł się zatrzymać w celu ustąpienia pieszemu skoro pieszy nie znajdował się na drodze z pierwszeństwem. Nie był wchodzącym tak jak to mówi przepis , a motocyklista zatrzymał się przed przejściem przez co popełnił wykroczenie więc jeśli on zatrzymał się w miejscu niedozwolonym to według prawa taki pojazd można ominąć. Pan napisał że pieszy nie musiał się zatrzymać, a on według tego co jest napisane w ustawie nie miał prawa się zatrzymać w tej sytuacji więc można było go ominąć bo jak można ustąpić pierwszeństwa pieszemu skoro pieszy tego pierwszeństwa nie posiada? :))
A w którym miejscu rozpoczęła się strefa 40 km/h?
po co te kierunki w lewo na rondzie?
Po co w ogóle widać za kierownicę? Lepiej autobusem.
@@Prawkoplus "widać za kierownicę"?
Skąd ten lewy kierunkowskaz na rondzie? Co to na bzdurna moda?Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest rozwinięciem drogi z wyjazdami w prawo. Dlaczego więc ten lewy kierunkowskaz? Proszę o przepis kodeksu drogowego, który nakazuje na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym włączać lewy kierunkowskaz... Nawet sam Pan zauważa "późno lewy kierunkowskaz wyłączył" to wprowadza w błąd.. tylko zjazd z ronda sygnalizujemy prawym kierunkowskazem... Tak się dzieje w całej Europie...
To mało Pan bywa w tej Europie i słabo zna obowiązujące przepisy. Pozdrawiam!
@@Prawkoplus Elbląg to jedno z tych miast, gdzie gdyby nie włączył tego lewego kierunkowskazu, mógłby otrzymać informację, iż jest to błąd w zadaniu. Wszystkie szkoły które uczą w Elblągu tego uczą. W Gdańsku, który jest co prawda w województwie obok, ale blisko, nie ma takiego wymogu. Co do samej "mody" to przepisy w sumie nie są precyzyjne i jak widać ciągle jest to różnie respektowane w różnych wordach :) Super że w końcu pojawił się Pan w Elblągu :)
@Rafa tak uczą, w Wordzie tak wymagają, nic na to nie poradzisz.
@@Prawkoplus przed rondem bez swiatel nie wlacza sie kierunkowskazu lewego
To może ja inaczej odpowiem - zwróć uwagę (skoro jak rozumiem jesteś z Elbląga) bo ja zwróciłem na to uwagę, że Policja WRD tez nie ma problemu i zawsze włącza lewy kierunkowskaz przed soro. Może to o czymś świadczy? Może nie o modzie a o przepisach? Może niektórzy zwyczajnie ich nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć?
@Marcin Po co zajmować się plotkami??
Jak ja się cieszę że nie muszę teraz egzaminu zdawać
Pro tip: przestrzegaj przepisów.
zapraszam do Tychów!
Dobry wieczór Panie Filipie. Bardzo miło ogląda się Pana wraz ze wszelkimi uwagami w trakcie filmu. Zwraca Pan uwagę na mnóstwo rzeczy pomijanych na kursie. Mam też pytanie o frontalna kamere, jakiego modelu Pan używa? Czy używana Pan jakichś dodatkowych filtrów? Pieknie wygląda obraz z niej.
Dziękuję! Używam tam kilku różnych kamer w zależności od niezbędnej ogniskowej w danym momencie. Najczęściej GP10 i Sony ZV-10e Ale szczerze mówiąc nie "napalam się" na wyjątkową jakość bo tu o merytoryczny przekaz chodzi a nie Oscary. Ale fakt, obraz bywa korygowany programowo.
ten kierunek w lewo na rondzie to porażka
Ja się zapytam. Czemu te długie włączone cały czas? :P
Odnośnie motywu z zatrzymaniem się i przepuszczeniem pieszych. Super, że jest przepis odnośnie tego, że pieszy ma pierwszeństwo w sytuacji gdzie nie ma sygnalizacji, tylko szkoda, że każdy z pieszych zapomina o tym aby wcześniej bezwzględnie się zatrzymać przed przejściem i zobaczyć czy coś jedzie. Każdy kierowca wie, że samochód w miejscu się nie zatrzyma.
Musisz uzupełnić znajomość świateł i ich kontrolek.
To nie są długie - to światła mijania
Czy można liczyć na filmik z egzaminu z Płocka?
Jezu, a nie mogliście tego nagrać jakoś tak.. 4 lata wcześniej, może nie musiałabym 8 razy podchodzić do egzaminu XD
kiedy siedlce
Ło ja mam w środę i takie coś znajduję!
To jest tylko "reklama".
Tu jest znacznie więcej a właściwie wszystko:
prawko.plus/kurs/2606/elblag
Panie Filipie, czy w związku ze strajkami w WORDach, przewiduje Pan jakiś kod rabatowy na filmy tras egzaminacyjnych, tak jak miało to miejsce jakiś czas temu? Pozdrawiam.
Panie Filipie ja mam takie pytanie troszkę z innej beczki otóż. Jestem na egzaminie przed wyjazdem na rondo (czekam) i widzę, że samochód na rondzie włączył kierunkowskaz zjazdowy. To jest dla mnie znak, że mogę wjechać na rondo bo ten będzie wyjeżdżał. Jednakże ten samochód nie wykonał manewru zjazdu (okazało się że zbyt szybko wrzucił kierunkowskaz) ja wjeżdżam na to rondo a ten samochód gwałtownie hamuje co więcej trąbi i jest niebezpieczeństwo kolizji (na szczęście do niej nie dochodzi). Czy zachodzi tu wymuszenie pierwszeństwa i egzamin zostałby przerwany ? (samochód popełnił błąd źle sygnalizując manewr, mogłoby to być także świadome działanie, w celu uniemożliwienia kandydatowi zdania egzaminu). A gdyby doszło do kolizji to kto w tej sytuacji ponosi winę?. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam MJ
Wydaje mi się że zależy od egzaminatora, jeden by to zrozumiał a inny by oblał, chociaż myślę że większość by chyba wystawiła wynik negatywny. A co do kolizji, to raczej była by to twoja wina, raz widziałem filmik, gdzie jakiś gość jechał samochodem pod prąd, osoba która nagrywała, jakimś cudem się z nim zderzyła, tamten dostał mandat jedynie za jazdę pod prąd, a osoba która miała w samochodzie kamerkę - mandat za nieustąpienie pierwszeństwa + kolizję.
winę ponosi ten który zjeżdżał z ronda za źle zasygnalizowany i wykonany manewr
@@maciejwolkowicz. nie można dostać mandatu za wymuszenie pierwszeństwa, skoro gościu który jechał pod prąd popełnił wykroczenie do niestosowania się do swojego pasa
Sytuacja bardzo często spotykana na polskich drogach. Widziałem już bardzo dużo filmików takiego typu na innych kanałach z wypadkami. Wina leży po stronie wjeżdżającego na rondo (wymuszenie pierwszeństwa), ponieważ pojazd znajdujący się na rondzie ma pierwszeństwo. Trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Przed wjechaniem na rondo lub skrzyżowanie musisz mieć pewność, że osoba wykona manewr, który zasygnalizowała. W starszych samochodach nie masz odbijacza, który po wyprostowaniu kół wyłączy kierunkowskaz. Często też niektóre osoby nawet nie są świadome, że mają włączony kierunkowskaz. Pamiętaj, żeby wjeżdżać na rondo (lub skrzyżowanie) dopiero jak widzisz, że na nikim nie wymusisz pierwszeństwa.
@@maciejwolkowicz. dziękuje za odpowiedź
Będzie Lubań?
Gdzie widać dokładnie w Elblągu, kiedy się kończy strefa ograniczonej prędkości (40km/h)? Ciężko mi powiedzieć, dokąd ta strefa sięga, bo nigdy nie widziałam żadnego znaku, który ją odwołuje i nie wiem, kiedy mogę już jechać np. 50km/h bez tej wiedzy.
Minuta 4:03
Ładne miasto
będzie trasa egzaminacyjna Puławy?
nie zatrzymac sie na stopie na egzaminie to tak jak nie wiedziec gdzie przekrecic kluczyk
Ten akurat jest wyjątkowo nieszczęśliwie postawiony i młody kierujący może mieć z nim problem, jeżeli nie zna tego miejsca. Wiele takich miejsc.
Witam, będą Chojnice? :)
Tak, może jeszcze w tym roku.
Fajnie jutro tam zdaję
To trochę późno na pobranie całego pakietu VOD - chyba, że całą noc spędzisz na oglądaniu :)
Powodzenia nie ma się czego bać Elbląg nie jest aż tak ciężki wiem bo sama zdawałam nie tak dawno 🙂
Daj znać jak poszło trzymam kciuki 👍✊
Zdane?
@@Kolejowy_Szczecin niestety nie w 40 minucie sama się oblalam 🙈 wyjeżdżając z bramy wymusiłam
Dzień dobry :) czy ma Pan w planach odwiedzenie Sochaczewa?
Owszem, ale kolejka długa..
@@Prawkoplus dziękuję za odpowiedź! pozdrawiam :)
Gdyby wszystkie przepisy jak na pokazowkach egzaminacyjnych byly pokazywane to cale miasta by stały do tego ogrqniczenia predkosci i faktycznie rower miejski byl by szybszy w wielu przypadkach
Bez przesady, niby w jaki sposób stosowanie się do znaków stop, pierwszeństwa czy ograniczeń prędkości ma wpłynąć negatywnie na ruch w mieście? Chyba właśnie odwrotnie, to NIE stosowanie do tych znaków powoduje zatory, bo ten wymusi, ten się wciśnie, ten kogoś potrąci, ten na znaku stop sobie jedzie i powoduje kolizje, a potem przez takich stoję w zatorze 2h aż złożą wszystkie części pieszego jak puzzle, bo audica postanowiła pocisnąć po mieście 70 km/h.
Mam pytanie, dlaczego przed rondem, gdy nie ma znaków ustąp pierwszeństwa należy ustępować wszystkim wjeżdżającym na nie?
Zasada prawej ręki. Na rondzie, wjeżdżający są po twojej prawej stronie więc ich musisz przepuścić
Bo wtedy jest traktowane jak zwykłe skrzyżowanie i stosowana jest zasada "prawej ręki"
@@kamillokamillo4678 No moment. To przecież jedno skrzyżowanie to pierwszeństwo powinien mieć ten z prawej strony a nie każdy!
@@jakubstokosa590 rozrysuj sobie rondo na kartce, zobaczysz tam prostą z wieloma wjazdami i postaw znaki skrzyżowanie równorzędne przed każdym wjazdem, i zobacz ilu pojedzie z pierwszeństwem.
czy możemy się spodziewać nagrania z Krakowa?
Być może w Listopadzie
siemka nagraj odc jak zdac prawko w chojnicach
Będzie kiedyś Bydgoszcz?
Tak
Jakie następne miasto? 😇
Krosno
@@Prawkoplus xD
Będzie bytom?
Będzie
Panie Filipie czemu na skrzyżowaniach taki duży odstęp miedzy pojazdami jest to tamowanie ruchu i zwalnianie ( miej pojazdów opuści przez Pana skrzyżowania ). Pozdrawiam
Wręcz odwrotnie. Przyrost prędkości to największy czynnik "marnowania" czasu. Gdyby wszyscy zatrzymywali się w odległości, pozwalającej ruszyć równo z pojazdem poprzedzającym liczba pojazdów, które zdążyły przejechać w tym cyklu byłaby znacznie większa. nie bez powodu tak często zamontowane są powtórzone sygnalizatory nad jezdnią. Wszyscy widza zapalenie czerwonego z żółtym i na zielonym razem ruszają. A jak jest w praktyce?? ruszają po kolei zatem czas "marnowany" na przyrost prędkości zamiast jeden mnoży się przez liczbę pojazdów.
Mam pytanie , dlaczego robi się z mlodych kierowców ,,kaleki "zmuszając ich do trzymania ciągle obu rąk na kierownicy? Do tej pory nie mogę oduczyć tej bzdury mojej córki. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych robiłem prawko, ćwiczyliśmy kręcenie ósemek jedną ręką . Ciekawe jak prowadzą egzaminatorzy ? Ten kto to wymyślił powinien się zbadać , najlepiej w WOMP . Tyle że tam taki sam system a ,, kruk krukowi oka nie wykole "
To pytanie z fałszywą tezą
Teraz na wszystkich kursach z bezpiecznej jazdy (na kurach z poślizgami, nagłym hamowaniem itp, a nie kursem do prawo jazdy) wszyscy wykładowcy uczą, żeby trzymać obie ręce na kierownicy. Sam byłem na takim szkoleniu i mogę zapewnić, że jedną ręką nie jest możliwe wyjście z nagłego poślizgu lub sytuacji aquaplaningu, uderzenia lub nagłego hamowania wynikającego z sytuacji na drodze. Kręcenie jedną ręką nie gwarantuje bezpiecznego wykonania manewru. Wspominając o nauce jazdy sprzed 30 lat powinien Pan uważać na słowa,. To kiedyś nauka jazdy była chora i poziom zabezpieczeń w pojazdach był chory. Na początku lat 90-tych ilość samochodów, zwłaszcza tych z dużą mocą była bardzo małą. W latach 90-tych mało kto dbał o bezpieczeństwo ( kto używał pasów bezpieczeństwa, chyba tylko pojazdy klasy premium miały coś takiego jak poduszki powietrzne - w maluchach, polonez i "dużych" fiatach nie kojarzę takich zabezpieczeń jak poduszki powietrzne, do tej pory kojarzę dowcipy, że strefa zgniotu w maluchu jest taka sama jak w volvo - kończy się na silniku ;) )
Co do sytuacji, w której motocyklista się zatrzymał, bo pewnie zauważył policję(tak zakładam). Znając życie policja zawróciłaby za delikwentem i próbowała wcisnąć mandat, bo sami nie znają dobrze przepisów. Sam bym tak zrobił, tzn. zatrzymał się, mimo że pieszy był w huj daleko ode mnie, bo nie mam zamiaru użerać się z policją...
Nie dziwię się, że byś tak zrobił. Nie znasz nie tylko przepisów ale i j.polskiego. Myślę, że teza o tym, jakoby policjanci nie znali dobrze przepisów Tobie nie przystoi.
@@Prawkoplus Moja reakcja była identyczna, jak u Ciebie, zastanawiałem się, dlaczego hamuje, skoro ledwo weszła kobiecina, a przecież nie ma jej bezpośrednio przed kołami. Dokładnie to zapamiętałem, jak instruktorka zapytała mnie na kursie "po co to zatrzymanie?", wtedy mi wyjaśniła gdzie i kiedy kogoś przepuścić, a kiedy mogę jechać. Na pozór proste pytanie, jakie mam szanse przeciwko policji, bez kamery, która by jasno by wykazała, że osoba będąca na przejściu jest jeszcze daleko przed osią jezdni? Dlatego bym tak zrobił, bo nie chcę się licytować z policjantami, gdzie jest słowo obywatela, który nie ma jak udowodnić zdarzenia przeciwko słowu urzędnika państwowego, który reprezentuje władzę wykonawczą, która często myśli, że sprawuję też władzę ustawodawczą.
Nie kłóćmy się o znajomość J. polskiego, bo w Twoim zdaniu złożonym brakuje przecinka przed spójnikiem przeciwstawnym, przecinka lub spójnika między dwoma czasownikami 😃 Nazwy własne piszemy wielką literą przy okazji😉 Chyba, że chodziło o ubogi zasób słów, to się zgodzę 😁
Teza faktycznie nie przystoi. Wrzuciłem wszystkich do jednego worka, a nie powinienem, przepraszam zatem. Po prostu doświadczenie z policyjnymi ignorantami w prawie (szczególnie podczas C-19, gdzie nagminnie łamali prawa obywatela, nie potrafili podać podstaw prawnych itp.).
Zatem proszę o wytłumaczenie, w jaki sposób obronić się przed pewnym niekompetentnym funkcjonariuszem, jeśli jednak by policja pojechała za tym gościem na motocyklu? Jak im udowodnić bez nagrania, że pieszy był jeszcze za osią jezdni?
Dokręcę śrubkę na koniec🤠 Materiały, które udostępniasz, są świetne, nawet jeśli mamy inny punkt widzenia, co do zachowań przy policji.
Znajomość i rozumienie przepisów oraz dobra kamera na udowodnienie stanu faktycznego. Do tego determinacja w dochodzeniu swojego. I zapewniam Cię, że wcale nie jest tak, że większość policjantów za wszelką cenę chce wystawiać nieuczciwie mandaty.
no wlasnie, zeby ustapic trzeba zauwazyc. Powodzenia w zauwazaniu rozpedzonego roweru wyjezdzajacego z miejsca gdzie go nie widac bo jest takich wiele. Przepis strasznie glupi. Przejscie powinno byc jak stop. Pieszy/rowerzysta/hulajnogarz powinien zatrzymac sie na te 2 sekundy zeby sie rozejrzec i wtedy przechodzic. Glupi przepis
Pobożne życzenia bywają piękne, ale póki co trzeba stosować się do obecnych przepisów.
przyda sie
rel
No i sie przydało