Проблемът на ТКЗСто бяха нереално високите изисквания откъм продуктивност, както и строгите наказания в случай, че не са постигнати поставените цели. Ако държавният план изисква да кажем 20 тона зърно, но ТКЗСто успее да произведе само 18, ръководството лъже в доклада, че са били произведени 21 тона, от страх. След това, централната система разпределя това производство, което на хартия е достатъчно за всички, но тъй като сумата е била фалшифициранa реално не достига за всички. Икономическа полиция е нямало и е било невъзможно да се проследи от къде произлиза недостигът. За това и имаше купони, опит да се компенсира за общата неефективност на планираната икономика. Купонната система извън време на война е изцяло абсурдна. Абсурдно е и, че държавното планиране с десетилетия е работило с фалшифицирани данни от всички сектори на икономиката без да направи нещо по въпроса.
Празни приказки! Да, Икономическа полиция нямаше, ама имаше стопанска милиция. Имаше ДС, имаше и БКП, имаше и Комитет за държавен и народен контрол (КДК). Имаше във всяко населено място и завистници, и врагове на лична основа, към председателя и секретаря, които дебнеха за пропуски и измами, повече от органите и веднага ,,топеха" по ,,вертикалата". Да, председателите слагаха за кантарджии и преброители свои хора и те лъжеха, та ако ,,нещо",.. в тях да остане ,,контрата". Докато си бяха само ТКЗС-тата беше добре общата картина, имаше естествена конкуренция между селата. Срива дойде после с въвеждането на 0:00 0:00 АПК-тата. Окрупняването в тях доведе до обезличаване и нисък контрол. Когато, някакви шефове са в някакво градче и идват само за банкетите, без да познават и хората дори, естествено, че се стигна до ,,неработене" и отвори път към кражбите. Крадеше се всичко и от всички, от метачките до председателя. Тогава вече дойдоха и дефицитите на натурата, които се компенсираха на хартия. Това беше началото на упадъка на социалистическия лагер и в частност на НРБ. ЗНАЕШЕ се и от Тодор Живков за тези процеси. Збигнев Бжежински излезе много прав със сентенция си, че: ,,Комунизмът си отиде, поради пълното непознаване на човешката природа!" Не може сульо и пульо да дойде в нашето село от майната си и да ни казва, че той е стопанина и началника на земята ни...
Качествено и истинско
Проблемът на ТКЗСто бяха нереално високите изисквания откъм продуктивност, както и строгите наказания в случай, че не са постигнати поставените цели.
Ако държавният план изисква да кажем 20 тона зърно, но ТКЗСто успее да произведе само 18, ръководството лъже в доклада, че са били произведени 21 тона, от страх. След това, централната система разпределя това производство, което на хартия е достатъчно за всички, но тъй като сумата е била фалшифициранa реално не достига за всички. Икономическа полиция е нямало и е било невъзможно да се проследи от къде произлиза недостигът. За това и имаше купони, опит да се компенсира за общата неефективност на планираната икономика. Купонната система извън време на война е изцяло абсурдна. Абсурдно е и, че държавното планиране с десетилетия е работило с фалшифицирани данни от всички сектори на икономиката без да направи нещо по въпроса.
Празни приказки! Да, Икономическа полиция нямаше, ама имаше стопанска милиция. Имаше ДС, имаше и БКП, имаше и Комитет за държавен и народен контрол (КДК). Имаше във всяко населено място и завистници, и врагове на лична основа, към председателя и секретаря, които дебнеха за пропуски и измами, повече от органите и веднага ,,топеха" по ,,вертикалата". Да, председателите слагаха за кантарджии и преброители свои хора и те лъжеха, та ако ,,нещо",.. в тях да остане ,,контрата". Докато си бяха само ТКЗС-тата беше добре общата картина, имаше естествена конкуренция между селата. Срива дойде после с въвеждането на 0:00 0:00 АПК-тата. Окрупняването в тях доведе до обезличаване и нисък контрол. Когато, някакви шефове са в някакво градче и идват само за банкетите, без да познават и хората дори, естествено, че се стигна до ,,неработене" и отвори път към кражбите. Крадеше се всичко и от всички, от метачките до председателя. Тогава вече дойдоха и дефицитите на натурата, които се компенсираха на хартия. Това беше началото на упадъка на социалистическия лагер и в частност на НРБ. ЗНАЕШЕ се и от Тодор Живков за тези процеси.
Збигнев Бжежински излезе много прав със сентенция си, че: ,,Комунизмът си отиде, поради пълното непознаване на човешката природа!"
Не може сульо и пульо да дойде в нашето село от майната си и да ни казва, че той е стопанина и началника на земята ни...
Истински филм. Мащабен. Успял е да хване голямото напрежение по време на кампанията
Мале колко е интересно да гледам тия Енисейки и форшритки ама черно бели... Щот сега ги виждам цветни и не мога да си представя как е било някога
Не трябваше да си унищожаваме земеделието и БДС, както и собственото производство на плодове и зеленчуци.
Само да попитам има ли от къде може да се гледа целия филм
Това е целият филм