Uczta - Platon - Czyta Andrzej Seweryn - Audiobook | Wolne Lektury

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2020
  • #AUDIOBOOK #Uczta #Lektury #Platon
    Uczta - Platon CAŁY AUDIOBOOK ZA DARMO
    Dorzuć się, aby uwolnić kolejną książkę: wolnelektury.pl/towarzystwo/
    Audiobook pochodzi z darmowej biblioteki internetowej Wolne Lektury.
    Ebook znajdziecie tu: wolnelektury.pl/katalog/lektu...
    - - - - - - - - -
    SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ, ŻEBY NIE PRZEGAPIĆ INNYCH AUDIOBOOKÓW!
    - - - - - - - - -
    Tłumaczenie: Władysław Witwicki
    Czyta: Andrzej Seweryn
    Reżyseria: Sebastian Witkowski
    Wszystkie nasze książki i audiobooki znajdziesz dostępne w całości za darmo na stronie www.wolnelektury.pl.
    Facebook: / wolnelektury
    Instagram: / wolnelektury
    Nasze filmy udostępnione są na wolnej licencji Licencja Wolnej Sztuki 1.3. Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, udostępniać innym i cytować a także wykorzystywać we własnej twórczości. Jednak wykorzystując zasoby z Wolnych Lektur, należy pamiętać o kilku zasadach, które znajdziesz tutaj: wolnelektury.pl/info/zasady-w...
    Audiobook nagrany w ramach projektu Wolne Lektury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Комментарии • 62

  • @karolinaszczudlo9871
    @karolinaszczudlo9871 3 года назад +8

    Piekne wykonanie , sztuka najwyzszej klasy , 🙏

  • @ghostgfmaterial
    @ghostgfmaterial 3 года назад +14

    Cudowny audiobook, ogromne dziękuję!

  • @marekbydlowski8321
    @marekbydlowski8321 Год назад +3

    A milosnik wszeteczny to taki co cialo kocha wiecej niz dusze...

  • @pawebany6382
    @pawebany6382 3 года назад +6

    Znakomity audiobook. Gratulacje!

  • @janpolanski1957
    @janpolanski1957 2 года назад +4

    piękne wykonanie, absolutnie godne tekstu.

  • @11gr94
    @11gr94 3 года назад +4

    Rewelacja. Słucham z przyjemnością.

  • @franekvetulani
    @franekvetulani Месяц назад

    Dziękuję za pięknego audiobooka! ❤

  • @pandowyjednorozec4811
    @pandowyjednorozec4811 3 года назад +6

    Słuchałam z zapartym tchem, dziękuję

  • @tobiv206
    @tobiv206 3 года назад +5

    Coś pięknego❤️❤️❤️

  • @szycez3405
    @szycez3405 3 года назад +6

    Bosko 👌 To czekamy na "państwo"

    • @WolneLekturyYT
      @WolneLekturyYT  3 года назад +4

      Postaramy się! A w międzyczasie można zajrzeć do ebooka: wolnelektury.pl/katalog/lektura/platon-panstwo/

    • @szycez3405
      @szycez3405 3 года назад +2

      @@WolneLekturyYT ❤️

  • @michabaut1779
    @michabaut1779 Год назад +1

    Dziękuję!

  • @user-hb7lj4zt3v
    @user-hb7lj4zt3v 7 месяцев назад

    Bardzo dziękuję. Cudowna interpretacja

  • @bergamium2238
    @bergamium2238 3 года назад +3

    Dodane w idealnym momencie ♡♡♡

  • @wodzimierzzima3599
    @wodzimierzzima3599 6 месяцев назад +1

    📚🍀. Witam serdecznie.

  • @kazimir225
    @kazimir225 Год назад

    🔝

  • @adzikonator
    @adzikonator 3 года назад +5

    Super, najlepiej się słucha na 1.25 prędkości ;) Leci sub

  • @suertod
    @suertod 3 года назад +1

    1:40:00

  • @marta9127
    @marta9127 2 года назад +2

    Co się wydarzy jesli brytyjski reżyser teatralny Jonathan Miller i inni artyści stwierdzają, że kochają Platona? 14 listopada 1965 roku pozwolili sobie odtworzyć, we współczesnych warunkach "Sympozjon" ("Ucztę", którą lepiej może przetłumaczyć jako "Popijawę"), a BBC wszystko nagrała😍😍😍 Jak znacie i też Was kiedyś "Uczta" zafascynowała, to ta sztuka Wam się powinna spodobać i sprowokować jeśli nie do refleksji, to do wspomnień lat studenckich ;)
    ruclips.net/video/Al9u1lal6KY/видео.html&feature=share

    • @siur130
      @siur130 Месяц назад +1

      Dzięki za link

  • @patrycha6014
    @patrycha6014 Год назад +13

    doszłam do uczty platona

  • @bochen7556
    @bochen7556 9 месяцев назад

    1:08:48

  • @magdalenanorak4466
    @magdalenanorak4466 8 месяцев назад +1

    1:10:09 XVIII
    2:08:39 XXX

  • @zuzazuzik3964
    @zuzazuzik3964 8 месяцев назад

    1:07:03 29:08

  • @Charlieband
    @Charlieband 5 месяцев назад +1

    Audiobook fajny i ksiazka fajna ale personalnie Pan S. Nie jest moralnym autorytetem, jego wypowiedzi wpasowują sie w modę.

    • @siur130
      @siur130 22 дня назад

      W jaką konkretnie modę?

  • @lynnn8277
    @lynnn8277 2 года назад

    Dlaczego audiobook zaczyna się kompletnie inaczej niż tekst na wolne lektury

    • @WolneLekturyYT
      @WolneLekturyYT  2 года назад

      W nagraniu pominęliśmy wstęp od tłumacza, czyli audiobook zaczyna się tam, gdzie właściwy tekst Platona - dokładnie w tym momencie tekstu: wolnelektury.pl/katalog/lektura/platon-uczta.html#s2

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 7 месяцев назад +1

    Wszędzie Seweryn - człowiek boi się otwarzyc klapę sedesu!!! 😂😂😂😂

  • @filippa7308
    @filippa7308 3 года назад +7

    Co za glupoty ! Tylko to bylo wazne, obcowanie z erosem, czyli starcow i mlodziencow. Obrzydliwy staruch ktory omamia mlodzienca zanim ten jeszcze zakocha sie w dziewczynie rownie mlodej i pieknej jak on sam. Dlaczego nie zakocha sie ten medrzec w rownym wiekiem drugim medrcu ?

    • @dobrawodazoteciekawostki8161
      @dobrawodazoteciekawostki8161 3 года назад +4

      Platon zachwalał związki gejowskie i pedofilne, które sam uprawiał od dzieciństwa oraz dzieciobójstwo, a więc dzisiejsze przestępstwa. Jego poglądy nie przeszkadzały w zachęcaniu innych do dzietności, ale tylko w małżeństwie. Zachęcał mężczyzn do związków pozamałżeńskich, ale nakazywał zabijać dzieci z tych związków. Grecy stworzyły ebenofilny Swiety Zakon czyli armię złożona z gejów i ich ebenofilnych partnerów. Był to szczyt góry lodowej tego co działa się powszechnie w Grecji. Mężowie greccy miewali dosyć często oprócz żony małoletnich kochanków obu płci, przy czym ofiarami częściej byli chłopcy, ponieważ Grecy w tym filozofowie uważali homoseksualizm i pedofilię za środek antykoncepcyjny... Kreta poszła jeszcze dalej, ponieważ występowała tam zoofilia męska i żeńska. Biblia zawiera opisy zoofilii żeńskiej, ale o dziwo nie zawiera jednoznacznego opisu związku lesbijskiego. Ruchy dionizyjskie w Grecji łączyły się nieraz z kanibalizmem lub jedzeniem surowego mięsa rozrywanego rękami. Wiele obyczajów starożytnych mocno zniesmaczyło by człowieka współczesnego.

    • @marta9127
      @marta9127 2 года назад +2

      Chyba absolutnie nic Pani nie zrozumiała... A szkoda.

    • @marta9127
      @marta9127 2 года назад +8

      P. S. Zresztą czytając tę książkę tylko beletrystycznie, nie zagłębiając się w kolejne warstwy znaczeń... Ten audiobook jest dość niefortunny: starszy już przecież i momentami aż zbyt jowialne wydobywający tony głos Seweryna jak i archaiczne, trącące myszką tłumaczenie Witwickiego mogą stworzyć wrażenie tych "staruchów". (Gorąco polecam angielskie, nowocześniejsze i dynamiczne, bardzo naturalne tłumaczenie Andersona, w wersji audio świetnie wydane przez SAGA Egmont, gdzie dzięki czytaniu dramatycznemu z podziałem na role i naturalnym - ani trochę nie recytatorskim, czy koturnowym - aktorskim interpretacjom poszczególnych postaci widać zarówno filozoficzną głębię dzieła, jak i jego sceniczny wręcz urok.)
      W rzeczywistości akcja "Sympozjonu" jest dobrze ustalona i wiemy, że dzieje się dokładnie w roku 416p.n.e. gdy Agaton rzeczywiście wygrał swój pierwszy agon w tragedii. Wszyscy bohaterowie dialogu to realne postaci, przedstawiciele ówczesnych ateńskich elit intelektualnych i politycznych, w momencie rozgrywania się akcji utworu są mężczyznami w przedziale mniej więcej 31-34 lata i mówią o obyczajach w swoim państwie, o kulturze, w której jako realne postaci brali udział zapewne zarówno jako bierni, młodsi partnerzy, jak i potem już jako kochankowie. Nie są więc bohaterowie Platona okropnymi staruchami niczym satyrowie czatujacymi na młodociane ofiary, lecz młodymi jeszcze przecież mężczyznami, w sile wieku właśnie, a nie u schyłku życia. Mamy więc Agatona - wybitnego tragika, Pauzaniasza - prawdopodobnie prawnika, wieloletniego kochanka Agatona, Arystofanesa - wybitnego komediopisarza, Eryksymachosa - znanego lekarza, Fajdrosa - arystokratę i intelektualistę o szerokich zainteresowaniach (dalekiego powinowatego Platona, eryximachos i Fajdros byli przyjaciółmi) oraz Alkibiadesa - wybitnego generała i ambitnego polityka. Każda niemal z tych osób odegrała istotną rolę w politycznej historii Aten. Jest też i Sokrates, filozof, ukochany przyjaciel, mistrz i nauczyciel większości z oisanych pozostałych biesiadników, ze wszystkich nich najstarszy, w momenice trwania "Uczty" ma 57 lat. Co prawda Platon wkłada im w usta swoje słowa, jednak widać, że stara się oddać atmosferę spotkania, które mogło mieć miejsce, nadać indywidualne rysy bohaterom i przedstawić ich takimi, jakimi ich Ateńczycy rzeczywiście znali. Nie wkłada im w usta języka starców, ale raczej każe im władać mową ludzi świadomych, rozentuzjazmowanych rozmową, podochoconych winem, obdarzonych wyobraźnią i intelektualną śmiałością. Nawet postać pijanego Alkibiadesa jedt świetnie zbalansowana. I w żadnym razie całość dialogu: ich przemowy, wzajemne przekomarzania, złosliwości, wyrazy uznania i nawet delikatne flirty, czy przyjacielska życzliwość i wyrozumiałość nie są tu pokazane w jakiejś zdegenerowanej, starczej formule. W warstwie beletrystycznej widać raczej u wszystkich, niezależnie od przedstawianych poglądów, wspólne wszystkim moralne dążenia. Nawet pijany w sztok Alkibiades ma w sobie jakiś tragiczny dualizm...
      No i nikt w całym utworze nie mówi, że chłopiec ma się nie zakochać w dziewczynie! Żeby to zrozumieć trzeba znać kontekst kulturowy całego greckiego homoerotyzmu. Homoseksualizm był tam traktowany zupełnie inaczej niż dzisiaj, był uznawany za element kulturotwórczy, wychowawczy, wprowadzający młodego człowieka w życie społeczne i kulturalne, polityczne i intelektualne.Wojna, teatr, olimpiada, polityka, sympozjon i agora... całe życie publiczne to była domena mężczyzn, ognisko domowe to miejsce kobiet...

    • @marjastasieniek374
      @marjastasieniek374 2 года назад +1

      @@marta9127 Dziękuję za merytoryczny komentarz.

    • @marta9127
      @marta9127 2 года назад

      @@marjastasieniek374 Cieszę się, jeśli pomógł 😁

  • @adamgrenc8279
    @adamgrenc8279 3 года назад

    powiada, powiadam, powiedzial, rozpowiadac, powiadam, i znow powiedzial i powiadal... co to za tlumaczenie? Wyciac te wszystkie "powiada" i daloby sie sluchac.

    • @mariuszrybak6139
      @mariuszrybak6139 3 года назад +1

      to wtrącenia narracyjne - bez nich dialog czyli główna część tego utworu może stać się niejasny, czyli nie wiadomo kto co kiedy mówi. Czytelnik (słuchacz) obcujący z literaturą na co dzień nie zwraca na nie uwagi o ile nie potrzebuje się zorientować w toku dialogu.
      Problem zaczyna się, gdy narracja przerasta treść dialogu wynikiem nadużycia i nagromadzenia.

    • @adamgrenc8279
      @adamgrenc8279 3 года назад

      @@mariuszrybak6139 Zaprawde nie ma Pan do czynienia z dzieckiem z przedszkola, by tak naiwnie to tlumaczyc.

    • @marta9127
      @marta9127 2 года назад

      Wyciąć?! Barbarzyńca. Choć prawda, że tłumaczenie już trąci myszką i jest dość toporne

  • @dariuszmanchester3821
    @dariuszmanchester3821 3 года назад +5

    Aż nie wierzę o czym oni gadają... wielcy filozofi a gdyby dać ich w świat dzisiejszy to zamknęliby ich w wariatkowie.... :(
    Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś bardziej... wzniosłego, czegoś wyższego, czegoś.... co nie będzie takim... bełkotem? Sam nie wiem jak to nazwać...
    W ogóle to słucham audiobooki typu ,,Obrona Sokratesa" i się rozczarowuję, bo spodziewam się czegoś najwspanialszego, czegoś unikatowego, czegoś co może się równać tylko z najwybitniejszym filozofem... a tu klapa :(
    Więcej wyniosłem z lektury Manifestu Anarchistycznego, niż z tego.

    • @deagonx6285
      @deagonx6285 3 года назад +14

      Tak z ciekawości, jeśli nie umiałbyś zrozumieć opracowań z fizyki kwantowej też byś uznał, że to bzdury? Najtęższe umysły świata czytały platona no ale jak Pan Dariusz mówi, że to bzdury to z pewnością tak jest xD ależ trzeba mieć tupet i przerośnięte ego xD

    • @aka1maru2
      @aka1maru2 3 года назад +1

      @@deagonx6285 Pfffff znalazł się... Napewno te najteższe umysły nie zachwycały się nad tym jak obiboki i zboczuchy zastanawiaja się, czy sie dziś opiją mniej czy bardziej i ich filozofie pijanskie. Najteższe umysły czytały Państwo Platona i może coś jeszcze, to są jakieś bzdury.

    • @deagonx6285
      @deagonx6285 3 года назад +2

      @@aka1maru2 Państwo jest jasno związane z ucztą ale nie dziwi mnie, że tego nie widzisz skoro zrozumiałeś tylko humorystyczny wstęp. Przerósł cię język czy to, że tekst jest metaforyczny i trzeba włożyć minimalny wysiłek w analizę zamiast dostać wszystko gotowe na tacy?

    • @aka1maru2
      @aka1maru2 3 года назад

      @@deagonx6285 No to może powiedz co wyniosłeś?

    • @diceman3219
      @diceman3219 3 года назад +1

      czuje to samo Dariuszu

  • @paweperet1357
    @paweperet1357 Год назад

    1:08:00

  • @uralphd9377
    @uralphd9377 3 года назад

    1:07:00