O turystycznym Szlaku Odry w stylu Slow Łęg w Krainie Łegów Odrzańskich

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 янв 2022
  • Klasztor Lubiąż stał się w wyjątkowym miejscem wypraw i podróży w poszukiwaniu spokoju, ciszy otoczonego odrzańską przyrodą o europejskim znaczeniu. Od strony Odry to 311 km rzeki
    Turystyczna perła baroku nazywana Śląskim Wawelem z uwagi na pochowane tu szczątki wielu książąt piastowskich, opatów i Michaela Willmana - Śląskiego Rembrandta. Na każdym kroku spotykamy się tu z pozostałościami wielkiej historii, która przybyła tu wraz z Cystersami. Wiele Śladów pozostawiła tu również św. Jadwiga, o której dawnym kulcie świadczą odrestaurowane kapliczki św. Jadwigi znajdujące się w Lasku św. Jadwigi.
    Na pagórku prawego brzegu Odry największy kompleks klasztorny na Śląsku - dawne opactwo cysterskie w Lubiążu, założone w 1175 roku. Budowla iście monumentalna, z imponującą fasadą długości 223 metrów, z której strzelają w niebo dwie wieże wysokości 68 metrów każda. To trzeba koniecznie zobaczyć! Nie można stąd odjechać bez obejrzenia Sali Książęcej. I zdjęć krajobrazu, w którym architektura wtopiła się po mistrzowsku w dolinę rzeki. Przyklasztorny park to znowu pomnikowe drzewa: platany, lipy, kasztanowce, sosny wejmutki, a także sędziwy cis. Na prawym, wysokim i urwistym brzegu doliny Odry (312 km) wznosi się kościół św. Walentego w Lubiążu. Dostać się tam najlepiej szosą z klasztoru (2 km). Po drodze, na skrzyżowaniu dróg, mijamy barokową kaplicę św. Jana Nepomucena (1729 rok). Skarpa, na której położona jest ta świątynia, porośnięta jest lasem. Znajdziemy tu ponad czterysta okazów kwitnących i owocujących bluszczy oplatających stare dęby - tak duże skupisko tej liany można zobaczyć w Polsce jeszcze tylko na wyspie Wolin.
  • ХоббиХобби

Комментарии •