Радвам се,че има и други българи,като Вас.Аз съм пенсионерка-медицинска сестра и ми е интересно да Ви слушам.Чудя се колко езика знаете.Виждала съм в предаването на Петров,а отскоро Ви открих.Благодаря Ви отново.
@ДианаСтоянова-е1я Работя с литература на български, английски, немски, холандски, руски, сърбо-хърватски, за френския обаче вече ми е нужна сериозно помощта на речника.
Госпожо, Павел е явление свише .От неговата уста извира само Истина. Достоен син на майка Болгария..................Колизеум, КолиЗей- Зейнало Колело. Поздрави😊
Благодаря за видеата,които правите и за интереса ви към траките.Вие давате възможност на много българи да се запознаят с историята ни в далечни времена.
❤Честит Празник на Независимостта!💐Бъдете здрав, свободен и независим българин, радетел за българското! ❤️🍀🌻🌹🇧🇬 Благодаря за подробното обяснение за присъствието и влиянието на балканци на Апенините през различни исторически периоди! ❤❤❤
Благодаря ти за чудесното видео! Хубави коментари от всички включили се на История БГ! Аз разбрах много Истина от твоети видеа ТРАКИЕЦО! За което Поклон за Трудът ти! Една Плияда на Тракийско присъствие! Която още търси своята истина! Ти търсиш и Истина и Героии за доказване за делото на Нашите деди! Прекрасно Видео за Нашите Корени и Присъствие! Жив и здрав да си ТРАКИЕЦО.....!!!!!
@@Sparotoc Тези хора са като макетата или избиват комплекси или са грандомани. Много ще ми бъде интересно да направите видеа за Сердите и истината за славяните.
Благодаря ви, че подробно разказвте българската история. Странно е, че-французите и англичаните ни се подиграват. Все пак-французите и англичаните пройзлизат от нас.
Благодаря за лекцията-повод за широк размисъл е засегнатата тема!Остров Сардиния с племето сарди.Интересните антични постройки.Сердика у нас-тракийското племе серди/сарди.Някъде около гр Перник-останки от кладенец.Храм?Подобни и на споменатия остров.Благодаря!
Здравейте господин Серафимов чудесно видео. Искам да попитам чувал съм че след троянската война група троянци бягайки от клането се насочват към апенините и че те са основателите на Рим и в последствие на Римската империя вярно ли е и ако е вярно също съм чувал че самите троянци са били с Тракйски корени
@asparuhmagdalinchev4587 От идването на малката група трако-трояни на Еней до основаването на Римската империя има около 1200 години. Просто няма как да свържем Еней с Октавиан Август, който даже няма претенции да е от рода на Юлиите - потомците на Еней.
@@ДилянГеоргиев-б7л Благодаря! Дано не разсърдя много хора, но пък е по-добре разочаровани и знаещи истината, отколкото излъгани и щастливи...без реален повод.
@@dimitarmitev7176 Тича е древно име, но и Панисос е древно, напълно е възможно при изворите си, а и при средното, долното течение реката да е носила различни названия. Навярно Луда Камчия е носила името Панисос - пенлива, а по средното течение да е наричана Камениста - от камъче...не мисля, че турците имат нещо общо с названието.
Здравейте ,Благодарности за историята с която ни запознавате. Имам един въпрос защо във Ватикана където е залата на Етруските не пускат Българи и Руснаци ,може ли да коментирате .Благодаря !
@@Sparotoc, това е стара история също. Говори се, че след една случка, когато българче, или русначе беше, започнало да чете етруските надписи (или транслитерациите им) все едно са му на родния език, някои там се стреснали и почнали да отказват достъпа на български и руски групи, под разни предлози, до тази зала... Чуват се различни потвърждения и отричания на това после, и не е ясно кое как е, но си заслужава да се провери 🙂
@myhometownsofia Да, има връзка с етруските, но темата реално е друга - за директното участие на наши деди в създаването на Римската империя...а такова няма. Дедите ни имат принос в развитието на хората от Лаций и др. региони, но само до там...
@@Sparotoc приятелю, ако е удобно и, ако прецениш, че тук е подходящата трибуна, с две думи можеш ли да ми дадеш малко информация за Тотис и Турма, споменати като тракийски божества. Благодаря ти.
@@IvoIYI Вл. Георгиев пише за тракийското име Rescu-turme. При анализа му е предложено значение "бърз бяг", като е добавено, че Тουρμη - Турма е епитет на [тракийската] богиня Хера [Георгиев, 1977, с. 98].
@@IvoIYI Тотис е име на богиня, която Георгиев тълкува като даваща, [Георгиев, 1977, с. 61], но аз смятам, че връзка трябва да се търси с тотна - тътна, гърмя.
Като казахте, че "блъг-ар-и" е значело висшата прослойка при мизите, ми хрумна, че и днес се ползва тази дума и то със същото значение, но леко изменена в "благо-род-ниц-и". Коренът, обаче, си е "благъ/блъгъ/бългъ". ============= И да - твърдо Ви подкрепям, че трябва да отстояваме истината, даже да ни показва в лоша светлина, отколкото добре представяща ни лъжа. ==== От доста време ме гложди една мисъл около "бриа". Да, посочихте, че в извор се казва, че това значело "град". Обаче... защо тази дума не се ползва и за втрешните области, а само по крайбрежието? Да предположим, че значи "град", но според мен, по-точно е да се "преведе" като "крайбрежен бряг". Е, съгласен ли сте с това предположение?
@KanasAudan Двама мои приятели смятат, че Брия е бряг, но Испили-брия, Брия, Алаи-брия не са на бряг. Просто се касае за богати укрепени търговски центрове и често такива центрове са на брега на морето. Името брия, или както е по-правилно врия означава укрепено място.
@@Sparotoc , само да напомня, че гърците (не сегашната смес)не са нямали ни звук, ни буква "Б". А чуждите думи са писали или с "В" при ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ или с "П" при ΠΕΛΑ. При Буревеста става мазало с Βοιρεβίστας . Римляните го пишат Burebista. Сиреч, не е много сигурно, че е "вриа", а не "бриа". Днес в Гърция се ползва звука "Б", изписвайки се като "МП/μπ", вж "барба Яни - μπάρμπα Γιάννη".,
Значението на вулгар като домашен слуга (=дете) идва от значението му на род, роднина, потомък (оттук и значението на народ-поколение, младшите, низшите), така както и при българите челяд и отрок значат дете, но и слуга. Защото децата са от една страна социално незрели, а от друга страна са подчинени на родоначалника, старшия на рода (баща, дедо). Така че вулгар не е еднакво с блъг / блъгар (жрец-цар, благо-роден), макар и при българите да го има понятието влака (род, роднини), защото са сродни с пеласго-етруските. Така че блъгар никога не е значило слуга. Освен това, пеласгите и етруските са клонове на един народ, и по-точно етруските са клон на пеласгите. Това го пишат разни автори, а има и много други сведения и факти от които може да се съди за това. Именно пеласго-етруските създават Рим и кръщават реката Румон, която няма общо със Струмон, а с други понятия, присъстващи и при българите. И Румон не значи силен, а значи вода / воден, което име е синоним на други пеласгийски, етруски и български имена. Така че е невярно и безмислено да се говори, че етруските щели да претопят пеласгите или обратно, защото те са били едни и същи близкородствени хора по произход, култура и език. От тях при латините са преминали много думи, особено административно-държавни, както и умението да се градят градове и държави. Тези понятия ги има в старите български държави, а същите вярвания, обичаи и език сме ги запазили и до днес. А траки не значи нито бойци, нито роби, а има по-друго значение, защото трак / трас може да има особен смисъл, който може да значи както жрец-жертващ, така и подчинен. Последния смисъл е преминал при гърците, но те не са разбирали цялото понятие, което го има записано в линеар А и Б, като то не е разгадано и от езиковедите, опитващи се да четат линеар Б през гръцки. Това присъствие и неразбиране от гърците още веднъж доказва, че с линеар Б не е записван гръцки диалект или език. И думата за хомо - бугур / бъгър не идва от блъгар / бугар / бугр, а има друг произход (напр. букур, букар - нерез). Много подробно с извори, примери и доказателства, повечето от тези въпроси са разгледани в една моя книга, която скоро ще публикувам.
@@Sparotoc Каква е етимологията на Мизи? Аз имам 4 предположения но не знам дали се доближавам до истината: 1. Мизи - Низи от низина, и за това се нарича равнинния регион Мизия а и мизите обитават и отвъд Дунава където също е само равнини 2. Мизи - Мезянай от надписания от траките епитет на тракийския конник вероятно свързан с Мез означаващо кон 3. Мизи - Низий, индийското име за Дионис който основава там град Низа 4. Мизи - Мизе, орфическият бог/богиня хермафродит
@@windwalker9477 Правилното име е меши, но нито гърците, нито римляните имат Ш, за сметка на това в египетския има Ш и поради това мизите са назовани мешуе. Смятам, че меши идва от меше - вид дъбово дърво. Меши - мизи означава обитатели на регион с дъбови дървета.
Здравейте господин Серафимов, чудесно видео. А можете ли да кажете къде Бешевлиев говори, че не се срещат тюркси и ирански топоними и хидроними на наша територия?
@official.bulgaria.army_ Разбира се! В. Бешевлиев, Географията на България у византийските автори, с.69, Известия на Народния Музей Варна, т.23 (38), Изд. Георги Бакалов, Варна, 1987.
Добър ден, господин Серафимов. Имам въпрос относно славяните, защото наистина се обърквам по тази тема. Най-ранното споменаване на славяните е в творбите на Прокопий Кесарийски, живял и творил през VI век. В тях славянският етноним е предаден на гръцки като склави (Σκλάβοι), склавени (Σκλαβηνοί), склауени (Σκλαυηνοί), стлавени (Σθλαβηνοί) или склавини (Σκλαβῖνοι). Неговият съвременник Йорданес, който пише на латински, нарича славяните Sclaveni и твърди, че най-старото им название било венеди. Венедите са споменати през I век от Плиний Старии Корнелий Тацит, а през II век - от Клавдий Птолемей. Според тези твърдения, венети е ново име на склавените (които сме наясно, че са траки). Аз обаче съм чел във ваши блогове и интервюта, че венетите са по-различни от склавените, но е напълно възможно просто да съм се объркал. Може ли да обясните накратко как протича цялата работа със славяните?
@nexs2531 Прокопий казва нещо друго, той твърди, че в древността, т.е. дълги векове преди 550 г. славЕните са носили името спори. Определени учени смятат, че спори е чуждото предаване на името на сарматите спали, т.е. спори е нова, преиначена форма на спали. За сарматите пък самият Прокопий твърди, че спадат към семейството на гетите, т.е. че са траки. Най-рано за славЕните пише Цезарий Назиански, но той твори през 4 век, а това не се вписва в твърденията на германската и руската историческа школа, поради това ценното ранно сведение е отречено. Смята се, че всъщност авторът не е Цезарий Назиански, а друга личност живяла два века по-късно. След Прокопий, който определя сарматите като спадащи към гетите, Теофилакт Симоката обяснява, че славЕните от неговото време са били известни като гети в древността. Сведенията са ясни, но проблемът е в това, че в ново време се въвежда една глупава теория, според която всички представители на славянската езикова група принадлежат на някакъв народ, който не е забелязан от старите автори, защото живее на стотици километри на север от Дунава. Смята се, че е имало славянска прародина в Припятските блата, което е невероятна глупост, породена от едно невнимателно изказване на Херман Хирт, което за жалост се ползва и през 21 век. Реално името славЕни принадлежи първоначално на гетите. Те са учителите на венетите, които се явяват предци на руснаци, поляци, чехи, словаци и др. Поради това, че езикът на гетите, наречени славЕни е близък до този венетите, то и венетите биват наречени слави, славини. Названието славЯни се появава след времето на Петър Велики, защото тогава се въвежда буквата Я, допреди това е ползвана буквата Ѣ. Понеже при нас Ѣ днес се представя с Е, то правилната форма би трябвало да е славЕни, но славяни е вече приет термин...и за жалост недобре разбран, дори и от учените 🙂
@zlatkodimitrov4833 Серди има и в Египет, точно серди са били личната охрана на фараона Аменхотеп III - 1400 - 1351 пр. Хр. Възможно е преди това да са живели и в Левант, защото се оказа, че не пеласгите - филистимци са дали името на Газа някъде към 1150 пр. Хр. Топонимът е известен и от по-рано.
@@Sparotocтова исках да ти кажа за Газа и още неща за филистимците. Ако имаш време ще ти напиша няколко аргумента които, формират мнението ми, което е малко по-различно от твоето.
@@yasenyanev337😊 Неколко хиляди години делят филистимляните споменати в десета глава на Битие и пелистимците от тракийското племе Пелистим преселени от Долна Струма в Ханаан.😊
@angelkyurkchiev3733 Умбрия е название на област, Кумбрия също е название на област, която е била известна и като Кубмерланд, но в Калабрбия, която е селище, наистина има елемент врия.
Да! Във времената преди колонизацията на остров Лемнос от Гърците, те отбелязват че там живее тракийското племе Синти. Векове по-късно когато островът е гръцки от известно време, гърците пишат че пред гръцките обитатели са Тирсените - което е гръцкото наименование на Етруските. Етруските наричали племето си Расени, което по всяка вероятност или е кръстено на цар Рез и режа или е свързано с името Росен и роса. Самото име на племето Синти вероятно се обединява с друго за да се получат Расени (Расинти) както съществуват и Ап-Синтите - друго засвидетелствано обединение на тракийски племена.
Писнало ми е да слушам комлексарските изцепки на нашенци - така например разпространеният мит,че сме най - добри в леглото,а на практика сме едва шест и половина милиона. Така е ѝ с всичко друго. Подобен комплекс за малоценност издигна в Скопие хиляди паметници,остана само да направят един такъв на Мицкоски.
@@zlatkodimitrov4833 Отдавна съм го чел за съжаление и не искам да го препрочитам. Трябва да си в голяма страна, например САЩ,Русия или Китай,за да живееш достойно и да бъдеш горд с Родината си. А ние,«ачкьопеците» ще подвиваме опашки.
@@canislupus7058такива като тебе с това мислене направиха държавата ни да изклежда така. Хора които искат всичко на готово като, че им се полага по бащино право и като не го намират в родината си си свалят гащите към всички други и се спасяват поотделно. Както плъховете които първи напускат кораба. И после на тия като тебе било им писнало. Че кои сте вие? На нас пък ни е писнало от мекушавци като вас.
Интересно видео. струва си да се изгледа. но все пак ми се струва, че трябва да се установи, че под името Римска империя/Византия/Османска империя се крие еднма и съща държава със столица Истанбул/Цариград, защото Рим в Италия е поне 5 пъти по-малък и по-незначителен от Истанбул и че Апенинския полустров е по-малък и от Пиренейския и от Балканския и от Мала Азия...
Прочетох есето в което тълкувате името на Орфей и съм съглесаен с вас че е форма на Арабей и рабъ. Просто ми дойде на ум че на арамейски език Рабей означава духовен учител и се чудя дали това няма връзка с пеласгийското минало на траките в Левант и идентификацията на Сабазий с Яхве-Сабатус от гледната точка на Римляните и Гърците.
@user-dp8qn1qb1l Гай Юлий Цезар е от Юлиите, но личното име Гай е етруско, идва от Кае, а пък Цезар, или както е било Каизар означава космат, най-близка е санскр. kesara - коса, грива...та и там не е много ясно, но пък нека не забравяме, че все пак Рим е първоначално етруско селище, етруските го наричат Рума.
@@ДилянГеоргиев-б7л За свой праотец Юлиите посочват сина на Еней, а именно Асканий. Със сигурност във вените на Юлиите е текла смесена кръв - на балканци и на италийци.
Все пак Еней - герой от Троянската война с платнохода си пристига в днешна Италия и остава да живее там. Това пътешествие скоро беше повторено от Любо Радев?
@miroone1 Да, Еней отива в Лаций, но какво от това... Римската Империя е създадена около 1200 години по-късно. В този период от време трако-пеласгите, които са били и малка група отдавна са асимилирани, а римляните имат само бегли спомени за етническата принадлежност на Еней. Пак напомням - има разлика между ранно влияние на един народ над друг и създаване на империя. А има и друго - Фердинанд Сакскобурггоски е австриец, но това не дава право да наречем Царство България Царство Австрия, защото владетелят е австриец.
Темата е безспорно важни и интересна. Тези които се интересуват би трябвало да разгледат по-подробно какво ни предлагат историците като кораби за Средиземно и Черно море, да проверят как се проектират, произвеждат и използват подобни кораби за да се уверят, че такива кораби не е могло да има в съответното време и при технологичното ниво описвани от историците....и че Господарят на Средиземноморието е бил и ще си остане Истанбул/Константинопол/Цариград и след това е двойката Александрия+Кайро, а Рим в Италия е една фантомна измислица...
Това е пак по Фоменковщинте или някъде там се плъзга. Не се плъзйте и подлъгвайте по такива локуми, а търсете по-трудния и криволичещ, но пряк път към Истината.
@@dimitarmitev7176 Грешите! Никаква Фоменковщина няма тук! Вижте каво показват като "древни кораби" и вижте как се произвеждат сега лодки, катери и кораби и ще разберете, че никакви "древни кораби и флотилии" не е имало. Инженерно-технически подход и нищо повече! И вижте при какви условия и с какви кораби се транспортират зърнените храни и ще разберете, че с "древните кораби" не са могли да ги транспортират.
За това те уважавам Павка.Винаги даваш подкрепяш твърденията си с доказателства.❤
@ValentinRudarski
Винаги трябва да се прави така - човек трябва да се аргументира.
@ValentinRudarski Опитвам се да запълня описанието на видеото максимално, хубаво е хората да имат информация на свое разположение.
Радвам се,че има и други българи,като Вас.Аз съм пенсионерка-медицинска сестра и ми е интересно да Ви слушам.Чудя се колко езика знаете.Виждала съм в предаването на Петров,а отскоро Ви открих.Благодаря Ви отново.
@ДианаСтоянова-е1я
Работя с литература на български, английски, немски, холандски, руски, сърбо-хърватски, за френския обаче вече ми е нужна сериозно помощта на речника.
Госпожо, Павел е явление свише .От неговата уста извира само Истина. Достоен син на майка Болгария..................Колизеум, КолиЗей- Зейнало Колело. Поздрави😊
@@zlatkodimitrov4833 😉
@@zlatkodimitrov4833, също като... Коло-Друм :)
@@dimitarmitev7176 Коло, Около, КОЛеда - колелото се ражда отново и е най голямо тогава, и куп други примери Димитре Будний🤣
Благодаря за видеата,които правите и за интереса ви към траките.Вие давате възможност на много българи да се запознаят с историята ни в далечни времена.
@ninakachikova4733
Благодаря Ви за добрите думи!!!
❤Честит Празник на Независимостта!💐Бъдете здрав, свободен и независим българин, радетел за българското! ❤️🍀🌻🌹🇧🇬
Благодаря за подробното обяснение за присъствието и влиянието на балканци на Апенините през различни исторически периоди! ❤❤❤
Благодаря!!!
@ЕмилияМалинова-ф3б
Честит празник!!!
🕊☘️🌹
@@АнаДимитрова-п1с 🙂🙂🙂
Благодаря ти за чудесното видео! Хубави коментари от всички включили се на История БГ! Аз разбрах много Истина от твоети видеа ТРАКИЕЦО! За което Поклон за Трудът ти! Една Плияда на Тракийско присъствие! Която още търси своята истина! Ти търсиш и Истина и Героии за доказване за делото на Нашите деди! Прекрасно Видео за Нашите Корени и Присъствие! Жив и здрав да си ТРАКИЕЦО.....!!!!!
@ТошкоПаскалев Благодаря Ви за добрите думи!!!
@ТошкоПаскалев
Ще се постарая да пускам по-често видеа.
@@Sparotoc Благодаря ти сърдечно за доверието!
@@ТошкоПаскалев 👍👍👍
Честитa Независимост на България!
Несериозно е да се твърди че ние сме създали римската империя.
Браво за хубавото видео,бъдете жив и здрав.
@AleksAleks-y7u
Честит празник!
@AleksAleks-y7u
Да, несериозно е, но има хора, които го правят, а пък други пускат мухата...
@@Sparotoc Тези хора са като макетата или избиват комплекси или са грандомани.
Много ще ми бъде интересно да направите видеа за Сердите и истината за славяните.
Павел казва че сме създали Рим, а не империята. Цялата история около Октавият е голяма каша, но както и да е. Извинявам се ...Октавиан 😎
@@AleksAleks-y7u Такива видеа са планирани.
Благодаря ви, че подробно разказвте българската история.
Странно е, че-французите и англичаните ни се подиграват. Все пак-французите и англичаните пройзлизат от нас.
@БориславСтефанов-й4ж
Всъщност лоши думи за нас казват само малка част от англичаните и франзуците, а пък и те самите не са цъфнали и вързали.
Честит празник на Независимостта г-н Серафимов. 🇧🇬🇧🇬🇧🇬
@jivkogurov
Честит празник!!!
Супер 👍
Благодаря!!!
Благодаря Ви за предаването!
@jordanjordanov3839 Радвам се, че Ви е харесало!
страхотно видео!
Благодаря!!!
Интересно видео 👏
Радвам се!!!
Благодаря за лекцията-повод за широк размисъл е засегнатата тема!Остров Сардиния с племето сарди.Интересните антични постройки.Сердика у нас-тракийското племе серди/сарди.Някъде около гр Перник-останки от кладенец.Храм?Подобни и на споменатия остров.Благодаря!
За сердите имам есе в блога си МИСТЕРИЯТА НА СЕРДИТЕ - ОСНОВАТЕЛИТЕ НА НАШАТА СТОЛИЦА.
Вижте кладенеца Гърло между Перник и Кюстендил, мисля че е построен от Сардите живущи около Сердика.
@@ДилянГеоргиев-б7л Това е интересен обект, а и важен, много важен.
Добър повод за обследване, а защо не и едно бъдещо видео за него.😊🎉
@@ДилянГеоргиев-б7л Трябва да се ходи на място....
Благодаря за видеото
Моля😊
bravo Pavka.....minalo video spomenah za "vulgares".......obiasnenieto ti e mnogo dobro!bravo
@karamanela68
Благодаря!!!
@karamanela68 Пак да напомня Vulgares е сродно на лат. fulgoris - светъл, сияен, гр. flegyros - светъл, сияен, сткелт. bolgscio - светлина, сияние, лит. balgans - светъл.
@@Sparotoc fulgoris - of lightning, на мълния
bolgscio - az znam, I know
@@Sparotoc φλεγιροσ - възпаление
Благодаря ви за изчерпателното,пълно с полезни знания за нашето минало?
@tatyanapetkova3969
Благодаря Ви за интереса!
Здравейте господин Серафимов чудесно видео. Искам да попитам чувал съм че след троянската война група троянци бягайки от клането се насочват към апенините и че те са основателите на Рим и в последствие на Римската империя вярно ли е и ако е вярно също съм чувал че самите троянци са били с Тракйски корени
@asparuhmagdalinchev4587 От идването на малката група трако-трояни на Еней до основаването на Римската империя има около 1200 години. Просто няма как да свържем Еней с Октавиан Август, който даже няма претенции да е от рода на Юлиите - потомците на Еней.
Ами той го разказа де. Не за първи път при това :)
@@dimitarmitev7176 Така е, но.............
Честит празник 🎉
@user-dp8qn1qb1l
Честит празник!!!
Поздравления за интересното видео.😊
@@ДилянГеоргиев-б7л Благодаря! Дано не разсърдя много хора, но пък е по-добре разочаровани и знаещи истината, отколкото излъгани и щастливи...без реален повод.
Зад Септимий винаги ще стои един Максимин.😊
@@ДилянГеоргиев-б7л И ще го засенчва 🙂
Има река "Тича "в северна България!!
@valeri4001
Да, има, а названието е сродно на това на река Тичино в Италия.
Старото име на р.Тиса в Унгария е било Тича
@@ЖасминаТомова-д5и 🙂
@@Sparotoc, интересно ми е как е минало в днешното Камчия. Извън турската "версия"...
@@dimitarmitev7176 Тича е древно име, но и Панисос е древно, напълно е възможно при изворите си, а и при средното, долното течение реката да е носила различни названия. Навярно Луда Камчия е носила името Панисос - пенлива, а по средното течение да е наричана Камениста - от камъче...не мисля, че турците имат нещо общо с названието.
Здравейте ,Благодарности за историята с която ни запознавате. Имам един въпрос защо във Ватикана където е залата на Етруските не пускат Българи и Руснаци ,може ли да коментирате .Благодаря !
За първи път чувам за такава забрана. Тя е и невъзможна, защото е дискримиционна.
@@Sparotoc, това е стара история също. Говори се, че след една случка, когато българче, или русначе беше, започнало да чете етруските надписи (или транслитерациите им) все едно са му на родния език, някои там се стреснали и почнали да отказват достъпа на български и руски групи, под разни предлози, до тази зала... Чуват се различни потвърждения и отричания на това после, и не е ясно кое как е, но си заслужава да се провери 🙂
@@dimitarmitev7176Само подготвен човек може да чете етруските надписи...трудно е.
Особено...Да Остави С Криви Букви името Си На Колизеума
Преди Месеци Четох,Че Майката На Леонардо да Винчи,Била Българка?Може Би Е От село Кожинци?😂
Поздавления г-н Серафимов. Може би едно от вероятните твърдения за нашата връзка на Апенините е чрез етруските, макар да е далечна връзка?
@myhometownsofia Да, има връзка с етруските, но темата реално е друга - за директното участие на наши деди в създаването на Римската империя...а такова няма. Дедите ни имат принос в развитието на хората от Лаций и др. региони, но само до там...
@@Sparotoc❤
@@myhometownsofia Благодаря!!!
ГРАНДИОЗНО!
@IvoIYI
Благодаря ти приятелю!
@@Sparotoc приятелю, ако е удобно и, ако прецениш, че тук е подходящата трибуна, с две думи можеш ли да ми дадеш малко информация за Тотис и Турма, споменати като тракийски божества. Благодаря ти.
@@IvoIYI За теб винаги! 🙂
@@IvoIYI Вл. Георгиев пише за тракийското име Rescu-turme. При анализа му е предложено значение "бърз бяг", като е добавено, че Тουρμη - Турма е епитет на [тракийската] богиня Хера [Георгиев, 1977, с. 98].
@@IvoIYI Тотис е име на богиня, която Георгиев тълкува като даваща, [Георгиев, 1977, с. 61], но аз смятам, че връзка трябва да се търси с тотна - тътна, гърмя.
Като казахте, че "блъг-ар-и" е значело висшата прослойка при мизите, ми хрумна, че и днес се ползва тази дума и то със същото значение, но леко изменена в "благо-род-ниц-и". Коренът, обаче, си е "благъ/блъгъ/бългъ".
=============
И да - твърдо Ви подкрепям, че трябва да отстояваме истината, даже да ни показва в лоша светлина, отколкото добре представяща ни лъжа.
====
От доста време ме гложди една мисъл около "бриа".
Да, посочихте, че в извор се казва, че това значело "град". Обаче... защо тази дума не се ползва и за втрешните области, а само по крайбрежието? Да предположим, че значи "град", но според мен, по-точно е да се "преведе" като "крайбрежен бряг".
Е, съгласен ли сте с това предположение?
@KanasAudan Двама мои приятели смятат, че Брия е бряг, но Испили-брия, Брия, Алаи-брия не са на бряг. Просто се касае за богати укрепени търговски центрове и често такива центрове са на брега на морето. Името брия, или както е по-правилно врия означава укрепено място.
@KanasAudan Думата благо идва от по-стар вариант болго притежаващ значение светлина, сияние, блясък.
@@Sparotoc , само да напомня, че гърците (не сегашната смес)не са нямали ни звук, ни буква "Б". А чуждите думи са писали или с "В" при ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ или с "П" при ΠΕΛΑ. При Буревеста става мазало с Βοιρεβίστας . Римляните го пишат Burebista.
Сиреч, не е много сигурно, че е "вриа", а не "бриа".
Днес в Гърция се ползва звука "Б", изписвайки се като "МП/μπ", вж "барба Яни - μπάρμπα Γιάννη".,
@@KanasAudan Старите гърци са познавали звука Б, иначе не биха съществували имена като Брасидас.
@@Sparotoc, а Бряг в смисъл на Речен или просто Баир, Склон - планински и т.н. - както все още се употребява...?
Значението на вулгар като домашен слуга (=дете) идва от значението му на род, роднина, потомък (оттук и значението на народ-поколение, младшите, низшите), така както и при българите челяд и отрок значат дете, но и слуга. Защото децата са от една страна социално незрели, а от друга страна са подчинени на родоначалника, старшия на рода (баща, дедо). Така че вулгар не е еднакво с блъг / блъгар (жрец-цар, благо-роден), макар и при българите да го има понятието влака (род, роднини), защото са сродни с пеласго-етруските. Така че блъгар никога не е значило слуга. Освен това, пеласгите и етруските са клонове на един народ, и по-точно етруските са клон на пеласгите. Това го пишат разни автори, а има и много други сведения и факти от които може да се съди за това. Именно пеласго-етруските създават Рим и кръщават реката Румон, която няма общо със Струмон, а с други понятия, присъстващи и при българите. И Румон не значи силен, а значи вода / воден, което име е синоним на други пеласгийски, етруски и български имена. Така че е невярно и безмислено да се говори, че етруските щели да претопят пеласгите или обратно, защото те са били едни и същи близкородствени хора по произход, култура и език. От тях при латините са преминали много думи, особено административно-държавни, както и умението да се градят градове и държави. Тези понятия ги има в старите български държави, а същите вярвания, обичаи и език сме ги запазили и до днес. А траки не значи нито бойци, нито роби, а има по-друго значение, защото трак / трас може да има особен смисъл, който може да значи както жрец-жертващ, така и подчинен. Последния смисъл е преминал при гърците, но те не са разбирали цялото понятие, което го има записано в линеар А и Б, като то не е разгадано и от езиковедите, опитващи се да четат линеар Б през гръцки. Това присъствие и неразбиране от гърците още веднъж доказва, че с линеар Б не е записван гръцки диалект или език. И думата за хомо - бугур / бъгър не идва от блъгар / бугар / бугр, а има друг произход (напр. букур, букар - нерез). Много подробно с извори, примери и доказателства, повечето от тези въпроси са разгледани в една моя книга, която скоро ще публикувам.
Добре.
На мен не ми пречи да назовавам МИЗИТЕ - БЪЛГАРИ. На който му пречи има проблем с не познаването на историята.
Да, името българи идва от хора принадлежащи на мизите.
@@Sparotoc Каква е етимологията на Мизи? Аз имам 4 предположения но не знам дали се доближавам до истината:
1. Мизи - Низи от низина, и за това се нарича равнинния регион Мизия а и мизите обитават и отвъд Дунава където също е само равнини
2. Мизи - Мезянай от надписания от траките епитет на тракийския конник вероятно свързан с Мез означаващо кон
3. Мизи - Низий, индийското име за Дионис който основава там град Низа
4. Мизи - Мизе, орфическият бог/богиня хермафродит
@@windwalker9477 Правилното име е меши, но нито гърците, нито римляните имат Ш, за сметка на това в египетския има Ш и поради това мизите са назовани мешуе. Смятам, че меши идва от меше - вид дъбово дърво. Меши - мизи означава обитатели на регион с дъбови дървета.
Здравейте господин Серафимов, чудесно видео. А можете ли да кажете къде Бешевлиев говори, че не се срещат тюркси и ирански топоними и хидроними на наша територия?
@official.bulgaria.army_
Разбира се!
В. Бешевлиев, Географията на България у византийските автори, с.69, Известия на Народния Музей Варна, т.23 (38), Изд. Георги Бакалов, Варна, 1987.
Прочее, Бешевлиев пише само за липса на тюркски топоними и хидроними.
@@Sparotoc Благодаря!
@@official.bulgaria.army_ Моля!
седемте хьлма .Пловдив и РИм.седемхьлмия
В Пловдив са три хълма, затова е наречен от римляните ТриХълмие - ТриМонциум. Поздрави
🙂
@@zlatkodimitrov4833 Имало е повече, но са разрушени...
@@Sparotoc Едно време се говореше че били разрушени за направа на павета за улична настилка, но аз лично гледам скептично на това Тервеле. 😊
@@zlatkodimitrov4833 Хората организирали унищожаването на пловдивските хълмове са знаели какво правят...мразели са ни здраво.
Добър ден, господин Серафимов. Имам въпрос относно славяните, защото наистина се обърквам по тази тема. Най-ранното споменаване на славяните е в творбите на Прокопий Кесарийски, живял и творил през VI век. В тях славянският етноним е предаден на гръцки като склави (Σκλάβοι), склавени (Σκλαβηνοί), склауени (Σκλαυηνοί), стлавени (Σθλαβηνοί) или склавини (Σκλαβῖνοι). Неговият съвременник Йорданес, който пише на латински, нарича славяните Sclaveni и твърди, че най-старото им название било венеди. Венедите са споменати през I век от Плиний Старии Корнелий Тацит, а през II век - от Клавдий Птолемей. Според тези твърдения, венети е ново име на склавените (които сме наясно, че са траки). Аз обаче съм чел във ваши блогове и интервюта, че венетите са по-различни от склавените, но е напълно възможно просто да съм се объркал. Може ли да обясните накратко как протича цялата работа със славяните?
@nexs2531 Прокопий казва нещо друго, той твърди, че в древността, т.е. дълги векове преди 550 г. славЕните са носили името спори. Определени учени смятат, че спори е чуждото предаване на името на сарматите спали, т.е. спори е нова, преиначена форма на спали. За сарматите пък самият Прокопий твърди, че спадат към семейството на гетите, т.е. че са траки.
Най-рано за славЕните пише Цезарий Назиански, но той твори през 4 век, а това не се вписва в твърденията на германската и руската историческа школа, поради това ценното ранно сведение е отречено. Смята се, че всъщност авторът не е Цезарий Назиански, а друга личност живяла два века по-късно.
След Прокопий, който определя сарматите като спадащи към гетите, Теофилакт Симоката обяснява, че славЕните от неговото време са били известни като гети в древността.
Сведенията са ясни, но проблемът е в това, че в ново време се въвежда една глупава теория, според която всички представители на славянската езикова група принадлежат на някакъв народ, който не е забелязан от старите автори, защото живее на стотици километри на север от Дунава. Смята се, че е имало славянска прародина в Припятските блата, което е невероятна глупост, породена от едно невнимателно изказване на Херман Хирт, което за жалост се ползва и през 21 век.
Реално името славЕни принадлежи първоначално на гетите. Те са учителите на венетите, които се явяват предци на руснаци, поляци, чехи, словаци и др. Поради това, че езикът на гетите, наречени славЕни е близък до този венетите, то и венетите биват наречени слави, славини. Названието славЯни се появава след времето на Петър Велики, защото тогава се въвежда буквата Я, допреди това е ползвана буквата Ѣ.
Понеже при нас Ѣ днес се представя с Е, то правилната форма би трябвало да е славЕни, но славяни е вече приет термин...и за жалост недобре разбран, дори и от учените 🙂
Много благодаря за обяснението!
Не спомена нищо за Сердите и остров Сердиния на Апенините 😎
@zlatkodimitrov4833
Сердите заслушават не просто отделно видео, те заслужават две различни видеа.
@zlatkodimitrov4833
Серди има и в Египет, точно серди са били личната охрана на фараона Аменхотеп III - 1400 - 1351 пр. Хр. Възможно е преди това да са живели и в Левант, защото се оказа, че не пеласгите - филистимци са дали името на Газа някъде към 1150 пр. Хр. Топонимът е известен и от по-рано.
@@Sparotocтова исках да ти кажа за Газа и още неща за филистимците. Ако имаш време ще ти напиша няколко аргумента които, формират мнението ми, което е малко по-различно от твоето.
@@yasenyanev337😊 Неколко хиляди години делят филистимляните споменати в десета глава на Битие и пелистимците от тракийското племе Пелистим преселени от Долна Струма в Ханаан.😊
@@yasenyanev337 Добре. Няма нищо лошо в това да имаме различни виждания по дадени въпроси.
Има и река Минчо в Италия
@simeonsimeonov5205
А как е древното име на тази река...
В Италия има Умбрия и Калабрия.
В Англия има Кумбрия.
Окончанието -брия означава “град“...
Брия, е всъщност врия и означава укрепено селище. Врия е чуждото предаване на стблг. верѣꙗ.
@angelkyurkchiev3733 Умбрия е название на област, Кумбрия също е название на област, която е била известна и като Кубмерланд, но в Калабрбия, която е селище, наистина има елемент врия.
@@Sparotocпокрай Извора има и поселище врило, бълбукаща (вряща ) вода.
@@ДилянГеоргиев-б7л Думата е интересна, тя си има място в тракийската ономастика.
@@donkasirakova2718 Месем-врия и Селим-врия да, но Верея и по-скоро Вирие- вирове, точно там има много минерални извори.
Преае сте за ,,сетен,, още се употребява сетен дъх - последен дъх
Да, дори и днес имаме прилагателно сетен-последен, а казваме и най-сетне 🙂
Етруските не са ли и те от балкански произход?
Да! Във времената преди колонизацията на остров Лемнос от Гърците, те отбелязват че там живее тракийското племе Синти. Векове по-късно когато островът е гръцки от известно време, гърците пишат че пред гръцките обитатели са Тирсените - което е гръцкото наименование на Етруските. Етруските наричали племето си Расени, което по всяка вероятност или е кръстено на цар Рез и режа или е свързано с името Росен и роса.
Самото име на племето Синти вероятно се обединява с друго за да се получат Расени (Расинти) както съществуват и Ап-Синтите - друго засвидетелствано обединение на тракийски племена.
@DanielAz-qb6uj Не, етруските не са балканци, но са повлияни от балканци.
Писнало ми е да слушам комлексарските изцепки на нашенци - така например разпространеният мит,че сме най - добри в леглото,а на практика сме едва шест и половина милиона. Така е ѝ с всичко друго. Подобен комплекс за малоценност издигна в Скопие хиляди паметници,остана само да направят един такъв на Мицкоски.
@canislupus7058
Иронията е, че винаги комлексари са тези, които се оплакват от наличие на комплекси при други хора.
Вълчо, потърси текста на планът Ран Ът и всичко ще ти стане ясно относно въпросът ти.😎
@@zlatkodimitrov4833 Отдавна съм го чел за съжаление и не искам да го препрочитам. Трябва да си в голяма страна, например САЩ,Русия или Китай,за да живееш достойно и да бъдеш горд с Родината си. А ние,«ачкьопеците» ще подвиваме опашки.
@@canislupus7058такива като тебе с това мислене направиха държавата ни да изклежда така. Хора които искат всичко на готово като, че им се полага по бащино право и като не го намират в родината си си свалят гащите към всички други и се спасяват поотделно. Както плъховете които първи напускат кораба. И после на тия като тебе било им писнало. Че кои сте вие? На нас пък ни е писнало от мекушавци като вас.
Бяхме. (Най-добри в леглото де.) То беше, 1 време 🥸
Интересно видео. струва си да се изгледа. но все пак ми се струва, че трябва да се установи, че под името Римска империя/Византия/Османска империя се крие еднма и съща държава със столица Истанбул/Цариград, защото Рим в Италия е поне 5 пъти по-малък и по-незначителен от Истанбул и че Апенинския полустров е по-малък и от Пиренейския и от Балканския и от Мала Азия...
@PetrePetrov-p5w
Правилното име на Византия е Римска Империя, но големината на Апенинския п-в няма връзка с величието на Рим.
@@Sparotoc Благодаря за отговора. Ресурсите определят величието. Размерът има значение.
@@PetrePetrov-p5w Ресурсите са безспорно важни, тук спор няма.
@@PetrePetrov-p5w Зърното от Египет е било основен финансов и политически ресурс.🤔
@@ДилянГеоргиев-б7л Цезар неслучайно се свързва с Клеопатра.
Прочетох есето в което тълкувате името на Орфей и съм съглесаен с вас че е форма на Арабей и рабъ. Просто ми дойде на ум че на арамейски език Рабей означава духовен учител и се чудя дали това няма връзка с пеласгийското минало на траките в Левант и идентификацията на Сабазий с Яхве-Сабатус от гледната точка на Римляните и Гърците.
@windwalker9477
Интересна връзка, поздравления!!!
Има и други сродни думи между арамейски и тракийски
@@yasenyanev337 🙂
искочи ми на сеундата
@ВенелинВелев
Радвам се!!!
Какво е "валуварче" ? Не знам как се пише.
Воловарче. Момче, което пасе воловете 🙂 Говедарче.
@@dimitarmitev7176 Изгуби се тази професия, тези, които трябваше да поемат от родителите си воловарството сега са в парламента 🙂
@@dimitarmitev7176 Едно време доста такива валуварчета тръгнали с валувете ( скотовете) на северозапад и спрели чак в СкотЛанд😎😎😎
@@Sparotoc, а бат-Бойко искаше АйТитата да ставаме овчарчета! И забрави за воловарчетата... 😁🤦
@@zlatkodimitrov4833 Даа.
Поне по майчина линия Октавиян е потомък на Юлиите мисля. До някъде и за това Цезар го осиновява и прави свой наследник, или греша???
@user-dp8qn1qb1l
Гай Юлий Цезар е от Юлиите, но личното име Гай е етруско, идва от Кае, а пък Цезар, или както е било Каизар означава космат, най-близка е санскр. kesara - коса, грива...та и там не е много ясно, но пък нека не забравяме, че все пак Рим е първоначално етруско селище, етруските го наричат Рума.
@@SparotocЮлиите не са ли от Балкански - тракийски произход?
@@ДилянГеоргиев-б7л За свой праотец Юлиите посочват сина на Еней, а именно Асканий. Със сигурност във вените на Юлиите е текла смесена кръв - на балканци и на италийци.
@@Sparotoc Благодаря.
@@ДилянГеоргиев-б7л Моля!
Все пак Еней - герой от Троянската война с платнохода си пристига в днешна Италия и остава да живее там. Това пътешествие скоро беше повторено от Любо Радев?
@miroone1 Да, Еней отива в Лаций, но какво от това... Римската Империя е създадена около 1200 години по-късно. В този период от време трако-пеласгите, които са били и малка група отдавна са асимилирани, а римляните имат само бегли спомени за етническата принадлежност на Еней.
Пак напомням - има разлика между ранно влияние на един народ над друг и създаване на империя. А има и друго - Фердинанд Сакскобурггоски е австриец, но това не дава право да наречем Царство България Царство Австрия, защото владетелят е австриец.
@@Sparotoc, а Римското царство се създава ок. 400-500 г. след Еней :)
@@dimitarmitev7176 само няколко века...
757 г. Преди н.е.е основан Рим,плюс твоите 400- 500г. Стават почти точно 1200😊@@dimitarmitev7176
@@ДилянГеоргиев-б7л, да,от Тр.война до 757 са толкова, не ми се смяташе точно. А до основаването на имериума са ок. 1200.
Стобските пирамиди край Мелник би трябвало да означават "ограждащите" пиравиди, така ли? Хубаво човек да знае значението на думите!
@margaritatrendafilova246 Стобь, стоборь означава стълб, стъбло, кол, колона. Реално селото е получило името си от особените обекти.
@@Sparotocа черда откъде идва?
@@yasenyanev337 това във връзка с какво...черда?
@@Sparotocчерда нали е стопански постройки където може да се държи и добитък. Думата е стара и някои я използват почти като синоним на стобор
@@yasenyanev337 Дечев тълкува Хердо-скера с чрьда - черда, но става дума за стадо, а не за постройка.
molia te da si proveriavash gruckia , latinskia ili starogruckia( taka narechen)
@karamanela68 Axa...
Темата е безспорно важни и интересна. Тези които се интересуват би трябвало да разгледат по-подробно какво ни предлагат историците като кораби за Средиземно и Черно море, да проверят как се проектират, произвеждат и използват подобни кораби за да се уверят, че такива кораби не е могло да има в съответното време и при технологичното ниво описвани от историците....и че Господарят на Средиземноморието е бил и ще си остане Истанбул/Константинопол/Цариград и след това е двойката Александрия+Кайро, а Рим в Италия е една фантомна измислица...
добре.
Генуа и Венеция превръщат Черно море в бащиния под носа на "великия" Константинопол, Вие ми говорите за господар на Средиземноморието.
Това е пак по Фоменковщинте или някъде там се плъзга. Не се плъзйте и подлъгвайте по такива локуми, а търсете по-трудния и криволичещ, но пряк път към Истината.
@@dimitarmitev7176Много точна диагностика.
@@dimitarmitev7176 Грешите! Никаква Фоменковщина няма тук! Вижте каво показват като "древни кораби" и вижте как се произвеждат сега лодки, катери и кораби и ще разберете, че никакви "древни кораби и флотилии" не е имало. Инженерно-технически подход и нищо повече! И вижте при какви условия и с какви кораби се транспортират зърнените храни и ще разберете, че с "древните кораби" не са могли да ги транспортират.