@@fiilozof 1) Najczęściej podaje się język(i) chiński(e) . Zasady tego języka są znane wielu ludziom, ale nie bardzo chcą się go uczyć, jeśli nie mają z tego wyraźnej korzyści. Zwłaszcza pismo jest okropne (choć napisy mogą wyglądać ładnie) i trudne dla obcokrajowców są zazwyczaj "tony". 2) Język polski na ogół nie jest wymieniany na 7. miejscu trudności, ale dalej. Jest językiem indoeuropejskim i ma sporo łatwych dla obcych zapożyczeń. Pisownia dość spójna (podobna w trudności do niemieckiej). Ubogi samogłoskowo, ale bogaty spółgłoskowo (to może być trudne). Proste "czasy gramatyczne.
@@Tom_S420 patrzysz na to z "dupy" strony ;p, taki ranking ustala się na podstawie liczby słów potrzebnych po podstawowej komunikacji, ilości gramatyki, zasad, wyjątków itd. To że polski jest łatwiejszy dla Słowian ma raczej marginalne znaczenie w skali światowej.
Chrześcijanin Japończyk ? Przepraszam że oceniam czy mówię ale myślałem że Japończycy wierzą w buddyzm albo w własną religię , choć tak właściwie to można wierzyć się w co chce ( no chyba że mieszkasz w Azji mniejszej (: )
Kolego jesteś wielki. Twoje filmy są naprawdę profesjonalne pod względem merytorycznym. Kiedyś w polskiej telewizji był taki program Sonda. Było to w latach 80 dwudziestego wieku. Jako dziecko bardzo lubiłem go oglądać. Twórcy tego programu byli bardzo zafascynowani Japonią. Twoje filmy bardzo przypominają mi ich programy.
Nie mogę wyjść z podziwu, jak swobodnie i poprawnie posługujesz się polszczyzną, i to po tak krótkim czasie nauki!:)) Super ciekawy film poparty sprawdzonymi informacjami. Dzięki! Nie miałabym nic przeciwko większej ilości takich urozmaiconych danych w pigułce. Pozdrawiam!:))
Dziękuję za Twój szacunek do odbiorcy. Sprawiłeś, że pytania zadane przez Polaków straciły banalność. Ukłon za merytoryczną pracę. Chętnie wracam na Twój kanał. Pozdrawiam serdecznie.
Pytanie tylko czy są tego takie same powody co w Polsce, u nas markety sprzedają masło nawet poniżej ceny produkcji aby zarobić na innych produktach. Dlatego jak jest promocja to im nie zależy na dołożeniu produktu, bo jak ktoś przyszedł to może kupi co innego.
Z tym patrzeniem sobie w oczy to jest sprawa kulturowa. W Europie jak z kimś rozmawiasz to powinieneś patrzeć mu prosto w oczy. Ten kto unika wzroku ma coś do ukrycia, i nie jest to kulturalnie.dlatego tak zwracamy uwagę na oczy.😀
To był bardzo fajny film. Myślałem, że pytania są dziwne albo nawet dziecinne, ale Ty podszedłeś to tematu bardzo poważnie. Byłem zdziwiony Twoimi odpowiedziami na takim poziomie. Pełna profeska. U nas (w Polsce) zawsze mnie dziwi ta "średnia krajowa" na takim poziomie, że w głowie się nie mieści. Myślę, że jest mocno zawyżona przez ludzi, którzy zarabiają bardzo dużo a przy tym są zachłannymi sknerami aby dobrze wynagrodzić pracowników, a to ci zarabiają tą kasę tak na prawdę. (tylko na wypłatę dostają ochłapy)
Spodziewalam sie troche glupkowatego odcinka, czegos o obalaniu stereotypow, a tu naprawde dobre pytania i odpowiedzi poparte powaznymi danymi. Naprawde ciekawe :)
5:50 "W Japonii, ten, kto potrafi dogadać się po angielsku, jest bohaterem." To chyba jesteś traktowany jak 'Superhero' - znając polski (nie wątpię, że angielski też znasz). ;)
W pytaniu ze skośnymi oczami prawdopodobnie chodzi o znalezienie dominującej cechy w wyglądzie Japończyków która pozwoli na stosunkowo szybkie odróżnienie Japończyka od reszty Azjatów.
Hejo wow nie sądziłam że w Japoni rośnie wskaźnik biedy hmmm. Super filmik jak zawsze. Zawsze robisz porządne filmiki. Dziękuję i trzymaj tak dalej. 😉😊🇵🇱🇯🇵
To jest trudne do obiektywnego zmierzenia. Na przykład w Europie wysoki wskaźnik względnego ubóstwa (liczonego względem mediany zarobków w danym kraju) ma Luksemburg - mają tam bodaj najwyższy dochód na głowę w EU, więc i mediana jest bardzo wysoka.. A to jest tak mały kraj, że i tak robią zakupy we Francji, gdzie jest znacznie taniej, więc tego aż tak nie odczuwają.
To przy sposobności wyliczania krajów ze znajomością angielszczyzny. Ignacy twierdzi, że w siedemnastce najlepiej znających angielski są jedynie kraje europejskie. Jednak en.wikipedia.org/wiki/EF_English_Proficiency_Index w roku 2020 umieszcza Polskę już na 16. miejscu, a w siedemnastce podaje też Singapur na miejscu 10. i Południową Afrykę na miejscu 12. Prawdopodobnie Ignacy przeoczył, że kraje te nie są europejskie.
@@Robertwa18 Nie, nie przeoczył. Podał dane z 2019 roku, bo prawdopodobnie kiedy nagrywał filmik (październik 2020) jeszcze nie zebrano bardziej aktualnych badań :)
@@mateuszgigon3724 Mateusz Gigoń twierdzi, że w ciągu jednego roku (sic!) Singapur i Południowa Afryka przeskoczyły o kilka (ok. 7-9 lub więcej) miejsc? Byłoby to zaiste zdumiewające. A z jaką pewnością M.G. pisze "Nie, nie przeoczył", choć argumentum zaczyna od "prawdopodobnie"...
@@Robertwa18 Po pierwsze, przesłuchaj odpowiedni fragment wypowiedzi Ignacego, to zrozumiesz, o czym mówię. Po drugie, wyjmij kij z tego miejsca, gdzie go trzymasz. Pozdrawiam :)
@@mateuszgigon3724 1) Rady żeby zrozumieć to głupek powinien odnieść do siebie samego. 2) Porady prostackiego kołka w sprawie kija też może sobie umieścić tam, gdzie jest sam i co tam ma.
Ignacy odnośnie patrzenia w oczy może wynikać to z naszej kultury patrzenia w oczy np. przy podawaniu ręki na powitanie, i jest takie stwierdzenie że oczy są zwierciadłem duszy.
Polacy też zwracają uwagę na zapach ,każdego dnia używając antyperspirantów ale na mnóstwo osób niestety on nie działa tak jak byśmy tego sobie życzyli.Jest tez mnóstwo osób ,które leczy się z powodu nadpotliwości Fakt pocimy się zdecydowanie bardziej intensywniej ale to z pewnością ma też coś wspólnego z hormonami , klimatem i pożywieniem.Pozdrawiam mówisz genialnie po Polsku 👌respekt👌
Pozornie błahe, a zrobiłeś z tego świetny temat - to, że sięgasz do literatury fachowej (medycznej, ekonomicznej, statystycznej) bardzo wzbogaca i poglębia wagę Twoich wypowiedzi. Dziękuję. Ale ponad wszystko jest coś magicznego w tym, jak mowisz (i nie chodzi tu tylko o wysublimowaną odmianę polszczyzny, dużą kulturę słowa, staranność), ale też jakąś aurę, która sprawia, że nie tylko przyjemnie się słucha i zdobywa wiadomości, ale też można chłonąć bardzo pozytywną energię, która pozostaje w głowie, w nastawieniu do dnia. Bezcenne.
Jestem w szoku, bo myślał, że większość Japończyków mówi po angielsku. To chyba też mit, że Japończycy wiedzą i umieja wszystko... no przynajmniej większość. Kilka lat temu miałam przyjemność porozmawiać z dwoma Japończykami (byli w Polsce turstycznie) i dość dobrze mówili po angielsku.. Najbardziej byłam zaskoczona tym, że dość dobrze znają historię Polski. Także myślałam, że wszyscy w Japonii tak mają 😃
Mnie już od dawna ciekawi, jak Japończycy opisują swoich rodaków. W Polsce mówi się np. "wysoki blondyn o zielonych oczach", albo "tęgi brunet", ale w Japonii prawie wszyscy mają ciemne oczy i włosy, a sam wzrost i waga to trochę mało, żeby wyróżnić jedną osobę np. z dwudziestu. Dlatego: jakie cechy wyglądu są uwzględniane, gdy mówi się o kimś, kogo w tym momencie nie można po prostu wskazać?
Witaj Ignacy. Jak zawsze jesteś super przygotowany a twoje odpowiedzi są rzetelne i bardzo ciekawe. Dziwi mnie tylko dlaczego niektórzy zadają tak oczywiste pytania? np. Czy Japończycy mają skośne oczy😊. Pozdrawiam i życzę powodzenia😊
Tak, spodobało się jak zawsze 😊 Jedna uwaga: Gdy mówisz "na nie będę odpowiadał", to połóż akcent na słowo "na", a nie na słowo "nie", bo to tak brzmi, jakbyś chciał powiedzieć, że na każde pytanie odpowiesz "nie". Czesto mówimy, że w jakiejś kwestii jesteśmy "na tak" albo "na nie" i właśnie wtedy akcentujemy "nie". No cóż, okazuje się, że nie tylko w japońskim akcent zmienia sens wypowiedzi... 😁
Tak, były w soboty lekcje. Kiedy rząd chciał to zmienić to protestowali... Rodzice xD twierdzili, że dzieci będą marnować czas mając kolejny wolny dzień w tygodniu. Więc ustalono, że wprowadzą wolne soboty ale w zamian dzieci mają ten dzień jakoś pożytecznie wykorzystać- pójść do muzeum, pomóc starszej osobie czy cokolwiek, a na koniec jako zadanie domowe napisać rozprawkę (czy coś takiego) na ten temat ;)
Dziękuję za masę informacji o kraju,który zawsze lubiłem.Dla mnie Japonia to wspaniałe:Seiko,Olympus,Panasonic i Yamaha.Pozdrawiam i szacun za poziom znajomości języka polskiego.
Wszystkie Pańskie filmy prezentują bardzo wysoki poziom wiedzy z każdej dziedziny. Z przyjemnością oglądam, słucham i podziwiam każdą prelekcję. Utwory na kanale muzycznym to perełki. Bardzo Dziękuję.
4:14 "Po wojnie..." Kiedyś, gdzieś czytałem, że po wojnie (II WŚ), choroby wieńcowe (sercowe) w Japonii prawie nie występowały. Związane to było ze skromnym odżywianiem (konkretnie - biedą). Kiedy Japonia ekonomicznie wystrzeliła (1960-80), status większości się poprawił (ale i pracowali ponad miarę), to te choróbsko zaczęło dominować. Notabene, aktualnie (sprawdzałem statystyki światowe) w 2017 zachorowało na choroby wieńcowe ok. 330 mln. (1 miejsce), na raka ok. 230 mln., ... a, wg Google, do tej pory na tego pandemicznego vira... ciut ponad 30 mln się załapało.
Zachwyca mnie i przeraża jednocześnie twój dokładny research do tego filmiku 😅 Edit: widzę, że rządy zarówno w Polsce, jak w i Japonii mają równie nierealne podejście do rzeczywistości i np. posiadania dzieci 😂
11:04 - nasi rządzący, nie zależnie od opcji politycznej mają tak samo :P Jeśli chodzi o oczy to osobiście zwracam na nie bardzo dużą uwagę i właśnie te skośne migdałki tak bardzo mi się podobają u Japonek :)
Witaj Ignacy! Wczoraj pierwszy raz widzialam Ciebie na RUclips, jestem pod wrazeniem jak dobrze mowisz po polsku, wspaniale!!! Ja mieszkam w Szwecji, bardzo intensywnie uczylam sie jezyka szwedzkiego, chyba ze strachu ze nie mam talentu do jezykow. Udalo mi sie nauczyc i polubilam ten proces nauki nowego jezyka, a takze nauki innej mentalnosci wraz z jezykiem. W pracy spotkalam jednego Chinczyka ktory robil doktorat w Szwecji, ale nie znal szwedzkiego, pomagalam mu w nauce i nabral pewnosci siebie, nauczyl sie i byl mi wdzieczny za pomoc. Innym razem do pracy przyjechal mlody niemiecki lekarz, ktory uczyl sie szwedzkiego wczesniej i w pracy przez rozmowy na przerwach szlifowal jezyk. Kiedy konczyl u nas prace mowil bardzo dobrze, mial troche latwiej bo jest podobienstwo tych dwoch jezykow. Zycze ci powodzenia i wytrwalosci w nauce! :)
Hej, świetny film 😁. Według mnie krótsze rzęsy są dosyć bardzo zauważalne u azjatów. Natomiast w kwestii długości życia wydaje mi się, że jednym z czynników wpływajacych na to jest dobrze rozwinięta medycyna.
Cześć Ignacy, witam i chwalę,super ciekawy odcinek. ( ja właśnie myślałem że podstawom diety w Japonii są ryby i owoce morza [ no i oczywiście ryż ] : ) Wszystkiego Dobrego . Pozdrawiam . P.S. (słyszałem że taką oprawę oczu ogólnie u Azjatów powoduje tak zwana "fałda Mongolska "czyli górna powieka opada bez pośrednio właśnie na rzęsy [ niema tak jak u Europejczyków tak jak ja by podwójnej górnej powieki] ] ) /oczywiście mogę się mylić/. A czy na Hokaido zimy są ostrzejsze niż w Polsce ? pozdro : )/ pytam z zwykłej ciekawości /
Oglądam co jakiś czas Twoje filmiki i jestem bardzo zdziwiony jak z biegiem czasu Twój akcent staje się coraz bardziej naturalny. Materiały bardzo rzeczowe i przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam
Ignacy, Dziękuję ci że robisz takie filmy. Około rok temu zacząłem oglądać anime i zaciekawiłem się Japonią. Uczę się także języka japońskiego, i dziękuję ci że robisz takie filmy. Pozdrowienia i powodzenia w dalszym nagrywaniu filmów 😉
Dzien dobry Ignacy; milo mi Ciebie sluchac, stale podziwiam Twoj jezyk polski; ile trzeba pracy wlozyc aby mowic tak jak Ty, wiele tematow o ktorych mowisz sa dla mnie calkiem nowe, pewien polski programista ktory zyje w Japonii powiedzial mi, ze Japonczycy to perfekcjonisci, jak juz czyms sie zajmuja to daza do doskonalosci absolutnej. Sam bym sobie takiej cechy charakteru zyczyl. Pozdrawian Ciebie serdecznie
Z rzęsami to może być jeszcze ten problem, że Japończycy mają nieco inaczej zbudowane powieki od Europejczyków - więc część rzęsy może być przysłonięta przez fałdę na górnej powiece, przez co mogą się one wydawać krótsze - i to nawet sporo. Poza tym ważna jest nie tylko długość, ale i grubość włosa. Jeżeli Japończycy mają cieńsze rzęsy (nie wiem, czy mają), byłyby one mniej widoczne. Na przykład z badań wynika, że mężczyźni i kobiety mają średnio taką samą liczbę włosów na skórze - ale ponieważ włosy kobiet są znacznie cieńsze, to mężczyźni (przynajmniej Europejczycy) są odbierani jako "włochaci". Gdzieś nawet czytałem, że ludzie mają średnio taką samą liczbę włosów na centymetr kwadratowy co szympansy - ale są odbierani jako praktycznie bezwłosi dokładnie z tego samego powodu: nasze włosy na skórze są znacznie, ale to znacznie cieńsze. Zresztą nie bez powodu firmy kosmetyczne sprzedają tusz do pogrubiania rzęs, a nie tylko wydłużania.
Bardzo ciekawy filmik, mam parę uwag językowych, bo wiem, że cenisz pozytywną krytykę i uwagi, które pozwolą Ci mówić lepiej po polsku. 1) Ironicznie nie używa się w takim kontekście jak użyłeś - to fałszywy przyjaciel z jęz. angielskim. Po polsku w takim kontekście użyjemy: "paradoksalnie", albo "jak na ironię". 2) nie pijemy z rurki tylko przez słomkę (choć to nie brzmi tak źle, ale po prostu trochę śmiesznie i uroczo). 3) To nie tyle dotyczy polszczyzny, co biologii: na laktozę nie jest się odpornym, ale się ją trawi albo nie, mówimy też o nietolerancji laktozy. To nie jest może błąd językowy, a raczej skrót myślowy, niemniej jako biolog wolałam wyjaśnić. ;) 5) Co do rzęs to mój komentarz do Twojego pytania: może Europejki mają dłuższe rzęsy, ale za to często jasne i mniej widoczne. Ja mam np. ciemne włosy, ale rzęsy na tyle jasne, że jak nie pomaluję, to widać tylko nasadę górnych, nie widać końcówek (więc wydają się krótkie) a dolnych rzęs w ogóle nie widać. Myślę więc, że jak porównamy rzęsy bez makijażu to Japonki będą tutaj wypadać na plus. ;) 6) Spoglądam w oczy a jeśli chcesz powiedzieć z 'się' patrzę się w oczy - ale myślę, że to przejęzyczenie. Jak zawsze jestem zachwycona Twoją znajomością języka polskiego! :)
Świetnie mówisz po polsku jestem pod wrażeniem!! A tym bardziej fajnie, ze robisz RUclips! Ja jubię Japonię chociaż za Toyote którą jeżdżę, 10 lat i nic się nie psuje a Azjaci są bardzo mili i przyjaźni nawet trochę za skromni:) Mam pytanie, jak postrzegacie pracowitość Europejczyków, z tego co wiem w Japonii długo się pracuje np. W Niemczech tylko 35godzin tygodniowo. Co sadza Japończykach i jakie mają doświadczenia z markami samochodów niemieckimi? Co sadzą Polakach i Polsce?
Wow!!!!! You speak beautifully Polish ,bravo , Im very proud of you,you are intelligent smart young man. I love the way you speaking,the truth and as it is. Wishing you more success health , prosperity and happiness. 🙏🤗❤️
Uwielbiam sposób w jaki opowiadasz. Wydaje mi się że Japończycy żyją dłużej ponieważ odżywiają się zdrowiej i pewnie też zużywają mniej używek takich jak papierosy i alkohol.
W Japonii jest spory problem z alkoholizmem. Spoleczne przyzwolenie na nadmierne picie jest nawet wieksze niz w Polsce, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Wiaze sie ono z takimi elementami japonskiej kultury, jak _nomisugi_ oraz _nomi-hōdai_ (poszukaj sobie, co to znaczy). Problem ten przestaje byc tabu i zaczal byc dyskutowany na powaznie, ale idzie to raczej opornie i moze sie wydawac, ze w ogole jest poruszany tylko dlatego, iz turysci z zagranicy wrzucaja do Internetu zdjecia pijanych Japonczykow spiacych gdzie popadnie, ktore zawstydzily japonskie spoleczenstwo. Tu jest obszerny artykul na ten temat: blog.gaijinpot.com/japans-toxic-drinking-culture-no-one-talks-about/
Nie miałem o tym pojęcia, dziękuję za odpowiedź. Już biorę się za czytanie by się do edukować. Pomyślałem że piją mniej alkoholu bo Ignacy mówił że Japończycy mają słabą głowę do picia. Nie miałem pojęcia o tym że w Japonii występuje spory problem z alkoholizmem. Japonią interesuje się od niedawna. I nie wiem od czego zacząć czy od kultury czy historii.
Ignacy jest szczery, nie czaruje rzeczywistosci, niemniej kwestie kulturowe potrafia zaskoczyc. Historyczne rowniez. Jedno jest wiec raczej pewne: zglebiajac je, nudzic sie nie bedziesz 🙂 Pozdrawiam z Japonii.
Japończycy żyją dłużej ale jest to pokolenie wojenne i powojenne. Kiedy odżywiali się skromnie i zdrowo (ryby i owoce morza). Obecne pokolenia coraz bardziej się "amerykanizują" - np: fast foody. Poza tym jest duży problem z ilością samobójstw. Jest w Japonii las, nazywany "lasem samobójców". A to przez fakt, że tam ciągle istnieje "kult pracy" ale krzywo rozumiany. Idziesz rano do pracy, a wychodzisz wieczorem, bo "nie wypada" wyjść przed szefem. A w robocie możesz nic nie robić i przeglądać internet, ale być musisz. Dodatkowo pokutuje przekonanie, że jeśli sam się zwolnisz, to jesteś nieudacznikiem. To wszystko powoduje frustrację, stres, aż w końcu psychika nie wytrzymuje.
@@danielnagag4572 Masz duzo racji. Jednak generalizujac na temat bezproduktywnego siedzenia w pracy po godzinach, powielasz mit, ktory nijak sie ma do calej masy ludzi wychodzacych do domow o normalnej porze oraz tych, ktorzy jak juz siedza dluzej, to bynajmniej nie zbijaja bakow. Jasne, ze sa i tacy, lecz ci to zwykle pracownicy „biurkowi”, a japonski swiat zawodowy jest jednak duzo bardziej zroznicowany. Poza tym coraz wiecej firm wyraznie odchodzi od przeciagania liczby godzin pracy. Czasem smiesznie to wyglada, gdy przykladowo do pomieszczen z pracownikami wpuszczany jest dron z muzyka majaca im przeszkadzac i sprowokowac, zeby juz sobie poszli zamiast robic z siebie bohaterow 🙃 Takim, a takze innymi sposobami wchodza regulacje wprowadzajace balans miedzy zyciem zawodowym a prywatnym. Odbywa sie to pod gorke, gdyz niektorzy pracodawcy, chcac uniknac grzywien, zmuszaja do zatajania prawdziwej liczby wypracowywanych godzin. Co nie zmienia faktu, ze zapuszczanie korzeni w robocie przestaje byc stylem zycia, ktory wczesniej wydawal sie oczywisty i jedyny. Wyraznie widac tez, ze mlodzi Japonczycy coraz czesciej nie maja zamiaru tkwic w miejscu, ktore z jakiegos powodu im nie odpowiada, i zmieniaja prace az do skutku. Starsi komentuja to roznie, krytyka nie jest rzadkoscia, ale z drugiej strony co bardziej szczerzy przyznaja, ze im zazdroszcza i zaluja, ze w swoim czasie nie umieli sie zdobyc na podobne decyzje.
Skoro w Japonii bohaterem jest Japończyk mówiący po angielsku, to kim jest Japończyk mowiacy po polsku? Chyba cesarzem XD
A zeby mial klawe zycie potrzebne mu subskrybcje! Pamietajcie!!
A polski jest dopiero 7-mym najtrudnièjszym językiem na ziemi! Wyobraź sobie ten na pierwszym!😱
@@fiilozof 1) Najczęściej podaje się język(i) chiński(e) . Zasady tego języka są znane wielu ludziom, ale nie bardzo chcą się go uczyć, jeśli nie mają z tego wyraźnej korzyści. Zwłaszcza pismo jest okropne (choć napisy mogą wyglądać ładnie) i trudne dla obcokrajowców są zazwyczaj "tony". 2) Język polski na ogół nie jest wymieniany na 7. miejscu trudności, ale dalej. Jest językiem indoeuropejskim i ma sporo łatwych dla obcych zapożyczeń. Pisownia dość spójna (podobna w trudności do niemieckiej). Ubogi samogłoskowo, ale bogaty spółgłoskowo (to może być trudne). Proste "czasy gramatyczne.
@@Tom_S420 patrzysz na to z "dupy" strony ;p, taki ranking ustala się na podstawie liczby słów potrzebnych po podstawowej komunikacji, ilości gramatyki, zasad, wyjątków itd. To że polski jest łatwiejszy dla Słowian ma raczej marginalne znaczenie w skali światowej.
Ewenementem
Jestem japończykiem. Japończycy kochają Chopina. Bóg błogosławi Polskę.
WOW Dzieki. Chociaz raz Polskę a nie 'God bless America'.
Chrześcijanin Japończyk ? Przepraszam że oceniam czy mówię ale myślałem że Japończycy wierzą w buddyzm albo w własną religię , choć tak właściwie to można wierzyć się w co chce ( no chyba że mieszkasz w Azji mniejszej (: )
@Neon Soul popieram , wypowiedź pana
@@birb2330 chrześcijaństwo ma wielki wpływ na Daleki Wschód.
@@marita7424 No dobrze, ale nie musisz sie kurwa pruć o to. Po prostu podziękuj bez spruty i będzie zajebiście a nie typowe polskie sianie fermentu.
"Najczęściej zadawane pytania przez Polaków"
Ja po filmie: czemu Polacy mają takie głupie pytania???
No właśnie. Co to za głupie pytania? Chłopak podszedł bardzo profesjonalnie i postarał się o odpowiedź. Podziwiam go, szczególnie za polską mowę
Bo na normalne pytania znajdziesz bez problemu odp w necie, a tak na te dziwne znajdziesz odp tutaj :)
@@Joanna-kr1cb Swietna odpoweidz. Masz racje.
@@Joanna-kr1cb tylko te pytania były wyszukiwane w necie sooo
Google sam mu dopełnia pytanie. Na moje to wyszło losowo
Kolego jesteś wielki. Twoje filmy są naprawdę profesjonalne pod względem merytorycznym. Kiedyś w polskiej telewizji był taki program Sonda. Było to w latach 80 dwudziestego wieku. Jako dziecko bardzo lubiłem go oglądać. Twórcy tego programu byli bardzo zafascynowani Japonią. Twoje filmy bardzo przypominają mi ich programy.
Tez pamietam.
Nie mogę wyjść z podziwu, jak swobodnie i poprawnie posługujesz się polszczyzną, i to po tak krótkim czasie nauki!:)) Super ciekawy film poparty sprawdzonymi informacjami. Dzięki! Nie miałabym nic przeciwko większej ilości takich urozmaiconych danych w pigułce. Pozdrawiam!:))
U nas sławna była kampania reklamowa "Pij mleko - będziesz wielki".
Pomyślałam dokładnie o tym samym! :D
Cezary Pazura to mówił w reklamie.
"Pij mleko - będziesz _karateką!_ " vs. "Pij _Czystą_ - będziesz _karacistą!"_
Mi mama mówiła, że będę mieć białe zęby xD
@@adam1984pl a nie Bogusław Linda?
Wyjaśnienie znaczenia Restauracji Meiji...uwielbiam Twoje poczucie humoru 😁
ja
Czekam aż ktoś kiedyś wpadnie na genialny pomysł i otworzy w Polsce restauracje o nazwie "Meiji" 😂
@@aeris6347 Są bardziej pociągające nazwy. Ale jeśli ktoś by się silił na dowcip...
Jesteś niesamowity młody człowieku. I mowisz po polsku poprawniej (gramatycznie) niż wielu Polaków ❤⚘🌻
Dziękuję za Twój szacunek do odbiorcy. Sprawiłeś, że pytania zadane przez Polaków straciły banalność. Ukłon za merytoryczną pracę. Chętnie wracam na Twój kanał. Pozdrawiam serdecznie.
Uwielbiam jak mówisz, że coś jest fajnie. To ty jesteś fajny i za to cię lubię.🤗👍👍👍
"Często masło jest wyprzedane w sklepach." - To tak jak u nas, zwłaszcza jak jest promocja w Lidlu 😂
Albo w biedronce :) Jak buchnie plotka, że podrożeje.
Pytanie tylko czy są tego takie same powody co w Polsce, u nas markety sprzedają masło nawet poniżej ceny produkcji aby zarobić na innych produktach. Dlatego jak jest promocja to im nie zależy na dołożeniu produktu, bo jak ktoś przyszedł to może kupi co innego.
Z tym patrzeniem sobie w oczy to jest sprawa kulturowa. W Europie jak z kimś rozmawiasz to powinieneś patrzeć mu prosto w oczy. Ten kto unika wzroku ma coś do ukrycia, i nie jest to kulturalnie.dlatego tak zwracamy uwagę na oczy.😀
Nie w miarę ciekawe tylko bardzo ciekawe, dużo pracy włożyłeś aby nagrać ten film.
Prawdziwy pracowity Japończyk 😆😂
Japońscy mężczyźni też normalnie mają rzęsy! :D Hahahahha, coś wspaniałego!
Fajny filmik. Bardzo podoba mi się to, że tak poważnie i sumiennie podszedłeś do odpowiedzi na te pytania.
To był bardzo fajny film. Myślałem, że pytania są dziwne albo nawet dziecinne, ale Ty podszedłeś to tematu bardzo poważnie. Byłem zdziwiony Twoimi odpowiedziami na takim poziomie. Pełna profeska.
U nas (w Polsce) zawsze mnie dziwi ta "średnia krajowa" na takim poziomie, że w głowie się nie mieści.
Myślę, że jest mocno zawyżona przez ludzi, którzy zarabiają bardzo dużo a przy tym są zachłannymi sknerami aby dobrze wynagrodzić pracowników, a to ci zarabiają tą kasę tak na prawdę. (tylko na wypłatę dostają ochłapy)
W Polsce mieliśmy w latach 70-tych powiedzenie, że zrobimy tu sobie "drugą Japonię" tj. dobrobyt.🙂
Wypowiadasz się bardzo mądrze i opierasz informacje na rzetelnych źródłach. Oby więcej takich kompetentnych ludzi jak Ty
perfekcyjna gramatyka
Nie jest ważne że mówisz po polsku. Ważne jest że masz coś do powiedzenia w tym języku.
Spodziewalam sie troche glupkowatego odcinka, czegos o obalaniu stereotypow, a tu naprawde dobre pytania i odpowiedzi poparte powaznymi danymi. Naprawde ciekawe :)
Mówisz świetnie po Polsku , podziwiam Ciebie. I nasz talent reportera :)
5:50 "W Japonii, ten, kto potrafi dogadać się po angielsku, jest bohaterem." To chyba jesteś traktowany jak 'Superhero' - znając polski (nie wątpię, że angielski też znasz). ;)
W pytaniu ze skośnymi oczami prawdopodobnie chodzi o znalezienie dominującej cechy w wyglądzie Japończyków która pozwoli na stosunkowo szybkie odróżnienie Japończyka od reszty Azjatów.
Z pewnością różnica między Azjatami tkwi w kształcie oczu i kształcie twarzy (np. Mongołowie mają dość szerokie twarze).
@Dominik Staszczyk Oczywiście 😊
Hejo wow nie sądziłam że w Japoni rośnie wskaźnik biedy hmmm. Super filmik jak zawsze. Zawsze robisz porządne filmiki. Dziękuję i trzymaj tak dalej. 😉😊🇵🇱🇯🇵
To jest trudne do obiektywnego zmierzenia.
Na przykład w Europie wysoki wskaźnik względnego ubóstwa (liczonego względem mediany zarobków w danym kraju) ma Luksemburg - mają tam bodaj najwyższy dochód na głowę w EU, więc i mediana jest bardzo wysoka.. A to jest tak mały kraj, że i tak robią zakupy we Francji, gdzie jest znacznie taniej, więc tego aż tak nie odczuwają.
@@janstozek4850 oh dzięki za wyjaśnienie uff faktycznie nie jest to takie oczywiste.
Ignacy mówisz lepiej po polsku niż większość Polaków. Podziwiam !! :) Pozdrów Rodzinkę.
5:30 Ignacy na grafice użyłeś skrótu Korea Płn (Północna) a mówisz o Korei Południowej (Płd). To wszystko przez Emila ;)
To przy sposobności wyliczania krajów ze znajomością angielszczyzny. Ignacy twierdzi, że w siedemnastce najlepiej znających angielski są jedynie kraje europejskie. Jednak en.wikipedia.org/wiki/EF_English_Proficiency_Index w roku 2020 umieszcza Polskę już na 16. miejscu, a w siedemnastce podaje też Singapur na miejscu 10. i Południową Afrykę na miejscu 12. Prawdopodobnie Ignacy przeoczył, że kraje te nie są europejskie.
@@Robertwa18 Nie, nie przeoczył. Podał dane z 2019 roku, bo prawdopodobnie kiedy nagrywał filmik (październik 2020) jeszcze nie zebrano bardziej aktualnych badań :)
@@mateuszgigon3724 Mateusz Gigoń twierdzi, że w ciągu jednego roku (sic!) Singapur i Południowa Afryka przeskoczyły o kilka (ok. 7-9 lub więcej) miejsc? Byłoby to zaiste zdumiewające. A z jaką pewnością M.G. pisze "Nie, nie przeoczył", choć argumentum zaczyna od "prawdopodobnie"...
@@Robertwa18 Po pierwsze, przesłuchaj odpowiedni fragment wypowiedzi Ignacego, to zrozumiesz, o czym mówię. Po drugie, wyjmij kij z tego miejsca, gdzie go trzymasz. Pozdrawiam :)
@@mateuszgigon3724 1) Rady żeby zrozumieć to głupek powinien odnieść do siebie samego. 2) Porady prostackiego kołka w sprawie kija też może sobie umieścić tam, gdzie jest sam i co tam ma.
Ignacy odnośnie patrzenia w oczy może wynikać to z naszej kultury patrzenia w oczy np. przy podawaniu ręki na powitanie, i jest takie stwierdzenie że oczy są zwierciadłem duszy.
Polacy też zwracają uwagę na zapach ,każdego dnia używając antyperspirantów ale na mnóstwo osób niestety on nie działa tak jak byśmy tego sobie życzyli.Jest tez mnóstwo osób ,które leczy się z powodu nadpotliwości Fakt pocimy się zdecydowanie bardziej intensywniej ale to z pewnością ma też coś wspólnego z hormonami , klimatem i pożywieniem.Pozdrawiam mówisz genialnie po Polsku 👌respekt👌
"Czy Japończycy sie pocą" Psychika mi siadła
To jest Niesamowite, ze Ty tak dobrze i plynnie mowisz Po Polsku.
Wyrazy uznania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏
Spoko film. Masz fajne poczucie humoru, dystans do tego co mówisz, nawet jeśli dotyczy cię bezpośrednio ;)
Co za piekny jezyk. Gratuluje! Co za wibitna osoba.
Ignacy, fantastycznie poruszyles temat pocenia sie Japonczykow i Polakow... ;-))) Jestes niesamowity!!!
Super filmik. A azjatyckie oczy są przepiękne. Twoje też. :)
Azjatyckie męskie oczy, są najpiękniejsze na świecie 😊
@@ewanowak2068 Szczególnie japońskie!
@@elab.8072 Szczególnie koreańskie 😄😉
@@elab.8072 W ogóle kocham azjatyckie oczy, japońskie czy koreańskie, ale najbardziej kocham oczy Yukiego Kuboty (Japończyk). 😀
Kiedy jaracie się czyjimś oczami a Niektórzy Japończycy jarają się kobietami Polskimi 😏
Pozornie błahe, a zrobiłeś z tego świetny temat - to, że sięgasz do literatury fachowej (medycznej, ekonomicznej, statystycznej) bardzo wzbogaca i poglębia wagę Twoich wypowiedzi. Dziękuję.
Ale ponad wszystko jest coś magicznego w tym, jak mowisz (i nie chodzi tu tylko o wysublimowaną odmianę polszczyzny, dużą kulturę słowa, staranność), ale też jakąś aurę, która sprawia, że nie tylko przyjemnie się słucha i zdobywa wiadomości, ale też można chłonąć bardzo pozytywną energię, która pozostaje w głowie, w nastawieniu do dnia. Bezcenne.
Jestem w szoku, bo myślał, że większość Japończyków mówi po angielsku. To chyba też mit, że Japończycy wiedzą i umieja wszystko... no przynajmniej większość. Kilka lat temu miałam przyjemność porozmawiać z dwoma Japończykami (byli w Polsce turstycznie) i dość dobrze mówili po angielsku.. Najbardziej byłam zaskoczona tym, że dość dobrze znają historię Polski. Także myślałam, że wszyscy w Japonii tak mają 😃
Wypada wiedziec cos o kraju ktory sie zwiedza. Ale sa tacy ktorzy biegaja tylko po sklepach.
Mnie już od dawna ciekawi, jak Japończycy opisują swoich rodaków. W Polsce mówi się np. "wysoki blondyn o zielonych oczach", albo "tęgi brunet", ale w Japonii prawie wszyscy mają ciemne oczy i włosy, a sam wzrost i waga to trochę mało, żeby wyróżnić jedną osobę np. z dwudziestu. Dlatego: jakie cechy wyglądu są uwzględniane, gdy mówi się o kimś, kogo w tym momencie nie można po prostu wskazać?
Soczyste, pełne wyjaśnienie, bez skrótu.
Chce tylko powiedzieć, że twój kanał jest genialny ❤️
U nas można kupić. mleko i masło bez laktozy.
W Kanadzie tez. Mysle, ze oni tez maja, tylko moze Ignacy nie zauwazyl.
Dziękuję bardzo nauczycielu, dla mnie jesteś normalną osobą z ciemnymi oczami, jak zawsze dużo ciekawostek dajesz dziękuję
Witaj Ignacy. Jak zawsze jesteś super przygotowany a twoje odpowiedzi są rzetelne i bardzo ciekawe. Dziwi mnie tylko dlaczego niektórzy zadają tak oczywiste pytania? np. Czy Japończycy mają skośne oczy😊. Pozdrawiam i życzę powodzenia😊
Tak, spodobało się jak zawsze 😊
Jedna uwaga: Gdy mówisz "na nie będę odpowiadał", to połóż akcent na słowo "na", a nie na słowo "nie", bo to tak brzmi, jakbyś chciał powiedzieć, że na każde pytanie odpowiesz "nie". Czesto mówimy, że w jakiejś kwestii jesteśmy "na tak" albo "na nie" i właśnie wtedy akcentujemy "nie". No cóż, okazuje się, że nie tylko w japońskim akcent zmienia sens wypowiedzi... 😁
Mógłbyś wypowiedzieć się, o systemie edukacji.
W anime, z lat 80/90 jest dziewięć klas, i w soboty też są zajęcia.
Tak, były w soboty lekcje. Kiedy rząd chciał to zmienić to protestowali... Rodzice xD twierdzili, że dzieci będą marnować czas mając kolejny wolny dzień w tygodniu. Więc ustalono, że wprowadzą wolne soboty ale w zamian dzieci mają ten dzień jakoś pożytecznie wykorzystać- pójść do muzeum, pomóc starszej osobie czy cokolwiek, a na koniec jako zadanie domowe napisać rozprawkę (czy coś takiego) na ten temat ;)
Dobre: obcokrajowcy nauczyli Japończyków uprawy ryżu. Kilka tysięcy lat temu.
Kolejne kapitalne spotkanie, nowe, ciekawe informacje, miło jest spędzać czas z Tobą :)
Dziękuję za masę informacji o kraju,który zawsze lubiłem.Dla mnie Japonia to wspaniałe:Seiko,Olympus,Panasonic i Yamaha.Pozdrawiam i szacun za poziom znajomości języka polskiego.
Wszystkie Pańskie filmy prezentują bardzo wysoki poziom wiedzy z każdej dziedziny. Z przyjemnością oglądam, słucham i podziwiam każdą prelekcję. Utwory na kanale muzycznym to perełki. Bardzo Dziękuję.
Ignacy jestes niesamowitym gosciem
Wow! Super rzetelny i ciekawy film! Chce więcej 😁
Umarlam jak slyszalam o poceniu się 😂Japończycy dużo rzadzej śmierdzą, gdy są spoceni. Coś pięknego 😂😂♥️
4:14 "Po wojnie..." Kiedyś, gdzieś czytałem, że po wojnie (II WŚ), choroby wieńcowe (sercowe) w Japonii prawie nie występowały. Związane to było ze skromnym odżywianiem (konkretnie - biedą). Kiedy Japonia ekonomicznie wystrzeliła (1960-80), status większości się poprawił (ale i pracowali ponad miarę), to te choróbsko zaczęło dominować. Notabene, aktualnie (sprawdzałem statystyki światowe) w 2017 zachorowało na choroby wieńcowe ok. 330 mln. (1 miejsce), na raka ok. 230 mln., ... a, wg Google, do tej pory na tego pandemicznego vira... ciut ponad 30 mln się załapało.
dobry odcinek. Odpowiedz na drugie 10 pytań
Zachwyca mnie i przeraża jednocześnie twój dokładny research do tego filmiku 😅
Edit: widzę, że rządy zarówno w Polsce, jak w i Japonii mają równie nierealne podejście do rzeczywistości i np. posiadania dzieci 😂
Bardzo interesujący kanał. Zostaję na dłużej.
Ja miałem pytanie czy Japończycy do wszystkiego podchodzą tak dokładnie. Ale widziałem film i mam odpowiedz ;)
Ignacy, Twój polski jest wyjątkowy. Jestem pod wielkim wrażeniem. Wyrazy szacunku
11:04 - nasi rządzący, nie zależnie od opcji politycznej mają tak samo :P
Jeśli chodzi o oczy to osobiście zwracam na nie bardzo dużą uwagę i właśnie te skośne migdałki tak bardzo mi się podobają u Japonek :)
Bardzo ciekawy film. Dziękuję za odpowiedzi.
Masz azjatycki akcent, ale dobór słów i ogólny poziom wypowiedzi lepszy, niż większość Polaków, których znam. Powodzenia, bo na nie zasługujesz.
Akcent nie jest.tak istotny jak standard języka. Lingwistka.
Witaj Ignacy! Wczoraj pierwszy raz widzialam Ciebie na RUclips, jestem pod wrazeniem jak dobrze mowisz po polsku, wspaniale!!! Ja mieszkam w Szwecji, bardzo intensywnie uczylam sie jezyka szwedzkiego, chyba ze strachu ze nie mam talentu do jezykow. Udalo mi sie nauczyc i polubilam ten proces nauki nowego jezyka, a takze nauki innej mentalnosci wraz z jezykiem. W pracy spotkalam jednego Chinczyka ktory robil doktorat w Szwecji, ale nie znal szwedzkiego, pomagalam mu w nauce i nabral pewnosci siebie, nauczyl sie i byl mi wdzieczny za pomoc. Innym razem do pracy przyjechal mlody niemiecki lekarz, ktory uczyl sie szwedzkiego wczesniej i w pracy przez rozmowy na przerwach szlifowal jezyk. Kiedy konczyl u nas prace mowil bardzo dobrze, mial troche latwiej bo jest podobienstwo tych dwoch jezykow. Zycze ci powodzenia i wytrwalosci w nauce! :)
Bardzo ciekawy film :-)
Hej, świetny film 😁. Według mnie krótsze rzęsy są dosyć bardzo zauważalne u azjatów. Natomiast w kwestii długości życia wydaje mi się, że jednym z czynników wpływajacych na to jest dobrze rozwinięta medycyna.
Cześć Ignacy, witam i chwalę,super ciekawy odcinek. ( ja właśnie myślałem że podstawom diety w Japonii są ryby i owoce morza [ no i oczywiście ryż ] : ) Wszystkiego Dobrego .
Pozdrawiam .
P.S.
(słyszałem że taką oprawę oczu ogólnie u Azjatów powoduje tak zwana "fałda Mongolska "czyli górna powieka opada bez pośrednio właśnie na rzęsy [ niema tak jak u Europejczyków tak jak ja by podwójnej górnej powieki] ] ) /oczywiście mogę się mylić/. A czy na Hokaido zimy są ostrzejsze niż w Polsce ? pozdro : )/ pytam z zwykłej ciekawości /
Super materiał! Bardzo podoba mi się podparcie każdej odpowiedzi rzetelnymi danymi.
Ciekawy odcinek. Sensowne odpowiedzi na wydaje się dziwne pytania
❤❤❤❤
Uwielbiam precyzję twoich wypowiedzi. Imponujesz mi.👍
opowiesz może kiedyś o całej historii Japonii? 😻 o królach, wojnach itp
Cesarzach jak już
Bardzo interesujący film! Mega!!!!!
Są różnice biologiczne. Rudzi gorzej goją rany niż nie rudzi, a Azjaci mają mniejszą tolerancję na alkohol niż biali.
Oglądam co jakiś czas Twoje filmiki i jestem bardzo zdziwiony jak z biegiem czasu Twój akcent staje się coraz bardziej naturalny. Materiały bardzo rzeczowe i przyjemnie się ogląda. Pozdrawiam
Ignacy, Dziękuję ci że robisz takie filmy.
Około rok temu zacząłem oglądać anime i zaciekawiłem się Japonią.
Uczę się także języka japońskiego, i dziękuję ci że robisz takie filmy.
Pozdrowienia i powodzenia w dalszym nagrywaniu filmów 😉
Ignacy jesteś mistrzem :)
Gratulacje za 100 tys subskrypcji! Pewnie sie spoznilem z nimi, ale dawno mnie nie bylo na twoim kanale. Sorry.
Świetnie mówisz po Polsku, pozdrawiam
Dzien dobry Ignacy; milo mi Ciebie sluchac, stale podziwiam Twoj jezyk polski; ile trzeba pracy wlozyc aby mowic tak jak Ty, wiele tematow o ktorych mowisz sa dla mnie calkiem nowe, pewien polski programista ktory zyje w Japonii powiedzial mi, ze Japonczycy to perfekcjonisci, jak juz czyms sie zajmuja to daza do doskonalosci absolutnej. Sam bym sobie takiej cechy charakteru zyczyl. Pozdrawian Ciebie serdecznie
"Różnica nie jest widoczna na oko:))) "to ładne stwierdzenie w kwestii rzęs:)))
Bardzo ciekawy odcinek ;-)
Bardzo fajny film! Dzięki 👍
Było już „Dave z Ameryki obraża Polaków”, niedługo będzie „Ignacy z Japonii mówi, że Polacy śmierdzą” xD
Drugi odcinek!
Bardzo ciekawy temat - czekamy zatem na kontynuację tego innego zestawu sugerowanego przez wyszukiwarkę :) Może nie wszystko będzie na "tak".
Dziękuję za świetny materiał, pozdrawiam!
Z rzęsami to może być jeszcze ten problem, że Japończycy mają nieco inaczej zbudowane powieki od Europejczyków - więc część rzęsy może być przysłonięta przez fałdę na górnej powiece, przez co mogą się one wydawać krótsze - i to nawet sporo.
Poza tym ważna jest nie tylko długość, ale i grubość włosa. Jeżeli Japończycy mają cieńsze rzęsy (nie wiem, czy mają), byłyby one mniej widoczne. Na przykład z badań wynika, że mężczyźni i kobiety mają średnio taką samą liczbę włosów na skórze - ale ponieważ włosy kobiet są znacznie cieńsze, to mężczyźni (przynajmniej Europejczycy) są odbierani jako "włochaci". Gdzieś nawet czytałem, że ludzie mają średnio taką samą liczbę włosów na centymetr kwadratowy co szympansy - ale są odbierani jako praktycznie bezwłosi dokładnie z tego samego powodu: nasze włosy na skórze są znacznie, ale to znacznie cieńsze. Zresztą nie bez powodu firmy kosmetyczne sprzedają tusz do pogrubiania rzęs, a nie tylko wydłużania.
Gratuluję języka polskiego, świetna wymowa oraz swoboda mówienia.
Jesteś super! Trzymaj tak dalej kochany ❤
Ciekawy film, jak zawsze 👍dziękuje😁
Bardzo ciekawy filmik, mam parę uwag językowych, bo wiem, że cenisz pozytywną krytykę i uwagi, które pozwolą Ci mówić lepiej po polsku. 1) Ironicznie nie używa się w takim kontekście jak użyłeś - to fałszywy przyjaciel z jęz. angielskim. Po polsku w takim kontekście użyjemy: "paradoksalnie", albo "jak na ironię". 2) nie pijemy z rurki tylko przez słomkę (choć to nie brzmi tak źle, ale po prostu trochę śmiesznie i uroczo). 3) To nie tyle dotyczy polszczyzny, co biologii: na laktozę nie jest się odpornym, ale się ją trawi albo nie, mówimy też o nietolerancji laktozy. To nie jest może błąd językowy, a raczej skrót myślowy, niemniej jako biolog wolałam wyjaśnić. ;) 5) Co do rzęs to mój komentarz do Twojego pytania: może Europejki mają dłuższe rzęsy, ale za to często jasne i mniej widoczne. Ja mam np. ciemne włosy, ale rzęsy na tyle jasne, że jak nie pomaluję, to widać tylko nasadę górnych, nie widać końcówek (więc wydają się krótkie) a dolnych rzęs w ogóle nie widać. Myślę więc, że jak porównamy rzęsy bez makijażu to Japonki będą tutaj wypadać na plus. ;) 6) Spoglądam w oczy a jeśli chcesz powiedzieć z 'się' patrzę się w oczy - ale myślę, że to przejęzyczenie. Jak zawsze jestem zachwycona Twoją znajomością języka polskiego! :)
Świetnie mówisz po polsku jestem pod wrażeniem!! A tym bardziej fajnie, ze robisz RUclips! Ja jubię Japonię chociaż za Toyote którą jeżdżę, 10 lat i nic się nie psuje a Azjaci są bardzo mili i przyjaźni nawet trochę za skromni:)
Mam pytanie, jak postrzegacie pracowitość Europejczyków, z tego co wiem w Japonii długo się pracuje np. W Niemczech tylko 35godzin tygodniowo.
Co sadza Japończykach i jakie mają doświadczenia z markami samochodów niemieckimi?
Co sadzą Polakach i Polsce?
Wow!!!!! You speak beautifully Polish ,bravo , Im very proud of you,you are intelligent smart young man. I love the way you speaking,the truth and as it is. Wishing you more success health , prosperity and happiness. 🙏🤗❤️
Masz swietna wiedze,podziwiam i życzę Ci pomyślności.
Ignacy, wydaje się że Cię rozumiem. Ja też bym nie patrzył w oczy Japończykom ale Japonkom już chętnie;)
Szacunek dla ciebie ja nie nauczył bym się tak płynnie mówić po japońsku
witaj ignacy fajny filmik pozdrawiam
Super !
Pozdrawiam :)
Uwielbiam sposób w jaki opowiadasz. Wydaje mi się że Japończycy żyją dłużej ponieważ odżywiają się zdrowiej i pewnie też zużywają mniej używek takich jak papierosy i alkohol.
W Japonii jest spory problem z alkoholizmem. Spoleczne przyzwolenie na nadmierne picie jest nawet wieksze niz w Polsce, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Wiaze sie ono z takimi elementami japonskiej kultury, jak _nomisugi_ oraz _nomi-hōdai_ (poszukaj sobie, co to znaczy). Problem ten przestaje byc tabu i zaczal byc dyskutowany na powaznie, ale idzie to raczej opornie i moze sie wydawac, ze w ogole jest poruszany tylko dlatego, iz turysci z zagranicy wrzucaja do Internetu zdjecia pijanych Japonczykow spiacych gdzie popadnie, ktore zawstydzily japonskie spoleczenstwo. Tu jest obszerny artykul na ten temat: blog.gaijinpot.com/japans-toxic-drinking-culture-no-one-talks-about/
Nie miałem o tym pojęcia, dziękuję za odpowiedź. Już biorę się za czytanie by się do edukować. Pomyślałem że piją mniej alkoholu bo Ignacy mówił że Japończycy mają słabą głowę do picia. Nie miałem pojęcia o tym że w Japonii występuje spory problem z alkoholizmem. Japonią interesuje się od niedawna. I nie wiem od czego zacząć czy od kultury czy historii.
Ignacy jest szczery, nie czaruje rzeczywistosci, niemniej kwestie kulturowe potrafia zaskoczyc. Historyczne rowniez. Jedno jest wiec raczej pewne: zglebiajac je, nudzic sie nie bedziesz 🙂 Pozdrawiam z Japonii.
Japończycy żyją dłużej ale jest to pokolenie wojenne i powojenne. Kiedy odżywiali się skromnie i zdrowo (ryby i owoce morza). Obecne pokolenia coraz bardziej się "amerykanizują" - np: fast foody. Poza tym jest duży problem z ilością samobójstw. Jest w Japonii las, nazywany "lasem samobójców". A to przez fakt, że tam ciągle istnieje "kult pracy" ale krzywo rozumiany. Idziesz rano do pracy, a wychodzisz wieczorem, bo "nie wypada" wyjść przed szefem. A w robocie możesz nic nie robić i przeglądać internet, ale być musisz. Dodatkowo pokutuje przekonanie, że jeśli sam się zwolnisz, to jesteś nieudacznikiem. To wszystko powoduje frustrację, stres, aż w końcu psychika nie wytrzymuje.
@@danielnagag4572 Masz duzo racji. Jednak generalizujac na temat bezproduktywnego siedzenia w pracy po godzinach, powielasz mit, ktory nijak sie ma do calej masy ludzi wychodzacych do domow o normalnej porze oraz tych, ktorzy jak juz siedza dluzej, to bynajmniej nie zbijaja bakow. Jasne, ze sa i tacy, lecz ci to zwykle pracownicy „biurkowi”, a japonski swiat zawodowy jest jednak duzo bardziej zroznicowany. Poza tym coraz wiecej firm wyraznie odchodzi od przeciagania liczby godzin pracy. Czasem smiesznie to wyglada, gdy przykladowo do pomieszczen z pracownikami wpuszczany jest dron z muzyka majaca im przeszkadzac i sprowokowac, zeby juz sobie poszli zamiast robic z siebie bohaterow 🙃 Takim, a takze innymi sposobami wchodza regulacje wprowadzajace balans miedzy zyciem zawodowym a prywatnym. Odbywa sie to pod gorke, gdyz niektorzy pracodawcy, chcac uniknac grzywien, zmuszaja do zatajania prawdziwej liczby wypracowywanych godzin. Co nie zmienia faktu, ze zapuszczanie korzeni w robocie przestaje byc stylem zycia, ktory wczesniej wydawal sie oczywisty i jedyny. Wyraznie widac tez, ze mlodzi Japonczycy coraz czesciej nie maja zamiaru tkwic w miejscu, ktore z jakiegos powodu im nie odpowiada, i zmieniaja prace az do skutku. Starsi komentuja to roznie, krytyka nie jest rzadkoscia, ale z drugiej strony co bardziej szczerzy przyznaja, ze im zazdroszcza i zaluja, ze w swoim czasie nie umieli sie zdobyc na podobne decyzje.
Dziękuję. Bardzo ciekawy materiał.
Pieknie mowisz po polsku! Gratulacje! Pozdrowienia z Detroit!
Sporo naprawdę ciekawych wiadomości. Dziękuję.
Widzę że władza w Japonii, ma bardzo podobne problemy jak w Polsce (chodzi o nakłanianie do zakładania rodzin). Bardzo fajny materiał. Pozdrawiam.
Wspaniały jesteś
Pozdrawiam