Ten dopis od pana Högera. Jako smekám, opravdový herecký intelektuál, který má herecké řemeslo dokonale zvládnuté a uchopené nejen po fyzické, ale i psychické stránce.
Fantastické, to je jediné slovokteré mě napadlo. Měl jsem pana Krejčíka jen jako cholerického režiséra, který zakrýval svými výbuchy vnitřní obavy a nejistotu.....dnes jsem pochopil jak jemný tento člověk v duši je a že dokázal zvednout tak težkou výzvu jakou bylo točení Císařova pekaře. Myslel jsem si do dneška, že režisér byl od začátku Mac Frič, jaké příjemné překvapení a slova pana Högera jsou pro mě také velice překvapivá. Děkuji za tento dokument.
Tento soudruh Krejčík nemá nejmenší kapku cti aby priznal, že na Werichovi chtěl vyrůst a neměl na to. Místo toho Wericha sprostě pomlouvá předepsaným monologem, tak trapně recitovaným, že se jednomu chce z toho "uměleckého" projevu zvracet. Tento dokument je evidentně velmi nechutně pomlouvačný a hraný. Hnus.
Na pana Högera se dříve vyrojilo spoustu pomluv, ale byl velká osobnost a citlivá duše. I hodně pomáhal lidem v nouzi. Dopis Krejčíkovi psát nemusel a napsal. To bezpráví ho štvalo. A tady se osobnost Wericha ukazuje v pravém světle..
Mě napadá spíš slovo fanstasmagorické. Vylézt po něčích zádech a pak ho ještě sprostě pomlouvat, to je zase sviňsky komoušské. Jediný kdo se tady vybarvil je soudruh Krejčík.
@@dustintheblacklight pokud se neurazíte, dovolil bych si trochu s Vámi nesouhlasit ohledně pana Wericha.Zkuste se vžít do situace pana Wericha před válkou měl našlápnuto na největšího herce....přišla válka, musel zdrhnout a po válce ejhle druhý mocipán se dere ke kormidlu....věděl že pokud ještě něco v životě může dosáhnout je to teď hned, takže vezmě vše i kdyby to nestíhal a Císařův pekař ale čekal že to bude po jeho a né podle Krejčíka, proto chtěl Mc Friče. A když hrozilo že by odvolání Krejčíka mohlo ohrozit i jeho přidal se na stranu nového režiséra, který byl v tom úplně nevině...toď můj názor
Tragédie. Je to i o Högerovi....o Medřické,atd. Bočanovi, Menzelovi, Hrušínském, Abrhámovi,Satoranském, Vlachovi,Bromovi,Bažantovi,Bekovi,Gottovi,Kornovi,Zagorové....Abrhámovi,Kostkovi,Kopeckém,Kemrovi...Černochovi,Šterclovi,Peškovi,Pivcovi, Haasovi, prostě o Pozdním Faunovi odpoledni....o Kačírkové,Adamírovi, Hanzlíkovi,Preissovi-Preissivé, Kaizrovi, Heřmánkovi, Hegerové, Kanyzovi, Kronerovi,Lasicovi,K Fialové, Bohdalce,Podskalském, Bróďovi, Marvanovi,Fričovi,Vojtovi,Burianovi, o Avantgardách a Moderně. JSME tu i my, A MY, přirozeně bychom měli ležet v našem, ne někde v uslintaném Holywoodu Lajků. Kanál Národního Dědictví. To zní hrozně. Takže raději tradiční: Česká Stopa, po nebi kráčející.....(Ano,vždy člověk, i chybující,a přeci OČI stěn) K.Čapek ať je oběma bratrům , zem milá.
Zajímavý kulturní pořad. Jsou to všichni osobnosti, J.Werich, J.Krejčík, K.Höger, M.Frič. Každý má své manýry, svou osobnost, to je dobře. Ale když kvůli tomu nemohou stvořit společné dílo, tak to nemá smysl. Hlavně že toho císaře nějak natočili 🙂
Zajímavé vyprávění. To jsem vůbec nevěděla, že se změnil v průběhu natáčení režisér. A je skutečně pravda, že role pekaře je nevěrohodná. Pan Werich tam přehrává, snaží se o bodrý tón. No, prostě : není to ono. Děkuji.
@@ilonaskamlova1236 Pravda je, že Gollová sice nebyla stará na to abych s ní třeba chodil, ale na roli bezmocné figurantky ano. Když jsem ji poprvé viděl, jak vstávat z bedny, myslel jsem že je to Kellyho tajná manželka a že budou kout pikle spolu.
No vidite. A ten film je dokonaly tak ako je. Bez tych "zmien" si ho ani neviem oredstavit, ale je mi jasne, ze by nebol zdaleka taky dobry ako bol. Bol to hlavne Werichov projekt, jasne ze mu nesedelo ked sa niekto snazil prisposobit si ho a zmenit jeho viziu. Som rad ze to dopadlo ako to dopadlo. Pan krejcik bol len zatrpknuty, cely zivot mu to nedalo spat a na stare kolena svoje zlyhanie zvaloval na zlych sudruhov. Kazdopadne velmi zaujimave. Ako malo stacilo aby sme tento skvost vobec nemali.
Sto procent souhlas..ten film Svědomí podle mně smrtelná nuda..pan Krejcik to uměl koulet se soudruhy..teď dělají ze sebe někteří umětelci málem disidenty, ale tenkrát ochotně vyli s vlky... jo pane Krejčíku tomu se říká kyselé hrozny..
Vůbec jsem netušila, jaké zákulisí film měl, jistě však je, že na snímku to znát není, chvála Bohu. Dopis KH je neuvěřitelně silnou demonstrací přemýšlení nad herectvím a profesionalitou vůbec. OHROMUJÍCÍ. Toto by měla být povinná četba pro dnešní herecké kandrdasy, kteří se pyšně nakrucují nad hromadou hoven, které "umějí".
Nevím, proč se toto řeší??? Výsledná podoba filmu je tak dokonalá, že si lze jen stěží představit jiné ztvárnění. Až vůbec nechápu, proč se řeší, zda byl ten či onen geniální umělec v soukromém životě taký, či onaký. Líbejte géniům ruce a nechte je spát, vy všichni malí čeští človíčkové, kteří jim nesaháte ani po kotníky... 😉
Já to vidím naopak ako väčšina diskutujúcich. Werich bol namyslený na svoj intelekt až bol na ostatných spolupracovníkov a hercov hrubý a drzý. Bohužiaľ ostatní herci ho velebili lebo bol na výslní, mal vplyv a nechceli si to s ním rozhádzať. Herecky nijak zvlášť nikdy nevynikal a na túto dvojrolu sa vôbec nehodil. Ako decko si pamätám, že som sa strácal v tom kto je cisár a kto Matej. Režisér Krejčík robil čo mohol, snažil sa plniť plán, chystal poctivo scény, ktoré mu Werich zotrel len preto že mal delírium. A s takýmto arogantným panákom musel mladučký režisér ,, spolupracovať,, a trpieť mu jeho hviezdne maniere. A Heger vlastne medzi riadkami píše, že odchádza z projektu práve kvôli nezvládaným výstrelkom Wericha! Inak film kameramansky, režijne, herecky (okrem nadutého Wericha) a atmosférou špica! Takže hlboká poklona pán Krejčík!
Werich, ač se to nezdá, nebyl zrovna jednotka charakteru. Je obdivuhodné, s jakou pokorou ale Jiri Krejčík o Janu Werichovi a natáčení hovoří. Klobouk dolů, jak je otevřený sám k sobě. A taky, jak šíleně nemocná to byla doba. A člověku to leccos připomíná...
V obdobi prazskeho jara vynasel Dubceka do nebes, když se karta obratila, podepsal Chartu a pan Dubcek jako by neexistoval. V obdobi valky se utekl schovat s Voskovcem do USA a ještě měli oba tu drzost z bezpeci spinit a karikovat pana Hachu, zbabelci. To sou ty umelci
O Werichovi se ví, že byl geniální herec, ale zároveň namyšlený a povýšený. Pan Heger byl rovněž skvělý herec, ale skromný a uvážený. Kdyby pan Werich se uměl normálně chovat bylo by hodně věcí mnohem lepších. Na co byl namyšlený asi nikdo nepochopí.
Minimálně mohl být namyšlený na to, co v divadelní branži dokázal... Pan Krejčík se svými cholerickými výlevy vůči hercům také moc fajn člověk nebyl, že?
@@flaaaboyeda608 Když si poslechnete/přečtete názory herců a dalších, nechoval se slušně k těm, kteří přišli nepřipravení a nepodávali výkon, který očekával a který tomu sám dával. Takže v podstatě přímočaré chování, i když někdy asi cholerické. S Werichem to bylo složitější.
Werich, velký umělec a inteligentní člověk se světovými zkušenostmi, mohl být i namyšleným kritikem nepřipravených kolegů s hloupými řečmi, narážkami, poznámkami. Nikdo není dokonalý ani se nezavděčí každému. Pochopme různé lidské nedokonalosti u lidí, ač jsou obdivuhodnými osobnostmi, zejména české kultury. Buďme na ni hrdí.
Je to trochu složitější než jak to pan režisér vylíčil. Zkusím to vysvětlit. Původně vznikla divadelní hra, kterou chtěl Voskovec z rudolfínské Prahy. Šlo o to, že scénografie Osvobozeného divadla byla vždy šílená moderna, no a oni chtěli změnu. Hra byla úspěšná a měl být i film. Ale Miloš Havel a zároveň i Voskovec chtěli prorazit ve Francii a sehnali francouzského producenta a vše by se točilo ve Francii, která měla o celou věc zájem, zda film opravdu ve Francii pak vznikl netuším, mám dojem, že ano, ale Miloš Havel musel říct Voskovcova Werichova, že Francie si dala požadavky, tedy že zaplatí za scénář a námět, ale oni dva tam hrát nebudou. V podstatě to byl šílený podraz, protože se vše mohlo natočit na Barrandove, ale Miloš Havel to prostě prodal Francii. Voskovec I Werich šíleli, ale Miloš byl milionář a bylo mu to Šumava 😅... No po válce už zůstal Voskovec v Americe tedy cca po r.48 už se přestal vracet a Ježek zemřel. V podstatě na to zůstal Werich sám a dál tam tedy dvojroli, sebe 2x, což v podstatě je úplně zbytečný a mohlo jít o dva herce, bylo by to milionkrát lepší a Werich to věděl, ale v tý době ještě neměl Horníčka dost zmaknutyho, dál tam Buriana a své kamarády, Natašu, a pak Friče. Jasně že inteligentní Voskovec chyběl a byl tam jen Krejčík, kterej vůbec nechápal meziválečnou avantgardu, dada, pařížské večírky, surrealismus atd. Celej film, měl mít umělecké ambice, dokonce o něm ve svém deníku píše Vladimír Boudník, že na to se těšila celá Praha a že to bylo šíleně špatný, hlavně uvádí, že to bylo úplně o ničem nebo budovatelské natřásání. Nedivím se, že to Hoger, který vůbec hercem být nechtěl a nemusel,ale bavilo ho to, z toho zmizel. Nejhorší bylo, že se tam vše dělo jen "jako", v podstatě Werich jako starý císař, což nebyl a pak Werich jakože mladík, což také nebyl ... V obou verzích bylo vidět, že je to v podstatě jeden člověk, možná v kině to působilo vše ještě hůř než v televizi, pamatuji si, že jsem trpěl do doby než se objeví Gólem, myslím, že to bylo už mimo dobu, že to působilo I jako anachronismus už ve své době. Při premiéře muselo být jasné, že Werich v podstatě s tímto do Moskvy nemůže a na západ taky ne a zbyla nám z toho vánoční pohádka neuvěřitelně ukecaná a bez děje. Gagy jako z němého filmu, ok, ale ta groteska měla pár minut, tohle nemůže unést celovečerní formát a děj, kde se řeší jeden starší pán a paní, Werich fungoval ve dvojici, ale tady dabl hlavni postava ..tohle mu vůbec nešlo přeci... nejhorší bylo jak se snažil, to bylo vidět, jak přehrával, jak působil jako ubrečené dítě, právě typ, který hodně kritizoval, že to je americký styl komiky, kdy komik je uřvané rozmazlené dítě a má to být směšné a u kterých kroutil hlavou. Pak už hrál jen epizodní role či s Hornickém a Divákem a po roce 68 už vůbec, pan Tau, kde byl s dětmi tak fungoval celkem dobře...
Zajímavé na to je, že i když kostra děje byla v podstatě komunistická agitka, tak přesto bylo těžké ji nahoře prosadit. Frič používal ještě také operetní manýry, třeba role naříkající ženské ve scéně s rohlíkama
Rivalita umělců je věčná a s odstupem času je roztomilá.. Nataša Gollová byla už dost odrostlá dorostenka Sirael...ale film.pobavi i po tolika letech..😂😂😂😂
Je zajimave poslechnout si vypraveni z pozadi nataceni tohoto filmu. Ale bylo by chybne delat si zavery z vypraveni jedne strany. Pravdy se nikdy nedobereme. Vzdyt i o soucasnych prich mohou 2 lidi uvadet 2 rozdilne pohledy. Muzeme tak nanejvys posoudit neprime dukazy - Film nataceny v "delnicke" dobe a z rudolfinske doby, barevny, spousta penez - Werich tyl z rezimu a mel to u nej velmi dobre (byl v te dobe jeho soucasti). Pozdeji se odklanel, ale v tech nejtuzsich dobach byl gubernatorem rezimu (s vlastnim divadlem) - Fric, prvorepublikovy hitmaker a presto za novych casu opet na prednich pozicich - mel sice manzelku francouzku, ale objevuje se otazka, jak dokazal byt s rezimem v nejtvrdsi dobe (kdy slo casto primo o zivot) tak za dobre? (byl take soucasti rezimu) - Krejcik, reziser, ktery na jednou stranu mnoho umi, na druhou stranu tak trochu silenec. Jak na tom byl v 50. letech? Po Cisari v roce 1952 tu ulitbu "lopatoveho" filmu asi musel udelat - Nad nami svita - pote 1964 - Frona -. Vicemene rovnez ustupek. Ale od konce 50. do konce 60. let (az zacatku 70.) je to jizda. A po 68 (resp. po normalizacnich komisich) jeho tvorba dost zariznuta. To by se asi nohsledovi komunistu nestalo. A je otazkou, jak moc se na jeho cholericnosti podepsaly nektere starsi zkusenosti/zazitky. Takovy prehled jsem si udelal ja ... A k filmu - jsem tolerantni divak a CP-PC si vzdy uzivam. Uzivam si i herectvi JW, rezii MF a dalsi. Myslim, ze v mnoha umeleckych dilech je treba oddelit tvurcovu osobnost od vysledku. Verim i tomu, ze za p. Krejcika by byl film rovnez skvely. Skvely, ale jiny. Jaky, to se bohuzel nikdy nedozvime ...
Myslím si, osobně, že ten film je trochu přeceňovaný. I když kvalita to je a v té době tohle natočit byl zázrak! Ale zaujal mne jedna věc, To, co říkal Karel Hoger. Já viděl film už jako malé dítě, hltal ho, ale pekař Matěj se mi zdál nevěrohodný. Přesně jak to říká pan Hoger. Werich jako císař je dokonalý! Ale jako prostý chasník, klaďas bez vady, je podivný. Werichovi šly ty postavy choleriků, citlivých hrubiánů. Císař Rudolf, Medvěd z Čechova. Ani ti jednoduše čestní proletáři z meziválečných filmů s Voskovcem nebyli moc autentický.
Je to trochu složitější než jak to pan režisér vylíčil. Zkusím to vysvětlit. Původně vznikla divadelní hra, kterou chtěl Voskovec z rudolfínské Prahy. Šlo o to, že scénografie Osvobozeného divadla byla vždy šílená moderna, no a oni chtěli změnu. Hra byla úspěšná a měl být i film. Ale Miloš Havel a zároveň i Voskovec chtěli prorazit ve Francii a sehnali francouzského producenta a vše by se točilo ve Francii, která měla o celou věc zájem, zda film opravdu ve Francii pak vznikl netuším, mám dojem, že ano, ale Miloš Havel musel říct Voskovcova Werichova, že Francie si dala požadavky, tedy že zaplatí za scénář a námět, ale oni dva tam hrát nebudou. V podstatě to byl šílený podraz, protože se vše mohlo natočit na Barrandove, ale Miloš Havel to prostě prodal Francii. Voskovec I Werich šíleli, ale Miloš byl milionář a bylo mu to Šumava 😅... No po válce už zůstal Voskovec v Americe tedy cca po r.48 už se přestal vracet a Ježek zemřel. V podstatě na to zůstal Werich sám a dál tam tedy dvojroli, sebe 2x, což v podstatě je úplně zbytečný a mohlo jít o dva herce, bylo by to milionkrát lepší a Werich to věděl, ale v tý době ještě neměl Horníčka dost zmaknutyho, dál tam Buriana a své kamarády, Natašu, a pak Friče. Jasně že inteligentní Voskovec chyběl a byl tam jen Krejčík, kterej vůbec nechápal meziválečnou avantgardu, dada, pařížské večírky, surrealismus atd. Celej film, měl mít umělecké ambice, dokonce o něm ve svém deníku píše Vladimír Boudník, že na to se těšila celá Praha a že to bylo šíleně špatný, hlavně uvádí, že to bylo úplně o ničem nebo budovatelské natřásání. Nedivím se, že to Hoger, který vůbec hercem být nechtěl a nemusel,ale bavilo ho to, z toho zmizel. Nejhorší bylo, že se tam vše dělo jen "jako", v podstatě Werich jako starý císař, což nebyl a pak Werich jakože mladík, což také nebyl ... V obou verzích bylo vidět, že je to v podstatě jeden člověk, možná v kině to působilo vše ještě hůř než v televizi, pamatuji si, že jsem trpěl do doby než se objeví Gólem, myslím, že to bylo už mimo dobu, že to působilo I jako anachronismus už ve své době. Při premiéře muselo být jasné, že Werich v podstatě s tímto do Moskvy nemůže a na západ taky ne a zbyla nám z toho vánoční pohádka neuvěřitelně ukecaná a bez děje. Gagy jako z němého filmu, ok, ale ta groteska měla pár minut, tohle nemůže unést celovečerní formát a děj, kde se řeší jeden starší pán a paní, Werich fungoval ve dvojici, ale tady dabl hlavni postava ..tohle mu vůbec nešlo přeci... nejhorší bylo jak se snažil, to bylo vidět, jak přehrával, jak působil jako ubrečené dítě, právě typ, který hodně kritizoval, že to je americký styl komiky, kdy komik je uřvané rozmazlené dítě a má to být směšné a u kterých kroutil hlavou. Pak už hrál jen epizodní role či s Hornickém a Divákem a po roce 68 už vůbec, pan Tau, kde byl s dětmi tak fungoval celkem dobře...
9 часов назад+1
Diky za velmi zajímavé info! Já bych osobně a laicky (filmy moc nesleduji) na ten film nebyl tak přísný. Pohádka, no. Pokud se ale na něj tenkrát těšili jako na umění, tak zklamání muselo být velké. Jo, budovatelské nadšení je strašný, ale to leze i z filmů VW mezi válkami. Ale i jiní ,ten třeba konec po konci Machatého Extáze. Levicové blouznění avantgardy? Ono, ještě za mne, když VW v meziválečných scénách zkoušeli gagy na způsob amerických grotesek, tak jsem se ošival Podle mne jím to nešlo, bylo to pooommmaaaalyyyy a to pak nefunguje. Špatnej střih? Ještě mi zaujalo; Werich jako uřvané dítě. Mně se vybavuje v téhle podobě v scénách VW (filmech) a možná i na divadle?
Kačírková mohla být dobrá, to jistě, ale kdyby jsou chyby a Golová byla v té roli dobrá určitě, je zbytečné ji urážet a blahosklonně nad ní ohrnovat nos.
Je to skvělý film, skvělá pohádka - aspoň tak jsem to jako kluk vnímal. Ale teprve teď si uvědomuju, že to nebyla žádná sranda v době soudruhování, v roce 51 něco takového točit!! Feudál - to by nikdy neprošlo, musel být zesměšněn obyčejným dělníkem-pak to dělníci zaplatili...A pan Krejčík - dá se pochopit, že to neutáhl. Tomu generálnímu řediteli těžko říkal pane - soudruh generální ředitel!!!! Stalinismus.
@@Monktiger-f5e S Werichem se to dost přehání. Problém jeho poválečného herectví byl v tom, že často ustrnulo na manýře. Höger tohle vycítil a dobře vystihl. Češi si něco či někoho velmi rádi idealizují až tak, že se z toho ve výsledku stal kýč plný patosu. A okolo Wericha toho kýče bylo dost. Říká se tomu zbožštění. Tahle kýčovitá aura vznikla třeba okolo tatíčka Masaryka. Masaryk v uniformě na koni, coby náhražka císaře pána. Masaryk si byl moc dobře vědom, po čem Češi prahnou. A tak jim toho "českého císařpána" dal, když se takto nechal stylizovat. U Čechů se tímhle projevoval jistý mindrák či frustrace plynoucí z pocitu, že nemají vlastní elity, ke kterým by mohli jako národ vzhlížet. S Werichem je to podobné. Ono se to táhne historií jako červená nit.
Moc hezke povidání.Pan J.Krejčík je velky režisér a velký člověk a ví co říká.
Jako člověku, který zná důvěrně herecké zákulisí, mě toto video naprosto uchvátilo svojí výpovědní hodnotou. Díky za toto svědectví.
Ten dopis od pana Högera. Jako smekám, opravdový herecký intelektuál, který má herecké řemeslo dokonale zvládnuté a uchopené nejen po fyzické, ale i psychické stránce.
Fantastické, to je jediné slovokteré mě napadlo. Měl jsem pana Krejčíka jen jako cholerického režiséra, který zakrýval svými výbuchy vnitřní obavy a nejistotu.....dnes jsem pochopil jak jemný tento člověk v duši je a že dokázal zvednout tak težkou výzvu jakou bylo točení Císařova pekaře. Myslel jsem si do dneška, že režisér byl od začátku Mac Frič, jaké příjemné překvapení a slova pana Högera jsou pro mě také velice překvapivá. Děkuji za tento dokument.
Tento soudruh Krejčík nemá nejmenší kapku cti aby priznal, že na Werichovi chtěl vyrůst a neměl na to. Místo toho Wericha sprostě pomlouvá předepsaným monologem, tak trapně recitovaným, že se jednomu chce z toho "uměleckého" projevu zvracet. Tento dokument je evidentně velmi nechutně pomlouvačný a hraný. Hnus.
Na pana Högera se dříve vyrojilo spoustu pomluv, ale byl velká osobnost a citlivá duše. I hodně pomáhal lidem v nouzi. Dopis Krejčíkovi psát nemusel a napsal. To bezpráví ho štvalo. A tady se osobnost Wericha ukazuje v pravém světle..
Mě napadá spíš slovo fanstasmagorické. Vylézt po něčích zádech a pak ho ještě sprostě pomlouvat, to je zase sviňsky komoušské. Jediný kdo se tady vybarvil je soudruh Krejčík.
@@dustintheblacklight pokud se neurazíte, dovolil bych si trochu s Vámi nesouhlasit ohledně pana Wericha.Zkuste se vžít do situace pana Wericha před válkou měl našlápnuto na největšího herce....přišla válka, musel zdrhnout a po válce ejhle druhý mocipán se dere ke kormidlu....věděl že pokud ještě něco v životě může dosáhnout je to teď hned, takže vezmě vše i kdyby to nestíhal a Císařův pekař ale čekal že to bude po jeho a né podle Krejčíka, proto chtěl Mc Friče. A když hrozilo že by odvolání Krejčíka mohlo ohrozit i jeho přidal se na stranu nového režiséra, který byl v tom úplně nevině...toď můj názor
Velmi zajímavé, děkuji!
Tragédie.
Je to i o Högerovi....o Medřické,atd.
Bočanovi, Menzelovi, Hrušínském, Abrhámovi,Satoranském, Vlachovi,Bromovi,Bažantovi,Bekovi,Gottovi,Kornovi,Zagorové....Abrhámovi,Kostkovi,Kopeckém,Kemrovi...Černochovi,Šterclovi,Peškovi,Pivcovi, Haasovi, prostě o Pozdním Faunovi odpoledni....o Kačírkové,Adamírovi, Hanzlíkovi,Preissovi-Preissivé, Kaizrovi, Heřmánkovi, Hegerové, Kanyzovi, Kronerovi,Lasicovi,K Fialové, Bohdalce,Podskalském, Bróďovi, Marvanovi,Fričovi,Vojtovi,Burianovi, o Avantgardách a Moderně.
JSME tu i my, A MY, přirozeně bychom měli ležet v našem, ne někde v uslintaném Holywoodu Lajků.
Kanál Národního Dědictví. To zní hrozně. Takže raději tradiční: Česká Stopa, po nebi kráčející.....(Ano,vždy člověk, i chybující,a přeci OČI stěn) K.Čapek ať je oběma bratrům , zem milá.
Zajímavý kulturní pořad. Jsou to všichni osobnosti, J.Werich, J.Krejčík, K.Höger, M.Frič. Každý má své manýry, svou osobnost, to je dobře. Ale když kvůli tomu nemohou stvořit společné dílo, tak to nemá smysl. Hlavně že toho císaře nějak natočili 🙂
Nějak??? Pohádka která je talón pro další...
Zajímavé vyprávění. To jsem vůbec nevěděla, že se změnil v průběhu natáčení režisér. A je skutečně pravda, že role pekaře je nevěrohodná. Pan Werich tam přehrává, snaží se o bodrý tón. No, prostě : není to ono. Děkuji.
Tak Pohadka to dokonala ,ale niekedy si proste ludia spolu "nesadnu" aj kedy su majstri svojho oboru ...proste ludsky faktor . Nikto nie je vinny.
Pekné....veľmi😊
Krasne❤😢😮😊
Ono vyjít s Werichem nebylo jednoduché.
Řekl pamětník.
@@GE0R6E Ale no tak. Tohle je o Werichovi všeobecně známo...A přestaňme se na Wericha dívat tak nekriticky. Stal se z toho kýč. Co kýč, fetiš...
Pravda. A jeden z mála, který to s prý Werichem uměl, byl rešisér Frič, který nakonec dílo režíroval.
Parádní rekognoskace !!!
Vericha zavrit,za protistatni kecy!A to uned,zčerstva!!!
Natasha Golova byla nahodou ve filmu vyborna .Neumim si predstavit jinou osobu. Ve 40 letech neni zena stara. Ten film je klenotem takovy, jaky je.
Kačírková byla kost a kůže, nehodila se na to. Golová byla ženská krev a mlíko! I ve 40 letech stále krásná a plných tvarů.
Myslim, ze by to s pani Kacirkovou byvalo mohlo byt
“o patro vys” a smysl pro humor by urcite take mela!😉
Věkem byla Werichovi přiměřená, komediálním talentem partnerská, dynamikou souladná, co více si přát.
Nataška byla super taky si neumim predstavit pani Kač̣írkovou nic proti jeji krase ani herectvi vzdycky bude sirael Nataška proste😂😂
@@ilonaskamlova1236 Pravda je, že Gollová sice nebyla stará na to abych s ní třeba chodil, ale na roli bezmocné figurantky ano. Když jsem ji poprvé viděl, jak vstávat z bedny, myslel jsem že je to Kellyho tajná manželka a že budou kout pikle spolu.
Skuteční velikáni nemají snadný život... Závist, nenávist... přátel minimum...
Jiří Sovák : Jestli si myslíte , že herci je parta supr lidí co jsi přejou úspěch , tak : Mezi herci o spříznénou duši nenarazíš !
@carolusqvartus9718 tak je to ve vsem, nejen v herectvi, kecy o tymu, spolupraci a pratelstvi jsou jenom k zakryti revnivosti
Werich velikán😢😢😅
No vidite. A ten film je dokonaly tak ako je. Bez tych "zmien" si ho ani neviem oredstavit, ale je mi jasne, ze by nebol zdaleka taky dobry ako bol. Bol to hlavne Werichov projekt, jasne ze mu nesedelo ked sa niekto snazil prisposobit si ho a zmenit jeho viziu. Som rad ze to dopadlo ako to dopadlo. Pan krejcik bol len zatrpknuty, cely zivot mu to nedalo spat a na stare kolena svoje zlyhanie zvaloval na zlych sudruhov. Kazdopadne velmi zaujimave. Ako malo stacilo aby sme tento skvost vobec nemali.
Sto procent souhlas..ten film Svědomí podle mně smrtelná nuda..pan Krejcik to uměl koulet se soudruhy..teď dělají ze sebe někteří umětelci málem disidenty, ale tenkrát ochotně vyli s vlky... jo pane Krejčíku tomu se říká kyselé hrozny..
@@ludmilakosova Krejčík to se soudruhy koulet neměl ani náhodou. To si pletete s Vávrou.
@patrickfridrichovsky3909řekl pamětník a přímý účastník natáčení.
@patrickfridrichovsky3909 Ten to tak "neuměl," že točil jeden film za druhým a tak byl se soudruhy ve sporu, že mu za to dali i několik vyznamenání.
@@rudolfbejkovec Vůbec nevíte, co říkáte.
Vůbec jsem netušila, jaké zákulisí film měl, jistě však je, že na snímku to znát není, chvála Bohu. Dopis KH je neuvěřitelně silnou demonstrací přemýšlení nad herectvím a profesionalitou vůbec. OHROMUJÍCÍ. Toto by měla být povinná četba pro dnešní herecké kandrdasy, kteří se pyšně nakrucují nad hromadou hoven, které "umějí".
To jste tak krásně napsala 😢
Pan Werich nabídl natočit ten kultovní film ??? To se dozvídám až teď ????
Nevím, proč se toto řeší??? Výsledná podoba filmu je tak dokonalá, že si lze jen stěží představit jiné ztvárnění. Až vůbec nechápu, proč se řeší, zda byl ten či onen geniální umělec v soukromém životě taký, či onaký.
Líbejte géniům ruce a nechte je spát, vy všichni malí čeští človíčkové, kteří jim nesaháte ani po kotníky... 😉
❤️😇👍
Já to vidím naopak ako väčšina diskutujúcich. Werich bol namyslený na svoj intelekt až bol na ostatných spolupracovníkov a hercov hrubý a drzý. Bohužiaľ ostatní herci ho velebili lebo bol na výslní, mal vplyv a nechceli si to s ním rozhádzať. Herecky nijak zvlášť nikdy nevynikal a na túto dvojrolu sa vôbec nehodil. Ako decko si pamätám, že som sa strácal v tom kto je cisár a kto Matej. Režisér Krejčík robil čo mohol, snažil sa plniť plán, chystal poctivo scény, ktoré mu Werich zotrel len preto že mal delírium. A s takýmto arogantným panákom musel mladučký režisér ,, spolupracovať,, a trpieť mu jeho hviezdne maniere. A Heger vlastne medzi riadkami píše, že odchádza z projektu práve kvôli nezvládaným výstrelkom Wericha! Inak film kameramansky, režijne, herecky (okrem nadutého Wericha) a atmosférou špica! Takže hlboká poklona pán Krejčík!
Ale Krejčík přece ve výsledku ten film nerežíroval. Jako režisér je podepsán Martin Frič, tak co tu vykládáte za nesmysly.
@jirijelinek4757 Však to tam myslím niekde spomenul, že ho dal vyhodiť len tak z plezíru.
Vy jste s ním jistě často pracoval, že.
❤❤❤
Werich, ač se to nezdá, nebyl zrovna jednotka charakteru. Je obdivuhodné, s jakou pokorou ale Jiri Krejčík o Janu Werichovi a natáčení hovoří. Klobouk dolů, jak je otevřený sám k sobě. A taky, jak šíleně nemocná to byla doba. A člověku to leccos připomíná...
Pripomina to dnesok,mam taky dojem...
Když ten film srovnám s dnešní úrovní filmové tvorby, tak kam se dnešek hrabe na tehdejší tvorbu, to byla mnohdy opravdu umělecká díla.
@@JanaKrausova-tu6gf❤
V obdobi prazskeho jara vynasel Dubceka do nebes, když se karta obratila, podepsal Chartu a pan Dubcek jako by neexistoval. V obdobi valky se utekl schovat s Voskovcem do USA a ještě měli oba tu drzost z bezpeci spinit a karikovat pana Hachu, zbabelci. To sou ty umelci
Pan Werich byl bohém a velký herec, to dnešní herci mu nesahají ani po kotníky. Skvělý film. 🎉🎉🎉
O Werichovi se ví, že byl geniální herec, ale zároveň namyšlený a povýšený. Pan Heger byl rovněž skvělý herec, ale skromný a uvážený. Kdyby pan Werich se uměl normálně chovat bylo by hodně věcí mnohem lepších. Na co byl namyšlený asi nikdo nepochopí.
Věděl o své inteligenci a schopnostech. Ale to jak víme nemusí vždy souznít s citlivostí, skromností a namyšleností. Viz Miloš.
Minimálně mohl být namyšlený na to, co v divadelní branži dokázal... Pan Krejčík se svými cholerickými výlevy vůči hercům také moc fajn člověk nebyl, že?
@@flaaaboyeda608 Když si poslechnete/přečtete názory herců a dalších, nechoval se slušně k těm, kteří přišli nepřipravení a nepodávali výkon, který očekával a který tomu sám dával. Takže v podstatě přímočaré chování, i když někdy asi cholerické. S Werichem to bylo složitější.
Werich, velký umělec a inteligentní člověk se světovými zkušenostmi, mohl být i namyšleným kritikem nepřipravených kolegů s hloupými řečmi, narážkami, poznámkami.
Nikdo není dokonalý ani se nezavděčí každému. Pochopme různé lidské nedokonalosti u lidí, ač jsou obdivuhodnými osobnostmi, zejména české kultury. Buďme na ni hrdí.
Je to trochu složitější než jak to pan režisér vylíčil. Zkusím to vysvětlit. Původně vznikla divadelní hra, kterou chtěl Voskovec z rudolfínské Prahy. Šlo o to, že scénografie Osvobozeného divadla byla vždy šílená moderna, no a oni chtěli změnu. Hra byla úspěšná a měl být i film. Ale Miloš Havel a zároveň i Voskovec chtěli prorazit ve Francii a sehnali francouzského producenta a vše by se točilo ve Francii, která měla o celou věc zájem, zda film opravdu ve Francii pak vznikl netuším, mám dojem, že ano, ale Miloš Havel musel říct Voskovcova Werichova, že Francie si dala požadavky, tedy že zaplatí za scénář a námět, ale oni dva tam hrát nebudou.
V podstatě to byl šílený podraz, protože se vše mohlo natočit na Barrandove, ale Miloš Havel to prostě prodal Francii. Voskovec I Werich šíleli, ale Miloš byl milionář a bylo mu to Šumava 😅...
No po válce už zůstal Voskovec v Americe tedy cca po r.48 už se přestal vracet a Ježek zemřel. V podstatě na to zůstal Werich sám a dál tam tedy dvojroli, sebe 2x, což v podstatě je úplně zbytečný a mohlo jít o dva herce, bylo by to milionkrát lepší a Werich to věděl, ale v tý době ještě neměl Horníčka dost zmaknutyho, dál tam Buriana a své kamarády, Natašu, a pak Friče. Jasně že inteligentní Voskovec chyběl a byl tam jen Krejčík, kterej vůbec nechápal meziválečnou avantgardu, dada, pařížské večírky, surrealismus atd.
Celej film, měl mít umělecké ambice, dokonce o něm ve svém deníku píše Vladimír Boudník, že na to se těšila celá Praha a že to bylo šíleně špatný, hlavně uvádí, že to bylo úplně o ničem nebo budovatelské natřásání. Nedivím se, že to Hoger, který vůbec hercem být nechtěl a nemusel,ale bavilo ho to, z toho zmizel.
Nejhorší bylo, že se tam vše dělo jen "jako", v podstatě Werich jako starý císař, což nebyl a pak Werich jakože mladík, což také nebyl ... V obou verzích bylo vidět, že je to v podstatě jeden člověk, možná v kině to působilo vše ještě hůř než v televizi, pamatuji si, že jsem trpěl do doby než se objeví Gólem, myslím, že to bylo už mimo dobu, že to působilo I jako anachronismus už ve své době. Při premiéře muselo být jasné, že Werich v podstatě s tímto do Moskvy nemůže a na západ taky ne a zbyla nám z toho vánoční pohádka neuvěřitelně ukecaná a bez děje.
Gagy jako z němého filmu, ok, ale ta groteska měla pár minut, tohle nemůže unést celovečerní formát a děj, kde se řeší jeden starší pán a paní, Werich fungoval ve dvojici, ale tady dabl hlavni postava ..tohle mu vůbec nešlo přeci... nejhorší bylo jak se snažil, to bylo vidět, jak přehrával, jak působil jako ubrečené dítě, právě typ, který hodně kritizoval, že to je americký styl komiky, kdy komik je uřvané rozmazlené dítě a má to být směšné a u kterých kroutil hlavou. Pak už hrál jen epizodní role či s Hornickém a Divákem a po roce 68 už vůbec, pan Tau, kde byl s dětmi tak fungoval celkem dobře...
Jenom
Zajímavé na to je, že i když kostra děje byla v podstatě komunistická agitka, tak přesto bylo těžké ji nahoře prosadit. Frič používal ještě také operetní manýry, třeba role naříkající ženské ve scéně s rohlíkama
Rivalita umělců je věčná a s odstupem času je roztomilá.. Nataša Gollová byla už dost odrostlá dorostenka Sirael...ale film.pobavi i po tolika letech..😂😂😂😂
❤
Nakonec to dobře dopadlo i bez Krejčíka...
Je zajimave poslechnout si vypraveni z pozadi nataceni tohoto filmu.
Ale bylo by chybne delat si zavery z vypraveni jedne strany.
Pravdy se nikdy nedobereme. Vzdyt i o soucasnych prich mohou 2 lidi uvadet 2 rozdilne pohledy.
Muzeme tak nanejvys posoudit neprime dukazy
- Film nataceny v "delnicke" dobe a z rudolfinske doby, barevny, spousta penez - Werich tyl z rezimu a mel to u nej velmi dobre (byl v te dobe jeho soucasti). Pozdeji se odklanel, ale v tech nejtuzsich dobach byl gubernatorem rezimu (s vlastnim divadlem)
- Fric, prvorepublikovy hitmaker a presto za novych casu opet na prednich pozicich - mel sice manzelku francouzku, ale objevuje se otazka, jak dokazal byt s rezimem v nejtvrdsi dobe (kdy slo casto primo o zivot) tak za dobre? (byl take soucasti rezimu)
- Krejcik, reziser, ktery na jednou stranu mnoho umi, na druhou stranu tak trochu silenec. Jak na tom byl v 50. letech? Po Cisari v roce 1952 tu ulitbu "lopatoveho" filmu asi musel udelat - Nad nami svita - pote 1964 - Frona -. Vicemene rovnez ustupek. Ale od konce 50. do konce 60. let (az zacatku 70.) je to jizda. A po 68 (resp. po normalizacnich komisich) jeho tvorba dost zariznuta. To by se asi nohsledovi komunistu nestalo. A je otazkou, jak moc se na jeho cholericnosti podepsaly nektere starsi zkusenosti/zazitky.
Takovy prehled jsem si udelal ja ...
A k filmu - jsem tolerantni divak a CP-PC si vzdy uzivam. Uzivam si i herectvi JW, rezii MF a dalsi. Myslim, ze v mnoha umeleckych dilech je treba oddelit tvurcovu osobnost od vysledku.
Verim i tomu, ze za p. Krejcika by byl film rovnez skvely. Skvely, ale jiny. Jaky, to se bohuzel nikdy nedozvime ...
😅😅Dnešní podmínky k natáčení jsou naprosto stejně jako tenkrát 😅😅😅
Kde hraješ , točíš , v jakých filmech ? už 60 let, že máš možnost porovnat ?
00:42 😁👍
...človek.
Smutná satisfakce. 🤔🤨
Myslím si, osobně, že ten film je trochu přeceňovaný. I když kvalita to je a v té době tohle natočit byl zázrak!
Ale zaujal mne jedna věc, To, co říkal Karel Hoger. Já viděl film už jako malé dítě, hltal ho, ale pekař Matěj se mi zdál nevěrohodný. Přesně jak to říká pan Hoger. Werich jako císař je dokonalý! Ale jako prostý chasník, klaďas bez vady, je podivný. Werichovi šly ty postavy choleriků, citlivých hrubiánů. Císař Rudolf, Medvěd z Čechova. Ani ti jednoduše čestní proletáři z meziválečných filmů s Voskovcem nebyli moc autentický.
Bylo to i dobou. Pekar jako delnicka trida mel byt moudry a bez chyb. Oproti tomu potrebovali, aby burzoazie dostala na pr*** a byla pomluvena. :)
Je to trochu složitější než jak to pan režisér vylíčil. Zkusím to vysvětlit. Původně vznikla divadelní hra, kterou chtěl Voskovec z rudolfínské Prahy. Šlo o to, že scénografie Osvobozeného divadla byla vždy šílená moderna, no a oni chtěli změnu. Hra byla úspěšná a měl být i film. Ale Miloš Havel a zároveň i Voskovec chtěli prorazit ve Francii a sehnali francouzského producenta a vše by se točilo ve Francii, která měla o celou věc zájem, zda film opravdu ve Francii pak vznikl netuším, mám dojem, že ano, ale Miloš Havel musel říct Voskovcova Werichova, že Francie si dala požadavky, tedy že zaplatí za scénář a námět, ale oni dva tam hrát nebudou.
V podstatě to byl šílený podraz, protože se vše mohlo natočit na Barrandove, ale Miloš Havel to prostě prodal Francii. Voskovec I Werich šíleli, ale Miloš byl milionář a bylo mu to Šumava 😅...
No po válce už zůstal Voskovec v Americe tedy cca po r.48 už se přestal vracet a Ježek zemřel. V podstatě na to zůstal Werich sám a dál tam tedy dvojroli, sebe 2x, což v podstatě je úplně zbytečný a mohlo jít o dva herce, bylo by to milionkrát lepší a Werich to věděl, ale v tý době ještě neměl Horníčka dost zmaknutyho, dál tam Buriana a své kamarády, Natašu, a pak Friče. Jasně že inteligentní Voskovec chyběl a byl tam jen Krejčík, kterej vůbec nechápal meziválečnou avantgardu, dada, pařížské večírky, surrealismus atd.
Celej film, měl mít umělecké ambice, dokonce o něm ve svém deníku píše Vladimír Boudník, že na to se těšila celá Praha a že to bylo šíleně špatný, hlavně uvádí, že to bylo úplně o ničem nebo budovatelské natřásání. Nedivím se, že to Hoger, který vůbec hercem být nechtěl a nemusel,ale bavilo ho to, z toho zmizel.
Nejhorší bylo, že se tam vše dělo jen "jako", v podstatě Werich jako starý císař, což nebyl a pak Werich jakože mladík, což také nebyl ... V obou verzích bylo vidět, že je to v podstatě jeden člověk, možná v kině to působilo vše ještě hůř než v televizi, pamatuji si, že jsem trpěl do doby než se objeví Gólem, myslím, že to bylo už mimo dobu, že to působilo I jako anachronismus už ve své době. Při premiéře muselo být jasné, že Werich v podstatě s tímto do Moskvy nemůže a na západ taky ne a zbyla nám z toho vánoční pohádka neuvěřitelně ukecaná a bez děje.
Gagy jako z němého filmu, ok, ale ta groteska měla pár minut, tohle nemůže unést celovečerní formát a děj, kde se řeší jeden starší pán a paní, Werich fungoval ve dvojici, ale tady dabl hlavni postava ..tohle mu vůbec nešlo přeci... nejhorší bylo jak se snažil, to bylo vidět, jak přehrával, jak působil jako ubrečené dítě, právě typ, který hodně kritizoval, že to je americký styl komiky, kdy komik je uřvané rozmazlené dítě a má to být směšné a u kterých kroutil hlavou. Pak už hrál jen epizodní role či s Hornickém a Divákem a po roce 68 už vůbec, pan Tau, kde byl s dětmi tak fungoval celkem dobře...
Diky za velmi zajímavé info!
Já bych osobně a laicky (filmy moc nesleduji) na ten film nebyl tak přísný. Pohádka, no. Pokud se ale na něj tenkrát těšili jako na umění, tak zklamání muselo být velké.
Jo, budovatelské nadšení je strašný, ale to leze i z filmů VW mezi válkami. Ale i jiní ,ten třeba konec po konci Machatého Extáze. Levicové blouznění avantgardy?
Ono, ještě za mne, když VW v meziválečných scénách zkoušeli gagy na způsob amerických grotesek, tak jsem se ošival Podle mne jím to nešlo, bylo to pooommmaaaalyyyy a to pak nefunguje. Špatnej střih?
Ještě mi zaujalo; Werich jako uřvané dítě. Mně se vybavuje v téhle podobě v scénách VW (filmech) a možná i na divadle?
Nemůžu si pomoct, ale cítím z celého povídání jen uraženou ješitnost.
Nejste sám.
Ja ne. Spis smutek z toho ze se minuli.
ACH pane, pokuste se prosim zmoudrit, ano?
Česky, prosím.
@@Monktiger-f5e😅takto nesmyslnou větu jsem snad ještě nečetl... evidentně vás tento proces také ještě čeká.
Zapomněl se pochlubit, jak mu Werich vynadal do blbců a on radši utekl :)
Ano neshoda byla tak vyhrocena, že p. Krejčíkovi Werich prý řekl: "Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak jste vlastně blbej."
@@Toraryukoa měl zase pravdu.
Z Wericha se můžete posrat,ale byl to stejnej posera jako všichni.
@@GE0R6E Ale prdlačky. Werich byl taky jen člověk, omylný a sebestředný.
Kačírková mohla být dobrá, to jistě, ale kdyby jsou chyby a Golová byla v té roli dobrá určitě, je zbytečné ji urážet a blahosklonně nad ní ohrnovat nos.
vau
Je to skvělý film, skvělá pohádka - aspoň tak jsem to jako kluk vnímal. Ale teprve teď si uvědomuju, že to nebyla žádná sranda v době soudruhování, v roce 51 něco takového točit!! Feudál - to by nikdy neprošlo, musel být zesměšněn obyčejným dělníkem-pak to dělníci zaplatili...A pan Krejčík - dá se pochopit, že to neutáhl. Tomu generálnímu řediteli těžko říkal pane - soudruh generální ředitel!!!! Stalinismus.
aha, takze Werich intrigami dosiahol co chcel, smutne
ONI to umějí vždy a všude.
Jenom brecky
Pán Werich ,bol priemerný herec. ,možno ok čkovek,neviem nepil som s nim.
povedala oskarmi ovencena legenda 🤣 nedajte sa vysmiat
To see mily pane tuse mylite, Pan Werich byl obr
Tak to jistě ne.
@@Monktiger-f5e S Werichem se to dost přehání. Problém jeho poválečného herectví byl v tom, že často ustrnulo na manýře. Höger tohle vycítil a dobře vystihl. Češi si něco či někoho velmi rádi idealizují až tak, že se z toho ve výsledku stal kýč plný patosu. A okolo Wericha toho kýče bylo dost. Říká se tomu zbožštění. Tahle kýčovitá aura vznikla třeba okolo tatíčka Masaryka. Masaryk v uniformě na koni, coby náhražka císaře pána. Masaryk si byl moc dobře vědom, po čem Češi prahnou. A tak jim toho "českého císařpána" dal, když se takto nechal stylizovat. U Čechů se tímhle projevoval jistý mindrák či frustrace plynoucí z pocitu, že nemají vlastní elity, ke kterým by mohli jako národ vzhlížet. S Werichem je to podobné. Ono se to táhne historií jako červená nit.
Werich od pohledu nesympatický člověk ale hrát umel
"soudruh vzpomina na soudruha" to mohol byt nazov