STARÍ A CHORÍ - zdravotné POISŤOVNE sa ROZPADAJÚ, nie len v USA, ale aj u nás!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 июн 2024
  • Americké zdravotné poisťovne sú ako z iného vesmíru. Päť najväčších má väčší obrat ako je HDP Slovenska. Nie spolu, ale každá zvlášť. Jedna z nich, United Health má poistný kmeň 9-krát väčší, ako je počet obyvateľov Slovenska. A obrat 10-krát väčší, ako je obrat automobilky Škoda. Prečo vám to píšem? V posledných mesiacoch poisťovne zažili bezprecedentné problémy. Problémy, ktoré môžu slovenské zdravotníctvo úplne rozdrviť.
    Podcast dve strany mince: / @dvestranymince-hn4md
    Môj blog: danielkojnok.substack.com/
    Americké zdravotné poistenie sa dá rozdeliť do troch programov. Komerčné zdravotné poistenie kupujú firmy pre svojich zamestnancov, alebo si ich kupujú priamo ľudia. Táto časť poistenia je stále najväčšia. Na chrbát jej začínajú dýchať dva programy, ktoré financuje štát. Prvým je Medicaid, program pre chudobných američanov. Posledným programom je Medicare, program pre ľudí nad 65 rokov, plne financovaný z federálneho rozpočtu.
    Počet poistencov financovaných štátom sa za posledné desaťročia enormne zvyšoval. Príčinou bol rast počtu starých ľudí a rozširovanie programov na ďalšie skupiny poistencov. Od roku 2016 do roku 2030 by mala skupina poistencov medzi 65 rokmi a 84 narásť o 50%. Tu to začína byť zaujímavé.
    Koncom minulého roka začali klesať ceny akcií amerických poisťovní. Pokles bol proporčne rozdelený medzi jednotlivé burzové tituly podľa koncentrácie poistencov v programe Medicare, dôchodcov. Najviac to zasiahlo poisťovňu Humana, ktorá má svoj poistný kmeň založený práve na dôchodcoch. Ceny akcií tejto poisťovne klesli o neuveriteľných 40%. Prečo? Analytici a odborníci vyhodnotili, že platby federálnej vlády za poistencov Medicare jednoducho nebudú stačiť na náklady za ich zdravotnú starostlivosť. Inflácia v zdravotníctve je obrovská a platby za poistencov za ňou nestíhajú. V komerčnom sektore sa to rieši zvýšením ceny poistenia. U poistencov štátu sa to rieši lobingom a vyjednávaním o rigidných cenách poistenia. Pri obrovskom štátnom deficite na vyjednávanie nie je priestor.
    Pôrodnosť v USA a na Slovensku je veľmi podobná. Populácia na Slovensku však starne rýchlejšie. Môže za to exodus mladých ľudí. Mnohokrát práve do USA, kde vyvažujú nízku pôrodnosť migráciou. V skratke, slovenská demografia je horšia, ako tá americká.
    Naše poisťovne nie sú kótované na burze, preto nevidíme poklesy cien akcií, alebo alarmujúce titulky v ekonomických novinách. Problémy však nezmizli. Dôchodcovskej poisťovni, tej štátnej, každoročne potichu dotujeme straty zo štátneho rozpočtu. Keď bude tento trend pokračovať na zdravotnú starostlivosť pre starých ľudí jednoducho nebudú peniaze.
    Potiaľto ste si článok mohli prečítať v Hospodárskych novinách. Na substacku dostanete bonus. A to sa vyplatí! --- danielkojnok.substack.com/
    Aby som nebol len negatívny, náklady na zdravotnú starostlivosť na Slovensku nerastú tak rýchlo ako v USA. Môžu za to regulácie. To znie fajn, nie? No ani nie.
    Pamätáte si keď Maďarsko zaviedlo cenové stropy na pohonné hmoty? Za pár týždňov sa tak znížila ponuka, že sa na pumpách predával benzín na prídel. Niečo podobné prebieha v našom zdravotníctve. Budete radšej pol roka na čakacej listine na vyšetrenie, ktoré vám môže zachrániť život, alebo by ste si radšej priplatili a išli na vyšetrenie budúci týždeň v stredu? Samozrejme to zjednodušujem, ale vo väčšine prípadov na Slovensku nemáte na výber, musíte čakať. Krivka ponuky je skosená cenovými stropmy a reguláciou.
    Keď ste obyvateľov naučili na zdravotníctvo “zadarmo”, tak to mnoho riešení skutočne nemá. A koniec biča dopadá práve na dôchodcov. Týto poistenci sú chorí a odkázaní na štátny dôchodok.
    Môžete vyberať viac daní a pokračovať v dotovaní štátnej poisťovne. To však problém nerieši, len ho posúva v čase.
    Môžete pomaly pripravovať ľudí na zdravotníctvo “za peniaze”. Myslíte si, že v informačnom prostredí trinástich dôchodkov, vianočných príplatkov a valorizácie nad úroveň rastu priemernej mzdy v hospodárstve, to bude možné? Nemyslím.
    Ak by som bol politikom, čo nie som, tak mi ako jediné riešenie prichádza do úvahy modlitba. Nie za zlepšenie demografickej krivky. Ani za migráciu, či pôrodnosť. Modlitba za to, aby čierny Peter neostal v rukách mne, ale môjmu politickému súperovi 🙂.
    Spotify: open.spotify.com/show/769wMEs...
    Apple Podcast: podcasts.apple.com/us/podcast...
    Google podcast: podcasts.google.com/feed/aHR0...
    RUclips: / @vykrikzregionov
    Moderuje Daniel Kojnok: / danielkojnok
    #poistovne #zdravotnictvo #politika #decentralizácia #zdavotnepoistovne #ekonomika #Švajčiarsko #DanielKojnok #RegionalneRozdiely #CentrumRozvojaInovacii #vykrikzregionov #Novohrad #centrumrozvojainovacii #mladiludia #dobrovolnictvo #regióny #Slovensko #rozhovor #podcast

Комментарии • 6

  • @michalblaskovic293
    @michalblaskovic293 Месяц назад +1

    svajciarsky zdrav system poistny je najlepsi a najspravodlivejsi a ponechava si trhove mechanizmi

    • @vykrikzregionov
      @vykrikzregionov  Месяц назад

      ďakujem za komentár, akým spôsobom to tam funguje?

  • @BTCVDF
    @BTCVDF Месяц назад +1

    Dík za rozhovor. Cca v 12te minutě ale hrubě nesouhlasim s výrokem o nekonečné poptávce. Zdravotnictví je v principu služba, jako každá jiná. Poptávka je v závislosti na potřebě zdravotní péče. Mnoho lidí třeba roky zdravotnictví vubec nevyužije. Po jídle je určitě mnohem větší poptávka a taky jeho distribuce funguje mnohem víc tržně.
    Pozn: že něco funguje v tržní ekonomice jeste neznamená, že je to volný trh. Hodně regulovaný trh s sebou nese všechny neduhy omezování trhu. Vyzsi ceny, horší dostupnost, horší kvalita. (Sice se používá právě argument garance kvality státem, ale s tim nesouhlasim. I empiricky se ukazuje, že trh produkuje kvalitnější veci, protoze je umožněn vývoj a hledání nejlepších cest skrze konkurenci).

    • @vykrikzregionov
      @vykrikzregionov  Месяц назад

      Súhlas, prirovnanie s nekonečným dopytom bolo zjednodušené. Skôr odrážalo to, že keď je už človek chorý, tak sa stále nájdu aj cenovo nedostupné formy liečby po ktorých je ten dopyt v zásade nekonečný. Čo poviete na ten systém v Singapure? Ja som bol celkom prekvapený z toho ako to tam funguje.

    • @BTCVDF
      @BTCVDF Месяц назад

      Singapurský system, jestli takto funguje, vypadá lépe než u nás v ČR, protoze je blíže tržnímu zdrsvotnictví ale všeobecně jsem stále za full volnotrzni zdravotnictví.
      Bez tržních mechanismů se ztrácí cenové signály. Ve státním monopolním zdravotnictví není možné zjistit, kolik má co stát. Kolik jsou lidé ochotni zaplatit za určitou léčbu a za kolik je někdo ochotný tu léčbu poskytovat.
      Pojišťovny musí být bez licencování a musí mit moznost volných možností co a jak hradit a musí byt dobrovolné si platit zdravotní pojištění.
      Jakékoliv pozitivní napr na léčbu, je jen iluzí krásného světa, ale ignoruje to wkonomické zákony, které přesto budou vždy platit.