Első lépéseim a feszítő kézbe és íj markolat mellé tárazás terén.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 окт 2024

Комментарии • 19

  • @Szittya96
    @Szittya96 2 года назад

    Ügyes! Én is rendszeresen gyakorlok különféle töltési technikákat. Ha valaki ezt az utat válassza, akkor ezt illik is.

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  2 года назад

      Lépés lépés után. Most még jó ha fejben megvan minden, utána majd jó lesz ha már néznem nem kell a kezemet mert menni fog izom memóriából és utána majd jó lesz gyorsítani. De ezt a 25 Fontos íjjal tervezem csak. Ha már biztonságosan fog menni eltalálni 30-45 méteren a célt 25 fontossal akkor majd megpróbálom 50 Fontos Béggel a Putát 70-110 méter távon. De nem tudom mikor leszek rá készen.

  • @ToM-jm6ti
    @ToM-jm6ti Год назад

    Ezt a tárazást láttad már?
    Thumb draw - Masters of Original Kassai System

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  Год назад

      Élőben a Kurultájon. Bugacon idén az új Kassai pályán. Még nem megy jól de próbálgattam.

    • @ToM-jm6ti
      @ToM-jm6ti Год назад

      @@sandorgrofarchery
      Lesz majd róla videó is?

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  Год назад

      @@ToM-jm6ti Ha gatyába ráztam akkor igen.

  • @xerxeshadrianus4901
    @xerxeshadrianus4901 2 года назад

    Azt gondolom , hogy talán nem a "cirkuszi show" irányába kell keresni az utat ... talán .
    A valós harci helyzetekben , álló- , fedezékbőli térdelő , vagy lovas szituációkban valósan kivitelezhető , megbizhatóan működő tárazási megoldások méltóbbak egy hagyományokat őrző tisztelő ijász számára - gondolatom szerint. Persze , mint "játékos kedvű" sportember ... pár egyéni trükk "kiagyalása" fele a "kisördög" mindig sarkallja picit az embert. Nekem is van ilyen ; mint emlitettem golfoztam - a két láb közt hátrafele való kis "chip" ütés - ami pl. egy utban levő kő, fa stb. akadály esetén nemcsak rendkivül jól jön - de nagyon látványos ...
    Szóval , ezt is ki kell próbálni !!!
    További kitartó edzést , sok erőt jó egészséget ! 🙂🙏

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  2 года назад +1

      Most még csak meg kell szokni, hogy a tudatomban, kezemben, izom memóriában benne legyen pár olyan technika aminek ismerjük a harci alkalmazását és működik harci hegyekkel is. Mint mondtam a leírásban lépésről lépésre kell ezzel is haladni. Amit Török/Arab források leírnak az maradhat a többi az csak szórakozás, dehát a könnyű íj hozza magával ezt is. Egyébként azért erősödik nálam a Török vonal mert egyszerűen nincs hozzánk annál közelebb álló, hiteles és végig követhető, használható forrás.

    • @xerxeshadrianus4901
      @xerxeshadrianus4901 2 года назад

      @@sandorgrofarchery Èrtem. A kelet ázsiai ( kinai , indiai estleg mongol ) vonalról nincsenek források ? Talán az se áll olyan távol tőlünk ... !?

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  2 года назад

      @@xerxeshadrianus4901 Nem ennyi és nem ilyen részletes illetve olyan nyelveken amiket nem beszélek. Viszont van még egy nagy plusz előny! Az Egyiptomi szultánság ami beolvadt az Oszmán birodalomba egy olvasztótégej is volt. Például a sztyeppei nomádok közül sok embert a Mongolok eladtak oda rabszolgának. Néhányuk olyan katonai tálentumot és íjász tudást mutatott fel, hogy elnyerte érte a szabadságát mitöbb karrier épített fel. Amikor az egész sztyeppéről ott van minden nép tudása ahol mindez végre valahára találkozik írásbeliséggel, feljegysik és meg is őrzik abból lesz nagy dolog! Taybugha mester minden részletre kiterjedően a teljesség igényével leírta mitől lesz tökéletes egy lövés. És ez ma is elérhető. A különösen nagy lőerejérőt ismert Thaír mester, a távolis pontos lövéseivel hírnevet szerzett Abuhasin ás az íj döntése illetv e csvarása közt egyensúlyra törekvő Isakarafa nagymesterek mindent ránkhagytak. A Kínai Gao Ying és a Japán illetve Koreai íjász iskola is jól ismert de más szellemiséget követ fel sem tudnám venni a fonalát! A Mongol nem ilyen jól dokumentált talán. Illetve ha igen akkor nem férek hozzá. Azt tudni lehet a hódoltság idejéből, hogy az akkori Magyarok nagyon hasonlóan lőttek a Törökökhöz és ha íjat zsákmányoltak maximális sikerrel tudták használni azonnal! Ismrt leírás a Nyugati lovagok panaszairól azzal kapcsolatban, hogy Magyar még nehéz páncélban is fülig húzott íj ideggel ront rá az ellenfelére, lándzsájával pedig nem öklel hanem vív mint egy nomád. Had osszak meg két nagyon érdekes linket. Ruszák Mátyás előadását és azt, hogy máig mit művelnel le a Mongolok! Ez a magas iskola!
      ruclips.net/video/GcW3EZlPfmg/видео.html
      ruclips.net/video/qzTaYvMmNYU/видео.html

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  2 года назад +1

      @@xerxeshadrianus4901 A mai Mongol magas iskola! ruclips.net/video/qzTaYvMmNYU/видео.html Az Egyiptomi szultánság magas iskolája Magyarul: ruclips.net/video/GcW3EZlPfmg/видео.html
      Azt a legfontosabb tudni, hogy az Egyiptomi szultánsága ami később beolvadt az Oszmán vagy Ottomán birodalomba egy hatalmas olvasztótégely volt.
      A Tatárjárás során a Mongolok sokakat adtak el oda rabszolgának akik a Mamelukok sorai közt a kivételesen magas íjász tudásukért szabadságjogot nyertek el és karriert futottak be, illetve számos sztyeppei nomád népből érkeztek oda zsoldosok is. Itt gyűlt össze a teljes sztyeppei nomád harci tudomány! És ami a lényeg az az, hogy itt találkozott végre valahára a gondosan megőrzött írásbeliségel is.
      Számunkra ez azért fontosabb mert a saját rég elveszett tudásunk is vastagon benne van ebben az ötvözetben illetve máig fent maradt mert gondosan megőrizték.
      A Török ellenes harcok során ha Magyarok ha Török íjat zsákmányoltak azt azonnal maximális potenciáljában tudták használni.
      Nyugati lovagok gyakran panaszkodtak amiatt, hogy a Magyar lovag bármilyen nehéz páncélban van, akkor is füléig húzott ideggel ront ellenfelére, gyakran a lovat kilövi alóla, illetve lándzsájával nem öklel, hanem úgy vív mont egy lovas nomád.
      Besenyők is kerültek kutyaszorítóba amikor a Magyar ellenfél páncéljáról lepattantak nyilaik ám a Magyar nem maradt el íjkezelésben és vívásban sem tőlük. Török mondás szerint nem vagy harcos amíg nem küzdöttél Magyarral.
      Ezekből tudunk kiindulni. Igen a Gao Ying Kínai íjászat, a Japán és a Kóreai is ismert uygan ilyen jól csak őket nem tudom szellemiségben lekövetni. A Mongol kevésbé jól dokumentált hála a kommunista múltnak sok minden elveszett. Ők is nehezen tudtak újra kezdeni de azért nem a nulláról indultak el mint ahogyan nekünk kellett. Tehát közelebbi részletgazdagabb és használhatóbb valóban nincsen. Ezért akarok majd a Török iskolán végigmenni.

    • @xerxeshadrianus4901
      @xerxeshadrianus4901 2 года назад

      @@sandorgrofarchery Ez világos , és teljesen követhető . Igen , sajnos a dokumentálás része .... mint szinte minden más egyébnek a magyar múltban ... egyrészt valószínű nem is létezett , másrészt hiányos ... elpusztult ... A dolgok , emlékek ...de még a napi rutin cselekvések is ( ijhasználat , vadászati - és harci célokra , más egyéb fegyverek ès eszközök használata ) csak szájról szájra terjedve maradtak fenn - valameddig ...
      Az ottomán birodalom több hangsúlyt fektetett az irásbeliségre , és a kinai is ... ezért merült ez fel bennem ,...
      Vakamikor talán még közeli "szomszédok" is voltunk / lehettünk.
      A kinai irásbeliség , tárgyi emlékek jóval régebbre nyúlnak vissza , mint a Török oszmán birodalomé ...
      Jó "munkát" a kutatásban , edzésben és gyakorlásban ! Köszönöm a részletes ismertetőt !

  • @boiessss
    @boiessss 2 года назад

    amit az elején mondasz az mit jelent? amúgy nézegettem szarus íjakat külföldi oldalakon, hallod láttam ilyen 1,3 1,6 millióért is.

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  2 года назад +1

      Törököktől szedtem össze Kurultájon, ők kezdtek el így nevezni miután lőttünk együtt a Turán Kupa belövő pályáján, kiegészítve azzal, hogy Magyarországról. Amúgy szegény anyám hívott Gróf Urnak kis koromban, majd az óvónénitől kezdve tanáraiomon át kiképzőkig valahogy mindenkinek ez jött a szájára előbb vagy utóbb pedig direkt figyeltem rá, hogy ha rajtam múlik akkor ne rudjanak az előzményekrő. Egész életemben kísértett a dolog aztán elfogadtam. Azt tudom bár fordító programok nem ezt dobják ki de ay Iskander/iskandir is valami hasonló rangot jelent a grófhoz és nem bég attól meg van különböztetve.
      Kurultájon volt a kezemben korábbi év Magyar íja és a Törökök is dtak ide nekem több félét. Fura érzés volt megfeszíteni őket. Igazán csak a legvégén éreztem az erejüket amúgy lágyabbnak érződtek. Nincs az mint a Bég esetében, hogy már ahogy belenyúlsz az idegbe aljzás magasságtól beton kemény és végig érzed benne az erőt.

    • @boiessss
      @boiessss 2 года назад

      @@sandorgrofarchery Az komoly. Szerinted amugy érdemes szarus ijba fektetni? Mert azt én is tapasztaltam a 45 fontos jackal archery C magyar íjamnál hogy már a kezdetnél is nagyon érződik az ereje. Tisztelettel

    •  2 года назад

      @@boiessss Hú az nagyon érzékeny mindenre. Szélsőséges hőmérsékletre pára tartalomra ráadásul felajzásnál csavarodásra hajlamos. Bemelegítést kell vele végezni felajzás előtt, (térdre fektetve meghajtogatni, nyújtásokat végezni mint a saját lábaiddal, hiszen ugyan úgy ínszalagjai vannak) nagyobb lövésszámnál szó szerint elfárad és a leajzást ha túl gyorsan csinálod akkor törik-reped a szaru. Nagyobb erőben pedig nem könnyű lassan leengedni.
      Igazából nagyon profi és nagyon türelmes embereknek való. Egy szarus íj az több mint íj! Ha befeketetésnek tekinted akkor vannak olyan komoly darabok amiknek idővel akár fel is mehet az értéke. Ha megnézed a Magyar Történelmi íj társaság íjai például nem aprópénzbe kerülnek ha van közte eladó.
      Minden napos íjnak az utolsó amit ajánlanék viszont természetesen egy más világ és oda másal nem jutsz el! Én nagyon laminált íj párti vagyok illetve vannak a hibrid íjak amik egyesítik a szarut a modern anyagokkal, mosylim Dél-Kelet Ázsiában nagyon népszerűek de az csak 40-50 Fontog járható út. Afelett nem működnek együtt az anyagok és egyszserűen elvetemedik.
      Áldás!

    • @sandorgrofarchery
      @sandorgrofarchery  2 года назад +1

      @@boiessss Igaz ugyan, hogy a Magyar Történelmi Íjász Társaság fegyverei rendkívüli értékek de szó szerint befektetésnek nem a legjobbak, tehát az, hogy majd felmegy idővel az ára benne van a pakliban de semmiképpen nem egy jó befektetés szerintem.
      Viszont szerintem arra gondoltál, hogy vágysz rá. Nos nem haladó, hanem kő professzionális szint! Csavarodásra vetemedésre hajlamos felajzásnál főleg. Érzékeny a szélsőséges hőmérsékletekre és a páratartalomra meg aztán pláne! Illetve a leajzást ha nem elég lassan hajtod végre akkor törik-reped a szaru. Felajzás előtt pedig bemelegítést kell vele végezni illetve nyújtásokat végezni vele mint a saját lábaddal, hiszen ugyan úgy ínszalagjai vannak mint nekünk. Könnyű vele nagy galibát csinálni, ráadásul intenzív edzésnél, nagy lövésszámnál pedig szó szerint elfáradnak.
      Igaz olyan képességeik is vannak a MTÍT tesztek alapján, hogy 40 méterig nő a sebességük, ott a leggyorsabbak.
      Én laminált íj párti vagyok de ha hajlandó vagy megtanulni bánni egy igen kényes fegyvernek akkor lehet nagy értékű darabja az arzenálodnak!
      Áldás!