В момента приключих груб строеж във Варна. Ясни ми са цените на материалите. Желязото е доста надолу от 2022 г. Всичко над 500 лева на квадрат груб строеж е много. Бетона е поскъпнал от 2022 г. Софиянци прекаляват с цените доста. Мога да споделя цените при мен. Кофраж 38 лева кв.м. Желязо 2.6 лв.кг с връзване. Бетон 176 лева кубик с полагане. Тухлена зидария 260 лева на кубик, Български тухли. Покрив 180 кв за 40000 лева. Това са нормални цени, другото е грабеж.
Евала на госта, много интелигентен и изглежда като човек, с който би могло да се работи градивно и без да ти обяснява защо няма да стане твоето, а трябва да стане както той ти казва.
Много полезна информация и едно голямо браво на архитекта за ценните съвети! Предстои ми да строя къща на един етаж с площ 150 кв.м и Бог да ми е на помощ. Продължавай с тези полезни и интересни видеа!👏🏼
45:25 в повечето страни в Европа има принудителна циркулация на въздуха: за да се предотврати мухъл и за да имаш свеж въздух( вентилация. Понякога с рекуперация) кислорода във въздуха е около 20%т.е ако спите с жена ти в малка спалня на сутринта е наситено с со2. И в бг това ще дойде. След около 150г....
Поздравления за интересния разговор! Събеседникът беше на ниво! Няколко бележки: 1. Едно време нямаше ландшафтни архитекти, а бяха инженеро-озеленители. Затова и започнаха като членове на КИИП. 2. Добре е идейният проект да бъде в среда BIM. Тогава ще има и количествени сметки. Инженерите трябва да се включват и на този етап. Архитектът на е специалист по всичко. 3. Топлоизолацията на покрива трябва да е един път и половина по-дебела от тази на стените. 4. При външно оттичане на плосък покрив задължително се слагат отоплителни кабели на воронките. 5. Основите не могат да се дебели само 40 см. От гледна точка замръзване е необходимо да са поне 60, а от гледна точка сеизмика поне 80 см.
Поздравления за коментара и за задълбочените бележки! Много точни и полезни препоръки, особено по отношение на топлоизолацията и основите. Съгласен съм, че качественият идеен проект в среда като BIM (Моделиране на строителна информация) дава по-добри възможности за количествени сметки и интеграция на инженери още в началните етапи. За покрива, действително външното оттичане и отоплителните кабели на воронките са от съществено значение за предотвратяване на проблеми, особено при плоски покриви. Що се отнася до основите, напълно подкрепям забележката за дебелината - 40 см е наистина недостатъчно, особено при нашите климатични условия. 🙋
Супер епизод с колегата! Поздравления! 🎉 Само да добавя една малка пояснение - дефиницията на "монолит" е, че след изготвянето или производството си той представлява едно цяло, неделимо тяло. За разлика от сглобяемите конструкции, които могат да бъдат разглобени обратно на здрави и преизползваеми елементи, монолитните структури не могат да бъдат разделени на съставните си части.
Съгласен съм с казаното.Единственното с което не съм са климатиците за отопление все едно си монтирал духалка на стената.Изсушаване на въздуха,цикулация на прах в помещението,непълно и недостатъчно загряване на стаята и следователно бързо изстиване след изключване.Съгласен съм че една инвестиция в термопомпа с подово отопление е доста бюжетонатоварващо,но от друга страна едно полагане поне на тръбите на етап преди замаска не изисква огромни суми дори мога спокойно да кажа не повече от 60-65 лв/м2 отопляема площ.Затова препоръчвам да се направи пък на фаза финал може да се варира между: термопомпа,газов котел (ако не е газифицирано резервоар с пропан бутан),пелетен котел и дори обикновен електрически котел с цена към момента не повече от 1000 лв. за къща 100 м2.Занимавам се с отоплителни инсталации от 17 години от личен опит чудите ли се дали да оставите някъде тръба или кабел по-добре го оставете навреме. Поздрави страхотни видеа гледам ги с интерес 👍
Живея в къща с изолация и дограма. Климатика лято и зима не се изключва (само в рядки случай). Всеки месец чистя филтрите. Всеки ден се проветря, вътре държа чисто. Така няма да имате проблеми. 20 лв излиза на месец климатика. Едвам работи (слаби градуси за сезона + слабо да духа). За не зиморничев човек е отично. За БЕБЕ - НЕ. Пример 9-ка климатик за 12кв.м. и зимата го пускам на 16 градуса, като стане по-хладно качвам на 18, рядко 20; едвам духа. 20 лв да харчи. Лятото на 26-27. Всичко е изолация и дограма, под и таван.
@@jordanmanasiev7157 Ако сградата е нискоенергийна, минусите на климатика са сведени до минимум. Ако сложиш и канална машина духането се свежда до минимум. Единствения проблем остава че климатика топла вода не прави.
Климатика е евтин и ефикасен начин. Имаш ли изолация, дограма, под и таван. За 2000лв може да охлаждаш и топлиш няколко стай (ако е отворено) + проветряне и чистене на филтрите. 20 лв. месечно. Затопляне на стените в стаите - 1/2 дни. Сух въздух и не се спира лято/зима. За бебе зимата - не е добър вариант. В Русе съм и работи ноември-март и май-септ.
Би ли направил епизод за проектиране на реконструкция на къща? Така ще може да сравним цените на строителство на нова къща и такава за основен ремонт. Да видим плюсовете и минусите на двата вида изграждане.
Такъв архитект го учат десетина професори 4 дълги години . Преди това обаче , за да влезе архитектура той учи 1-2г за да издържи изпитите . Работи , някъде където почват да го учат всичко от начало :-) , чиракува 4-5г за да влезе в час , и по между другото завършва 5-10 къщи / обекта ;-) Чак след общо 10-15г доближава нивото на Франк Лойд Райд . . Клиентът обикновено е полуграмотен , окрал от някъде някакви пари , купува жипка , и решава , че знае повече от архитектът , и му раздава акъл с килограми / гигабайти :-( . За това на архитектът се подава задание какво иска клиентът , и от там на татък СЕ СЛУША , защото след като му се плати - той , арх. работи в полза на клиентът .
@@HrissMiner Проблемите с архитектът е , че те имат прекалено развито въображение , което на моменти ги издига над реалноста . Също така не ги учат и те полу/ разбират конструкцийте , статика кинематика съпромат , са им частично ясни . , Което не е проблем- освен високо кръвно , и подобни заболявания при конструкторите . За щастие последната дума има бай Пешо - майсторът :-) , който последен Ушлайфа , и полира проектът :-( . За съжаление в България са обучени излишно много архитекти , скъпите проекти винаги и на всякъде са монополизирани , и се дават на 1 и същи, и то не най- добрите .
Лошото е, че там влизат единствено(бих желал да кажа предимно, но не е така) деца от семейства с пари и връзки. Мога да го кажа това, поради досега ми на моя съученичка с кандидатстването за архитект. Няколко години ходи на уроци по математика при преподавател там, където е в изборната комисия. Накрая я приеха вътрешен дизайн и тя си знаеше, че няма да влезе архитектура, защото местата са вече запазени. Като пример ще дам на гербаджийския кмет от Велико Търново с 4 мандата, синът му влиза архитектура без проблем. Сега ще кажете, че момчето е гений...да, но най-вероятно не!?
@@dragomatinov2720 не е вярно това. Защо има толкова хора от Варна и районът около Варна според Вас? Съмнява ме да имат кой знае какви връзки, при условие, че са на поне 6 часа път от София Друго нещо е, че и уча в УАСГ и виждам, че хората от там си ги оценяват за толкова колкото си могат. Факт е, че има връзкари и си влизат ей така, ама масовата бройка влиза според резултатите си. Има и опция да се запишете друга специалност и да презапишете архитектура като почвате директно от 2ри курс, но трябва да се вземат няколко допълнителни изпити
45:53 " в България също е възможно, но не се практикува" точно така. В България винаги се практикува най-скъпото, най-некачествено, най-нефункционално и най-недомислено. В сервиза оня може да ти смени част за 50 лв, но ще ти направи ремонт за 500 защото щяло да му бъде по-лесно и по -печелившо. Клиента в България е онзи който има зор и затова трябва да го доиш докато може. А случайно ако " майстора" не си свърши работата няма как да си вземеш парите обратно или да го подведеш под отговорност!!!! Той е цар. Клиента е слуга. Не случайно нищо нямаме като хората. Можем само да се хвалим и да даваме акъл на германците как се правят коли, на французите как се прави мода, на американците как се прави бизнес! Царе сме в даването на акъл. И в мрънкането!!!
Бат Лозане дай едно предаване за избор на парцел от А до Я и построяване на къща от А до Я насочено за хората.Нещо като гайд който да води обикновенният човек.Мисля,че ще е много полезно.
Здравей, благодаря ти за обратната връзка! Радвам се, че намираш видеата за полезни и интересни. Относно прекъсването на гостите - подкастът ми се развива и аз самият се уча да балансирам между въпросите и мненията на гостите. Стремя се да създавам интересни и ангажиращи разговори, и винаги има място за усъвършенстване. Благодаря ти, че споделяш мнението си! 😊 Поздрави, Лозан
29:40 на запад повечето строежи са в един, два най-много три стила. Често се търси напасване м/у сто годишна архитектура и съвременна. В България от друга страна " кооперациите са толкова разностилни, че нищо с нищо не пасва. Да не говорим, че винаги има местен елемент: в Холандия - холандски къщи, в Швеция - шведски. В България е кол и въже на едно място!!!
Поредния изключително полезен епизод. Моят въпрос е: Кунчо на този етап наема ли се за проектиране на еднофамилни къщи или се занимава само с по-големи проекти. И ако да някакви контакти, ако може. Поздрави и на двамата за стойността, която дадохте!
Здавейте, споменахте за момент фибран или стиропор на плоският покрив, искам да попитам фибрана не ли грешно решение за тази функция, понеже е недишащ материал и може да се образува конденз на тавана на долният етаж?
Фибрана е грешно решение при скатен покрив най-вече заради запалимостта му. На практика всички покриви са "не дишащи" - на плоския покрив като първи пласт има пароизлоационна мембрана, ана скатния пароизолационно фолио. Дишане на обвивката може да се осъществи само при фасада и то с редица условности и изисквания.
Не е грешно. На практика всички съвременни покриви не са дишащи от към помещението. Първия пласт на плоския е пароизолационна мембрана, а на скатния пароизолационно фолио.
Каква е разликата при строителството на монолитна къща с обикновените тухли или газо-бетонните тухли ? В момента съм в Германия по работа и забелязах че въпреки влажния климат те строят със газо-беттони тухли (ютонг) и след това ги изолират с хидро мембрана и външна изолация
По-скоро конструктивно дали ще бъде идентична здравината и устойчивостта на къщата при строителство с ютонг ? Имам опит с ел.инсталаций и лично мнение, е че ютонга е много по-лесен за работа
@@VladiIgnatov Газобетона и керамичните тухли в 99% от новото строителство не са носещ елемент и нямат значение за конструкцията. В газобетона се прокопават по-лесно инсталационни канали за разлика от тухлите които са трошливи.
И последно, по информация която съм чел и чух в другите епизоди на подкаста, кой от двата материала ще бъде по-подходящ за строеж на бюджетна монолитна къща. За газобетона (ютонг), предимствата са бърза и лесна доставка поради размери и тежест, лесен и бърз за работа и с малко по- добри шумо- и термо- изоланионни качества спрямо тухлата, но Вие казахте че стройтелство с ютонг избягвате, има ли конкретна причина за това освен горепосочената, че тухлата (керамиката) е естествен материал?
20 cm изолация ще направи много навътре прозорците, да не говорим обръщането отвън трябва да е съпоставимо като дебелината на стената иначе около прозорците ще пробива. Със сигурност това трябва да се вземе в предвид при проектирането, след това е много късно. Хубаво е са обърнете внимание на преветряването в къщите - нещо, което тук в България направо се изпуска. Дали ще е с рекуператор, дали ще е пасивна вентилация. Нивата на CO2 имат голямо значение за хората в къщата.
Благодаря Ви за обратната връзка! Целта ми с обръщението на "ти"е да създам по-лична и близка връзка със зрителите, но разбирам, че това не е предпочитан стил за всеки. Ще взема под внимание коментара Ви и ще се старая да намеря най-добрия начин за общуване, така че всички да се чувстват комфортно. Радвам се, че намирате стойност в съдържанието, което споделяме, и Ви благодаря за подкрепата!
Защото термопомпата използва потенциалната енергия на въздуха или водата. Електричеството служи да задвижва само компресора и от там сметката за ток за единица отоплителна енергия е три пъти по-малка.
Не искам да съм груб,но архитекти те в бг работят на парче. Примера който ще дам е ,когато прелиташ над София прилича на гето,всеки си прави каквото си поиска,наистина заради архитектите имаме най грозната столица в Европа.
Благодаря за коментара, Антон. Във Франция, Германия и Швейцария проблемът със застрояването и урбанизацията се решава чрез по-строго градоустройство и по-силно контролирана регулация от страна на властите. В тези страни има ясни закони, които регулират изграждането на сгради и съответствието им с архитектурния стил и план на града. Ето някои ключови подходи: Градоустройство и план: В Германия и Франция всеки град има предварително разработени градоустройствени планове, които задължават архитектите и строителите да се придържат към определени правила и стандарти. Това ограничава „хаотичното“ застрояване. Архитектурни комисии: В много западни страни има комисии, които одобряват проектите, преди да бъдат изпълнени. Тези комисии гарантират, че сградите отговарят на местните изисквания и хармонизират със съществуващата архитектура. 3. Контрол и мониторинг: Градовете разполагат с инспектори и органи, които следят за изпълнението на проектите по установените стандарти. Санкциите при отклонение са сериозни, което също допринася за реда. 4. Фокус върху устойчивото строителство: Германия и Швейцария са известни със своята ангажираност към устойчивото строителство и нискоенергийни сгради. Тези стандарти за екологична устойчивост помагат да се поддържа редът и естетиката на градовете. Този подход помага да се предотврати „свободното“ строителство, при което всеки може да построи каквото и както си поиска, което често се случва в по-слабо регулирани пазари като българския.
Развитието на един град не зависи от архитект на парче, а цялостната благоустройствена визия на общината. Отделно всеки парцел дава определена възможност като показатели за сграда, в добавка не живеем в комунизъм, т.е. съвсем нормално е да има разлика във формите и фасадите на сградите.
@@Stroitelstvoiremontiто такова чудо като читав общ устройствен план няма... Тези планове са правени и гласувани в общинските съвети от идиоти. И това което е в тях, даже не се спазва.
Старахотно видео ,ще коментирам темата с плоския покрив ,там проблемите при реализацията са много по голями от скатните такива .Технолагията в България е грешна ,а немската която е доказана и сполучлива и много скъпа и не се прилага .Топлоизолацията само фибран или студопор с висока плътност ,който не се намира на пазара .
@@Stroitelstvoiremontiкато игла в купа сено. То за това и малко се хващат на хорото, щото мъките са много и накрая опират до клетката в блока и плащат добавената стойност на инвеститора.
😂😂😂😂😂качествено,бързо и евтино нвмало😂😂😂😂😂. Каза архитект Кумчо ВълчеФ. Има кумчо -вълчо ,,,имааааа😂😂😂. Аз сам си в строя САМ!!! Защото съм от ,,старите" българи дето "неволята" някога ни научи да работим всичко 😂😂😂. И един съвет към този който случайно прочете написаното от мен...КАЖИ ЛИ НЯКОЙ ЧЕ Е ОТ КАРЛОВО ИЛИ РЕГИОНА!!!!! ЬАПУШЕТЕ СИ УШИТЕ И БЯГАЙТЕ😢😢😢😢
Здравей, благодаря ти за мнението! Разбирам, че не всички може да са съгласни с подхода на различните архитекти и специалисти, но идеята на подкаста е да представим различни гледни точки и възможности. Всеки има право да избере как да подходи към строителството на своя дом, а нашата цел е да предложим информация и алтернативи за тези, които търсят ефективни решения. Радвам се, че се справяш сам със строежа си - явно имаш опит и умения, които малцина притежават. Успех с проекта ти и бъди здрав!
Много груб коментар и лични обиди . В крайна сметка винаги можете да си кажете мнението без да засягате човек на лична основа . Аз лично не разбирам от строителство и за мен епизода беше приятен и ми даде доста храна за размисъл . Винаги можем да намерим и положителното и отрицателното в гледната точка на госта или водещия . А относно Карлово и аз съм от района и се засягам лично на такива обиди , това е в кръга на шегата.
Ами то и направи си сам, ако ще е качествено, не е нито бързо, нито евтино. Това, че не даваш пари за майстор е вярно, но цената я плащаш по други начини. А бързо и качествено да правиш неща, които пипаш за първи път, може да го правят някои самородни таланти. Повечето не го можем ...
В момента приключих груб строеж във Варна.
Ясни ми са цените на материалите.
Желязото е доста надолу от 2022 г.
Всичко над 500 лева на квадрат груб строеж е много.
Бетона е поскъпнал от 2022 г.
Софиянци прекаляват с цените доста.
Мога да споделя цените при мен.
Кофраж 38 лева кв.м.
Желязо 2.6 лв.кг с връзване.
Бетон 176 лева кубик с полагане.
Тухлена зидария 260 лева на кубик, Български тухли.
Покрив 180 кв за 40000 лева.
Това са нормални цени, другото е грабеж.
Какво влиза в цената на покрива
Интересни, цени... В София всичко е скъпо
@@borismanolev2172Конструкция с греди, дъсчена обшивка, мембрана и керамиди брамак протектор плюс, челна дъска, капндура, тръби и казанчета
Може ли да споделиш с коя строителна компания сториш?
Кофража ти е евтин към днешна дата и т.н., но това са % По-същественото е че грубия строеж ти е 25-40% от цената на къщата.
Много полезна информация, представена проятно.
Благодаря за положителния коментар.
Евала на госта, много интелигентен и изглежда като човек, с който би могло да се работи градивно и без да ти обяснява защо няма да стане твоето, а трябва да стане както той ти казва.
Така е
Много полезна информация и едно голямо браво на архитекта за ценните съвети! Предстои ми да строя къща на един етаж с площ 150 кв.м и Бог да ми е на помощ. Продължавай с тези полезни и интересни видеа!👏🏼
Бог да ти е на помощ! 😊
Много стойностен епизод се е получил.
45:25 в повечето страни в Европа има принудителна циркулация на въздуха: за да се предотврати мухъл и за да имаш свеж въздух( вентилация. Понякога с рекуперация) кислорода във въздуха е около 20%т.е ако спите с жена ти в малка спалня на сутринта е наситено с со2. И в бг това ще дойде. След около 150г....
Поздравления за интересния разговор! Събеседникът беше на ниво!
Няколко бележки:
1. Едно време нямаше ландшафтни архитекти, а бяха инженеро-озеленители. Затова и започнаха като членове на КИИП.
2. Добре е идейният проект да бъде в среда BIM. Тогава ще има и количествени сметки. Инженерите трябва да се включват и на този етап. Архитектът на е специалист по всичко.
3. Топлоизолацията на покрива трябва да е един път и половина по-дебела от тази на стените.
4. При външно оттичане на плосък покрив задължително се слагат отоплителни кабели на воронките.
5. Основите не могат да се дебели само 40 см. От гледна точка замръзване е необходимо да са поне 60, а от гледна точка сеизмика поне 80 см.
Поздравления за коментара и за задълбочените бележки! Много точни и полезни препоръки, особено по отношение на топлоизолацията и основите. Съгласен съм, че качественият идеен проект в среда като BIM (Моделиране на строителна информация) дава по-добри възможности за количествени сметки и интеграция на инженери още в началните етапи. За покрива, действително външното оттичане и отоплителните кабели на воронките са от съществено значение за предотвратяване на проблеми, особено при плоски покриви.
Що се отнася до основите, напълно подкрепям забележката за дебелината - 40 см е наистина недостатъчно, особено при нашите климатични условия. 🙋
Под точка 5 имате предвид дълбочна на основите, а аз имах предвид дебелина ;) За другото сте прав.
Да направим кръгла маса
Супер епизод с колегата! Поздравления! 🎉
Само да добавя една малка пояснение - дефиницията на "монолит" е, че след изготвянето или производството си той представлява едно цяло, неделимо тяло. За разлика от сглобяемите конструкции, които могат да бъдат разглобени обратно на здрави и преизползваеми елементи, монолитните структури не могат да бъдат разделени на съставните си части.
Благодаря за уточнението не го знаех това.
Съгласен съм с казаното.Единственното с което не съм са климатиците за отопление все едно си монтирал духалка на стената.Изсушаване на въздуха,цикулация на прах в помещението,непълно и недостатъчно загряване на стаята и следователно бързо изстиване след изключване.Съгласен съм че една инвестиция в термопомпа с подово отопление е доста бюжетонатоварващо,но от друга страна едно полагане поне на тръбите на етап преди замаска не изисква огромни суми дори мога спокойно да кажа не повече от 60-65 лв/м2 отопляема площ.Затова препоръчвам да се направи пък на фаза финал може да се варира между: термопомпа,газов котел (ако не е газифицирано резервоар с пропан бутан),пелетен котел и дори обикновен електрически котел с цена към момента не повече от 1000 лв. за къща 100 м2.Занимавам се с отоплителни инсталации от 17 години от личен опит чудите ли се дали да оставите някъде тръба или кабел по-добре го оставете навреме.
Поздрави страхотни видеа гледам ги с интерес 👍
Живея в къща с изолация и дограма. Климатика лято и зима не се изключва (само в рядки случай). Всеки месец чистя филтрите. Всеки ден се проветря, вътре държа чисто. Така няма да имате проблеми. 20 лв излиза на месец климатика. Едвам работи (слаби градуси за сезона + слабо да духа). За не зиморничев човек е отично. За БЕБЕ - НЕ. Пример 9-ка климатик за 12кв.м. и зимата го пускам на 16 градуса, като стане по-хладно качвам на 18, рядко 20; едвам духа. 20 лв да харчи. Лятото на 26-27. Всичко е изолация и дограма, под и таван.
@@jordanmanasiev7157 Ако сградата е нискоенергийна, минусите на климатика са сведени до минимум. Ако сложиш и канална машина духането се свежда до минимум. Единствения проблем остава че климатика топла вода не прави.
Чудя се, дали може да се сложи над тръбите само ламинат/паркет, без да се замазва над тях?
Климатика е евтин и ефикасен начин. Имаш ли изолация, дограма, под и таван. За 2000лв може да охлаждаш и топлиш няколко стай (ако е отворено) + проветряне и чистене на филтрите. 20 лв. месечно. Затопляне на стените в стаите - 1/2 дни. Сух въздух и не се спира лято/зима. За бебе зимата - не е добър вариант. В Русе съм и работи ноември-март и май-септ.
Благодаря за коментара!
Ако къщата е нисконергийна духането на климатика на практика не се усеща.
Би ли направил епизод за проектиране на реконструкция на къща? Така ще може да сравним цените на строителство на нова къща и такава за основен ремонт. Да видим плюсовете и минусите на двата вида изграждане.
По темата за Енергийната ефективност може да потърсите инж. Ботев. Той гостува няколко пъти в подкаста на Нейчо и поднесе доста интересна информация.
Чудесна идея! Благодаря за коментара.
Такъв архитект го учат десетина професори 4 дълги години . Преди това обаче , за да влезе архитектура той учи 1-2г за да издържи изпитите . Работи , някъде където почват да го учат всичко от начало :-) , чиракува 4-5г за да влезе в час , и по между другото завършва 5-10 къщи / обекта ;-) Чак след общо 10-15г доближава нивото на Франк Лойд Райд . . Клиентът обикновено е полуграмотен , окрал от някъде някакви пари , купува жипка , и решава , че знае повече от архитектът , и му раздава акъл с килограми / гигабайти :-( . За това на архитектът се подава задание какво иска клиентът , и от там на татък СЕ СЛУША , защото след като му се плати - той , арх. работи в полза на клиентът .
Образованието за архитект в УАСГ е с продължителност от 11 семестъра, сиреч 5г и половина. Поздрави! :)
@@HrissMiner Проблемите с архитектът е , че те имат прекалено развито въображение , което на моменти ги издига над реалноста . Също така не ги учат и те полу/ разбират конструкцийте , статика кинематика съпромат , са им частично ясни . , Което не е проблем- освен високо кръвно , и подобни заболявания при конструкторите . За щастие последната дума има бай Пешо - майсторът :-) , който последен Ушлайфа , и полира проектът :-( . За съжаление в България са обучени излишно много архитекти , скъпите проекти винаги и на всякъде са монополизирани , и се дават на 1 и същи, и то не най- добрите .
Новозавършващите архитекти на нищо адекватно не ги учат
Лошото е, че там влизат единствено(бих желал да кажа предимно, но не е така) деца от семейства с пари и връзки. Мога да го кажа това, поради досега ми на моя съученичка с кандидатстването за архитект. Няколко години ходи на уроци по математика при преподавател там, където е в изборната комисия. Накрая я приеха вътрешен дизайн и тя си знаеше, че няма да влезе архитектура, защото местата са вече запазени.
Като пример ще дам на гербаджийския кмет от Велико Търново с 4 мандата, синът му влиза архитектура без проблем. Сега ще кажете, че момчето е гений...да, но най-вероятно не!?
@@dragomatinov2720 не е вярно това. Защо има толкова хора от Варна и районът около Варна според Вас?
Съмнява ме да имат кой знае какви връзки, при условие, че са на поне 6 часа път от София
Друго нещо е, че и уча в УАСГ и виждам, че хората от там си ги оценяват за толкова колкото си могат.
Факт е, че има връзкари и си влизат ей така, ама масовата бройка влиза според резултатите си.
Има и опция да се запишете друга специалност и да презапишете архитектура като почвате директно от 2ри курс, но трябва да се вземат няколко допълнителни изпити
45:53 " в България също е възможно, но не се практикува" точно така. В България винаги се практикува най-скъпото, най-некачествено, най-нефункционално и най-недомислено. В сервиза оня може да ти смени част за 50 лв, но ще ти направи ремонт за 500 защото щяло да му бъде по-лесно и по -печелившо. Клиента в България е онзи който има зор и затова трябва да го доиш докато може. А случайно ако " майстора" не си свърши работата няма как да си вземеш парите обратно или да го подведеш под отговорност!!!! Той е цар. Клиента е слуга. Не случайно нищо нямаме като хората. Можем само да се хвалим и да даваме акъл на германците как се правят коли, на французите как се прави мода, на американците как се прави бизнес! Царе сме в даването на акъл. И в мрънкането!!!
Бат Лозане дай едно предаване за избор на парцел от А до Я и построяване на къща от А до Я насочено за хората.Нещо като гайд който да води обикновенният човек.Мисля,че ще е много полезно.
Ами от А до Я ще са нужни много епизоди... Но с инженер Марин Гергов засегнахме до някъде тази тема за парцелите.
видеата са доста интересни и дават много полезна информация, но това често прекъсване и говорене през госта леко натоварва 🙂
Здравей, благодаря ти за обратната връзка! Радвам се, че намираш видеата за полезни и интересни. Относно прекъсването на гостите - подкастът ми се развива и аз самият се уча да балансирам между въпросите и мненията на гостите. Стремя се да създавам интересни и ангажиращи разговори, и винаги има място за усъвършенстване. Благодаря ти, че споделяш мнението си! 😊
Поздрави,
Лозан
29:40 на запад повечето строежи са в един, два най-много три стила. Често се търси напасване м/у сто годишна архитектура и съвременна. В България от друга страна " кооперациите са толкова разностилни, че нищо с нищо не пасва. Да не говорим, че винаги има местен елемент: в Холандия - холандски къщи, в Швеция - шведски. В България е кол и въже на едно място!!!
Поредния изключително полезен епизод.
Моят въпрос е: Кунчо на този етап наема ли се за проектиране на еднофамилни къщи или се занимава само с по-големи проекти. И ако да някакви контакти, ако може.
Поздрави и на двамата за стойността, която дадохте!
Благодаря за коментара. Да наема се пишете ми на мейл ldlremonti@gmail.com за да ви дам личния му номер.
Тва с Евтините Къщи - Баш Майсторът (1970г.)...
🙂
Здавейте, споменахте за момент фибран или стиропор на плоският покрив, искам да попитам фибрана не ли грешно решение за тази функция, понеже е недишащ материал и може да се образува конденз на тавана на долният етаж?
Фибрана е грешно решение при скатен покрив най-вече заради запалимостта му. На практика всички покриви са "не дишащи" - на плоския покрив като първи пласт има пароизлоационна мембрана, ана скатния пароизолационно фолио. Дишане на обвивката може да се осъществи само при фасада и то с редица условности и изисквания.
Благодаря за коментара. Арх.Кунчо Цилков ще отговори.
Не е грешно. На практика всички съвременни покриви не са дишащи от към помещението. Първия пласт на плоския е пароизолационна мембрана, а на скатния пароизолационно фолио.
Има значение и от вида покрив
Интересен момент:подготвя информация за търг за строител.Направете отделно видео.
Каква е разликата при строителството на монолитна къща с обикновените тухли или газо-бетонните тухли ?
В момента съм в Германия по работа и забелязах че въпреки влажния климат те строят със газо-беттони тухли (ютонг) и след това ги изолират с хидро мембрана и външна изолация
Разликата е оснвоно в довършителните пластове отвътре и в това че керамиката се води естествен материал.
По-скоро конструктивно дали ще бъде идентична здравината и устойчивостта на къщата при строителство с ютонг ?
Имам опит с ел.инсталаций и лично мнение, е че ютонга е много по-лесен за работа
@@VladiIgnatov Газобетона и керамичните тухли в 99% от новото строителство не са носещ елемент и нямат значение за конструкцията. В газобетона се прокопават по-лесно инсталационни канали за разлика от тухлите които са трошливи.
И последно, по информация която съм чел и чух в другите епизоди на подкаста, кой от двата материала ще бъде по-подходящ за строеж на бюджетна монолитна къща.
За газобетона (ютонг), предимствата са бърза и лесна доставка поради размери и тежест, лесен и бърз за работа и с малко по- добри шумо- и термо- изоланионни качества спрямо тухлата, но Вие казахте че стройтелство с ютонг избягвате, има ли конкретна причина за това освен горепосочената, че тухлата (керамиката) е естествен материал?
@ Няма друга.
20 cm изолация ще направи много навътре прозорците, да не говорим обръщането отвън трябва да е съпоставимо като дебелината на стената иначе около прозорците ще пробива. Със сигурност това трябва да се вземе в предвид при проектирането, след това е много късно.
Хубаво е са обърнете внимание на преветряването в къщите - нещо, което тук в България направо се изпуска. Дали ще е с рекуператор, дали ще е пасивна вентилация. Нивата на CO2 имат голямо значение за хората в къщата.
Много интересна тема. Жалко че не се засегна темата с дървените къщи и къде стоят те в картинката, предвид че госта има опит актуален и със тях.
Благодаря за коментара. В един епизод не можем да обхванем всички теми...
Защо в България завършителената част на строежа се казва " ремонт"????
Моля за контакт с госта.
Пишете ми на лично във фейсбук
m2Architecture в Google и си готов
@@Stroitelstvoiremonti opitvam se no mi dava greshka
@@StroitelstvoiremontiИ аз бих искал да се свържа с госта Ви, нямам Фейсбук. Как мога да се свържа с Вас?
@@yavorivanov1285 ldlremonti@gmail.com
33:15 не знаех че родителите се делят на стари и нови?! 😅
Много е неприятно това обръщение на ТИ. НИЕ сме зрители. Гостът е той. Поздрави за високата добавена стойност, която давате!
Благодаря Ви за обратната връзка! Целта ми с обръщението на "ти"е да създам по-лична и близка връзка със зрителите, но разбирам, че това не е предпочитан стил за всеки. Ще взема под внимание коментара Ви и ще се старая да намеря най-добрия начин за общуване, така че всички да се чувстват комфортно. Радвам се, че намирате стойност в съдържанието, което споделяме, и Ви благодаря за подкрепата!
Тя термопомпата пак може да е електричество не разбрах защо се разглежда отделно от "електрическото подово".
Защото термопомпата използва потенциалната енергия на въздуха или водата. Електричеството служи да задвижва само компресора и от там сметката за ток за единица отоплителна енергия е три пъти по-малка.
@@squaremeters2726 така де
Ами да си построй сам човек с помощ за едно лято къща от кирпич ?
Възможно е! Вие ли го направихте?
Минималната дъбоина е 80 см., а не 40.
Не искам да съм груб,но архитекти те в бг работят на парче. Примера който ще дам е ,когато прелиташ над София прилича на гето,всеки си прави каквото си поиска,наистина заради архитектите имаме най грозната столица в Европа.
Благодаря за коментара, Антон. Във Франция, Германия и Швейцария проблемът със застрояването и урбанизацията се решава чрез по-строго градоустройство и по-силно контролирана регулация от страна на властите. В тези страни има ясни закони, които регулират изграждането на сгради и съответствието им с архитектурния стил и план на града. Ето някои ключови подходи:
Градоустройство и план:
В Германия и Франция всеки град има предварително разработени градоустройствени планове, които задължават архитектите и строителите да се придържат към определени правила и стандарти. Това ограничава „хаотичното“ застрояване.
Архитектурни комисии:
В много западни страни има комисии, които одобряват проектите, преди да бъдат изпълнени. Тези комисии гарантират, че сградите отговарят на местните изисквания и хармонизират със съществуващата архитектура.
3. Контрол и мониторинг:
Градовете разполагат с инспектори и органи, които следят за изпълнението на проектите по установените стандарти. Санкциите при отклонение са сериозни, което също допринася за реда.
4. Фокус върху устойчивото строителство: Германия и Швейцария са известни със своята ангажираност към устойчивото строителство и нискоенергийни сгради. Тези стандарти за екологична устойчивост помагат да се поддържа редът и естетиката на градовете.
Този подход помага да се предотврати „свободното“ строителство, при което всеки може да построи каквото и както си поиска, което често се случва в по-слабо регулирани пазари като българския.
Развитието на един град не зависи от архитект на парче, а цялостната благоустройствена визия на общината. Отделно всеки парцел дава определена възможност като показатели за сграда, в добавка не живеем в комунизъм, т.е. съвсем нормално е да има разлика във формите и фасадите на сградите.
@@Stroitelstvoiremontiто такова чудо като читав общ устройствен план няма... Тези планове са правени и гласувани в общинските съвети от идиоти.
И това което е в тях, даже не се спазва.
@@AleksandarDyakovдето викаш, манджа с грозде...Абе, манджа да е!
Старахотно видео ,ще коментирам темата с плоския покрив ,там проблемите при реализацията са много по голями от скатните такива .Технолагията в България е грешна ,а немската която е доказана и сполучлива и много скъпа и не се прилага .Топлоизолацията само фибран или студопор с висока плътност ,който не се намира на пазара .
Какви са начините вместо 100 квадрата, да построя къща на един етаж от квадрата? Пишете налично , мерси!
Тук на лично не може да си пише. Може да се свържете с госта ми и да направите консултация.
Старите родители не ги планирайте в мазето,звучи много грозно.Иначе полезна информация.
Евтина няма. Има повече или по-малко скъпа ...
къде видяхте качествено стройтелство в България никъде скъпо и некачествено стройтелство е навсякъде.
Има
@@dimitaryordanov9061 Има и то много.
@@Stroitelstvoiremontiкато игла в купа сено. То за това и малко се хващат на хорото, щото мъките са много и накрая опират до клетката в блока и плащат добавената стойност на инвеститора.
😂😂😂😂😂качествено,бързо и евтино нвмало😂😂😂😂😂. Каза архитект Кумчо ВълчеФ. Има кумчо -вълчо ,,,имааааа😂😂😂. Аз сам си в строя САМ!!! Защото съм от ,,старите" българи дето "неволята" някога ни научи да работим всичко 😂😂😂. И един съвет към този който случайно прочете написаното от мен...КАЖИ ЛИ НЯКОЙ ЧЕ Е ОТ КАРЛОВО ИЛИ РЕГИОНА!!!!! ЬАПУШЕТЕ СИ УШИТЕ И БЯГАЙТЕ😢😢😢😢
Здравей, благодаря ти за мнението! Разбирам, че не всички може да са съгласни с подхода на различните архитекти и специалисти, но идеята на подкаста е да представим различни гледни точки и възможности. Всеки има право да избере как да подходи към строителството на своя дом, а нашата цел е да предложим информация и алтернативи за тези, които търсят ефективни решения. Радвам се, че се справяш сам със строежа си - явно имаш опит и умения, които малцина притежават. Успех с проекта ти и бъди здрав!
Направи си сам винаги е опция. Ако обаче имаш бизнес/работа с доход 5-15 к аритметиката не излиза да си правиш сам.
Много груб коментар и лични обиди . В крайна сметка винаги можете да си кажете мнението без да засягате човек на лична основа . Аз лично не разбирам от строителство и за мен епизода беше приятен и ми даде доста храна за размисъл . Винаги можем да намерим и положителното и отрицателното в гледната точка на госта или водещия . А относно Карлово и аз съм от района и се засягам лично на такива обиди , това е в кръга на шегата.
Ами то и направи си сам, ако ще е качествено, не е нито бързо, нито евтино. Това, че не даваш пари за майстор е вярно, но цената я плащаш по други начини. А бързо и качествено да правиш неща, които пипаш за първи път, може да го правят някои самородни таланти. Повечето не го можем ...
@@chavok5154 Абсолютно. Като го рпавиш сам не ти спират сметките за ток, храна, данъци... За пропуснати ползи да не говорим.