Boldog karácsonyt mindenkinek! Szerintem ezeknél a szupernehéz dögöknél az épített úti sebesség pontatlan fogalmazás. Én újra építendő úti sebességet mondanák. Mert nem tudom, hogy mit csináltak volna az épített úttal. Másképp fogalmazva. Talán nem Porsche tankok lettek volna ezek, de az épített útból porse maradt volna. Köszönjük a videót. Bob Semple-t sajnálom hogy nem ismertük meg. utóirat: Szerintem nem ártott volna a II. világháborús korszakot még egy évaddal folytatni. Az ismert tankok egymás elleni taktikái témával.
4:33 Elfnet.hu ezt sem szidásként említem meg, de ha jól tudom akkor a Tiger II-nek oldalanként 9, duplakerekes felfüggesztése van. Ha tévednék, kérlek javíts ki, hiszen én ezt a valódi képek és harckocsikkal foglalkozó játékok alapján jelentem ki.
2:48 itt csak érdekességből mondom csak hogy a képen hat harckocsi van említve,ezzel szemben Elfnet.hu barátunk hetet említett.(nem piszkálódásból írom,csak nemegyezik a hang és képi anyag).A Panzerkampfwagen II maradt le, lehet,hogy a véletlen műve,én csupán nézői észrevételkén szólók.
Szia! Nagyon jó videó. Azt szeretném kérdezni, hogy lesz e videó a német Grille 15-ről, illetve a csatorna nevében az elf annak van köze a (németül) 11-hez?
A sorozat részeként a Grille 12 és 15 típusokról nem lesz videó, mert egyrészt a 4. évadban a németeket már a Tiger (P) képviselte, másrészt az említett típusok nem kerültek sorozatgyártásba (csak papíron léteztek). Az elf-nek nincs köze a 11-es számhoz, csak az elfekhez (a germán mitológia alacsony, gyönyörű embereihez), valamint az elf nevű fajhoz a Warcraft 2 számítógépes játékból.
@@botond6915 Mind a 2 szar. War Thunerben van Maus om 7.7 es Az E100 is 7.7 es. Be jőn a helikopter a csatába és szét rakétáz a gecibe. Nem is beszélve arról hogy a páncélod szart sem ér mert az ősszes tanknak van hit lőszere ami bebasz 400mm távolságfűggetlenűl.
@@Miklos-gq3cc igen, WT-ben sajnos nem érződik, hogy super Heavy tankok, szembe jön velem egy maus, első gondolatom: easy kill, könnyű bekerülni, lassan tölt, lassú, páncélja semmit nem ér
Nagyon jó videókat csinálsz, le a kalappal és csak így tovább! Kár, hogy csak mostanában kezdtem el követni a csatornád. Ha már itt tartunk, köszönöm a munkáidat és remélem sok videód nézhetem majd még. Személy szerint tankos videók érdekelnek és várok mindent ami pl a World of Tanks c. játékban látok szinte minden nap. Köszönöm!
Ez esetben inkább egy rivális játékot ajánlanék (pl.: War Thunder, Armored Warfare, stb.), mert a World of Tanks-ben túlnyomórészt 1918-60 közötti típusok szerepelnek, a sorozat hátralévő részei viszont az 1980-2019 közötti harckocsikkal foglalkoznak.
Hogyan lehet harctéri teljesítménye 3, mikor még csak el sem készült? A 128mm-es ágyú manapság már csak átlagos. Alig nagyobb a T-72-esek 125mm-es ágyújánál. Érdekes viszont belegondolni, hogy akkor még 100-t-ás járműre volt szükség akkora ágyúhoz, míg a t-72-esek alig több, mint 40 tonnát nyomtak megjelenésükkor. Ekkora tömegnél már az 1200Le sem lett volna elég. Kevesebb, mint 12Le/t? Gondoljatok csak bele! Adott Egy Ford Focus, amibe 12 Le-s fűnyíró motor van. Szerintetek mekkora lenne annak a gyorsulása? Épp, hogy csak vánszorogna még sík, aszfalt úton is. A lánctalpak gördülési ellenállása pedig alapból nagyobb, mint a gumikerekeké. Húzhatott volna magával egy benzinkutat is. Méretei miatt halva született volt és kész. Nagy, drága, majdnem statikus célpont. Maradniuk kellett volna a Párducok és a Tigrisek dimenzióinál. Mindkettő életképes volt. Esetleg a 88-as ágyúkkal felszerelt modellek előállításán kellett volna javítaniuk. Gyorsabban, tökéletesebben, olcsóbban. No meg a logisztikán. A Don-kanyarban örültek volna a magyarok a Panther I-esnek, csak lett volna belőle náluk.
"Érdekes viszont belegondolni, hogy akkor még 100-t-ás járműre volt szükség akkora ágyúhoz, míg a t-72-esek alig több, mint 40" Nem az ágyú miatt lett nehéz hanem a mindenhol nagyon vastag páncélzat miatt.... Feltöltéses erős dízelmotor, keresztbe építve....gyenge oldalsó és farpáncél....öntött torony, döntött páncél...vastag üvegszálas poliuretán, kvarcüveg, kompozit anyagok használata....máris nem lesz 100 tonna...ennyi az MBT-k titka...ahol kell ott erős a páncél,máshol kb nulla....
Miért 3-as a teljesítménye: Alapvetően nullás, hiszen nem vetették be, de kapott két pontot a rendkívül erős lövegére és a a páncélzatára (többet nem, mert elégtelen volt a mozgékonysága és nem gyártották jelentős számban). A többivel teljes mértékben egyetértek.
@@istvanszekely4842 Sajnos bizonyított teljesítményről nem beszélhetünk, ezért következtettem. Ugyanez történt az összes korábbi, érdemi bevetésre nem került típusnál is (ld.: Cár harckocsi, Fiat 2000, Strv m/21, M1919 Christie, G1, AC I, Dl-43, ARL-44).
Láttátok már a korabeli nagymacskák belsejét? 12:15-től válik érdekessé. ruclips.net/video/eoXk1xHmgAs/видео.html Azok a fékkarok kiáltanak is védőkesztyű után.
Nagyon jó lett ez a videó is! Azonban annyit meg szeretnék kérdezni, hogy a 128-as ágyú, milyen ballisztikájú volt? Csak mert ahogy én tudom nem volt túl fényes, távolságmérőt meg nem raktak bele. De benned jobban bízom, úgyhogy inkább megkérdezem.
a ballisztikája rosszabb volt, viszon a kalibere nagyobb, az átütése csak kicsit tért el a Tiger II 88mm-esétől, viszont nagyobb esése miatt gondolom nehezebb lett volna pontosabban tüzelni
Erre a kérdésre nehéz konkrét választ adni. Általánosságban: Ahogy elhangzott, a német hosszú csövű (L/71-es) 88 mm harckocsi-löveg (KwK 43) kiemelkedően jó teljesítménnyel, 100 méterről szabványos Pzgr. 39/43 páncéltörő lőszerrel is több mint 200 mm-nyi homogén acél átütésére volt képes, páncéltörő lőszerrel pedig még többre, ami felülmúlja a 128 mm-es lőszer adatait. Persze a németek nem voltak ostobák, okkal rendszeresítették a 128 mm-es löveget. Egyrészt 1942 végére a németek szinte teljesen felélték a volfrám-karbit készleteiket, ezért a jobb teljesítményű keményfém-magvas (APCR) lőszer általában nem állt rendelkezésre. A második ok, hogy a 128 mm-es löveg (nagyobb tömegű lövedéke révén) a távolság növekedésével kevésbé vesztett az erejéből: ahogy a videóban is elhangzik, e fegyver (papíron) még 3000 méteren is képes volt szinte minden ellenséges harckocsi kilövésére. A harmadik ok a szintén a nagyobb tömegű lövedékből fakadó nagyobb rombolóerő: közel sem mindegy, hogy valamit egy 9,87 kg-os (88 mm-es) lőszer vagy egy háromszor akkora, 28,30 kg-os (128 mm-es) lőszer lövedéke talál-e el. Végül a negyedik ok: ahogy a videóban is hallható, a lényegesen nagyobb mennyiségű töltet sokkal hatékonyabb volt a gyalogság ellen (gyakorlatilag önjáró lövegként is használható volt). Egzakt válasz: Pontos, összehasonlítható adatokból nincs túl sok, ráadásul a meglévők, például Christian Ankerstjerne második világháborús lövegeket összehasonlító 2020-as táblázata: panzerworld.com/armor-penetration-table részben ellentmond más források, köztük John D Salt 1998-as adataival: mr-home.staff.shef.ac.uk/hobbies/ww2pen3.pdf Sajnos nincs időm átnyálazni az összes mellékelt forrást, ezért előbbit vettem át: Távolság: 100 m 500 m 1000 m 1500 m 2000 m 88 mm APCBC: 203 mm 185 mm 165 mm 148 mm 132 mm 88 mm APCR: 237 mm 217 mm 193 mm 170 mm 152 mm 128 mm APCBC: 189 mm 166 mm 143 mm 127 mm 117 mm 128 mm APCR: 187 mm 178 mm 167 mm 157 mm 148 mm A 128 mm-es löveg gyanúsan kevésnek tűnik; Ian Hogg 1975-ös German Artillery of World War Two című könyvében a 128 mm-es APCR lőszerre 1000 méterről 230 mm-t, 2000 méterre pedig 200 mm ad meg. Azt nem tudom, hogy kinek van igaza.
@@Elfnethu Igazság szerint ahogy én tudom ( mag a logika is így diktálja ) több lövedéktípus is készült hozzá. Ezek közül az egyik tényleg valami 200 mm átütéses volt csak, de a másik 240 valamennyi mm. Ezekre csak emlékszem, konkrét forrást nem hiszem hogy tudnék jelölni. És köszönöm a választ, lehetett benne munka😉👍
@@Elfnethu Ha a lövedék sebessége kisebb, akkor az átütése is kisebb....simán lehet hogy valóban rosszabbak az átütési értékei, ettől még a romboló persze lehet nagyobb. + a nyomáshullámba és repeszekbe is bele lehet halni odabent....
Köszönöm a videót! Nekem tetszett és szerintem szépen összeszedett és formailag is jó videó volt ! Egy kérdésem lenne a Készítőhöz! :) Ami az Oroszországi Hadtörténeti Múzeumban van E-100 az most replika, vagy az az egyetlen példány ?
Tudtommal nincsen E-100-as Oroszországban; "csak" egy Maus (ahogy az előttem szóló említette). Amennyiben a kérdés ez utóbbira vonatkozik: a Maus igazi, de mivel a németek a háború végén felrobbantották a két prototípusukat, az Oroszországban kiállított példány az 1. prototípus testéből és a 2. prototípust tornyából áll (a V1-es tornya és a V2-es teste megsemmisült).
@@inaktivfiok2274 A szabály a következő: ha az adott országban abban az évtizedben terveztek új fejlesztésű harckocsit, akkor mindenképpen lesz róla szó, ha egy évtizeden belül többet is terveztek, akkor csak az egyikről - remélem ez megválaszolja a kérdést. :)
A bosszantó az egészben hogy ezekre a szupernehéz dögökre a németek úgy pazarolták az alapanyagot hogy már ott volt a megoldás a kezükben (és nem most nem a páncélkocsikra gondolok de azt is sikerült túlbonyolítaniuk - hogy miért nem tudták egy kicsit az M8 Greyhoundot alapul venni...na mindegy) a Pz. V Panther. Ez a harckocsi még 1944-45-ben is komoly ellenfele volt számos szövetséges harckocsinak. És hozzáteszem nem akármelyik harckocsi ellen hanem a T-34 ellen tervezték amit már akkor a világháború egyik legjobb harckocsijának tartottak. Ez még a Stug. III-al kiegészülve egy tökéletes kompozíciót alkotott. És az elalvult típusok és a zsákmányolt harckocsik beolvasztásával még nyersanyag is lett volna hozzá. Nem is beszélve arról hogy ezt még a hidak is elbírták volna és gyártani is tudták volna, pláne ha nem eröltetik a Tigriseket. Én a Panther feletti típusokat felesleges kategóriának hívom. Pazarlás! Ha a németek csak a Panther-t a Stug.III-at meg egy jó páncélkocsit meg egy jó csapatszállítót gyártottak volna (utolsónál elég ha egy teherautóra a ponyva helyett tesznek páncézatot) akkor nem azt mondom hogy németország a világura de lehet hogy nem foglalják el a szövetségesek. És lehet hogy amit felsoroltam négy jármű az sok de ebből csak kettő harckocsi a másik kettőt meg egy teherautó gyár is tudta volna gyártani. Habár ez a lényeges típus csökkentés se orvosolhatta volna azokat a taktikai baklövéseket amiket a német vezérkar és Hitler elkövetett (én a Szovjetunió megtámadását is idesorolom). Aki nem ért velem egyet az írja le hogy miért nem aztán megbeszéljük. Neked pedig kedves Elfnet köszönöm szépen a videót és az egész éves munkádat. Legyen szép napod és Boldog Újévet! 😊
Jól leírtad , de a párduc és fejlesztrtt pátducok az Is ellen szetintem kevés lett volna , hacsak nem vastagítják a páncélt de az már a tigrishez vezetne nem?, csapatszállítók nagyon kellettek volna.
@@traktoros1922 Nem feltétlenül lettek volna kevesek az IS-ek ellen. Szerintem tűzerőt tekintve az IS-el felvehette volna a versenyt sőt szerintem a páncélzata is elégséges lett volna. Az IS-t is meglehet olyan helyen lőni hogy az fájjon neki erre pedig a Pz.V alkalmas volt. De a Pz.VI egx hiba volt egy egészen megbocsátható. De az hogy látván hogy milyen gondokkal küszködik a tigris és miatta a háború miatt amúgyis legyengült és túlterhelt német ipar, ennek ellenére elindulni ezen az úton (ami a tigrissel kezdődött) az túlmutat a hülyeségen. Szerintem. Amúgy jó a profilképed. Boldog Újévet! 😊
Azért a briteknél már folyt a Centurion fejlesztése, ami már a cél kanyarban is volt, az amerikaiak a Super Pershinggel szintén nagyon erős ellenfelek lettek volna, ami szintén a tesztelés végfázisában volt, nem említve a Szovjet JSz-3-mat, ami szintén egy eszméletlen egyszerű, de ütőképes harckocsi. Kellett a tigris, még a kettő is, de azt már csak pofozni kellett volna és a műszaki hibák megoldására koncentrálni. A panther lehet hogy jó harckocsi volt, de az új szövetséges járművek ellen nem sok esélye lett volna.
Andras B nem a tankkal nem háborút,hanem csatát lehet megnyerni. A csatákkal pedig a háborút. Bár ez közel sem ennyire egyszerű. Nagyon sok múlik a taktikán,az utánpótláson és a katonákon. És The T-90 MS nem is azt mondta hogy a tank nyeri meg, hanem hogy ők (nyilván a tengelyhatalmakra utalt).
Úgy érted WoFT-játékosok. 😁 Word of Fiktiv Tanks, mivel a játékot idővel telepakolták olyan gépekkel, amik vagy csak papíron léteztek, vagy maximum egy-két prototípusuk épült... A vérpistike játékosok meg úgy kezelik ezeket, mintha több száz darabot vetettek volna be belőlük egyszerre.
Legszebb karácsonyi ajándék! :D
Itt szeretném megköszönni az egész éves munkádat, és a sok csodás videót :)
Ezért maradtam fennt! E100 tudtam, hogy ez lesz!
Mert ha nem maradtál volna fenn, akkor nem ez lett volna? :)
Boldog karácsonyt mindenkinek!
Szerintem ezeknél a szupernehéz dögöknél az épített úti sebesség pontatlan fogalmazás. Én újra építendő úti sebességet mondanák. Mert nem tudom, hogy mit csináltak volna az épített úttal.
Másképp fogalmazva. Talán nem Porsche tankok lettek volna ezek, de az épített útból porse maradt volna.
Köszönjük a videót. Bob Semple-t sajnálom hogy nem ismertük meg.
utóirat:
Szerintem nem ártott volna a II. világháborús korszakot még egy évaddal folytatni. Az ismert tankok egymás elleni taktikái témával.
14:36 milyen kicsi, és mekkora öröm, mint mindig, Mr. H. :))) Boldog karácsonyt:)
Ki az a Mr. H. ?
@@dorottyatamasnekecskesdoro3848 Mr. Hetzer :)
@@kurrogh köszi utána rájöttem.
Köszönöm az egész éves munkádat! Alig várom hogy jövőre érdekesebbnél érdekesebb tartalmakkal jelentkezz, de most pihenj! Kellemes ünnepeket! 😊✌️
Boldog karácsonyt minden harckocsi rajongónak!
14:35
Ott a hetzer :D
Remek volt, akár a többi! Nagyszerű munka. Mi még bírjuk, reméljük te is hozod a színvonalas videókat. Köszönjük!
Nem panaszkodom ennek a videónak is nagyon örülök, bár engem a Bob Semple nagyon érdekelt volna, hogy te milyen érdekességeket mondasz róla.
4:33 Elfnet.hu ezt sem szidásként említem meg, de ha jól tudom akkor a Tiger II-nek oldalanként 9, duplakerekes felfüggesztése van. Ha tévednék, kérlek javíts ki, hiszen én ezt a valódi képek és harckocsikkal foglalkozó játékok alapján jelentem ki.
Teljesen igaz - köszönöm az észrevételt; frissítettem a videó leírását.
Köszönöm szépen az éves munkádat és boldog új évet kívánok! 🎉🎉🎉
2:48 itt csak érdekességből mondom csak hogy a képen hat harckocsi van említve,ezzel szemben Elfnet.hu barátunk hetet említett.(nem piszkálódásból írom,csak nemegyezik a hang és képi anyag).A Panzerkampfwagen II maradt le, lehet,hogy a véletlen műve,én csupán nézői észrevételkén szólók.
Vakószínüleg véletlenül maradt le
Sajnos valahogy a Panzer II lemaradt.
Ezzel a videóval nem tudok betelni annyira jó lett. Amúgy boldog karácsonyt mindenkinek!!
0:57 mármint Új-Zéland ;)
Köszönöm, való igaz; frissítettem a videó leírását.
Hiba volt ránézni a telefonomra.... Most végig kell néznem....
Aaahh egyik nagyon nagy kedvencem :3 a video minden perce király volt
Köszi az alkotást.
Sajnálom, hogy nem az amerikai tipus nyert...
De örülök a videónak!
Boldog karácsonyt
4:47.
A perspektíva fura vagy az egy Panzer III N?
A kedvenc nehéz páncélosom!😍😍😍😍
Szia! Nagyon jó videó. Azt szeretném kérdezni, hogy lesz e videó a német Grille 15-ről, illetve a csatorna nevében az elf annak van köze a (németül) 11-hez?
A sorozat részeként a Grille 12 és 15 típusokról nem lesz videó, mert egyrészt a 4. évadban a németeket már a Tiger (P) képviselte, másrészt az említett típusok nem kerültek sorozatgyártásba (csak papíron léteztek).
Az elf-nek nincs köze a 11-es számhoz, csak az elfekhez (a germán mitológia alacsony, gyönyörű embereihez), valamint az elf nevű fajhoz a Warcraft 2 számítógépes játékból.
Boldog karácsonyt! Remélem bemutatod a többit is! :)
Nagyon jó lett ez a páncélos videó is!
Pont most WOT-oztam...😅
Az első Like tőlem származik...🤫😃
War Thunder be is benne van
@@MRTN-vg5kh Benne van de Porsche toronnyal. Szerintem Henschel toronnyal jobb.
A wot ban 0 a fizika,logiga csak pontosan megcsinálják a tankok kinézetét. Ezért szeretem jobba a war thundert
@@botond6915 Mind a 2 szar. War Thunerben van Maus om 7.7 es Az E100 is 7.7 es. Be jőn a helikopter a csatába és szét rakétáz a gecibe. Nem is beszélve arról hogy a páncélod szart sem ér mert az ősszes tanknak van hit lőszere ami bebasz 400mm távolságfűggetlenűl.
@@Miklos-gq3cc igen, WT-ben sajnos nem érződik, hogy super Heavy tankok, szembe jön velem egy maus, első gondolatom: easy kill, könnyű bekerülni, lassan tölt, lassú, páncélja semmit nem ér
Ismét megvártam, de azért a Bob Semple-t sajnálom :(
Én is!
Én is oda szavaztam
Na mindegy
Boldog karáncsonyt
@@alexkovacs5552 mindent nem lehet, ez is szokásosan nagyszerű videó volt.
Kellemes ünnepeket mindenkinek!
@@csehadrian5632 viszont
Bob semple for president!
Nagyon jó videókat csinálsz, le a kalappal és csak így tovább! Kár, hogy csak mostanában kezdtem el követni a csatornád. Ha már itt tartunk, köszönöm a munkáidat és remélem sok videód nézhetem majd még. Személy szerint tankos videók érdekelnek és várok mindent ami pl a World of Tanks c. játékban látok szinte minden nap. Köszönöm!
Ez esetben inkább egy rivális játékot ajánlanék (pl.: War Thunder, Armored Warfare, stb.), mert a World of Tanks-ben túlnyomórészt 1918-60 közötti típusok szerepelnek, a sorozat hátralévő részei viszont az 1980-2019 közötti harckocsikkal foglalkoznak.
@@Elfnethu kár... Pedig kíváncsi lettem volna minden tankra is ami benne van a WoT-ba
Az a durva, hogy a Jagdpanzer E 100, a G.W. E 100, a Wt. auf. E 100 mind benne van a World of Tanks-ban (utóbbi csak volt).
Igen ezen kacagok
Jó hogy az E100 lett, mert a maus már lerágott csont. (a magyar RUclips-on is).
Hogyan lehet harctéri teljesítménye 3, mikor még csak el sem készült?
A 128mm-es ágyú manapság már csak átlagos. Alig nagyobb a T-72-esek 125mm-es ágyújánál. Érdekes viszont belegondolni, hogy akkor még 100-t-ás járműre volt szükség akkora ágyúhoz, míg a t-72-esek alig több, mint 40
tonnát nyomtak megjelenésükkor.
Ekkora tömegnél már az 1200Le sem lett volna elég. Kevesebb, mint 12Le/t? Gondoljatok csak bele! Adott Egy Ford Focus, amibe 12 Le-s fűnyíró motor van. Szerintetek mekkora lenne annak a gyorsulása? Épp, hogy csak vánszorogna
még sík, aszfalt úton is. A lánctalpak gördülési ellenállása pedig alapból nagyobb, mint a gumikerekeké. Húzhatott volna magával egy benzinkutat is.
Méretei miatt halva született volt és kész. Nagy, drága, majdnem statikus célpont.
Maradniuk kellett volna a Párducok és a Tigrisek dimenzióinál. Mindkettő életképes volt.
Esetleg a 88-as ágyúkkal felszerelt modellek előállításán kellett volna javítaniuk. Gyorsabban, tökéletesebben, olcsóbban.
No meg a logisztikán.
A Don-kanyarban örültek volna a magyarok a Panther I-esnek, csak lett volna belőle náluk.
"Érdekes viszont belegondolni, hogy akkor még 100-t-ás járműre volt szükség akkora ágyúhoz, míg a t-72-esek alig több, mint 40"
Nem az ágyú miatt lett nehéz hanem a mindenhol nagyon vastag páncélzat miatt....
Feltöltéses erős dízelmotor, keresztbe építve....gyenge oldalsó és farpáncél....öntött torony, döntött páncél...vastag üvegszálas poliuretán, kvarcüveg, kompozit anyagok használata....máris nem lesz 100 tonna...ennyi az MBT-k titka...ahol kell ott erős a páncél,máshol kb nulla....
Miért 3-as a teljesítménye:
Alapvetően nullás, hiszen nem vetették be, de kapott két pontot a rendkívül erős lövegére és a a páncélzatára (többet nem, mert elégtelen volt a mozgékonysága és nem gyártották jelentős számban).
A többivel teljes mértékben egyetértek.
@@Elfnethu Tehát feltételezett teljesítmény is számít, nem csak a bizonyított. Értem.
@@istvanszekely4842 Sajnos bizonyított teljesítményről nem beszélhetünk, ezért következtettem.
Ugyanez történt az összes korábbi, érdemi bevetésre nem került típusnál is (ld.: Cár harckocsi, Fiat 2000, Strv m/21, M1919 Christie, G1, AC I, Dl-43, ARL-44).
A kedvenc tankom WoT-ban :D
Nagyon szuper lett a videó! A luchs-ról lesz bővebben szó valamelyik videóban? Számomra elég különleges járműnek tűnik.
A sorozat keretében biztosan nem, mert a holnapi az utolsó rendes rész.
Láttátok már a korabeli nagymacskák belsejét?
12:15-től válik érdekessé.
ruclips.net/video/eoXk1xHmgAs/видео.html
Azok a fékkarok kiáltanak is védőkesztyű után.
Nagyon jó lett ez a videó is! Azonban annyit meg szeretnék kérdezni, hogy a 128-as ágyú, milyen ballisztikájú volt? Csak mert ahogy én tudom nem volt túl fényes, távolságmérőt meg nem raktak bele. De benned jobban bízom, úgyhogy inkább megkérdezem.
a ballisztikája rosszabb volt, viszon a kalibere nagyobb, az átütése csak kicsit tért el a Tiger II 88mm-esétől, viszont nagyobb esése miatt gondolom nehezebb lett volna pontosabban tüzelni
@@v-nem144 thx dude
Erre a kérdésre nehéz konkrét választ adni.
Általánosságban:
Ahogy elhangzott, a német hosszú csövű (L/71-es) 88 mm harckocsi-löveg (KwK 43) kiemelkedően jó teljesítménnyel, 100 méterről szabványos Pzgr. 39/43 páncéltörő lőszerrel is több mint 200 mm-nyi homogén acél átütésére volt képes, páncéltörő lőszerrel pedig még többre, ami felülmúlja a 128 mm-es lőszer adatait.
Persze a németek nem voltak ostobák, okkal rendszeresítették a 128 mm-es löveget.
Egyrészt 1942 végére a németek szinte teljesen felélték a volfrám-karbit készleteiket, ezért a jobb teljesítményű keményfém-magvas (APCR) lőszer általában nem állt rendelkezésre.
A második ok, hogy a 128 mm-es löveg (nagyobb tömegű lövedéke révén) a távolság növekedésével kevésbé vesztett az erejéből: ahogy a videóban is elhangzik, e fegyver (papíron) még 3000 méteren is képes volt szinte minden ellenséges harckocsi kilövésére.
A harmadik ok a szintén a nagyobb tömegű lövedékből fakadó nagyobb rombolóerő: közel sem mindegy, hogy valamit egy 9,87 kg-os (88 mm-es) lőszer vagy egy háromszor akkora, 28,30 kg-os (128 mm-es) lőszer lövedéke talál-e el.
Végül a negyedik ok: ahogy a videóban is hallható, a lényegesen nagyobb mennyiségű töltet sokkal hatékonyabb volt a gyalogság ellen (gyakorlatilag önjáró lövegként is használható volt).
Egzakt válasz:
Pontos, összehasonlítható adatokból nincs túl sok, ráadásul a meglévők, például Christian Ankerstjerne második világháborús lövegeket összehasonlító 2020-as táblázata:
panzerworld.com/armor-penetration-table
részben ellentmond más források, köztük John D Salt 1998-as adataival:
mr-home.staff.shef.ac.uk/hobbies/ww2pen3.pdf
Sajnos nincs időm átnyálazni az összes mellékelt forrást, ezért előbbit vettem át:
Távolság: 100 m 500 m 1000 m 1500 m 2000 m
88 mm APCBC: 203 mm 185 mm 165 mm 148 mm 132 mm
88 mm APCR: 237 mm 217 mm 193 mm 170 mm 152 mm
128 mm APCBC: 189 mm 166 mm 143 mm 127 mm 117 mm
128 mm APCR: 187 mm 178 mm 167 mm 157 mm 148 mm
A 128 mm-es löveg gyanúsan kevésnek tűnik; Ian Hogg 1975-ös German Artillery of World War Two című könyvében a 128 mm-es APCR lőszerre 1000 méterről 230 mm-t, 2000 méterre pedig 200 mm ad meg.
Azt nem tudom, hogy kinek van igaza.
@@Elfnethu Igazság szerint ahogy én tudom ( mag a logika is így diktálja ) több lövedéktípus is készült hozzá. Ezek közül az egyik tényleg valami 200 mm átütéses volt csak, de a másik 240 valamennyi mm. Ezekre csak emlékszem, konkrét forrást nem hiszem hogy tudnék jelölni. És köszönöm a választ, lehetett benne munka😉👍
@@Elfnethu Ha a lövedék sebessége kisebb, akkor az átütése is kisebb....simán lehet hogy valóban rosszabbak az átütési értékei, ettől még a romboló persze lehet nagyobb. + a nyomáshullámba és repeszekbe is bele lehet halni odabent....
WoT-ban a kedvencem ez a bestia 😂
Köszönöm a videót! Nekem tetszett és szerintem szépen összeszedett és formailag is jó videó volt ! Egy kérdésem lenne a Készítőhöz! :) Ami az Oroszországi Hadtörténeti Múzeumban van E-100 az most replika, vagy az az egyetlen példány ?
Oroszországban egy maus van kiállítva.
Tudtommal nincsen E-100-as Oroszországban; "csak" egy Maus (ahogy az előttem szóló említette).
Amennyiben a kérdés ez utóbbira vonatkozik: a Maus igazi, de mivel a németek a háború végén felrobbantották a két prototípusukat, az Oroszországban kiállított példány az 1. prototípus testéből és a 2. prototípust tornyából áll (a V1-es tornya és a V2-es teste megsemmisült).
Manapság a Wargaming által müködtető World of Tanks játékban vicces látni a Jagdpanzer E100 és Waffentrager auf E100-at :D
Stug 14:35nél!
Szerintem Hetzer de rendben, mármint ha a bal felső sarokban lévő páncélvadászra gondolsz 🙂
@@auroraOwOx az az csak rosszul írtam a kapkodásban
Lesz majd videó a Merkaváról?
Előre nem szoktam megmondani, hogy mely típusokról lesz szó, de ha lesz, akkor a hadrendbe állítás évtizedében (7. évad).
@@Elfnethu köszönöm szépen válaszát
@@inaktivfiok2274 A szabály a következő: ha az adott országban abban az évtizedben terveztek új fejlesztésű harckocsit, akkor mindenképpen lesz róla szó, ha egy évtizeden belül többet is terveztek, akkor csak az egyikről - remélem ez megválaszolja a kérdést.
:)
A bosszantó az egészben hogy ezekre a szupernehéz dögökre a németek úgy pazarolták az alapanyagot hogy már ott volt a megoldás a kezükben (és nem most nem a páncélkocsikra gondolok de azt is sikerült túlbonyolítaniuk - hogy miért nem tudták egy kicsit az M8 Greyhoundot alapul venni...na mindegy) a Pz. V Panther. Ez a harckocsi még 1944-45-ben is komoly ellenfele volt számos szövetséges harckocsinak. És hozzáteszem nem akármelyik harckocsi ellen hanem a T-34 ellen tervezték amit már akkor a világháború egyik legjobb harckocsijának tartottak. Ez még a Stug. III-al kiegészülve egy tökéletes kompozíciót alkotott. És az elalvult típusok és a zsákmányolt harckocsik beolvasztásával még nyersanyag is lett volna hozzá. Nem is beszélve arról hogy ezt még a hidak is elbírták volna és gyártani is tudták volna, pláne ha nem eröltetik a Tigriseket. Én a Panther feletti típusokat felesleges kategóriának hívom. Pazarlás! Ha a németek csak a Panther-t a Stug.III-at meg egy jó páncélkocsit meg egy jó csapatszállítót gyártottak volna (utolsónál elég ha egy teherautóra a ponyva helyett tesznek páncézatot) akkor nem azt mondom hogy németország a világura de lehet hogy nem foglalják el a szövetségesek. És lehet hogy amit felsoroltam négy jármű az sok de ebből csak kettő harckocsi a másik kettőt meg egy teherautó gyár is tudta volna gyártani. Habár ez a lényeges típus csökkentés se orvosolhatta volna azokat a taktikai baklövéseket amiket a német vezérkar és Hitler elkövetett (én a Szovjetunió megtámadását is idesorolom). Aki nem ért velem egyet az írja le hogy miért nem aztán megbeszéljük.
Neked pedig kedves Elfnet köszönöm szépen a videót és az egész éves munkádat. Legyen szép napod és Boldog Újévet! 😊
Jól leírtad , de a párduc és fejlesztrtt pátducok az Is ellen szetintem kevés lett volna , hacsak nem vastagítják a páncélt de az már a tigrishez vezetne nem?, csapatszállítók nagyon kellettek volna.
@@traktoros1922 Nem feltétlenül lettek volna kevesek az IS-ek ellen. Szerintem tűzerőt tekintve az IS-el felvehette volna a versenyt sőt szerintem a páncélzata is elégséges lett volna. Az IS-t is meglehet olyan helyen lőni hogy az fájjon neki erre pedig a Pz.V alkalmas volt. De a Pz.VI egx hiba volt egy egészen megbocsátható. De az hogy látván hogy milyen gondokkal küszködik a tigris és miatta a háború miatt amúgyis legyengült és túlterhelt német ipar, ennek ellenére elindulni ezen az úton (ami a tigrissel kezdődött) az túlmutat a hülyeségen. Szerintem. Amúgy jó a profilképed. Boldog Újévet! 😊
@@cyberarchitect9280 Kösz, neked is.
@@traktoros1922 Köszönöm! 😊
Azért a briteknél már folyt a Centurion fejlesztése, ami már a cél kanyarban is volt, az amerikaiak a Super Pershinggel szintén nagyon erős ellenfelek lettek volna, ami szintén a tesztelés végfázisában volt, nem említve a Szovjet JSz-3-mat, ami szintén egy eszméletlen egyszerű, de ütőképes harckocsi. Kellett a tigris, még a kettő is, de azt már csak pofozni kellett volna és a műszaki hibák megoldására koncentrálni. A panther lehet hogy jó harckocsi volt, de az új szövetséges járművek ellen nem sok esélye lett volna.
Az én egyik kedvenc tankok az E-100(jóleltaláltad)
énca mausra szavaztam de örülök hony az e 100 miatt kicsita mausrüól is megtudtam valamit
Na de hol a hetzer?
14:35 :)
Szerintem azért nyert az E100,mert a MAUS ról azért már mindenki tud ezt azt. Az E100 viszont még nagy homály volt...
ja és boldog új évet
Ez most érdekel engem. E-100 vagy maus? Ti melyiket választanátok inkább?
Egyiket se. A közepes tankok körberöhögik mindkettőt.
@@gergelyboth3373 jogos.
@@falloszaurus695 Sajnos. :(
Kínai tankokróp
Ha az E-100 elkészül azzal lehet meg is nyerik a háborút.
És ha tudták volna sorozatba gyártani.
A Szovjeteknél Tél tábornok míg a szövetségeseknél a légierő volt az ász
Dehogy nyerik. Tank nem nyer háborút. Ellenben az E 50 sorozat egy igen jó tank lett volna, főleg a továbbfejlesztett L és M széria.
Andras B nem a tankkal nem háborút,hanem csatát lehet megnyerni. A csatákkal pedig a háborút. Bár ez közel sem ennyire egyszerű. Nagyon sok múlik a taktikán,az utánpótláson és a katonákon. És The T-90 MS nem is azt mondta hogy a tank nyeri meg, hanem hogy ők (nyilván a tengelyhatalmakra utalt).
@@kopiboti9114 És a harci szellemen.
A nèzők több mint fele a wot játèkosok közül vált ki😂
Én wotos vagyok ezért nézem
Úgy érted WoFT-játékosok. 😁 Word of Fiktiv Tanks, mivel a játékot idővel telepakolták olyan gépekkel, amik vagy csak papíron léteztek, vagy maximum egy-két prototípusuk épült... A vérpistike játékosok meg úgy kezelik ezeket, mintha több száz darabot vetettek volna be belőlük egyszerre.
@@somlohegyigabor hat ez ilyen
Nana! Nem "man" a MAN, hanem em-á-en!
Pontosan. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg.
DE A BOB SEMPLE ÚJ ZÉLANDI XD
Köszönöm, tényleg - frissítettem a videó leírását.