Żuraw pożarniczy Bumar Łabędy SCDź50 DUT 502S

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 сен 2024
  • Jak w tytule. Prezentacja jednego z niewielu polskich żurawii pożarniczych, pozostający nadal w służbie gliwickiej JRG 1.

Комментарии • 18

  • @Dredcharlet
    @Dredcharlet 4 года назад

    Widzę tu dużo komentarzy, ludzi na prawdę zapalonych i fajnie ze taki materiał powstał. Żuraw piękny, jak oglądałem materiał o "cywilnych wersjach" to się łza w oku kręci... Ale pojawił sie komentarz, że teraz trzeba za miliony żurawie kupować... Niestety jakoś nasi inżynierowie ani zakłady nie były, czy nie są zainteresowane własnym rozwojem... Trudno jest konkurować z firmą Liebherr która od około 70 lat produkuje żurawie, rozwinął zakłady badawczo doświadczalne... a my ciągle w tym kraju tylko puzzle składamy i ze jak Polskie to musi być tanie... i tym sposobem HSW zostało sprzedane, Bumar Łabędy chyba też już nie produkuje żadnego sprzętu budowlanego, Fablok też, Jelcz tylko produkcja militarna, Star przestał istnieć...

  • @jawa350driver1992
    @jawa350driver1992 Год назад +1

    Pracuje na podobnym żurawiu tyle że 4 osiowym. DST 0502. Identyczny tylko ze ma 4 osie. Kabiny to samo mosty tylko inne i silnik moj ma scani. Maszyna dobra prosta i toporna robote robi. Ale jest roznica w pracy pomiedzy np dzwigiem zachodnim. Wprawdzie kwestia wprawy i przezwyczajenia jednsk zachodnie sa jak to nazwac o wiele przyjemniejsze w operowaniu😁👌👌

  • @pawez1849
    @pawez1849 4 года назад

    W tym żurawiu nie ma silnika Scanii, jak jest błędnie wspomniane, tylko amerykański Cummins M11, pojemność 10.8l układ R6, moc prawdopodobnie 284 KM (209 kW) i 1400 Nm, co doskonale widać w 5:21.

  • @mamooutford4988
    @mamooutford4988 5 лет назад +1

    Jednorazowy wypust ośmiu żurawi - właściwie to prototypowa seria. Problem polegał na tym, że przy większych prędkościach przegrzewał się olej w skrzyni biegów. Montowano dodatkowe chłodnice oleju skrzyni biegów ale nic to nie dawało. Pozdrawiam tych mędrców :)

    • @hamsolo5579
      @hamsolo5579 5 лет назад

      Tam problem polegał na tym że w państwowej fimie czy się śpi czy leży ...Mostów z Radomska szczęśliwie się wyzbyli ale oprócz w.w. problemu z automatem był w 502 wieczny problem z tuleją centralną , albo olej przebijał do powietrza albo powietrze do oleju.A kierowania z góry poza fabryką ten sprzęt nie widział i było to zupełnie niepotrzebne Ogranicznik jak nie był Mak to tez działał wirtualnie bardziej . Silnik scanii dsc9 ( taki był w moich) był tak blisko kabiny że chłodnice miały bardzo mało miejsca i nie było poboru powietrza przez wentylator .Żaden ,,gieniusz'' o tym w fazie projektu nie pomyślał bo jelcz nie miał tak rozbudowanych chłodnic jak scania .Potem rzeźbili wycinając kawałek kabiny przed chłodnica albo dosztukowując kawałek ramy pod kabiną i odsuwając kabine . te kabiny to tez porażka , szyby gięte puk i nie ma a kupic coraz trudniej bo autosany się pokończyły , drzwi waża tak circa 40kg ,rdza na potęge .Akrat hydraulika w starych była całkiem udana mimo iż sowiecka w większości ,w 501 już polska wadowicka a tu rexroth .Tylko koszty napędziło bo Wadowice robią wszystko i duuużo taniej niż rexroth.

  • @СашаСоловьев-г6у
    @СашаСоловьев-г6у 5 месяцев назад

    Здравствуйте,нужна инструкция по этому крану,кто может скиньте пожалуйста

  • @MrLucas112
    @MrLucas112 5 лет назад

    We Wrocławiu bardzo niedawno nasz Bumar zakończył podział bojowy i odchodzi albo do innej JRG albo na emeryturę.

  • @jakubjakub6403
    @jakubjakub6403 5 лет назад +1

    Było ich wiecej ;)
    W woj Śląskim jeden znajduje się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa
    Tu link gdzie można zobaczyć dużo ale nie wszystkie :) www.czerwonesamochody.com/categories.php?cat_id=50&page=1

  • @jakubkania1456
    @jakubkania1456 3 года назад

    Mam pytanie o adres tego serwisu gdzie był kręcony film

  • @radwro6408
    @radwro6408 5 лет назад

    Piękny materiał z tego co kiedyś się dowiedziałem z produkcji wyszło 8 sztuk z czego jedna poszła do firmy prywatnej

    • @napierwszejlinii
      @napierwszejlinii 5 лет назад

      nie prawda
      te żurawie były praktycznie w każdym mieście wojewódzkim na stanie

    • @radwro6408
      @radwro6408 5 лет назад

      @@napierwszejlinii może i były w każdym mieście wojewódzkim ale czysto o udźwigu 50 ton zostało wyprodukowanych 10 sztuk z czego jedna i tak trafiła do prywatnej osoby.

    • @jakubjakub6403
      @jakubjakub6403 5 лет назад

      Zgadza się :) Tyle tylko, że w owym czasie było 49 województw :)

  • @piotrdelon901
    @piotrdelon901 5 лет назад

    W tym DUT siedzi polskibsilnik SWT1 335/2 O mocy 200kW

    • @imnotaplayer957
      @imnotaplayer957 5 лет назад

      wygląda na Cummins

    • @marcingontarz8402
      @marcingontarz8402 2 года назад

      W tym akurat siedzi cummins , pięknie chodził , ładnie się zbierał jednak praca na tym żurawiu to było jedna wielka męka 😃

  • @obywatelcane6775
    @obywatelcane6775 5 лет назад

    Koszaliński Bumar produkował w latach 60 obecnie całkowicie zapomniane autobusy Bałtyk będące w ogólnym zarysie wariacją nt. Jelcza ogórka z futurystycznie poprowadzoną linią szyb. www.motoshowminatura.fora.pl/gadamy-o-samochodach,35/polski-autobus-baltyk-poszukuje-zdjec-i-opisow,1723.html
    Prawdopodobnie do dzisiaj nie zachował się ani jeden egzemplarz. Skoro produkcję zakończono w 63 roku to wydaje się oczywiste, że nawet jeśli ok. 20-30 lat temu jakiś krążył jeszcze po naszych drogach to przy okazji kolejnych remontów wymieniono silnik i nadwozie na nowszego Jelcza produkowanego do 86.