Jaki wiór może wziąć ta tokarka? KAŻDY!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 фев 2025

Комментарии • 17

  • @Adrian-ox7mm
    @Adrian-ox7mm 3 года назад +3

    Świetny materiał, merytoryczny - wszystko fajnie przedstawione. Dużo przyswoiłem. Pozdrawiam

  • @KacperDureckiDWJ
    @KacperDureckiDWJ 3 года назад +2

    Świetna jest ta maszyna ! Jakub, jak zwykle kolejna dawka wiedzy dla widzów ;d Pozdro!

  • @PaweonWOOD
    @PaweonWOOD 3 года назад +1

    fajny odcinek dużo informacji 👍

  • @ObiWanPL
    @ObiWanPL 3 года назад +3

    i ogólnie dobry byłby odcinek na temat właśnie chłodzenia narzędzi, kiedy chłodziwo kiedy powietrze kiedy bez takie teoretyczne przykłady, co daje np chłodzenie przez wrzeciono dla głowic dla wierteł itp.

    • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
      @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku  3 года назад +4

      Myślałem nad tym, ale niestety musiałby być głównie teoretyczny bo próby zmęczeniowe narzędzi np. po 5 sztuk na mokro/sucho to jednak kupa kasy ;)
      Pomyślę natomiast, dzięki za sugestie

    • @grubygra8619
      @grubygra8619 3 года назад +1

      Podłączam się pod pomysł sam często się zastanawiam kiedy chłodziwo kiedy powietrze (głównie podczas frezowania)

  • @dariuszkanczuga8867
    @dariuszkanczuga8867 2 года назад +1

    W zamyśle miałem przygotowany długi komentaż do wykresów porównania Nakamura/HAAS i jakości obu maszyn. W wielu kwestiach się nie zgadzam a wynika to błędów odczytania wykresów, różnicy jednostek Nm/ftlb itd. Kolejna sprawa to max load na spindle itd, co do sztywności to mogę sobie usiąść z młodym operatrem i porozmawiać przy zimnym piwie. Tytuł filmiku zrobiony na wzór Titans z Texas tylko brakuje sławnego "Boom". Taka mała dygresja - Titan wystartował na maszynach HAAS i te maszyny pozwoliły mu rozwinąć firmę do ogromnych rozmarów. Jest takie powiedzenie "Pycha kroczy przed upadkiem" proszę więc pamiętać o maszynach, które zarobiły pieniądze na zakup nowego nabytku. Widziałem maszyny HAAS, które maszynuja czesci do Boeing, Lockheed, Bombardier, L3 wescam. Widziałem również DMG, które maszynuje matryce pod siedzenia Toyoty. Z mojej perspectywy szacunek nalezy sie kazdemu producentowi, który podejmuje sie zbudowania maszyny CNC a zwłaszcza zbudowania kompleksowego systemu opartego na własnych rozwiązaniach jak np. HAAS (płyta główna, I/O board; Vector Drive; amplifiers itd - to wszystkjo jest zaprojektowane przez inzynierów z HAAS). Ostatnio miałem przyjemnośc spotkania servisantów ze Skody, mega inteligentni ludzie - budują świetne maszyny CNC. Rynek jest pełen maszyn CNC i każdy znajdzie coś dla siebie. Tak nawiasem proszę zadbać o prowadnice X/Y/Z i śruby w TM1 - smarowanie smarem litowym minimum raz na tydzień chyba że jest to model z opcją auto lubrication. Kolejna sprawa proszę poprawic waycover Z-axis w maszynie HAAS VF bo jest źle zamontowana - kupiliscie maszyny na 15-20 lat więc wypadałoby o nie zadbać, kolejna sprawa to cambox - proszę sprawdzić poziom oleju, jesli macie gearbox w VF2 proszę zmienić olej raz w roku, proszę czyścić i smarować drawbar raz w tygodniu, proszę zadbać o jakość powietrza z kompresowa - powinno być suche bez dodatków oleju, VF1 proszę zadbać o prowadnice z umbrella tool changer itd. Proszę sobie porównać film ruclips.net/video/2OkV_o6jbFA/видео.html z ruclips.net/video/5v28zfstvs4/видео.html. Tak nawiasem nie pracuję dla HAAS HFO Polska także proszę nie wiązać mojej osoby z tą firmą. Jeśli państwo zakupią maszyne firmy Kern to naprawdę wpadnę z szmpanem. Trzymam kciuki za sukcesy, życzę więcej pokory i jestem w dużej części dumny że jest młode pokolenie które zaczyna sięgać po standardy z najwyzszej półki.

  • @tomaszjuszczyk647
    @tomaszjuszczyk647 3 года назад +2

    Obróbka ogień! Żeby tylko takie fajne detale się obrabiało... Jaka płytka zastosowana przy wytaczaniu? Wytaczanie pisane z palca czy cam? Zdaje się że fanuc nie ma takiego cyklu

    • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
      @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku  3 года назад

      Akurat tutaj z Esprita - nie znam rozwiązania z cyklu które moglo pracować przod-tyl.
      Co do plyteczki, zapytam kolegi ;)

  • @voanart
    @voanart 2 года назад

    Jest taki film z HAAS ST20Y, biorę głębokość 2,5 mm na stronę i posuw 0,3, ISKAR WNMG 084012 przy prędkości skrawania 250, wrzeciono tokarki jest obciążone na 90%

    • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
      @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku  2 года назад

      Wszystko jeszcze zależy od średnicy - jakie wychodzą Ci obroty i jak się mają do przebiegu mocy na wykresie na stronie haascnc.com?
      Ostro na st20y było tu: ruclips.net/video/cEtX2DW1KYY/видео.html
      ;]

  • @marek_szczep_89
    @marek_szczep_89 Год назад

    Czy to centrum tokarskie ma wrzeciono na pasku czy elektrowrzeciono ?

  • @ObiWanPL
    @ObiWanPL 3 года назад +2

    Stare nakamury superturn na Fanucu miały wbudowany symulator coś w stylu manual guide lub shopturn, nowe też takie coś mają autorskiego czy ewentualnie manuał guide tylko?

    • @mr_dissipantis
      @mr_dissipantis 3 года назад +1

      Nowe mają Manual Guide od Nakamury (więcej niż standardowy Manual Guide) plus asystent programowania NT. Jest sporo nowych funkcji :)

  • @pawenowodworski7996
    @pawenowodworski7996 Год назад

    Tokarki Nakamura serii TMC były świetne,

  • @Michal_Sobierajski
    @Michal_Sobierajski 3 года назад +2

    Półtorej milimetra? Ludzie! Ogarnijcie się... 🤦🏻‍♂️