Panie Leszku - świetny pomysł na te programy. Ja, mimo sympatii do Chin i szacunku dla ich dokonań, bardzo dobrze postrzegam ocieplanie wizerunku Chińczyków. Fajnie jest pokazać, że to całkiem sympatyczni, rozsądni ludzie, a nie bezduszne roboty, które bezkrytycznie wykonują polecenia, jak chcą ich widzieć Polacy wychowani na telewizyjnej propagandzie.
Witam Panie Leszku. Kolejny, fantastyczny gość w pana programie. Seria jest naprawdę ciekawa i robi bardzo wiele dla zmiany obrazu Chin w PL. Serdecznie pozdrawiam i życzę więcej tak wspaniałych rozmówców!!!
Wspaniały Gość i ciekawa dyskusja. Pozwoliłem sobie porównać poglądy i sposób wyrażania się tego Młodego człowieka z polskimi rówieśnikami z mojej okolicy. Mam nadzieję, że to tylko w mojej okolicy występują studenci-malkontenci z kierunku "psychologia sportu wyczynowego".
Wakacyjne, gorące dni mijają mi nad zachwytem nad tym wartościowym podcastem. Bardzo dziękuję, za piękne wartościowe treści i ten błysk inteligencji, wrażliwości, biznesowego kompasu na Azję. Wyczekuję nowych odcinków. Bardzo dziękuję ❤️ i czuję już przyjazne fluidy z tym wartościowym podcastem❤.
Dziękuję za tę rozmowę 😊 Jak dla mnie wyjątkowy gość. Tytul wymowny i w punkt, " most między Polską a Chinami". Sam pomysł na te rozmowy jest doskonały. Gratulacje 👏
Witam, ponownie konkretne obiektywne spojrzenie na różnice mentalne i podobieństwa Chin i Polski. Panie Leszku obawiam się że podobnie jak mieliśmy dobre relacje z Irakiem i Libią dla realizacji interesów gangstera USA "nasi przywódcy" mogą te pozytywne relacje z Chinami rozwalić, oby nie. Pozdrawiam.
Kamil Wang ma to , że w razie konieczności migracji ma gdzie wyjechać . Chiny będą coraz potężniejsze i tam , ze swoją rodziną, będzie rozwijał swoją przyszłość.
@@leszekslazyk Rzeczywiście byłoby żal gdyby, ktoś tak sympatyczny opuszczał nasz kraj. Najbardziej jednak mi żal , że sytuacja zmierza by tak się właśnie stało. Czy Kamil zaryzykuje żyć w kraju frontowym ? To pytanie retoryczne.
Witam Panie Leszku. Pierwszy raz byłem w Chinach, rok po Akcji na Tienanmen. Pamiętam oblegany i obfotografowywany parowóz przez Japończyków na dworcu w Pekinie. A także japoński statek, który przypłynął do Gdyni z wystawy w Osace - dysproporcje ogromne, choć Gdynia w tamtym czasie była najbardziej nowoczesna i prozachodnia. I dzisiaj, gdzie jest Gdynia? Gdzie Chiny? I gdzie Japonia? :) Cieszę się i jestem b.wdzięczny, że Pan odkłamuje tak wiele. Zaproszony to fantastyczny człowiek w programie. Naprawdę jest ciekawie, bardzo naturalnie podchodźmy dla zmiany przez lata zafałszowanego obrazu Chin nie tylko w PrLu. B. pozdrawiam, życzę takich i jeszcze więcej ludzi mówiących merytorycznie na bazie faktów, tak wspaniałych rozmówców !!! Brakuje mi trochę przekazu typu "prezentacja/tabelki/filmiki/....
Ja byłem w Chinach po raz pierwszy po 5 latach od Tienanmen, a nieco ponad dwa od zdjęcia embargo... Po prostu doświadczyłem tej zmiany, cały czas jej jeszcze doświadczam (bo jednak wciąż żyję 😉). I wiem, że mało kto ma takie doświadczenie. Zrozumiałem to z wiekiem. Już mnie to nie denerwuje. Frustruje mnie jedynie brak umiejętności nas, Polaków, do uczenia się na własnych błędach i od innych. Właśnie nagrałem 3 kolejne rozmowy. Oj, CIEKAWE! Ciekaw jestem ludzi ciekawych 😉 Pozdrawiam serdecznie
@@leszekslazyk Słuszna uwaga, całkowicie się zgadzam. Co prawda do Gdyni docierało wiele z Chin, sam miałem dostęp zwłaszcza do prasy francuskiej gdzie wcześniej była tam(ale nie tylko) wręcz "moda na Chiny". Mój szef z SR"Nauty" przeżył rewolucję kulturalną pracując w Szanghaju w wiadomej gdyńskiej firmie. Choć Pekin "leczył rany" w czasie mojej tam pierwszej bytności, zauważyłem potencjał, ciekawość chińczyków, ich wewnętrzną dumę i potęgę, gdy na mój widok często uśmiechali się do siebie - ludzi, którzy wiedzą lepiej. Często mnie to denerwowało, bo już po jakimś czasie zrozumiałem ten kod kulturowy" co ty długonosy nam tu chcesz wnieść- z politowaniem?" Choć wcześniej spotykałem się nad Amurem/ Chabarowsku na dalekiej Syberii i widziałem kopuły laserowych armat, z których Rosjanie ich eksterminowali na rzece wraz z łodziami desantowymi. Lecz szybko po tej porażce się otrząsnęli i zbudowali to co widzimy. Szkoda, że u nas jest takie sobie państwo i nie potrafimy wyciągać konstruktywnych wniosków "bo nam się należy". Nawet widzę to po wyborach w mojej ukochanej Gdyni:( Pozdrawiam.
Super program. Dziękuję. Kilka lat temu byłam w Chinach. Rozwój tego państwa jest godny podziwu. Muszę przyznać, że mnie się też często przyglądano i proszono o pozwolenie na zrobienie mi zdjęcia. Przypuszczam, że może to być związane z tym, że stosunkowo niewiele widzi się turystów zagranicznych.
To prawda, jest nas znacznie mniej tam, niż Chińczyków 😉 A są takie miejsca, gdzie obcokrajowców widuje się bardzo rzadko. I kto w rodzinie uwierzy, że się takiego widziało? A z fotką nikt nie dyskutuje, prawda? 😊 Pozdrawiam!
Swietny wywiad !!! Pan Leszek ma swietnych rozmowcow !!! Kiedy Panowie mowiliscie o mozliwosci awansu spolecznego, przypomnialo mi sie jak u moich dziadkow (ktorzy taki awans dzieki PRL mieli )powiedzialem zle slowa o koministach (co bylo wynikiem mojej Solidarnosciowej wychowawczyni oraz historyka nielubiacego PRL), a moi dziadkowie wreczyli mi biografie Pani Schwarz (bogatej zydowki, ktora studiowala w Paryzu i Berlinie, w miedzy wojennej PL muza arystow, podczas wojny pierwszy raz podjecla prace !!! Po wojnie Kapitan SB- pomogla odnalezsc Matejke)na pytanie jak taka osoba mogla wspierac PRL odpowiedziala-a kogo mialam wspierac rzad, ktory na pare dni przed inwazja mowil co on to niemcom nie zrobi a potem uciekl i nas zostawil na pastwe losu. Bardzo zmienilo mi to widzenie systemu, ludzi i tamtego czasu.
@@leszekslazyk Mysle, ze zyjemi w takich czasach kiedy sluchamy tego co utrwala nas w faktach a nie poddaje pod watpliwosci. Od tamtego czasu zawsze czytam ksiazki 2 skrajnych autorow (jak o polityce USA Pat Buchanna i prof Levis- doradca B.Sundersa )to bardzo otwiera oczy. Szczegolnie, iz jako Gdynianin (Gdynia to taki CPK-II RP)interesuje sie II RP. Niestety tamten okres to tylko kwestie Polityczno- militarne nie spoleczne(te ograniczone do Szpicbrudki i Nikodema Dyzmy)jak ogromna bieda na Polesiu(slynny tytul z gazety -czy tutaj zaczyna sie Mandzukao)czy wyjazdy do pracy (np do Francji)i zycie parobkow (a tych z przerazeniem spotkalem w 2003 w wojewodztwie Podlaskim, niedaleko granicy z Bialorusia). Ja z kolei taki awans zawdzieczam UE, po upadku stoczni- nie musze Panu mowic jak bylo gospodarczo w Gdyni (praca z legitymacja studencka albo inwalidzka, zostan straznkiem miejskim lub ajentem zabki)- wyjechalem do Niemiec, tutaj moglem pracowac, skonczyc szkole i miec poziom zycia statystycznego niemca(wiele biurokracji ominelo mnie dzieki UE). I tak jak moi dziadkowie, tak ja widzac pewne wypaczenia co do UE u mojego brata, zabralem go w podroz autobusem (europejskich lini autobusowych) Piatek Berlin, Sobota Paryz, Niedziela Rzym ...
Inicjatywa Pasa i Szlaku, czyli Nowy Jedwabny Szlak ... Szeroko rozumiana Azja i Europa są sobie potrzebne... Doskonale wytłumaczone, dziękuję za przykład e-commerce 😊Jak miło usłyszeć od Chińczyka takie słowa. Mam nadzieję, że nasi politycy w końcu docenią ten projekt, a współpraca polsko chińska rozkwitnie.
Dziękuję Panie Leszku za ten wywiad. Robi Pan bardzo dużo dla pogłebienia przyjaźni polsko-chińskiej. Mam nadzieje, że kiedyś zaowocuje to strategiczną współpracą Polski z Chinami.
Motyw z kulturą pracy w przedsiębiorstwie, bardzo ciekawy. Pamiętam z pewnego szkolenia że zasada ' open culture' w miejscu pracy jest czymś bezkonkurencyjnym, organizacja rośnie. Ciekawy Gość.
@@leszekslazykTak, bardzo zachęcam. Dobrze byłoby posłuchać od Chińczyka o kulturze pracy rdzennych Chińczyków, w chińskich firmach, o różnicach i czego oczekują od europejskich partnerów w biznesie. Czego powinniśmy nauczyć polskich pracowników o chińskiej kulturze pracy dla lepszej współpracy z Chińczykami? Chiny będą naszymi partnerami coraz częściej, prędzej czy później. Pozdrawiam 🙂
@@leszekslazyk Okazuje się, że prostość/oczywistość - w obecnych czasach (jeszcze 08 Sept. AD 2024) zależy, jeszcze, od miejsca zamieszkania … Jak to miło, że Pan znalazł czas do odezwania się - do postrzegającego się jako współczesnego « medialnie wyklętego », bo - jakiś czas temu - zostałem dokładnie ¨wykorzeniony¨ (do tego stopnia, że nawet ´kciuk do góry´- nie przechodził) z czegoś takiego jak ¨pf czy bf¨ - już nie pamiętam (co, podobno, swego czasu, było odkupione od Twórców: ¨Naszej Klasy¨) i to - w mojim przypadku - bez potrzeby podania powodu … Co postrzegam jako specyficzny sposób oceny merytoryczności mojich komentarzy (na czym mi, szczególnie, zależy)… P.S.- teraz, sytuacja, zaczyna, stopniowo, się poprawiać - czyżby to był jakiś, nie-oczekiwany effekt kowitu, czy co ?!… ;-)
@@AntoniWysocki-x6r To nie jest takie proste... Ten kanał może zostać zamknięty odgórnie w każdej chwili. Nie mam na to żadnego wpływu. Póki liczba kciuków w górę przeważa kciuki w dół - jesteśmy bezpieczni
Świetny wywiad. Ale jedna dziwna sprawa.... bo młody chlopak mówi, że w rodzinie w Chinach w wychowaniu, relacjach, itp. jest chierachicznie, kolektywnie... a Polsce jest to rozmyte... A ja mam wrażenie, że tak samo... nawet patrząc po własnym życiu. Panie Leszku ale nie ma czegoś takiego jak polska duża firma... takie firmy nie istnieją tak naprawdę... to są w sumie liliputy w skali globalnej. A przykład Poczty P. jest bardzo złym przykładem...to chora instytucja...jest bardzo źle zarządzana i hyba z premedytacją
Pan Kamil bardziej wygląda jak Chińczyk niż Polak, wizualnie emocjonalnie i narodowościowo. Pozdrawiam panie Kamilu. Chińczycy są naprawdę gościnni i towarzyscy i nie jest to ważne w jakim języku mówią.
Byłam w Chinach w 2007 i byłam.zaskoczona, ze mamy wiele wspólnego choć się różnimy. Jakas odmiana romantyzmu, nostalgii, nie wiem.czego, choć Chinczycy są bezwzględni w ekonomii i świetni w tej dziedzinie i handlu, jestesmy pracowici i radzimy sobie w każdej sytuacji, Chińczycy są uczuciowi ale skrywają to, dumni ( nie mogą utracić twarzy). Czułam się tam.jak ryba w wodzie. Poczułam do tego kraju miłość od pierwszego wejrzenia na Chiny. No i w kuchni wielość grzybów jak w Polsce mnie zachwyciła.
🙂 Oj, tak. Wielość grzybów to jedna z pokus tamtejszej kuchni. Dodam tylko, że od 2007 roku Chiny zmieniły się tak, ze aż nie do wiary. Rozrosły się, unowocześniły, nabrały jeszcze większej energii, która mnie tam zawsze wzmacniała... Pozdrawiam
Ciekawe informacje. Pamiętam, ze dwadzieścia lat temu wątek z filmu „Trąbka 10 minut później „ Jarmuscha jak zrównywali z ziemią obwarzanek Pekinu i tego „gościa” który się temu przyglądał. 👀 Niezwykła rozmowa. Pozdrawiam serdecznie.
WARTO zapraszac takie osoby jak Kamil I posluchac jego bardzo zrownowazonego punktu widzenia na Chiny. Starsi chinczycy nawet po takich przejsciach jak obozy pracy, rzadko beda wracac do tamtych dni, czy otwarcie krytykowac swoj byly czy obecny rzad. Wiekszosc chinczykow czy to w kraju czy na emigracji nie porusza tematu polityki. I wiekszosc z nich widzi I docenia to co przywodcy Chin zrobili dla poprawy zycia calego narodu. Jezeli bedziesz krytykowal glosno rzad chinski, to na pewno nie spotka to sie z aplauzem ludzi pochodzenia chinskiego.
Myślę że między innymi szacunek do hierarchii pomógł Chińczykom tak bardzo wysforować się przed rozmemłaną Polskę. W Polsce jest bałagan, w Chinach porządek.
Panowie - rozwój krajów nie jest darem komunistów, index mobilności społecznej przed II wojną był równie duży, a Polska nie była uzależniona od Sowietów - np. znaczna część korpusu oficerskiego była pochodzenia chłopskiego. W Polsce nie demonizujemy opresji komunistycznej - wywózek na Sybir, więzień, dołów śmierci, itp.
Doskonały wywiad mimo problemów technicznych w 14 minucie. Fajna nowa koszula prowadzącego. Być może z korzyścią dla prowadzącego byłoby gdyby kamera częściej pokazywałaby go uśmiechniętego niż śmiertelnie poważnego. 😁
Sub za rozmowę i ukłony dla gościa programu. Kilka pytań do gościa: 1. Były czy są problemy ze służbą wojskową? 2. Jak rozróżnić Chińczyka od Wietnamczyka? Ukłony.
Proszę dokładnie wytłumaczyć różnice z tymi emeryturami pomiędzy krajami. Nie wiem z którego źródła dowiedziałem sie ze emerytury w Chinach są dla urzędników a robotnicy dopiero od niedawna
Państwowy system obowiązkowy (pierwszy filar) Jest to podstawowy filar chińskiego systemu emerytalnego, w którym uczestniczą zarówno pracownicy w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Pracodawcy i pracownicy obowiązkowo wpłacają składki na ubezpieczenie społeczne, które są przekazywane do krajowego funduszu emerytalnego. System ten obejmuje: Pracowników miejskich: zarówno pracowników sektora prywatnego, jak i publicznego. Pracowników wiejskich: rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich, choć ich świadczenia są niższe w porównaniu do miejskich. Świadczenia wypłacane są po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, który w przypadku mężczyzn wynosi 60 lat, a w przypadku kobiet zależy od rodzaju pracy (zwykle 50 lub 55 lat). Oprócz tego, mamy dobrowolne programy pracownicze oraz indywidualne oszczędności emerytalne, czyli drugi i trzeci filar.
Dzień dobry... bardzo chcialam podziekować, iż wśród zaproszonych przez Pana gości dominują, przeważają Postaci ... bliższe zwyklemu, tacy którzy wyrabiają ten mityczny PKB hehe wszystko jedno, w którym Państwie, aczkolwiek wydawać by się moglo, ze w Chinach bardziej słuchają i wywiązują sie z tego, co polepszy wzrost dla nich, wladzy i dla Narodu ... oprócz rodzynka, ktory mnie "wnerwil" przez wpychanie bomby atomowej jako elementu bezpieczeństwa, ale Pański kanal i Pan dobierasz ... milego dnia.
@@leszekslazyk Tak i za to też dziękuję :) Podobnie jak w Chinach myślimy o dacie 17 września (u nich 18-tego), możliwe że gdyby nie różnica czasu między Moskwą i Warszawą to też byłby to 18 u Nas. Zupełnie inaczej odbieramy 3 maja (4 -tego) inna epoka i emocje przeciwstawne. Chiny miały szczęśliwie zakończone powstanie chłopskie, które rozpoczęło dynastię Ming. Po prostu mieli kompetentniejszego Kościuszkę ;) Można tak w nieskończoność pewnie, ale czy pomogłoby Poniatowskiemu gdyby znał historię upadku dynastii Song? Przypomina mi to powiedzonko Pani profesor z liceum "Kartezjusz już od wielu lat nie żyje, więc było się kiedy nauczyć" ;)
@@leszekslazyk Tylko Chiny zaczynały z gorszego pułapu, niż polska, były bardziej zrujnowane niż Polska, i były w stanie się podnieść i dzisiaj widzimy silne nowoczesne i potężne gospodarczo Chiny. Natomiast polska startowała z lepszego pułapu niż Chiny, Polska wszystko to zaprzepaściła to co dał jej PRL I spada w dół po 89 roku. Nie ma co porównywać polski do Chin Leszku to nie jest żadne porównanie historyczne.
Już na samym początku padło tajemnicze słowo most,które mi się kojarzy z ewakuacja tzw.narodu wybranego z byłego ZSRR a co z tym się łączy historia powstanie Grupy Realizacyjnej Operacj Most czyli powstanie GROM i jeszcze jedno operacja art$B że słynnymi biznesmenami i ich oscylatorem 🧐 ✌️To akurat niema nic wspólnego z dzisiejszym programem to tylko moje tzw.urojenia😜
Czy Waszym zdaniem wspominany kod kulturowy (znajomość chin i kultury) który stanowi wspomiana na poczatku wywiadu przewagę na rynku pracy dla gościa programu. Czy Waszym zdaniem jest on do nadrobienia np takimi studiami podyplomowymi "współczesne chiny", lub latqmi doświadczeń? Czy mimo wszystko jest to coś nie do nadgonienia nie będąc urodzonym w chinqch?
nie było komunizmu, w ZSRR ustanowiono władzę, która wykonała zadanie z zewnątrz. Jakie było zadanie na początku ubiegłego stulecia? Ustanowienie kontroli nad Europą - tylko to zapewniło hegemonię. Dziś jedynie Chinom udało się odzyskać suwerenność
No nie. Podatki płaci się wszędzie. To jakość władzy determinuje, gdzie i jak te środki są wykorzystywane. A kto w Polsce wybiera władzę? No, każdy głosujący. Nawet ten, kto wyborów unika... Taki system, prosty, jak sra....
Chiński model rodziny jest zakorzeniony w filozofii konfucjańskiej który w dobie ChRL przeszedł wielokrotniie transformacje głównie pod wpływem idei marksistowskiej.
Dziękuję za niezwykle merytoryczny, pogłębiony intelektualnie komentarz, który wnosi ogromny wkład w naszą pracę. Słowo raczej wpisuję na listę tych ulubionych.
Ciekawy wywiad, rozkręca się pan , pytanie czy dożyjemy czasów kiedy elity w Polsce będą miały poziom mentalności chińskich elit , bo to co teraz rządzi to dno postliberalne i utrata własnej świadomości narodowej
@@leszekslazyk 😆😄🤭 a to dobre !! demokracja mówi pan , a jak ktoś nie wierzy w żadną demokrację ?? Naprawdę trudno wierzyć w coś co istnieje tylko w przekazie propagandowo medialnym , a jak miał by ten proces samo naprawy przebiegać ?? Bo na tym etapie ja widzę już tylko jeden skuteczny sposób.... 🐽🐖🥩🫕🍽️
PRL jest obrzydzany przez ludzi którzy rozumieja co ten PRL dał Polsce. Bo nie dal nic. Gosc mowi ze PRL dal podwaliny pod nowoczesne panstwo bo zbudowal szkoly, drogi i elektrownie. No to ja sie pytam tego goscia, czy szkoly, elektrownie i drogi byly takie ekskluzywne w skali swiata w tamtym czasie??? Czy naprawde mamy teraz dziekowac komunizmowi ze byly szkoly, drogi i prad z elektrowni??? Amerykanie ladowali na ksiezycu a u nas Gierek bral pozyczki na drogi itd. Ten gosc jest odklejony od rzeczywistosci.
Pan Leszek coraz bardziej się rozkręca z tymi rozmowami, są coraz lepsze. Ale jak zwykle jest, ale… Ten młody Polak z chińską charakterystyką nie ma zbyt dużego pojęcia o systemie socjalnym, emerytalnym w Chinach. Sorry. Kilkadziesiąt tysięcy złotych emerytury - jak podał - to może mają, ale nie robotnicy a raczej wybrani i VIP. Dziadek tego pana pracował za granica - to tylko dla niewielu. Długo by pisać. Ważne, aby dobierać pytania do tego jaką wiedzę ma gość, bo słuchacz będzie naturalnie uogólniał na cale Chiny i chińczyków. Może błędnie.
Kilkanaście tysięcy. Słuchajmy uważnie, komentujmy adekwatnie. Proponuję ponowne wysłuchanie tego, co Kamil mówi. Dlaczego? Bo w szczegółach diabeł mieszka... Kwestia społecznej mobilności (awansu społecznego), rodzaju pracy, miejsca zamieszkania, miejsca pacy... bez typowo polskiego "gardłowania", za to z "zimną głową". Pozdrawiam serdecznie!
@@leszekslazyk Tak racja, ale jak zwykle chodzi mi o szczegol i to istotny dotyczacy systemu socjalnego i emerytur o czym z pelnym szacunkiem do Pana Kamila i prowadzacego on nie wie za duzo.... bo mlody, co nie jest wada a zaleta🙂
@@leszekslazyk Bo urzędnicy u Nas, to tacy "WF-iści świata biznesu" ;) Są kraje gdzie oni są "dla Ludzi" , są też takie gdzie "są na Ludzi". Jak pewien wieszcz pisał - "cóż, każdy urzęduje tak jak może..."
1:01:07 w tym fragmencie gość się skompromitował. PRL to okres przekleństwa Polski. PRL spowodował emigracje milionów Polaków. PRL nigdy nie zbudował podstaw pod nowoczesne państwo. No, chyba że mówimy o nowoczesnych polonezach i gospodarstwach PGR. To są te podstawy bez których nie byłoby teraz nowoczesnej Polski.
No sorry. Mimo sympatii nie ma zgody na taką integrację euroazjatycką w której "pewne kraje uzysksją możliwość suwerennego podejmowania decyzji" po wypchnięciu USA z kontynentu . Jak wygląda wybijanie się na suwerenność przez rosję widać na Dzikich Polach. Jak wygląda wybijanie się niemiec na suwerenność widać po rządach dojczerstwa w Polsce
Panie Leszku, pomysł na te rozmowy jest fenomenalny. Goście to jedna strona medalu, ale Pana otwartość na dyskusję, umiejętnośc prowadzenia rozmowy, wiedza merytoryczna i praktyczna, szerokość spojrzenia zasługują na najwyższe uznanie 🙂 Te rozmowy należy udostępnić specjalistom makroekonomii i geopolityki na uczelniach, szczególnie biznesowych, aby zachęcić do rzeczowej rozmowy o Chinach. Pokazać pozytywny obraz Chin i z pewnością takich Chińczyków jak obecny gość 😊 Gratuluję pomysłu i realizacji 😊👏
Proszę więcej zapraszać Polaków pochodzenia chińskiego..Bardzo sympatyczny młody mężczyzna.
Postaramy się!
Super gość 👏👏👏
Jak o Polsce mówi to : "u nas w Polsce"
Jak o Chinach mówi to " u nas w Chinach"👏👏👏
Pół Polak -pół Chińczyk, nie skłamałem 😊
Polska-Chiny w 3 godziny.Pekin-Warszawa wspólna sprawa.Litości😢 to nie to.
Panie Leszku - świetny pomysł na te programy. Ja, mimo sympatii do Chin i szacunku dla ich dokonań, bardzo dobrze postrzegam ocieplanie wizerunku Chińczyków. Fajnie jest pokazać, że to całkiem sympatyczni, rozsądni ludzie, a nie bezduszne roboty, które bezkrytycznie wykonują polecenia, jak chcą ich widzieć Polacy wychowani na telewizyjnej propagandzie.
Bo jesteśmy bardzo podobni. Bardzo. Pozdrawiam!
Witam Panie Leszku. Kolejny, fantastyczny gość w pana programie. Seria jest naprawdę ciekawa i robi bardzo wiele dla zmiany obrazu Chin w PL. Serdecznie pozdrawiam i życzę więcej tak wspaniałych rozmówców!!!
Pozdrawiam serdecznie! Cieszę się, że te programy tak są odbierane. Się bardziej chce 😊
Każdy Pana wywiad to uczta dla duszy, można słuchać bez końca, dziękuję za to Panie Leszku.
I ja również dziękuję w imieniu własnym i zapraszanych gości
Witam. Panie Leszku, zaprosił Pan wspaniałego człowieka, gratulacje! Robi Pan znakomitą robotę! Serdecznie Panów pozdrawiam.🇵🇱🏔️.
Dziękuję i pozdrawiam!
Wspaniały Gość i ciekawa dyskusja. Pozwoliłem sobie porównać poglądy i sposób wyrażania się tego Młodego człowieka z polskimi rówieśnikami z mojej okolicy. Mam nadzieję, że to tylko w mojej okolicy występują studenci-malkontenci z kierunku "psychologia sportu wyczynowego".
Cieszę się i pozdrawiam w imieniu gościa, jak i swoim. Pozdrawiam!
Mega sympatyczny gość! Pozdrawiam!
Niezwykle! Kamil, to bardzo pozytywny młody człowiek
Panie Leszku i Kamilu - uczta dla uszu i mózgu👂🤌🧠 dziękuję za inspirującą rozmowę 🙂
Kłaniamy się :)
Wakacyjne, gorące dni mijają mi nad zachwytem nad tym wartościowym podcastem. Bardzo dziękuję, za piękne wartościowe treści i ten błysk inteligencji, wrażliwości, biznesowego kompasu na Azję. Wyczekuję nowych odcinków. Bardzo dziękuję ❤️ i czuję już przyjazne fluidy z tym wartościowym podcastem❤.
Odbieramy przyjazne fluidy i zasyłamy podziękowania 😊
Serdeczności!
Pozdrawiam serdecznie!
Dzięki .
Proszę bardzo!
Bardzo fajny materiał. Dziękuję
Dziękujemy za wysłuchanie rozmowy, zapraszamy do wysłuchania kolejnych
Dziękuję za tę rozmowę 😊 Jak dla mnie wyjątkowy gość. Tytul wymowny i w punkt, " most między Polską a Chinami". Sam pomysł na te rozmowy jest doskonały. Gratulacje 👏
Dziękuje bardzo w imieniu swoim i gościa
Dzięki tak trzymać
Trzymamy!
Witam, ponownie konkretne obiektywne spojrzenie na różnice mentalne i podobieństwa Chin i Polski. Panie Leszku obawiam się że podobnie jak mieliśmy dobre relacje z Irakiem i Libią dla realizacji interesów gangstera USA "nasi przywódcy" mogą te pozytywne relacje z Chinami rozwalić, oby nie. Pozdrawiam.
Dzień dobry 🙂 Ja wciąż wierzę, że tym razem będzie inaczej.
Ooo? Niespodzianka. Super wywiad . Dziękuję Panie Leszku.
Bo to seria pełna niespodzianek!
Znakomita rozmowa, znakomity gość, czekamy na dalsze.Pozdrawiam obu Panów.
Pozdrawiamy wzajemnie 😊
Kamil Wang ma to , że w razie konieczności migracji ma gdzie wyjechać . Chiny będą coraz potężniejsze i tam , ze swoją rodziną, będzie rozwijał swoją przyszłość.
Być może, kto wie, co przyniesie jutro. Ale byłoby żal
@@leszekslazyk Rzeczywiście byłoby żal gdyby, ktoś tak sympatyczny opuszczał nasz kraj. Najbardziej jednak mi żal , że sytuacja zmierza by tak się właśnie stało. Czy Kamil zaryzykuje żyć w kraju frontowym ? To pytanie retoryczne.
@@MirosławPrzydatekno raczej nie bedzie chcial mieszkac w kraju frontowym, dlatego zostanie w Polsce.
Witam Panie Leszku. Pierwszy raz byłem w Chinach, rok po Akcji na Tienanmen. Pamiętam oblegany i obfotografowywany parowóz przez Japończyków na dworcu w Pekinie. A także japoński statek, który przypłynął do Gdyni z wystawy w Osace - dysproporcje ogromne, choć Gdynia w tamtym czasie była najbardziej nowoczesna i prozachodnia. I dzisiaj, gdzie jest Gdynia? Gdzie Chiny? I gdzie Japonia? :) Cieszę się i jestem b.wdzięczny, że Pan odkłamuje tak wiele. Zaproszony to fantastyczny człowiek w programie. Naprawdę jest ciekawie, bardzo naturalnie podchodźmy dla zmiany przez lata zafałszowanego obrazu Chin nie tylko w PrLu. B. pozdrawiam, życzę takich i jeszcze więcej ludzi mówiących merytorycznie na bazie faktów, tak wspaniałych rozmówców !!! Brakuje mi trochę przekazu typu "prezentacja/tabelki/filmiki/....
Ja byłem w Chinach po raz pierwszy po 5 latach od Tienanmen, a nieco ponad dwa od zdjęcia embargo... Po prostu doświadczyłem tej zmiany, cały czas jej jeszcze doświadczam (bo jednak wciąż żyję 😉). I wiem, że mało kto ma takie doświadczenie. Zrozumiałem to z wiekiem. Już mnie to nie denerwuje. Frustruje mnie jedynie brak umiejętności nas, Polaków, do uczenia się na własnych błędach i od innych.
Właśnie nagrałem 3 kolejne rozmowy. Oj, CIEKAWE! Ciekaw jestem ludzi ciekawych 😉
Pozdrawiam serdecznie
@@leszekslazyk Słuszna uwaga, całkowicie się zgadzam. Co prawda do Gdyni docierało wiele z Chin, sam miałem dostęp zwłaszcza do prasy francuskiej gdzie wcześniej była tam(ale nie tylko) wręcz "moda na Chiny". Mój szef z SR"Nauty" przeżył rewolucję kulturalną pracując w Szanghaju w wiadomej gdyńskiej firmie. Choć Pekin "leczył rany" w czasie mojej tam pierwszej bytności, zauważyłem potencjał, ciekawość chińczyków, ich wewnętrzną dumę i potęgę, gdy na mój widok często uśmiechali się do siebie - ludzi, którzy wiedzą lepiej. Często mnie to denerwowało, bo już po jakimś czasie zrozumiałem ten kod kulturowy" co ty długonosy nam tu chcesz wnieść- z politowaniem?"
Choć wcześniej spotykałem się nad Amurem/ Chabarowsku na dalekiej Syberii i widziałem kopuły laserowych armat, z których Rosjanie ich eksterminowali na rzece wraz z łodziami desantowymi. Lecz szybko po tej porażce się otrząsnęli i zbudowali to co widzimy. Szkoda, że u nas jest takie sobie państwo i nie potrafimy wyciągać konstruktywnych wniosków "bo nam się należy". Nawet widzę to po wyborach w mojej ukochanej Gdyni:(
Pozdrawiam.
@@marekmon8385 O Matko... A mój rodzinny dom to kamieniczka róg Waszyngtona i Św.Piotra ‼️ Dziś tam nie ma śladu przeszłości...
Wszystkiego dobrego Tobie i Twojej rodzinie.
Dziękuję
Dziękuję. Wzajemnie.
Znakomity pomysł, świetnie że zaprasza Pan takich gości.
Cieszę się, że tacy goście chcą ze mną rozmawiać!
Bardzo ciekawa rozmowa i bardzo ciekawy rozmówca.
Strasznie się cieszę, że intuicja mnie nie zawodzi :) I, że ludzie, których uważam za bardzo ciekawych, mogą dać się poznać szerzej.
Tradycyjnie uczta dla poszerzającej się świadomości, dziękuję i wyczekuję kolejnej rozmowy.
Taka nowa, świecka tradycja :)
Super program. Dziękuję.
Kilka lat temu byłam w Chinach. Rozwój tego państwa jest godny podziwu.
Muszę przyznać, że mnie się też często przyglądano i proszono o pozwolenie na zrobienie mi zdjęcia. Przypuszczam, że może to być związane z tym, że stosunkowo niewiele widzi się turystów zagranicznych.
To prawda, jest nas znacznie mniej tam, niż Chińczyków 😉 A są takie miejsca, gdzie obcokrajowców widuje się bardzo rzadko. I kto w rodzinie uwierzy, że się takiego widziało? A z fotką nikt nie dyskutuje, prawda? 😊 Pozdrawiam!
@@leszekslazyk
Zgadza się.
Pozdrawiam i czekam na dalsze programy z ciekawymi gośćmi.
Super wywiad. Szczególnie pod koniec interesujące wnioski aby nazywać rzeczy takimi jakie są, były a nie tak jak nam kazano nazywać.
Prawda? Nie podejrzewałem nawet, że ta rozmowa poprowadzi nas aż tak osobiście... Pozdrawiam!
❤Bardzo interesujący gość/ wywiad. Pracowałam w chińsko-polskiej firmie, więc coś na tematy wiem, również kulinarne.😊
🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Swietny wywiad !!! Pan Leszek ma swietnych rozmowcow !!!
Kiedy Panowie mowiliscie o mozliwosci awansu spolecznego, przypomnialo mi sie jak u moich dziadkow (ktorzy taki awans dzieki PRL mieli )powiedzialem zle slowa o koministach (co bylo wynikiem mojej Solidarnosciowej wychowawczyni oraz historyka nielubiacego PRL), a moi dziadkowie wreczyli mi biografie Pani Schwarz (bogatej zydowki, ktora studiowala w Paryzu i Berlinie, w miedzy wojennej PL muza arystow, podczas wojny pierwszy raz podjecla prace !!! Po wojnie Kapitan SB- pomogla odnalezsc Matejke)na pytanie jak taka osoba mogla wspierac PRL odpowiedziala-a kogo mialam wspierac rzad, ktory na pare dni przed inwazja mowil co on to niemcom nie zrobi a potem uciekl i nas zostawil na pastwe losu. Bardzo zmienilo mi to widzenie systemu, ludzi i tamtego czasu.
Prawda? Jakże ważne są konteksty... Szkoda, ze u nas o nie się nie dba. A często się je zakłamuje.
@@leszekslazyk Mysle, ze zyjemi w takich czasach kiedy sluchamy tego co utrwala nas w faktach a nie poddaje pod watpliwosci. Od tamtego czasu zawsze czytam ksiazki 2 skrajnych autorow (jak o polityce USA Pat Buchanna i prof Levis- doradca B.Sundersa )to bardzo otwiera oczy. Szczegolnie, iz jako Gdynianin (Gdynia to taki CPK-II RP)interesuje sie II RP. Niestety tamten okres to tylko kwestie Polityczno- militarne nie spoleczne(te ograniczone do Szpicbrudki i Nikodema Dyzmy)jak ogromna bieda na Polesiu(slynny tytul z gazety -czy tutaj zaczyna sie Mandzukao)czy wyjazdy do pracy (np do Francji)i zycie parobkow (a tych z przerazeniem spotkalem w 2003 w wojewodztwie Podlaskim, niedaleko granicy z Bialorusia).
Ja z kolei taki awans zawdzieczam UE, po upadku stoczni- nie musze Panu mowic jak bylo gospodarczo w Gdyni (praca z legitymacja studencka albo inwalidzka, zostan straznkiem miejskim lub ajentem zabki)- wyjechalem do Niemiec, tutaj moglem pracowac, skonczyc szkole i miec poziom zycia statystycznego niemca(wiele biurokracji ominelo mnie dzieki UE). I tak jak moi dziadkowie, tak ja widzac pewne wypaczenia co do UE u mojego brata, zabralem go w podroz autobusem (europejskich lini autobusowych) Piatek Berlin, Sobota Paryz, Niedziela Rzym ...
Bardzo ciekawa rozmowa! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!🌸😀
Bo rozmówca ciekawy. Pozdrawiam i polecam się uwadze.
Inicjatywa Pasa i Szlaku, czyli Nowy Jedwabny Szlak ... Szeroko rozumiana Azja i Europa są sobie potrzebne... Doskonale wytłumaczone, dziękuję za przykład e-commerce 😊Jak miło usłyszeć od Chińczyka takie słowa. Mam nadzieję, że nasi politycy w końcu docenią ten projekt, a współpraca polsko chińska rozkwitnie.
Mam wrażenie, że cos w ostatnich miesiącach drgnęło w kwestii współpracy z Chinami. Oficjalnie nie, ale wśród przedsiębiorców zdecydowanie.
Dziękuję Panie Leszku za ten wywiad. Robi Pan bardzo dużo dla pogłebienia przyjaźni polsko-chińskiej. Mam nadzieje, że kiedyś zaowocuje to strategiczną współpracą Polski z Chinami.
Podzielam tę nadzieję 🙂
Motyw z kulturą pracy w przedsiębiorstwie, bardzo ciekawy. Pamiętam z pewnego szkolenia że zasada ' open culture' w miejscu pracy jest czymś bezkonkurencyjnym, organizacja rośnie. Ciekawy Gość.
Będziemy ten wątek drążyć 😊
@@leszekslazykTak, bardzo zachęcam. Dobrze byłoby posłuchać od Chińczyka o kulturze pracy rdzennych Chińczyków, w chińskich firmach, o różnicach i czego oczekują od europejskich partnerów w biznesie. Czego powinniśmy nauczyć polskich pracowników o chińskiej kulturze pracy dla lepszej współpracy z Chińczykami? Chiny będą naszymi partnerami coraz częściej, prędzej czy później. Pozdrawiam 🙂
Próba - czy przejdzie ?...
... Genialne !!!...
Prawda? A wydaje się takie proste, oczywiste...
@@leszekslazyk Okazuje się, że prostość/oczywistość - w obecnych czasach (jeszcze 08 Sept. AD 2024) zależy, jeszcze, od miejsca zamieszkania …
Jak to miło, że Pan znalazł czas do odezwania się - do postrzegającego się jako współczesnego « medialnie wyklętego », bo - jakiś czas temu - zostałem dokładnie ¨wykorzeniony¨ (do tego stopnia, że nawet ´kciuk do góry´- nie przechodził) z czegoś takiego jak ¨pf czy bf¨ - już nie pamiętam (co, podobno, swego czasu, było odkupione od Twórców: ¨Naszej Klasy¨) i to - w mojim przypadku - bez potrzeby podania powodu …
Co postrzegam jako specyficzny sposób oceny merytoryczności mojich komentarzy (na czym mi, szczególnie, zależy)…
P.S.- teraz, sytuacja, zaczyna, stopniowo, się poprawiać - czyżby to był jakiś, nie-oczekiwany effekt kowitu, czy co ?!… ;-)
@@AntoniWysocki-x6r To nie jest takie proste... Ten kanał może zostać zamknięty odgórnie w każdej chwili. Nie mam na to żadnego wpływu. Póki liczba kciuków w górę przeważa kciuki w dół - jesteśmy bezpieczni
Pozdrawiam
Pozdrawiam!
Świetny wywiad.
Ale jedna dziwna sprawa.... bo młody chlopak mówi, że w rodzinie w Chinach w wychowaniu, relacjach, itp. jest chierachicznie, kolektywnie... a Polsce jest to rozmyte...
A ja mam wrażenie, że tak samo... nawet patrząc po własnym życiu.
Panie Leszku ale nie ma czegoś takiego jak polska duża firma... takie firmy nie istnieją tak naprawdę... to są w sumie liliputy w skali globalnej.
A przykład Poczty P. jest bardzo złym przykładem...to chora instytucja...jest bardzo źle zarządzana i hyba z premedytacją
Oj, tak wiele wątków do rozmowy... Może na Q&R? Trzeba to w tym miesiącu urządzić! Pozdrawiam!
Świetna rozmowa. Jestem pod wrażeniem bogatego zasobu słów tego młodego człowieka.
Dobry rozmówca. Z pewnością spróbuję zaprosić w przyszłości, by porozmawiać na równie ciekawe tematy.
Jak pięknie mówi ten młody mężczyzna! Dziękuję za piękny wywiad!
Prawda? Polecamy się i pozdrawiamy
Pan Kamil bardziej wygląda jak Chińczyk niż Polak, wizualnie emocjonalnie i narodowościowo. Pozdrawiam panie Kamilu. Chińczycy są naprawdę gościnni i towarzyscy i nie jest to ważne w jakim języku mówią.
...
Byłam w Chinach w 2007 i byłam.zaskoczona, ze mamy wiele wspólnego choć się różnimy. Jakas odmiana romantyzmu, nostalgii, nie wiem.czego, choć Chinczycy są bezwzględni w ekonomii i świetni w tej dziedzinie i handlu, jestesmy pracowici i radzimy sobie w każdej sytuacji, Chińczycy są uczuciowi ale skrywają to, dumni ( nie mogą utracić twarzy). Czułam się tam.jak ryba w wodzie. Poczułam do tego kraju miłość od pierwszego wejrzenia na Chiny. No i w kuchni wielość grzybów jak w Polsce mnie zachwyciła.
🙂 Oj, tak. Wielość grzybów to jedna z pokus tamtejszej kuchni. Dodam tylko, że od 2007 roku Chiny zmieniły się tak, ze aż nie do wiary. Rozrosły się, unowocześniły, nabrały jeszcze większej energii, która mnie tam zawsze wzmacniała... Pozdrawiam
Swietna rozmowa 👍
Świetny rozmówca! Pozdrawiam :)
Super! Zapraszamy do nas na daily vlogaski z południowych Chin o polsko-chińskiej rodzinie. :)
Zaproszeni się czujemy.
Ciekawe informacje.
Pamiętam, ze dwadzieścia lat temu wątek z filmu „Trąbka 10 minut później „ Jarmuscha jak zrównywali z ziemią obwarzanek Pekinu i tego „gościa” który się temu przyglądał.
👀
Niezwykła rozmowa.
Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiamy!
Chińczycy chcą budować swój kraj... bo to jest ich kraj...
I tego powinniśmy się uczyć!
niesty zdaje sie ze polska nie jet krajem we posiadaniu Polaków , a przynajmniej wiele o tym świadczy
To było ,,duchowe wezwanie,, dla twoich rodzicòw
...
WARTO zapraszac takie osoby jak Kamil I posluchac jego bardzo zrownowazonego punktu widzenia na Chiny. Starsi chinczycy nawet po takich przejsciach jak obozy pracy, rzadko beda wracac do tamtych dni, czy otwarcie krytykowac swoj byly czy obecny rzad. Wiekszosc chinczykow czy to w kraju czy na emigracji nie porusza tematu polityki. I wiekszosc z nich widzi I docenia to co przywodcy Chin zrobili dla poprawy zycia calego narodu. Jezeli bedziesz krytykowal glosno rzad chinski, to na pewno nie spotka to sie z aplauzem ludzi pochodzenia chinskiego.
Dokładnie tak... To nie lęk, strach. To po prostu pewna norma kulturowa - o pewnych rzeczach się nie mówi, skoro nie ma o czym. Pozdrawiam
Myślę że między innymi szacunek do hierarchii pomógł Chińczykom tak bardzo wysforować się przed rozmemłaną Polskę. W Polsce jest bałagan, w Chinach porządek.
Między innymi
👍 👌 ❤
👍👍👍
Panowie - rozwój krajów nie jest darem komunistów, index mobilności społecznej przed II wojną był równie duży, a Polska nie była uzależniona od Sowietów - np. znaczna część korpusu oficerskiego była pochodzenia chłopskiego. W Polsce nie demonizujemy opresji komunistycznej - wywózek na Sybir, więzień, dołów śmierci, itp.
...
Doskonały wywiad mimo problemów technicznych w 14 minucie. Fajna nowa koszula prowadzącego.
Być może z korzyścią dla prowadzącego byłoby gdyby kamera częściej pokazywałaby go uśmiechniętego niż śmiertelnie poważnego.
😁
Prowadzący nie ma zbyt wielu powodów do uśmiechu... 😉
@@leszekslazyk Nie twierdzę ,że powinien się zachowywać jak Jimmy Fallon😇ale uśmiech od czasu do czasu się sprzedaje
Kamil na prezydenta Polski a najlepiej.na premiera!
Pozdrawiam serdecznie
Jestem za!
prad, woda, gaz i willa z basenem plus dwa samochody to buduje prawdziwy patriotyzm
Też
Sub za rozmowę i ukłony dla gościa programu. Kilka pytań do gościa: 1. Były czy są problemy ze służbą wojskową? 2. Jak rozróżnić Chińczyka od Wietnamczyka? Ukłony.
Dziękuję i obiecuję podpytać gościa w tej sprawie 🙂
👍👍👍👍👍👍👍👍
👍👍👍👍👍👍👍
@@leszekslazyk te łapki to dla zasięgów również. Podobno algorytmy lubią to 🙂
Proszę dokładnie wytłumaczyć różnice z tymi emeryturami pomiędzy krajami. Nie wiem z którego źródła dowiedziałem sie ze emerytury w Chinach są dla urzędników a robotnicy dopiero od niedawna
Państwowy system obowiązkowy (pierwszy filar)
Jest to podstawowy filar chińskiego systemu emerytalnego, w którym uczestniczą zarówno pracownicy w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Pracodawcy i pracownicy obowiązkowo wpłacają składki na ubezpieczenie społeczne, które są przekazywane do krajowego funduszu emerytalnego. System ten obejmuje:
Pracowników miejskich: zarówno pracowników sektora prywatnego, jak i publicznego.
Pracowników wiejskich: rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich, choć ich świadczenia są niższe w porównaniu do miejskich.
Świadczenia wypłacane są po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, który w przypadku mężczyzn wynosi 60 lat, a w przypadku kobiet zależy od rodzaju pracy (zwykle 50 lub 55 lat).
Oprócz tego, mamy dobrowolne programy pracownicze oraz indywidualne oszczędności emerytalne, czyli drugi i trzeci filar.
Odpowiedź przyszła szybciej niż zdołałem się do pytania odnieść...
Czyli nauka chińskiego (mandaryńskiego) raczej pozbawiona jest ekonominego sensu, trzeba jeszcze mieć kulturowy background
Można się z tym kulturowym kodem zapoznać podczas nauki języka 🙂
Mądrość tego chłopaka powinna być wzorcem do naśladowania..
👍👍👍
w koncu ciekawy wywiad z mądrym człowiekiem po tej wtopie z psedoekspertem ex doktorem
...
Przesympatyczny ten Kamil 👍🙋
Prawda to!
Dzień dobry... bardzo chcialam podziekować, iż wśród zaproszonych przez Pana gości dominują, przeważają Postaci ... bliższe zwyklemu, tacy którzy wyrabiają ten mityczny PKB hehe wszystko jedno, w którym Państwie, aczkolwiek wydawać by się moglo, ze w Chinach bardziej słuchają i wywiązują sie z tego, co polepszy wzrost dla nich, wladzy i dla Narodu ... oprócz rodzynka, ktory mnie "wnerwil" przez wpychanie bomby atomowej jako elementu bezpieczeństwa, ale Pański kanal i Pan dobierasz ... milego dnia.
Pozdrawiam serdecznie! Gości będzie więcej!
Mentalnie Polacy i Chińczycy są do siebie bardziej podobni niż się wydaje.
Mówię o tym od lat. Mamy bardzo podobne doświadczenia historyczne...
To fakt - tylko u nich nie ma szczochòw zewnętrznych blokujących rozwòj gospodarki
@@leszekslazyk Tak i za to też dziękuję :)
Podobnie jak w Chinach myślimy o dacie 17 września (u nich 18-tego), możliwe że gdyby nie różnica czasu między Moskwą i Warszawą to też byłby to 18 u Nas.
Zupełnie inaczej odbieramy 3 maja (4 -tego) inna epoka i emocje przeciwstawne.
Chiny miały szczęśliwie zakończone powstanie chłopskie, które rozpoczęło dynastię Ming. Po prostu mieli kompetentniejszego Kościuszkę ;)
Można tak w nieskończoność pewnie, ale czy pomogłoby Poniatowskiemu gdyby znał historię upadku dynastii Song?
Przypomina mi to powiedzonko Pani profesor z liceum "Kartezjusz już od wielu lat nie żyje, więc było się kiedy nauczyć" ;)
@@leszekslazyk Tylko Chiny zaczynały z gorszego pułapu, niż polska, były bardziej zrujnowane niż Polska, i były w stanie się podnieść i dzisiaj widzimy silne nowoczesne i potężne gospodarczo Chiny. Natomiast polska startowała z lepszego pułapu niż Chiny, Polska wszystko to zaprzepaściła to co dał jej PRL I spada w dół po 89 roku. Nie ma co porównywać polski do Chin Leszku to nie jest żadne porównanie historyczne.
@@RMat-lv1fhdokładnie?
Ale piękna Polszczyzna u Kamila
Prawda?
Ciekawe ile procent chińczyków studiuje "studia europejskie" antropologie kultury, socjologie, gender i inne takie bzdety na koszt podatnika... ???
Mnóstwo. Bo to nie bzdety. Chyba, że się płytko rozumie takie obszary nauki.
Chiny- Polska dwa bratanki😊
👍👍👍
Nie znam Polaka , który by coś złego o Chińczykach mówił. Tylko Oni raczej nie do szklanki 🤔
Już na samym początku padło tajemnicze słowo most,które mi się kojarzy z ewakuacja tzw.narodu wybranego z byłego ZSRR a co z tym się łączy historia powstanie Grupy Realizacyjnej Operacj Most czyli powstanie GROM i jeszcze jedno operacja art$B że słynnymi biznesmenami i ich oscylatorem 🧐 ✌️To akurat niema nic wspólnego z dzisiejszym programem to tylko moje tzw.urojenia😜
Bo tym razem chodzi o most alegoryczny, bez kontekstów intryg zakulisowych...
Czy Waszym zdaniem wspominany kod kulturowy (znajomość chin i kultury) który stanowi wspomiana na poczatku wywiadu przewagę na rynku pracy dla gościa programu. Czy Waszym zdaniem jest on do nadrobienia np takimi studiami podyplomowymi "współczesne chiny", lub latqmi doświadczeń? Czy mimo wszystko jest to coś nie do nadgonienia nie będąc urodzonym w chinqch?
Zrozumienie - tak! Oczywiście. Przywyknięcie, przyjęcie za swój kod - dla Polaka niewykonalne
W Polsce komunizm byl narzucony z zewnatrz i sterowany z zewnatrz . W Chinach byl ich wlasnym rozwiazaniem - to jest sprawa kluczowa
Czego wielu zrozumieć nie może
@@leszekslazyk Żartem mówiąc, Chiński Komunizm to typowy przykład Chińskiej podróbki, czyli "komunizm z Chińską specyfiką".
nie było komunizmu, w ZSRR ustanowiono władzę, która wykonała zadanie z zewnątrz. Jakie było zadanie na początku ubiegłego stulecia? Ustanowienie kontroli nad Europą - tylko to zapewniło hegemonię. Dziś jedynie Chinom udało się odzyskać suwerenność
W Chinach płacą podatki żeby się rozwijać u nas żeby utrzymywać, przepalać, porażka
No nie. Podatki płaci się wszędzie. To jakość władzy determinuje, gdzie i jak te środki są wykorzystywane. A kto w Polsce wybiera władzę? No, każdy głosujący. Nawet ten, kto wyborów unika... Taki system, prosty, jak sra....
Chiński model rodziny jest zakorzeniony w filozofii konfucjańskiej który w dobie ChRL przeszedł wielokrotniie transformacje głównie pod wpływem idei marksistowskiej.
To idea marksistowska przeszła w Chinach transformację pod wpływem kultury konfucjańskiej. Nie mylmy twórcy z tworzywem :)
Kanał z potencjałem, ale jak na razie bez konkretów. Raczej lansowanie i autopromocja
Dziękuję za niezwykle merytoryczny, pogłębiony intelektualnie komentarz, który wnosi ogromny wkład w naszą pracę. Słowo raczej wpisuję na listę tych ulubionych.
To w jakiej firmie pracuje gość 😊?
Chińskiej korporacji globalnej 🙂
Ciekawy wywiad, rozkręca się pan , pytanie czy dożyjemy czasów kiedy elity w Polsce będą miały poziom mentalności chińskich elit , bo to co teraz rządzi to dno postliberalne i utrata własnej świadomości narodowej
Wszystko zależy od tego, czy demokracja zda test i przejdzie proces samonaprawy...
@@leszekslazyk 😆😄🤭 a to dobre !! demokracja mówi pan , a jak ktoś nie wierzy w żadną demokrację ?? Naprawdę trudno wierzyć w coś co istnieje tylko w przekazie propagandowo medialnym , a jak miał by ten proces samo naprawy przebiegać ?? Bo na tym etapie ja widzę już tylko jeden skuteczny sposób.... 🐽🐖🥩🫕🍽️
Pan Leszek też trochę wygląda jak Chińczyk.
I to nie od dziś. Ma takie jedno wspomnienie z dzieciństwa, że...
1:05:02 PRL w Polsce jest ob.żydzany🤔 ciekawe przez kogo??
Przez ludzi, którzy albo nie znają tego okresu, albo coś na tym chcą ugrać.
Ja wlasnie zauwazyle ze ci ktorzy go nie pamietaja i ci ktorzy odniesli najwieksze korzysci tera strasznie pluja na tamten system
PRL jest obrzydzany przez ludzi którzy rozumieja co ten PRL dał Polsce. Bo nie dal nic. Gosc mowi ze PRL dal podwaliny pod nowoczesne panstwo bo zbudowal szkoly, drogi i elektrownie. No to ja sie pytam tego goscia, czy szkoly, elektrownie i drogi byly takie ekskluzywne w skali swiata w tamtym czasie??? Czy naprawde mamy teraz dziekowac komunizmowi ze byly szkoly, drogi i prad z elektrowni??? Amerykanie ladowali na ksiezycu a u nas Gierek bral pozyczki na drogi itd. Ten gosc jest odklejony od rzeczywistosci.
Pan Leszek coraz bardziej się rozkręca z tymi rozmowami, są coraz lepsze. Ale jak zwykle jest, ale… Ten młody Polak z chińską charakterystyką nie ma zbyt dużego pojęcia o systemie socjalnym, emerytalnym w Chinach. Sorry. Kilkadziesiąt tysięcy złotych emerytury - jak podał - to może mają, ale nie robotnicy a raczej wybrani i VIP. Dziadek tego pana pracował za granica - to tylko dla niewielu. Długo by pisać. Ważne, aby dobierać pytania do tego jaką wiedzę ma gość, bo słuchacz będzie naturalnie uogólniał na cale Chiny i chińczyków. Może błędnie.
Kilkanaście tysięcy. Słuchajmy uważnie, komentujmy adekwatnie. Proponuję ponowne wysłuchanie tego, co Kamil mówi. Dlaczego? Bo w szczegółach diabeł mieszka... Kwestia społecznej mobilności (awansu społecznego), rodzaju pracy, miejsca zamieszkania, miejsca pacy... bez typowo polskiego "gardłowania", za to z "zimną głową".
Pozdrawiam serdecznie!
@@leszekslazyk Tak racja, ale jak zwykle chodzi mi o szczegol i to istotny dotyczacy systemu socjalnego i emerytur o czym z pelnym szacunkiem do Pana Kamila i prowadzacego on nie wie za duzo.... bo mlody, co nie jest wada a zaleta🙂
Yhym
O siedem słów proszę. Nawet powtórzonych.
Wiele towarów zamówionych na Aliexpress jest wysyłanych z magazynów znajdujących się na terenie Europy.
Bo urzędnicy wymyślają jakieś pierdolety, a ludzie zawsze znajdą nieszczelność...
@@leszekslazyk Bo urzędnicy u Nas, to tacy "WF-iści świata biznesu" ;)
Są kraje gdzie oni są "dla Ludzi" , są też takie gdzie "są na Ludzi".
Jak pewien wieszcz pisał - "cóż, każdy urzęduje tak jak może..."
Przestań mówić mhm, jest to irytujace
Of you go! 😊
Krashan Bhamaradżanga jak malowany.
I nie wiem, co to znaczy...😳
@@leszekslazyk Taj z serialu "Zmiennicy", czyli opalony Staszek Pręgowski😊
@@SamoNovacSłabe. To jak uznać, że każdy biały blondyn z kartoflanym nosem to rusek.. Ale w kontekście bardzo cenne
1:01:07 w tym fragmencie gość się skompromitował. PRL to okres przekleństwa Polski. PRL spowodował emigracje milionów Polaków. PRL nigdy nie zbudował podstaw pod nowoczesne państwo. No, chyba że mówimy o nowoczesnych polonezach i gospodarstwach PGR. To są te podstawy bez których nie byłoby teraz nowoczesnej Polski.
I kto tu się kompromituje... Dużo gadania, bardzo mało wiedzy i świadomości skąd się wzięliśmy. Ale pozdrawiam serdecznie.
Piszą ŻE ENERGIA W Polsce JEST NAJDROŻSZA aby ZNISZCZYĆ POLSKIE FIRMY 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Tym, którzy zajmują się w Polsce produkcją, wcale nie jest do śmiechu
Such combination gives IQ > 140
😊
No sorry. Mimo sympatii nie ma zgody na taką integrację euroazjatycką w której "pewne kraje uzysksją możliwość suwerennego podejmowania decyzji" po wypchnięciu USA z kontynentu . Jak wygląda wybijanie się na suwerenność przez rosję widać na Dzikich Polach. Jak wygląda wybijanie się niemiec na suwerenność widać po rządach dojczerstwa w Polsce
...
Suchajojc Pana utfierdzam sie ze chyb jestem normalny bo to co wygadujom w polskiej telewizji to jakis kosmiczny horor
😳
Każdy Pana wywiad to uczta dla duszy, można słuchać bez końca, dziękuję za to Panie Leszku.
To prawda od dawna, ale ostatnio cieszy dodatkowo, że ta uczta odbywa się w wykwintnym lokalu z fachową obsługą techniczną :)
To głównie zasługa gości... Ja tylko prowokuję do rozmowy.
Pozdrawiam!
Panie Leszku, pomysł na te rozmowy jest fenomenalny. Goście to jedna strona medalu, ale Pana otwartość na dyskusję, umiejętnośc prowadzenia rozmowy, wiedza merytoryczna i praktyczna, szerokość spojrzenia zasługują na najwyższe uznanie 🙂 Te rozmowy należy udostępnić specjalistom makroekonomii i geopolityki na uczelniach, szczególnie biznesowych, aby zachęcić do rzeczowej rozmowy o Chinach. Pokazać pozytywny obraz Chin i z pewnością takich Chińczyków jak obecny gość 😊 Gratuluję pomysłu i realizacji 😊👏