Czy warto montować pompę ciepła? Sezon rozpoczęty.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Pompa ciepła odpaliła ogrzewanie domu, więc sezon grzewczy uważam za otwarty. Ogólnie na dzisiaj bradzo się cieszę że mam ten rodzaj ogrzewanie, w połaczeniu z fotowoltaiką koszty są w granicach kilkuset złotych miesięcznie. Pompa powietrzna ma przed sobą 4-tą zimę.Pozdrawiam.

Комментарии • 374

  • @TheGibon1985
    @TheGibon1985 2 года назад +39

    Najpierw musi się Panu zbilansować koszt fotowoltaiki dopiero wtedy może Pan powiedzieć że płaci mniej za prąd.

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад

      Tak, oczywiście rozumiem to. Pozdrawiam.

    • @TheGibon1985
      @TheGibon1985 2 года назад

      A te trzy tysie na wegiel, za ktore nie trzeba kupowac węgla to tylko porzeczka

    • @buczek9372
      @buczek9372 2 года назад

      @Piotr Gawlik No czyli masz opał na zimę taniej jak rok temu. Pozdrawiam.

    • @TheGibon1985
      @TheGibon1985 2 года назад

      @Piotr Gawlik widzisz jak ja kupowałem w listopadzie zeszłego roku na nadchodzący sezon grzewczy to wielu pukało się w głowę i twierdziło że ja spekulant jestem. Kupowałem po 815 plus wysyłka. Żałuję tylko, że kupiłem tylko 4 tony a nie 10.

    • @nagiller3430
      @nagiller3430 2 года назад +18

      Jak dla mnie to nie opłaca się jak narazie pompa ani panele. Trzeba wydać razem około 70tys zł. Licząc żywotność i sprawność 15 lat wychodzi nam 4600 rocznie. Mając panele i tak jakieś rachunki sie płaci obsługa itd. Powiedzmy 60zl miesięcznie. (720zl rocznie, 15 lat 10800) czyli robi się nam nie 4600 a 5320 na rok. Średnio to wszystko wychodzi. Nie liczę tu że może falownik padnie co 6 lat a może nie. Ogrzewam dom gazem od 3 lat. Dom 3 poziomowy 220m² użytkowe. Rachunki roczne za ogrzewanie i ciepła woda 4200-4500. Prąd rocznie 1500zl ( mam klimatyzacje) Piec gazowy vissman kondensacyjny koszt 3 lata temu 5,5 tyś. Wiadomo że w dzisiejszych czasach nie można spać spokojnie jeśli chodzi o gaz również. Ja zamiast nad pompą ciepła bardziej zastanawiam się nad kominkiem ( zawsze chciałem mieć kominek) z plaszczem wodnym żeby np w mrozne miesiące mieć alternatywę do gazu i połączyć przyjemne z pożytecznym.. Drzewa jednak rosną i myślę że gospodarka leśna jest dobrze zarządzana :) pozdrawiam Wszystkich

  • @beataszczepanik259
    @beataszczepanik259 2 года назад +30

    Moze to by sie oplacilo gdybym miala zyc 200 lat, ale jak mam wywalic teraz 80-90 tysi na pompe i pv to raczej slabo to widze.

    • @cezarynowakowski9598
      @cezarynowakowski9598 2 года назад +1

      Kup sobie okulary

    • @zywiecdrive
      @zywiecdrive 2 года назад +2

      "Są w życiu rzeczy, które warto i są takie, które się opłaca…
      … i nie zawsze to co warto - się opłaca, nie zawsze to co się opłaca - warto" - Władysław Bartoszewski

    • @slowdiesel1044
      @slowdiesel1044 2 года назад

      @@zywiecdrive znany lepiej jako bartman polakożerca. A masz coś Szymborskiej?

    • @waclawpelech3628
      @waclawpelech3628 2 года назад

      Kupno samochodu to tylko straty!!.

    •  2 года назад

      @@waclawpelech3628 ale bzdury gadasz...

  • @Lennypl1
    @Lennypl1 2 года назад +9

    Pomp powstało dużo w mojej okolicy, ciekawe co na to energetyka uciagnie to wszystko ? Do tego dojdą ludzie ogrzewajacy prądem bo wegla nie ma i co wtedy jak klęknie ?

  • @alkow167
    @alkow167 2 года назад +1

    Pompa ciepła to wygoda a nie oszczędność. Wystarczy się przejechać po wsi by zobaczyć że pc zakładają ludzie z kasą. To tak jak z kupnem auta: wydajesz krocie ale to się nie zwróci, kupujesz bo masz kasę. Koniec kropka. Chcesz oszczędność to kupujesz kominek lub piec kl.5 zasypowy i masz najtańsze źródło ogrzewania. Tak na marginesie ten koszt ogrzania pc za prąd liczysz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami czy za samą kWh? Bo to ogromna różnica!

  • @bartoszooo9744
    @bartoszooo9744 2 года назад +50

    No tak ale proszę uwzględnić koszt paneli i pompy ciepła, to nie było za darmo. Teraz pytanie kiedy to się zwróci. Jak już się wyjdzie na zero to wtedy możemy naliczać tak jak Pan to przedstawił. Ktoś mądry kiedyś powiedział że jeszcze wszyscy kiedyś wrócimy do kopciuchów. Cos w tym jest bo byle co wrzucisz i przeżyjesz. Pozdrawiam

    • @film-badsonyvaiotap11ihtco75
      @film-badsonyvaiotap11ihtco75 2 года назад +9

      dokładnie, do lasów już wracamy po chrust i to płatny:D
      wkrótce powietrze opodatkują tak jak deszcz xD

    • @waldi833
      @waldi833 2 года назад +1

      Jest tez cos takiego jak wygoda, w takim ukladzie jak u autora gdyby on sie tym nie interesował to nie zauwazylby jej działania

    • @chwilamoment3537
      @chwilamoment3537 2 года назад +8

      Budowa domu to inwestycja która nigdy się nie zwróci. Jedynie co dopasowujemy efekt końcowy do naszych możliwości finansowych. Jak z autem, chcesz mieć lepsze wyposażenie, zapłać więcej.

    • @petermiami7811
      @petermiami7811 2 года назад +6

      Wychodząc z założenia, że wszystko Ci się zwróci doprowadza do stagnacji. Ciekawe kiedy zwróci mi się ćwierć miliona za dach w domu ? nigdy. Kopciuchy piszesz, zwróć pod uwagę ile domów obecnie jest budowanych a ile już stoi. Wolisz truć siebie, rodzinę i wszystkich dookoła bo coś się nie zwraca ?
      Zatrważające jest na jakim poziomie świadomości jest rodzaj ludzki.

    • @bartoszooo9744
      @bartoszooo9744 2 года назад +10

      @@petermiami7811 Dach w domu musisz mieć, natomiast pompy lub paneli juz nie bo sa inne alternatywy. Chodzi o to ze inwestycja w pompę i panele jest bardzo kosztowna i pisanie ze sie teraz płaci z prąd tylko 500zl jest nieobiektywne, ponieważ trzeba zbilansować koszt tej inwestycji.

  • @piotrgajda8604
    @piotrgajda8604 2 года назад +10

    Dzięki za obiektywne oceny, zgadzam się.. Wyeliminowałem znajomości z nawiedzonymi, takimi osobami które nie potrafią samodzielnie oceniać sytuacji politycznej i gospodarczej kraju, w którym przyszło im mieszkać. Też nie rozumiem młodych ludzi, którzy nie potrafią dokonać właściwych wyborów co do systemu ogrzewania . Pompę ciepła powietrze- woda używam od 10 ciu lat i codziennie przez te 10 lat cieszę się z tego wyboru.

    • @irusg1724
      @irusg1724 2 года назад +8

      Jak tak wspaniale ocenia pan sytuacje gospodarczą w kraju, to proszę mi powiedzieć co się stanie jeżeli 50 czy powiedzmy 70% gospodarstw domowych przejdzie na tą wspaniałą pompe ciepła o powiedzmy nie wygórowanej mocy 5kw skąd nagle w sieci naszego kraju pojawi się te miliony potrzebnych KW do ogrzania naszych i twojego domu??? Jeżeli żadna elektrownia się nawet nie buduje... Braki prądu będą napewno z jednego prostego powodu, jeżeli janusz zakłada fotowoltaike, to z automatu nie oszczędza prądu, a wręcz przeciwnie, instaluje dodatkowe odbiorniki, żeby czasem nie oddać gratis prądu... Zresztą szkoda gadać z braku myślenia ludzi. Jestem przerażony.

    • @Pawel456
      @Pawel456 2 года назад

      @@irusg1724 jeżeli masz pv wyliczona na styk to korzystasz z umiarem .

    • @jerzygajos3390
      @jerzygajos3390 Год назад

      Dzień dobry
      Jaka pompę ma Pan , z góry dziękuję za odpowiedź.
      Pozdrawiam.
      Jerzy G.

  • @danieldaniel5061
    @danieldaniel5061 2 года назад +1

    Kamyczek do pańskiej pompy, jska jest max temperatura przy jakiej pracuje pompa w trybie cwu czy w trybie chłodzenia. Tu jest przewaga gruntowej, drugie jest cicha.

  • @RafaWodarczyk
    @RafaWodarczyk 2 года назад +9

    Każda forma ogrzewania jest lepsza od paliw stałych, bo gaz czy pompa to tylko w pewnym sensie koszt, który tak czy owak trzeba ponieść. Ale plusem tych ogrzewań jest to że są bez obsługowe. Np zima wyjeżdżasz na miesiąc , wracasz i jest i ciepło i kaloryfery całe. Więc czy to było opłacalne czy nie, nie miałeś wyboru, gazu brak. Więc jest luksusowo i tego się trzymajmy

    • @jozef1961ful
      @jozef1961ful 2 года назад +16

      Wszystko ładnie pięknie a fujarka mięknie. Aby było ciepło, musi być prąd. Aby był prąd, musi być węgiel i długo długo nic.Prądu może zbraknąć nie tylko z powodu węgla, ale z powodu kapryśnej aury. Gdyby nie sabotaż gospodarczy uprawiany przez postsolidarnościową gangrenę służącą Wall Street, to węgiel jest najlepszy i my Polacy nie mamy innego wyjścia. Stawiam na węgiel, pomimo tego ze przestępcy rządzący Polską go chcą zlikwidować a za co powinna być kara śmierci za wystawianie narodu na wielkie niebezpieczeństwo.

    • @MhUser
      @MhUser 2 года назад +1

      nieodnawialny, importowany gaz i pompa zasilana węglem palonym w zabytkowych elektrowniach nie są 'lepsze' od paliw stałych a zwłaszcza od OZE takich jak drewno; prawidłowo zaprojektowany i wykonany dom można spokojnie zostawić na miesiąc w zimie bez ogrzewania i nic się nie dzieje; o 'całość' kaloryferów się nie ma co martwić bo wcale nie są potrzebne w takim budynku; z doświadczenia w moim domu najniższą temperaturę, którą pamiętam gdy była fala mrozów po -20 i brak ogrzewania, to 14 stopni (w trakcie prac wykończeniowych, bez zysków pasywnych bytowych)

    • @waclawpelech3628
      @waclawpelech3628 2 года назад

      Nie masz monitoringu domu i wracasz a tu woda .Pekly rury bo system stamsl ERROR.Juz widzilem rozmrozona rure bo skapiec milioner wylaczyl ohrzewanie i pol piwnicy zalane

    • @MhUser
      @MhUser 2 года назад

      @@waclawpelech3628 widzisz ja nie mam centralnego ogrzewania, nie mam żadnych rur; nie potrzebuje bo zaizolowałem dom bez mostków i mam zyski pasywne :) w trakcie wykańczania domu, bez zysków bytowych, bez ogrzewania, w zimie przy temperaturach mniej niż -20 najniższa temperaturę która zaobserwowałem w domu to 14 stopni

  • @gregorkrychowiak8560
    @gregorkrychowiak8560 2 года назад +3

    Wkońcu nie ma upału i jest elegancko!

  • @jerzyf.f.9866
    @jerzyf.f.9866 2 года назад +4

    Dobre z tym sprzątaniem 🤣. Powodzenia i zdrówka

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад

      No wiadomo jak to jest. Pozdrawiam.

  • @wiesawcelinski9756
    @wiesawcelinski9756 2 года назад +2

    WITAM SERDECZNIE... Trzymaj się Dzielnie Panie

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад

      Dzięki Wiesłąw, pozdrawiam.

  • @KrzysztofTR
    @KrzysztofTR 2 года назад

    Od jakiegoś czasu oglądam Pana filmy, ten jest bardzo fajny i z dobrym przesłaniem.

  • @koktail188
    @koktail188 2 года назад +15

    Oglądam Pana od 2lat i właśnie to Pan mnie przekonał do pompy. Jestem bardzo zadowolony. Sprzęt działa już lekko ponad rok. Za poprzedni sezon 2200kw wyszło razem z ciepłą wodą(sama pompa). Cieszę się że w pelet nie poszedłem. Pozdrawiam.

    • @daniellskii
      @daniellskii 2 года назад

      A ja znam przypadek gdzie szef firmy montażu pomp ciepła poszedł w swoim domu w pompę ciepła i kocioł na pellet

    • @Pawel_S.
      @Pawel_S. 2 года назад

      Jaki masz metraż domu?

    • @koktail188
      @koktail188 2 года назад

      @@Pawel_S. Parterowy mały domek, 80m2 użytkowych. W salonie 33m2 sufit 330cm. Reszta pomieszczeń wysokość standard.

    • @martinholwart8709
      @martinholwart8709 2 года назад

      Przy jakim metrażu? parterówka? dom ocieplony?

    • @koktail188
      @koktail188 2 года назад

      @@martinholwart8709 Ocieplenie z normą na 21rok. Podłoga styr15cm, ściana styr20cm, sufit wełna35cm (najważniejszy jest sufit/dach). 100% ogrzewanie podłogowe.

  • @jetijet
    @jetijet 2 года назад +13

    Jak z piecem na eko groszek, jak z peletem, jak z gazem, jak z fotowoltaika, tak i z pompa ciepła ta moda przeminie z czasem.

  • @michamatysiak724
    @michamatysiak724 2 года назад +15

    Pompa ciepła i PV spoko, ale trzeba liczyć jedno: na dzień dzisiejszy(buduje swój dom) jak mam wydać 70-80tys na komplet(PC +PV) to wole jednak gaz, przy moim domu ok 180m2, wszędzie podłogówka wyjdzie ok 2-3ty zl za gaz. Zwrot w pompy ciepła będzie dluuuuuuuuuugo trwał. Przy obecnych kredytach itp wole tą kasę przeznaczyć na inne materiały. Nie jestem przeciwnikiem ale jak ktoś buduje dom na kredycie i nie ma wolnych środków to warto się zastanowić.
    Pozdrawiam,

    • @dariuszjedrzejski4076
      @dariuszjedrzejski4076 2 года назад +1

      zgadzam się w 100%. Gaz mam w drodze, przyłącza robiłem przed całym szaleństwem. 80koła "zwróci" się za 10lat ? piec gazowy plus przyłącza to jakieś 20k max myślę. Każdy chwali swoje.

    • @jarekzielinski9538
      @jarekzielinski9538 2 года назад +4

      Bardzo optymistyczne podejście z tymi kosztami grzania gazem.

    • @michamatysiak724
      @michamatysiak724 2 года назад

      @@jarekzielinski9538 obliczane na podstawie zużycia według obecnych stawek.

    • @jarekzielinski9538
      @jarekzielinski9538 2 года назад +1

      @@michamatysiak724 Jakiego zużycia jak dopiero go budujesz?

    • @michamatysiak724
      @michamatysiak724 2 года назад +1

      @@jarekzielinski9538 bo wiem ile gazu zużywa siostra która jest wybudowana obok mnie.. dom w takiej samej technologii, podobny metraż itp.

  • @jadwigarabij8450
    @jadwigarabij8450 2 года назад +3

    Witam serdecznie pana autora tego odcinka.Jesteśmy pod 70 -tke. Dom około 80 m powierzchni grzewczej z pustaka ceramicznego plus 10cm wełny rokul - tak wtedy powiedziano nam że wystarczy okna trzy szybowe, grzejniki Purmo,bo przy podlogowym źle się czuje.Ogrzewamy drewnem kawalkowym sezonowanym . Nie mamy paneli, u nas rachunki za prąd w tej chwili około 55zl.miesiecznie. pewnie się pan zdziwi ale tak jest. Żyjemy ekologicznie,tak przynajmniej się wydaje.Przy większych mrozach palono w piecu na paliwo stałe 2razy dziennie po piecu z małą dokładka,przy cieplejszych dniach 1 raz rano To nam wystarczało aby temp. w domu rano przed ogrzewaniem była 16 st. Tak jest ok i do takich temperatur jesteśmy przyzwyczajeni od bardzo dawna nawet jak mieszkaliśmy w bloku mieszkalnym i dobrze się czujemy. Potrzebujemy w domu temperaturę 18-19 stopni , w nocy 16. Jaką pompę lub inny typ ogrzewania by pan zastosował w takim przypadku jak nasz ,za co byśmy panu bardzo wdzięczni, aby więcej nie błądzić . Za złośliwe komentarze z góry dziekujemy

    • @ukaszpawowski1344
      @ukaszpawowski1344 2 года назад

      Najprościej i najtaniej klimatyzator do każdego pomieszczenia w którym Państwo przebywacie. Klima też jest pompą ciepła tylko powietrze-powietrze. Na rynku są już modele które działają nawet do -30C. Cała instalacja bardzo prosta i szybka , efektywność dobra i cena o wiele mniejsza niż pompy ciepła powietrze woda. Kocioł na drewno czy kominek może zostać na wszelki wypadek w razie braku prądu czy podobnych sytuacji.

    • @SirGatuso
      @SirGatuso 2 года назад

      @@ukaszpawowski1344 szczerze to wolałbym popatrzeć czy nie da się zmodernizować ocieplenia np. Poprzez dołożenie warstwy wełny na strop bo tam ucieka najwiecej ciepła w całym domu , a później można rozważyć wariant z klimatyzacja.
      Sam osobiście zamontowalem dwie jednostki po 3,5kW każda , dwie bo dom ma 100m2 a nie mam rekuperacji wiec ciężko z dystrybucja powietrza. Sprawdza się w upały jak nie zimie przy grzaniu lecz komfort lepszy gdy jest ciepła podłoga :) . Ostatni wariant , jeśli Państwo korzystacie z kotła na paliwo stałe , to może przewymiarowac kaloryfery, dołożyć bufor ciepła Ok 1000l i grzać go poprzez piec na drewno . Większe kaloryfery pozwolą obniżyć temperaturę zasilania , drugie nagrzana woda sterowana poprzez zarow trójdrożny będzie dozowana w niższym parametrze co pozwoli zadziej palić w piecu lub nie będzie problemu z wychłodzeniem domu do 16 stopni w godzinach porannych .

  • @antonikrawczyk1399
    @antonikrawczyk1399 2 года назад +2

    Wszystko super, ale jak zdrożeje prad , a zasady użytkowania fotowoltaiki się zmienia to już zrobi się nieciekawie . Wiecie , ze w Polsce nikt nie może mieć za dobrze. Jeśli ktoś zainwestował, zeby mieć tańsze ogrzewanie no to trzeba mu dowalic podatek , albo zmienić zasady w trakcie .

  • @pcx4766
    @pcx4766 Год назад +1

    Najwiekszy skok zuzycia energii jest ok godz8.00 jak wszystkie urzedy załączaja czajniki na kawę.

  • @n0x537
    @n0x537 2 года назад +8

    Co tak szybko dom się wychłodził? Może to przez rekuperacje? Jeszcze kilka dni temu było po 30 stopni to az dziwne ze już musisz grzać.

    • @luki3130
      @luki3130 2 года назад +3

      Tez mnie zaskoczyło, ja mam grawitacyjna wentylacje i wczoraj wieczorem temp 24

  • @pawekopec8329
    @pawekopec8329 2 года назад +3

    Niech działa i grzeje dla radości domowników

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад

      Dokładnie, idzie czwarta zima, oby tych sezonów bez awarii było jak najwiecej. Pozdrawiam.

  • @grzegorzkasperek4680
    @grzegorzkasperek4680 2 года назад +3

    Kurcze już grzejecie ? U mnie rekuperacja daje radę, baypass wyłączony w domu 23 stopnie. Myślę że CO włączę w połowie października a narazie rachunki za gaz 20 pln na miesiąc za CWU :D

  • @sposobnaremont
    @sposobnaremont 2 года назад

    Jak zwykle ciekawe i życiowe tematy. Pozdrawiam

  • @brzoza512
    @brzoza512 2 года назад +2

    COP na powietrznej będzie niższy jak uwzględnisz defrosty.

  • @konradmaximus954
    @konradmaximus954 2 года назад

    :)elegancko dla zasięgu

  • @fredikruger7638
    @fredikruger7638 2 года назад +2

    Dzidek jak będziesz tak cisnął na pisory to cię dojdą jak ks.Popieluszke 😉

  • @marcing4735
    @marcing4735 2 года назад +1

    Brawa za prawdę

  • @rafawieruszynski7156
    @rafawieruszynski7156 Год назад

    1. Za panele trzeba zapłacić a to się zwraca po 10-12 latach
    2. Niedługo już ceny wskoczą: limit 2000kwh a panele nie są wieczne. Jak padną to kaplica bo nowe zasady pv to porazka

  • @Sebastian-um1sw
    @Sebastian-um1sw 2 года назад +1

    Gratulacje, razem raźniej, pozdrawiam.

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад +1

      Pozdrawiam Seba.

  • @mack4722
    @mack4722 2 года назад +3

    Pozwolę sobie nie zgodzić się w temacie pomp ciepła. Biorąc do porównania podobne klasowo pompy, powietrzną i gruntową to ich instalacja kosztuje dosyć podobnie, tzn. max 5tys więcej kosztuje gruntowa. Warunkiem jest wykonanie wymiennika płaskiego a nie odwiertów. Przy takim wymienniku temperatura dolnego źródła jest aktualnie (czytaj w lecie i wczesną jesienią) na poziomie 15-17stopni, także wydajność jej jest bardzo dobra. Również ekonomia bardzo mocno przemawia za gruntową. Mam dom 145m2 pow. użytkowej i zużycie roczne PC gruntowej, kolektor płaski, 100% podłogówka, na CO i CWU to 2350kWh. Dane z podlicznika, średnia z 6 ostatnich lat. Temp. w domu nie mniej jak 23 stopnie.

  • @skofijak
    @skofijak 2 года назад +10

    Najlepiej dwie pompy, gruntowa na zimę, powietrzna na lato ;)

    • @dr00spikeee
      @dr00spikeee 2 года назад +2

      przerost formy - kocioł gazowy na mrozy - pompa pow. na resztę instalacja na gruntową to potężny kosz niezwracany raczej

    • @skofijak
      @skofijak 2 года назад +1

      @@dr00spikeee ...

    • @marcinNastek
      @marcinNastek 2 года назад

      @@dr00spikeee u7 mnie pompa powietrze woda dała radę do -20*C bez wspomagania się grzałkami! Więc mysle że ok , bo kedy były dużo większe mrozy ?

    • @Pawel456
      @Pawel456 2 года назад

      @@marcinNastekCo z tego że da radę, szkoda katować sprężarkę . Jaki masz COP przy -20C? . 2.0? więc przy -15 już lepiej wspomagać się grzałką.

  • @Slawek0306
    @Slawek0306 2 года назад +4

    A ile drewna idzie przez kominek oprócz ogrzewania pompą?

  • @edgardonfraj3368
    @edgardonfraj3368 2 года назад +1

    Nie włancza, a włącza! 😉

  • @luki3130
    @luki3130 2 года назад +3

    U mnie w domu ponizej 24 nie zeszlo od tych upałow, a dzis w nocy bylo ok 6

  • @maziek89
    @maziek89 2 года назад

    Z podwyżkami za gaz jest tak, że ludzie dostali nowe cenniki, z wyższą opłatą za gaz. W moim przypadku z 20 na 40gr za KWh na dolnym Śląsku. Cennik jest ważny od czerwca 2022 ale w związku z ustawą blokując cenę gazu dla odbiorców indywidualnych oplata jest zablokowana na poziomie 20gr. To jest ważne do końca roku. Jak nie przedłużą tego, od stycznia mamy dwukrotnie wyższą cenę, która zapewne jeszcze wzrośnie.

  • @magosia4281
    @magosia4281 2 года назад

    Witam serdecznie , moje zdanie jest takie , że teraz warto inwestować w pellet albo pompy ciepła . Prąd i gaz oraz węgiel mogą doprowadzić ludzi do kryzysu finansowego . Mydlą nam oczy , że dadzą nam dodatki albo wspomogą w kupnie węgla . Ale szczerze ile … 300 zł . Na przykład . Nie warto iść w to . Ja osobiście mam kocioł eei pellet na pellet i się u mnie sprawdził .

  • @bogumizielinski7745
    @bogumizielinski7745 2 года назад +1

    Mam pompę i jestem mega zadowolony. A jak czytam komentarze że pompa jest droga i nie wiadomo kiedy to się zwróci to mam ochotę zapytać ile kosztuje wybudowanie kotłowni jeśli chcemy założyć piec na ekogroszek/pelet itp. Bo liczyć cenę samego pieca i porównywać z ceną pompy to jakieś nieporozumienie. Podobnie z gazem. Jeśli nie mamy dostępu do gazociągu i musimy kupić butlę (nie wydzierżawić) to cena niewiele niższa niż zakup pompy. Tyle, że dom musi być przystosowany pod niskotemperaturowe źródło ogrzewania.

    •  2 года назад +1

      Nigdy kotłownia z piecem na pelet, węgiel czy drewno nie będzie droższa niż pompa ciepła. 15-20 tysięcy maks.

    • @paweladamczyk1026
      @paweladamczyk1026 Год назад

      Sąsiad wybudował dom w tym roku. Sam komin z kamionki około 7000, plus robota, obróbki blacharskie. Nic za darmo nie ma. Piec na ekogroszek prawie 10000. Nikt nie uwzględnia tego, że jak masz taki pięć, to po maksymalnie 10 latach nadaje się na złom.

    •  Год назад

      Pompę też musisz serwisować i to co roku, do tego jak coś się w niej popsuje to pozostaje tylko serwis. Kominy systemowe kupisz już za 1500zl, np. Schneidera. Nie ma idealnego rozwiązania, ale w czasach w których przyszło nam żyć, nie tylko ze względu na konflikty, ale również z powodu dur ego antypolskiego rządu, uzależnianie się od energii elektrycznej to proszenie się o kłopoty.

    • @paweladamczyk1026
      @paweladamczyk1026 Год назад

      Tak, to prawda. W dzisiejszych czasach, trzeba wszystko serwisować. Przy kotle komin też trzeba sprawdzać i nieszczelności.

  • @elamosek1823
    @elamosek1823 2 года назад +1

    Dobrze ze tak pozytywnie myślisz, ale agregat się przyda

  • @zib3lTV
    @zib3lTV 2 года назад +1

    Ja w Pomorskiem zbijam temperaturę w domu już 3 dni rekuperatorem i nadal mam 23.5 stopnia. A Ty dzidek już grzejesz? Zaraz założę zimowy wymiennik i chyba długo nie będę grzał.

  • @Gronostajl20
    @Gronostajl20 2 года назад

    Zamiast węgla i pelletu palić owsem - znacznie taniej. Urośnie na każdej ziemi praktycznie bez nawozu.

  • @80daro
    @80daro 2 года назад +1

    Pozdrawiam mam pompę i jest gitara w razie wyłączenia prądu agregat i klimatyzator ..

  • @Adrzi96
    @Adrzi96 Год назад

    Nie no zajebista sprawa tylko jaki koszt pompy i paneli? 80tys ? 100tys ? To dla młodych osób nie jest tanie bo muszę się zakredytowac czyli realny koszt to ok 150-200tys dla pompy ciepła i paneli.
    Gdzie instalacja gazowa na kredyt będzie kosztować ok 50tys.
    Gdzie ja przy piecu gazowym mam rachunek zima 650zl miesięcznie a latem 200zl miesięcznie , cała instalacja gazowa kosztowała ok 22tys. z piecem, zasobnikiem i podłączeniem do skrzynki.
    Dom z poddaszem 150m²

  • @zbigniewmali3611
    @zbigniewmali3611 2 года назад

    Pompa ciepla to wygoda tak jak bufor czy nawet piec na gaz bezobslugowe a koszty to inna sprawa. Ps drewno kominkowe z 300 zl poszlo na 900 zl za 1 metr. Sezonu jeszcze nie rozpocząłem no w centrum jednak cieplej moze w pazdzierniku jak beda takie temperatury. W domu temperatura od 22 do 25 stopni zalezy góra czy dół. Ja mam grunt i nie żałuję nie rozpatrywalem nigdy czy ta lepsza ta gorsza taki był plan i juz. Klimatyzatory tez maja funkcje pompy ciepla ciekawe jaka maja sprawność.

  • @robo13vw
    @robo13vw 2 года назад +2

    stopień zasilania. nie każdy wie jak to działa. dlatego kupuja agregaty.

  • @stepniu123
    @stepniu123 2 года назад +1

    gaz nie jest zamrożony. Pismo od PGNiG ostatnie z podwyżką o 83% na surowcu. Zabrze. Grubo.

  • @rafalrafalski7617
    @rafalrafalski7617 Год назад

    Hmmmmm, to u mnie tragedia 😞 bardzo żałuję, ze zamienilem kocioł gazowy na PC. Panasonic T-CAP 9kW, to straszny badziew (mam nadzieje, ze inne sa znacznie lepsze) W listopadzie zużycie w/g PC 697 kWh (realne 18% wiecej). Dom 200 m2 temperatura 21,5-22,0 kaloryfery niskotemp. Ta pompka potrafi sie odszraniac co 1,5 godziny przez 12-15 minut. Produkuje z COP ok 3,0 w/g PC (realne niższe). Przy odszranianiu pobiera ciepło z COP 10-16. Ona tak naprawde produkuje tylk ona swoje odszranianie. (dodam, ze pobór ciepła do odszraniania jest zaliczany do produkcji). Mam licznik ciepła na instalacji i niestety produkcja rzeczywista jest o 24.6% niższa od tej z PC, jedno wielkie oszustwo. Nikomu nie polecam PC, kondensacyjny gazowy kocioł jest najlepszy. Pozdrawiam

  • @jaszczomp1047
    @jaszczomp1047 2 года назад +8

    Pieniedzy bylo za duzo, to ludzie kupowali pompy, nie ma to zadnej logiki, jest to 100% uzaleznienie sie od zachodnich firm, nikt rozwazny tak nie postepuje, ale jak sie mysli tylko o zarciu-konsumowaniu to sie logicznie nie mysli. Dzidek napieprzasz, na tych co maja ekogroszek, moze juz w grudniu/styczniu bedziesz plakal ze wpieprzyles sie w pompe

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад +2

      Jasz-czomp ludzie którzy opalają weglem w moim regionie płaczą już od kilku miesięcy, ot takie zycie.

    • @paulinapolka
      @paulinapolka 2 года назад

      W dzisiejszych czasach nic nie jest pewne ...

    • @jaszczomp1047
      @jaszczomp1047 2 года назад

      @@Dzidek1 jakby nie słuchali Morawieckiego, który mówił, że jest w CH węgla, tak samo jak jest 110% zapełnienia magazynów gazu to by nie płakali, ja Ci mówie, ze jeszcze może i w tym roku się zastanowisz nad pompą ciepła ... ale dobrze, że masz kominek

    • @grzegorzkasperek4680
      @grzegorzkasperek4680 2 года назад +1

      Zobaczymy jak panele będą produkować energię elektryczną w zimie dla pompy jak będą blackouty :D ja do pieca gazowego mam UPSa z baterią na 36 godzin pracy (wymagany pełny sinus dla pompy co) w razie braku gazu dwie butle propanu na miesiąc ogrzewania w garażu (mój piec obsługuje metan, propan i propan/butan).

    • @HePP69
      @HePP69 2 года назад +1

      Dokładnie, myślałem że Pan Dzidek jest ogarnięty A tu okazuje się że nie wie co to pompa ciepła, wystarczy mu jedna dobra zima i pójdzie z torbami

  • @jonybravo1752
    @jonybravo1752 2 года назад +6

    Pompa ciepła ze względu na koszt poczàtkowy i uzależnienie od pràdu jest najdroższym źródłem ciepła. W tej chwili najtaniej jest:
    1. Piec na drewno z buforem.
    2. Gaz.
    3. Grzanie buforu ciepła pràdem z drugiej taryfy.
    Kupujàc pompe zadłużasz się na 20 lat, inwestjàc w tańsze źródła nie pozbawiasz się możliwości kupienia przyszłych źródeł ciepła które sà w fazie badań i będà dostępne za dwa lub trzy lata a sà takie.
    Jeżeli nie macię kasy nie wchodźcie w pomy ciepła bo to zarżnięcie się na dziesięciolecia a niwe już idzie.

    • @jonybravo1752
      @jonybravo1752 2 года назад +1

      I dodam jeszcze że pràd dla firm już kosztuje 2,2 zł za kilowatogodzine i cena jest zapewniona tylko przez dwa miesiàce.

    • @duperszfel
      @duperszfel 2 года назад

      @@jonybravo1752 czyli 3 razy wiecej jak dla gospodarstw domowych, a gaz w tej chwili dla firm jest drozszy o 4 razy od gospodarstw domowych. Jak gaz i prad przestanie byc regulowany przez URE to i tak PC będzie taniej, a dodatkowo prąd mozna sobie wyprodukowac samemu a gazu niestety nie.

    • @jonybravo1752
      @jonybravo1752 2 года назад

      Tak ale dodaj sobie jeszcze koszt poczàtkowy instalacji. Nie mam na myśli osób bogatych bo ci to mogà mieć pompe w każdym pokoju, piszę o ludziach którzy namawiani sà na pompy na kredyt. Poczekać jeszcze kilka lat i wtedy można podjàć decyzje. Nagabywanie osoby niezamożnej na pompe to zwykła skurw***stwo.

    • @tomal28
      @tomal28 2 года назад

      Pompa ciepła to aktualnie najlepsze źródło ogrzewania. Jeśli dajesz tutaj gaz przy aktualnych warunkach geopolitycznych to jesteś co najmniej ignorantem.

    • @tomal28
      @tomal28 2 года назад

      @@jonybravo1752 Co do ceny to zależy jak sobie umowe ogarniesz, i po co te kłamstwa?

  • @tomasz639
    @tomasz639 2 года назад +1

    Nie wiem jak tam u ciebie ale u mnie w górach to praktycznie zawsze na - i normalnie pompy powietrzne nie wydalają. Ludzie fotowoltaiki pozakładali bo prąd żarło jak młockarnia:)))) a gruntowa to klepie na pół gwizdka

    • @tomal28
      @tomal28 2 года назад

      A jakoś w norwegii i szwecji wyrabiają :) trzeba jeszcze dobrze dobrać pompe ciepła - to podstawa ;)

  • @arturpaxyen1004
    @arturpaxyen1004 2 года назад

    Dobrze się mówi jak ma się kasę to można się mądrować........

  • @bartlomiejbugalski7433
    @bartlomiejbugalski7433 2 года назад +1

    dziwne 2500 zł z panelami i pompa ciepla ... ja nie mam paneli nie mam pompy ciepla i ogrzewanie domu jednorodzinnego 95 m2 powierzchnia użytkowa w czasach przed pandemia płaciłem grzejąc od października co dwa miesiace rachunek 300- 500 zł brutto w zależnosci jaka była zima. grzałem do maja. Rachunek liczony z woda. W zeszłą zimę płaciłem miedzy 450- 980 zł brutto z tego te najwyższe kwoty były tylko raz. Za prąd tez miedzy 120-150 zł brutto. Mam temperture ustwioną 23 stopnie w domu. hmmm wydaje mi sie ze przy takich kosztach montażu to minium przez 5 lat nie powienien Pan nawet patrzec na rachunki ...

  • @lukasz9720
    @lukasz9720 Год назад

    👌

  • @jankesss123499
    @jankesss123499 2 года назад +3

    Witam moim zdaniem pompy ciepła nie sa najlepszym rozwiązaniem. Prosze zapoznać się z tym produktem Viessmann Vitovalor 300P Kocioł gazowy który produkuje elektryczność no i oczywiście ogrzewa też dom. Kosztuje dość sporo ale całość zwraca się po kilku latach. W Japonii wymieniają pompy na właśnie takie rozwiązanie i nie potrzebne są okropnie wyglądające panele na dachu. Pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę.

  • @davidgoliat4180
    @davidgoliat4180 2 года назад +1

    I jak tam tysie...doplaty do wegla? 3-6-9 czy moze 12 tysi na jeden dom?

  • @marekponikowski7551
    @marekponikowski7551 2 года назад +2

    Witam... No balustrada jest ładna a czy brakujące dwie deski w podłodze na tarasie udało się w końcu dokupić?😀 Gdybym się budował poszedł bym w tym samym kierunku co Pan Panie Dzidek 😀. Kominek to nasze wspólne z żoną marzenie oczywiście z płaszczem itp. itd.
    Pozdrawiam serdecznie 💪👍👌👏

  • @bogusawwojtas6960
    @bogusawwojtas6960 2 года назад +7

    Prawie nigdy nie warto montować nic modnego (= drogiego) w szczycie sezonu bez sprawdzenia alternatyw. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma nadmiaru prądu (czyli dużej instalacji PV). No chyba że ktoś jest sam monterem albo ma dostęp do tańszych pomp (np na firme ;). Ale dla przecietnego człowieka należy zacząć od instalacji PV (z tym czas do stycznia) oraz solarów do wspomagania.

    • @KR-wb1tu
      @KR-wb1tu 2 года назад +3

      rozumiem, że jak montujesz kocioł na węgiel to zaczynasz od zbudowania kopalni, a jak montujesz kocioł gazowy, to wiercisz szyb, by gaz mieć swój

    • @jarekb5684
      @jarekb5684 2 года назад

      Ty się znasz na tym widzę 😩

  • @Roberto-st3ew
    @Roberto-st3ew 2 года назад

    może kilka szczegółów technicznych tej pompy : powietrzna czy wodna, jaki wymiennik pod płytą czy studnia itd.

  • @pbekisz1
    @pbekisz1 2 года назад +1

    Tak tylko że jak ktoś chłodzi pompą ciepła w lato to gruntowa bije na głowę wszystko 😄 pozdro

  • @maciejwiercinski8797
    @maciejwiercinski8797 2 года назад

    Dokładnie tak jak mówisz, to co nam mówią zawsze jest na odwrót, i nie tylko dotyczy tych z wiejskiej, ale całych mediów. Na nasze szczęście się nie sprawdza to co mówią, ale zamieszanie robią ogromne.

  •  2 года назад

    Pewnie, że zimę przetrwamy... jest oficjalne zezwolenie prezesa by palić wszystkim oprócz opon. Właściciele pieców na paliwa stałe zacierają ręce, gromadzą zapasy śmieci i zgrywają przemówienie mini prezesa na telefony by mieć to jako dowód w sądzie w razie kontroli i mandatu.

  • @krzysiekgoliczko1753
    @krzysiekgoliczko1753 2 года назад

    Pompy średnio biorą rocznie 5000kwh razy prawie 90 groszy to nie daje 2 tysiące a po nowym roku ma myć koło złoty 50 groszy

  • @bastian1809st
    @bastian1809st 2 года назад

    uruchomiłem pompę.panasonic 7kw w marcu 1 mają wyłączyłem i do dziś nie jest włączona tylko CWU sobie podgrzewam ogrzewanie uruchomie może w połowie października 20 stopni jest cały czas i wentylacja grawitacjna jeszcze muszę pozamykać te otwory aby tak to powietrze nie krążyło i gra muzyka. panele mi nie potrzebne jak mam wydać 3 tys zł na CO i CWU nawet jak będzie podwyżka to nie będzie tragedi wwNe że się nic nie robi i jest czas na co innego byle.sie nie psuło i nikt aby to nie ukradł sprężarki.

  • @mariuszkostarek6440
    @mariuszkostarek6440 2 года назад +1

    🙂🙂

  • @budlegar7627
    @budlegar7627 Год назад

    To tak jest jak się kupi zamontuje kiche i się myśli że wszystkie pompy są takie same z całym szacunkiem jakim jeździsz autem ? Niech zgadnę hyundai albo szewrolet lub coś pokrewnego

  • @darioisyn
    @darioisyn Год назад

    No tak jest z kobietami😂😂czystosc
    A pompa jaki model i kw? i voltaika jaka moc? jakie panele?
    Cos nie moge odnalesc pewnie gdzies jest na filmie🤨Pozdrawiam

  • @krzysztofjarzyna6427
    @krzysztofjarzyna6427 2 года назад

    Kiedyś nie było tych wszystkich paneli fotowoltaicznych i blackout nie groził a teraz każdy co ma panele 20% zmagazynowanego swojego prądu przez zakład musi oddać w zamian za nią i to jest jeszcze mało? To gdzie ten prąd jest?

  • @Gie-es
    @Gie-es 2 года назад +1

    Kurde lubie cie ogladac choc mam duzo lat mniej ale dobrze mowisz.!

  • @JachybaTy
    @JachybaTy 2 года назад +3

    21 stopni i już pan grzeje u nas dziś na dworze było o siódmej rano pięć stopni okna otwarte całą noc nikt nie myśli aby grzać - to tak jakby na szczyt klimatyczny wszyscy polecieli samolotami ....
    Ładny gadżet na dachu zakładając że dziesięć lat posłuży minimum to po kosztach które pan poniósł i ponosi z opłat stałych jakieś 27k a na sam prąd na gospodarstwo z PC przez te dziesięć lat wyda pan niespełna 25k ....

  • @waldemarmuzyk6242
    @waldemarmuzyk6242 2 года назад

    Witaj , masz spore zasiegi nagraj moze jakis filmik o tych słynnych 2000kwh przecież dla posiadaczy pomp to jest jakaś porażka. Przez to ze zainwestowaliśmy w pompy bedziemy wszystkim podkładać do prądu.

  • @jaceklub
    @jaceklub 2 года назад

    Też pozdrawiam

  • @siwy7551
    @siwy7551 2 года назад +1

    Ja u siebie np jak palę w piecu na koniec września to u siebie w sypialni chłodzę klimą to jest dopiero ekologia co?

  • @marcinklepacz9797
    @marcinklepacz9797 2 года назад +8

    Żaden budynek nie jest bezobsługowy...przed chwilą malował Pan drewniany płot

  • @przemekwierzba6738
    @przemekwierzba6738 2 года назад

    Polecam

  • @bosman990
    @bosman990 2 года назад +3

    ....bo taki mamy klimat....., domy buduje się w górę, aby dół ogrzewał górę, a nie jak na ,,południu,, wielkie okna i po szerokości.

  • @luki3130
    @luki3130 2 года назад +1

    Panie czy do tej pompy masz pan bufor ?

  • @MrRobson0210
    @MrRobson0210 2 года назад +3

    Dzidek jakbys miał płacić 2.500 na rok w życiu byś fotowoltaiki nie zakładał bo to się mijało by z celem .

    • @marcinNastek
      @marcinNastek 2 года назад

      masz rację jak by miał... ale bedzie dużo drożej za prąd więc i PV pewno bedzie droższa więc brawo dla niego!

  • @michasot49
    @michasot49 2 года назад

    A może zrobił by Pan odcinek o pompie sąsiada, jak dobrze pamiętam Daikin 14kW, koszty itd

  • @mariuszmierzwa8174
    @mariuszmierzwa8174 2 года назад

    I mamy to zrobieni w olej opałowy, zrobieni w gaz, i teraz pompy. Z Pv to jeszcze ok. ale bez to będzie dramat. Ludzie bufory ciepła pozakładali a teraz od stycznia katastrofa.

  • @morales2266
    @morales2266 Год назад

    Mam pytanie. Ariston nimbus 110. Zadana temp 22 stopnie pompa osiągnęła 22.1 czy ona powinna się wyłączyć czy nabije z zapadem temp. Jak to jest

  • @Marek-sd5qq
    @Marek-sd5qq 2 года назад

    Super wykonana balustrada..:) czym zostala zaimpregnowana jesli mozna wiedziec...?Pozdrawiam

  • @nameless4040404
    @nameless4040404 2 года назад

    Mam pytanie, jak z hałasem? Czy pompa ciepła, tak powietrzna, nie gruntowa, hałasuje? Mam kotłownię obok kuchni i pod garderobą połączoną z sypialnią. Chciałbym spać w miasta komfortowo, bez zatyczek do uszu, no i ciągu dnia nie czuć się jak w metrze 😉 Dom jest z cegły dziurawki. Piec czasem słyszę jak podaje w węgiel i kruszy go w ślimaku.

  • @jkorpol4202
    @jkorpol4202 2 года назад

    Pewnie pytanie już dawno się przewinęło wrzuć kolego kontakt mailowy lub w jakiejś aplikacji

  • @jagodakolsko4758
    @jagodakolsko4758 2 года назад +1

    Teraz jak nam walną 2000kw na rok to będziemy płacić i płakać

  • @dodekgniewny4687
    @dodekgniewny4687 2 года назад

    Ja płacę za gaz miesięcznie 400 zł robię saldo 4800 od zeszłego roku bo nie lubię rachunków po 900 zł w niektórych miesiącach

  • @KRLKRLKRL
    @KRLKRLKRL Год назад

    Pomysł ogólnie ciekawy jednak zupełna porażka na obecne czasy ze względu na koszty i uzależnienie od jednego medium

  • @andrzejffarg8043
    @andrzejffarg8043 Год назад +1

    tak bardzo zawsze nazekasz na tych teraz.ze az sie nie chce tego sluchac.zapytam tylko o jedno czemu pracujesz na obczyznie?czyzby rzady terazniejszych ciebie z ojczyzny pogonily?ja tez mam swoje lata.i wiem ze tacy jak ty i ja,zostali pogonieni z polski juz za rzadow milera.wiedz lepiej w polityke sie nie baw,bo zbyt bardzo cenie sobie rodakow ktorzy wnosza cos dla naszej ojczyzny.ale polityka sie nie bawia.

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  Год назад

      Każdy wybiera sobie przyjaciół i znajomych, nie ważne czy jesteś za granica czy w kraju, czy nagrywasz na YT, czy tylko ogladasz, tak samo każdy ma prawo głosowac na kogo chce i o tym mówić, takie życie poprostu, Ja nikomu nie zabraniam głosować na PIS, na PO czy inne szambo, jak mi się cos lub ktos nie podoba to poprostu o tym mówię. Pozdrawiam.

  • @tomaszziokowski7616
    @tomaszziokowski7616 2 года назад

    Przedwczoraj odpaliłem Aristona 7kW - to chyba to samo co u ciebie. Na razie wygrzewanie wylewek. Mam nadzieję że od października zamieszkamy. Zobaczymy jak wyjdzie pierwszy sezon.

    • @rc711sanyo3
      @rc711sanyo3 2 года назад

      W pierwszym sezonie gdy budynek dojrzewa, zużycie może być naprawdę załamujące. Ale w następnym jest lepiej

  • @andrzejzaradny9124
    @andrzejzaradny9124 2 года назад

    wszystko fajnie tylko gdzie cena zakupu pompy ciepła .4-5 tysiące +koszty zakupu pompy

  • @mrjinks3520
    @mrjinks3520 2 года назад +1

    na korzyść gruntowej jest pasywne chłodzenie czyli chłodzimy samą pompką obiegową bez użycia sprężarki

    • @Dzidek1
      @Dzidek1  2 года назад +1

      Dokładnie nie znam tematu, ale jak bez spreżarki to rozumiem że temperatura idzie taka jak w źródle, około 4-8 stopni, nie wiem też jak wtedy chłodna jest posadzka.. Pozdrawiam.

    • @mrjinks3520
      @mrjinks3520 2 года назад +2

      @@Dzidek1 Chłodzenie posadzką to raczej średnio, najlepiej strop aktywny ewentualnie chłodzenie rekuperacją

    • @tomasz639
      @tomasz639 2 года назад +1

      Mało efektywne? mnie chłodzi dół i góra i mam całe lato 21,5

    • @chwilamoment3537
      @chwilamoment3537 2 года назад +1

      Tak to działa. Najlepiej wychodzi jak masz ogrzewanie ścienne. Poza tym to nie jest tylko chłodzenie, w ten sposób gromadzimy w gruncie ciepło na zimę. Grunt ma +17 twój dom +24 więc system próbuje wyrównać temperaturę i w efekcie grunt będzie miał +18 a twój dom +21. Ostatecznie w stanie równowagi będzie wszędzie 20st, ale do tego nie dojdzie.

    • @czapaa16
      @czapaa16 Год назад

      Przetestowane.
      U nas pompa gruntowa z chłodzeniem pasywnym podłogówką+rekuperacja z coolerem czyli chłodnicą podłączoną pod dolne źródło. Latem efekt robi robotę! Nie wysusza powietrza tak jak klima, a w domu odczuwalny chłód ok. 21 stopni, gdy na dworze mamy ponad 30. Drugi raz zrobilibyśmy dokładnie ten sam system😉
      Dom w sumie 230m2 łącznie z garażem w bryle 26m2. Pompa 9kw.
      Na sezon ogrzewanie 2500kw z ciepłą wodą + 500kw rekuperacja.
      Przy budowie starałem się zrobić zdrowy termos dla naszej rodziny. Myślę, że się udało.
      Pozdrawiam👍

  • @wodi4369
    @wodi4369 Год назад

    Jaką pompę polecacie parter 84metry użytkowe,dobra izolacja, płaski dach (pewnie fotowoltaika dojdzie)

  • @morales2266
    @morales2266 Год назад

    Witam czy można prosić Pana o kontakt telefoniczny. Mam kilka pytań o Aristona którego założyłem w tym roku.

  • @grzegorzzajac6877
    @grzegorzzajac6877 2 года назад

    Jest temat na film nic nowego nie wnosi ale jest odcinek

  • @zbigniewwooski9489
    @zbigniewwooski9489 2 года назад +1

    Dziadek gaz podwyżka średnio 84%

  • @MarioCKR
    @MarioCKR 2 года назад

    Moja pompa czeka na montaż, ale po dzisiejszym limicie 2000kwh/rok a potem ceny bez limitu, chyba jeszcze poczeka....

  • @dawidkra1689
    @dawidkra1689 2 года назад +2

    Pompa ciepla i fotowoltaika - czyli jak wydac 100 000zl zeby oszczedzac 3 000zl rocznie.

  • @HePP69
    @HePP69 2 года назад +10

    Co ? Poleca Pan pompę ciepła xD
    Bardzo proszę nie brnąć w to na kanale który polubiłem :) doradzanie czegoś gdy w przypadku pojawienia się zimy takiej naprawdę A możliwe że powrócą i gdy będzie np jeden cały miesiąc od minus 5 do 20 to gwarantuje Panu że będzie Pan koczowac przy ognisku w lesie :) będzie o wiele cieplej

    • @pawe7937
      @pawe7937 2 года назад

      Ziomuś jak będzie -25 wpadnij do mnie. Będziesz mógł się rozebrać a nawet zaproszę cię do jacuzzi grzanego tą sama pompą 😅

    • @rst0078
      @rst0078 2 года назад +2

      Może powrócą a może nie. Od kilku lat klimat się zauważalnie ociepla i nic nie wskazuje na to że ma się to zmienić i nie bierzesz pod uwagę jeszcze jednej rzeczy: jeżeli przyjdą czasy że będą srogie zimy to czym byś nie ogrzewał domu to i tak zapłacisz duuuuużo więcej za ogrzewanie. Ja mam identyczną pompę co Dzidek, dom 120 m2 i w zeszłym sezonie (od maja 2021 do maja 2022) pompa zużyła energii za jakieś 1900 zł włącznie z grzaniem CWU. Powodzenia w ogrzaniu domu ekogroszkiem/pelletem - teraz to nawet na 1 tonę by nie starczyło.

    • @HePP69
      @HePP69 2 года назад +5

      @@rst0078 zgadza się zapłacę też więcej ale przy naprawdę mocnej zimie ja zapłace pare stowek więcej A Pan pójdzie z torbami lub będzie Pan po prostu marzył. I choćby nie wiem jaką Pan miał pooompe, przy aktualnych zimach o ile można to nazwać jest Pan oczywiście w 10x lepszej sytuacji ale ile to potrwa nikt nie wie

    • @a2589364
      @a2589364 2 года назад +3

      @@rst0078 gorące lato to mrożna zima,ta będzie bardzo zimna

    • @rst0078
      @rst0078 2 года назад +4

      @@HePP69 ale o czym Ty w ogóle mówisz? Ty zapłacisz parę stówek więcej (no ciekawe) a ktoś mający pompę miałby iść z torbami? Ty chyba nie do końca rozumiesz jak działa pompa ciepła więc może Ci wyjaśnię. Pompa ciepła (a konkretniej sprężarka) pobiera energię elektryczną np. 1 kWh i zmienia energię elektryczną na cieplną (spręża gaz). Masz współczynnik (S)COP który najczęściej wynosi około 4 czyli z 1 kWh energii elektrycznej wychodzą 4 kW energii cieplnej. Twój kocioł na ekogroszek ma sprawność około 90% (dobrej klasy) a pompa ciepła ma 350-400% sprawności więc co Ty w ogóle porównujesz? Poprzednia zima była dość ostra, były mrozy na -20 st. i nadal od maja 2021 roku do maja 2022 zużyłem energii (mam podlicznik na pompę) za 1900 zł. Na tamte czasu kupiłbym za taką kwotę 2 tony węgla które by pewnie nie wystarczyły żeby ogrzać dom i CWU. Teraz węgiel masz za 3000 zł i za te moje 1900 zł zużytego prądu nie kupisz nawet 700 kg węgla więc z czym do ludzi? Nawet jakbym w sezonie maj 2022 -> maj 2023 zapłacił 3000 zł za energię to nadal to będzie 1 tona węgla.
      Przy mrozach -20 st. moja pompa ani razu nie dogrzewała się grzałkami i maksymalnie rachunki za miesiąc były po 500 zł za cały prąd czyli użytkowy + grzanie pompą. To naprawdę nie jest tragedia a najwięcej o pompach krzyczą ci co ich nie mają i tylko słyszeli od ciotka brata siostry koleżanki że ktoś miał pompę (źle dobraną, starego typu itd.) i zapłacili 10 tys. zł za ogrzewanie.

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 года назад

    Dzień dobry

  • @katarzynakaptur899
    @katarzynakaptur899 2 года назад

    👍👍👍👍👍👍

  • @carlospw1977
    @carlospw1977 2 года назад

    Mieszkanie..jest w bloku..Pan mieszka w domu:)

  • @adamkalinowski3062
    @adamkalinowski3062 2 года назад

    A co to jest takie okrągłe z kominkiem za Panem Dzidkiem?

  • @rc711sanyo3
    @rc711sanyo3 2 года назад

    Zakłady Azotowe Puławy w związku z drastyczną podwyżką cen surowca (zużywali prawie 10% krajowego zużycia gazu) wstrzymały produkcję wielu produktów. Jak ktoś myśli, że sprawa go nie dotyczy to warto przypomnieć, że z gazu produkowane są nawozy sztuczne używane przez rolników, więc ceny żywności w przyszłym roku z pewnością będą wyższe. Ktoś powiedział, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć. Nasz problem polega na tym, że zgubiliśmy z psychopatycznymi zakłamanymi głupcami 🤐

    • @slowdiesel1044
      @slowdiesel1044 2 года назад

      To jest wszystko sterowane i zamierzone. Głupcami są ci, którzy myślą, że ci drudzy są głupcami. Ludzi jest za dużo i muszą walczyć wszystkimi sposobami z tym problemem.