No nie strzymałem, muszę coś dodać :) Trójmiasto było pomysłem podobno samego Hitlera, Gleiwitz, Beuthen i Hindenburg - miały tworzyć tę strukturę z oficjalną nazwą - Hindenburg. Hindenburg miał być połączony z Berlinem autostradą A4, przechodzącą przez Górę Św. Anny, gdzie zbudowano amfiteatr - miejsce propagandowych zlotów, nocnych marszów z pochodniami z pobliskich Zdzieszowic. Ten z ekonomicznego punktu widzenia bezsensowny przebieg autostrady zrealizowano całkiem niedawno, w 2003 roku (na zasadzie "panie, Hitler wiedział jak budować"), niszcząc tereny cennych rezerwatów przyrody. Rynek faktycznie został przebudowany po wojnie, warto wspomnieć o autorze projektu - był nim prof. Franciszek Maurer, pochodzący ze Lwowa (urodził się w Łącku, ale kształcił we Lwowie). Przedwojenne kamieniczki wyglądały dość kiepsko na tle reszty miasta. Ogólnie - Gliwice przed wojną miały bardzo ładne dzielnice, nie łączące się ze sobą, dużo między nimi pustych przestrzeni, zaledwie kilka spójnych obszarów, pomiędzy nimi nieco zieleni ale też dużo miejsc niezagospodarowanych. Jak na Niemcy - było to miasto peryferyjne, a lata świetności to wiek XIX i będę się przy tym upierał - lata obecne. Troszkę jest przesady w stwierdzeniu, że Kanał Gliwicki zaczyna się prawie w centrum, owszem, prawie przez centrum przebiegał Kanał Kłodnicki, poprzednik gliwickiego. Mury obronne najlepiej się zachowały na podwórkach kilku domów na ulicy Dolnych i Górnych Wałów. No jestem straszna mendoza, czepię się jeszcze kierunku do Raciborza (6:18), jest na odwrót, pokazujesz kierunek mniej więcej na Tarnowskie Góry (warto odwiedzić) a Racibórz jest dokładnie w drugą stronę.
Nie krępuj się, że nie "strzymałeś" :) Dzięki za komentarz. O tym kto miał być pomysłodawcą słyszę pierwszy raz.... Biorąc pod uwagę dzisiejsze centrum miasta, a za takie rozumiem obszar od dworca PKP, to Kanał Kłodnicki przebiegał nie prawie w centrum tylko W centrum. Faktycznie Kanał Gliwicki jest dalej, ale nadal: nie daleko mu do obecnego centrum. Co do bramy to nie ukrywam, że zostałem jak większość, pod mocą mitycznej i bardzo uproszczonej narracji turystycznej.
@@kamilzeslaska Fajny gość jesteś, nie obrażasz się na taki ładunek sprostowań, wyjaśnień. Ale ja się tu urodziłem, wzdłuż koryta Kanału Kłodnickiego (pomiędzy starą palmiarnią a ulicą Dubois) chodziłem jako bajtel. Patrzyłem jak prowadzono wykopy, w których znaleziono resztki Bramy Czarnej - Raciborskiej, przechodziłem z kumplami w kanale pod ziemią od operetki do kościoła Św.Piotra i Pawła, łaziliśmy po bunkrach. Wdrapywałem się na mury Teatru Wiktoria żeby przez okno na około I piętrze wejść do środka, taki urbex w latach '70 :) Jeszcze wracając do Kanału Kłodnickiego - już całkiem niedawno z innymi widzami oglądałem resztki drewnianej śluzy odsłoniętej przy budowie trasy DTŚ. Żałuję tylko, że się nie urodziłem jeszcze wcześniej, żeby w latach odwilży, koniec '50 - '60 łazić na przedstawienia teatrów studenckich, spotkać Wojciecha Pszoniaka, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Barańskiego. Pozdrawiam, rób dalej swoje - gratuluję!
@@marekrawluk właśnie po to się robi taki kanał - żeby dowiedzieć się jeszcze więcej i poczytać ciekawych wspomnień. Broń Boże obrażać :) dziękuje bardzo za uwagę i obecność. Zapraszam na inne filmy a już wiosna bedzie więcej okologliwickich treści 🤘🏻🔥
Gdy chodziłam do Szkoły Podstawowej, to po zwiedzaniu miasta zauważyliśmy, że w materiałach czasem jest mowa o posągu Neptuna a czasami Posejdona. Napisaliśmy zatem do jakichś mądrych osób i nam wyjaśniono. Otóż Neptuna (rzymski bóg mórz) wyobrażano zawsze jako młodzieńca, a Posejdona (greckiego) jaka starca z brodą. Neptun na ogół stał, Posejdon raczej siedział. Zatem na gliwickim Rynku mamy fontannę z rzeźbą POSEJDONA. Błąd jest powszechny, mało kto ma wiedzę ikonograficzną, zatem nie krytykuję jakoś twórcy filmu, a dzielę się swoją wiedzą. Pozdrawiam serdecznie
nie arystokraci, tylko mieszcznswto! a w Niemczech to potezna klasa spoleczna i bardzo bogata. fakt, ze w Gliwicach byli lwowiacy, na Politechnika Gliwickiej wykladali profesorowie z Lwowa, tak samo w szkolach bylo sporo nauczycieli z kresow. ,
Cześć, 6:19 Racibórz jest dokładnie w przeciwną stronę niż pokazujesz, tą bramą prawdopodobnie się wjeżdżało do miasta (sprawdź na mapie :)) ps. fajny kanał i pozdro 4All
Cześć mam pytanie, wiadomy jest powód tego dlaczego brama Raciborska znajduje się tak nisko ? Kościół Wszystkich Świętych czy średniowieczne mury znajdują się nad bramą. Z góry dzięki za odpowiedz:)
To co widac to nie rekonstrukcja bramy tylko mostu nad fosa czyli to co pod brama się znajdowało Ta dziura w ziemi to fragment fosy A ten niby ratusz z diabełkami to dawny reprezentacyjny luksusowy hotel który zmienił funkcję po wojnie Pokazuje on jak pi 1989r rozrosła się urzędnicza machina Jeszcze po 1989r w dwóch bocznych skrzydłach byly biura przedsiębiorstw a na parterze kino Rak samorządowy pożera Polskę i Polaków A tak na marginesie obrazem gliwic jest wlasnie kościół przy fosie mury obronne muzeum w zamku piastowskim i willa caro ktora obrazuje We wnętrzach zycie bogatych ludzi w okresie orzedwojennym Przed wizytą w danym miescie wypadało trochę przeczytać w przewidnikach
6:18 Nie nie nie, ta odbudowana brama nie ma większego sensu - stoi w poprzek fosy. Prawdziwa brama była w ciągu murów miasta, a nie w poprzek do nich i w dodatku zanurzona w fosie.
@@kamilzeslaska podobno w Niemczech się ta spolecznosc odnalazła ma kontakt i czasem nawet odwiedzaja Bojkow. Takie pokazanie perełek np architektonicznych, które przetrwaly... ah mogłoby być ciekawie 🥰
Filmy o miastach bardzo ladnie zrobione ale nie potrafie ich moim niemieckim znajomym pokazac bo brak napisow w jezyku niemieckim. Zrobic napisy i wszystko gra. Widze to tak🤝👍👋
No nie strzymałem, muszę coś dodać :) Trójmiasto było pomysłem podobno samego Hitlera, Gleiwitz, Beuthen i Hindenburg - miały tworzyć tę strukturę z oficjalną nazwą - Hindenburg.
Hindenburg miał być połączony z Berlinem autostradą A4, przechodzącą przez Górę Św. Anny, gdzie zbudowano amfiteatr - miejsce propagandowych zlotów, nocnych marszów z pochodniami z pobliskich Zdzieszowic. Ten z ekonomicznego punktu widzenia bezsensowny przebieg autostrady zrealizowano całkiem niedawno, w 2003 roku (na zasadzie "panie, Hitler wiedział jak budować"), niszcząc tereny cennych rezerwatów przyrody.
Rynek faktycznie został przebudowany po wojnie, warto wspomnieć o autorze projektu - był nim prof. Franciszek Maurer, pochodzący ze Lwowa (urodził się w Łącku, ale kształcił we Lwowie).
Przedwojenne kamieniczki wyglądały dość kiepsko na tle reszty miasta. Ogólnie - Gliwice przed wojną miały bardzo ładne dzielnice, nie łączące się ze sobą, dużo między nimi pustych przestrzeni, zaledwie kilka spójnych obszarów, pomiędzy nimi nieco zieleni ale też dużo miejsc niezagospodarowanych. Jak na Niemcy - było to miasto peryferyjne, a lata świetności to wiek XIX i będę się przy tym upierał - lata obecne.
Troszkę jest przesady w stwierdzeniu, że Kanał Gliwicki zaczyna się prawie w centrum, owszem, prawie przez centrum przebiegał Kanał Kłodnicki, poprzednik gliwickiego.
Mury obronne najlepiej się zachowały na podwórkach kilku domów na ulicy Dolnych i Górnych Wałów.
No jestem straszna mendoza, czepię się jeszcze kierunku do Raciborza (6:18), jest na odwrót, pokazujesz kierunek mniej więcej na Tarnowskie Góry (warto odwiedzić) a Racibórz jest dokładnie w drugą stronę.
Nie krępuj się, że nie "strzymałeś" :) Dzięki za komentarz. O tym kto miał być pomysłodawcą słyszę pierwszy raz....
Biorąc pod uwagę dzisiejsze centrum miasta, a za takie rozumiem obszar od dworca PKP, to Kanał Kłodnicki przebiegał nie prawie w centrum tylko W centrum. Faktycznie Kanał Gliwicki jest dalej, ale nadal: nie daleko mu do obecnego centrum.
Co do bramy to nie ukrywam, że zostałem jak większość, pod mocą mitycznej i bardzo uproszczonej narracji turystycznej.
@@kamilzeslaska Fajny gość jesteś, nie obrażasz się na taki ładunek sprostowań, wyjaśnień. Ale ja się tu urodziłem, wzdłuż koryta Kanału Kłodnickiego (pomiędzy starą palmiarnią a ulicą Dubois) chodziłem jako bajtel. Patrzyłem jak prowadzono wykopy, w których znaleziono resztki Bramy Czarnej - Raciborskiej, przechodziłem z kumplami w kanale pod ziemią od operetki do kościoła Św.Piotra i Pawła, łaziliśmy po bunkrach. Wdrapywałem się na mury Teatru Wiktoria żeby przez okno na około I piętrze wejść do środka, taki urbex w latach '70 :)
Jeszcze wracając do Kanału Kłodnickiego - już całkiem niedawno z innymi widzami oglądałem resztki drewnianej śluzy odsłoniętej przy budowie trasy DTŚ.
Żałuję tylko, że się nie urodziłem jeszcze wcześniej, żeby w latach odwilży, koniec '50 - '60 łazić na przedstawienia teatrów studenckich, spotkać Wojciecha Pszoniaka, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Barańskiego. Pozdrawiam, rób dalej swoje - gratuluję!
@@marekrawluk właśnie po to się robi taki kanał - żeby dowiedzieć się jeszcze więcej i poczytać ciekawych wspomnień. Broń Boże obrażać :) dziękuje bardzo za uwagę i obecność. Zapraszam na inne filmy a już wiosna bedzie więcej okologliwickich treści 🤘🏻🔥
Fajny film promujący moje miasto. Brawo Ty 👍
Świetne programy prowadzisz👏👏👏aż miło patrzeć, że wśród młodzieży są tacy ludzie 👍👍👍. Szkoda tylko, że takie krótkie te filmiki
Świetny materiał, proszę o więcej. Jedna uwaga: podcień, podcienie. :-)
Gliwice sa faktycznie piekne. A przy okazji kanalu gliwickiego warto wspomniec o rejsach statkiem po nim:)
Rafal Wilk pomyśle o takim odcinku, dzięki!
Ciekawy odcinek. 😊lubię takie smaczki. .Dzięki.
Gliwice są super, dlatego znajdą się w naszym kolejnym albumie SILESIA ON AIR :) Pozdrawiamy!
Lubię twoje filmy. Opowiadasz o miejscach które znam, ale nie wszystko o nich wiem.
Miło mi to czytać!
Z tym pomnikiem to było tak, że Gleiwitz, Hindenburg OS i Beuthen to były miasta graniczne w międzywojniu. Stąd koncepcja, by je połączyć.
Świetny odcinek! :)
Adrian Kowalczyk dziękuje!
Gdy chodziłam do Szkoły Podstawowej, to po zwiedzaniu miasta zauważyliśmy, że w materiałach czasem jest mowa o posągu Neptuna a czasami Posejdona. Napisaliśmy zatem do jakichś mądrych osób i nam wyjaśniono. Otóż Neptuna (rzymski bóg mórz) wyobrażano zawsze jako młodzieńca, a Posejdona (greckiego) jaka starca z brodą. Neptun na ogół stał, Posejdon raczej siedział. Zatem na gliwickim Rynku mamy fontannę z rzeźbą POSEJDONA. Błąd jest powszechny, mało kto ma wiedzę ikonograficzną, zatem nie krytykuję jakoś twórcy filmu, a dzielę się swoją wiedzą. Pozdrawiam serdecznie
nie arystokraci, tylko mieszcznswto! a w Niemczech to potezna klasa spoleczna i bardzo bogata. fakt, ze w Gliwicach byli lwowiacy, na Politechnika Gliwickiej wykladali profesorowie z Lwowa, tak samo w szkolach bylo sporo nauczycieli z kresow. ,
Te budynki przemyslowe na końcu 😍🤩 pszaja takim , oby ftos to zagospodarzyl a ńy zas ze kerys ciul klepnie ze som do wybulynio
Cześć,
6:19 Racibórz jest dokładnie w przeciwną stronę niż pokazujesz, tą bramą prawdopodobnie się wjeżdżało do miasta (sprawdź na mapie :))
ps. fajny kanał
i
pozdro 4All
super!
2:20 to nie ratusz tylko UM
Gliwice zaskoczyły mnie dosyć mocno, bo rzeczywiście są zbyt zadbane jak na GZM. :D
Gliwice sztos😎💪
Super 😀
Robisz dobrõ robotã💛💙
Zaraz czy w Gliwicach jest taki sam posąg lwa jak w Bytomiu?
Być może, bo Kalide był związany z Gliwicami, Bytomiem i Królewską Hutą. Wiedzy jednak nie mam
@@kamilzeslaska odlewano ich wiele
Cześć mam pytanie, wiadomy jest powód tego dlaczego brama Raciborska znajduje się tak nisko ? Kościół Wszystkich Świętych czy średniowieczne mury znajdują się nad bramą. Z góry dzięki za odpowiedz:)
To co widac to nie rekonstrukcja bramy tylko mostu nad fosa czyli to co pod brama się znajdowało
Ta dziura w ziemi to fragment fosy
A ten niby ratusz z diabełkami to dawny reprezentacyjny luksusowy hotel który zmienił funkcję po wojnie
Pokazuje on jak pi 1989r rozrosła się urzędnicza machina
Jeszcze po 1989r w dwóch bocznych skrzydłach byly biura przedsiębiorstw a na parterze kino
Rak samorządowy pożera Polskę i Polaków
A tak na marginesie obrazem gliwic jest wlasnie kościół przy fosie mury obronne muzeum w zamku piastowskim i willa caro ktora obrazuje
We wnętrzach zycie bogatych ludzi w okresie orzedwojennym
Przed wizytą w danym miescie wypadało trochę przeczytać w przewidnikach
6:18 Nie nie nie, ta odbudowana brama nie ma większego sensu - stoi w poprzek fosy. Prawdziwa brama była w ciągu murów miasta, a nie w poprzek do nich i w dodatku zanurzona w fosie.
Szkoda że tego filmu nie robił 30 lat wcześniej No ale rozumiem Nie było go jeszcze
👌👌👌
Słyszałeś o Bojkowie dzielnicy Gliwic? Moze potrafisz dotrzeć do ciekawszych rzeczy niz to co jest ogólnodostępne
Oczywiście - Schönwald 😊 pomyślimy czy coś się uda!
@@kamilzeslaska podobno w Niemczech się ta spolecznosc odnalazła ma kontakt i czasem nawet odwiedzaja Bojkow. Takie pokazanie perełek np architektonicznych, które przetrwaly... ah mogłoby być ciekawie 🥰
@@MsBlackEyes chętnie nawiązałbym kontakt!
Filmy o miastach bardzo ladnie zrobione ale nie potrafie ich moim niemieckim znajomym pokazac bo brak napisow w jezyku niemieckim. Zrobic napisy i wszystko gra. Widze to tak🤝👍👋
Z tymi faunami to błędna informacja z tego co wiem....
Tak, już przerabialiśmy to w komentarzach 3 lata temu. Legenda jest jednak niesamowicie mocna no i lepiej się sprzedaje niż prawda w tym przypadku 😉