Teoria Żeglowania #2: po co skręt żagla?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 окт 2024

Комментарии • 10

  • @ArthurChristopherRose
    @ArthurChristopherRose 2 года назад +1

    To przywitanie na początek jest takie energiczne, że gdy oglądam, sam odpowiadam "cześć" do ekranu. XD

  • @januszgrochola2534
    @januszgrochola2534 4 года назад +2

    Podzielam zdanie Szymona bardzo trafne i przystępne dla początkujących filmiki

  • @piotrorlowski79ify
    @piotrorlowski79ify 4 года назад +2

    Super filmy pozdrawiam

  • @MariuszTarnowski
    @MariuszTarnowski 3 года назад +2

    Bardzo fajny montaż. Pozdrawiam!

  • @szymondworski
    @szymondworski 5 лет назад +4

    Bardzo fajne filmiki! Pozdrawiam!

  • @wiech61
    @wiech61 2 года назад

    Strzałki oznaczające kierunek wielce by pomogły początkującym , dla doświadczonych materiał średni . Wiatr rzeczywisty na dużych wysokościach mocniej wieje niż przy wodzie stąd pozorny ma również większą prędkość stąd wynika potrzeba skrętu żagla by nie zakłócić szybszym opływem przez wiatr jego górnego profilu , nie zerwać strug powietrza , czym wyżej tym mniejszy kąt żagla do wiatru . Jest jeszcze przechył i przepływ strug na zawietrzną co też psuje aerodynamikę

  • @janszkop8681
    @janszkop8681 3 года назад +1

    👍

  • @ignacykruszewski3640
    @ignacykruszewski3640 3 года назад

    7:00 właśnie, czemu to nie jest najlepsza metoda? w poprzednim filmie mówiłeś, że kąt cięciwy żagla względem osi jachtu powinien być trochy większy od połowy kata pod jakim wieje wiatr ale osobiście odnoszę wrażenie, iż ta metoda jest mniej dokładna bo określić dokładnie połowę kąta i jeszcze zinterpretować ile to "trochę większy" nie jest wcale tak prosto. To jak to w końcu jest?
    Druga rzecz - 6:41 w sumie to czemu to jest niekorzystne zjawisko? Skoro jest podciśnienie to powstaje siła ciągu. Tak na chłopski rozum to powinno być chyba tak, że im większe podciśnienie tym większa siła ciągu.

    • @0YouCanCallMeAl0
      @0YouCanCallMeAl0 3 года назад +1

      Podciśnienie zasysa powietrze "od tyłu" żagla/jachtu, zmniejszając prędkość powietrza opływającego żagiel, spowalniając jacht. Podobne podciśnienie powstaje za naczepą ciężarówki, czy ogólnie każdego ostro zakończonego auta (kwadratowe kombi itp.) i zasysa spaliny i syf wzbijany z drogi przez auto - to dlatego takie pojazdy z tyłu często są uwalone i mają palcem wypisane "brudas" ;)
      Taki sam wir na skrzydle samolotu powstaje, gdy samolot leci pod zbyt dużym kątem natarcia (zbyt pionowo w górę) i strugi powietrza odklejają się od skrzydła. Wtedy samolot zaczyna spadać ;) Ideą skrzydła (żagla) jest kierowanie powietrza w innym kierunku na końcu skrzydła, niż na początku. Ta zmiana kierunku poruszania się powietrza, powoduje zmianę kierunku poruszania się skrzydła/żagla - to podstawowa zasada ich działania. Skrzydła samolotu kierują powietrze w dół za krawędzią spływu (tylną), co powoduje, że powstaje siła unosząca skrzydło. W przypadku żagla działa to tak samo, żagiel jest wypychany stosownie do jego profilu i ustawienia względem wiatru. Te zawirowania powodują, że powietrze nie jest ukierunkowane przez profil skrzydła czy żagla, mniej powietrza jest kierowane w dół, zamiast tego po prostu "odrywając" się od profilu i w ten sposób nie tworząc siły nośnej.
      Co do metody z 7:00 jest po prostu mniej dokładna, niż to co opisuje później - wstążki na obu powierzchniach żagla. Podobne wstążki używa się też do testowania profili skrzydła w locie ;) Całe skrzydło jest wtedy pokrywane takimi wstążkami. Można w ten sposób dobrze ustawić żagiel, ale za dużo takich wstążek będzie również zmniejszać jego sprawność ;)

    • @ignacykruszewski3640
      @ignacykruszewski3640 3 года назад +1

      @@0YouCanCallMeAl0 dzięki za wyjaśnienie, pomogło.