Skvělé video! Hezky to vysvětluješ. Mám jen malý tip. Já mince raději nezakopávám, protože se říká, co je v zemi, to je státu a kdyby to někdo našel bez mého vědomí (třeba moji potomci), nejspíš by to skončilo ve státní pokladně.
pekne video, avsak nakupovat pres aukro nebo od nahodnych prodejcu pres bazary nedoporucuji. Nejlepsi je nakupovat z nemecka pres velke renomovane prodejce, cena vcetne prevodu na eura a vcetne dopravy je porad nizsi (cca o 40Kc/minci), než treba zminovany vychvalovany prodejce na aukru :)
Skvělé video pro lidi co s tím chtějí začít, ale bojí se. V MSM se o stříbře skoro nic nemluví, když se člověk podívá na cenu a její vývoj, tak se jim to nezdá atraktivní a tak jim tahle nejlepší investice století uteče. Ještě by bylo fajn zmínit jak se vlastně současná "papírová cena" tvoří. Že se tvoří uměle na burze a jak pro zlato, tak hlavně pro stříbro platí - že je to jeden velký podvod a manipulace, kdy velké banky nechtějí, aby lidi kupovali opravdové peníze (zlato a stříbro jsou peníze, papírky, jedničky a nuly jsou měna). A dělají to následovně - zlata se obchoduje 100x násobek než reálně existuje, stříbra 250-860x násobek (LBMA vs COMEX) - přeprodávají (longují/shortují) se futures deriváty a tím se "ředí" cena. Desítky let (od 70tých let) to spolehlivě fungovalo v odrazovaní investorů (spekulantů/obchodníků) od větších fyzických výkupů kovů - obchodník nakoupil, fyzicky si nechal dodat a pak mu manipulovaný trh papírově "shodil" cenu a tak to obchodník v panice zase prodal a dodal na trh. Poslední 3 roky je situace jiná a i když se manipuluje silněji a silněji (není výjimkou zobchodování celé roční produkce kovu za jedno dopoledne - což je hovadina), tak si stále více obchodníků, institucí a lidí nechává kovy dodávat a neprodává je ani při pádu papírové ceny. To vytváří obrovský tlak na burzy (COMEX - NY, LBMA - Londýn), kterým tak ubývá zásoba podkladového fyzického kovu (který nějaký přeci jen potřebují - právě když někdo kov chce dodat, aby nemuseli krachnout hned) a od prvního "silversqueeze" v lednu 2021 jim ubylo desítky procent zásob a ubývá rychleji a rychleji (denně cca 400tis. uncí). Takže času není nazbyt. A nemluvě o tom že stříbro je zároveň po ropě druhá průmyslově nejvyužívanější komodita na světě (od elektroniky, přes potravinářství až k farmacii). A když si vememe, že se těží v poměru 1:8 ke zlatu, historický poměr byl 1:15 ke zlatu a nyní je ten poměr 1:80, tak je jasné proč má smysl jej mít. No a to se nebavím o tom, co nastane, až se trhy nezvratně zhroutí, ať už plánovaně dle NWO bandy kolem pana Schwaba, nebo díky NESARA-GESARA od White hats - v obou scénářích měny končí a kovy budou mít sakra hodnotu...
Ahoj díky za doplnění. Také jsem tuto myšlenku už párkrát slyšel a zní zajímavě. Líbí se me i ty čísla které píšeš. Co mi trošku přijde divné je to, že o tomto problému se veřejně mluví už několik let. Tedy kdokoliv trošku erudovany o něm už slyšel. Proč si teda tak málo lidí kupuje kovy mimo burzu? Kdyby to byla pravda, tak by podle mě bylo strašně lehké tyto banky dostat do něčeho jako je short squeeze. Třeba Soroš takhle prodělal celou Británii s Librou.
@@investicedh Tak pokud budu extra konspirační - velcí hráči co by si ten celý roční trh stříbra (nějakých 35mld usd?) mohli koupit asi mají ze stran "těch zlých" nůž na krku ať je to ani nenapadne. Nebo to (velké banky) potají dělají, ale v množství které ještě nezpůsobí krach hned. No a taky kopu shortů mají i těžaři - kteří se tak jistí na pohyb ceny - sice držkují že prodávají někdy pod cenu těžby, ale jelikož se dneska už málokde stříbro těží samostatně (většinou je s mědí, nachází se jako "doplněk") tak jim to až tolik nevadí - tedy až na pár junior miners. Myslím že EXK těžař na burze neprodává, ani se shortama na ní nezajišťuje. Navíc z burzy nemůže kupovat (fyzicky) jen tak někdo, 1 kontrakt je 5000 uncí a má to nějaké podmínky dodání (jen v new yorku, londýně, speciální pojištění, doprava atd.). Takže nám malým nezbývá, než "squeezovat" po uncičkách od obchodníků (a i ti by šli vykoupit za pár milionů...), případně takový "polosqueez" je fond PSLV, který na rozdíl od SLV opravdu kupuje a dodává fyzicky. SLV se tím do začátku 2021 též holedbal, ale když hrozil krach téhle hry, tak potichoučku změnil svá pravidla - že jako fyzicky nemusí vždy... :)
Striebro sa bude predávať v roku 2023 za 50 dolárov za uncu. Zlato vyzerá na 3000 USD/1oz. Striebro by mohlo byť do konca tejto dekády niekde nad 150. Ceny všetkého ale budú do konca tejto dekády neporovnateľne vyššie ako dnes (aj napriek krátkej deflačnej epizódke, ktorá nás čaká na budúci rok). Bitcoin bude o chvíľu vhodný na nákup.
@@eduardsekyra1103 K pokusu o vykoupení trhu se tříbrem došlo v 80. letech (Hunt brothers), cena stříbra se tehdy dostala k $50 dolarům (tehdejších, ne dnešních). Následně vláda USA zavedla speciální oemzení, aby "dostala cenu do správných mezí" (myslím, že bylo možné prodávat jen na COMEXu a nákup byl snad omezen jen na průmysl... ale již si to přesně nepamatuju).
Ahoj Dane, pro mě velice přínosné video. Děkuji za něj! Zastavil bych se u toho DPH. Domnívám se, že všichni je prodávají s DPH, přičemž plátci DPH (tzn. většinou e-shopy) je dokážou vyčíslit a neplátci (soukromé osoby na bazoši a aukru) nikoli. Když pominu možnost zpětného odkupu je pro mě při rozhodování kde nakoupit určující cena v kombinaci s důvěryhodností. Nebo se mýlím? A ještě mě napadá jeden úhel pohledu, který patrně ovlivňuje prodejní cenu. Někde nabízejí mince vyrobené v roce 2021, někde už novější z letošního roku. Vzhledem k tomu, že cena stříbra v posledních týdnech klesá, ti co nabízejí „čerstvější“ mince si mohou i při zachování své standardní marže dovolit nižší ceny. Naopak ti, co mají starší zásoby je doprodávají dráž, protože nakoupili dráž. Snad se moc nepletu… Aktuálně vychází nejlépe Wiener Philharmoniker na e-shopu zlate-mince za 607Kč včetně DPH.
Ahoj, určitě je třeba přemýšlet i nad důvěryhodností. Nicméně, pokud si kupuji za hotovost fyzicky, tak si myslím, že důvěryhodnost nemusím až tak řešit, jelikož jsem schopný kvalitu ověřit sám. Podle mě jejich nákupní cena není schopna tak zásadně ovlivňovat prodejní cenu. Pokud by to tak bylo, tak by to od nich nikdo nekoupil a oni by zkrachovali. :)
Co tak sleduju, tak se prodejci obecně snaží prodat starší ročníky i u nesběratelských mincí trochu dráž. Nemyslím si, že záleží na ceně stříbra v době, kdy danou minci nakupovali (nebo ne moc). Mám tu např. pár American Silver Eagles z r. 2006 a ty obvykle (pravé, padělků asi seženete dost) bez pořádné přirážky neseženete (a hádám, že cena stříbra tehdy rozhodně nebyla vyšší než dnes). Co se týče DPH, tak to se nevztahuje na prodej použitých věcí apod., což se schovává v paragrafu 90 Zákona o DPH. Je to tak trochu šedá zóna, protože tento paragraf využívají i prodejci-plátci i v případech, na které asi nebyl stavěný. Zase tu ale existují firmy, které prodávají zásadně s DPH, protože je to podle nich tak správně (podle zákona).
Ahoj záleží na tom, proč je kupuješ. Pokud jako pojistku na nejhorší dobu, která tě zároveň ochrání před inflací tak rozhodně ne. ETF většinou ani nekupují fyzické kovy, ale pouze futures, které v těch nejhorších dobách pravděpodobně nikdo nesplní. Tedy s ETF v době krize může skončit na 0.
@@investicedh Ja myslím, že je spousta etf, která kupují fyzické zlato/stříbro a kopírují přesně jejich cenu. Prijdou mi taky likvidnejsi. Samozřejmě pokud by bylo totální zhroucení všeho, pak je lepší mít doma mince. Taky jsou dobré mince ČNB. Mají omezené množství a mohou ziskat do budoucna ještě navíc sberatelskou hodnotu.
@@Jas-or4fy Určitě nějaké existují, ale jaký z nich bude výnos? Musí platit drahé skladování a pojištění proti krádežím a dalším rizikům. Kromě toho mi přijde trošku riskantní věřit instituci, že bude fungovat i době největší krize. Protože za dobrou cenu je zlato jen v dobách, kdy je ta největší panika a vše krachuje. Mince od ČNB bych nekupoval. Jsou strašně předražené. Sběratelská hodnota tam asi poroste, ale zase narážíme na to, proč chcete ten kov vůbec držet? Já jej držím jako pojistku pro případ krize. V ten moment mi pravděpodobně nikdo sběratelskou prémii nezaplatí.
@@Japan1117-x5s Víte, že cena briliantů je uměle navyšována kartelem težařů a v minulosti se již stalo, že se staly naprosto bezcenymi? Podle mě je velmi pravděpodobné, že se to stane znovu, protože kartely mají přirozenou tendenci se rozpadat.
Hezký den. Zní to lákavě, děkuji za info. Zajímá mne ale likvidita, tzn. Jestli nevíte kde je možnost prodat stříbro bez toho aniž bych platil DPH, jestli je nějaká firma která dělá za těchto podmínek odkup?
@@ludeksnovicky2727 s tím souhlasím, ale měl jsem na mysli spíše to, že se v ČR stává osoba plátcem DPH dle obratu nad 1M Kč. Což je pekny nesmysl. Obchodní firma s malou marži se stane plátcem během měsíce a OSVČ nemusí být plátcem nikdy.
Díky za super poučné video. Mohu se zeptat, co je jistější v době, kdy by se např. zhroutila nějaká zásadní měna, třeba usd nebo euro. Samozřejmě fyzické stříbro. Ale na druhém místě by to bylo nějaké etf nebo XAG? Nebo v rámci papírové podoby je to úplně jedno? Ta papírová složka by sloužila pro spekulaci na cenu. Děkuji
Jsem rád, že se video líbilo. Myslíte ETF na drahé kovy? Od toho bych držet ruce dál v jakémkoliv případě, protože ETF jsou futures, tedy když vlastníte ETF nevlastníte kovy, ale pouze pohledávky za emitenty futures. XAG neznám. Když už bych chtěl na něčem spekulovat (to také nedoporučuji :) ), tak bych držet Bitcoin nebo akcie (klidně ve formě ETF). U těch nemáte pohledávky, ale vlastníte to samotné podkladové aktivum.
@@investicedh No XAG nabízí Revolut, je to derivát na stribro. Teda zatím se to tak aspoň tváří že to 100% kopíruje cenu kovů na burze. Čekám že stříbro může krátkodobé hodně vystřelit každou chvíli.
Myslíte když dám mince do banky a tak se z nás dejme tomu 10 let stane stát kde je diktátor?Já rozumím vašemu argumentu že vložení mincí do banky něco stojí ale ten druhý argument my přijde k zasmání. Ale celkově video pěkný.
Doporučuji knihu black swan of Nassim Taleb. Historie ukazuje, že velmi často ty scénáře, které působili k zasmání se nakonec odehrály. Neříkám, že je pravděpodobné, že tu budeme mít totalitu, která nám sebere drahé kovy, ale to, že je něco nepravděpodobné neznamená, že se to nemůže stát. :)
V buducnosti odporucam nechytat striebro rukami.Casom ostavaju mliecne flaky.Kazdy radsej kupi leskle a neposkodene mince ako zanovne.Medzi zanovnou a novou investicnou mincou by nemal byt takmer ziadny rozdiel pri cene.
díky, za vyjasnění, ale teď přemýšlím, zda vůbec koupit v této době větší stříbrné slitky, nebo ne a koupit kilo nebo dva a za pět let jej prodat s desetinásobkem nebude asi možné, ale slyšel jsem, že po velké, celosvětové, politické i ekonomické revoluci, která se už brzy na nás chystá, by mohlo jít skoro na úroveň zlata, jsem na vážkách s nákupem, poraďte :-)
Teď nevím, jestli to a tou velkou revolucí měl být vtip nebo to bylo myšleno vážně. Nevím o tom, že by se něco takového chystalo a i kdyby, proč by to mělo navýšit cenu stříbra na úroveň zlata? :)
@@investicedh děkuji za odpověď to s tou revoluci bylo naprosto vážné, stačí se podívat, co se celkově ve světě děje a to co příjde po válce na UA bude gigantické, budou změny ve všech odvětvích života a nedivil bych se těm předpovědím, že stříbro má jít ohromně nahoru, už z toho důvodů, že je nepostradatelné v průmyslu a je nesmírně podhodnocené, to je můj předpoklad dle toho co vidím kolem sebe, pravda je, že někteří lidé nevidí nic :-)
@@vladimirnovak9820 Stříbro je v průmyslu postradatelne. Používá se především proto, protože je levné. Dnes se jeho vzácnost snižuje, díky čemuž jeho hodnota může z dlouhodobého hlediska růst, ale pokud by vyrostla, tak se vzácnost začne zase snižovat, protože by se vyplatilo stříbro recyklovat. Tedy i kdyby nastaly obrovské změny pořád nevím proč by to mělo zvednou cenu stříbra. Možná to opravdu jen nevidím. Budu rád, když mi to vysvětlíte. :)
@@investicedh napíšu to takto - píšete, že nevidíte změny, které mají nastat vlastně, už nastaly, víte třeba, že je zavedený zcela nový finanční systém po celém světě a staré měny, nekryté zlatem už končí? ( GESARA ) pokud toto nevíte, tak nevíte nic a je zbytečné něco vysvětlovat, ono se toho " v zákulisí " děje hodně, jen velká většina lidí neví o ničem, neboť se nezajímá..... pravděpodobně, jste člověk čistě materiální na co si nešáhnu tak nevěřím, ale život takto, už nefunguje, ale to je na jinou debatu , jinak děkuji za Vaše vysvětlení i tak jste mi pomohl a i nadále Vám budu věnovat pozornost ....
@@vladimirnovak9820 Nezlobte se. Chtěl jsem jen znát Váš pohled na věc. :) Mám ve zvyku se ptát velmi konkrétně. Na někoho pak mohu působit jako hlupák, ale je to z toho důvodu, že díky velmi konkrétním dotazům dobře pochopím, jak člověk uvažuje. Zrovna teď plánuji točit video o dlouhodobém vývoji zlata a FIAT měn. Nenazval bych to, že měny končí, ale souhlasím s Vámi, že jejich hodnota od 1970 klesá i po započtení úroků, což je z historie abnormální vývoj. Do roku 1970 bylo zcela normální, že úroky z měny byly větší než inflace, která měnu znehodnocovala, dnes je tomu naopak.
Chci se zeptat. Prodává se combibar stříbro . Myslím něco jako čokoláda . Máte třeba 100 kusů po 1 g a je to v celku . Tohle by mohla byt dobrá investice ne ? Ikdyz zaplatím daň můžu ho prodat po gramu . Je dělitelné . Tedy jedná nevýhoda padá . Jak jste uváděl. Jako platidlo asi taky lepší jako zlato které se taky tak prodává no má ten gram větší cenu . Doporučujete nebo ne?
Dobrý den, záleží jak je to drahé z pohledu cena za gram. Střího je celkem dost dělitelné samo o sobě, takže nevidím úplně užitek v 1g kusu stříbra, ale pokud by to bylo za hodně dobrou cenu, proč ne.
@@Vladimir-Bures Díky za tip. Už jsem se na něj jednou koukal, ale přišlo mi podezřelé, že má prodejnu v nějakém domě na sídlišti. Možná se mi to jen zdálo, ale podle Google maps to tak vypadalo. Byl si i na tom fyzickém obchodě?
@@investicedh Ahoj, v tom domě má pouze sídlo firmy, prodejna je na Radlické na Smíchově. Fyzicky jsem v obchodě sice nebyl mám to trochu z ruky ale standartní doručení i s fakturou přes eshop do druhého dne proběhl vždy v pořádku včetně komunikace obchod bych srovnal třeba s au portal kde jsem nakupoval dříve má také vynikající servis ale ty marže tam šli v posledních letech hodně nahoru.
Ahoj som nováčik trocha som sa začal zaujímať o striebro vedel by mi niekto odpovedať prečo sú rôzne mince inej ceny keď majú rovnakú gramáž? A ci aj pri predaji danej mincí bude mat rovnakú valorizaciu tj. Ak jedna minca sa predáva za 29 euro a druha za 34 pri rastu alebo poklesu bude taktiež pri predaji rozdielny predaj oboch mincí vie mi to prosím niekto vysvetliť pochopil by som to keby to boli zberateľské mince ze ich je malo ale je to obyčajne striebro len s tým ze bolo vyrazene v určitom roku iný znak ale gramáž ostáva rovnaka
Takže ak to chápem lepšie je kupovať striebro v tehlickach? A vedel by si mi dat nejaké typi na stránky od overených predajcov striebra keďže by som chcel nakupi väčšie množstvo ale bez žiadneho strachu pri kúpe
Padělání platných mincí, bankovek, známek je tuším trestný čin se sazbou 5 let, ve velkém rozsahu organizovaného zločinu na mezinárodní úrovni až 12let.
Na aliexpresu se dají koupit napodobeniny stříbrných mincí. Takže toto ověřování pravosti je podle mého názoru důležité. Wiener filharmonik má sice dobrou likviditu, ale pokud máte kousek 20 let starej, tak se to neprodává za víc než letošní kus. Naopak pokud máte třeba čínskou pandu nebo ledňáčka koalu apod, kde každý rok je jiný obrázek na minci tak s každým rokem roste hodnota té mince.
Ano to je pravda. WP není sběratelka. Na druhou stranu stříbro se většinou kupuje jako rizikové aktivum a v krizi sběratelství moc velkou přidanou hodnotu nemá. Podlě mě má smysl mít od každého trochu.
....jo a k DPH. Pokud rozumím stribru a vím že je dle pomerovych ukazatelů extrémně podhodnocene a vidím Gap na grafu mezi cenou a hodnotou z hlediska jeho měnové funkce a hlavne průmyslové strategičnosti, tak na pětinové dnes ceně klidně odvedu státu DPH, abych si tím zajistil anonymitu investice a nenesl riziko zhoršené budoucí likvidity. Na všem co si dnes jako fyzická osoba kupuji platim DPH, i na toaletním papíru(jen na zkatě niklmiv, neboť si to ''curišští skřeti'' zařídili, neboť jde o jejich peníze peněz), proč mi to má vadit zrovna u stříbra? To prostě je daň státu, aby byl nákup legální a stříbro také. Ale pokud mi stříbro někdo prodává bez DPH a jde o obchodníka s kovy, tak nesu riziko, že si na něj stát došlápne kvuli krácení a on bude muset prokazovat, komu stříbro bez DPH prodal, takový kov je pak huře likvidni, neboť zkušený investor do stříbra se o odvedené DPH zajímá jako první. Ten si ho od Vás nekoupí. Pokud nedůležité, že bylo DPH placeno. A i využití paragrafu 90, že minci kupujete jako bazaravou a DPH je vyčísleno na 0%, znamená, že ale předchozí prodejce musí být schopen doložit, že při dovozu byla daň placena a první prodej byl s DPH.
Rozdíl je v tom, že toaletní papír splachnete do WC, zatímco majetek uložený ve stribru chcete někdy na něco použít a dobrovolně se nechat okrást o 20 % je podle mě zbytečné. Nevidím souvislost mezi zaplaceným DPH a anonymitou. Právě naopak. Stát může donutit obchodníka, aby si vedl evidenci o klientech. Když si koupíte stříbro za hotovost "na ulici" nikdo Vás nedohleda.
problém nie je pri kúpe ale predaji, za 1kg striebra zaplatíš okolo 950-1200 eur ale výkup je pod 500 eur za kg, takže v momente kúpi striebra strácaš viac než 40% hodnoty, zhruba toľko stratilo euro nákupnú silu za posledných 20 rokov
Garance odkupu samozřejmě má smysl. Ve videu ukazujete odprodej pár mincí. Ty samozřejmě můžete udat v podstatě komukoli, a proč to tak neudělat. Ale nechtěl bych podobně řešit svůj majetek ve stříbře (slitky, mince, různé formy a velikosti) v hodnotě desítek tisíc Kč a více, a zdlouhavě hledat kupce (spíše více kupců), cenu, pravost, stav, dodání, převod peněz, apod. Navíc, že je teď dostatek kupců na Aukru neznamená, že to tak bude vždycky. Chci mít klidné spaní s prostě svůj kov kdykoli vzít a mít za něj hned peníze. Samozřejmě s vědomím zmíněného spreadu.
Krásné argumenty obchodníka. Je vidět, že jste profesionál. :) Nicméně prodal jsem stříbro už za několik stovek tisíc a pokud se nebavíme o vysokých milionech, tak si jsem jistý, že za tržní cenu prodám stříbro klidně za milion do týdne. Argument, že dnes Aukro a Bazos funguje, ale v budoucnu nemusí mi přijde vyloženě úsměvný. Pravděpodobnost, že skončí celý sekundární trh, je výrazně nižší, než že skončíte ve své profesi Vy nebo firma, kde pracujete. :)
Tak on by ten odkup měl cenu za předpokladu, že by bylo stříbro osvobozeno od DPH jako zlato, kde potom ta snížená návratnost pří zpětném odkupu opravdu stojí za to "pohodlí" a rychlost. Ono je opravdu rozdíl koupit minci za 900 a dostat zpátky 550, když u zlata zaplatíte 45 000 a dostanete zpátky 41 000. To je 30% vs 10%.
když chceš schovat větší objem peněz na mnoho let, kup si zlaté slitky a nech je třeba 15-20 let ležet.... pokud se chceš nachystat na to, že tu všechnno krachne tak hrst, dvě, stříbrných jednouncovek v šuplíku se může hodit..... Směníš to v klidu za pytel brambor, dáš to doktorovi, lékárníkovi, pomůže ti to utéct z transportu.... Enom blázen kupuje na bazoši, když je tu hromada obchodů )))))) - Jako investici, spekulaci na růst ceny stříbra, volím kilové cihly - mince nebo cihly, dycky to bude mít jen cenu kovu, není to oběživo, nejsi numismatik...
Zdarec. Jsem se opravdu pobavil. Co všechno Ti lidi nevymyslí. Např. stříbrná mince má většinou hmotnost jednu trojskou unci, označení 1oz, což je 31,1 gramů. A v matematice vždy platilo, platí a bude platit, že 20x 31,1 = 622 g. Nikolivě 624g. Co se týče nakupování přes bazoš či aukro. Proti gustu žádný dišputát. Já už viděl různé mince, které byly zoxidované, poškozené, poškrábané, .... Jak by řekl, JdC (Jára da Cimrman), "nedůvěryhodné" prodejce nebrat. Zakopání,. Je potřeba to zabezpečit tak, aby se tam nedostala vlhkost, jinak ... A také si pamatovat, kde to bylo, aby se pak nestalo, že to pak najde někdo, komu pozemek prodáme, protože jsme holt zapomněli, kde to je, jak hluboko a kolik.
Nemáte pravdu..Žádná investiční mince neváží přesně 31,1g..ale většinou 31,18-31,35g...Proto mu vyšla vyšší váha..Je to dáno čistotou kovu..Žádný kov není 100% čistý..Proto mince mají o pár setin až desetin gramu více..záleží od jakého jsou výrobce..
@@janslanina203 Pokud je tam přidaný ještě jiný kov, pak má jistě vyšší hmotnost. Ale těžko bude mít mince rakouské mincovny, která je 999/1000 Ag, hmotnost 31,35g. I výrobce udává 622,00 g za tubu. Připouštím, že nic na tomto světě není dokonalé a i mince může mít určitou odchylku.
Možná malý doplněk k tvému videu že : stříbro není měna , ale komodita . Nicméně stříbrné mince se prodávají a v tomhle mém videu je to zřejmě myšleno pouze na burzovní prodej . ruclips.net/video/Ez1ckDy_HBQ/видео.html
Ahoj, nevím na co naražíš. Copak jsem o stribru mluvil jako o měně? Jinak, abychom byli přední, stříbrné mince měna jsou i když se pro jejich nominální hodnotu nekupují.
Přesně tak, některé mince jsou oficiální platidlo, tedy mena. Samozřejmě nema smysl platit PHILHARMONIKER, ktera ma hodnotu 'jako euro' 1,50 EURO, ale protoze je tato mince ze stříbra, prodava se za vic... Na druhou stranu jsem nekde slyšel, ze toho jde zneužit - jestli je treba max. Mozna hotovost 10 000eur,můžete ji mit ve stříbrných minci a prakticky mit mnohem vice u sebe, protoze 1,5 Eur ve stribre ma treba 15x vetsi realnou hodnotu, nez jen tu nominalni.
@@horijakkamnavlese5513 Ahoj, to s tím limitem 10K € mi přijde divné. Ty můžeš držet hotovosti kolik chceš, nemůžeš jen zaplatit jednomu člověku v jeden den za více než 10K € hotově. Pokud by to bylo tak, že nemůžeš držet hotovost nad 10K, tak by jakýkoliv podnik přijímající hotovost měl ohromný problém. :D
@@investicedh Aha, promin, spatne jsem to napsal - tohle samozrejme mozne je, ale treba kdyz by jsi letel letadlem - tam uz myslim nejake omezeni jsou, jestli zrovna 10k EUR nevim - a to je presne situace, proc je dobre ty kovy mit, ze muzes utect s relativne velkym majetkem
Nasel jsem: 'Pokud převážíte přes hranice EU více než 10 000 eur v hotovosti (nebo hotovost stejné hodnoty v jiné měně), musíte to nahlásit celním orgánům.' - Celni urad treba nemusi byt nejake extra velke zlo, ale opet jde o princip... :)
Dobrý den, omlouvám se, zda nevolím nejlepší místo na dotaz, ale myslím si, že by to mohla být zajímavá informace pro všechny investory. Kde nejlépe prodat stříbrné (zlaté) slitky "vyšších gramáží? Dovolím si osobní zkušenost se zlatými slitky. Oficiální výkupní cena byla 42 tisíc Kč za 1 unci, oficiální prodejní cena byla 47 tisíc Kč. Rozhodl jsem se, že zkusím prodat soukromě - aukro, bazoš… nastavil jsem cenu 45 tisíc a ani ťuk (měsíc bez reakce). Jak to může být například s investičním stříbrným slitkem o hmotnosti 5kg? Pořizovací cena je logicky významné lepší než třeba u 1 kg slitků, natož u nižších gramáží. Tam mě to tedy zajímá podstatně více. Protože oficiální rozdíl mezi nákupem a prodejem je naprosto dramatický. V době, kdy píšu tento dotaz, je nákup za 117 tisíc Kč a oficiální výkup za cca 80 tisíc Kč. To mě dost děsí. A ještě jeden přidružený dotaz. Dotaz člověka bez zkušeností. Jaká je likvidita takového investičního slitku (5 kg)? Když cena vystoupá například o 100%. Tedy na hodnotu cca 240 tisíc. Mám ten pocit, že pak najít soukromého kupce bude velký problém. Navíc, jak vnímám výkyvy na trhu, tak čas na výhodný prodej je vždy v řádech hodin a úplně výjimečně v řádech dnů… Samozřejmě otázka likvidity je pro mě, jako investora, velmi zásadí. Moc děkuji za případné rady, odpovědi, názory, tipy.... Mějte se všichni fajn.
Dobrý den, díky za přínosný dotaz. Obecně jsou nejlikvidnejsi 1oz stříbrné mince. Úplně nejlepší je pak Wiener philharmoniker. Díky této excelentní likviditě je možné jej nakupovat i prodávat vpodstate ze střed. Cokoliv většího u stříbra lze prodat také, ale už obtížněji. Pokud by to chtěl člověk prodat rychle bude muset jít s cenou dolů. Zlato je na bazarech v podstatě neprodejné, protože má samo o sobě malý spread a je velmi atraktivní jej falsovat. Když kupuji zlato, tak jej kupuji na auportal.cz, zlataky.cz nebo zlate-mince.cz a pak jim ho zase prodávám zpět bez spreadu (5-9%)
@@investicedh Moc děkuji za skvělou, jasnou a rychlou odpověď. Udělal jsem si ještě pro zajímavost kalkulaci, kterou dávám k dispozici. Za cenu 5000g investičního slitku koupím 145 mincí Wiener Philharomoniker (1 oz). Při výkupu oficiální cestou přes obchodníky, dostanu zpět, za obě investice, téměř stejnou částku. Ovšem při soukromém prodeji, se mi jistě bude dařit mnohem lépe prodat menší počet mincí. Výkupní cena 1 oz Wiener Philharmoniker (5.5.2022) je 550,- Kč. Nákupní je cca 670,- Kč. Asi bude velmi pravděpodobné, že se bude dařit prodat soukromou cestou za cenu kolem 600,- Kč… což je o 50,- Kč víc než oficiální výkupní cena. No a to udělá při počtu 145 mincí 7250,- navíc. Tedy výhodou mincí je jejich možné rozdělení, oproti slitku, který má 5kg a navíc je tam velmi jistý rozdíl ve výkupní ceně. Přeji všem krásný den.
A ještě zajímavost 145 mincí, které stojí stejně, jako 5000g investiční slitek, váží 4509 g. Tedy za stejnou částku máte o téměř 500g méně investičního stříbra....
@@investicedh Moc děkuji za odpovědi, dovolím si napsat ještě pár otázek... Když najdete čas na jejich odpověď, budu moc rád. 1. Jak je možné, že volně na internetu nacházím obrovské rozdíly v cenách investičních mincí a slitků? Například Wiener Philharmoniker 1 oz se v nákupu liší až o 175,- Kč. Což při nákupu 100 mincí dělá rozdíl 17500,- (710,- euro). U slitků jsou opět rozdíly markantní. Čím těžší slitek, tím větší cenový rozdíl. Je mi jasné, že to je tím, že jsou obchodníci, kteří prodávají bez DPH... a ten kdo nakupuje, tak jistě sáhne po nejlevnější variantě... Ale není mi to vůbec jasné... stačí jít na Heureku a dát si do vyhledávání nějakou položku. 2. Investiční slitek 5000g stojí cca 120 tisíc Kč (4858,- euro), výkup je ovšem cca 80 tisíc Kč (3239,- euro). To je tedy 30% rozdíl, ale není problém najít i rozdíl 40, 50%. Chápu těch 20% DPH, chápu třeba 10% marže…. Ale pořád mi tam utíká cca 20% další ztráty… 3. Tento bod mě zajímá strašně moc! Likvidita. Budu držet investiční slitek 5000g - jeho pořizovací cena v závislosti na hmotnosti je nejvýhodnější. Dojde k očekávanému zhodnocení. Řekněme, že dojde k navýšení o 100%. Tedy na internetu se bude prodávat slitek ne za 120 tisíc Kč (4858,- euro) ale za 240 tisíc Kč (9716,- euro). PODAŘÍ SE MI V TENTO MOMENT SLITEK SKUTEČNĚ PRODAT? NENARAZÍM NA CHYTROU TAKTIKU OBCHODNÍKŮ, ŽE SLITKY Z NĚJAKÉHO DŮVODU NEVYKUPUJÍ? Důvodů lze jistě vymyslet mnoho. V podstatě mi půjde docela o čas, protože ten pomyslný vrchol může trvat jen pár hodin, nanejvýš pár dnů. 4. Co se mi bude prodávat lépe? A co prodám výhodněji? Investiční slitek 5000g a nebo 145 investičních mincí, jejichž cena odpovídá hodnotě právě jednoho 5kg slitku. Opět mi půjde o likviditu v době, kdy bude stříbro na pomyslném vrcholu. Budu chtít vzít všech 145 mincí a budu je chtít prodat, stejně jako ten jeden slitek 5000g. Opět vnímám to, že půjde o omezený čas, kdy cena za pár dnů může spadnout, stejně tak rychle, jako stoupla. Vnímám to tak, že nebude čas prodávat mince po pár kusech…. Zjišťoval jsem si, že při oficiálním výkupu u obchodníků se dostávám na stejnou výkupní cenu. Obrovskou výhodou mincí je samozřejmě možnost rozdělit a odprodat jen určitý počet, zatímco u slitku budu muset prodat celý kus. Ale to v tomto případě neřeším. Jde mi spíš o to, na čem mám šanci lépe vydělat a s čím nebudu mít při prodeji problém. Nerad bych narazil na zjištění, že sice nastala ta vhodná doba na prodej, ale nedokážu mou investici prodat. Moc děkuji za případné odpovědi na mé otázky. Mějte se báječně.
Strašne unprofesionel ..si ich dopátlal tie mince sa.maju v rukaviciach chytať,korózuju pri dotyku.. ak chcete veľký f.obnos cez hranice najlepší spôsob je btc.. dnes.sa.falsuju už aj 2 e mince.obehove nie to ešte striebro odjakživa..
Na bazosu od vas stribro nikdo nekoupi, leda cvok. Muzete prodavat akorat zpet obchodnikum za smesne vykupni ceny ktere navic vubec nerostou, rostou pouze prodejni ceny. Toto je mrtvy byznys slepa ulicka.
Dane, velmi dobře zpracované video. Stříbro mám velmi rád.
Děkuji za video 😉 přesně tohle jsem potřeboval.
To jsem rád, že se líbí :)
Velmi dobré rady. Doporučuji všem shlédnout.
Skvělé video! Hezky to vysvětluješ. Mám jen malý tip. Já mince raději nezakopávám, protože se říká, co je v zemi, to je státu a kdyby to někdo našel bez mého vědomí (třeba moji potomci), nejspíš by to skončilo ve státní pokladně.
Ahoj, to je asi dobrá poznámka. Země bych se asi nebál, jen bych rodině pořádně vysvětlil, kde kopat :)
pekne video, avsak nakupovat pres aukro nebo od nahodnych prodejcu pres bazary nedoporucuji. Nejlepsi je nakupovat z nemecka pres velke renomovane prodejce, cena vcetne prevodu na eura a vcetne dopravy je porad nizsi (cca o 40Kc/minci), než treba zminovany vychvalovany prodejce na aukru :)
Dobrý den, díky za tip. Můžete mi dát nějaký odkaz? Moc by mi to pomohlo v hledání. A jak je to s DPH?
Tak to jsem neviděl. Pokud chcete radit lidem, tak pořádně!
Skvělé video pro lidi co s tím chtějí začít, ale bojí se. V MSM se o stříbře skoro nic nemluví, když se člověk podívá na cenu a její vývoj, tak se jim to nezdá atraktivní a tak jim tahle nejlepší investice století uteče. Ještě by bylo fajn zmínit jak se vlastně současná "papírová cena" tvoří. Že se tvoří uměle na burze a jak pro zlato, tak hlavně pro stříbro platí - že je to jeden velký podvod a manipulace, kdy velké banky nechtějí, aby lidi kupovali opravdové peníze (zlato a stříbro jsou peníze, papírky, jedničky a nuly jsou měna). A dělají to následovně - zlata se obchoduje 100x násobek než reálně existuje, stříbra 250-860x násobek (LBMA vs COMEX) - přeprodávají (longují/shortují) se futures deriváty a tím se "ředí" cena. Desítky let (od 70tých let) to spolehlivě fungovalo v odrazovaní investorů (spekulantů/obchodníků) od větších fyzických výkupů kovů - obchodník nakoupil, fyzicky si nechal dodat a pak mu manipulovaný trh papírově "shodil" cenu a tak to obchodník v panice zase prodal a dodal na trh. Poslední 3 roky je situace jiná a i když se manipuluje silněji a silněji (není výjimkou zobchodování celé roční produkce kovu za jedno dopoledne - což je hovadina), tak si stále více obchodníků, institucí a lidí nechává kovy dodávat a neprodává je ani při pádu papírové ceny. To vytváří obrovský tlak na burzy (COMEX - NY, LBMA - Londýn), kterým tak ubývá zásoba podkladového fyzického kovu (který nějaký přeci jen potřebují - právě když někdo kov chce dodat, aby nemuseli krachnout hned) a od prvního "silversqueeze" v lednu 2021 jim ubylo desítky procent zásob a ubývá rychleji a rychleji (denně cca 400tis. uncí). Takže času není nazbyt. A nemluvě o tom že stříbro je zároveň po ropě druhá průmyslově nejvyužívanější komodita na světě (od elektroniky, přes potravinářství až k farmacii). A když si vememe, že se těží v poměru 1:8 ke zlatu, historický poměr byl 1:15 ke zlatu a nyní je ten poměr 1:80, tak je jasné proč má smysl jej mít. No a to se nebavím o tom, co nastane, až se trhy nezvratně zhroutí, ať už plánovaně dle NWO bandy kolem pana Schwaba, nebo díky NESARA-GESARA od White hats - v obou scénářích měny končí a kovy budou mít sakra hodnotu...
Ahoj díky za doplnění. Také jsem tuto myšlenku už párkrát slyšel a zní zajímavě. Líbí se me i ty čísla které píšeš. Co mi trošku přijde divné je to, že o tomto problému se veřejně mluví už několik let. Tedy kdokoliv trošku erudovany o něm už slyšel. Proč si teda tak málo lidí kupuje kovy mimo burzu? Kdyby to byla pravda, tak by podle mě bylo strašně lehké tyto banky dostat do něčeho jako je short squeeze. Třeba Soroš takhle prodělal celou Británii s Librou.
@@investicedh Tak pokud budu extra konspirační - velcí hráči co by si ten celý roční trh stříbra (nějakých 35mld usd?) mohli koupit asi mají ze stran "těch zlých" nůž na krku ať je to ani nenapadne. Nebo to (velké banky) potají dělají, ale v množství které ještě nezpůsobí krach hned. No a taky kopu shortů mají i těžaři - kteří se tak jistí na pohyb ceny - sice držkují že prodávají někdy pod cenu těžby, ale jelikož se dneska už málokde stříbro těží samostatně (většinou je s mědí, nachází se jako "doplněk") tak jim to až tolik nevadí - tedy až na pár junior miners. Myslím že EXK těžař na burze neprodává, ani se shortama na ní nezajišťuje. Navíc z burzy nemůže kupovat (fyzicky) jen tak někdo, 1 kontrakt je 5000 uncí a má to nějaké podmínky dodání (jen v new yorku, londýně, speciální pojištění, doprava atd.). Takže nám malým nezbývá, než "squeezovat" po uncičkách od obchodníků (a i ti by šli vykoupit za pár milionů...), případně takový "polosqueez" je fond PSLV, který na rozdíl od SLV opravdu kupuje a dodává fyzicky. SLV se tím do začátku 2021 též holedbal, ale když hrozil krach téhle hry, tak potichoučku změnil svá pravidla - že jako fyzicky nemusí vždy... :)
@@eduardsekyra1103 Tak uvidíme. :)
Striebro sa bude predávať v roku 2023 za 50 dolárov za uncu. Zlato vyzerá na 3000 USD/1oz. Striebro by mohlo byť do konca tejto dekády niekde nad 150. Ceny všetkého ale budú do konca tejto dekády neporovnateľne vyššie ako dnes (aj napriek krátkej deflačnej epizódke, ktorá nás čaká na budúci rok). Bitcoin bude o chvíľu vhodný na nákup.
@@eduardsekyra1103 K pokusu o vykoupení trhu se tříbrem došlo v 80. letech (Hunt brothers), cena stříbra se tehdy dostala k $50 dolarům (tehdejších, ne dnešních). Následně vláda USA zavedla speciální oemzení, aby "dostala cenu do správných mezí" (myslím, že bylo možné prodávat jen na COMEXu a nákup byl snad omezen jen na průmysl... ale již si to přesně nepamatuju).
Super návod jak nakupovat zlato uděláte video
Přijde mi, že zlato je nejlepší kupit přes nějaké eshopy. Hledal bych kamennou pobočku, recenze a cenu. :)
Parádne video ďakujem
Ahoj Dane, pro mě velice přínosné video. Děkuji za něj! Zastavil bych se u toho DPH. Domnívám se, že všichni je prodávají s DPH, přičemž plátci DPH (tzn. většinou e-shopy) je dokážou vyčíslit a neplátci (soukromé osoby na bazoši a aukru) nikoli. Když pominu možnost zpětného odkupu je pro mě při rozhodování kde nakoupit určující cena v kombinaci s důvěryhodností. Nebo se mýlím? A ještě mě napadá jeden úhel pohledu, který patrně ovlivňuje prodejní cenu. Někde nabízejí mince vyrobené v roce 2021, někde už novější z letošního roku. Vzhledem k tomu, že cena stříbra v posledních týdnech klesá, ti co nabízejí „čerstvější“ mince si mohou i při zachování své standardní marže dovolit nižší ceny. Naopak ti, co mají starší zásoby je doprodávají dráž, protože nakoupili dráž. Snad se moc nepletu… Aktuálně vychází nejlépe Wiener Philharmoniker na e-shopu zlate-mince za 607Kč včetně DPH.
Ahoj, určitě je třeba přemýšlet i nad důvěryhodností. Nicméně, pokud si kupuji za hotovost fyzicky, tak si myslím, že důvěryhodnost nemusím až tak řešit, jelikož jsem schopný kvalitu ověřit sám. Podle mě jejich nákupní cena není schopna tak zásadně ovlivňovat prodejní cenu. Pokud by to tak bylo, tak by to od nich nikdo nekoupil a oni by zkrachovali. :)
Co tak sleduju, tak se prodejci obecně snaží prodat starší ročníky i u nesběratelských mincí trochu dráž. Nemyslím si, že záleží na ceně stříbra v době, kdy danou minci nakupovali (nebo ne moc). Mám tu např. pár American Silver Eagles z r. 2006 a ty obvykle (pravé, padělků asi seženete dost) bez pořádné přirážky neseženete (a hádám, že cena stříbra tehdy rozhodně nebyla vyšší než dnes). Co se týče DPH, tak to se nevztahuje na prodej použitých věcí apod., což se schovává v paragrafu 90 Zákona o DPH. Je to tak trochu šedá zóna, protože tento paragraf využívají i prodejci-plátci i v případech, na které asi nebyl stavěný. Zase tu ale existují firmy, které prodávají zásadně s DPH, protože je to podle nich tak správně (podle zákona).
Zajímavé video. Není ale lepší kupovat drahé kovy přes ETF?
Ahoj záleží na tom, proč je kupuješ. Pokud jako pojistku na nejhorší dobu, která tě zároveň ochrání před inflací tak rozhodně ne. ETF většinou ani nekupují fyzické kovy, ale pouze futures, které v těch nejhorších dobách pravděpodobně nikdo nesplní. Tedy s ETF v době krize může skončit na 0.
@@investicedh Ja myslím, že je spousta etf, která kupují fyzické zlato/stříbro a kopírují přesně jejich cenu. Prijdou mi taky likvidnejsi. Samozřejmě pokud by bylo totální zhroucení všeho, pak je lepší mít doma mince. Taky jsou dobré mince ČNB. Mají omezené množství a mohou ziskat do budoucna ještě navíc sberatelskou hodnotu.
@@Jas-or4fy Určitě nějaké existují, ale jaký z nich bude výnos? Musí platit drahé skladování a pojištění proti krádežím a dalším rizikům. Kromě toho mi přijde trošku riskantní věřit instituci, že bude fungovat i době největší krize. Protože za dobrou cenu je zlato jen v dobách, kdy je ta největší panika a vše krachuje. Mince od ČNB bych nekupoval. Jsou strašně předražené. Sběratelská hodnota tam asi poroste, ale zase narážíme na to, proč chcete ten kov vůbec držet? Já jej držím jako pojistku pro případ krize. V ten moment mi pravděpodobně nikdo sběratelskou prémii nezaplatí.
Dobrý den.
Pane Dane pomohl by jste mi s nákupem?
Děkuji Jana
Dobrý den, rád Vám pomohu. Ozvěte se mi prosím na email dan.holanek@gmail.com nebo 720 190 244.
Jedine zlato a brilianty 💎🙀🌞
Ty brilianty jsou myšlenky jako vtip? :D
Nikoliv
@@Japan1117-x5s Víte, že cena briliantů je uměle navyšována kartelem težařů a v minulosti se již stalo, že se staly naprosto bezcenymi? Podle mě je velmi pravděpodobné, že se to stane znovu, protože kartely mají přirozenou tendenci se rozpadat.
Hezký den. Zní to lákavě, děkuji za info. Zajímá mne ale likvidita, tzn. Jestli nevíte kde je možnost prodat stříbro bez toho aniž bych platil DPH, jestli je nějaká firma která dělá za těchto podmínek odkup?
Dobrý den to nevím a myslím si, že taková ani existovat nemůže vzhledem k tomu jak máme nastavený finanční systém v ČR.
@@investicedh goldengate dělá výkup a posílá peníze do 48 hod. Akorát bere spread a musí se platit DPH
Finanční systém je celosvětově divný a založený na špatných základech
@@ludeksnovicky2727 Golden Gate má dokonce asi největší rozdíl mezi nákupem a prodejem na trhu. :D Přes ně se tomu snad ani neda říkat investování.
@@ludeksnovicky2727 s tím souhlasím, ale měl jsem na mysli spíše to, že se v ČR stává osoba plátcem DPH dle obratu nad 1M Kč. Což je pekny nesmysl. Obchodní firma s malou marži se stane plátcem během měsíce a OSVČ nemusí být plátcem nikdy.
Díky za super poučné video. Mohu se zeptat, co je jistější v době, kdy by se např. zhroutila nějaká zásadní měna, třeba usd nebo euro. Samozřejmě fyzické stříbro. Ale na druhém místě by to bylo nějaké etf nebo XAG? Nebo v rámci papírové podoby je to úplně jedno? Ta papírová složka by sloužila pro spekulaci na cenu. Děkuji
Jsem rád, že se video líbilo. Myslíte ETF na drahé kovy? Od toho bych držet ruce dál v jakémkoliv případě, protože ETF jsou futures, tedy když vlastníte ETF nevlastníte kovy, ale pouze pohledávky za emitenty futures.
XAG neznám.
Když už bych chtěl na něčem spekulovat (to také nedoporučuji :) ), tak bych držet Bitcoin nebo akcie (klidně ve formě ETF). U těch nemáte pohledávky, ale vlastníte to samotné podkladové aktivum.
@@investicedh No XAG nabízí Revolut, je to derivát na stribro. Teda zatím se to tak aspoň tváří že to 100% kopíruje cenu kovů na burze. Čekám že stříbro může krátkodobé hodně vystřelit každou chvíli.
Myslíte když dám mince do banky a tak se z nás dejme tomu 10 let stane stát kde je diktátor?Já rozumím vašemu argumentu že vložení mincí do banky něco stojí ale ten druhý argument my přijde k zasmání. Ale celkově video pěkný.
Doporučuji knihu black swan of Nassim Taleb. Historie ukazuje, že velmi často ty scénáře, které působili k zasmání se nakonec odehrály. Neříkám, že je pravděpodobné, že tu budeme mít totalitu, která nám sebere drahé kovy, ale to, že je něco nepravděpodobné neznamená, že se to nemůže stát. :)
Zdravím má tu někdo zkušenost se silverum jsou v pohodě?
V buducnosti odporucam nechytat striebro rukami.Casom ostavaju mliecne flaky.Kazdy radsej kupi leskle a neposkodene mince ako zanovne.Medzi zanovnou a novou investicnou mincou by nemal byt takmer ziadny rozdiel pri cene.
Díky. :) Toto jsou naštěstí mince, které ukazuji pořád dokola, takže jsem alespoň ochytával pořád ty stejné. :)
díky, za vyjasnění, ale teď přemýšlím, zda vůbec koupit v této době větší stříbrné slitky, nebo ne a koupit kilo nebo dva a za pět let jej prodat s desetinásobkem nebude asi možné, ale slyšel jsem, že po velké, celosvětové, politické i ekonomické revoluci, která se už brzy na nás chystá, by mohlo jít skoro na úroveň zlata, jsem na vážkách s nákupem, poraďte :-)
Teď nevím, jestli to a tou velkou revolucí měl být vtip nebo to bylo myšleno vážně. Nevím o tom, že by se něco takového chystalo a i kdyby, proč by to mělo navýšit cenu stříbra na úroveň zlata? :)
@@investicedh děkuji za odpověď to s tou revoluci bylo naprosto vážné, stačí se podívat, co se celkově ve světě děje a to co příjde po válce na UA bude gigantické, budou změny ve všech odvětvích života a nedivil bych se těm předpovědím, že stříbro má jít ohromně nahoru, už z toho důvodů, že je nepostradatelné v průmyslu a je nesmírně podhodnocené, to je můj předpoklad dle toho co vidím kolem sebe, pravda je, že někteří lidé nevidí nic :-)
@@vladimirnovak9820 Stříbro je v průmyslu postradatelne. Používá se především proto, protože je levné. Dnes se jeho vzácnost snižuje, díky čemuž jeho hodnota může z dlouhodobého hlediska růst, ale pokud by vyrostla, tak se vzácnost začne zase snižovat, protože by se vyplatilo stříbro recyklovat. Tedy i kdyby nastaly obrovské změny pořád nevím proč by to mělo zvednou cenu stříbra. Možná to opravdu jen nevidím. Budu rád, když mi to vysvětlíte. :)
@@investicedh napíšu to takto - píšete, že nevidíte změny, které mají nastat vlastně, už nastaly, víte třeba, že je zavedený zcela nový finanční systém po celém světě a staré měny, nekryté zlatem už končí? ( GESARA ) pokud toto nevíte, tak nevíte nic a je zbytečné něco vysvětlovat, ono se toho " v zákulisí " děje hodně, jen velká většina lidí neví o ničem, neboť se nezajímá..... pravděpodobně, jste člověk čistě materiální na co si nešáhnu tak nevěřím, ale život takto, už nefunguje, ale to je na jinou debatu , jinak děkuji za Vaše vysvětlení i tak jste mi pomohl a i nadále Vám budu věnovat pozornost ....
@@vladimirnovak9820 Nezlobte se. Chtěl jsem jen znát Váš pohled na věc. :) Mám ve zvyku se ptát velmi konkrétně. Na někoho pak mohu působit jako hlupák, ale je to z toho důvodu, že díky velmi konkrétním dotazům dobře pochopím, jak člověk uvažuje.
Zrovna teď plánuji točit video o dlouhodobém vývoji zlata a FIAT měn. Nenazval bych to, že měny končí, ale souhlasím s Vámi, že jejich hodnota od 1970 klesá i po započtení úroků, což je z historie abnormální vývoj. Do roku 1970 bylo zcela normální, že úroky z měny byly větší než inflace, která měnu znehodnocovala, dnes je tomu naopak.
Chci se zeptat. Prodává se combibar stříbro . Myslím něco jako čokoláda . Máte třeba 100 kusů po 1 g a je to v celku . Tohle by mohla byt dobrá investice ne ? Ikdyz zaplatím daň můžu ho prodat po gramu . Je dělitelné . Tedy jedná nevýhoda padá . Jak jste uváděl. Jako platidlo asi taky lepší jako zlato které se taky tak prodává no má ten gram větší cenu . Doporučujete nebo ne?
Dobrý den, záleží jak je to drahé z pohledu cena za gram. Střího je celkem dost dělitelné samo o sobě, takže nevidím úplně užitek v 1g kusu stříbra, ale pokud by to bylo za hodně dobrou cenu, proč ne.
Na trhu stříbrny granulát vyberete třeba i 1g
Bankovní schránka, 3-4 tisíce za rok pronájem, to je dost
mohu se zeptat jak dotycneho najdu na aukro??? dekuji
Dobrý den, zapoměl jsem to vložit do popisku: aukro.cz/uzivatel/xnedd05/nabidky
@@Vladimir-Bures Díky za tip. Už jsem se na něj jednou koukal, ale přišlo mi podezřelé, že má prodejnu v nějakém domě na sídlišti. Možná se mi to jen zdálo, ale podle Google maps to tak vypadalo. Byl si i na tom fyzickém obchodě?
@@investicedh Ahoj, v tom domě má pouze sídlo firmy, prodejna je na Radlické na Smíchově. Fyzicky jsem v obchodě sice nebyl mám to trochu z ruky ale standartní doručení i s fakturou přes eshop do druhého dne proběhl vždy v pořádku včetně komunikace obchod bych srovnal třeba s au portal kde jsem nakupoval dříve má také vynikající servis ale ty marže tam šli v posledních letech hodně nahoru.
@@Vladimir-Bures Dobře, díky za info.
Popisuje,že je s partnerem Myš a medvěd.
Ahoj som nováčik trocha som sa začal zaujímať o striebro vedel by mi niekto odpovedať prečo sú rôzne mince inej ceny keď majú rovnakú gramáž? A ci aj pri predaji danej mincí bude mat rovnakú valorizaciu tj. Ak jedna minca sa predáva za 29 euro a druha za 34 pri rastu alebo poklesu bude taktiež pri predaji rozdielny predaj oboch mincí vie mi to prosím niekto vysvetliť pochopil by som to keby to boli zberateľské mince ze ich je malo ale je to obyčajne striebro len s tým ze bolo vyrazene v určitom roku iný znak ale gramáž ostáva rovnaka
Ahoj, ano je to většinou otázka sběratelského potenciálu.
Takže ak to chápem lepšie je kupovať striebro v tehlickach? A vedel by si mi dat nejaké typi na stránky od overených predajcov striebra keďže by som chcel nakupi väčšie množstvo ale bez žiadneho strachu pri kúpe
A kde je rada kde a jak ho prodat ?
Co třeba stejně jako ho koupit? :) Místo toho abych hledal inzerát, tak jen vystavím.
Padělání platných mincí, bankovek, známek je tuším trestný čin se sazbou 5 let, ve velkém rozsahu organizovaného zločinu na mezinárodní úrovni až 12let.
Na aliexpresu se dají koupit napodobeniny stříbrných mincí. Takže toto ověřování pravosti je podle mého názoru důležité. Wiener filharmonik má sice dobrou likviditu, ale pokud máte kousek 20 let starej, tak se to neprodává za víc než letošní kus. Naopak pokud máte třeba čínskou pandu nebo ledňáčka koalu apod, kde každý rok je jiný obrázek na minci tak s každým rokem roste hodnota té mince.
Ano to je pravda. WP není sběratelka. Na druhou stranu stříbro se většinou kupuje jako rizikové aktivum a v krizi sběratelství moc velkou přidanou hodnotu nemá. Podlě mě má smysl mít od každého trochu.
....jo a k DPH. Pokud rozumím stribru a vím že je dle pomerovych ukazatelů extrémně podhodnocene a vidím Gap na grafu mezi cenou a hodnotou z hlediska jeho měnové funkce a hlavne průmyslové strategičnosti, tak na pětinové dnes ceně klidně odvedu státu DPH, abych si tím zajistil anonymitu investice a nenesl riziko zhoršené budoucí likvidity. Na všem co si dnes jako fyzická osoba kupuji platim DPH, i na toaletním papíru(jen na zkatě niklmiv, neboť si to ''curišští skřeti'' zařídili, neboť jde o jejich peníze peněz), proč mi to má vadit zrovna u stříbra? To prostě je daň státu, aby byl nákup legální a stříbro také. Ale pokud mi stříbro někdo prodává bez DPH a jde o obchodníka s kovy, tak nesu riziko, že si na něj stát došlápne kvuli krácení a on bude muset prokazovat, komu stříbro bez DPH prodal, takový kov je pak huře likvidni, neboť zkušený investor do stříbra se o odvedené DPH zajímá jako první. Ten si ho od Vás nekoupí. Pokud nedůležité, že bylo DPH placeno. A i využití paragrafu 90, že minci kupujete jako bazaravou a DPH je vyčísleno na 0%, znamená, že ale předchozí prodejce musí být schopen doložit, že při dovozu byla daň placena a první prodej byl s DPH.
Rozdíl je v tom, že toaletní papír splachnete do WC, zatímco majetek uložený ve stribru chcete někdy na něco použít a dobrovolně se nechat okrást o 20 % je podle mě zbytečné.
Nevidím souvislost mezi zaplaceným DPH a anonymitou. Právě naopak. Stát může donutit obchodníka, aby si vedl evidenci o klientech. Když si koupíte stříbro za hotovost "na ulici" nikdo Vás nedohleda.
problém nie je pri kúpe ale predaji, za 1kg striebra zaplatíš okolo 950-1200 eur ale výkup je pod 500 eur za kg, takže v momente kúpi striebra strácaš viac než 40% hodnoty, zhruba toľko stratilo euro nákupnú silu za posledných 20 rokov
vzdyt to je na tom bazosi i aukru drazsi nez z obchodu vcetne dph
Garance odkupu samozřejmě má smysl. Ve videu ukazujete odprodej pár mincí. Ty samozřejmě můžete udat v podstatě komukoli, a proč to tak neudělat. Ale nechtěl bych podobně řešit svůj majetek ve stříbře (slitky, mince, různé formy a velikosti) v hodnotě desítek tisíc Kč a více, a zdlouhavě hledat kupce (spíše více kupců), cenu, pravost, stav, dodání, převod peněz, apod. Navíc, že je teď dostatek kupců na Aukru neznamená, že to tak bude vždycky. Chci mít klidné spaní s prostě svůj kov kdykoli vzít a mít za něj hned peníze. Samozřejmě s vědomím zmíněného spreadu.
Krásné argumenty obchodníka. Je vidět, že jste profesionál. :) Nicméně prodal jsem stříbro už za několik stovek tisíc a pokud se nebavíme o vysokých milionech, tak si jsem jistý, že za tržní cenu prodám stříbro klidně za milion do týdne.
Argument, že dnes Aukro a Bazos funguje, ale v budoucnu nemusí mi přijde vyloženě úsměvný. Pravděpodobnost, že skončí celý sekundární trh, je výrazně nižší, než že skončíte ve své profesi Vy nebo firma, kde pracujete. :)
@@investicedh
Neříkám, že skončí celý sekundární trh. Proč to překrucujete? Mluvím o tom, jak bude fungovat. No, ale doufejme, že máte pravdu.
Tak on by ten odkup měl cenu za předpokladu, že by bylo stříbro osvobozeno od DPH jako zlato, kde potom ta snížená návratnost pří zpětném odkupu opravdu stojí za to "pohodlí" a rychlost. Ono je opravdu rozdíl koupit minci za 900 a dostat zpátky 550, když u zlata zaplatíte 45 000 a dostanete zpátky 41 000. To je 30% vs 10%.
@@jaroslavbima765 ano u zlata se o tom dá uvažovat. :) zlato navíc nemá skoro žádný sekundární trh.
když chceš schovat větší objem peněz na mnoho let, kup si zlaté slitky a nech je třeba 15-20 let ležet....
pokud se chceš nachystat na to, že tu všechnno krachne tak hrst, dvě, stříbrných jednouncovek v šuplíku se může hodit.....
Směníš to v klidu za pytel brambor, dáš to doktorovi, lékárníkovi, pomůže ti to utéct z transportu....
Enom blázen kupuje na bazoši, když je tu hromada obchodů ))))))
-
Jako investici, spekulaci na růst ceny stříbra, volím kilové cihly - mince nebo cihly, dycky to bude mít jen cenu kovu, není to oběživo, nejsi numismatik...
Dnes je cena stříbra 16.55kč za gram , slitek 1kg koupím za 22500kč a když koupím 1kg v mincích tak to bude třeba 32000kč proč kupovat mince ??????
Protože 1kg slitek se bude dost blbě prodávat
A kromě toho, pokud se na video podíváte ještě jednou, tak zjistíte, že mince koupíte pod 22 000 Kč. :)
@@investicedh Toto jsou investice k hovnu , starostí mraky a nakonec je člověk rád že je v nule nebo se ziskem který nestojí vůbec za řeč.
@@pavelkratina910 stříbro je dlouhodobá investice poroste až v delším časovém horizontu
Za padělání dostane 7 max 8 ne 25 let
Zdarec. Jsem se opravdu pobavil. Co všechno Ti lidi nevymyslí.
Např. stříbrná mince má většinou hmotnost jednu trojskou unci, označení 1oz, což je 31,1 gramů. A v matematice vždy platilo, platí a bude platit, že 20x 31,1 = 622 g.
Nikolivě 624g.
Co se týče nakupování přes bazoš či aukro. Proti gustu žádný dišputát. Já už viděl různé mince, které byly zoxidované, poškozené, poškrábané, ....
Jak by řekl, JdC (Jára da Cimrman), "nedůvěryhodné" prodejce nebrat.
Zakopání,. Je potřeba to zabezpečit tak, aby se tam nedostala vlhkost, jinak ...
A také si pamatovat, kde to bylo, aby se pak nestalo, že to pak najde někdo, komu pozemek prodáme, protože jsme holt zapomněli, kde to je, jak hluboko a kolik.
Díky za doplnění. :)
Nemáte pravdu..Žádná investiční mince neváží přesně 31,1g..ale většinou 31,18-31,35g...Proto mu vyšla vyšší váha..Je to dáno čistotou kovu..Žádný kov není 100% čistý..Proto mince mají o pár setin až desetin gramu více..záleží od jakého jsou výrobce..
@@janslanina203 Díky za další doplnění. :)
@@janslanina203 Pokud je tam přidaný ještě jiný kov, pak má jistě vyšší hmotnost. Ale těžko bude mít mince rakouské mincovny, která je 999/1000 Ag, hmotnost 31,35g.
I výrobce udává 622,00 g za tubu. Připouštím, že nic na tomto světě není dokonalé a i mince může mít určitou odchylku.
@@jimalinak3237 Pod vlastníte dané mince,zkuste si je zvážit..Všechny váží více..
No a tím zakopànim snad ne..
Možná malý doplněk k tvému videu že : stříbro není měna , ale komodita . Nicméně stříbrné mince se prodávají a v tomhle mém videu je to zřejmě myšleno pouze na burzovní prodej .
ruclips.net/video/Ez1ckDy_HBQ/видео.html
Ahoj, nevím na co naražíš. Copak jsem o stribru mluvil jako o měně? Jinak, abychom byli přední, stříbrné mince měna jsou i když se pro jejich nominální hodnotu nekupují.
Přesně tak, některé mince jsou oficiální platidlo, tedy mena. Samozřejmě nema smysl platit PHILHARMONIKER, ktera ma hodnotu 'jako euro' 1,50 EURO, ale protoze je tato mince ze stříbra, prodava se za vic...
Na druhou stranu jsem nekde slyšel, ze toho jde zneužit - jestli je treba max. Mozna hotovost 10 000eur,můžete ji mit ve stříbrných minci a prakticky mit mnohem vice u sebe, protoze 1,5 Eur ve stribre ma treba 15x vetsi realnou hodnotu, nez jen tu nominalni.
@@horijakkamnavlese5513 Ahoj, to s tím limitem 10K € mi přijde divné. Ty můžeš držet hotovosti kolik chceš, nemůžeš jen zaplatit jednomu člověku v jeden den za více než 10K € hotově.
Pokud by to bylo tak, že nemůžeš držet hotovost nad 10K, tak by jakýkoliv podnik přijímající hotovost měl ohromný problém. :D
@@investicedh Aha, promin, spatne jsem to napsal - tohle samozrejme mozne je, ale treba kdyz by jsi letel letadlem - tam uz myslim nejake omezeni jsou, jestli zrovna 10k EUR nevim - a to je presne situace, proc je dobre ty kovy mit, ze muzes utect s relativne velkym majetkem
Nasel jsem: 'Pokud převážíte přes hranice EU více než 10 000 eur v hotovosti (nebo hotovost stejné hodnoty v jiné měně), musíte to nahlásit celním orgánům.' - Celni urad treba nemusi byt nejake extra velke zlo, ale opet jde o princip... :)
Dobrý den, omlouvám se, zda nevolím nejlepší místo na dotaz, ale myslím si, že by to mohla být zajímavá informace pro všechny investory.
Kde nejlépe prodat stříbrné (zlaté) slitky "vyšších gramáží?
Dovolím si osobní zkušenost se zlatými slitky. Oficiální výkupní cena byla 42 tisíc Kč za 1 unci, oficiální prodejní cena byla 47 tisíc Kč. Rozhodl jsem se, že zkusím prodat soukromě - aukro, bazoš… nastavil jsem cenu 45 tisíc a ani ťuk (měsíc bez reakce).
Jak to může být například s investičním stříbrným slitkem o hmotnosti 5kg? Pořizovací cena je logicky významné lepší než třeba u 1 kg slitků, natož u nižších gramáží. Tam mě to tedy zajímá podstatně více. Protože oficiální rozdíl mezi nákupem a prodejem je naprosto dramatický. V době, kdy píšu tento dotaz, je nákup za 117 tisíc Kč a oficiální výkup za cca 80 tisíc Kč. To mě dost děsí.
A ještě jeden přidružený dotaz. Dotaz člověka bez zkušeností. Jaká je likvidita takového investičního slitku (5 kg)? Když cena vystoupá například o 100%. Tedy na hodnotu cca 240 tisíc. Mám ten pocit, že pak najít soukromého kupce bude velký problém. Navíc, jak vnímám výkyvy na trhu, tak čas na výhodný prodej je vždy v řádech hodin a úplně výjimečně v řádech dnů…
Samozřejmě otázka likvidity je pro mě, jako investora, velmi zásadí.
Moc děkuji za případné rady, odpovědi, názory, tipy....
Mějte se všichni fajn.
Dobrý den, díky za přínosný dotaz. Obecně jsou nejlikvidnejsi 1oz stříbrné mince. Úplně nejlepší je pak Wiener philharmoniker. Díky této excelentní likviditě je možné jej nakupovat i prodávat vpodstate ze střed. Cokoliv většího u stříbra lze prodat také, ale už obtížněji. Pokud by to chtěl člověk prodat rychle bude muset jít s cenou dolů.
Zlato je na bazarech v podstatě neprodejné, protože má samo o sobě malý spread a je velmi atraktivní jej falsovat. Když kupuji zlato, tak jej kupuji na auportal.cz, zlataky.cz nebo zlate-mince.cz a pak jim ho zase prodávám zpět bez spreadu (5-9%)
@@investicedh Moc děkuji za skvělou, jasnou a rychlou odpověď. Udělal jsem si ještě pro zajímavost kalkulaci, kterou dávám k dispozici. Za cenu 5000g investičního slitku koupím 145 mincí Wiener Philharomoniker (1 oz). Při výkupu oficiální cestou přes obchodníky, dostanu zpět, za obě investice, téměř stejnou částku. Ovšem při soukromém prodeji, se mi jistě bude dařit mnohem lépe prodat menší počet mincí. Výkupní cena 1 oz Wiener Philharmoniker (5.5.2022) je 550,- Kč. Nákupní je cca 670,- Kč. Asi bude velmi pravděpodobné, že se bude dařit prodat soukromou cestou za cenu kolem 600,- Kč… což je o 50,- Kč víc než oficiální výkupní cena. No a to udělá při počtu 145 mincí 7250,- navíc. Tedy výhodou mincí je jejich možné rozdělení, oproti slitku, který má 5kg a navíc je tam velmi jistý rozdíl ve výkupní ceně. Přeji všem krásný den.
A ještě zajímavost 145 mincí, které stojí stejně, jako 5000g investiční slitek, váží 4509 g. Tedy za stejnou částku máte o téměř 500g méně investičního stříbra....
@@davidgoll7931 to je pravda, ale nejde pouze o množství stříbra ale i o tu delitelnost, která umožňuje tak velkou likviditu.
@@investicedh Moc děkuji za odpovědi, dovolím si napsat ještě pár otázek... Když najdete čas na jejich odpověď, budu moc rád.
1. Jak je možné, že volně na internetu nacházím obrovské rozdíly v cenách investičních mincí a slitků? Například Wiener Philharmoniker 1 oz se v nákupu liší až o 175,- Kč. Což při nákupu 100 mincí dělá rozdíl 17500,- (710,- euro). U slitků jsou opět rozdíly markantní. Čím těžší slitek, tím větší cenový rozdíl. Je mi jasné, že to je tím, že jsou obchodníci, kteří prodávají bez DPH... a ten kdo nakupuje, tak jistě sáhne po nejlevnější variantě... Ale není mi to vůbec jasné... stačí jít na Heureku a dát si do vyhledávání nějakou položku.
2. Investiční slitek 5000g stojí cca 120 tisíc Kč (4858,- euro), výkup je ovšem cca 80 tisíc Kč (3239,- euro). To je tedy 30% rozdíl, ale není problém najít i rozdíl 40, 50%. Chápu těch 20% DPH, chápu třeba 10% marže…. Ale pořád mi tam utíká cca 20% další ztráty…
3. Tento bod mě zajímá strašně moc! Likvidita. Budu držet investiční slitek 5000g - jeho pořizovací cena v závislosti na hmotnosti je nejvýhodnější. Dojde k očekávanému zhodnocení. Řekněme, že dojde k navýšení o 100%. Tedy na internetu se bude prodávat slitek ne za 120 tisíc Kč (4858,- euro) ale za 240 tisíc Kč (9716,- euro). PODAŘÍ SE MI V TENTO MOMENT SLITEK SKUTEČNĚ PRODAT? NENARAZÍM NA CHYTROU TAKTIKU OBCHODNÍKŮ, ŽE SLITKY Z NĚJAKÉHO DŮVODU NEVYKUPUJÍ? Důvodů lze jistě vymyslet mnoho. V podstatě mi půjde docela o čas, protože ten pomyslný vrchol může trvat jen pár hodin, nanejvýš pár dnů.
4. Co se mi bude prodávat lépe? A co prodám výhodněji? Investiční slitek 5000g a nebo 145 investičních mincí, jejichž cena odpovídá hodnotě právě jednoho 5kg slitku. Opět mi půjde o likviditu v době, kdy bude stříbro na pomyslném vrcholu. Budu chtít vzít všech 145 mincí a budu je chtít prodat, stejně jako ten jeden slitek 5000g. Opět vnímám to, že půjde o omezený čas, kdy cena za pár dnů může spadnout, stejně tak rychle, jako stoupla. Vnímám to tak, že nebude čas prodávat mince po pár kusech…. Zjišťoval jsem si, že při oficiálním výkupu u obchodníků se dostávám na stejnou výkupní cenu. Obrovskou výhodou mincí je samozřejmě možnost rozdělit a odprodat jen určitý počet, zatímco u slitku budu muset prodat celý kus. Ale to v tomto případě neřeším. Jde mi spíš o to, na čem mám šanci lépe vydělat a s čím nebudu mít při prodeji problém. Nerad bych narazil na zjištění, že sice nastala ta vhodná doba na prodej, ale nedokážu mou investici prodat.
Moc děkuji za případné odpovědi na mé otázky.
Mějte se báječně.
Myslím, že garance výkupu je jenom dost pofidérní záležitost. Ve chvíli až nebudou obchodníci existovat bude vám ta garance k ničemu.
Strašne unprofesionel ..si ich dopátlal tie mince sa.maju v rukaviciach chytať,korózuju pri dotyku.. ak chcete veľký f.obnos cez hranice najlepší spôsob je btc.. dnes.sa.falsuju už aj 2 e mince.obehove nie to ešte striebro odjakživa..
Na bazosu od vas stribro nikdo nekoupi, leda cvok. Muzete prodavat akorat zpet obchodnikum za smesne vykupni ceny ktere navic vubec nerostou, rostou pouze prodejni ceny. Toto je mrtvy byznys slepa ulicka.
Děkuji za velmi přínosný komentář. Asi mám štěstí na cvoky. :D