Recenzja mojej książki MAM PSZCZOŁY

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 окт 2024
  • Profesor Krystyna Pohorecka napisała recenzje mojej książki MAM PSZCZOŁY. Recenzja została umieszczona w czasopiśmie Pszczelarstwo numer 8 siepień 2024. Proszę o przeczytanie tej recezji.

Комментарии • 8

  • @annakmiecik331
    @annakmiecik331 2 месяца назад +2

    Gratulacje ❤

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 2 месяца назад

      Dziękuję! Dziękuję też za pomoc!

  • @owady1
    @owady1 2 месяца назад +2

    Litery nasycone wiedzą pszczelarze chętniej zjedzą.Gratuluje zacnego dzieła.👍

  • @beskidzywieckipasieka9652
    @beskidzywieckipasieka9652 2 месяца назад +1

    👍🏻Gratuluję

  • @szymonb.8339
    @szymonb.8339 24 дня назад

    Witam. Mam pytanie, na które nie ma odpowiedzi w Pana książce. Mam ule Ostrowskiej czyli zimuję na dwóch korpusach więc jak bym miał zrobić tę izolację. W sprzedaży są tylko izolatory do uli wielkopolskich. Spróbował bym zrobić samemu tylko chciałem się upewnić, czy jak zrobię go na długość dwóch korpusów to będzie on spełniał swoją rolę.
    W tej chwili (wrzesień) mam wsadzoną kratę odgrodową między korpusami matki (te które znalazłem) są w górnym korpusie, w którym ramki są już zapełnione cukrem (matka nie ma gdzie czerwić, w dolnym wygryzają się pszczoły a w ich miejsce znoszony jest pyłek z kwitnącego teraz bluszczu pospolitego). Chcę wyciągnąć tę kratę jak się zrobi zimno i tu drugie pytanie się pojawia, przy jakiej temperaturze w nocy, wyciągnął by Pan te metalowe kraty.

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 19 дней назад

      Mój mentor z zagadnienia izolacji matek Małychin ma właśnie ule Ostrowskiej i używa klasyczne izolatory Chmary. Izolator Chmary ma wymiary 350x250mm. Ramka Ostrowskiej ma wymiary 360x230mm. Jeśli włożymy izolator tak, że górna krawędź będzie równa z górnymi listewkami, będzie zwisał 20mm w dolnym korpusie. Dlatego ramki w dolnym korpusie należy nieco rozsunąć, żeby dolna część izolatora zmieściła się pomiędzy nimi.
      Nie rozumiem po co metalowe kraty, jeśli matki są izolowane.
      Wszelkie manewry i ingerencję w gnieździe można robić kiedy pszczoły jeszcze nie zawiązały kłębu zimowego. A kłąb zaczyna się wiązać przy temp. 11oC.
      Jeśli chodzi o braki w książce, sam widzę że wielu zagadnień nie uwzględniłem.