Pusztai Tamás: Milyen nyomai maradhattak a muhi csata pusztításának Muhiban?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 ноя 2024

Комментарии • 10

  • @margitkathy4512
    @margitkathy4512 Месяц назад

    Köszönöm nagyszerű munkájukat Nagyon hálás vagyok a kozvetitesert is. Kíváncsian várom, mi fog még kiderülni a történelem számára.

  • @peregrinus6757
    @peregrinus6757 3 месяца назад

    Nagyon szépen rekonstruálták a magyar falusi boronaházak félig földbe mélyített nyárikonyháit.

  • @istvanfekete9693
    @istvanfekete9693 3 года назад +2

    Üdvözlet mindenkinek! Egy angol nyelvű ,történelemmel foglalkozó sorozatban a muhi csatát is elemezték,szemléltették. Ebben a Sajó hídnál,hogy áttörjenek a tatárok,konkrétan ágyúkat is bevetettek. Ezt azzal magyarázták,hogy a tatárok Kínában "át vették" ezt a "technológiát". A kérdésem az lenne, lehetséges az,hogy valóban használtak a tatárok a muhi csatában puskaport,esetleg ágyút? Van-e erre utaló feljegyzés vagy lelet?

    • @ferencdeak5973
      @ferencdeak5973 3 года назад +1

      Állítólag rakéták használatáról van feljegyzés, mert olvastam ilyesmit..

    • @laszlotitkos4567
      @laszlotitkos4567 Год назад

      B.Szabó János hadtörténész "Tatárjárás" című könyvében említi,hogy a mongolok Kínában találkoztak a puskaporral,illetve kezdetleges ágyúkkal,de a magyarországi használatukat elveti.Részben azért,mert semmilyen régészeti lelet,vagy hitelesnek tartott írásos említés nincs ezek alkalmazásáról,részben pedig azért azért mert a mongol sereg legfőbb ereje a mozgékonyságban rejlett.(A kiváló fegyelem és remek hadvezéreik mellett). Ezt a mozgékonyságot elveszítették volna ,ha a nehéz,fémből készült ágyúkkal kellett volna vesződniük minden folyón,patakon való átkeléskor,de még a viszonylag sík pusztákon is igen lassan haladhattak volna...Kínából hoztak magukkal kiváló hadmérnököket,akik értettek a hajítógépek,nyílvetők és egyéb ostromszerek készítéséhez és használatához.Ezeket az eszközöket igen hatékonyan alkalmzták is várak,városfalak lerombolásához,de a Muhi csatában -rendhagyó módon- bevetették "élő erő" azaz emberek ellen is.Ez a lépés olyannyira szokatlan volt,hogy a z égből alázuhanó kövek látványától pánikba esett magyarok fejvesztett menekülésbe fogtak,ezzel feladva azt a bizonyos hidat,amit addig igen sikeresen védelmeztek.A fából készült ostromszerek egyébként nem okoztak lényeges "lelassulást" a mongoloknál,mert azokat darabokra lehetett szedni,és akár szekereken,kisebb részeiket málháslovakon is tudták szállítani.Na meg az ostromlott erősségek közelében ,a helyszínen található fából is lehetett ácsolni (a kínai mérnökök vezetésével) ilyen eszközöket.

    • @ildikomakany3522
      @ildikomakany3522 4 месяца назад

      A kínaiak lángszórót, mérges gázokat is használtak, amit a mongolok közvetve vehettek át a kínaiak valamelyik vazallusától.

  • @emanacio
    @emanacio 9 месяцев назад

    Mindig felmerül a kérdés, hogy . HOL VOLT A KÚT?