MOJMÍROVCE - hotel kaštieľ a iné zaujímavosti
HTML-код
- Опубликовано: 11 дек 2024
- SR, MOJMÍROVCE - Video
www.mojmírovce.sk
www.slovenskozdola.sk
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1156 (laténske kostrové pohrebisko, slovanský kostrový hrob 11. storočia). Medzi pôvodné názvy obce patria Ylmer (1156), Ilmur (1275), terra Illmer castri Zolgagyeriensis (1277), Urmín (1808), Mojmírovce (1948).
Obec patrila zemianskemu rodu Ilmer - Ürmenyiovcov a i., v 16.storočí Ghyczyovcom, Révayovcom, v 19. storočí Bossániovcom, Tarnóczyovcom a Aldobrandiniovcom.
Po bitke pri Moháči sa Turci dostali na juhozápadné Slovensko. Hranicu s Osmanskou ríšou tvoril potok Cedron (Cabajský potok) pri Poľnom Kesove. V dôsledku drancovania si obyvatelia postihnutých obcí budovali podzemné chodby ako obranu. Chodby spájali jednotlivé usadlosti a v Mojmírovciach ústili na severe pri karolských vinohradoch. V 16. storočí obec napadli Turci aj cisárske vojská. V 17. storočí bola obec osídlená maďarskými kalvínmi a neskôr osadníkmi zo Švábska. Od roku 1698 sa Mojmírovce vyvíjali ako zemepánske mestečko s trhovým právom.
V roku 1694 sa v našej obci narodil Anton Grasalkovič, výzamná osobnosť našich dejín. Po štúdiách práva a ekonómie sa dostal až na dvor Márie Terézie, kde získal významné postavenie.
Okrem ekonomických a právnických schopností bol obdivovateľom kultúry a architektúry. Na Slovensku po ňom zostal palác v Bratislave, ktorý je v súčasnosti sídlom prezidenta republiky. Jeho stavbami je aj zámok v Ivanke pri Dunaji, kostol v Komjaticiach, Kostol sv. Ladislava v Nitre. Ďalšie stavby sú v Maďarsku, z ktorých najznámejší je palác v Gödöllõ.
V 18. storočí sa obec stala strediskom panstva rodu Huňadyovcov. Správcom ich panstva boli Appelovci.
Huňadyovci boli známi cestovatelia. Začali tu pestovať zemiaky, chovať kvalitné ovce Merino, založili kvalitný chov ušľachtilých koní. Vtedy sa tu usadili aj Židia - obchdníci, ktorí si tu postavili synagógu /dnes už neexistuje/. Z tohto obdobia pochádzajú aj prvé informácie o Rómoch.
V 19. storočí bol v obci zaznamenaný rozkvet remeselníctva. V roku 1871 tu bolo 44 remeselníkov, najviac čižmárov. Bolo tu založené úverové družstvo, továreň na výrobu šumivého vína, teheľňa. Existoval tu aj bitúnok a pivovar.
20. storočie - okrem II. svetovej vojny - sa nieslo v znamení rozvoja, modernizácie a budovania. Treba spomenúť elektrifikáciu, plynofikáciu, výstavbu čističky odpadových vôd, budovanie kanalizácie, výstavbu regionálnej základnej školy, budovanie komunikácií a chodníkov. Obec zaznamenala aj výrazný rozvoj poľnohospodárstva.
Po celospoločenských zmenách v roku 1989 vidieť výrazný rozvoj podnikania. Vznikali malé prevádzky s približne desiatimi zamestnancami, drobné služby, rozvoj školstva a obchodnej siete. V deväťdesiatych rokoch 20. storočia vyrástol u nás aj úplne nový podnik na zelenej lúke Tauris Nitria, s.r.o.. Vzhľadom na to, že obec má pradávnu tradíciu poľnohospodárstva, modernizácia a rozvíjanie v tejto oblasti bolo veľmi výrazné.
mojmirovce.sk