У вас може бути матеріал не власне від Формози, а від сіянця Формози. Або навіть від іншої сливи. У мого сусіда є гарні великі темно-сині сливи, сорт невідомий. Солодкі, кісточка відділяється. Гілки заходять на мою сторону. Виріс під нею сіянець, планував нащепити на ньому щось, але "руки не дійшли". Тим часом сіянець заплодоносив. Плоди великі, кісточка відділяється. На смак точно такі ж. Але по формі - каплевидні. Цікаво, що ніде навколо, ні в мене, ні в сусідів каплевидних слив немає. Сіянці можуть повторювати окремі ознаки материнського сорту. Однак, як правило, вони дрібніші, менш солодкі. Хоча іноді, зрідка, нічим не уступають, а по деяких ознаках можуть бути й кращі - так часто і з'являються нові сорти. Подивіться відео Максима Гаранжі. У нього, судячи по всьому, оригінальний сорт Формоза. Порівняйте хоча б візуально із своїми сливами.
@@ТатьянаМицинская все, що можу сказати на даний момент, це те, що всі саджанці прижилися і ростуть гарно при мінімальному догляді.В тому році були плоди на сливі джойо, наче схожа але не спробував так, як вдома буваю нечасто.В цьому році зацвіте точесан, може будуть плоди.Абрикос Бігред ще не цвів.
Купила 4 саженца слив , теперь буду волноваться : то ли оно ? Время покажет , жалко будет зря потраченных лет и трудов , ведь саженцы , как дети - к ним с заботой и любовью .
Я не займаюсь взагалі продажем саджанців плодових дерев і відео знімаю тільки для свого архіву на каналі і інформації для інших колег які люблять займатись садівництвом та виноградарством. У цієї сливи що на відео є схожість з Формозою але щоб знати точно потрібно спробувати на смак. Зеленими я ці сливи не споживав тому не знаю чи вони кислі в недозрілому стані а от у зрілому стані Формоза дуже смачна, те ж саме я можу написати про такий сорт як Блек Голд. Кісточка в цих слив маленька і не відділяється від м'якоті, але смак солодкий особливо це стосується Блек Голду, в якого кислинка взагалі відсутня, а у Формози є слабка кислинка. Я їх продавав на ринку і покупці були просто в захваті від смаку цих слив і продавались вони по високим цінам так як вони були того варті.. У мене в саду є сливи звичайних дрібних сортів ренклоди і угорки в яких кісточки відділяються від м'якоті, але смакові якості у них посредствені та й на ринку їх величезна кількість. Попит на ці дрібні сливи низький, так як і ціна, та й привозять їх на ринок в майже зеленому стані в яких смак трав'янистий, терпкуватий і кислий. Є в мне ще одна слива диплоїдна під назвою Бербанк Гігант(найбільша слива в світі), та от смак у цієї сливи приблизно як у звичайних слив без особливого аромату, ну хіба що соковитіша за звичайні сливи. Я свої звичайні ренклоди, ще молоді дерева перещіпляю на диплоїдні сливи Формоза і Блек Голд так як попиту на звичайні сливи на має і вартість у них вкрай дешева тому сенсу їх вирощувати немає ніякого. Я дуже задоволений смаком диплоїдних слив Формози і Блек Голду, так як і мої покупці цих слив,тому поганого про них нічого сказати не можу. Я вирощую сад тільки для плодоношення і продажу продукції з свого саду на ринку, а от саджанцями дерев на продажу не займаюсь, хоча для своїх потреб в невеликій кількості вирощую.
Мне обманывать нет никакого смысла , я обычний садовод любитель , не занимаюсь ни продажей саженцев , ни на рынок ни вожу продукцию , чисто для себя выращиваю , что бы на рынке ни покупать непонятно что !!! Поэтому даже не знаю что сказать ... может Вы обычних слив медовых не пробовали ... да и по размеру они не намного меньше , если нормировать и ухаживать . Ну я не думаю , что это не формоза , других похожих сортов я не знаю .
@@azpua7518 у мене росте п'ять сортів звичайних слив, вони як повністю визрівають і стають м'якими то доволі солодкі на смак, а не дозрівші кислятина ще та, так як і яблука,груші, черешні,абрикос, персики і т.д. Все що продають не дозрівше на ринку це для мене сміття яке вживати не можливо і як його купують я не знаю. Я споживаю плоди тільки повного визрівання і такі ж продаю. Звичайні сливи мають розмір від 40 до 70гр якщо сильно проріджувати, без нормування врожаю вага не перевищує 40гр та в більшості випадків при великій гущині 25-30гр. і трав'янистий смак, тому до всього потрібно застосовувати правильну агротехніку. Диплоїдні сливи можуть бути 100- 150гр і більше тому різниця дуже велика. Я проживаю в селі а село виживає з продукції яку можна виростити на землі тому я всі плодові дерева оцінюю по врожайності, розміру плодів, транспортабельності і попиту на ринку, бо це заробіток для сімї. Для своїх потреб потрібно дуже мало, буквально по пару дерев різних видів і при гарному догляді плоди б не було куди дівати, а так я сад саджав з 100 дерев в основному для ринку тому підбирати сорти приходиться ретельно, так як ринок вкрай переповнений всякою дрібнотою яка продається за безцінок і заробити з цього не можливо. Всі сорти звичайних слив які в мене ростуть при повному визріванні доволі солодкі але з звичайним простим сливовим смаком, тому особливо попиту на ринку не мають, а от деякі диплоїдні сливи з особливим ароматом, соковиті і доволі солодкі, тому сильно відрізняються від звичайних слив і попит на них високий на ринку і мені їх вирощувати вигідно.Мені моїй сім'ї моїм родичам ці сливи також прйшлися до смаку, тому я з радістю їх вирощую.
@@paculevichus как я уже писал - меня крупность плода интересует после ВКУСОВЫХ КАЧЕСТВ , поскольку на рынок не вожу ! Я все сорта тщательно отбираю только по вкусовым качествам ! Эта слива полностью созревшая тоже мягкая , как и обычные сливы , не пойму в чем разница ... по весу эта слива до 100гр , у всех на ютубе это видно , такая же как и у меня . Ну ни будем спорить - пусть каждый останеться при своем мнении . Я диплоидками пока не доволен , Блек Голд было две сигналки - попробывал - как одеколона глотнул .)
@@azpua7518 У смаку Блек Голду я не відчував ніякого одеколону , смак був м'якоті медово-солодкий але я споживав і продавав ці сливи коли вони вже були м'які і соковитість була у них як у персиків. Я вирощую і персики також доволі якісні та ароматні, та такої солодкості у них не має як у сорта Блек Голд, хіба що персики інжирних сортів мають таку ж солодкість.
@@paculevichus насчет блек голда спорить пока не буду - может был недозревший , надо было уезжать с дачи - и я и попробывал , а вторая слива уже лежала гнилая , когда я через 2 недели приехал . У меня тоже много всего и яблок и груш и слив и персиков и винограда , так что есть с чем сравнивать вкусы .
Доброго дня! На сайте , posadi-sad. по фото и срокам созревания, одно к одному, похоже на диплоидную сливу Писарнет или простую сливу китайскую ,по описанию они кислые.
В этом году и у меня были сигналки формозы.Очень вкусная, красивая, а главное ароматная. Даже проходя мимо деревца формозы, на котором висело 5 шт., плодов улавливался аромат. А вся домашняя слива за последних пару лет у меня пропала от засухи и вредителей, болезней, хотя всё весной три раза обрабатывал.
А у меня , ка видите наоборот все - диплоидки буду выкидывать , очень привередливые и вымерзают частично или полностью , а обычные сливы безпроблемные ежегодно .
@@azpua7518 Колись давно ми з батьком думали що у нас сливи вимерзають. Кожного року багато гілок доводилось вирізати, й сливи просто не встигали відновлюватись. Потім засихали повністю. Нормально себе почували тільки сливи типу угорки, "напівкультурки". Тепер я знаю що це прояви моніліозу. І обов'язково обробляю сливи по рожевому бутону, під час цвітіння і після цвітіння. Тепер сливи не "вимерзають".
С сортоманом больше не связываюсь , был неприятный опыт . Человек НЕ ВСЕГДА в адеквате , и не хочу зависеть от его настроения при покупке саженцев и черенков . И самое главное !!!- сортоман продавец саженцов и черенков - и глупо верить рекламе продавцом своего товара !!!
@@galinadviliuk9012 читайте выше - я все написал . Добавить нечего . Может вам повезло , многие покупают и доволны , но с ним надо сюсюкаться , а должно быть наоборот - он должен угождать своим клиентам - так во всем мире бизнес работает , угождают клиентам , которые платят деньги ! А не платить ему деньги немалые , еще и задницу ему лизать . Покупайте у него и дальше , каждый сам выбирает - где и как покупать . О его не всегда адекватности знают все кто его получше знает .
Были бы лучшие - хвалил бы . Деревце не слабое , это прививка , на дереве несколько сортов . Я в диплоидах все больше разочаровываюсь с каждым годом , то подмерзают , то болеют , меняю их на обычные вкусные медовые сливы .
@@ЛюдмилаСавченко-ч1з это ваше субьективное мнение , и не надо его никому навязывать ! Я на собственном опыте все увидел , и к чему мне ваши слова ?...
спасибо за честный отзыв,не люблю кислые плоды,перегорела.....
У вас може бути матеріал не власне від Формози, а від сіянця Формози. Або навіть від іншої сливи.
У мого сусіда є гарні великі темно-сині сливи, сорт невідомий. Солодкі, кісточка відділяється. Гілки заходять на мою сторону. Виріс під нею сіянець, планував нащепити на ньому щось, але "руки не дійшли". Тим часом сіянець заплодоносив. Плоди великі, кісточка відділяється. На смак точно такі ж. Але по формі - каплевидні. Цікаво, що ніде навколо, ні в мене, ні в сусідів каплевидних слив немає.
Сіянці можуть повторювати окремі ознаки материнського сорту. Однак, як правило, вони дрібніші, менш солодкі. Хоча іноді, зрідка, нічим не уступають, а по деяких ознаках можуть бути й кращі - так часто і з'являються нові сорти.
Подивіться відео Максима Гаранжі. У нього, судячи по всьому, оригінальний сорт Формоза. Порівняйте хоча б візуально із своїми сливами.
эх поздно увидел ваше видео, купил себе тоже как T.C.San в "Батаня", теперь уже чуствую что будет тоже что-то с сюрпризом, покупал весной 2019
Может и повезет ))
Я тоже повелся на ти Чи сан.
Пришли заморыши,но большинство выжило и мощно стартануло. Будем надеяться на лучшее.
Та же ситуация
Вы писали за Батаню прошло два года как плоды?
@@ТатьянаМицинская все, що можу сказати на даний момент, це те, що всі саджанці прижилися і ростуть гарно при мінімальному догляді.В тому році були плоди на сливі джойо, наче схожа але не спробував так, як вдома буваю нечасто.В цьому році зацвіте точесан, може будуть плоди.Абрикос Бігред ще не цвів.
Купила 4 саженца слив , теперь буду волноваться : то ли оно ? Время покажет , жалко будет зря потраченных лет и трудов , ведь саженцы , как дети - к ним с заботой и любовью .
50 × 50 , может и повезет ...
Я не займаюсь взагалі продажем саджанців плодових дерев і відео знімаю тільки для свого архіву на каналі і інформації для інших колег які люблять займатись садівництвом та виноградарством. У цієї сливи що на відео є схожість з Формозою але щоб знати точно потрібно спробувати на смак. Зеленими я ці сливи не споживав тому не знаю чи вони кислі в недозрілому стані а от у зрілому стані Формоза дуже смачна, те ж саме я можу написати про такий сорт як Блек Голд. Кісточка в цих слив маленька і не відділяється від м'якоті, але смак солодкий особливо це стосується Блек Голду, в якого кислинка взагалі відсутня, а у Формози є слабка кислинка. Я їх продавав на ринку і покупці були просто в захваті від смаку цих слив і продавались вони по високим цінам так як вони були того варті.. У мене в саду є сливи звичайних дрібних сортів ренклоди і угорки в яких кісточки відділяються від м'якоті, але смакові якості у них посредствені та й на ринку їх величезна кількість. Попит на ці дрібні сливи низький, так як і ціна, та й привозять їх на ринок в майже зеленому стані в яких смак трав'янистий, терпкуватий і кислий. Є в мне ще одна слива диплоїдна під назвою Бербанк Гігант(найбільша слива в світі), та от смак у цієї сливи приблизно як у звичайних слив без особливого аромату, ну хіба що соковитіша за звичайні сливи. Я свої звичайні ренклоди, ще молоді дерева перещіпляю на диплоїдні сливи Формоза і Блек Голд так як попиту на звичайні сливи на має і вартість у них вкрай дешева тому сенсу їх вирощувати немає ніякого. Я дуже задоволений смаком диплоїдних слив Формози і Блек Голду, так як і мої покупці цих слив,тому поганого про них нічого сказати не можу. Я вирощую сад тільки для плодоношення і продажу продукції з свого саду на ринку, а от саджанцями дерев на продажу не займаюсь, хоча для своїх потреб в невеликій кількості вирощую.
Мне обманывать нет никакого смысла , я обычний садовод любитель , не занимаюсь ни продажей саженцев , ни на рынок ни вожу продукцию , чисто для себя выращиваю , что бы на рынке ни покупать непонятно что !!! Поэтому даже не знаю что сказать ... может Вы обычних слив медовых не пробовали ... да и по размеру они не намного меньше , если нормировать и ухаживать .
Ну я не думаю , что это не формоза , других похожих сортов я не знаю .
@@azpua7518 у мене росте п'ять сортів звичайних слив, вони як повністю визрівають і стають м'якими то доволі солодкі на смак, а не дозрівші кислятина ще та, так як і яблука,груші, черешні,абрикос, персики і т.д. Все що продають не дозрівше на ринку це для мене сміття яке вживати не можливо і як його купують я не знаю. Я споживаю плоди тільки повного визрівання і такі ж продаю. Звичайні сливи мають розмір від 40 до 70гр якщо сильно проріджувати, без нормування врожаю вага не перевищує 40гр та в більшості випадків при великій гущині 25-30гр. і трав'янистий смак, тому до всього потрібно застосовувати правильну агротехніку. Диплоїдні сливи можуть бути 100- 150гр і більше тому різниця дуже велика. Я проживаю в селі а село виживає з продукції яку можна виростити на землі тому я всі плодові дерева оцінюю по врожайності, розміру плодів, транспортабельності і попиту на ринку, бо це заробіток для сімї. Для своїх потреб потрібно дуже мало, буквально по пару дерев різних видів і при гарному догляді плоди б не було куди дівати, а так я сад саджав з 100 дерев в основному для ринку тому підбирати сорти приходиться ретельно, так як ринок вкрай переповнений всякою дрібнотою яка продається за безцінок і заробити з цього не можливо. Всі сорти звичайних слив які в мене ростуть при повному визріванні доволі солодкі але з звичайним простим сливовим смаком, тому особливо попиту на ринку не мають, а от деякі диплоїдні сливи з особливим ароматом, соковиті і доволі солодкі, тому сильно відрізняються від звичайних слив і попит на них високий на ринку і мені їх вирощувати вигідно.Мені моїй сім'ї моїм родичам ці сливи також прйшлися до смаку, тому я з радістю їх вирощую.
@@paculevichus как я уже писал - меня крупность плода интересует после ВКУСОВЫХ КАЧЕСТВ , поскольку на рынок не вожу ! Я все сорта тщательно отбираю только по вкусовым качествам ! Эта слива полностью созревшая тоже мягкая , как и обычные сливы , не пойму в чем разница ... по весу эта слива до 100гр , у всех на ютубе это видно , такая же как и у меня . Ну ни будем спорить - пусть каждый останеться при своем мнении . Я диплоидками пока не доволен , Блек Голд было две сигналки - попробывал - как одеколона глотнул .)
@@azpua7518 У смаку Блек Голду я не відчував ніякого одеколону , смак був м'якоті медово-солодкий але я споживав і продавав ці сливи коли вони вже були м'які і соковитість була у них як у персиків. Я вирощую і персики також доволі якісні та ароматні, та такої солодкості у них не має як у сорта Блек Голд, хіба що персики інжирних сортів мають таку ж солодкість.
@@paculevichus насчет блек голда спорить пока не буду - может был недозревший , надо было уезжать с дачи - и я и попробывал , а вторая слива уже лежала гнилая , когда я через 2 недели приехал .
У меня тоже много всего и яблок и груш и слив и персиков и винограда , так что есть с чем сравнивать вкусы .
Доброго дня! На сайте , posadi-sad. по фото и срокам созревания, одно к одному, похоже на диплоидную сливу Писарнет или простую сливу китайскую ,по описанию они кислые.
Ок , спасибо , посмотрю .
У формозы красная мякоть должна быть.
В этом году и у меня были сигналки формозы.Очень вкусная, красивая, а главное ароматная. Даже проходя мимо деревца формозы, на котором висело 5 шт., плодов улавливался аромат. А вся домашняя слива за последних пару лет у меня пропала от засухи и вредителей, болезней, хотя всё весной три раза обрабатывал.
А у меня , ка видите наоборот все - диплоидки буду выкидывать , очень привередливые и вымерзают частично или полностью , а обычные сливы безпроблемные ежегодно .
@@azpua7518 Колись давно ми з батьком думали що у нас сливи вимерзають. Кожного року багато гілок доводилось вирізати, й сливи просто не встигали відновлюватись. Потім засихали повністю. Нормально себе почували тільки сливи типу угорки, "напівкультурки".
Тепер я знаю що це прояви моніліозу. І обов'язково обробляю сливи по рожевому бутону, під час цвітіння і після цвітіння. Тепер сливи не "вимерзають".
У меня куча ее деревьев и кустарников все соответствует
Весь сад ее сажинцами мы давольны@
Вранье ! Знаю уже массу людей обманутых !
Разве что вы с ней родственники ...
Посмотрите на Формозу у Сортомана .
С сортоманом больше не связываюсь , был неприятный опыт . Человек НЕ ВСЕГДА в адеквате , и не хочу зависеть от его настроения при покупке саженцев и черенков .
И самое главное !!!- сортоман продавец саженцов и черенков - и глупо верить рекламе продавцом своего товара !!!
@@azpua7518 трижды покупали у "Сортомана" очень остались довольны работой, качеством саженцев, черенков и отношением к заказчику.
@@galinadviliuk9012 читайте выше - я все написал . Добавить нечего . Может вам повезло , многие покупают и доволны , но с ним надо сюсюкаться , а должно быть наоборот - он должен угождать своим клиентам - так во всем мире бизнес работает , угождают клиентам , которые платят деньги ! А не платить ему деньги немалые , еще и задницу ему лизать . Покупайте у него и дальше , каждый сам выбирает - где и как покупать . О его не всегда адекватности знают все кто его получше знает .
Для меня диплоиды самые лучшие ну и деревце у вас слабенькое
Были бы лучшие - хвалил бы . Деревце не слабое , это прививка , на дереве несколько сортов . Я в диплоидах все больше разочаровываюсь с каждым годом , то подмерзают , то болеют , меняю их на обычные вкусные медовые сливы .
@@azpua7518 вы не правы все гибриды лучше чем простые сливы
@@ЛюдмилаСавченко-ч1з это ваше субьективное мнение , и не надо его никому навязывать ! Я на собственном опыте все увидел , и к чему мне ваши слова ?...