Изключително много благодаря за коментара Ви! В повечето видеа има и "ъ', и лапсуси, и паразитни фрази, и пропусната информация, и какво ли още не, особено в това видео с все още доста лошо качество на картина. Звука няма да коментирам. Има още много необходими подобрения, но се радвам, че дори и така можете да извлечете полезна информация. Благодаря отново и на Вас също пожелавам една успешна и дейна година в градината! 💚💚💚
Много хубаво обеснявате,удоволствие е да ви слуша човек и гласът ви е много приятен!Много полезни неща научих от вашите клипове,ще ги използвам в работата си в моята градина.Благодаря ви,че отделяте време и енергия да споделите своя опит!
Благодаря! 💚💚💚Ще има скоро видеа за развитието на разсадите, даже още утре в обиколката на градината са резултатите от зимното сеене до момента. Домата мислех при пикирането да го снимам, за да пикирам и няколко експериментални в различни почвени смеси, та да видим има ли особен смисъл от някои неща, които ни продават :)
Дървесният чипс подлежи на компостиране, след което не извлича азот от почвата. Мулч от велпапе и компостиран дървесен чипс отгоре е идеалната храна за полезните микроорганизми в почвата.
Именно, затова казвам, че пресен не го полагам в лехи с растения. Редактирам да добавя, че всяка пролет мулчирам с картон, заешки тор и косена трева, също добър вариант, понеже дробените клони ми трябват за пътеките.
Огромни благодарности. Само, ако знаете колко ми помогнахте с този клип :) . Много отдавна исках да си взема дробилка, но все отлагах и си мислех, че е прищявка, защото имах в чужбина и не я ползвах много, уви не е прищявка за хора , които имат голям двор и плодни дръвчета. Най-накрая си взех и вече 2 дни я ползвам. Моята е Ryobi с кош, като вашата 360лв, но учудващо дори и дребните мели добре, пресните клони с листата въобще не задръстват, два дни само такива клони с листа мелим. Само не знам дали от розите да слагам заради бодлите, защото при мен отива всичко в цветните лехи. Все по трудно ми ставаше да търся хора, на които да подарявам дърва за разпалване, въпреки, че ги нарязвам и подреждам в кашони и са лесни за вземане, никои не ги иска, защото не се отопляват на дърва. Тази машина на времето е уникална 😂. Благодаря. Само да попитам, след колко време мога да слагам милча от клони на цветните лехи, че тревата ми е малко и отива за доматите и пипера. Имам градинка с кониферита, там мога ли да ползвам пресен мулч от клони или поне да го смесвам с малко трева? Моят мулч е от клоно, но меляни с листата по тях, наложи се сега да подрежа драстично някои дръвчета т.е има нещо зелено :) . Благодаря предварително.
Здравейте! Много се радвам, че сте си взели дробилка и Ви върши работа. Без моята също съм за никъде най-вече през пролетта, но и при всяко подрязване на дървета. Ако трябва да е "по учебник", всичко дробено (клони и листа) трябва да сложите на една купчина, да поливате и разбърквате всеки ден. След 2-3 месеца може да се разпределя където е нужно. Не съм правила това, но само да спомена все пак как се води, че трябва да се прави :) Досега съм разпределяла пресни дробени клони без угниване само на лехи в селската градинка и нямаше негативни ефекти. В моята градина го слагам само по пътечки, както и на малините. Досега също не е имало някакви липси. Чувала съм, че не трябва да се използва пресен в цветни лехи, за да не извлече много азот от почвата. Според мен само с пробване на място може да се установи какво ще стане. Почвите на всички ни са различни. Сложете слой 2-3 см и следете за някакви липси. Ако искате даже превантивно си наторете кониферите с магнезий сега есента. С достатъчно вода и торене пролет и есен не вярвам да има някакви проблеми. Но без да се пробва, не може да се каже със сигурност. Надявам се да съм била полезна с отговора, въпреки че не е категоричен.
@@thegardenutopia , много благодаря за съветите. При нас много са инвазивни петопръстника и житната трева, надявам се с мулчирането да ги спра до някаква степен. Петопръстника пуска едни ластари и се закрепва за всичко, а на житната трева корена върви под земята, също като ластар и изниква във всяка прилика дето намери, малко като детелината :) . Дано да успея, че не ми се слага от мулчиращата мрежа. С нетърпение очаквам всяко следващо видео, за което благодаря.
@@yves5502 По мой опит основното са постоянството и гъстото засаждане. Полагане на мулч пролет и есен или само веднъж годишно, а с нарастването на растенията, те засенчват и допълнително пречат на всякакви бурени. Тази година цветните лехи не съм ги плевила нито веднъж. Това е за първи път от 2019 г., като 2022 г. един път минах да махна единични бурени. За няколко години 98% от всички плевели в цветните лехи изчезнаха.
Бихте ли споделили информация , относно марки дробилки, които работят с батерии, или с петрол? Благодарим! Да споделим - дървесният пресен чипс по принцип, не се полага дирекно върху почвата, /минимум 1 седмица/, преди да изсъхне , защото, както казахте, отнема азота в почвата. Относно обеззаразяването му / на дървесният чипс/- може да го напудрите със сода бикарбонат и чиста дървесна пепел , в периода на изсъхване.
Нямам информация за дробилки на батерии, а с бензин не ползвам никакви уреди, защото ми е голяма разправия с поддръжката им. Дробилки за употреба в двора (не промишлено) предимно са електрически. Относно изсъхването - според мен доста повече време трябва на надробените клони, ако човек ще мулчира насаждения. Отнемането на азот става при разграждането им, а не при съхненето.
@@thegardenutopia О, а ние си мислехме, че дървесният чипс трябва да е изсъхнал , когато се прилага директно, върху почвата,за да не отнема азота от нея. Благодарим за информацията Ви!
@@rumyanakoprinkova3295 когато органичната материя се разгражда (като в купчина за компост), трябва "кафяв" и "зелен" материал (азот и въглерод). Когато пресен, надробен дървесен чипс се положи върху почвата, няма нищо "зелено", което да спомогне разграждането. Затова "зеленото" (азотът) се извлича от почвата. Това е на теория.
@@rumyanakoprinkova3295 понеже отнемат азот от почвата при разграждане, аз ползвам дробените клони само по пътечки. Като няма насаждения там, не ми пречи.
Здравейте! От вчера гледам видеата Ви и много ми харесват. В мястото си имаме само овощна градина и рози и тъй като сме възрастни, обикновено викаме хора да ни косят тревата, а това ни излиза много скъпо. Ако си купим дробилка и положим в/у мястото от раздробените клони, дали това ще попречи, ако някога децата искат да сеят зеленчуци, тъй като се извлича азотът?
Здравейте! Благодаря за хубавите думи! За да потиснете тревата, доста дебел слой дробени клони трябва да разпределите - 8-10 см. Иначе ще продължава да пониква между клоните и косенето вече няма да е възможно много лесно. Споменавам извличането на азот във връзка с това, че не е хубаво засадени дребни растения (храсти, цветя, зеленчуци) да се мулчират с дробени клони. След 1-2 години дробените клони угниват и реално подхранват почвата. Няма да доведат до дългосрочно обедняване на почвата. Мога да предложа вариант да фрезовате и да засеете нещо, което не се коси - пълзяща многогодишна мащерка е отлично растение. Позволява ходене по нея, а и цъфти красиво.Thymus serpyllum и Thymus praecox образуват гъст клим и са добър заместител на традиционната трева. Ако желаете, потърсете как изглежда в интернет, като копирате имената и търсите изображения. Евентуално някои видове детелина също са подходящи, но е хубаво да проучите най-устойчивите, които не отмират съвсем през зимата, а и не се разпространяват агресивно. Можете да потърсите растения в тази посока. Друг вариант е косачка-робот. Не са евтини тези уреди, но пък реално ще се изплатят със спестените пари от надници за косене за 1-2 години.
здравейте, гледах видеото ви с дробилката за клони. Бих искала да ми кажете защо не избрахте Bosch? питам ви защото искам да си купя, но се колебая -Bosch e марка , но е 2500w .....
Здравейте! Цената на Bosch е около 1000 лв мисля, а Ikra беше 600-700 лв. В допълнение 3 kW. Затова избрахме Ikra. Реално също така беше подарък за мен за рожден ден от домашните, така че не съм и налагала мнението си относно уреда. Въпреки това съм много доволна. Чак сега на трета година е нужно заточване/смяна на ножа, но ще почака до лято-есен. Доста материал се надроби с нея за това време. Ако сега закупувах, щях да погледна и офертите на Лидл - за под 300 лв мисля предлагаха 2,5 или 2,3 kW, но за жалост май отминаха за тази година. Специално при гаранционното обслужване (дано не се налага) Лидл са много добри. И в крайна сметка е въпрос на личен избор. Ако спецификациите са еднакви/сходни, остават личните предпочитания за марка, сервиз, цена и т.н.
А кога последно сменихте ножовете? Принципно те се сменят на сезон, според зависи колко са експлоатирани разбира се, но като слушам и гледам купчината поне веднъж на две години трябва да се сменят при вас
Здравейте! Досега наистина не забелязвам никаква разлика при дробенето, но със сигурност ще се наложи смяна на режещия вал. Евентуално ще споделя във видео кога и как ще подменя.
Това е дробилката и от този сайт я купих преди няколко години. Тогава също беше над 600 лв, няма някакво голямо увеличение на цената. www.onlinemashini.bg/elektricheska-drobilka-kloni-ikra-ilh-3000a/34842?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwn7mwBhCiARIsAGoxjaKVeDCh4WcHHr5oajP2yOvT-e-pm8DAZLRb3NWKFbIJpGg0IelKKAAaAjs3EALw_wcB
Знам за този винт. Проблемът ми не е основно с тънките, а с определени видове дървесина, като праскови например. Кората им се тегли и не се дробят чисто, просто се намачкват. Дори 2-3 см дебели на прасковите пак се намачкват по този начин. От една страна това е нормално за валцова дробилка, която работи най-добре (според мен) с леко изсъхнал материал.
Малките машини и тази работят с различни ножове. Малките са с дисков нож, а тия с цилиндричен. Малките са добри защото правят всичко на салата и крайния продукт е по-фин, докато тия са по-мощни, дърпат сами и събират по-големи клони, но изходния материал е по-едър и дребните клонки жилави не ги реже правилно. За мен и двата вида са необходими заради разликата в крайния материал.
Благодаря за ценната информация! Най-вероятно ще се снабдя и с модел с дисков нож. Проблем обаче има и при определени видове дървесина (праскова например), където дори 3-4 см диаметър пак се дробят неправилно. Може би трябва да ги дробя след изсъхване за определен период.
Благодаря за професионалните съвети!
Благодаря за хубавия отзив! 💚💚💚 Професионални не са, но се надявам да са Ви помогнали.
Едно "ъ" не чух през цялото видео. Браво! Поздрави от Северна България и благодаря за информацията. Приятен и продуктивен сезон!
Изключително много благодаря за коментара Ви! В повечето видеа има и "ъ', и лапсуси, и паразитни фрази, и пропусната информация, и какво ли още не, особено в това видео с все още доста лошо качество на картина. Звука няма да коментирам. Има още много необходими подобрения, но се радвам, че дори и така можете да извлечете полезна информация. Благодаря отново и на Вас също пожелавам една успешна и дейна година в градината! 💚💚💚
Но пък има доста"нали", нали.
@@agentarz Изключително полезен коментар!
Е, как да чуеш " ъ", когато жената бърза да запише повече видеа, защото очаква времето да се развали. Май не сте гледали видеото до край😂😂😂
Сърдечно Благодаря!Винаги има какво да се научи от вас,удоволствие е да гледаме всяко видео!
Много благодаря за подкрепата! 💚💚💚
Благодаря за доброто обяснение.
Не разбрах от къде си закупихте дробилката.
Мисля, че има връзка в описание на видеото : www.onlinemashini.bg/elektricheska-drobilka-kloni-ikra-ilh-3000a/34842
Много хубаво обеснявате,удоволствие е да ви слуша човек и гласът ви е много приятен!Много полезни неща научих от вашите клипове,ще ги използвам в работата си в моята градина.Благодаря ви,че отделяте време и енергия да споделите своя опит!
Благодаря Ви от сърце за хубавите думи! Много се радвам, че видеата са полезни и приятни за Вас! 💚💚💚
Много ми е приятно да Ви слушам.
Благодаря Ви! Вашите коментари винаги ме усмихват 💚💚💚
Така ми подхранвате еротичните фантазии че нямам думи 😊
Благодаря Ви и до скоро.
Благодаря и на Вас, че следите видеата и коментирате 💚💚💚
Благодаря!❤
Интересни и информативни видеа! Ще е интересно да покажеш как ти се развива разсада от доматки до този момент! Успех за напред
Благодаря! 💚💚💚Ще има скоро видеа за развитието на разсадите, даже още утре в обиколката на градината са резултатите от зимното сеене до момента. Домата мислех при пикирането да го снимам, за да пикирам и няколко експериментални в различни почвени смеси, та да видим има ли особен смисъл от някои неща, които ни продават :)
Дървесният чипс подлежи на компостиране, след което не извлича азот от почвата. Мулч от велпапе и компостиран дървесен чипс отгоре е идеалната храна за полезните микроорганизми в почвата.
Именно, затова казвам, че пресен не го полагам в лехи с растения. Редактирам да добавя, че всяка пролет мулчирам с картон, заешки тор и косена трева, също добър вариант, понеже дробените клони ми трябват за пътеките.
Огромни благодарности. Само, ако знаете колко ми помогнахте с този клип :) . Много отдавна исках да си взема дробилка, но все отлагах и си мислех, че е прищявка, защото имах в чужбина и не я ползвах много, уви не е прищявка за хора , които имат голям двор и плодни дръвчета. Най-накрая си взех и вече 2 дни я ползвам. Моята е Ryobi с кош, като вашата 360лв, но учудващо дори и дребните мели добре, пресните клони с листата въобще не задръстват, два дни само такива клони с листа мелим. Само не знам дали от розите да слагам заради бодлите, защото при мен отива всичко в цветните лехи. Все по трудно ми ставаше да търся хора, на които да подарявам дърва за разпалване, въпреки, че ги нарязвам и подреждам в кашони и са лесни за вземане, никои не ги иска, защото не се отопляват на дърва. Тази машина на времето е уникална 😂. Благодаря. Само да попитам, след колко време мога да слагам милча от клони на цветните лехи, че тревата ми е малко и отива за доматите и пипера. Имам градинка с кониферита, там мога ли да ползвам пресен мулч от клони или поне да го смесвам с малко трева? Моят мулч е от клоно, но меляни с листата по тях, наложи се сега да подрежа драстично някои дръвчета т.е има нещо зелено :) . Благодаря предварително.
Здравейте! Много се радвам, че сте си взели дробилка и Ви върши работа. Без моята също съм за никъде най-вече през пролетта, но и при всяко подрязване на дървета. Ако трябва да е "по учебник", всичко дробено (клони и листа) трябва да сложите на една купчина, да поливате и разбърквате всеки ден. След 2-3 месеца може да се разпределя където е нужно. Не съм правила това, но само да спомена все пак как се води, че трябва да се прави :) Досега съм разпределяла пресни дробени клони без угниване само на лехи в селската градинка и нямаше негативни ефекти. В моята градина го слагам само по пътечки, както и на малините. Досега също не е имало някакви липси. Чувала съм, че не трябва да се използва пресен в цветни лехи, за да не извлече много азот от почвата. Според мен само с пробване на място може да се установи какво ще стане. Почвите на всички ни са различни. Сложете слой 2-3 см и следете за някакви липси. Ако искате даже превантивно си наторете кониферите с магнезий сега есента. С достатъчно вода и торене пролет и есен не вярвам да има някакви проблеми. Но без да се пробва, не може да се каже със сигурност. Надявам се да съм била полезна с отговора, въпреки че не е категоричен.
@@thegardenutopia , много благодаря за съветите. При нас много са инвазивни петопръстника и житната трева, надявам се с мулчирането да ги спра до някаква степен. Петопръстника пуска едни ластари и се закрепва за всичко, а на житната трева корена върви под земята, също като ластар и изниква във всяка прилика дето намери, малко като детелината :) . Дано да успея, че не ми се слага от мулчиращата мрежа. С нетърпение очаквам всяко следващо видео, за което благодаря.
@@yves5502 По мой опит основното са постоянството и гъстото засаждане. Полагане на мулч пролет и есен или само веднъж годишно, а с нарастването на растенията, те засенчват и допълнително пречат на всякакви бурени. Тази година цветните лехи не съм ги плевила нито веднъж. Това е за първи път от 2019 г., като 2022 г. един път минах да махна единични бурени. За няколко години 98% от всички плевели в цветните лехи изчезнаха.
Може ли материала от дробилката да се използва за мулчиране?
Бихте ли споделили информация , относно марки дробилки, които работят с батерии, или с петрол? Благодарим!
Да споделим - дървесният пресен чипс по принцип, не се полага дирекно върху почвата, /минимум 1 седмица/, преди да изсъхне , защото, както казахте, отнема азота в почвата.
Относно обеззаразяването му / на дървесният чипс/- може да го напудрите със сода бикарбонат и чиста дървесна пепел , в периода на изсъхване.
Нямам информация за дробилки на батерии, а с бензин не ползвам никакви уреди, защото ми е голяма разправия с поддръжката им. Дробилки за употреба в двора (не промишлено) предимно са електрически. Относно изсъхването - според мен доста повече време трябва на надробените клони, ако човек ще мулчира насаждения. Отнемането на азот става при разграждането им, а не при съхненето.
@@thegardenutopia О, а ние си мислехме, че дървесният чипс трябва да е изсъхнал , когато се прилага директно, върху почвата,за да не отнема азота от нея. Благодарим за информацията Ви!
@@rumyanakoprinkova3295 когато органичната материя се разгражда (като в купчина за компост), трябва "кафяв" и "зелен" материал (азот и въглерод). Когато пресен, надробен дървесен чипс се положи върху почвата, няма нищо "зелено", което да спомогне разграждането. Затова "зеленото" (азотът) се извлича от почвата. Това е на теория.
@@thegardenutopia Благодаря за информацията, но това важи ли за пътечките, с които застиламе дървесният чипс, между лехите?
@@rumyanakoprinkova3295 понеже отнемат азот от почвата при разграждане, аз ползвам дробените клони само по пътечки. Като няма насаждения там, не ми пречи.
Здравейте! От вчера гледам видеата Ви и много ми харесват. В мястото си имаме само овощна градина и рози и тъй като сме възрастни, обикновено викаме хора да ни косят тревата, а това ни излиза много скъпо. Ако си купим дробилка и положим в/у мястото от раздробените клони, дали това ще попречи, ако някога децата искат да сеят зеленчуци, тъй като се извлича азотът?
Здравейте! Благодаря за хубавите думи! За да потиснете тревата, доста дебел слой дробени клони трябва да разпределите - 8-10 см. Иначе ще продължава да пониква между клоните и косенето вече няма да е възможно много лесно. Споменавам извличането на азот във връзка с това, че не е хубаво засадени дребни растения (храсти, цветя, зеленчуци) да се мулчират с дробени клони. След 1-2 години дробените клони угниват и реално подхранват почвата. Няма да доведат до дългосрочно обедняване на почвата. Мога да предложа вариант да фрезовате и да засеете нещо, което не се коси - пълзяща многогодишна мащерка е отлично растение. Позволява ходене по нея, а и цъфти красиво.Thymus serpyllum и Thymus praecox образуват гъст клим и са добър заместител на традиционната трева. Ако желаете, потърсете как изглежда в интернет, като копирате имената и търсите изображения. Евентуално някои видове детелина също са подходящи, но е хубаво да проучите най-устойчивите, които не отмират съвсем през зимата, а и не се разпространяват агресивно. Можете да потърсите растения в тази посока. Друг вариант е косачка-робот. Не са евтини тези уреди, но пък реално ще се изплатят със спестените пари от надници за косене за 1-2 години.
Привет!
Може ли координати за дробилката,цена?
Мерси!
Здравейте! Това е дробилката и от този сайт е поръчвана: www.onlinemashini.bg/elektricheska-drobilka-kloni-ikra-ilh-3000a/34842
Мерси!
@@thegardenutopia
здравейте,
гледах видеото ви с дробилката за клони. Бих искала да ми кажете защо не избрахте Bosch?
питам ви защото искам да си купя, но се колебая -Bosch e марка , но е 2500w .....
Здравейте! Цената на Bosch е около 1000 лв мисля, а Ikra беше 600-700 лв. В допълнение 3 kW. Затова избрахме Ikra. Реално също така беше подарък за мен за рожден ден от домашните, така че не съм и налагала мнението си относно уреда. Въпреки това съм много доволна. Чак сега на трета година е нужно заточване/смяна на ножа, но ще почака до лято-есен. Доста материал се надроби с нея за това време. Ако сега закупувах, щях да погледна и офертите на Лидл - за под 300 лв мисля предлагаха 2,5 или 2,3 kW, но за жалост май отминаха за тази година. Специално при гаранционното обслужване (дано не се налага) Лидл са много добри. И в крайна сметка е въпрос на личен избор. Ако спецификациите са еднакви/сходни, остават личните предпочитания за марка, сервиз, цена и т.н.
Дробилката ножова или,валцова е?
Валцова е.
Здравейте,
Вашата дробилка работи ли още?Ако-да,подарете я на ваши “приятел».
Работи още, тъкмо я ползвам отново ежедневно. Така че не е за подаряване.
А кога последно сменихте ножовете? Принципно те се сменят на сезон, според зависи колко са експлоатирани разбира се, но като слушам и гледам купчината поне веднъж на две години трябва да се сменят при вас
Здравейте! Досега наистина не забелязвам никаква разлика при дробенето, но със сигурност ще се наложи смяна на режещия вал. Евентуално ще споделя във видео кога и как ще подменя.
колко струва дробилката и от къде може да се купи
Това е дробилката и от този сайт я купих преди няколко години. Тогава също беше над 600 лв, няма някакво голямо увеличение на цената. www.onlinemashini.bg/elektricheska-drobilka-kloni-ikra-ilh-3000a/34842?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwn7mwBhCiARIsAGoxjaKVeDCh4WcHHr5oajP2yOvT-e-pm8DAZLRb3NWKFbIJpGg0IelKKAAaAjs3EALw_wcB
Имам машинка с торба на Айнхел. Перфектно паботи.
Чудесно! Аз също обмислям да закупя ножова дробилка, вероятно ще е за следващата година или есента.
За да нямате проблем с тънките затегнете винта, който регулира луфта.
ruclips.net/video/cwxYYmfCii0/видео.html
Знам за този винт. Проблемът ми не е основно с тънките, а с определени видове дървесина, като праскови например. Кората им се тегли и не се дробят чисто, просто се намачкват. Дори 2-3 см дебели на прасковите пак се намачкват по този начин. От една страна това е нормално за валцова дробилка, която работи най-добре (според мен) с леко изсъхнал материал.
Малките машини и тази работят с различни ножове. Малките са с дисков нож, а тия с цилиндричен. Малките са добри защото правят всичко на салата и крайния продукт е по-фин, докато тия са по-мощни, дърпат сами и събират по-големи клони, но изходния материал е по-едър и дребните клонки жилави не ги реже правилно. За мен и двата вида са необходими заради разликата в крайния материал.
Благодаря за ценната информация! Най-вероятно ще се снабдя и с модел с дисков нож. Проблем обаче има и при определени видове дървесина (праскова например), където дори 3-4 см диаметър пак се дробят неправилно. Може би трябва да ги дробя след изсъхване за определен период.
@@thegardenutopia Да, жилавите трябва да поизсъхнат малко. Да се дръпне водата.
Без кош,най вероятно няма да работи.
Да, тази няма да работи без кош, защото има защита на коша, която трябва да направи контакт за стартиране на машината.
Мислех, ама имам мото блок с ремарке и ги изнасям настрани
Да, всеки намира подходящо решение. За мен транспортирането цели е много трудоемко.
Аз лично горя клоните в двора и пепелта наторява градината. Става в пъти по-бързо.
При мен не мога да си позволя да горя клони в двора, затова ги дробя като алтернатива.
Пепелта от дърва е силно алкална и не става за всичко и по много
@@vasilgicev5169 Да, така е!
Сложете грес на коша и ще се плъзга перфектно!
Благодаря за съвета! Ще го приложа.