Bardzo wartościowy odcinek ! Proponuję jeszcze taki ciekawy eksperyment: sprawdzić zawartość tlenu w "typowym staropolskim" akwarium czyli przerybione (zupa, welonki, neonki..), zero roślin, plastikowe ozdoby, grys na dnie, glony 😅
Niezwykle ciekawy materiał. Wielkie dzięki za ogrom pracy i czasu włożonego w ten eksperyment 😀. Dla mnie interesujący byłby pomiar natlenienia ( co 5 minut) po włączeniu brzęczyka tak na godzinę przed włączniem oświetlenia.
bardzo fajny odcinek - super - wielkie gratulacje;👍 jeżeli mogę coś dodać, to myślę, że rodzaj roślin również ma duży wpływ na stopień natlenienia przy zachowaniu podobnych warunków brzegowych (filtracja, nawożenie, itp.); niektóre rośliny szybciej "startują" z fotosyntezą od innych roślin w słabszych warunkach oświetlenia, więc proces natlenienia może już rozpocząć się w warunkach naturalnego (nie koniecznie intensywnego) oświetlenia
Ja w ogóle trochę ubolewam że w Krakowie nie ma czegoś takiego jak Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów i tego typu imprez. Chyba że są a tylko ja o tym nie wiem. Pozdrawiam - Miło było poznać .
Bardzo ciekawe doświadczenie. Jak dla mnie, potwierdzenie że ten sprzęt który stosuje w swoim akwarium działa korzystnie dla moich roślin i rybek. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Panowie wielki szacunek za pomysł i przeprowadzenie takiego badania. Dużo pracy, czasu, zaangażowania ale... dzięki Wam mamy nowe/inne postrzeganie na sprawy związane z podawaniem CO2 do akwarium. Pan Łukasz wspomniał o kolejnych filmach z tej serii. Może zaproponuję zbadanie zawartości tlenu w wodzie przy podawaniu CO2 przez całą dobę? Czekam z niecierpliwością i pozdrawiam Michał z Łodzi. P.S. jeżeli potrzeba dodatkowych zbiorników do badań służę swoimi czterema + moi koledzy :-).
Bardzo Interesujące. Od razu widać fachową wiedzę i merytoryczne podejście do tematu. W porównaniu do wielu akwarystycznych youtuberów wypadacie mega profesjonalnie. Brawo!
z chęcią bym zobaczył różnice w natlenieniu zbiorników gdzie dwutlenek odpala się przed/równo/po włączeniu oświetlenia - bo mówi się że dwutlenek potrzebuje czasu żeby się rozpuścić ale ja mam przeświadczenie że fotosynteza po odpaleniu świateł też rozkręca się stopniowo a nie jak przy pstryknięciu palcami podobnie się pewnie nie wygasza więc też zobaczył bym różnice kiedy dwutlenek odcinamy przed/równo/po zgaszeniu świateł i też zobaczyłbym różnice na jakimś LT z aktywnym napowietrzaniem tylko nocy jaka jest różnica względem dnia gdzie tego napowietrzania nie ma. Pozdrawiam
Scenariuszy tego typu filmów znalazłoby się od groma. Niestety sprzęt jest tylko wypożyczony i nie damy rady zrobić takiej ilośc filmów. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze, że trzeba jeszcze znaleść takie zbiorniki tam pojechać itp itd. Ten kanał jest robiony hobbistycznie po pracy i obowiązkach domowych, finansowany z naszych kieszeni. Tak więc nie wszystko da się przeskoczyć.
Zauważalna intensyfikacja procesu przyrostów 🌴🌱uprawy - Łukasz , u CIEBIE . Na pewno mikrobiom i stan procesu nitryfikacji , oddziałuje na przystępność tlenu , na efekty . Stopień SORBCYJNosci 💚⛑️.
Mega odcinek 🙂 Zastanawiające jest to wysokie stężenie tlenu w akwarium w sklepie akwarystycznym. Tak sobie pomyślałem że może woda RO i bardzo niska twardość węglanowa jest odpowiedzialna za wyższą rozpuszczalność tlenu? Z chęcią przetestowałbym swoje zbiorniki bez roślin ze słabym oświetleniem, napędzanych filtrami hamburskimi na powietrze
Jestem z czasów w których największym problemem akwarysty było zaopatrzenie zbiornika w odpowiednią ilość tlenu. O podawaniu CO2 do akwarium nikt nie słyszał a i tak uznano by to za herezję. A tu proszę można powiedzieć upraszczając i w skrócie że doświadczenie wskazuje na pewien paradoks. W przypadku akwarium roślinnego podawanie CO2 podnosi poziom tlenu w wodzie. 👍.
Witam, film jak zawsze rewelacyjny. Czy mogli byście zmierzyć zawartość tlenu w filtrze kubełkowy i to jak szybko ten tlen się skończy gdy zabraknie prądu i filtr nie będzie pracował. Pozdrawiam Michał
Po obejrzeniu tych eksperymentów zastanawia mnie pewna rzecz... Czy rodzaj filtra ma duży wpływ na napowietrzenie wody. Porównanie, filtr wewnętrzny, kubełkowy i kaskadowy gdzie filtr kaskadowy przez swoją konstrukcję powoduje iż przefiltrowana już woda ma bezpośredni kontakt z powietrzem zanim wróci z powrotem do akwarium. Używam od 2lat filtrów Aquaela FZN 1 i FZN 2. Uważam że są to genialne filtry kaskadowe do niewielkich akwariów👍 Pozdrawiam serdecznie i z miłą chęcią zobaczyłbym takie porównanie😉
Moim zdaniem oprócz pomiaru zawartości tlenu w wodzie dobrze byłoby zbadać zawartość Co2 i zmierzyć PH, wtedy porównać wyniki. Obawiam się że proporcje O2 i CO2 byłyby z goła odmienne dla tych przypadków. Ponadto szkoda, że brakło pomiarów PH w tym akwarium Maćka, różnica pomiędzy dniem, a nocą obstawiam na minimum 0,2 dPH jak nie więcej. Dodatkowo prowadząc akwarium tylko na wodzie RO istnieje duże prawdopodobieństwo samo-zakwaszenia się na skutek rozkładu materii organicznej i efekt tąpnięcia PH do nawet 5 co bywa śmiertelne dla całej obsady, przeżyłem takie tematy nie raz. Może czas na część 3 tej serii?
pH rano wynosiło około 7.2 zaś popołudniu, po kilku godzinach podawania CO2 około 6.8. Części 3 niestety już nie będzie bo nie mamy już sprzętu. Za to mamy nagrane jeszcze kilka innych doświadczeń z jego wykorzystaniem. Zapraszam do oglądania.
Ciekawe byłoby zmierzenie poziomu tlenu z napowietrzaniem nocnym, czyli czy jest możliwe utrzymanie wyższego poziomu natlenienia bez tak dużych wahań dobowych. Sam miałem problemy z przyduchą, które ustały po dodaniu nocnego napowietrzania, natomiast wciąż szukam optymalnego czasu tego napowietrzania w nocy, na dziś jest to ok 5 godzin.
poniekąd tak ale tam wiatrak dmuchał chyba non stop, a mi chodzi o wpływ kilku godzin natleniania bąbelkowego. Myślę, że mało kto ma wiatrak nad akwarium, a bąbelki pewnie większość :)
@@archetypy wiatrak dmuchał drugiej doby. Pierwsza była bez. Za to pracował filtr zraszany, który jak wynika z badania skutecznie napowietrzał wodę utrzymując napowietrzenie w okolicach 80-100% saturacji. Podobnie działałby kamyczek napowietrzający. Oczywiście w tym wypadku była tu praca ciągła a nie jedynie w nocy. Jednak nie trudno przewidzieć rezultat. Poprostu właczenie kamyczka jedynie w nocy, kiedy bez niego natlenienie spada do poziomu około 5 ppm spowodowałoby podwyższenie tlenu do tych właśnie 7-8 ppm, które w dzień są uzyskiwane w wyniku fotosyntezy. Więc tak - oczywiście czasowe lub ciągłe stosowanie dowolnej skutecznej metody napowietrzania spowoduje zmniejszenie dobowych wahań natlenienia i ustabilizowanie stężenia tlenu na poziomie bliższym pełnej saturacji. Widzowie po obejrzeniu tych odcinków zgłaszają sporo pomysłów co jeszcze można by zbadać. To cieszy bo znaczy że temat Was zainteresował. Jednak nie jesteśmy w stanie przebadać wszystkich możliwych wariantów i konfiguracji. Zapraszam do śledzenia kanału - mamy jeszcze kilka filmów z tej serii w przygotowaniu. Mam nadzieję, że znajdziecie tam odpowiedzi na część swoich pytań oraz informacje pozwalające na wyciągnięcie dalszych wniosków. Pozdrawiam
Odpowiedz o roznice miedzy zbiornikami (Lukasz i Daniel) a zbiornikiem Macka (chester za starych pradawnych forumowych czasow😉) jest dosc prosta,mianowicie Maciek podaje znacznie wiecej CO2 plus wiekszy ruch tafli wody =dobra wymiana gazowa. W waszych zbiornikach jest CO2 na dosc niskim poziomie.,Z drugiej strony przy takich gatunkach jakie oboje macie nie potrzeba wiecej.I Jak wspomniales w zbiorniku Macka w calym procesie ,podczas photoperiodu ,rosliny ,jak " oddychaja tlenem" Chociaz i tak uwazam ze u Macka zawartosc CO2 nie jest na jakims wysokim poziomie ,zapewne w okolicach byc moze 15ppm. Tak naprawde by uzyskac realna zawartosc dwutlenku wegla w okolicach 20-25ppm to trzeba ostro gazowac. Na pewno nie sprawdzi sie tego dropcheckerem,a tym bardziej ph/kh
@@maciejlast3690w przypadku akwarium Maćka jest jeden wylot z kubełka identyczny jak u mnie a wlot przez skimmer identyczny jak u mnie. Z tym że ja mam 3 takie wyloty. Zdecydowanie nie mogę potwierdzić żeby ruch tafli u Maćka był większy jak u mnie. Pozdrawiam
Witam, mam pytanie. Ogladam Wasze filmiki, super kanał, dzięki Wam udało mi się ustalić, że w akwarium podłoże podnosi mi pH. Walczyłem z tym ph juz długo, stosuję wode RO, PH-, dwutlenek węgla i ph nie spada poniżej 7.0. Wczoraj wieczorem ph bylo 7.1, dzis rano już 7,6. Żwirek na jednej z aukcji na popularnym serwisie internetowym wystawiony jako " nie pływa na ph, kh , gh ". Zrobiłem próbę octową jak i kwasową, reaguje w dwóch testach. Teraz pytanie: Czy muszę zrobić restart akwarium ( w tej chwili zbiornik ma 7 miesięcy )? Rośliny rosną dość dobrze, miałem inwazję glonów, z którą sobie już prawie poradziłem ( dzięki Wam ) , rybki też są w dobrej kondycji. Czy warto niszczyć obecny ekosystem?! Dodam, że stosuję od kilku dni co2 z butli , ok. 1-2 bąble na sekundę i wskaźnik ciągle koloru niebieskiego. Pozdrawiam
A ile wynosi kH i jak często i w jakiej ilości podmieniasz wodę? Bo problem rozpuszczających się kamieni / podłoża często można skompensować dużymi, regularnymi podmianami.
Właśnie uruchamiam akwarium 65l i pierwszy raz zamiast ceramiki chciałem zasypać filtr węglem. Co Pan myśli o Aquaforest Carbon? W opisie producenta jest: "W przeciwieństwie do dostępnych na rynku preparatów węgla aktywowanego kwasem fosforowym Carbon jest aktywowany parowo, dzięki czemu nie zawiera fosforanów." Nie wiem też czy dać 100% węgiel + gąbka, czy może lepiej 50% węgiel + 50% ceramika +gąbka.
Nie mam doświadczenia z węglam AF do akwarium słodkowodnego - bo rozumiem, że o taki chodzi. Stosowałem węgiel tej firmy do morskiego i moje doświadczenie było takie, że jest "silny". To znaczy świetnie nadaje się do działania interwencyjnego (np wojna chemiczna koralowców czy jakieś inne zanieczyszczenie akwarium) ale do stałego moczenia trochę ryzykowny bo wyzerował mi kilka mikroelementów.
@@wysoki001 Niestety nie mam doświadczenia praktycznego z długoterminowym moczeniem węgla aktywnego w akwarium słodkim. Z teoretycznego punktu widzenia należałoby szukać węgla z niską tzw. liczbą jodową. To jest wskaźnik określający skuteczność usuwania przez węgiel mały cząsteczek - takich jak mikroelementy a za to z dużą liczbą melasową (zdolność usuwania dużych cząsteczek organicznych). Niestety dystrybutorzy węgli do akwarystyki raczej nie podają wprost tych parametrów. Słyszałem, że węgiel Aquael'a ma taką charakterystykę ale nie sprawdzałem tego osobiście więc trudno mi ręczyć.
Mam takie pytanie. Jak to jest z piaskiem kwarcowym w akwarium morskim? Na forach akwarystycznych widzę ogólnie informację że nie wolno stosować, ale jak wczytuje się w uzasadnienia nie znalazłem żadnego sensownego. Niby ma uwalniać krzem do wody przez co będzie plaga okrzemek, co jest niedorzeczne, bo wtedy szło też by powodowało plagi okrzemek. Nie stabilizuje parametrów to jest prawda, ale nie rozumiem gdzie tu problem skoro widziałem wiele akwariów morskich bez podłoża gdzie tak samo nie ma stabilizacji. Że niby nie ma na nim życia pożytecznych mikroorganizmów tu się pojawiają dwie kwestie jedno to że jest to piasek słuchu, ale to samo dotyczy innych piasków suchych, a dwa że niby mikroorganizmy mają się na nim nie rozwijać, ale uzasadnienia nie wadziłem. Niby jest drobniejszy od piasku aragonitowego przez co będzie pływać po akwarium, ale frakcja jest parametrem ortogonalnym od składu chemicznego piasku, choć tu może być trochę prawdy, bo kwarc ma mniejszą gęstość od aragonitu. Wiem że ostatni argument dotyczy mechaniki płynów lepkich, a nie technologi wody, ale pozostałe chyba mieszczą się w działce doktora. Wizualnie najbardziej podoba mi się piasek bałtycki, ale to jest piasek kwarcowy bardzo drobny. Chcę zrobić akwarium z głębokim złożem piaskowym, co w przypadku aragonitu spowodowało by jego rozpuszczanie przez bakterie beztlenowe.
Dzień dobry. Od razu przepraszam za zbyt długą wypowiedź. Ale tak wyszło, widocznie nie umiem inaczej i albo pisze sporo albo wcale. Fajna koszulka pana doktora Łukasza ... no tak, jak pamiętamy to ta z benzyną była fajniejsza i tamtej chyba nic nie przebije (póki co, bo przecież zawsze można coś dostać od żony w prezencie albo kupić na jakiejś wycieczce). Ale w tej co takiego fajnego? Już tłumaczę. No jak by się tak przyjrzeć nagraniu w 7 minucie no to stanął pan idealnie tak, że linia zmiany kolorów na koszulce sparowała się z dolną krawędzią szyby akwarium i z górną krawędzią szafki (czy tam obudowy). No wiem, efekt pewnie nie zamierzony ale wyszło super. Bo w sumie to tak wygląda jakby pan doktor został przecięty. No tak ... dobrze że żyje, a przecięcie było tylko efektem optycznym. Czekamy na kolejne filmy, jest co oglądać i wasz wysiłek logistyczny ma sens. Pan Łukasz tu powiedzmy się najwięcej najeździł więc (ŁaŁ) mieliśmy w materiale kierowcę z doktoratem 🙂. Poza tym rok akademicki się zaraz zacznie więc mam nadzieję że pan Łukasz znajdzie czas na dalsze filmy, bo pewnie na uczelni będzie pan miał więcej pracy. Pytanie do pana Łukasza ewentualnie czy kiedyś będzie jakaś habilitacja? No wiem ... wymaga to publikacji naukowych itd, . i trochę to skomplikowane i może się nie chce. Ale wszystko dla ludzi. 3 Pytania jeszcze do pana Daniela, mianowicie: - W dużym zbiorniku była na patykach chyba rotala minired i widzę, że chyba panu zanikła, ewentualnie ją pan wyrzucił. Pytanie co się stało? Bo przecież wyglądało to bardzo dobrze. Przy okazji, ponieważ dawno nie widziałem pana 3setki to stwierdzam że akwarium trochę zarosło i wygląda bardzo dobrze. Tej rotali mi tylko szkoda, bo efekt optyczny czerwieni na gałęziach był bardzo dobry. - Jeszcze 1 pytanie, dlaczego do Szklarskiej Poręby skoro pan Daniel chyba mieszka pod Bydgoszczą? No chyba że ... coś namieszałem, ale niech się może sam wypowie. - Jeszcze 1 pytanie do pana Daniela ... czy jest gdzieś film z tego małego akwarium pokazujący coś na temat tego tajemniczego cudownego filtra. Sklep pana Maćka bardzo fajny i znany w Krakowie. Akurat geograficznie tym razem trafione, bo mieszkam koło Wieliczki no to mam blisko :-) (A dla was przynajmniej wniosek taki, że komentatorzy też nie są znikąd, choć powiedzmy, że każdy tu jest postacią w miarę anonimową). Dobra, nie zanudzam już komentarzem. Bardzo fajny materiał i dobrze, że podjęliście wspólnie wysiłek żeby to tak zrobić. Myślę że każdy z was skorzystał, a wszyscy mamy ciekawe dane i wnioski z tego tlenu w wodzie. Ciekawe czy w sklepie pana Maćka jeśli by minimalnie jednak przykręcić oświetlenie czy by rośliny jeszcze szły ładnie a tlenu może by się tyle nie marnowało. Musiał by pan Maciek zrobić eksperymenty. Przy okazji mogło by mu to wyjść na dobre, bo przykręcona lampa mniej prądu zużywa. Nie mówię o oszczędności w skali dnia, ale w skali roku to może już by było coś widać. Tylko to by trzeba było eksperymentalnie jakoś ustawić. Pytanie do wszystkich panów w takim razie z tych wniosków pomiarowych. Czy nie uważacie, że zastosowanie kostki napowietrzającej w nocy ma sens i może należało by o tym mówić w różnych filmach (pytanie raczej do pana Daniela bo on ma filmy na różny temat z różnymi zbiornikami)? Bo z wykresów widać że niepotrzebnie narażamy zbiornik na takie wahania tlenu gdzie nad ranem jest sytuacja dosyć kiepska. Firmy energetyczne na przykład wyłączają nam prąd czasem o godzinie 8 rano jak mają jakieś planowane przerwy (bo coś robią) i wtedy mamy powiedzmy problem od rana, że zbiornik nie jest oświetlany ani filtrowany. Mamy sytuację typową, czyli brak UPSa z akumulatorem na podtrzymaniu zasilania filtrów i czegokolwiek, czyli akwarium staje w miejscu. O 8 rano .... no to wygląda to kiepsko. Gdyby kostka chodziła w nocy to bufor tlenu w wodzie byłby wyższy i nie było by ryzyka zejścia ppm poniżej 4 nawet gdyby przerwa w prądzie trwała do 15stej (jak zwykle to ma miejsce w przypadku przerw). We wszystkich zbiornikach była obsada małych (raczej drobnych) rybek. Może pan Daniel tam ma jeszcze te Molinezje w akwarium no to powiedzmy coś większego niż 4 cm. Wiem ławica i ilość też robi swoje.. Należało by może przeprowadzić jeszcze wg mnie podobne badania w przypadku jakiegoś zbiornika z paletkami lub skalarami albo z innymi dużymi pielęgnicami, które przecież mają swoje wymagania jak chodzi o tlen. Z tego co mi wiadomo na przykład akwariów z paletkami się raczej nie nawozi CO2, często są prowadzone na prawie czystym szkle. Na przykład ... znany film pt. Lady Discus ... czyli znane akwarium 1000 litrów z paletkami na RUclips. Również czego zabrakło .... wg mnie zabrakło zbiornika po prostu z sumpem, czyli powiedzmy wracamy do zbiorników dużych. Być może jest to jakiś temat, może w Aquaplant pan Maciek ma jakieś akwarium z SUMPem, tego nie wiem. Można też ewentualnie zapytać czy by się dało zrobić pomiaru w jakimś zbiorniku typu ZOO w Krakowie czy w innym mieście. Nie chodzi o miasto, chodzi po prostu o duży zbiornik, o sump. Zrzut wody do zbiornika niżej, puszczanie jej przez najczęściej dwa progi wewnątrz i wędrówka z pompy w górę. Na ile ta woda wraca napowietrzona, tego nie wiemy. W przypadku filtra kubełkowego nie mamy kontaktu z powietrzem, a w sumpie jest układ jednak bardziej otwarty. Patrząc jeszcze na inne sytuacja akwarystyczne, to niektórzy akwaryści mimo sporej ilości zieleni mają akwaria przerybione. I to nie jest jakiś tam wymyślony, odosobniony przypadek. Wystarczy przejrzeć parę filmów na youtube z innych zbiorników różnych ludzi. Zasada 1cm ryby na litr wody czy na kilka litrów (różnie są szkoły) jest tam mocna zachwiana, nawet można by powiedzieć że robi się ciasno. Pomijam w tym przypadku kwestie etyczne, estetyczne i inne. Chodzi o tlen. Pomiar w takim zbiorniku też byłby ciekawy. Wiadomo, świadomy przerybienia akwarysta będzie tam miał kostkę, być może 2 filtry kubełkowe i linię zraszającą. No ale tak czy inaczej zużycie tlenu będzie miał olbrzymie i na pewno roślinność mu tego nie wyrównuje. A patrząc w drugą stronę to jeszcze jedna sytuacja akwarystyczna przychodzi mi na myśl. Jest taki kanał na youtube Tyrril DomoweAkwarium.pl. I ten bardzo sympatyczny pan też na tym kanale (pozdrawiam) specjalizuje się w zbiornikach roślinnych prowadzonych na ziemi ogrodowej które są całkowicie zarośnięte a z drugiej strony ... czasem też prowadzone bez filtracji, jedynie z oświetleniem. I co? No z tego co widzę jemu to działa, ale jak wygląda sytuacja z tlenem? No właśnie. To by było ciekawe. To nie są akwaria bez ryb. Coś tam przecież pływa. Sytuacja w zbiorniku roślinnym na ziemi ogrodowej to bardzo ciekawy przypadek tak zwanej tradycyjnej akwarystyki. A już tak dla pełnego spektrum. To proponuję wycieczkę jeszcze na śląsk. Do sklepu akwarystycznego. Do pana Tomasza Janika. Studio akwarystyczne GreenArt. Daleko nie jest. Bo z Krakowa do Sosnowca nie jest daleko. A po co. No właśnie po to. Chodzi o tlen w roślinniaku, najlepiej tym co są te same czerwone rośliny ale też jest tych zbiorników tam kilka. Generalnie chodzi jednak o te jego parametry w czymś takim co z jednej strony jest akwarium a z drugiej strony ... no właśnie ... ledwo która ryba tam daje radę bo takie są parametry wody. Myślę że ma to sens. Takich akwariów w domu nie macie. Ani pan Łukasz ani pan Daniel. Mało kto ma tak piękną Tonię Belem i inne cuda jak tam. Ze zbiorników innych ale to już powiedzmy wykraczając lekko poza typową akwarystykę. Bardzo często jest sytuacja że mając oczko wodne (w skrajnym przypadku zwykłą beczkę 200-1000 l z wodą) wpuszczamy tam na okres letni ryby akwariowe. Po co? No po to żeby na przykład żywiły się naturalnie larwami komarów a my żebyśmy byli mniej nękani przez te latające stwory. Dotyczy to np. gupików które bez problemu wytrzymają w wodzie trochę chłodniejszej (Powiedzmy że KARAŚ nie jest typową rybą akwariową). Wiem że okres mamy wczesnej jesieni, ale jest jeszcze względnie ciepło i jakieś pomiary z oczka wodnego być może by wyszły. Oczywiście każdy by się zastanawiał co w przypadku gdy oczko wodne jest wystawione na 35 stopniowe upały. Powiemy że mamy w nim jakieś napowietrzanie w postaci choćby fontanny. No takie typowo polskie podejście do tematu, kiedy nie mieszkamy w bloku, mamy dom z ogrodem i stać nas na to żeby mieć fantazje i zainwestować w ładne oczko. Aktualnie przecież to bardzo częsty przypadek. Oczko jeśli jest większe to ma jakąś tam roślinność i często też próbujemy tam posadzić coś pływającego typu lilia wodna, choć to już bardziej nie oczko a mały staw. Ale ... tak czy inaczej. Problem tlenu istnieje. W oczku wodnym naturalnym napowietrzaczem jest wiatr, ma tez on funkcję chłodzenia. Coś jak wentylator u pana Daniela. I kółko wypowiedzi mi się tu zamyka. To tyle z obserwacji odcinka. Bardzo dziękuję za fajny materiał.
W kwestii Szklarskiej Poręby to proszę oglądać odcinek w najbliższą niedzielę. Stanie się jasne. Co do drugiego pytania o napowietrzanie i ewentualny zanik zasilania w nocy/nad ranem to proszę oglądać odcinek w kolejną niedzielę. Stanie się jasne ;-) Pozdrawiam
@@lukaszk76 OK. dzięki za info. Troszkę mi zajęła czasu ta wypowiedź i jeszcze trochę musiałem to edytować ... no ale powiedzmy teraz mam wersję ostateczną. Już w tym nie grzebię. Fajnie że będą kolejne odcinki. Postaram się siedzieć cicho i mniej pisać. Pozdrawiam serdecznie.
Ją protestuje. Pisz nie przestawaj. Komentarze to jest cos co lubimy 😀👍 ta czerwona rotala wyleciała bo tempo wzrostu miała ogromne i trzeba było ją ciąć co 3 dni. No i już mi się znudziła ta aranżacja. Czas na restart. Co do tlenomierza to pomysłów na różne badania i eksperymenty jest sporo ale sprzęt trzeba już oddać a też nie można zanudzać widzów serią o tlenomierzu. Tutaj masz link do tego małego akwarium ruclips.net/video/XvS5sGYFwpA/видео.htmlsi=zLXvTJs7S5RqBFFf I film do akwarium z sumpem ruclips.net/video/-yiBIbULxyk/видео.htmlsi=4TfBJjSRuE__zhab
Ja jeszcze dodam, że w moim zbiorniku oprócz neonów pływają też 4 duże skalary. No i jeszcze 6-7 kirysków, 2 loricardie, 3 gara panda. A neonków oryginalnie było 100 szt. WIęc nie powiedziałbym raczej, że to zbiornik słabo obciążony niewielką ilością drobnych kąsaczy.
@@lukaszk76 No tak. Ma pan rację. Trochę to wynika z faktu, że na kamerze widzimy to co widzimy więc patrząc na pana zbiornik rzucają się w oczy przede wszystkim neony. Wiadomo, ci co oglądają można powiedzieć że bazują na wiedzy częściowej na temat zbiorników i tym co w nich pływa.
To mogłoby być wyjaśnienie ale w przypadku tej niższej krzywej (bez wentylatora) byliśmy jeszcze poniżej maksymalnego wysycenia. Czyli mogło się więcej rozpuścić mimo temperatury. Więc raczej nie o to chodziło.
NIestety sprzęt, z którego korzystaliśmy został nam wypożyczony i już musi wracać do firmy Hanna Instruments. Mamy nagrany materiał na jeszcze 2 odcinki z jego wykorzystaniem ale niestety nie ma już możliwości dodania nowych pomysłów, Może jeszcze kiedyś uda się coś podobnego. Pozdrawiam
Witam. Przydała by się analiza i rozszerzenie eksperymentu pod kątem podawania co2 w nocy. Są 2 postawy, przynajmniej takie do mnie dotarły. Tak, podawać, aby zapobiec wahanią dobowym PH, nie ze względu na tlen. Co Pan o tym myśli?
Ja myślę że tu by chodziło raczej o inny eksperyment z rejestracją zmiany pH. Potrzebne by było zupełnie inne urządzenie. Jednak wydaje mi się że w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest poprostu zastosowanie komputera, który odetnie dozowanie w nocy jeśli pH będzie nadmiernie spadało. Oczywiście zdaje sobie sprawę że to jest kosztowne urządzenie . Niestey w tej chwili nie dysponujemy miernikiem pozwalającym nam na wykonanie takiego eksperymentu. Chyba że znajdzie się chętny do robienia ręcznie pomiarów co pół godziny 😂
Bardzo wartościowy odcinek ! Proponuję jeszcze taki ciekawy eksperyment: sprawdzić zawartość tlenu w "typowym staropolskim" akwarium czyli przerybione (zupa, welonki, neonki..), zero roślin, plastikowe ozdoby, grys na dnie, glony 😅
WITAM bardzo dobra robota.
Wielki 👍dla was panowie . Za całe to zaangażowanie żeby poszerzać naszą wiedzę . ❤❤
Dla zasięgu i za wkład w akwarystykę 👍💪👏
50min zleciało jak 5! No kawał roboty zrobiliście, doceniam! Bardzo mnie to zaciekawialo 😊
Jak zwykle. Kawał przydatnej wiedzy. Myślę że różnice między akwariumami może też wynikać z różnic temperatur w zbiornikach.
Odcinek Mega ciekawy! To niesamowite ile czynników wpływa na różne stężenie. Rodzaj filtracji, moc światła i pewnie rodzaj i ilość roślin
Dziękuję za ciekawy film ! - bardzo ciekawe, szczególnie z filtrem zraszanym. :)
Bardzo interesujący odcinek. Kompendium wiedzy dla wszystkich tych którzy chcą wiedzieć więcej i jeszcze więcej 😊
Dziękuję. Objrzałam z wielkim zainteresowaniem. Czekam na kolejne odcinki.
Niezwykle ciekawy materiał. Wielkie dzięki za ogrom pracy i czasu włożonego w ten eksperyment 😀.
Dla mnie interesujący byłby pomiar natlenienia ( co 5 minut) po włączeniu brzęczyka tak na godzinę przed włączniem oświetlenia.
fantastyczna robota........dzięki wam nabywamy przydatną wiedzę
bardzo fajny odcinek - super - wielkie gratulacje;👍
jeżeli mogę coś dodać, to myślę, że rodzaj roślin również ma duży wpływ na stopień natlenienia przy zachowaniu podobnych warunków brzegowych (filtracja, nawożenie, itp.); niektóre rośliny szybciej "startują" z fotosyntezą od innych roślin w słabszych warunkach oświetlenia, więc proces natlenienia może już rozpocząć się w warunkach naturalnego (nie koniecznie intensywnego) oświetlenia
Bardzo ciekawe informacje, dużo pracy i zaangażowania.
Dziękuję za sztos pozytywnej wiedzy, rozwiało to wiele moich wątpliwości.
Pozdrawiam
❤ jak zawsze łapka w górę
Super robota Panie Łukaszu. Miło było sie spotkać na Górnośląski Weekend Akwarystyczny😊 Może kiedyś uda sie nam spotkać w Krakowie.
Ja w ogóle trochę ubolewam że w Krakowie nie ma czegoś takiego jak Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów i tego typu imprez. Chyba że są a tylko ja o tym nie wiem. Pozdrawiam -
Miło było poznać .
Mega material
Bardzo ciekawe doświadczenie. Jak dla mnie, potwierdzenie że ten sprzęt który stosuje w swoim akwarium działa korzystnie dla moich roślin i rybek. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo ciekawy odcinek 👍
Super film Dzięki
Panowie wielki szacunek za pomysł i przeprowadzenie takiego badania. Dużo pracy, czasu, zaangażowania ale... dzięki Wam mamy nowe/inne postrzeganie na sprawy związane z podawaniem CO2 do akwarium. Pan Łukasz wspomniał o kolejnych filmach z tej serii. Może zaproponuję zbadanie zawartości tlenu w wodzie przy podawaniu CO2 przez całą dobę? Czekam z niecierpliwością i pozdrawiam Michał z Łodzi.
P.S. jeżeli potrzeba dodatkowych zbiorników do badań służę swoimi czterema + moi koledzy :-).
Bardzo dziękujemy ale niestety musimy już zwrócić urządzenie. Ale będą jeszcze chyba 3 filmy z jego wykorzystaniem
Dziękujemy.
Dziękuję 😀👍
Super materiał
Bardzo Interesujące. Od razu widać fachową wiedzę i merytoryczne podejście do tematu. W porównaniu do wielu akwarystycznych youtuberów wypadacie mega profesjonalnie. Brawo!
BraVo 👏👏👏✌️
z chęcią bym zobaczył różnice w natlenieniu zbiorników gdzie dwutlenek odpala się przed/równo/po włączeniu oświetlenia - bo mówi się że dwutlenek potrzebuje czasu żeby się rozpuścić ale ja mam przeświadczenie że fotosynteza po odpaleniu świateł też rozkręca się stopniowo a nie jak przy pstryknięciu palcami
podobnie się pewnie nie wygasza więc też zobaczył bym różnice kiedy dwutlenek odcinamy przed/równo/po zgaszeniu świateł
i też zobaczyłbym różnice na jakimś LT z aktywnym napowietrzaniem tylko nocy jaka jest różnica względem dnia gdzie tego napowietrzania nie ma.
Pozdrawiam
Scenariuszy tego typu filmów znalazłoby się od groma. Niestety sprzęt jest tylko wypożyczony i nie damy rady zrobić takiej ilośc filmów. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze, że trzeba jeszcze znaleść takie zbiorniki tam pojechać itp itd. Ten kanał jest robiony hobbistycznie po pracy i obowiązkach domowych, finansowany z naszych kieszeni. Tak więc nie wszystko da się przeskoczyć.
Super materiał. dzięki!
Zauważalna intensyfikacja procesu przyrostów 🌴🌱uprawy - Łukasz , u CIEBIE . Na pewno mikrobiom i stan procesu nitryfikacji , oddziałuje na przystępność tlenu , na efekty . Stopień SORBCYJNosci 💚⛑️.
Mega odcinek 🙂 Zastanawiające jest to wysokie stężenie tlenu w akwarium w sklepie akwarystycznym. Tak sobie pomyślałem że może woda RO i bardzo niska twardość węglanowa jest odpowiedzialna za wyższą rozpuszczalność tlenu? Z chęcią przetestowałbym swoje zbiorniki bez roślin ze słabym oświetleniem, napędzanych filtrami hamburskimi na powietrze
We wszystkich testowanych zbiornikach używana jest woda RO
Swietny odcinek: takie rzeczy powinni pokazywac w szkole- ile bym sie wtedy nauczył 😊
Jestem z czasów w których największym problemem akwarysty było zaopatrzenie zbiornika w odpowiednią ilość tlenu. O podawaniu CO2 do akwarium nikt nie słyszał a i tak uznano by to za herezję. A tu proszę można powiedzieć upraszczając i w skrócie że doświadczenie wskazuje na pewien paradoks. W przypadku akwarium roślinnego podawanie CO2 podnosi poziom tlenu w wodzie. 👍.
W zasadzie biorąc pod uwagę że rośliny produkują tlen a do fotosyntezy potrzebują dwutlenku węgla to nie jest to aż taki paradoks.
Witam, film jak zawsze rewelacyjny. Czy mogli byście zmierzyć zawartość tlenu w filtrze kubełkowy i to jak szybko ten tlen się skończy gdy zabraknie prądu i filtr nie będzie pracował. Pozdrawiam Michał
Taki film jest już na ukończeniu. Prawdopodobnie będzie za 2 tyg.
Panowie, koniecznie trzeba sprawdzić w jakimś prostym akwarium poziom tlenu z napowietrzaczem/brzęczykiem i bez. 👍
Będzie taki film, jest w trakcie realizacji
Nowa jakość akwarytycznego YT.
Po obejrzeniu tych eksperymentów zastanawia mnie pewna rzecz...
Czy rodzaj filtra ma duży wpływ na napowietrzenie wody. Porównanie, filtr wewnętrzny, kubełkowy i kaskadowy gdzie filtr kaskadowy przez swoją konstrukcję powoduje iż przefiltrowana już woda ma bezpośredni kontakt z powietrzem zanim wróci z powrotem do akwarium.
Używam od 2lat filtrów Aquaela FZN 1 i FZN 2. Uważam że są to genialne filtry kaskadowe do niewielkich akwariów👍
Pozdrawiam serdecznie i z miłą chęcią zobaczyłbym takie porównanie😉
😊👍👍👍👍
Moim zdaniem oprócz pomiaru zawartości tlenu w wodzie dobrze byłoby zbadać zawartość Co2 i zmierzyć PH, wtedy porównać wyniki. Obawiam się że proporcje O2 i CO2 byłyby z goła odmienne dla tych przypadków. Ponadto szkoda, że brakło pomiarów PH w tym akwarium Maćka, różnica pomiędzy dniem, a nocą obstawiam na minimum 0,2 dPH jak nie więcej. Dodatkowo prowadząc akwarium tylko na wodzie RO istnieje duże prawdopodobieństwo samo-zakwaszenia się na skutek rozkładu materii organicznej i efekt tąpnięcia PH do nawet 5 co bywa śmiertelne dla całej obsady, przeżyłem takie tematy nie raz. Może czas na część 3 tej serii?
pH rano wynosiło około 7.2 zaś popołudniu, po kilku godzinach podawania CO2 około 6.8. Części 3 niestety już nie będzie bo nie mamy już sprzętu. Za to mamy nagrane jeszcze kilka innych doświadczeń z jego wykorzystaniem. Zapraszam do oglądania.
😊
Ciekawe byłoby zmierzenie poziomu tlenu z napowietrzaniem nocnym, czyli czy jest możliwe utrzymanie wyższego poziomu natlenienia bez tak dużych wahań dobowych. Sam miałem problemy z przyduchą, które ustały po dodaniu nocnego napowietrzania, natomiast wciąż szukam optymalnego czasu tego napowietrzania w nocy, na dziś jest to ok 5 godzin.
Wydaje mi się za na to pytanie jest odpowiedź w filmie. Chodzi o małe akwarium Daniela, gdzie trzyma się równo wysoki poziom natlenienia. Pozdrawiam
poniekąd tak ale tam wiatrak dmuchał chyba non stop, a mi chodzi o wpływ kilku godzin natleniania bąbelkowego. Myślę, że mało kto ma wiatrak nad akwarium, a bąbelki pewnie większość :)
@@archetypy wiatrak dmuchał drugiej doby. Pierwsza była bez. Za to pracował filtr zraszany, który jak wynika z badania skutecznie napowietrzał wodę utrzymując napowietrzenie w okolicach 80-100% saturacji. Podobnie działałby kamyczek napowietrzający. Oczywiście w tym wypadku była tu praca ciągła a nie jedynie w nocy. Jednak nie trudno przewidzieć rezultat. Poprostu właczenie kamyczka jedynie w nocy, kiedy bez niego natlenienie spada do poziomu około 5 ppm spowodowałoby podwyższenie tlenu do tych właśnie 7-8 ppm, które w dzień są uzyskiwane w wyniku fotosyntezy. Więc tak - oczywiście czasowe lub ciągłe stosowanie dowolnej skutecznej metody napowietrzania spowoduje zmniejszenie dobowych wahań natlenienia i ustabilizowanie stężenia tlenu na poziomie bliższym pełnej saturacji.
Widzowie po obejrzeniu tych odcinków zgłaszają sporo pomysłów co jeszcze można by zbadać. To cieszy bo znaczy że temat Was zainteresował. Jednak nie jesteśmy w stanie przebadać wszystkich możliwych wariantów i konfiguracji. Zapraszam do śledzenia kanału - mamy jeszcze kilka filmów z tej serii w przygotowaniu. Mam nadzieję, że znajdziecie tam odpowiedzi na część swoich pytań oraz informacje pozwalające na wyciągnięcie dalszych wniosków. Pozdrawiam
Taktyczny
Odpowiedz o roznice miedzy zbiornikami (Lukasz i Daniel) a zbiornikiem Macka (chester za starych pradawnych forumowych czasow😉) jest dosc prosta,mianowicie Maciek podaje znacznie wiecej CO2 plus wiekszy ruch tafli wody =dobra wymiana gazowa. W waszych zbiornikach jest CO2 na dosc niskim poziomie.,Z drugiej strony przy takich gatunkach jakie oboje macie nie potrzeba wiecej.I Jak wspomniales w zbiorniku Macka w calym procesie ,podczas photoperiodu ,rosliny ,jak " oddychaja tlenem" Chociaz i tak uwazam ze u Macka zawartosc CO2 nie jest na jakims wysokim poziomie ,zapewne w okolicach byc moze 15ppm. Tak naprawde by uzyskac realna zawartosc dwutlenku wegla w okolicach 20-25ppm to trzeba ostro gazowac. Na pewno nie sprawdzi sie tego dropcheckerem,a tym bardziej ph/kh
Przy wyłaczonym dozowaniu CO2 u Maćka stężenie tlenu nadal było znacznie wyższe niż w pozostałych zbiornikach, Pozdrawiam
@@lukaszk76 Dlatego,ze ma duzo lepszy ruch tafli wody niz w waszych zbiornikach.Pozdrawiam
@@maciejlast3690w przypadku akwarium Maćka jest jeden wylot z kubełka identyczny jak u mnie a wlot przez skimmer identyczny jak u mnie. Z tym że ja mam 3 takie wyloty. Zdecydowanie nie mogę potwierdzić żeby ruch tafli u Maćka był większy jak u mnie. Pozdrawiam
Witam, mam pytanie. Ogladam Wasze filmiki, super kanał, dzięki Wam udało mi się ustalić, że w akwarium podłoże podnosi mi pH. Walczyłem z tym ph juz długo, stosuję wode RO, PH-, dwutlenek węgla i ph nie spada poniżej 7.0. Wczoraj wieczorem ph bylo 7.1, dzis rano już 7,6.
Żwirek na jednej z aukcji na popularnym serwisie internetowym wystawiony jako
" nie pływa na ph, kh , gh ". Zrobiłem próbę octową jak i kwasową, reaguje w dwóch testach. Teraz pytanie: Czy muszę zrobić restart akwarium ( w tej chwili zbiornik ma 7 miesięcy )? Rośliny rosną dość dobrze, miałem inwazję glonów, z którą sobie już prawie poradziłem ( dzięki Wam ) , rybki też są w dobrej kondycji. Czy warto niszczyć obecny ekosystem?! Dodam, że stosuję od kilku dni co2 z butli , ok. 1-2 bąble na sekundę i wskaźnik ciągle koloru niebieskiego.
Pozdrawiam
A ile wynosi kH i jak często i w jakiej ilości podmieniasz wodę? Bo problem rozpuszczających się kamieni / podłoża często można skompensować dużymi, regularnymi podmianami.
Właśnie uruchamiam akwarium 65l i pierwszy raz zamiast ceramiki chciałem zasypać filtr węglem. Co Pan myśli o Aquaforest Carbon? W opisie producenta jest: "W przeciwieństwie do dostępnych na rynku preparatów węgla aktywowanego kwasem fosforowym Carbon jest aktywowany parowo, dzięki czemu nie zawiera fosforanów."
Nie wiem też czy dać 100% węgiel + gąbka, czy może lepiej 50% węgiel + 50% ceramika +gąbka.
Nie mam doświadczenia z węglam AF do akwarium słodkowodnego - bo rozumiem, że o taki chodzi. Stosowałem węgiel tej firmy do morskiego i moje doświadczenie było takie, że jest "silny". To znaczy świetnie nadaje się do działania interwencyjnego (np wojna chemiczna koralowców czy jakieś inne zanieczyszczenie akwarium) ale do stałego moczenia trochę ryzykowny bo wyzerował mi kilka mikroelementów.
@@lukaszk76A czy jest Pan w stanie polecić jakiś konkretny węgiel do takiego eksperymentu?
@@wysoki001 Niestety nie mam doświadczenia praktycznego z długoterminowym moczeniem węgla aktywnego w akwarium słodkim. Z teoretycznego punktu widzenia należałoby szukać węgla z niską tzw. liczbą jodową. To jest wskaźnik określający skuteczność usuwania przez węgiel mały cząsteczek - takich jak mikroelementy a za to z dużą liczbą melasową (zdolność usuwania dużych cząsteczek organicznych). Niestety dystrybutorzy węgli do akwarystyki raczej nie podają wprost tych parametrów. Słyszałem, że węgiel Aquael'a ma taką charakterystykę ale nie sprawdzałem tego osobiście więc trudno mi ręczyć.
@@lukaszk76 Dziękuję za informację :)
Mam takie pytanie. Jak to jest z piaskiem kwarcowym w akwarium morskim? Na forach akwarystycznych widzę ogólnie informację że nie wolno stosować, ale jak wczytuje się w uzasadnienia nie znalazłem żadnego sensownego. Niby ma uwalniać krzem do wody przez co będzie plaga okrzemek, co jest niedorzeczne, bo wtedy szło też by powodowało plagi okrzemek. Nie stabilizuje parametrów to jest prawda, ale nie rozumiem gdzie tu problem skoro widziałem wiele akwariów morskich bez podłoża gdzie tak samo nie ma stabilizacji. Że niby nie ma na nim życia pożytecznych mikroorganizmów tu się pojawiają dwie kwestie jedno to że jest to piasek słuchu, ale to samo dotyczy innych piasków suchych, a dwa że niby mikroorganizmy mają się na nim nie rozwijać, ale uzasadnienia nie wadziłem. Niby jest drobniejszy od piasku aragonitowego przez co będzie pływać po akwarium, ale frakcja jest parametrem ortogonalnym od składu chemicznego piasku, choć tu może być trochę prawdy, bo kwarc ma mniejszą gęstość od aragonitu. Wiem że ostatni argument dotyczy mechaniki płynów lepkich, a nie technologi wody, ale pozostałe chyba mieszczą się w działce doktora.
Wizualnie najbardziej podoba mi się piasek bałtycki, ale to jest piasek kwarcowy bardzo drobny. Chcę zrobić akwarium z głębokim złożem piaskowym, co w przypadku aragonitu spowodowało by jego rozpuszczanie przez bakterie beztlenowe.
Dzień dobry. Od razu przepraszam za zbyt długą wypowiedź. Ale tak wyszło, widocznie nie umiem inaczej i albo pisze sporo albo wcale.
Fajna koszulka pana doktora Łukasza ... no tak, jak pamiętamy to ta z benzyną była fajniejsza i tamtej chyba nic nie przebije (póki co, bo przecież zawsze można coś dostać od żony w prezencie albo kupić na jakiejś wycieczce). Ale w tej co takiego fajnego? Już tłumaczę.
No jak by się tak przyjrzeć nagraniu w 7 minucie no to stanął pan idealnie tak, że linia zmiany kolorów na koszulce sparowała się z dolną krawędzią szyby akwarium i z górną krawędzią szafki (czy tam obudowy). No wiem, efekt pewnie nie zamierzony ale wyszło super. Bo w sumie to tak wygląda jakby pan doktor został przecięty. No tak ... dobrze że żyje, a przecięcie było tylko efektem optycznym.
Czekamy na kolejne filmy, jest co oglądać i wasz wysiłek logistyczny ma sens. Pan Łukasz tu powiedzmy się najwięcej najeździł więc (ŁaŁ) mieliśmy w materiale kierowcę z doktoratem 🙂. Poza tym rok akademicki się zaraz zacznie więc mam nadzieję że pan Łukasz znajdzie czas na dalsze filmy, bo pewnie na uczelni będzie pan miał więcej pracy. Pytanie do pana Łukasza ewentualnie czy kiedyś będzie jakaś habilitacja? No wiem ... wymaga to publikacji naukowych itd, . i trochę to skomplikowane i może się nie chce. Ale wszystko dla ludzi.
3 Pytania jeszcze do pana Daniela, mianowicie:
- W dużym zbiorniku była na patykach chyba rotala minired i widzę, że chyba panu zanikła, ewentualnie ją pan wyrzucił. Pytanie co się stało? Bo przecież wyglądało to bardzo dobrze. Przy okazji, ponieważ dawno nie widziałem pana 3setki to stwierdzam że akwarium trochę zarosło i wygląda bardzo dobrze. Tej rotali mi tylko szkoda, bo efekt optyczny czerwieni na gałęziach był bardzo dobry.
- Jeszcze 1 pytanie, dlaczego do Szklarskiej Poręby skoro pan Daniel chyba mieszka pod Bydgoszczą? No chyba że ... coś namieszałem, ale niech się może sam wypowie.
- Jeszcze 1 pytanie do pana Daniela ... czy jest gdzieś film z tego małego akwarium pokazujący coś na temat tego tajemniczego cudownego filtra.
Sklep pana Maćka bardzo fajny i znany w Krakowie. Akurat geograficznie tym razem trafione, bo mieszkam koło Wieliczki no to mam blisko :-) (A dla was przynajmniej wniosek taki, że komentatorzy też nie są znikąd, choć powiedzmy, że każdy tu jest postacią w miarę anonimową). Dobra, nie zanudzam już komentarzem. Bardzo fajny materiał i dobrze, że podjęliście wspólnie wysiłek żeby to tak zrobić. Myślę że każdy z was skorzystał, a wszyscy mamy ciekawe dane i wnioski z tego tlenu w wodzie. Ciekawe czy w sklepie pana Maćka jeśli by minimalnie jednak przykręcić oświetlenie czy by rośliny jeszcze szły ładnie a tlenu może by się tyle nie marnowało. Musiał by pan Maciek zrobić eksperymenty. Przy okazji mogło by mu to wyjść na dobre, bo przykręcona lampa mniej prądu zużywa. Nie mówię o oszczędności w skali dnia, ale w skali roku to może już by było coś widać. Tylko to by trzeba było eksperymentalnie jakoś ustawić.
Pytanie do wszystkich panów w takim razie z tych wniosków pomiarowych.
Czy nie uważacie, że zastosowanie kostki napowietrzającej w nocy ma sens i może należało by o tym mówić w różnych filmach (pytanie raczej do pana Daniela bo on ma filmy na różny temat z różnymi zbiornikami)? Bo z wykresów widać że niepotrzebnie narażamy zbiornik na takie wahania tlenu gdzie nad ranem jest sytuacja dosyć kiepska. Firmy energetyczne na przykład wyłączają nam prąd czasem o godzinie 8 rano jak mają jakieś planowane przerwy (bo coś robią) i wtedy mamy powiedzmy problem od rana, że zbiornik nie jest oświetlany ani filtrowany. Mamy sytuację typową, czyli brak UPSa z akumulatorem na podtrzymaniu zasilania filtrów i czegokolwiek, czyli akwarium staje w miejscu. O 8 rano .... no to wygląda to kiepsko. Gdyby kostka chodziła w nocy to bufor tlenu w wodzie byłby wyższy i nie było by ryzyka zejścia ppm poniżej 4 nawet gdyby przerwa w prądzie trwała do 15stej (jak zwykle to ma miejsce w przypadku przerw).
We wszystkich zbiornikach była obsada małych (raczej drobnych) rybek. Może pan Daniel tam ma jeszcze te Molinezje w akwarium no to powiedzmy coś większego niż 4 cm. Wiem ławica i ilość też robi swoje.. Należało by może przeprowadzić jeszcze wg mnie podobne badania w przypadku jakiegoś zbiornika z paletkami lub skalarami albo z innymi dużymi pielęgnicami, które przecież mają swoje wymagania jak chodzi o tlen. Z tego co mi wiadomo na przykład akwariów z paletkami się raczej nie nawozi CO2, często są prowadzone na prawie czystym szkle. Na przykład ... znany film pt. Lady Discus ... czyli znane akwarium 1000 litrów z paletkami na RUclips. Również czego zabrakło .... wg mnie zabrakło zbiornika po prostu z sumpem, czyli powiedzmy wracamy do zbiorników dużych. Być może jest to jakiś temat, może w Aquaplant pan Maciek ma jakieś akwarium z SUMPem, tego nie wiem. Można też ewentualnie zapytać czy by się dało zrobić pomiaru w jakimś zbiorniku typu ZOO w Krakowie czy w innym mieście. Nie chodzi o miasto, chodzi po prostu o duży zbiornik, o sump. Zrzut wody do zbiornika niżej, puszczanie jej przez najczęściej dwa progi wewnątrz i wędrówka z pompy w górę. Na ile ta woda wraca napowietrzona, tego nie wiemy. W przypadku filtra kubełkowego nie mamy kontaktu z powietrzem, a w sumpie jest układ jednak bardziej otwarty.
Patrząc jeszcze na inne sytuacja akwarystyczne, to niektórzy akwaryści mimo sporej ilości zieleni mają akwaria przerybione. I to nie jest jakiś tam wymyślony, odosobniony przypadek. Wystarczy przejrzeć parę filmów na youtube z innych zbiorników różnych ludzi. Zasada 1cm ryby na litr wody czy na kilka litrów (różnie są szkoły) jest tam mocna zachwiana, nawet można by powiedzieć że robi się ciasno. Pomijam w tym przypadku kwestie etyczne, estetyczne i inne. Chodzi o tlen. Pomiar w takim zbiorniku też byłby ciekawy. Wiadomo, świadomy przerybienia akwarysta będzie tam miał kostkę, być może 2 filtry kubełkowe i linię zraszającą. No ale tak czy inaczej zużycie tlenu będzie miał olbrzymie i na pewno roślinność mu tego nie wyrównuje.
A patrząc w drugą stronę to jeszcze jedna sytuacja akwarystyczna przychodzi mi na myśl. Jest taki kanał na youtube Tyrril DomoweAkwarium.pl. I ten bardzo sympatyczny pan też na tym kanale (pozdrawiam) specjalizuje się w zbiornikach roślinnych prowadzonych na ziemi ogrodowej które są całkowicie zarośnięte a z drugiej strony ... czasem też prowadzone bez filtracji, jedynie z oświetleniem. I co? No z tego co widzę jemu to działa, ale jak wygląda sytuacja z tlenem? No właśnie. To by było ciekawe. To nie są akwaria bez ryb. Coś tam przecież pływa. Sytuacja w zbiorniku roślinnym na ziemi ogrodowej to bardzo ciekawy przypadek tak zwanej tradycyjnej akwarystyki.
A już tak dla pełnego spektrum. To proponuję wycieczkę jeszcze na śląsk. Do sklepu akwarystycznego. Do pana Tomasza Janika. Studio akwarystyczne GreenArt. Daleko nie jest. Bo z Krakowa do Sosnowca nie jest daleko. A po co. No właśnie po to. Chodzi o tlen w roślinniaku, najlepiej tym co są te same czerwone rośliny ale też jest tych zbiorników tam kilka. Generalnie chodzi jednak o te jego parametry w czymś takim co z jednej strony jest akwarium a z drugiej strony ... no właśnie ... ledwo która ryba tam daje radę bo takie są parametry wody. Myślę że ma to sens. Takich akwariów w domu nie macie. Ani pan Łukasz ani pan Daniel. Mało kto ma tak piękną Tonię Belem i inne cuda jak tam.
Ze zbiorników innych ale to już powiedzmy wykraczając lekko poza typową akwarystykę. Bardzo często jest sytuacja że mając oczko wodne (w skrajnym przypadku zwykłą beczkę 200-1000 l z wodą) wpuszczamy tam na okres letni ryby akwariowe. Po co? No po to żeby na przykład żywiły się naturalnie larwami komarów a my żebyśmy byli mniej nękani przez te latające stwory. Dotyczy to np. gupików które bez problemu wytrzymają w wodzie trochę chłodniejszej (Powiedzmy że KARAŚ nie jest typową rybą akwariową). Wiem że okres mamy wczesnej jesieni, ale jest jeszcze względnie ciepło i jakieś pomiary z oczka wodnego być może by wyszły. Oczywiście każdy by się zastanawiał co w przypadku gdy oczko wodne jest wystawione na 35 stopniowe upały. Powiemy że mamy w nim jakieś napowietrzanie w postaci choćby fontanny. No takie typowo polskie podejście do tematu, kiedy nie mieszkamy w bloku, mamy dom z ogrodem i stać nas na to żeby mieć fantazje i zainwestować w ładne oczko. Aktualnie przecież to bardzo częsty przypadek. Oczko jeśli jest większe to ma jakąś tam roślinność i często też próbujemy tam posadzić coś pływającego typu lilia wodna, choć to już bardziej nie oczko a mały staw. Ale ... tak czy inaczej. Problem tlenu istnieje. W oczku wodnym naturalnym napowietrzaczem jest wiatr, ma tez on funkcję chłodzenia. Coś jak wentylator u pana Daniela. I kółko wypowiedzi mi się tu zamyka.
To tyle z obserwacji odcinka. Bardzo dziękuję za fajny materiał.
W kwestii Szklarskiej Poręby to proszę oglądać odcinek w najbliższą niedzielę. Stanie się jasne. Co do drugiego pytania o napowietrzanie i ewentualny zanik zasilania w nocy/nad ranem to proszę oglądać odcinek w kolejną niedzielę. Stanie się jasne ;-) Pozdrawiam
@@lukaszk76 OK. dzięki za info. Troszkę mi zajęła czasu ta wypowiedź i jeszcze trochę musiałem to edytować ... no ale powiedzmy teraz mam wersję ostateczną. Już w tym nie grzebię. Fajnie że będą kolejne odcinki. Postaram się siedzieć cicho i mniej pisać. Pozdrawiam serdecznie.
Ją protestuje. Pisz nie przestawaj. Komentarze to jest cos co lubimy
😀👍 ta czerwona rotala wyleciała bo tempo wzrostu miała ogromne i trzeba było ją ciąć co 3 dni. No i już mi się znudziła ta aranżacja. Czas na restart.
Co do tlenomierza to pomysłów na różne badania i eksperymenty jest sporo ale sprzęt trzeba już oddać a też nie można zanudzać widzów serią o tlenomierzu. Tutaj masz link do tego małego akwarium
ruclips.net/video/XvS5sGYFwpA/видео.htmlsi=zLXvTJs7S5RqBFFf
I film do akwarium z sumpem
ruclips.net/video/-yiBIbULxyk/видео.htmlsi=4TfBJjSRuE__zhab
Ja jeszcze dodam, że w moim zbiorniku oprócz neonów pływają też 4 duże skalary. No i jeszcze 6-7 kirysków, 2 loricardie, 3 gara panda. A neonków oryginalnie było 100 szt. WIęc nie powiedziałbym raczej, że to zbiornik słabo obciążony niewielką ilością drobnych kąsaczy.
@@lukaszk76 No tak. Ma pan rację. Trochę to wynika z faktu, że na kamerze widzimy to co widzimy więc patrząc na pana zbiornik rzucają się w oczy przede wszystkim neony. Wiadomo, ci co oglądają można powiedzieć że bazują na wiedzy częściowej na temat zbiorników i tym co w nich pływa.
Wentylator obnizal temperature ponoc o 3 stopnie wiec rozpuszczalnosc tlenu mocno rosla.
To mogłoby być wyjaśnienie ale w przypadku tej niższej krzywej (bez wentylatora) byliśmy jeszcze poniżej maksymalnego wysycenia. Czyli mogło się więcej rozpuścić mimo temperatury. Więc raczej nie o to chodziło.
@@lukaszk76 Nie piszę, że zmiana temperatury wody była jedynym czynnikiem ale z całą pewnością zupełnie ja przemilczałeś. :)
Ekoterrorysci nie będą zadowoleni ...redukcja o 90% CO2 legła w gruzach 🤣
Pozdrawiam
I gitara. Może jeszcze jakiś pomiar akwarium lotech.
Albo dużo ryb vs. mało?
NIestety sprzęt, z którego korzystaliśmy został nam wypożyczony i już musi wracać do firmy Hanna Instruments. Mamy nagrany materiał na jeszcze 2 odcinki z jego wykorzystaniem ale niestety nie ma już możliwości dodania nowych pomysłów, Może jeszcze kiedyś uda się coś podobnego. Pozdrawiam
…
Super jedynie prpracowalbym nad polcieniami w tym zbiorniku
Szkoda że nie mierzyliście ph
Nie w sposób ciągły ale punktowo owszem. Te informacje są w filmie. Nie dysponujemy pH metrem z ciągłym lub interwałowym zapisem danych.
Witam.
Przydała by się analiza i rozszerzenie eksperymentu pod kątem podawania co2 w nocy. Są 2 postawy, przynajmniej takie do mnie dotarły. Tak, podawać, aby zapobiec wahanią dobowym PH, nie ze względu na tlen.
Co Pan o tym myśli?
Ja myślę że tu by chodziło raczej o inny eksperyment z rejestracją zmiany pH. Potrzebne by było zupełnie inne urządzenie. Jednak wydaje mi się że w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest poprostu zastosowanie komputera, który odetnie dozowanie w nocy jeśli pH będzie nadmiernie spadało. Oczywiście zdaje sobie sprawę że to jest kosztowne urządzenie . Niestey w tej chwili nie dysponujemy miernikiem pozwalającym nam na wykonanie takiego eksperymentu. Chyba że znajdzie się chętny do robienia ręcznie pomiarów co pół godziny 😂