Zrób sobie własne radio cz2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 дек 2024

Комментарии • 12

  • @Serwis-Elektroniki
    @Serwis-Elektroniki Год назад +1

    1-szy. Super projekt. Bardzo fajnie wyszło. Sam kiedyś robiłem kilka takich projektów radyjek w pudełku. 😊
    Pozdrawiam, Bartosz

    • @Tranzystorek
      @Tranzystorek  Год назад

      Witam. Dziękuje i również pozdrawiam serdecznie.

  • @ZPDU
    @ZPDU Год назад +1

    2-gi. Moje pierwsze radio w skrzyneczce zrobiłem mając kilka lat. Oczywiście AM ze wzmacniaczem. Było wielkości bagażnika rowerowego. Nazwałem je KOLIBER.
    Gratuluję pomysłu. Powodzenia życzę.

    • @Tranzystorek
      @Tranzystorek  Год назад

      Witam. Ciekawie musiało wyglądać takie radio. Będąc małym chłopcem nie mogłem sobie pozwolić na tego typu konstrukcje. Po raz że ojca straciłem mając 8 lat. Po dwa że mamę nie było stać abym mógł swoje talenty rozwijać. Po trzy że u mnie w malutkim mieście nie było skąd kupić czy pozyskać części do robienia takich rzeczy. Dopiero kiedy wyruszyłem w wielki świat aby uczyć się po szkole podstawowej na coś tam mogłem sobie pozwolić. Choć za te drobniaki którymi dysponowałem niewiele mogłem za to kupić. Dopiero teraz między chorobą a opieką nad chorą mamą głównie wieczorami mogę od czasu do czasu pomajsterkować i zrobić takie czy inne radyjko i nie tylko. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin Год назад +1

    Witam. Też mam takie pudełko w którym miałem zamiar zrobić radio, ale na razie tego nie uskuteczniłem. Wyszło Ci bardzo ładnie. Ja dałbym jednak antenę ferrytową maksymalnie długą. To ma duże znaczenie przy tego typu radyjkach. Pozdrawiam

    • @Tranzystorek
      @Tranzystorek  Год назад +1

      Witam. Dziękuje. Co do anteny to wiem. Kierowałem się jednak artykułem i projektem w nim zawartym jak i gabarytami samego pudełka. Radyjko jak i wzmacniacz m.cz oraz głośnik zajmują całą dolną powierzchnię pudełka. Sam wzmacniacz m.cz jest pionowo umiejscowiony mniej więcej po środku. Po lewej jest głośnik a po prawej płytka z radyjkiem. Wzmacniacz m.cz i radyjko są połączone pod kątem 90 stopni. Tak jak na filmiku to wyjaśniłem. Jest tylko jedno źródło zasilania 9V do zasilania samego wzmacniacza m.cz a po dodaniu stabilizatora 2.5V również owo zasilanie zasila część radiową. Pozdrawiam serdecznie.

  • @chrisexpert2573
    @chrisexpert2573 Год назад +2

    Ludzie na zachodzie kupowali walkmany a w polsce człowiek marzył o radiu w pudełku zapałek.

    • @Tranzystorek
      @Tranzystorek  Год назад

      Witam. Przepraszam że dopiero teraz odpisuje. W takich czasach przyszło nam żyć. PRL rządził się swoimi własnymi prawami. Młodsze pokolenie za to będzie pamiętać już inne czasy. Czy będą one lepsze nie mnie to oceniać. Każde czasy jakie by nie były mają swoje uroki, zalety i wady. Pozdrawiam serdecznie.

    • @chrisexpert2573
      @chrisexpert2573 Год назад +1

      Wszystko się zmienia wszędzie każde pokolenie zapamięta to inaczej. Za to niezmienna będzie różnica cywilizacyjna jaką mamy -15 lat. W końcu cały świat idzie do przodu a my ciągle w ogonie.

    • @Tranzystorek
      @Tranzystorek  Год назад

      @@chrisexpert2573 Witam. Nie da się nadrobić straconych lat po wojnie. Zachód szedł cały czas do przodu a Polska no cóż. Komunizm i PRL zrobił swoje. Ja tego nie doczekam ale nasze dzieci mają już taką szansę aby w końcu dogonić zachód i stać się drugą Japonią. Pozdrawiam serdecznie.

  • @matid8453
    @matid8453 Год назад +1

    pamiętam jak oglądałem tego pdf'a kilkanaście lat temu to wydawało mi się że to dla mnie nie osiągalne teraz zrobienie tego to chwila, w sumie tylko nawinięcie cewek może trochę zająć

    • @Tranzystorek
      @Tranzystorek  Год назад

      Witam. Wiem że dziś wykonanie obwodu drukowanego robi się całkiem inaczej. Mimo to stare nawyki i przyzwyczajenia robią swoje. Mnie najwięcej czasu zajęło zrobienie płytki drukowanej. Z racji tego że obwody drukowane robię bardzo starą metodą. Układ ścieżek przenoszę na papier śniadaniowy. Przykładam ów papier do laminatu. Zaostrzonym jak szpilka gwoździem zaznaczam miejsca gdzie mają być wiercenia. Potem rysuje na laminacie ścieżki. Nakładam na tak narysowane ścieżki lakier do paznokci. Tak przygotowana płytka trafia do roztworu trawiącego. Po wytrawieniu lakier usuwam acetonem. Po tym wszystkim robię wiercenia otworków pod elementy elektroniczne. Zrobienie takiej płytki to kilka godzin mi zajmuje. Nawinięcie cewek również trochę czasu mi zajęło. Pozdrawiam serdecznie.