Testy Bezpieczeństwa - odc. szyjny cz.1 #44 FizjoTerapia HD

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 дек 2024

Комментарии • 24

  • @oskarkowalski2726
    @oskarkowalski2726 3 года назад +1

    Dzięki za ciejawe u logiczne wiadomości 😀

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  3 года назад

      Bardzo się cieszymy ze materiał jest pomocny i przystępny;) pozdrawiamy FHD

  • @karolinamroz6478
    @karolinamroz6478 8 лет назад +1

    Cześć, dziękuję za przydatne filmiki! Mam pytanko.. Jeżeli wykonuję w odc C skłon boczny w stronę lewą, rotację w tę samą stronę oraz wyprost (tak jak pokazaliście to w teście sprulinga) to czy wtedy zamykam otwory miedzkregowe po stronie lewej, natomiast otwieram otwory miedzkręgowe po stronie prawej.. czy tak? bo generalnie się zastanawiam jak maksymalnie otworzyć kanały międzykręgowe np po stronie prawej stąd moje pytanie

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  8 лет назад

      No to nie jest tak do końca bo przy maks tych ruchów robisz jeszcze docisk w spurlingu i to zamyka mocno konał. Dla przeciwnej strony zeby rozluźnić korzeń otworzyć kanał robi sie podobnie ale w leżeniu czyli skłon zg w ta Saną str bez wypr np. Cieżko tak opisać to.

  • @rafabaranowski3221
    @rafabaranowski3221 10 лет назад +1

    Cześć! Mam takie pytanko, bo patrząc na zasady wg Frayetta, kierunki skłonów do boków i rotacji są zgodne w odc C2-C7, Odwrotnie dzieje się w Co/C1. Więc jest chyba tak jak wspomniał Kamil? Pozdrawiam.

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад

      Nie - jest tak że do C2 mamy górny odcinek szyjny a C3-C7 to dolny. C1 rotuje się na C2 w prawo i skłonem bocznym w lewo i odwrotnie - wynika to z napiecia i rozkładu sił na więzdłach alare które obkrecają się niejako naookoło zęba(C2)
      Pozdrawiamy

    • @aleksanderkosendiak720
      @aleksanderkosendiak720 10 лет назад +1

      Więzadła skrzydłowate przyczepiają się do zęba obrotnika i po wewnętrznej stronie odpowiedniego (prawego, lewego) kłykcia C0. Podczas wykonywania skłonu w lewo dochodzi do rozluźnienia lewego więzadła skrzydłowatego oraz napięcia prawego więzadła (i to właśnie je testujemy wykonując skłon w lewo), które pociąga krąg C2 do rotacji w lewo względem kręgu niższego (C3).

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад

      Aleksander Kosendiak no tu się z Tobą nie zgodzę bo jak mówią wszyscy na kursach teraz OMT więzadło skrzydłowate nie rozluźnia się tylko obkręca się niejako naookoło zęba przy dodawaniu rotacji. Jeśli rozluźnione by było świadczyłoby to o niestabilności tego więzadła więc testujemy jego obkręcenie naookoło zęba a nie jego rozluźnienie - co do reszty się w zupełności zgadzam :)

    • @aleksanderkosendiak720
      @aleksanderkosendiak720 10 лет назад

      FizjoTerapia HD Przypominam, że moje dwie poprzednie uwagi dotyczyły tylko wspomnianego testu steru okrętowego. Zachęcam też do czytania ze zrozumieniem :) Tym testem sprawdzamy wydolność więzadeł skrzydowatych. W teście wykonuje się skłon głowy i palpacyjnie sprawdza czy najmniejszy ruch głowy przenosi się na ruch wyrostka kolczystego kręgu C2. Co do kierunków skłonu głowy, rotacji kręgu C2 i ruchu wyrostka kolczystego już jesteśmy zgodni:). Nie wiem o jakim dodawaniu rotacji piszecie (cyt. więzadło skrzydłowate nie rozluźnia się tylko obkręca się niejako naookoło zęba przy dodawaniu rotacji) skoro w tym teście wykonujemy czysty skłon boczny? Może chodzi o badanie rotacji C1 na C2 ale w tym teście zaczynamy od rotacji i następnie dodajemy skłon w stronę przeciwną? Rozluźnienie więzadła opóźni ruch wyrostka kolczystego to prawda. Aby to precyzyjnie wyjaśnić wracam do Waszego przykładu. Robimy skłon w lewo i sprawdzamy czy wyrostek kolczysty C2 przemieszcza się w prawo. Dzieje się tak, bo prawe więzadło skrzydłowate napina się (mój cyt. i to właśnie je testujemy wykonując skłon w lewo) i pociąga C2 do rotacji, w tym samym czasie lewe więzadło się rozluźnia. Taka jest biomechanika, natomiast faktycznie naszą rolą nie jest określenie które więzadło jest niewydolne. Naszym zadaniem jest sprawdzenie czy wyrostek kolczysty porusza się od razu gdy wykonamy skłon głowy. Watro zaś znać mechanizm. Chyba, że uważacie, że podczas skłonu bocznego oba więzadła skrzydłowate się napinają? Jak wykonujesz test koślawienia kolana to zwiększasz stres na więzadło poboczne piszczelowe a zmniejszasz na poboczne strzałkowe. Jeśli znacie inne wytłumaczenie biomechaniczne ale krok po kroku to chętnie się z nim zapoznam.

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад

      Aleksander Kosendiak Hej :) I jak piszesz więzadło prawe alare przy skłonie w lewo napinając się pociągnie C2 wyr kolczysty do rotacji w prawo. I w tym momencie jak ono pociąga C2 do rot w prawo to lewe więzadło alare nie rozluźnia się (bo jeśli by tak było to była by niestabilność na tym segmencie i świadczyłoby to o jego niewydolności) tylko OBKRĘCA się niejako naookoło zęba obrotnika nawijając się na niego. To obrazował Nam John ostatnio i to do mnie przemawia a nie to co na Kaltenbornie nam mówiono, że ono się rozluźnia.
      Co do kolana to w kontrze podam ci przykład Mathiasa z naszego kursu podstawowego MT odnośnie badania łąkotek w st. kolanowym - jeśli badasz bocznę łąkotki wykonując ich kompresję poprzez częściowe skośalwienie kolana z odpowiednią rotacją podudzia - to zaczynasz kompresować przedział boczny kolana ale rozciągasz przyśrodkowy co też może dać objawy bólu i uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Przykłady można by mnożyć - tak jak z działaniem przeciwbólowym trakcji. Co do więzadła pobocznego piszczelowego to się z Tobą zgodzę.
      Dzięki za komentarz bo wyjaśniłeś to sensownie wszystkim w ten sposób jaki Nam zabrakło na filmie.
      Pozdrawiamy

  • @kamilmorawiak4323
    @kamilmorawiak4323 10 лет назад

    Witam! Łukasz, w fenomenie steru okrętowego wspominasz o rotacji kręgu C2. Zajrzałem szybko do anatomii i nachodzi mnie pytanie odnośnie kierunku rotacji tego kręgu podczas zginania bocznego głowy. Zginając bocznie głowę Tomka w lewo mówisz o "rotacji kręgu w stronę prawą" - wydaje mi się, że trzon tego kręgu rotuje się w lewo, natomiast pod palcem czujesz tą rotację poprzez przesunięcie (zrotowanie) wyrostka kolczystego w prawo... Więc teraz już nie wiem. C2 rotuje się w tym ruchu względem C3? C2 w rotacji o której mówisz jest górnym kręgiem w badanym segmencie czy dolnym kręgiem? Jestem przed OWS.

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад +1

      W kręgosłupie szyjnym górnym jest zasada inna niż w dolnym co do ruchów sprzężonych - C1 i C2 przy skłonie bocznym w lewo rotują się w prawo - jest to związane z napięciem się więzadeł skrzydłowatych lig. alaria - przy skłonie w prawo musisz po troszkę dodawać rotacji w lewo żeby to więzadło się obkręcało na zębie (c2) i zwiększał ci się zakres skłonu bocznego do pewnego momentu oczywiście wybrania całego ruchu. W odcinku szyjnym dolnym od C3 w dół zasada jest inna - skłon boczny w lewo powoduje rotację lewo. Nie ma tu znaczenia jakim jest kręgiem C2 - po prostu ma się od razu ruszyć wyrostek kolczysty, co świadczy właśnie o poprawnym "dzialaniu" lig alaria. Jeśli coś jest niejasne to daj znać :)
      Pozdrawiamy

    • @aleksanderkosendiak720
      @aleksanderkosendiak720 10 лет назад +2

      Łukasz myli kierunek rotacji kręgu z kierunkiem ruchu wyrostka kolczystego. W tym teście podczas skłonu głowy w lewo dochodzi do rotacji w lewo kręgu C2 na C3 co wyczuwamy jako natychmiastowy ruch wyrostka kolczystego C2 w prawą stronę. Odwrotnie dzieje się przy skłonie w prawo tj. krąg C2 wykonuje rotację w prawo a jego wyrostek kolczysty przemieszcza się w lewą stronę.

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад

      Aleksander Kosendiak Tak Alek masz całkowitą rację - Łukasz dobrze mówi tylko nie sprecyzowaliśmy ruchu trzonu kręgu jak i wyr kolczystego. Rzeczywiście przy skłonie bocznym w lewo następuje jego rot w lewo a wyr kolczysty idzie w stronę prawą tak jak mówią prawa Freyeta. Niedoprecyzowanie z Naszej strony.

  • @kamilmorawiak4323
    @kamilmorawiak4323 10 лет назад

    Mhm, teraz sobie przypominam, że faktycznie dla odcinka szyjnego był jakiś wyjątek, ale nie omawialiśmy go jeszcze na UWS, bo to inna tematyka. Podejrzewam, że wszystko się wyjaśni na następnym kursie :) Gdzie robicie manualną? BMK?

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад

      No to zasadnicza sprawa dla górnego C :)
      Robiliśmy podstawowe 8 modułów w BMK teraz w Toruniu zaawansowane OMT.

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  10 лет назад

      Kamil miałeś tam rację odnośnie tej rotacji - obowiązuje tu zasada rotacji trzonu w lewo a kolczystego pod palcem w prawo. C2 na C3. Także niedomówienie z naszej strony i zwracam honor - natomiast odwrotne sprzężenie występuje C0-C1 i C1-C2 gdzie skłon boczny w prawo pociąga za sobą lewą rot kręgu.

  • @ignacydudzinski6368
    @ignacydudzinski6368 7 лет назад

    Pytanie jesli chodzi o sam test spurlinga, wykonujecie go przy skłonie+rotacji+wyproscie oraz wprowadzadzie nacisk od góry w osi głowy. Jest masa filmików na youtubie gdzie terapeuci wykonują ten sam test jedynie przy skłonie lub wyprost+skręt.
    Jeśli chodzi o wprowadzenie nacisku to również jest on różnie skierowany, niektórzy kierują go w osi głowy tak jak wy, natomiast inni w osi pionowej. Skąd taka rozbieżność?
    Myślałem ze jest jedna i z punktu widzenia anatomicznego najbardziej zmniejszająca otwory międzykręgowe pozycja.

    • @FizjoTerapiaHD
      @FizjoTerapiaHD  7 лет назад +1

      jack Sparrow ostatnio na kursie przytoczyli nam badania ze najbardziej efektywna pozycja to skłon boczny nawet bez dodawania zbytniej rotacji i docisk w osi. Dla mnie on musi być dość komfortowy dla pacjenta. W pionie na pewno będą bolec stawy miedzywyrostkowe. I utrzymujesz do 30 sek jeśli w tym czasie pojawia się objawy gdzieś w kończynie to jest dodatni. Ale to tylko test. Różnie wychodzi. Ale zawsze potwierdzam testami napięciowymi dla kończyn. Pozdrawiam.

    • @ignacydudzinski6368
      @ignacydudzinski6368 7 лет назад

      Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź :)

  • @blizejcb
    @blizejcb 5 лет назад

    Chłopaki, przy teście steru na ww. skrzydłowate mylicie kierunek rotacji c2. Poprawcie to np. tekstem, żeby początkujący fizjoterapeuci źle sobie tego nie zapamiętali ;)

    • @ewelina2052
      @ewelina2052 3 года назад

      Możesz napisać tu ten błąd ?😉

  • @philipzarzeczny2190
    @philipzarzeczny2190 3 года назад

    pacjent nie gada XD