Amikor a kerékpáros szemből kijön az egyirányú utcából ⬆️🚗⛔️🚲

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 дек 2024

Комментарии • 28

  • @KRESZTV
    @KRESZTV  4 года назад

    Új lehetőséggel bővűlt a KRESZ TV RUclips csatorna! Ha szereted a csatornámat vagy érdekesnek találod a videóimat és szeretnéd támogatni munkásságomat, akkor a következő linken meg tudod ezt tenni: www.patreon.com/kresz
    Természtesen a támogatásodért cserébe értékes ajándékok is járnak. A legkissebb összeg is nagy segítség a videók elkészítésében. ;) Előre is köszönöm ha támogatsz!

  • @peterfarkas672
    @peterfarkas672 4 года назад +5

    Az eldugott táblákról nekem a BP-i Aréna Pláza parkolója jut eszembe, ahol a betonoszlopokra vannak felszerelve az elsőbbség adás táblák. Így azok sem látszanak hátulról. Ez a "táblát lássuk hátulról" sztori már csak azért is vérzik ezer sebből, mert van, hogy nehezen látható helyen vannak a táblák (fa, villanyoszlop szára ...), és a KRESZ azt mondja, hogy amit nem látok az nincs is ott, tehát ha lelopják, az onnantól jobbkezes, mégha főútvonal táblám is van. Én személy szerint kötelezővé tenném a "útkereszteződés alárendel úttal" táblát, hogy tájékoztassa a másik felet az elsőbbségéről, és ne kelljen benézni, vagy rutinból vezetni. Nem életszerű.

  • @B0bTheBiker
    @B0bTheBiker 5 лет назад +13

    1:39 Ezt aztán jól fel lehet ismerni hátulról. Még jó, hogy egyedi alakja van.

    • @csababodi
      @csababodi 5 лет назад +1

      Pont ezt akartam írni! Egyébként egy barom volt aki egyáltalán engedte ezt a szembe a forgalommal közlekedést.

    • @Krisztian1941
      @Krisztian1941 4 года назад +3

      @@csababodi Nem feltétlenül. Sok olyan utca van, ahol egy autó és egy bringás még kényelmesen elfér egymás mellett, de egy autó és egy autó már nem. Ilyen esetben nem látok okot arra, hogy a bringás miért ne mehetne be szemből. Az már más kérdés, hogy sok helyen ész nélkül teszik ki a kivéve táblát. Pl. a videóban is 0:40-nél abban az utcában mindkét oldalon állnak az autók, kerékpárral pedig ilyenkor célszerű ajtónyitási távolságot tartani, hogy ha valaki kiszáll és nem figyel, akkor ne bukfencezzek át az ajtaján (nyilván ő a szabálytalan, de attól még én töröm össze magam). Szóval abban az utcában én alighanem középen mennék, amivel nincs akkora baj addig, amíg mögöttem jön egy autó. Nyilván az sem egy örömteli helyzet, amikor 20-szal kacsázik előtted egy bringás te meg mennél mondjuk 40-nel, de azért még túlélhető. Ugyanez, ha szemből jön az autó 40-nel, már pár fokkal problémásabb. Én ilyen helyeken, ahol két oldalt is meg szabad állni és épphogy marad egy autónyi hely, ami mellé talán bepréselhető egy bringás (elég durva centizéssel), sokkal hamarabb fontolnám meg a kerékpárosok kitiltását abból az utcából, nemhogy még szemből is beengedjem őket.

    • @PetiDVTK
      @PetiDVTK 4 года назад

      Nem is nézted tovább a videót? Mert nemsokkal utána pont ez a téma.

  • @tarcal87
    @tarcal87 5 лет назад +5

    A kresz módosulásairól/változásairól/kiegészítéseiről, pontosabban azokról való értesülésől milyen jogi rendelkezés van?
    Hacsak nem olvas az ember a témában időről időre, fogalma sem lesz bármilyen változásról. Ez miért nem kötelező?
    Miért tudja le az egész rendszerünk azzal a jogosítványszerzést, hogy egyszer megszerzi az ember, és onnantól egy passzív papír?
    Miért nincsen beépítve a jogosítványszerzés rendszerébe egy aktív saját képzés és annak betartatása? Miért csak a hivatásos sofőröknek kell időről időre felméretni a tudását?
    Én egy ilyenre gondoltam:
    1) Jogosítványszerzéskor központi adatbázisba kerülsz, és vállalod, hogy félévente felkeresnek a megadott email címen, és egy online felületen egybegyűjtve végignézed az elmúlt félév KRESZ változásait. Kötelező belépned és megnézned.
    2) Ebből következne, hogy direkt fél éves periódusokban (azok végén) léptetnek be csak változásokat, nem random módon akármilyen dátummal.
    3) Onnantól kezdve számonkérhető vagy, ha hibázol, hisz vállaltad, hogy félévente rászánod azt a 20 percet. Képben kell lenned mindennel, bárhol és bármikor
    4) x évente KRESZ tesztet is el kellene végezni, amin simán megbukhatsz, így talán arra sarkallná az embereket, hogy igenis frissítsék a memóriájukat, olvassanak néha KRESZ könyvet.
    5) Más, a közhelyes példa, hogy nyilván a biciklis is hordjon magánál egy papírt, ha közúton akar kerékpározni. Ez a papír egy ingyenes, leegyszerűsített online KRESZ tanfolyam lenne, ami csak a rá vonatkozó dolgokról szól, 2-3 óra alatt megtanul és kitölt valaki, majd kinyomtatja. Nulla bürokrácia vagy extra költség, de onnantól a kerékpáros is büntethető lenne, ha nincs nála papír, vagy balesetet okoz, bármi. Felfoghatatlan, hogy közúton jogosítvány nélkül engednek valakit közlekedni. Teljesen mindegy, hogy nem autó, csak egy kerékpár, de ugyanaz érvényes rá is, jelenleg pedig honnan kellene tudnia a KRESZ szabályait? Megbízunk bennünk, hogy valamilyen szinten tudják? Se a valamilyen szint nem elég, se a bizalom. Én is biciklizek egyébként (és vezetek is).

  • @gepmer
    @gepmer 4 года назад +2

    Nekem a következő kérdésem lenne:
    Aki egyirányú utcában balra fordul, az az úttest bal szélére
    köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. Viszont a "kivéve kerékpárral" egyirányúban pont azon az részen jönne szembe egy kerékpáros, akinek elsőbbsége lenne:
    - ha egyenesen szemből érkezik,
    - ha egyenrangúban jobbról oda fordulna be,
    - ha fölérendelt útról jobbról vagy balról érkezve oda fordulna be.
    Hogyan tud érvényesülni ilyenkor a kerékpáros továbbhaladási joga? Az autó még ha akarná, sem tudná elengedni, amíg el nem mozdul onnét.
    A kölcsönös előzékenység dönt? Gyakorlatilag csak az sorrend működik, hogy előbb az autó megy, aztán tud menni a kerékpár, de ez elég furcsa abban az esetben, ahol elvileg fordított lenne a sorrend. Lehetne még, hogy a kerékpáros a másik oldalról megy el mellette, de ez szerintem csak akkor tud működni, ha mindketten balra fordulnak. Egyszerűbb lenne, ha ilyenkor nem az úttest bal szélére
    lenne köteles besorolni az autó, de ezt nem látom a KRESZ-ben.
    Ki lesz a hibás, ha összeütköznek?
    (Vannak sarkok , ahol emiatt fel is szoktak festegetni egy rövid szembesávot a kerékpárosoknak, de ez sok helyről hiányzik.)

  • @Bob.Seishin
    @Bob.Seishin 5 лет назад +5

    az nem egy érdekes megoldás hanem egy öngyilkosmegoldás, mivel a biciklizők nagy része tojik arra a stop táblára és jópárszor akartak már a kerekeim közé kerülni, majd ezek után még nekik állt feljebb mert hogy jobbkézre hivatkoztak, csakhogy én tudom hogy az nekik egy stop tábla arról nem beszélve hogy védett főútvonalon haladva kizárt a jobbkéz szabály létezése... szóval ideje lenne a 2kerekű közlekedő társaknak is a kresz oktatása...

    • @gepmer
      @gepmer 4 года назад +1

      Szóval nem ismerik a STOP tábla jelentését (amit általában egy kisiskolás is tud), DE a jobbkézszabályra hivatkoznak, azt ismerik. És ezért a kerekeid közé akartak kerülni. Jó pár esetben. Ez valahogy nem életszerű és nem áll össze kerek történetté.
      Ha ennyien leszarják azt a STOP táblát és az érkező jármű elé mennek, az nem azért lehet, mert nem ismerik a szabályokat, hanem mert figyelmetlenek. (Meg mert túlzol.) Gépjárművezetők is ugyanúgy sokszor leszarják a STOP táblát, a vonalában meg se állnak, pedig nekik megvan KRESZ vizsgájuk. Ehhez a szabályozásnak nem sok köze van, bár szerintem érdekes felvetés az, hogy ha nem lenne ennyi táblázás, a közlekedők nem azokra figyelnének, hanem egymásra jobban. (Ezt nem én találtam ki, megvan az elmélete.)

  • @MrAmericoamerico
    @MrAmericoamerico 4 года назад +4

    Az idő tavaszodásával nagyon fontos lenne egy átfogó kizárólag kerékpáros közlekedést taglaló epizódra /epizódokra/.Nagyon szépen köszönöm !!!

  • @szabolcs813
    @szabolcs813 5 лет назад +4

    "Nagyon sok olyan helyzet van az országban, ahol az autósok tanácstalanok. Nem tudnak helyesen értelmezni egy-egy közúti jelzést vagy egy-egy helyzetet." Bassszák meg, akkor hogyan szereztek jogosítványt?

  • @janimagyar6560
    @janimagyar6560 5 лет назад

    Köszönöm kreszprofeszor úr ismét sokat segített.

  • @kristofhorvath5242
    @kristofhorvath5242 4 года назад +1

    Az egyirányú utcák egyenrangú útkereszteződéseinél eddig a kereszteződések felében könnyebben át lehetett haladni, hiszen nem kellett jobbról érkező forgalomtól tartani. Ezt a helyzetet a jelenlegi szabályozás elrontja. Én nem vagyok ellenére annak, hogy kerékpárosok számára a másik irányból is lehetővé tegyük a behajtást, azonban jó lenne, ha ekkor a balról érkező forgalomnak is elsőbbséget adnának. Persze ameddig nem kell vizsgázniuk, és nem állnak komolyabb kontroll alatt, addig teljesen mindegy, hogy mik a szabályok... (Hozzáteszem, ilyen téren nálunk nagyobb kerékpáros hagyományokkal rendelkező országokban - például Hollandiában - is gond van.)

  • @dtihi
    @dtihi Год назад

    A táblák kihelyezésének is megvannak a szabályai, amit be kell(ene) tartani, és tartatni. Tehát ahol semmi nem indokolja (azért mert így volt nekünk a legegyszerűbb kihelyezni, nem fogadható el), hogy rejtve marad pl, egy elsőbbséget szabályzó tábla a védett úton haladók számára, ott kötelezni kell az üzemeltetőt...Ilyen mikor lesz?

  • @akocsis1
    @akocsis1 5 лет назад +2

    A precizitás és megfelelő hangsúlyozás nagyon fontos lenne ilyen anyagok készítésénél. Pl minap a Simple kvízben ezt a témát már úgy írták ki, hogy "kereszteződésben" ez a helyzet, nem pedig "egyenrangú kereszteződésben"! Az alig észrevehető "egyenrangú" jelző, illetve a videó szövegezése is alkalmas arra, hogy kerékpárosok azt higgyék, mindig ez a helyzet áll fenn. A "szemből" kifejezés bár érthető a címben, de mindent összevetve talán pontosabb lenne az "Amikor egyenrangú kereszteződésben jobbról egy egyirányú utcából kihajt egy forgalommal szemben haladó kerékpáros" cím

    • @janos4136
      @janos4136 4 года назад

      Kedves akocsis!
      Ha most ezen dilemmázol, hogy mondták-e vagy nem, hogy egyenrangú, NE VEZESS JÁRMŰVET! Akkor ugyanis nem fogja senki mondani, lesz úgy 1-2 TIZED másodperced, hogy ránézésre eldöntsd. Egyedül. Azonnal.

  • @nyitraigabor7531
    @nyitraigabor7531 5 лет назад +1

    Hello Prof, Nekem egy kérdésem lenne: A legtöbb autópálya/autóút felhajtó gyorsítósávval rendelkezik. A gyorsító sávot az autópályán előtte forgalommal elzárt területtel jelölték. Így van ez az M3 bevezető szakaszán is, pl Szentmihályi felhajtón. A reggeli dugóban néhány paraszt a külső leálló sávon, majd a forgalomtól elzárt részen halad és a jobbról gyorsító sávon bejövő autóssal keresztezik egymás útját. Na most a gyorsító sáv elején mindenhova kitesznek egy elsőbbség adás táblát a felhajtóknak, aminek sose láttam értelmét, mert elvileg lezárt gyorsító sávom lenne , balról senki nem jöhetne nekem. Egy esetleges ütközésnél kinek lenne elsőbbsége? A forgalomtól elzárt területen közlekedő parasztnak, vagy a felhajtónál lévő elsőbbségadást figyelembe nem vevő autósnak?

    • @Bob.Seishin
      @Bob.Seishin 5 лет назад +2

      mivel ha te a gyorsító sávban haladsz és neked az autópályán közlekedőkkel szemben kell megadnod az elsőbbséget és nem a szabálytalankodóval szemben így ha utolér akkor az az ő sara lesz mintha szimplán forgalomban utolérne a probléma itt abból adódik hogy ezek a faszagyerekek nem 30-40es tempóval érkeznek de jogilag neked lesz igazad :/ csodás a magyar közlekedési morál.....

    • @janos4136
      @janos4136 4 года назад +2

      A leálló sávon folyamatosan haladni nem szabad.
      Záróvonalat átlépni nem szabad.
      Vagyis aki a fentebbi manővert elkövette egyértelműen szabályellenesen került abba a helyzetbe.
      Szerintem az a minimum, hogy mélységes kussban marad.

  • @zipters
    @zipters 5 лет назад +1

    Volt egy furcsa esetem egy bicajossal, felfestett kerékpársáv az ellentétes irányú kerékpárosnak, itt ennek ellentmondva közlekedett egy kerékpáros amikor ezt kereszteztem balra haladva, majdnem belémszállt ordítva ő itt mehet. Szerintem nem mert olyan mintha a behajtani tilos mellett szemben haladna, így büntethető is. Kérem erősítsen meg, legalább a Kresz szerint igazam volt.

  • @sesshoumarunagyur
    @sesshoumarunagyur 4 года назад

    Nem ártott volna szerintem azt is megjegyezni az elején az egyenrangú kereszteződésnél, hogy a kerékpárosnak is elsőbbséget kell adnia a jobbról érkezőknek, mert ebből megint csak annyit fognak meghallani, hogy elsőbbségük van! Mint ahogy azt is csak addig tanulták meg, hogy egyirányú utcába behajthatnak szemből....aztán ami a "vessző" után jött (kiegészítő tábla) azt már nem, így mindenhol mennek, mint az őrültek.... Legtöbbször fékezés nélkül! Jó példa erre Angyalföldön a Szent László út!

  • @ubul8616
    @ubul8616 4 года назад

    Valóban nem véletlen az említett táblák egyedi alakja. Ha elbizonytalanodunk, akkor ez valóban segítség. De valójában a ténylegesen nekem szóló táblákból ki kell derülnie, hogy alá, fölé vagy mellé rendelt úton haladok-e.

  • @tamaskasza5838
    @tamaskasza5838 2 месяца назад

    Hogy kell kerékpárral balra kanyarodni? Nem találok semmit ezzel kapcsolatban.

  • @janos4136
    @janos4136 4 года назад

    A helyszin:
    - elsőbbségadás kötelező táblával védett útkereszteződés
    - a balról betorkolló utca egyirányú, de
    - abba a kerékpárosok behajthatnak a "csúnyábbik" irányból is (tábla megengedi)
    Kérdés:
    - jogos-e az autós felháborodása, ha kerékpárral jön valaki, neki balról az egyirányú utcából a hivatalos (?) menetiránnyal szemben?
    Ugye jár ilyenkor is a kerékpárosnak az elsőbbség?
    www.google.hu/maps/@47.4807889,19.1339924,3a,75y,230.39h,78.68t/data=!3m6!1e1!3m4!1sgIsQIUuaIHCkYEydLcdAOg!2e0!7i13312!8i6656

  • @rudolfbarta2292
    @rudolfbarta2292 Год назад

    A STOP táblát, annak alaklját takaró táblák, vagy maga a stop tábla, szabálytalanul, megtévesztő, balesetveszélyes módon van felszerelve!!!

  • @superblackwaltz521
    @superblackwaltz521 4 года назад

    Tisztelet a kivételnek, de tény, hogy a kerékpáros ott és úgy közlekedik, ahogy akar, nem sok kontroll (gyakorlatilag 0) szabályozza őket. Nem beszélve arról, hogy ezzel a szembe közlekedési szabállyal, csak még erősítik bennük ezt az "ott megyek, ahol akarok" szemléletet.