#2 Saxophone Mythbusters "Saxophone lacquered or not laquered"? ENG SUBS

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 ноя 2024

Комментарии • 12

  • @JustMusicArt
    @JustMusicArt 6 лет назад

    Uff...bardziej podoba mi się pierwszy sax i myślałem, że nr 1 to bez lakieru...na szczęście tak nie jest :) ściągnięcie lakieru w mojej A992 nie wchodzi więc w rachubę. Dziękuję za porównanie i pozdrawiam.

  • @saksofon129
    @saksofon129 6 лет назад

    Zgadzam się całkowicie z Pana opinią ,gdyż mam tenor bez lakieru po remoncie,a alt lakierowany.Zmieniam ustniki,stroiki a grając w kapeli barwę ustawiam na mikserze w zależności od pomieszczenia.Dziekuję i pozdrawiam.

  • @trueogre11
    @trueogre11 6 лет назад

    jak na mój gust różnica niewielka ale zauważalna, z lakierem nieco bardziej wyrazisty, bez lakieru bardziej "głębokie" brzmienie i kwestia wyboru w przypadku tego modelu to już sprawa inywidualna i zależy też do jakiego rodzaju muzyki, bz lakierem wybrał bym do grania w sekcji z inymi dęciakami gdy gra więcej niż jeden dęciak na raz, bez lakieru bardziej pasował by do solo gry w mniejszym składzie i do bardziej subtelnego rodzaju solówek zwłaszcza do jazz ballads, ale różnica nie jest aż tak bardzo znacząca. Kiedyś zastanawiałem się nad pozłoceniem saksofonu cienką warstwą złota. Widziałem w praktyce na czym polega proces złocenia i było by to dość pracochłonne w sensie żeby przygotować instrument oraz napewno też kosztowne, ale to już by zależało od tego czy wastwa mała by 3 mikrony (taka jest minimalna gwarantowana że będzie w miarę trwała na biżuterii) czy też grubsza np. 10 mikronów lub nawet 100mikronów i więcej. I tutaj rodzi się właśnie pytanie jaka powinna być ewentualnie grubość złocenia żeby osiągnąć dany najlepszy rezonans w powłoce ze złota? Wiem że dość częstym jest złocenie lub platynowanie ustników do trąbek i tam nie ma aż takiego znaczenia czy warstwa jest 10mikronów czy 50 bo ustnik jest dość masywnym kawałkiem metalu sam w sobie i złocenie ma raczej względy estetyczne, większa lub mniejsz trwałość i odporność na ścieranie i smakowo-sensualne przy dotykaniu ustami złotej powierzchni ustnika podczas grania. Pozłacanie ma to do siebie że trzeba zanurzyć cały instrument w roztworze złota więc wnętrze rury też zostaje pokryte warstwą złota ale możnaby też pokryć tą cześć ograniczeniem chemicznym i wnętrze zostało by wtedy w oryginale. Jest jeszcze wiele innych szczególnych aspektów związanych z tym tematem. Zastanawia mnie czy ktoś wie lub posiada jakieś doświadczenie w tym temacie ewentualnie ma/miał pozłacany saksofon i mógłby coś na ten temat powiedzieć?

  • @maciekpasciak3229
    @maciekpasciak3229 6 лет назад

    Może odcinek dotyczący rezonatorów ? Metal, plastik czy może mosiądz albo jeszcze pozłacane ?? Rozwiązał by napewno wątpliwości wielu saksofonistów tak jak w tym przypadku.

  • @AlexVolkhin13
    @AlexVolkhin13 5 лет назад

    I have a not lacquer tenor Yanagisawa UL, I bought a not lacquer instrument in vain, now I'm trying to sell. Instruments with varnish are much better, they sound right.

  • @bohdan42
    @bohdan42 6 лет назад +2

    Moim skromnym zdaniem 90% brzmienia saksofonu zależy od grającego nie saxu.Graliśmy z bratem na jednym saksofonie [ten sam ustnik i stroik]a u każdego z nas instrument brzmiał inaczej.

  • @rafalmichna740
    @rafalmichna740 6 лет назад

    jestem ciekaw jakby wypadł test na 82z lakier i UL, saksy z brązu z reguły maja ciemne brzmienie

  • @andx4024
    @andx4024 6 лет назад

    przychylam sie do opinii pierwszy jest bardziej rozjasniony i sciemniony natomiast drugi bardziej sciemniony i rozjasniony. sax ktory teraz mam najchetniej przejechal bym papierem sciernym arkuszem bez wzgledu na sciemneniorozjasnienie. tylko w srodku rury mi sie podoba. nie widac tombaku

  • @antylemingable7128
    @antylemingable7128 6 лет назад

    Myślę, że aby definitywnie stwierdzić ew. różnicę należałoby zagrać na instrumencie z lakierem, a następnie ściągnąć lakier i zagrać na tym samym! Dlatego że, moim zdaniem, każdy instrument "gra" inaczej.

  • @mateuszmateusz1221
    @mateuszmateusz1221 6 лет назад

    Saksofon nie koroduje. Lakier mozna sciagnac samemu, paintremover to maly koszt. Jezeli po sciagniecu okaze sie, ze barwa jest zbyt ciemna to mozna zrobic co sam proponujesz - dobrac inny ustnik. Blindtest powinien tez dotyczyc grajacego tzn sam niepowinien wiedziec na ktorym gra. Gdyby sciaganie lakieru bylo pozbawione sensu to ludzie by tego nie robili.

    • @LeszekN
      @LeszekN  6 лет назад

      ludzie robią różne głupie rzeczy pozbawione sensu, a jednak to robią :)

    • @mateuszmateusz1221
      @mateuszmateusz1221 6 лет назад

      Chyba nie kazdy potrafi nie mieszac dwoch roznych spraw, kwestii samego grajacego i kwestii sprzetowych.