Kurs Automatyki #1 Napięcie elektryczne, budowa układu sterowania

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2024

Комментарии • 149

  • @iAutomatykapl
    @iAutomatykapl  2 года назад

    UWAGA! Nowa wersja kursu podstaw automatyki, gdzie jest ponad 230 lekcji video i występuje 40 expertów: kursyautomatyki.pl/kurs/podstawyautomatyki/

  • @VoltusPL
    @VoltusPL 7 лет назад +2

    Jestem elektrykiem - automatykiem.
    Uśmiałem się do bólu oglądając to. Ileż tu prawdy i racji, ale sposób przekazania wiedzy taki ma być - to nas chroni przed niedoszkoloną konkurencją...Bingo !!!
    NIECH WSZYSCY POLACY ZOSTANĄ AUTOMATYKAMI !!!

  • @jager23602
    @jager23602 5 лет назад +3

    Generalnie to bardzo fajny materiał dla osob interesujących się tematem a niekoniecznie zajmujących się tym zawodowo.

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  5 лет назад

      Dzięki! State dzieje 😂 niedługo uruchomimy platformę kursów online. Będzie tego więcej. Odnośnik znajdziecie na iAutomatyka.pl w menu głównym za kilka dni 👌

  • @zychus1
    @zychus1 8 лет назад +49

    Świetny pomysł na kanał! Osobiście sam niedawno skończyłem mechatronikę i przyznaję, że mało wyniosłem ze studiów. 4 miesiące pracowałem w automatyce, gdzie uczyłem się praktycznie wszystkiego od nowa. Dopiero jak poszedłem do pracy to na oczy zobaczyłem szafy sterownicze, to jest dramat...

    • @antonikrzsztofik355
      @antonikrzsztofik355 5 лет назад +3

      zychus1 mój ojciec automatyk z mawos mówił mi że po mechatronice muszą się wszystkiego uczyć od podstaw

    • @michalnieradka9387
      @michalnieradka9387 5 лет назад +3

      Studia są do dupy. Ucza tam nieroby

    • @ernosoto8990
      @ernosoto8990 4 года назад +1

      Zawsze praktyka > teoria, ale teorię też trzeba znać chociażby dla własnego bezpieczeństwa.

    • @sebastianpabis7472
      @sebastianpabis7472 3 года назад +3

      Najlepiej gdy praktyka idzie w parze z teorią, a nie oddzielnie. Nauka daje jedno, praca daje drugie.
      Praktyk nauczy sie jak zrobić by dzialało, ale nie będzie właściwie wiedział dlaczego to działa.
      Teoretyk będzie wiedział jak to ma funkcjonować, ale nie bedzie umiał sprawić aby ruszyło.
      A gdy fachowiec jest kompletny, to naprawi, a po tym bez problemu wyjaśni co tak wlaściwie się stało.
      Idąc do szkoły uczysz się od podstaw teorii, idąc do pracy uczysz się od podstaw praktyki. Taka logiczna kolej rzeczy do bycia specjalistą w swojej dziedzinie ;)

  • @peterp.3530
    @peterp.3530 2 года назад

    Jestem absolwentem technikum mechaniczno-elektrycznego (1987-1992) oraz studentem 1 roku na wydziale elektrycznym Politechniki Śląskiej (1992).
    Obecnie projektuję w Solidworks. Przebranżowiłem się na projektanta maszyn i urządzeń i działam indywidualnie od 2014 roku. Jednak chcę sobie przypomnieć wiedzę z technikum i stale ją już pogłębiać. Wiele rzeczy jest dla mnie nowych ale na szczęście znam podstawy elektrotechniki przemysłowej oraz automatykę, więc nie powinno być problemów.
    Kilka dni temu zrobiłem uprawnienia SEP z eksploatacji i pomiarów do 1 kV. Planuję zrobić kurs na dozór.
    Fajny filmik !
    P.S.
    Ja straciłem za jednym zamachem prawie 500 GB cennych danych, z czego w sklepie komputerowym odzyskałem może 160 GB, w tym poszarpane pliki Solidworks nie nadające się już do niczego. Kto zna ten program, to wie o czym piszę.
    Pozdrawiam

  • @irexskaut1074
    @irexskaut1074 2 года назад +1

    Chyba będzie SUPER KURS - po takim wstępie - ruszam do słuchania, a serce już mi całe skacze z radości. Pozdrawiam serdecznie prowadzącego ( i osobę jeśli ktoś jeszcze pomaga, aby to wszystko grało).

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  2 года назад +1

      Jest nowa wersja tego kursu. Zacznij tutaj: www.podstawyautomatyki.pl/mini - tylko trzymaj serce bo zacznie brykać!

  • @PSS_1
    @PSS_1 2 года назад +1

    dużo wiedzy podanej w przystępny sposób

  • @sevesham
    @sevesham 4 года назад

    Za wczasu sciagam ten program do odzyskiwania danych. 95% to niezly wynik. Ja tak "skopiowalem" moja ostateczna prace z prezentacja 40 minutowa. 😂
    Tak po za tym super kanal.

  • @xcashux
    @xcashux 7 лет назад +5

    Również uważam kurs za świetny. Wszystkie te zdjęcia bardzo rozjaśniają. Część wiem ale bardzo dużo się dowiedziałem nowego. Gratuluję odzyskania danych.

    • @Yarek-u9e
      @Yarek-u9e 8 месяцев назад

      QWETGW34 3CBHGY7 K МНРЕПИАСМНЕРППППППППППППППППППППППППППППППППППППППППППАААААААААААААААААААААААААААА

  • @konradw905
    @konradw905 5 лет назад

    Dzięki za ten kurs. Jestem świeżo po skończeniu inżyniera z automatyki i robotyki i taki kurs prowadzący mnie krop po kroku przez każde połączenia urządzeń bardzo mi się przydaje :)

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 7 лет назад +1

    Przydatny ten Twój kurs. Jak się trochę poduczę to wszystkich elektryków będę zaginał, chociażby prawidłowym nazewnictwem. Na razie idzie do zakładek.

  • @inkoguto16
    @inkoguto16 7 лет назад +8

    Super materiał. Jestem na studiach magisterskich(Automatyka i Robotyka) i póki co miałem tylko jeden przedmiot, który trwał tylko jeden semestr o schematach elektrycznych itd. Zero praktyki i przykładów z życia wziętych. Ten kurs pokazuje krok po kroku co i jak ze sobą się łączy i jest to na prawdę mega fajne bo człowiek w końcu czuje, że coś rozumie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za udostępnienie tego materiału.

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  7 лет назад +1

      Paweł Krajewski dzięki za ten komentarz :) zajrzyj też na naszą stronę iautomatyka.pl. W sekcji blog czeka wiele więcej artykułów i filmów.

    • @kamil13877
      @kamil13877 7 лет назад

      witaj, czy masz jakieś porady dla kogoś kto zaczyna studiować AiR?

    • @sebastiantr6418
      @sebastiantr6418 7 лет назад +1

      Ludzie co wy wyniesiecie z tych studiów? Pewnie nawet nie potraficie zarobić końcówki przewodu. Polskie uczelnie dramat. Wylądujecie na budowie i co wtedy?

    • @kamil13877
      @kamil13877 7 лет назад +1

      Sebastian Tr Interesuje się tym od dawna i mam pewne pojęcie. Od czegoś trzeba zacząć. Gdzie za Free poznasz podstawy programowania sterowników oraz języków takich jak c/c++? Na studiach.

    • @sebastiantr6418
      @sebastiantr6418 7 лет назад +1

      No ja skończyłem technikum kolejowe. Elektroniki i programowania c++ nauczyłem się samodzielnie. Programowania uczę się cały czas i tak już zostanie chyba do emerytury.

  • @danielgiemza472
    @danielgiemza472 Год назад

    Dzięki za materiał, dobre i odzyskane 95%😅 ale się chłopie musiałeś załamać 😂😂 extra wszystko opisujesz. Oglądam dalej zanim przejdę do kursów 😀
    Pozdrowienia i dzięki za pracę ❤

  • @mateuszczajkowski2321
    @mateuszczajkowski2321 8 лет назад

    Świetna robota. Jest to chyba najlepszy kurs jaki widziałem wliczając w to kursy w języku angielskim. Oczywiście dałem suba :D

  • @iAutomatykapl
    @iAutomatykapl  8 лет назад +19

    Na razie mam w zamiarze nagrywać aż skończą mi się pomysły :-) na te stanowisko mam materiały na ponad 10 odcinków. Później pewnie pojawia się nowe urządzenia itd. zobaczymy. Na razie mam możliwości ale co przyniesie los ? 😃

    • @bydlebad8582
      @bydlebad8582 8 лет назад +1

      bez spacji towariesu

    • @goslawski100
      @goslawski100 7 лет назад +1

      rewelacyjny kurs, gratuluję. Jeśli skończą się panu pomysły to podpowiem :)

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 5 лет назад

    Napęcia bezpieczne w warunkach domowych stałe lub przemienne 6V, 12V i 24V przy założeniu że prąd zwarcia nie będzie duży. Należy stosować bezpieczniki aby wyłączyć pewentualny prąd zwarcia.

  • @eloeloelo38
    @eloeloelo38 8 лет назад

    Dosadnie wytłumaczone wszystko, szykuje się bardzo fajny materiał. Mam nadzieję, że będziesz równie tak szczegółowy przy trudniejszych zagadnieniach. Mam na myśli programowanie :) pozdrawiam czekam na wiecej!

  • @lolekbolek4822
    @lolekbolek4822 8 лет назад

    Witam . Bardzo fajnie wszystko wytłumaczone sam pracuje przy elektryce przemysłowej w branży chłodniczej i mimo tego iz trochę już wiem i widziałem to kilka rzeczy mi rozjaśniłeś
    pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :)

  • @podbijamyswiat7257
    @podbijamyswiat7257 4 года назад +1

    Witam, jestem w II klasie liceum profil mat-fiz, interesuje mnie temat automatyki oraz pokrewne (elektryka, elektronika, robotyka). Planuję wybrać się na studia Automatyka i informatyka przemysłowa na Pol.Śl jako, że kierunek jest przedstawiany jako "profil praktyczny", nie ogólnoakademicki jak większość. Chciałbym wejść na rynek pracy z możliwie dobrej pozycji jak na osobę świeżo po studiach. Przerobiłem sobie drobne kursy elektroniki w serwisie FORBOT, teraz zacząłem kurs ARDUINO w ramach automatyki-robotyki amatorskiej. Biorąc pod uwagę, że sama uczelnia nie zrobi ze mnie specjalisty czy fachowca, chciałbym otrzymać jakieś rady jak najlepiej przygotować się do pierwszej poważnej pracy. Kursy wideo jak ten, może jakieś małe własne projekty, książki lub jeszcze inne formy edukacji? Podsumowując, co byś zrobił będąc na mojej pozycji?
    Przy okazji dzięki, że takie wartościowe treści tworzysz za darmo :)

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  4 года назад +1

      Dzięki za dobre słowa.
      Co do uczenia się - pamiętaj, że masz jeszcze sporoo czasu. Na uczelni zapisz się na koło naukowe - wybierz najlepiej takie, gdzie coś fizycznie zbudujecie.
      Poza uczelnią zdecydowanie powinieneś przyłożyć się do zdobycia wiedzy i praktykowania. Kursy online, których będzie pojawiać się coraz więcej, również na naszej stronie kursyautomatyki.pl (będą i są bezpłatne) to dobry pomysł, ale koniecznie trzeba je łączyć z praktyką. Obejrzenie dziesiątego z rzędu filmu video coś wnosi, ale jak odtworzysz w rzeczywistości to, co robi osoba na filmie, to wniesie 10x tyle.

    • @podbijamyswiat7257
      @podbijamyswiat7257 4 года назад

      @@iAutomatykapl Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  • @sawomirmaterka8492
    @sawomirmaterka8492 3 года назад

    Dziękuję, Kolego Jesteś Super

  • @ammorapl
    @ammorapl 8 лет назад

    Sposób oznaczania elementów jest bardzo wygodny, łatwo znaleźć elementy na schemacie. U nas robi się to trochę inaczej np D1234 oznacza, że D element cyfrowy, strona 123, 4 kolumna.

  • @lukasztrz
    @lukasztrz 8 лет назад

    Dobry materiał do nauki. Będę oglądał i się uczył

  • @KymoTheMage
    @KymoTheMage 8 лет назад +1

    Świetna robota, dla "świeżaków" mnóstwo informacji praktycznych które ciężko wynieść ze studiów, chociażby oznaczenia i ich odniesienie do dokumentacji. Ja osobiście przez 4 lata nie zetknąłem się nawet z porządną dokumentacją na studiach, jedynie przy robotach na własną rękę.

  • @bombaWypierdoli
    @bombaWypierdoli 7 лет назад

    Zajebista sprawa widac ogromny naklad pracy! oby tak dalej!

  • @kbriv1
    @kbriv1 3 года назад

    Super film i cała seria dziękuję

  • @dariuszkaminski8047
    @dariuszkaminski8047 6 лет назад +1

    Dziękuję za ten filmik, ogromnie mi pomogłeś 😊 pozdrawiam serdecznie😊

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  6 лет назад +1

      Zapraszamy po więcej wiedzy na iAutomatyka.pl :D

  • @arkadiuszwisniewski7627
    @arkadiuszwisniewski7627 6 лет назад +1

    no i zostalem fanem tego kursu

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  6 лет назад

      Arkadiusz Wisniewski ucieszyłeś nas! Jak skończysz to sprawdź jeszcze kurs czytania schematów elektrycznych na iautomatyka.pl a następnie zainteresuj się kursami wideo na temat PLC Siemens sklepiautomatyka.pl/Kursy-Wideo-c129

    • @arkadiuszwisniewski7627
      @arkadiuszwisniewski7627 6 лет назад

      23.07.2018 ide na kurs w niemczech :
      Podstawowy moduł do szkolenia Elektryka dla zdefiniowanych czynności, moze macie jakies podpowiedziod czego powinienem sie przygotowywac?

  • @ammorapl
    @ammorapl 8 лет назад

    nietypowo masz na schemacie oznaczone wejście zasilania. U nas jest taka zasada że wejście jest u góry. To samo z zasilaczami i innymi elementami wejście u góry wyjście na dole, u Ciebie jest odwrotnie w zasilaczu, ale widzę że ten typ tak ma.

  • @dawidx9610
    @dawidx9610 Год назад +1

    Cześć, Dopiero zaczynam z elektryka i elektronika i nurtuje mnie jedno pytanie. Czy mierząc miernikiem mogę podpiąc sonde minusowa do obudowy badanego urządzenia bądz do jakiejkolwiek masy w układzie, czy muszę szukać masy na tym samym "Punkcie"? Nie zrobię zwarcia w ten sposób? Drugie pytanie to czy w układach elektronicznych, w których nie ma żadnego napięcia można śmiało użyć funkcji ciągłości obwodu? Wiem ze multimetr w tym trybie podaje jakieś 1-2A, nie spowoduje to żadnego uszerbku na układzie jeśli bd strzelać na ślepo?
    Dzięki

  • @radosawmarekpawluczuk5033
    @radosawmarekpawluczuk5033 8 лет назад +2

    ekstra wszystko mega wytłumaczone

  • @TheCoder123456
    @TheCoder123456 8 лет назад

    Super robota. Wkoncu ktos z sensem tlumaczy. Czekam na dalsze czesci

  • @maciusgmacher
    @maciusgmacher 8 лет назад +3

    WOLTY WOLTY WOLTY !!!! ta jednostka się odmienia !! :)

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад +1

      +maciej greszta (gmacher) Wiem, już od wielu dostałem za to po łbie ;P

    • @maciusgmacher
      @maciusgmacher 8 лет назад

      Ja tez, profesorowie wiecznie się czepiali o złą odmianę :D
      A tak na marginesie bardzo ciekawy kanał, ciekawi mnie w co się rozwinie.

  • @armandopoluszynski5838
    @armandopoluszynski5838 7 лет назад

    Mala dygresja, na rysunku przedstawiającym sieć jednofazową i trojfazowa zaznaczyłes że w tej pierwszej występuje napięcie 230 Va w drugiej 400 V. Dla początkujących może być to ciężkie do ogarnięcia, powinieneś zaznaczyć że 400V to napięcie międzyfazowe czyli napięcie między fazami o napięciu 230.Już nie musisz mówić dlaczego tak jest, ale o reszcie mógłbyś wspomnieć 😊

  • @adamjuszczyk291
    @adamjuszczyk291 4 года назад

    Cześć
    W normie PN-EN 60204-1 w punkcie 13.1.1 Jest zapis, że nie wolno podpinać dwóch przewodów do jednego zacisku jeśli nie jest do tego przystosowany. Dodatkowo jest obostrzenie, że nie wolno w żadnym wypadku łączyć przewodów ochronnych do jednego zacisku.
    Instrukcja złączek Wago także wspomina, że do jednego zacisku można podpinać tylko jeden pojedynczy przewód z różnych powodów.
    Napisz proszę co sądzisz o tych zapisach w odniesieniu do układu, który pokazałeś w filmie.

  • @korzycha1983
    @korzycha1983 7 лет назад

    rewelka super kanał w końcu coś w tym temacie!

  • @vlad.3289
    @vlad.3289 7 лет назад

    Dzięki cię . Bardzo dobra praca.

  • @ukaszstasiak1821
    @ukaszstasiak1821 2 года назад

    Super film dzięki.

  • @milosz0802
    @milosz0802 8 лет назад +6

    Super ten kurs, co jaki czas będziesz wrzucał odcinki?, a może byś tak od razu wrzucił wszystko co masz bo nie mogę się doczekać. Niestety po 5 latach na automatyce i robotyce na studiach nie widziałem nawet przekaźnika no śmiech na sali.

  • @AndrzejMoteI
    @AndrzejMoteI 8 лет назад +33

    1 wolt, 2 wolty, 3 wolty, 5 woltów, 10 woltów, 100 woltów, 230 woltów, 1000 woltów

    • @psolyga
      @psolyga 5 лет назад +1

      Dokładnie, aż ciężko słuchać. Poza tym szczegółem super materiał!

  • @JG-fu5ki
    @JG-fu5ki 2 года назад

    Jeszcze raz usłyszę o uprawnieniach to eksploduję. Przecież uprawnienia teraz na prywatnych kursach egzaminatorzy podpisują z mniejszym namysłem niż pocztówki, kiedy się je jeszcze wysyłało.

  • @pawepawelec4787
    @pawepawelec4787 3 года назад

    Do PE jest oddzielna złączka. Ma trochę inną konstrukcję.

  • @kacper1847
    @kacper1847 3 года назад

    Super wytlumaczone , nawet dla osob nieogarniajacych tematu.
    Jakiego programu uzywa pan do pisania po prezentacji ?

  • @sawomirmaterka8492
    @sawomirmaterka8492 Год назад

    Może wytłumaczycie co to sygnał cyfrowy i analogowy?

  • @aikon8930
    @aikon8930 8 лет назад

    Bardzo fajne materiały. Pozdrawiam

  • @jager23602
    @jager23602 5 лет назад +2

    Nie znam się na elektryce, ale dziadek był elerktrykiem a jak mówi powiedzenie - elektryka prąd nie tyka:) więc chyba skonstruje sobie coś prostego na początek:)

    • @sobolina11
      @sobolina11 5 лет назад

      elektryka prad nie tyka ale zdala napierdala

  • @szeme100
    @szeme100 2 года назад

    Mam pytanie odnośnie fotowoltaiki i strowania grzałkami ,chodzi o załączanie grzałek w zależności od napięcia z fotowoltaiki. Pytanie brzmi o podzespoły jakie można użyć by wykonać taką automatykę.

  • @DargenS
    @DargenS 2 года назад

    Hejka :) Czy schemat elektryczny do tego wideo jest nadal dostępny? Bo w plikach do pobrania jest cos innego.

  • @AutomatykaBio-Set
    @AutomatykaBio-Set 10 месяцев назад

    Ja nie posiadam sepow i sam projektuje montuje uruchamiam serwisoje i co teraz?

  • @radoszcz
    @radoszcz 8 лет назад

    Dobra robota kolego tak trzymaj, a na marginesie tego samego programu użyłem kiedy mi się macierz RAID posypała Striping tydzień walki i dane z 10lat pracy powróciły od tamtego momentu Backup wszystkiego :) Czekam na więcej filmów czy bedzie coś na temat programowania PLC Siemens?

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      Myślę że z czasem będzie i Siemens. Na razie częstotliwość publikacji jest dość niska gdyż wciąż pracuje jeszcze nad jakością. Powoli wychodzę na prostą :-)

    • @radoszcz
      @radoszcz 8 лет назад

      życzę powodzenia i czekam na publikacje

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 4 года назад +1

    1kV to nie są ani uprawnienia ani certyfikat. To tylko świadectwo kwalifikacji. I nie tylko SEP.

  • @BartasIII
    @BartasIII 8 лет назад +1

    ile planujesz odcinków? Szykuje się bardzo fajny materiał

  • @grzegorztoczek6497
    @grzegorztoczek6497 7 лет назад

    wzorowy kurs. bardzo fajny.

  • @paulinaruka6244
    @paulinaruka6244 6 лет назад

    swietny materiał

  • @barocco2300
    @barocco2300 5 лет назад

    Pracuje jako monter w firmie ale chciałbym się przekwalifikować się na elektromontera. Jaką książkę lub poradnik poleciłbyś by nauczyć się czytać i podłączać schematy elektryczne?

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  5 лет назад

      Zacznij tutaj iautomatyka.pl/kurs-jak-czytac-schematy-elektryczne-i-akpia-wstep-0/
      Później polecamy jakiś kurs z programowania np. Www.kurseasye4.pl

    • @marcinpolaszyk3472
      @marcinpolaszyk3472 3 года назад

      udalo sie?

  • @romanpluskota1138
    @romanpluskota1138 4 года назад

    Witam, od dłuższego czasu szukam takiego lub podobnego rozdzielacza oznaczonego jako XE1. Może ktoś podpowiedzieć, gdzie takie coś kupić ? Jak się taki element nazywa fachowo ? Szukałem już rozdzielacz, rozgałęźnik, spliter, listwa zaciskowa... i nic podobnego nie mogę wygooglać. Będę wdzięczny za pomoc.

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  4 года назад

      Ten akurat na filmie to produkcja Murrelektronik shop.murrelektronik.pl/pl/Systemy-I-O/Impact20/Akcesoria/Blok-potencja-w-40-punkt-w-br-zowy-niebieski-56109.html
      Nazywa się to chyba blok potencjałów

    • @romanpluskota1138
      @romanpluskota1138 4 года назад

      ​@@iAutomatykapl Dodatkowe słowo "blok" okazało się kluczem do sukcesu. Bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

  • @matejka9942
    @matejka9942 5 лет назад +1

    Dzięki

  • @ravone1214
    @ravone1214 4 года назад

    Witam, zadobylem servonapèdy Panasonic ale niestety są na napięcie 3x 220v największy ma 750w czy mozna jakoś to podłączyć, wiem że przez transformator ale może ktoś wie jak jeszcze taniej to zrobić, pozdrawiam

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  4 года назад

      W tej sprawie polecamy kontakt z Panasonic Industry info.pewpl@eu.panasonic.com

  • @szymonnowak1151
    @szymonnowak1151 8 лет назад

    Jestem świeżo po egzaminie zawodowym z mechatroniki no i nurtuje mnie już od jakiegoś czasu pytanie,, czy warto w tych czasach iść na studia ".Taka Osoba składająca CV jest od razu na przegranej pozycji ?

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад +3

      +Szymon Nowak Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Opinie na ten temat są różne. W mojej ocenie warto iść na studia pod warunkiem że wybierasz się tam ze świadomością zdobycia wiedzy. To od studenta zależy czy czegoś się tam nauczy. Tak na prawdę uczelnie dają ogromne możliwości, jeżeli studentowi zależy. W moim przypadku przez kilka semestrów miałem dostęp do sali ze sterownikami PLC - testowałem, bawiłem się tam, napisałem pracę magisterską i od razu po studiach umiałem biegle poruszać się w środowisku Simatic firmy SIEMENS. Jest to tylko jeden przykład.
      Natomiast jeżeli wybierasz się na studia aby prześlizgnąć się między egzaminami to pół warto. Można zacząć studia i szukać pracy w tym zawodzie. Mało komfortowe ale najlepsze rozwiązanie: pracować i uzyskać tytuł uczelni wyższej.

  • @marekwadowski8338
    @marekwadowski8338 8 лет назад +2

    kolego SEP to jest skrót nazwy Stowarzyszenie Elektryków Polskich a nazwa dokumentu uprawniającego do uzyskania kwalifikacji do zajmowania się eksploatacją ewentualnie dozorem urządzeń i instalacji elektrycznych. inna sprawa w jakim zakresie.

  • @PaiDai
    @PaiDai 8 лет назад

    A co jeśli ktoś ukończył wszystkie kwalifikacje E7, E8, E24, zdał egzamin zawodowy, to co, nie może eksperymentować z napięciem, ta?

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      Callanthe :) adnotacja o kwalifikacjach za cel ma jedynie przestrogę.

    • @PaiDai
      @PaiDai 8 лет назад

      No ja wiem. :P

  • @lutherbgood6437
    @lutherbgood6437 7 лет назад

    Ide wlasnie do technikum o profilu auyomayucznym i kompletnie mnie to nie interesuje, Mam pytanie czy takivh rzeczy bd sie uczyl w technikum?

    • @Felellzo
      @Felellzo 5 лет назад

      To po co idziesz, aby sie meczyc?

  • @lojken85
    @lojken85 7 лет назад

    Z czałyn szacunkiem,w szkole bardzo jebali za stwierdzenia 5 volt itp.a poza tym nie ma pojęcie napięcie bezpieczne.jest napięcie dopuszczalnie długotrwale.ale jest ok

  • @magisterlife
    @magisterlife 8 лет назад +1

    Zainwestuj w mikrofon krawatowy. Głos będzie dużo bardziej pełny i czystszy.
    Poprawie Cię delikatnie. SEP jest Świadectwem Kwalifikacji. Nie są to uprawnienia!
    Wiem że tak się mówi potocznie ale skoro ma to być poradnik... :)

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      Dzięki. Właśnie się edukuję w tej dziedzinie. Możesz coś polecić w rozsądnej cenie?

    • @magisterlife
      @magisterlife 8 лет назад

      +iAutomatyka.pl sam sobie zrobisz. Jakością bije mikrofony do 100zł a może i droższe. Wpisz w Google: ''mikrofon krawatowy diy'' a na Allegro kup wkładkę mikrofonową Panasonic WM-61A.

    • @31uisybz
      @31uisybz 7 лет назад

      kryptoreklama?? jak dla mnie- dźwięk jest w porządku.

  • @wlocek369
    @wlocek369 7 лет назад +3

    Określenie "napięcie bezpieczne" to tylko teoria, bo o tym czy porażenie będzie śmiertelne lub nie decyduje napięcie prądu a nie jego natężenie. Krótko mówiąc 230V przy 1A będzie bardziej niebezpieczne niż 1kV przy 20mA.

    • @EvoMT2Evo
      @EvoMT2Evo 5 лет назад

      Decyduje napięcie pradu? Podajesz przykład niżej który jest sprzeczny z tym co mówisz. . . O tym czy prąd jest groźny i śmiertelny decyduje wartość jego natężenia czyli [A]. Piorun błyskawicy osiąga do miliona V (volt) przy niskim natężeniu i nie zabija.

    • @voytechj
      @voytechj 3 года назад

      @@EvoMT2Evo 30-250 tys. amperów to raczej nie jest niskie natężenie i kilka ofiar śmiertelnych rocznie przeczy twierdzeniu o tym że piorun nie zabija

  • @Xturna
    @Xturna 8 лет назад +1

    Na wstepie od razu zaznaczę ze sie nie czepiam. Ale tak czysto z ciekawosci czy aby napewno napiecie elektryczne jest niebezpieczne? Do tej pory bylem uczony ze to prad zabija a nie napiecie i nie nalezy tych pojęć mylic. Jak to w koncu jest?

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      Witaj Maćku.
      Jedno z drugim jest ściśle powiązane a skutki porażenia zależą od wielu czynników. Znalazłem ciekawy wątek na foum - polecam:
      www.racjonalista.pl/forum.php/s,84088

    • @neuromanceru
      @neuromanceru 7 лет назад

      zagrożeniem jest prąd nie napięcie - wujcio Tesla się kłania :)

    • @bartoszlasek5010
      @bartoszlasek5010 7 лет назад

      jak masz prąd 20000 A a napięcie bliskie 0 to się tylko poparzysz , przy pełnym zanurzeniu w wodzie 12 V AC i prąd 0.1 A cię zabije. Jest coś takiego jak warunek mocy...

    • @bartoszlasek5010
      @bartoszlasek5010 7 лет назад

      Mówi się o napięciach bezpiecznych, ponieważ w tym przypadku rozważane są sieciowe źródła zasilania. Zrobienie zwarcia w takim źródle bez zabezpieczenia powoduje przepływ prądu zwarciowego rzędu dziesiątek amper.

    • @neuromanceru
      @neuromanceru 7 лет назад

      Tu się kłania różnica, w jaki sposób działa prąd stały a prąd zmienny na organizm żywy - wpływ nie jest taki sam.

  • @otak5773
    @otak5773 3 года назад

    klasa

  • @michalpurchala
    @michalpurchala 7 лет назад +1

    zwor ka czy mostek ?

  • @MarekHano
    @MarekHano 7 лет назад

    Jaki użyłeś program do odzyskania plików..?? Pozdrawiam

    • @MarekHano
      @MarekHano 7 лет назад

      Banalne, ale dopiero zauważyłem nazwę programu, DMDE.

  • @Radoslaw_Rumian
    @Radoslaw_Rumian 8 лет назад

    Trzeba jeszcze dodać że te wartości napięć bezpiecznych są tylko w środowisku suchym

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      możesz rozwinąć temat? 😉

    • @bydlebad8582
      @bydlebad8582 8 лет назад

      sucho bezpiecznie, nie sucho nie bezpiecznie kappa

    • @Radoslaw_Rumian
      @Radoslaw_Rumian 8 лет назад +1

      Uczą tego na SEP.
      napięcie bezpieczne ~ UL - (robocze i dotyku) w zależności od warunków środowiskowych.
      a) dla prądu przemiennego:
      - 50 V - warunki środowiskowe 1 (pomieszczenia suche)
      - 25 V - warunki środowiskowe 2 (pomieszczenia mokre i gorące)
      b) dla prądu stałego:
      - 120 V - warunki środowiskowe 1 (pomieszczenia suche)
      - 60V - warunki środowiskowe 2 (pomieszczenia mokre i gorące)

    • @Radoslaw_Rumian
      @Radoslaw_Rumian 8 лет назад +1

      także to rozwijali dalej 12V i 30V pomieszczenie bardzo mokre, 6V i 15V pod wodą

  • @arprafal
    @arprafal 2 года назад +1

    Pomimo wykształcenia nie zgadzam się że tylko z certyfikatem można zajmować się prądem. Bzdura. Jeśli ktoś umie myśleć i to czuję to niech robi. Nie lubie ludzi którzy zamiast na umiejętnościach opierają sie papierem który w większość przypadków mało znaczą Sam gdy zatrudniam nigdy nie zwracam uwagi na wykształcenie a jeśli już ktoś od tego zaczyna zazwyczaj jest mało sprytny i skuteczny, fo tego nie są samodzielni, inni moi pracownicy są skuteczni a miałem parę którzy zaczęli rozmowę od ,,jestem inżynierem cnc itd ,, oni robią ale są jak ,jak to napisać,? On idzie po narysowanej kresce nic na boki ,tak mu powiedziałem i on tylko tak zrobi i gdy pojawi się problem to chłop stoi i niewiele co robić .Nie powiem są sprytne chłopaki z uprawnieniami ale uprawnienia to nie jest wyznacznik .To co ktoś może to widać po człowieku w kilka sekund

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 7 лет назад

    Potrzebuję rozebrać stycznik legrand 25A, niestety po odkręceniu 2 wkrętów od spodu dalej coś trzyma, nie chcę ciągnąć na siłę a zatrzasków żadnych nie widać :(
    Pomoże ktoś ?

  • @bronekduda6961
    @bronekduda6961 2 года назад

    obywatelu jakby nikt nigdy prądu elektryczności nie tykał bo niema stosownych uprawnień to by nikt nigdy tego prądu nie odkrył bo nie miał by do tego stosownych uprawnień

  • @vohacucumber
    @vohacucumber 7 месяцев назад

    💫💫💫🤝🤝🤝🏆🏆🏆⚡⚡⚡🔥🔥🔥

  • @dardar7445
    @dardar7445 6 лет назад +1

    20 woltÓW !

  • @iAutomatykapl
    @iAutomatykapl  3 года назад

    Więcej darmowych kursów ► kursyautomatyki.pl/

  • @31uisybz
    @31uisybz 7 лет назад

    "napięcie" to pojęcie nieużyteczne. A "napięcie zmienne" to nieużyteczne do kwadratu. Liczy się prąd.

  • @elektrotechnikaniestacjona1572
    @elektrotechnikaniestacjona1572 8 лет назад

    nie mogę dotykać się przewodów elektrycznych bo nie mam SEP ? :D
    Dobre ziomek . SEP kosztuje co 5 lat koło 200zł . wspierasz tym ludzi co tylko siedzą na stołkach i egzaminują .
    Mam dyplom technik elektryk , połowę studiów elektrotechniki do tego 2 lata pracy w zawodzie , a uprawnienia mi wyszły no popatrz i nie mogę dotknąć się przewodów , powiadasz ?
    Do tego egzamin nie ma się ni jak do pracy, pytają się jaka jest dana norma przepisów , jak podpiąć bezpiecznik, jaki kolor mają kable zasilające a jaki ochronny, bzdury, bzdury i bzdury .
    Idź do komunalnego mieszkania instalację wymieniać to zobaczysz jak się mają ich kolory do rzeczywistości komunalnej . Jak podpiąć to każdy murarz specjalista wie. Po co te uprawnienia komuś kto ma zawód , bo kasy każdemu mało i tyle w temacie .

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад +2

      Powinieneś jednak posiadać świadectwo kwalifikacji. Nie są to przecież jakieś moje widzimisię ale formalności prawne. Umieściłem informacje o SEP w odcinku jako przestrogę. Pozdrawiam.

    • @elektrotechnikaniestacjona1572
      @elektrotechnikaniestacjona1572 8 лет назад

      przestrogę przed tym aby się bez uprawnień nie dotykać do prądu !!! nie można tak mówić że uprawnienia dadzą Ci nieśmiertelność. Źle to przekazałeś !!!. Mogą się dotykać do prądu, ale osoby tylko te co się tego uczą i wiedzą co to jest i jakie ma skutki różnica potencjałów na organizm człowieka o danej częstotliwości . Papierki uważam za zbędne , bo to czysta fikcja jest , wydają nawet ludziom co nie wiedzą co to jest prąd , zwykły murarz , cukiernik, czy piekarz mogą mieć taki papierek, a nie będą wiedzieć co to jest prąd. Pracodawca owszem nie zatrudni bez tego papierka bo wtedy odpowiedzialność za porażenie prądem spadła by na niego w wyniku wypadku, dlatego jedni zganiają na drugich a potem się sądzą , a na końcu jesteś winny Ty bo po co się dotykałeś jak miałeś uprawnienia .
      Dam Ci przykład , pracuję z gościem co ma uprawnienia, jakieś tam technikum skończył, nie wie co to jest zabezpieczenie termiczne, ale szczegół , do tego jest nagła awaria w fabryce. Popłoch i gonienie za pieniądzem napad lęku przez kierownictwo, bo postój to straty finansowe. Więc leci taki z uprawnieniami , drugi inżynier i ten inżynier ustalił zwarcie w zasilaniu, ewidentne upalenia. Każe temu technikowi wymienić zasilanie, a ten łapie za szczypce i będzie odcinał przewód upalony, bo światła nie ma to myśli że tam prądu nie ma . Chce przecinać a tu łuk , dobrze że zabezpieczone szczypce miał . Na szczęście żyje. Chodzi pół dnia przestraszony. Uprawnienia miał więc powinien wiedzieć że wykonujemy prace nie pod napięciem . No a w fabryce nie można wyłączyć generatora ,gdyż niestety potem za długo rozruch trwa . I jak się mają tutaj uprawnienia do racjonalności ? Dlatego najważniejsze jest racjonalne myślenie a nie żadne uprawnienia . U mnie w mieście gościa co 30 lat pracował jako elektromonter linii napowietrznych zabiło 15kV . Linia zasilająca uziemiona, sprawdzone miernikiem pola megnetycznego i nic nie było, rękawice nawet izolowane tylko szkoda że Chińskie co nie wytrzymały przebicia(ale tańsze to kierownictwo kupi a resztę do kieszeni własnej). Co się potem okazało to jakimś cudem był przeskok napięcia na tą linię. Wina kogo?
      Proszę przekazujcie w tych materiałach wielce pouczających o elektryce,automatyce , energetyce, racjonalną wiedzę , prawdę , a nie że uprawnienia to może robić co chce z prądem , bo to nie prawda jest ! żadne kursy nie nauczą racjonalności i własnej przestrogi !

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      Igor masz rację! Jednak to nie ja oceniam wiedzę i doświadczenie osób, które się zabierają za obwody elektryczne a między innymi komisja SEP. Bywa z tym różnie, tak jak piszesz. W mojej ocenie przestroga jest wystarczająca. Napięcie jest niebezpieczne, wymagane jest minimum świadectwo kwalifikacji, nie zabieraj się za to jak nie masz o tym pojęcia i traktuj tylko jako element edukacyjny - w skrócie.
      Nie zostało powiedziane że po SEPie można robić co chce z prądem, tylko że od tego należy zacząć. Uważam, że SEP jest konieczny.
      Tak samo jest z prawem jazdy. Można je mieć a nie umieć jeździć.

    • @elektrotechnikaniestacjona1572
      @elektrotechnikaniestacjona1572 8 лет назад

      no to nie dojdziemy do porozumienia w kwestii uprawnień(dla osoby co ma dyplom elektryka nie powinno tego być). Proszę tylko informuj w takich kursach bo każdy ma do tego dostęp, że przede wszystkim trzeba mieć szkołę elektryczną ukończoną i najważniejsze jest zdrowy rozsądek i najlepiej kilka razy się upewnić zanim się tego dotknie . Tak co do kursu to jak dla mnie banały gadasz , ale może komuś to potrzebne.
      Mógłbyś skoro to kurs automatyki ma być, pokazać sterownik i go zaprogramować na filmiku od a do z . Najlepiej Simensa (logo 8 lub jak masz s7 z serii 300) bo najbardziej rozpoznawalny w Polsce . Do tego dostęp przez Neta (sterowanie telefonem) oraz wizualizacja na komputerze przykładowych projektów. Jeszcze przydała by się wiedza z samych mikroprocesorów , jak adresują, jak przetwarzają dane, co to jest zapis 8-bitowy, 16,32 . , jak jest wewnątrz wykonywany (że z ALU, Flagi, .. ) , o komunikacji rs485 (prądowej) , rs232(napięciowej), czy wewnętrznej UART. No i najważniejsze o samym sterowaniu bym chętnie posłuchał o stabilizacji Lapunowa , o sprzężeniach zwrotnych , regulatorach PID , czy o innych metodach wyznaczania zadanego stanu, charakterystykach jak się tworzy częstotliwościowe, jak wyglądają czasowe , co symbolizują, po co jest stosowana linearyzacja, to już tak bardziej programowo .

    • @iAutomatykapl
      @iAutomatykapl  8 лет назад

      +Igor Igorowy
      Aby zacząć kurs PLC potrzebna jest cała ta "banalna" otoczka do zrozumienia.
      Tak z ciekawości: dlaczego nie ukończyłeś studiów?