LOVE at First Sight - Telescope Sky-Watcher Classic 200p 8" Dobsonian - Unboxing & Assembly

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2024

Комментарии • 14

  • @LadyVesuvius
    @LadyVesuvius Год назад +3

    Just got mine and as a wee lass I found it soooooo heavy and hard to put together on my own as it was sliding all over the place. You made it look so easy lol

  • @jaceknyt2630
    @jaceknyt2630 Месяц назад

    oto trochę uwag z użytkowania teleskopu GSO Dobsonian 8" DeLux 203/1200 . Mogą one mieć zastosowanie także i do innych teleskopów .
    Zalety myślę, że każdy zna, a są to głównie świetne możliwości obserwacyjne, wykorzystywanie dość dużych powiększeń (chociaż im większe powiększenie tym bardziej rozmazany obraz i tym trudniej go wyostrzyć), pomocny mikrofocuser.
    Zalety zdecydowanie przeważają nad wadami, ale te też są i tutaj je wymienię:
    - przede wszystkim duży ciężar. Da się przenosić teleskop w pojedynkę, ale jest to męczące i zajmuje trochę czasu. Trzeba nosić osobno tubus i montaż, innego wyjścia nie widzę.
    - namierzenie obiektu nie jest proste, nawet jak już widzimy coś w głównym okularze, po puszczeniu tuba delikatnie się obniża (pomimo maksymalnie zakręconych śrub bocznych). Może to być też kwestia odpowiedniego wyważenia teleskopu, ale na zamocowaniu teleskopu w pozycji środkowej zauważyłem taki efekt
    - do szukacza przydałaby się nasadka kątowa za okularem . ,,Przytulanie” się do tuby za każdym razem celowania na wybrany obiekt , grozi poruszeniem lub ucieczką obiektywu z wyznaczonego celu . Nasadka kątowa pozwoliła by na niemal bezdotykowe namierzanie i pozwoliłaby w znacznym stopniu wyeliminować ,,pieszczoty” z tubą i możliwość niechcianych przesunięć .
    - Sprzedawca twierdził że teleskop jest fabrycznie skolimowany i nie ma potrzeby zakupu kolimatora. Dobrze , że mimo wszystko kolimator kupiłem, bo sprzęt był na początku totalnie rozkolimowany - laseru w ogóle nie było widać na lustrze. Klimator to podstawowy sprzęt do regulacji i serwisu teleskopu.
    - na minus należy zaliczyć też brak prostej instrukcji fabrycznej dotyczącej kolimacji z użyciem kolimatora laserowego. W internecie są filmiki, ale wszystkie wątpliwości nie zostały rozwiane .
    - lunetka celownicza mogłaby mieć solidniejszy sposób montowania - w tym momencie są to 3 śruby dociskające ją z 3 stron, przy czym aby lunetka była dobrze ustawiona, jedna ze śrub musiała być prawie całkowicie odkręcona
    - szkoda , że nie ma jakiegoś systemu mikroruchów montażem - to raczej nie wada, a brak zalety . .Taki system mikroruchów można wykonać we własnym zakresie , na podstawie filmów z RUclips.
    - brakuje też instrukcji dotyczącej ustawiania ostrości - obok przekładni zębatkowej okularu są 2 śrubki, i nie zostało wytłumaczone do czego służą. Mogę się domyślać metodą prób i błędów która śrubka jaką ma funkcję.
    - brakuje jakiś dedykowanych uchwytów zamontowanych na tubie , żeby móc prosto i bezproblemowo przenosić teleskop. Chociaż w sprzedaży można dostać specjalne torby do przenoszenia tuby. Niestety tubę znowu trzeba jakoś chwycić i umieścić w owej torbie - futerale. Fajnie gdyby takowy uchwyt (choć jeden) był przymocowany do tuby. Widziałem kiedyś fotkę tuby z takim uchwytem w wykonaniu fabrycznym . Taki uchwyt można wykonać samemu , stosując odpowiednio dobrane opaski na tubę i dopiero do nich mocować uchwyt , aby uniknąć niszczenia tuby, poprzez wiercenie otworów w tubie do zamocowania w/w uchwytu.
    - brak podkładek gumowych pod tubą (od strony lustra ), takich, jak pod podstawą Dobsona . Stawianie tuby na pokrętłach lustra nie powinno wchodzić w rachubę lub w razie konieczności trzeba bardzo delikatnie stawiać na pokrętłach regulacji lustra. Zbyt energiczne postawienie tuby na śrubach regulacyjnych lustra , grozi co najmniej rozkalibrowaniem lustra lub w skrajności jego zniszczeniem .
    - wychylenie tuby pionowo w górę powoduje uderzanie jej dolnej części o wewnętrzną część czoła montażu Dobsona ( ta część z uchwytem do przenoszenia montażu) . Zatem warto od wewnątrz montaż okleić filcem lub pianką miejsca styku tuby z czołem podstawy, wyeliminuje to niepotrzebne obijanie tuby. Widziałem fotkę z wklejoną zwykłą gąbką do mycia naczyń (tzw. Zmywak) . Można kupić filcowe krążki do podklejanie nóg krzeseł lub silikonowe amortyzatorki . Dostępne w hurtowniach z akcesoriami meblowymi i sklepach meblowych . Amortyzatorki jak i krążki filcowe występują w różnych rozmiarach i posiadają jedną stronę klejącą się po zerwaniu foli , co zdecydowanie ułatwia ich montaż .
    - wszystkie śrubki regulacyjne i blokujące elementy ruchome jak blokada i regulacja wyciągu Crayforda, blokady okularu i jego redukcji jak i śrubki regulacyjne szukacza , nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed samoistnym czy przypadkowym odkręceniem się i zagubieniem . Szczególnie dotkliwe i bolesne to będzie w nocy i w plenerze w wysokiej roślinności . Poszukiwania w takich warunkach są bliskie zeru . Użyte wówczas słownictwo kwalifikuje się do natychmiastowej wizyty u prałata i rzetelnej spowiedzi . Wystarczyłoby, gdyby te śruby były nieco dłuższe i miały założone sprężynki ( coś jak w długopisach tylko krótsze ) to zabezpieczyłoby je przed samoistnym odkręceniem się i zgubieniem .
    - jedna pokrywa z góry tuby, to uważam, że to jest za mało aby dobrze zabezpieczyć tubę przed kurzem czy innymi paprochami. Byłoby dobrze gdyby od dołu (tam gdzie lustro) także było zabezpieczenie w postaci jakiegoś pokrywy , nasuwanego na tubę . Pokrywka owa powinna być dopasowana aby z małym wciskiem nachodzić na tubę i od wewnątrz być wyklejona filcem lub aksamitem . To zabezpieczy lustro przed osiadaniem na nim wszelkich lotnych nieczystości jak pyłków kurzu, włosków itp. Dekle byłyby zdejmowane wyłącznie na czas obserwacji czy pracy wentylatora chłodzącego ( jeżeli takowy jest) .
    - astronomowie często na dolny koniec tuby zakładają czepek kąpielowy na głowę. Zapobiega to zanieczyszczania lustra od dołu poprzez kurz
    - Uważam , że taki sprzęt powinien posiadać w zestawie fabrycznie dopasowany dedykowany pokrowiec .
    - Gumowe stopki podstawy Dobsona warto wymienić na kółka obrotowe z hamulcem , takie jak w fotelach biurowych . Małe kółka o średnicy 30 mm -40 mm nie zdają egzaminu . Obecnie zamontowałem kółka o średnicy 100mm .Mogę teraz swobodnie przesuwać cały zestaw nawet po niewielkich nierównościach .
    Czystego i klarownego nieba życzę

  • @Stephen-gp8yi
    @Stephen-gp8yi 2 года назад +2

    I have finally decided to order the stellalyra 8 inch dob.it comes with a mirror fan a right angled finder scope and superior eyepieces.can’t wait for its arrival!

    • @astralfields1696
      @astralfields1696  2 года назад +3

      Yeah , I've seen it online.. it is indeed a better equipped scope. The eyepieces in the Sky-Watcher are IMO useless.. I haven't felt the need for a mirror fan with the 8 inch mirror though.. but my scope lives in the shed with only a few temperature degrees of difference.

    • @Stephen-gp8yi
      @Stephen-gp8yi Год назад

      @@astralfields1696it was mainly the right angled finder that made me buy that scope.the mirror fan was just an added bonus.good to see you are doing well in the hobby.I’m at the beginning but willing to learn!

  • @bordercityrocktalk7576
    @bordercityrocktalk7576 2 года назад +1

    Thanks amigo....just trying to put mine together that I inherited from a friend.

  • @ThatGuyT
    @ThatGuyT Год назад +2

    If you find your finderscope to be wobbly and you still have the black elastic 9:14, that one belongs around/on the smallest groove of the finderscope.

    • @astralfields1696
      @astralfields1696  Год назад +1

      Thanks, I was wondering what that elastic is about.

  • @jaceknyt2630
    @jaceknyt2630 Месяц назад

    Polecam ,,GSO Dobson 8" DeLux 203/1200 " . Ma precyzyjne ustawienie ostrości ( microfocuser 1:10) i łatwiej go zdemonować (rozłożyć) do transportu

    • @astralfields1696
      @astralfields1696  Месяц назад

      Yes, these days I recommend the GSO, this is why I upgraded to12" GSO and sold my SW 8".

    • @jaceknyt2630
      @jaceknyt2630 Месяц назад

      @@astralfields1696 Dziękuję za odpowiedź . Obecnie posiadam GSO 8" i mam zamiar wymienić go na GSO 12" lub coś większego. Później opiszę moje wrażenia z użytkowania teleskopu GSO 8" DeLux. Może komuś to pomoże w podjęciu decyzji dotyczącej kupna tego teleskopu. W tej chwili muszę jechać do pracy ale no pewno się odezwę. Piszę w moim języku, gdyż niestety nie mówię po Angielsku . Mam nadzieję że tłumacz automatyczny dobrze tłumaczy mój tekst. Hejka! Poland

  • @Radja-m8p
    @Radja-m8p 6 месяцев назад +1

    Super, Music super

  • @aserialchiller
    @aserialchiller 3 месяца назад

    Very nice video! Can you show/tell us how to transfer it? Like from the apartment to the field? How to protect it in the car, etc. Thanks!

    • @astralfields1696
      @astralfields1696  3 месяца назад +2

      Glad you like it. Please check one of my next videos where I show how to mount some wheels at the bottom and how I transport a 12" in my car.