5 ★ Míchání vápenné malty // Jak se v minulosti stavělo s vápnem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Na webu netusene-souvi... a Facebooku / netusenesouvislosti najdete aktuální informace k letním školám práce s vápnem. Tyto školy pořádá Národní památkový ústav www.npu.cz/cs v rámci popularizačního cyklu s názvem „(Ne)tušené souvislosti“. O technologické laboratoři NPÚ se více dovíte na webu technologicka-....
    5. díl cyklu „Jak se v minulosti stavělo s vápnem“ představuje základní doporučené postupy míchání vápenné malty od těch nejstarších, až po ty, využívající moderní míchací zařízení. Vysvětluje některé pro veřejnost nepříliš známé zpracovatelské vlastnosti vápenné kaše a upozorňuje na rizika nadměrného množství vody ve vápenné maltě.
    Výsledky výzkumu vlivu vody na trvanlivost vápenných malt jsou detailněji rozvedeny v publikaci „Příprava vápenných malt v péči o stavební památky“, autorky D. Michoinové.

Комментарии • 12

  • @zdenekprchlik1316
    @zdenekprchlik1316 2 года назад

    Rád bych se, prosím, zeptal. Klasickou stavební míchačku na míchání vápenné malty nelze použít? Děkuji

    • @dagmarmichoinova7026
      @dagmarmichoinova7026 2 года назад

      Když není zbytí, lze ji použít. nevýhodou je, že pro umíchání vápenné malty v klasické míchačce je potřeba použít hodně vody. výsledkem je hodně tekutá malta a to není ideální.

    • @iwoskramlik1290
      @iwoskramlik1290 2 года назад

      @@dagmarmichoinova7026 : na to pomáhá, když se nejprve míchá vápenné máslo s vodou a troškou písku do řídké polévky a ta se teprve potom zahušťuje pískem.

  • @karelbedan949
    @karelbedan949 3 года назад

    Moc poučný pro starý zedníky?

    • @fikuss9
      @fikuss9 Год назад

      hlupák si poradit nenechá

  • @zdeneksvercl140
    @zdeneksvercl140 Год назад

    Dobrý den. Mám 3 měsíce vyzrale, uhasene vápno v sudu. Když teď namicham maltu v poměru 1/3 a použiji ji okamžitě bez dalších měsíců čekání na vyzrani výsledné malty. Bude to velmi špatné? Odpadají mi třeba interiérové omítky? Nebo to takto použít mohu, když nemám čas čekat další měsíce?

    • @dagmarmichoinova7026
      @dagmarmichoinova7026 Год назад

      vždy je lepší počkat. když ale dodržíte maximum dalších doporučení, omítka, zvláště v interiéru, určitě nespadne.

  • @vladimirriha5870
    @vladimirriha5870 3 года назад +1

    No bezva. Existuje nějaký osvědčený postup - kolik a jaké vápno, kolik a jaký písek, kolik vody. Chtě bych tuto maltu použít ve 150let stare stodole na zdi. Případně bych si zakoupil knížku....

    • @dagmarmichoinova7026
      @dagmarmichoinova7026 3 года назад

      Jak se praví v díle 4 tohoto cyklu, univerzální recept neexistuje. Inspirujte se informacemi v díle 4 a v publikaci a různé receptury vyzkoušejte na vzorcích. Držím palce. D. Michoinová

    • @vladimirriha5870
      @vladimirriha5870 3 года назад

      @@dagmarmichoinova7026 Moc děkuji za info. Existují podobná videa vysvětlující staré technologie ? zajímalo by mě vykládání dřeva stříbrem a jinými kovy a podobné technologie. Moc díky.

    • @dagmarmichoinova7026
      @dagmarmichoinova7026 3 года назад

      @@vladimirriha5870 třeba právě na RUclips lze najít mnoho videí věnovaných starým postupům. jdou většinou cizojazyčná, ale pro zájemce stojí určitě za shlédnutí.

    • @iwoskramlik1290
      @iwoskramlik1290 2 года назад

      každopádně základem bude naložit si už teď vápno do vody, aby pomalu zrálo. Radši nějaké vaznější, z jednoduchého výběru ve stavebninách prostě Hydčice. Občas třeba projet míchadlem, ať to hydratuje, jak může. A než si to pročtete, už bude mít náskok a bude ke zpracování vhodnější 🙂Protože stodola, to znamená velkou plochu namáhanou rozdíly teplot, tam je potřeba pružná malta, někdy se do ní přidávala i rostlinná vlákna, dnes bychom použili nějakou plastovou nebo skleněnou drť z vláken, pro zvýšení pevnosti v tahu.