Super, od takich podstaw trzeba zaczynać, fajnie by było jak byś opisał po kolei jak działa samochód. Co się dzieje że gdy naciska pedał gazu że otwiera się łaptka przepustnicy która powoduje dopływ większej ilości powietrza itp. Krok po kroku. Takiego materiału nie udało mi się znaleźć nigdzie na RUclips, Dziękuje i pozdrawiam
Kurde .....co by nie mówić .....dobry odcinek , nie zawsze tego się używa , nie każdy jest elektronikiem ani elektrykiem , fajnie że Michał nie wyśmiewa się z tego tylko pokazuje jak i co . Dzięki za pomoc
Siema Michu. Dużo mi pomagają twoje filmy na temat mechaniki samochodowej . Też wszystkiego nie wiem o samochodach ale cały czas brne coraz głębiej w ta mechanikę. Dużo się dowiedziałem z tych filmów. Oby jak najwięcej takich pomocnych filmów . Dzięki i pozdrawiam trzymaj się powodzonka
fajny odcinek po dwoch latach elektryki w szkole ledwo wiem jak jest zbudowany alternator i rozrusznik a nikt nie pokazal jak sprawdzic co mi zrzera prad w aucie dzieki Michal
no i gites 😊 Robicie dobra robotę. pozdro z ŁODZI! Dobry pomysł to przedstawienie problemu np żarówka po wymianie się nie świeci. a następnie filmik co zrobić by to naprawić - całą operacje
Bardzo fajnie tłumaczysz, przyjemnie się ogląda/słucha każdy odcinek. Mam nadzieję że ten kanał bardzo się rozwinie pod względem oglądających osób i tego Wam życzę :) Oby tak dalej !!!
Jak najbardziej material przydatny i poprawny. Proponowal bym tylko nazywac rzeczy po imieniu. Ok podpioles drut po kleme i pod biegun akumulatora. Odpioles kleme i nie zrobiles podtrzymania tylko dalej miales zamkniety obwod. Moglbys powiedziec ze zrobiles obwod szeregowy (bo tak wpina sie amperomierz) i tylko wpioles amperomierz tak jak np wpinasz glosnik (plus od strony kabla a minus na biegunie) a woltomierz rownolegle czyli pomiedzy bieguny odbiornika (plus i minus bez wypinania odbiornika). To powinno uswiadomic wielu ludzi ktorzy nie maja z tym do czynienia i nie beda naciagani przez elektromechanikow bo wystarczy ze zacznie im taka nawijke i juz nic nie zrozumieja. Gratuluje kanalu ogladam kazdy odcinek ;) pozdro
Łapka w górę za dobry temat - nawet nie będę się czepiał, że temat niewyczerpany bo mnie zadowolił, wszystkie najistotniejsze wiadomości zostały przekazane ;) Wielu ludzi oddaje auto do elektryków bo im się aku rozładowuje. A wystarczy sobie sprawdzić po bezpiecznikach co może nam "kraść" prąd. Najlepiej robić to w dwie osoby, jedna odczytuje wartości, druga wyciąga bezpieczniki (opcja z bezpiecznikami w samochodzie lub aku w bagażniku). Polecam szwagra, bo to i piwerko można wypić i coś naprawić przy aucie ;)
Fajny materiał! ;) Odcinek o naprawianiu progów samochodowych byłby nawet spoko, gdyż jest to zmorą wielu posiadaczy nieco starszych aut. :) Pozdrawiam!
Bardzo dobry materiał szkoda że tego nie wiedziałem rok temu jak miałem kardzieja prądu w poprzednim samochodzie :P Po amacku jakoś próbowałem szukać szkodnika. Okazało się że to było radio. Założyłem osobny wyłacznik który wyglądał paskudnie , ale działał.
Michu jesteś debeściak ,gratuluję pozytywnej energii.Chcialbym odwiedzić Twój warsztat bo mój dopiero powstaje. Prośba o odcinek o Scopometrach ,bo teraz bez oscyloskopu ciężko się odnaleźć,ale wiem że to troszkę wyższy level... Pozdrowienia od elektryka...i wielu pomysłów na nowe odcinki.Strzała!
Prąd stały jest jak najbardziej idealny w Nisko napięciowych instalacjach na krótkich odcinkach przewodów gwarantujący stałe napiecie. 1.Plusy stałe napięcie teoretycznie bez użycia kondensatorów(bez bo car hifi) 2.Minusy Pojemność akumulatora nie gwarantuje czasu pracy Prąd zmienny wysyłany jest w impulsach na większe odległości, nie powodując straty przez opór przewodnika/nie nagrzewając go tworząc straty w efektywności
UWAGA! Mówi prąd stały a mierzy napięcie! Ustawienie takiego mierniczka na pomiar prądu i przyłożenie końcówek do zacisków aku, grozi kalectwem, śmiercią, albo czymś gorszym.
Warto dodać że te najtańsze multimetry potrafią się zepsuć i np zamiast 12.5V będzie pokazywać np 11V.Dlatego dobrze jest taki multimetr przetestować na innym aku albo nowej baterii 9v.
Witaj wszystko mi się podoba może wrzucił byś coś o diagnozie turbo i przepływce. Wiekszość to ma w autach i u wiekszości jest z tym problem. Kolejna sprawa ofc poddaje ci pomysły bo wydaje mi się ze są znaczące. hehe Jesli wybiegam odrobinę za daleko to może uszczelnianie miski olejowej sylikon czy uszczelka pozdrawiam. Paweł ;)
Wydaje mi się że multimetr lepiej wpinać zamiast bezpiecznika i wówczas można szybko znaleźć przyczynę kradzieży prądu. Ja przynajmniej tak to robię, mniej problemów.
+Krzysztof Dobicki Przedłużyć przewody od multimetru tak żeby nie latać i po problemie. Na pewno szybsza metoda niż podpinanie zamiast bezpiecznika szczególnie gdy mamy ich trochę do sprawdzenia. Pozdrawiam.
+quask 3 czy 10m przewodu nie stanowi różnicy dla takiego pomiaru. Poza tym może się zdarzyć, że jakiś Majster Janusz podłączył coś pomijając bezpieczniki , a wtedy szukamy dalej rozpinając kostki. Ale każda metoda jest dobra do wstępnej oceny, a to jak to zrobimy to już jest każdego indywidualna sprawa ;)
Szefie, w "gniazdku" mamy konkretnie prąd przemienny :) Zmienny zmienia się w czasie, okresowo(np. ww. przemiennie) albo nieokresowo(co tam sobie narysujesz na wykresie). To tak dla potomnych. Aha i nie podłączać amperomierza bezpośrednio od sieci, bo będzie duże bum:)
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam O kurde, sam szef mi odpowiedział :) No tak zapomniałem, że fizyka to nie jest Twoja najlepsza strona, moje przeoczenie. Ale to nic, Ty pokazujesz jak funkcjonuje samochód, ja mogę się trochę powymądrzać w innym temacie. Każdy w czymś jest dobry, nie we wszystkim:) Btw. moje największe osiągniecie w dziedzinie samochodów, to wymiana hamulca bębnowego i zmiana kół z letnich na zimowe, z reszty noga jestem. Kanał bardzo dobry, przynajmniej się czegoś dowiem. Tak trzymać! Pozdrawiam.
+Scott55246 Ale właśnie na takich bum człowiek najlepiej się uczy ;) Albo na dymku z multi, syku czy zapachu palonej izolacji jak się zapomni przełożyć końcówki z pomiaru A na V i podłączy się do dobrego źródła prądu ;)
Witam co do kwestii ladowania alternatora nie w kazdym aucie zobaczymy 14,4v po uruchomieniu silnika przyklad auta to mondeo mk3 gdzie, komputer steruje ladowaniem akumulatora i wtedy to napiecie wacha sie miedzy 13,4 a 14,4, komputer zarzadza energia ladowania akumulatora i w przypadku wiekszego rozladowania mamy wyzsze napiecie a w przypadku dobrej kondycji akumulatora, alternator bedzie ladowal duzo slabiej go. Dlatego wedlug mnie warto czasami poczytac i nie stawiac od razu diagnozy zlej pracy alternatora.
zawsze należy mierzyć pobór prąd na zaryglowanym centralnym, u mnie (e36) na odryglowanym jest 170mA, a na zaryglowanym ok. 40mA zazwyczaj do 100mA jest ok
Robisz dobrą robotę, szanuję. Jednak takie wrzutki "baj de łej, łatewer" czy nie wiadomo do czego ten kołczan prawilności, wyglądają na próbę pokazania się - Oh jaki jestem luzak i spoko ziomeczek heheh znam troche angielski heheheh i to już nie wyglada jakoś rewelacyjnie. Sugerowałbym odstąpienie od tej formy, pozdrawiam i życzę chęci do dalszej działalności. HEJ
+Piotr Radek Takie zabawy to w pelnoletnich vagach, w nowszych samochodach moze zmienisz stan wyswietlania na liczniku ale duzo wiecej elementow przechowuje przebieg ,a niektore co odpowiednia ilosc kilometrow wypalaja kolejny bit w pamieci PROM ktora da sie ewentualnie wymienic na nowa.
Adrian Cybulski mi chodziło o nieprzekazanie niczego konkretnego :P Jestem przeciwnikiem korekt, chociaż sam jedną robiłem - jak mi bezpiecznik siadł z lnicznika i podwyższałem przebieg o tysiaka.
Brzeczyk to tzw test ciągłości przewodu (nie kabla bo kabel ma kilka cm przekroju).W gniazdku mamy prad przemienny a nie zmienny.To tak tylko żeby wiedzieć na przyszłość :)
Cześć. Standardowe napięcie ładowania akumulatora to 14 - 14,5V. Spotkałeś się z tym, że w Avensisie T22 (pierwsza generacja) z silnikiem D-4D maksymalne napięcie ładowania jakie można uzyskać to 13.85 - 13.95V przy wyłączonych wszystkich odbiornikach i 13.60-13.70V? Podobna sytuacja jest bodajże w Mondeo II generacji diesel. Firmy wymieniające akumulatory, nie chcą dawać gwarancji bo twierdzą, ze to za niskie napięcie.
Skoro już jest temat na którym się znam to się wypowiem :) . Nie polecam sprawdzać ciągłości na brzęczyku ponieważ nie zawszę nam złapie i zabrzęczy, spotkałem się z tym nawet w miernikach po 150zł.. najlepiej zawszę sprawdzać na omomierzu który też jest w nawet najtańszych miernikach po 20zł. Ale i tak polecam zainwestować w miernik koło 100zł minimum , mamy większą pewność że nas nie oszuka a i nie tylko przy samochodzie się przyda.
Film gites, łapka w górę jak zawsze. Ale :) Nie mogę się zgodzić odnośnie maksymalnego poboru prądu w samochodzie w spoczynku. Na filmiku powiedziałeś/pokazałeś na mierniku że wartości 0,2 do 0,5 ampera są w miarę dopuszczalne. Nie ma takiej opcji :) 0,2 ampera to 200mA. Wykonując proste obliczenia zauważymy że w 5h z akumulatora 'uleci' 1 amper :) Przy akumulatorze 52Ah po 10 dniach można zapomnieć o odpaleniu samochodu. Wartości graniczne to około 0,05A czyli około 50mA :)
jeśli kogoś interesuje to są też takie specjalne przystawki do multimetr którą wpina się w miejsce bezpiecznika a drugi koniec do multimetr a i ustawiamy na Ampery, w ten sposób wiemy ile dany układ ciągnie prądu
Świetny odciniek. Jako laik mam pytanie, czy napięcie na bezpiecznikach powinno być takie samo jak na aku czy może być mniejsze? Na aku prawidłowo, a na bezpiecznikach pod maską na wszystkich jest stałe 6.8? Czy to w porządku? Pozdrawiam
Wiem że dawno dodane, ale mam jedną poradę. Jeśli macie akumulator raczej nowy niż stary, ale wam się rozładowuje "z dupy", nawet w bardzo krótkim czasie, i to nie przy ciężkich mrozach - sprawdźcie jego mocowanie. U mnie zauważyłem że obejma jest trochę poluzowana, dokręciłem, i znowu aku nie do za.... wyczerpania. Nie wiem w jaki sposób tracił prąd, ale jednak tak się działo.
Dwie rzeczy odnośnie pomiaru prądu. 1. Najpierw ustawiamy zakres a potem podłączamy sondy. 2. Takiego pomiaru dokonujemy wyłącznie przy wyłączonym silniku.
+Tomasz Konopinski niekoniecznie. Czasem trzeba przeprowadzić pomiar przy pracującym silniku. W tej chwili robi się to bezkontaktowo miernikami cęgowymi, ale tak też się da. Trzeba tylko odpowiednio się zachować. A ustawianie zakresów polega na ustawieniu największego możliwego do danego zakresu pomiaru (w ramach rozsądku, bo nie będziesz ustawiać zakresu pomiarowego napięcia na 1000V, jeśli w aucie nie będzie więcej niż kilkanaście), a następnie zmniejszanie go do umożliwienia odczytania wartości sygnału. Bo im niższy zakres, tym dokładniejszy odczyt.
+blazeykk jeśli chodzi o pomiar napięcia to oczywiście tak. Jeśli chodzi o pomiar prądu to puszczenie za dużego przez miernik (a przy włączonym silniku to wielce prawdopodobne) skutkuje jego spaleniem
+Tomasz Konopinski w czasie pracy silnika prąd płynący do akumulatora wcale nie jest taki duży. Bardzo duży jest w momencie rozruchu, bo wtedy największy pożeracz prądu - rozrusznik, pobiera całość z akumulatora. Po uruchomieniu silnika, kiedy pracuje alternator, to do akumulatora dociera prąd ładowania, a ten sprawny akumulator sam sobie ograniczy. Zdecydowanie większy prąd płynie z alternatora podczas pracy silnika.
Witam, Świetny, praktyczny materiał! Mam pytanie w związku z tematem. Przymierzam się do wyprowadzenia zasilania dla rejestratora jazdy (kamerki) z lusterka fotochromatycznego lub panelu z czujnikiem światła i deszczu (albo choćby ze światła na podsufitce). Zastanawiam się czy tego typu instalacja fabrycznie ma cienkie okablowanie i czy ten dodatkowy jeden amper sprawi kłopot. Słyszałem o teoriach, że auto w podsufitce nie ma kabli a 'taśmy' a te są wyjątkowo cienkie i delikatne a nie chcę niczego spalić. Auto to Citroen C5 III z 2008 roku. Lusterko fotochromatyczne a za lusterkiem przyklejony do szyby panel z czujnikiem zmierzchu i deszczu. Rejestrator jazdy pobiera (jeszcze nie sprawdzałem) od 500 do 900mah (czyli ok 1A). Tak więc pytania: 1. Czy wyprowadzenie z czujników lub lusterka fotochromatycznego ma szansę spalić jakieś okablowanie? 2. Czy będzie do wymiany bezpiecznik? Domyślam się, że do wymiany będzie bezpiecznik w danym układzie (na jakiś mocniejszy o te parametry). 3. Czy ktoś już coś podobnego robił i ma pomysł jak to zrobić? 4. Jak znaleźć ten właściwy bezpiecznik od danego układu lusterka/czujnika deszczu w panelu z bezpiecznikami? Domyślam się, że kombinacja z wyjmowaniem bezpieczników na działającym aucie to stos problemów :) Wstępnie googlam za jakąś instrukcją z rozpiską bezpieczników w Citroenie :) Plan wstępny to rozkręcić, sprawdzić jak idzie napięcie 12v, podpiąć się, wsadzić w środek wnętrzności ładowarki samochodowej 12v z dolutowaną końcówką USB HOST lub inną. Za wszelkie sugestie wielkie dzięki!
Ok. Jakies podstawy były pokazane. Miernik za 10 zł nie ma zakresu 440 mA z bezpiecznikiem. Proponuję zmierzyć napięcie ,, przemienne" tymi multimetrami na pracującym silniku. Co pokażą? Dlaczego? Pozdrawiam
Skoro temat elektroniki... Planujecie jakies "zabawy kabelkiem"? Ze wzgledug na popularnosc i dostepnosc (dzieki skosnookim braciom), najbardziej sensowny by był chyba VCDS... Co do wyjazdu - co moge to na miejscu Wam moge pomoc w Berlinie ;) A jezeli chodzi o koszty dojazdu - jezeli byscie jechali we dwoch, dwa miejsca wystawcie na blablacar i sie zwroci spora czesc kosztow ;)
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam jest bardzo proste i przyjemne lecz bardziej chodzi mi o rodzaj zamienników które polecacie i filrmy które je sprzedają. Np. Z Dos. Czemu lepiej kupić przewody ngk niż maxgear, tak po krotce.
Cześć niczym mnie nie zawiodłeś, no moze tym że nie odp. ma moje wypowiedzi:D A tak na poważnie to myśle o poprzednim odcinku kupno auto i jest coś czego chyba nie napisałem. Że ludzie za pare groszy by chcieli miec nie wiadomo co i jak, jada w 2 koniec polski bo auto kosztuje 500zł mniej śmiać mi się chce jak widzę później takie auta.
Sprawdzanie zwykłym woltomierzem stanu naładowania akumulatora nie ma większego sensu. Stan naładowania sprawdza się woltomierzem widełkowym, który sprawdza akumulator pod obciążeniem. Poza tym prąd może "kraść" pamięć radia i to jest normalny upływ prądu, oczywiście to są ułamki ampera.
Jeśli chodzi o miernik uniwersalny multimetr, trzeba pamiętać by nie mierzyć napięcia z miernikiem ustawionym na opór, a są tacy spece. Najprostszy sposób żeby zepsuć urządzenie.
Zainwestuj parę zł w przewody do multimetru z krokodylkami. Te szpileczki to jakiś masochizm, nadają się jak się coś na płytce drukowanej robi, ale nie przy przewodach i w ogóle w samochodzie.
świetny filmik wręcz idealny no ale teraz mam pytanie gdy otwieram drzwi w passacie nie zaswieca mi się oświetlenie progowe i oświetlenie wnętrza i podejrzewam że to wina zamka więc moja prośba pokaż kiedyś jak rozebrać zamek w drzwiach😊 pozdrawiam i jeszcze raz wielki szacunek za taką tematykę!
witam juz byl film o sprawdzaniu czy cos nam kradnie prad...tam nie zmieniales polozenia wtyczki plusowej na multimetrze a tu zwracasz na to uwage...czy to oznacza ze nie ma to znaczenia ?
Z akumulatora na spoczynku zawsze leci jakiś mały prąd podtrzymujący i nie należy się tym przejmować. Przykładowo w seicento jest to 40mA przypuszczam że jest to podtrzymanie komputera w aucie.
+NeoBojownik 40 mA to już sporo na auto. Z reguły prąd nie przekracza kilku - kilkunastu mA. A prąd pobierają urządzenia wymagające podtrzymania pamięci/liczników... I tak prąd pobiera radio, by pamiętać ustawiane stacje (większość typów), zegarek, komputer auta, odbiornik alarmu lub centralnego zamka.
+Kupa Kupa w zależności od modelu bmw auto może mieć funkcję usypiania. I tak po określonym czasie wyłączają się kolejne obwody. To norma we wszelkich nowszych autach.
Na filmie z wymianą tarcz i klocków pod koniec zakręcasz koło, nie powinno się zakrecać na przeciw dokręcanej śruby i nie do końca? Dopiero później (również na przeciw) podokręcać, tak aby koło było równomierne dociskane przez śruby?
stalowe felgi działają jak podkładka sprężynowa, przy aluminiowych tak masz rację jest taka zasada z uwagi że felgi aluminiowe mają tendencję do odkrecania
a jest jakiś fajny sposób na sprawdzenie czy kabel jest powiedzmy przetarty (obwód jest otwarty) jeśli multimetr nie ma opcji tzw brzęczka??? Bardzo fajny kanał pozdrawiam
+Mynioe30 Możesz zmierzyć różnicę potencjałów na jego końcach. Ustawiasz pomiar napięcia, przykładasz sondy do początku i końca i odczytujesz wynik. Przewód pod napięciem. Idealny przewód pokaże różnicę 0V. Taki nie istnieje, bo każdy metal ma swoją oporność. Więc otrzymasz różnicę napięć rzędu kilku - kilkunastu mV. Przewód dobry, w dobrym stanie. Jeśli spadek napięcia, bo ten pomiar właśnie to pokazuje sięga już woltów, to znaczy, że z przewodem dzieje się coś złego, ma duży opór i w związku z tym może się grzać. Takiemu obwodowi trzeba się przyjrzeć.
jest, w przypadku niektorych obwodow w samochodach skuteczniejszy od testu ciaglosci z multimetru. zewnetrzny akumulator 12V, zarowka 12V 5-10W z oprawka i trzy przewody. jeden biegun akumulatora laczysz z jednym biegunem zarowki. drugi biegun zarowki laczysz z pierwszym przewodem testowym, drugi biegun akumulatora laczysz z drugim przewodem testowym. jak zlaczysz obydwa przewody testowe, zarowka sie zaswieci. jak polaczysz przewody testowe poprzez badany przewod i zarowka sie nie zaswieci, przewod jest uszkodzony. patent z zarowka sredniej mocy ma na celu sprawdzenie, jak zachowuje sie badany przewod przy przeplywie przez niego pradu rzedu kilkuset miliamperow, a nie, jak w przypadku testu miernika, kilkuset mikroamperow. w przypadku starszych, bywa ze nadgryzionych zebem korozji kabli, to moze dawac rozne rezultaty.
Brzęczyk informuje ciebie o tym, że opór przewodu jest mniejszy niż 80 ohm (w przypadku mojego multimetru). Więc ustawiasz omomierz na zakres setek albo tysięcy ohm i odczytujesz wartość. Jeżeli jest mniejsza niż 80 ohm, to przewód działa.
Ze szpilkami nie polecam. Jeśli bedzie w nim płynął prąd to mozesz uszkodzić multimetr. Mozna sprawdzić pośrednio. Jedna sonda do masy a druga raz na początek przewodu raz na koniec. Robisz pomiar napięcia (V). Jeśli oba pomiary sa z grubsza takie same to kabel jest ok. Jeśli różnią sie (na początku np 12V) a na końcu 3 albo i 0 to uszkodzony
+Damian D Kabel sprawdzać tym sposobem można tylko po odłączeniu go od całej instalacji. Ogólnie kiedyś sprawdzałem takim miernikiem izolację stojana w alternatorze. Sprawdzać tym miernikiem można wszystko, żarówki, bezpieczniki, silniczki wycieraczek, włączniki, przekażniki
Miałem podobną sytuację posypała się skrzynia automatyczna w Audi i przeskoczyła w tryb awaryjny po czym zaczęło doić mi akumulator nawet noc wystarczyła żeby rano nie odpalić okazało się że zapalała się co jakiś czas ikona świateł awaryjnych na przycisku i to był cały powód
Witam ciekawy materiał mam pytanko co może być przyczyną jeżeli w mojej BMW 5 e60 06 r podczas jazdy wszystko jest ok z prądem ale kiedy na postoju zostawię radio włączone na ok 20 min to potrafi zjeść mi cały prąd z aku jak zdiagnozować i za co się zabrać
sprawdz odplyw pradu na postoju przy wlaczonym radiu. sprawdz napiecie rozladowanego akumulatora. jesli na naladowanym masz powiedzmy 12,6V a na rozladowanym 12.4 to szlag trafil akumulator - spadla pojemnosc. sa triki na naprawde, jesli nie zezarlo ci wszystkich blaszek w srodku, ale ja sie w to nie bawie.
Super, od takich podstaw trzeba zaczynać, fajnie by było jak byś opisał po kolei jak działa samochód. Co się dzieje że gdy naciska pedał gazu że otwiera się łaptka przepustnicy która powoduje dopływ większej ilości powietrza itp. Krok po kroku. Takiego materiału nie udało mi się znaleźć nigdzie na RUclips, Dziękuje i pozdrawiam
Znalazłeś? Bo ja dalej szukam
Kurde .....co by nie mówić .....dobry odcinek , nie zawsze tego się używa , nie każdy jest elektronikiem ani elektrykiem , fajnie że Michał nie wyśmiewa się z tego tylko pokazuje jak i co . Dzięki za pomoc
Siema Michu. Dużo mi pomagają twoje filmy na temat mechaniki samochodowej . Też wszystkiego nie wiem o samochodach ale cały czas brne coraz głębiej w ta mechanikę. Dużo się dowiedziałem z tych filmów. Oby jak najwięcej takich pomocnych filmów . Dzięki i pozdrawiam trzymaj się powodzonka
"... po kłębku do celu..." ??? :D Po nitce do kłębka ! :D
Bardzo przydatny materiał ;)
DZIĘKI, że jesteście i tworzycie ten kanał ;)
Robicie coraz lepsze filmy. odwalacie kawał dobrej roboty nie dla siebie a dla nas, widzów. To sie liczy, pozdro dla całej ekipy!
fajny odcinek po dwoch latach elektryki w szkole ledwo wiem jak jest zbudowany alternator i rozrusznik a nikt nie pokazal jak sprawdzic co mi zrzera prad w aucie dzieki Michal
Świetny odcinek dzięki za przekazanie swojego doświadczenia ktore przyda sie wielu wielu użytkowników YT.Pozdrawiam ;)
no i gites 😊 Robicie dobra robotę. pozdro z ŁODZI!
Dobry pomysł to przedstawienie problemu np żarówka po wymianie się nie świeci. a następnie filmik co zrobić by to naprawić - całą operacje
krótki film a jak cieszy :D nauczanie w prostej formie, brawo TY;)
Bardzo fajnie tłumaczysz, przyjemnie się ogląda/słucha każdy odcinek. Mam nadzieję że ten kanał bardzo się rozwinie pod względem oglądających osób i tego Wam życzę :) Oby tak dalej !!!
Jak najbardziej material przydatny i poprawny. Proponowal bym tylko nazywac rzeczy po imieniu. Ok podpioles drut po kleme i pod biegun akumulatora. Odpioles kleme i nie zrobiles podtrzymania tylko dalej miales zamkniety obwod. Moglbys powiedziec ze zrobiles obwod szeregowy (bo tak wpina sie amperomierz) i tylko wpioles amperomierz tak jak np wpinasz glosnik (plus od strony kabla a minus na biegunie) a woltomierz rownolegle czyli pomiedzy bieguny odbiornika (plus i minus bez wypinania odbiornika). To powinno uswiadomic wielu ludzi ktorzy nie maja z tym do czynienia i nie beda naciagani przez elektromechanikow bo wystarczy ze zacznie im taka nawijke i juz nic nie zrozumieja. Gratuluje kanalu ogladam kazdy odcinek ;) pozdro
najbardziej konkretny kanal o mechanice na yt
Łapka w górę za dobry temat - nawet nie będę się czepiał, że temat niewyczerpany bo mnie zadowolił, wszystkie najistotniejsze wiadomości zostały przekazane ;)
Wielu ludzi oddaje auto do elektryków bo im się aku rozładowuje. A wystarczy sobie sprawdzić po bezpiecznikach co może nam "kraść" prąd. Najlepiej robić to w dwie osoby, jedna odczytuje wartości, druga wyciąga bezpieczniki (opcja z bezpiecznikami w samochodzie lub aku w bagażniku). Polecam szwagra, bo to i piwerko można wypić i coś naprawić przy aucie ;)
+MrMisza trzeba mieć takiego z którym rozmawiasz :-P
chłopie zajebiście tłumaczysz te filmiki aż miło się ogląda gratki oby tak dalej.
Dzięki za konkrety. Tego potrzeba. Powodzenia.
Fajny materiał! ;) Odcinek o naprawianiu progów samochodowych byłby nawet spoko, gdyż jest to zmorą wielu posiadaczy nieco starszych aut. :) Pozdrawiam!
Super mówisz, ale taki super Michaś byłeś, pełny szacun, za spokojny
Bardzo dobry materiał szkoda że tego nie wiedziałem rok temu jak miałem kardzieja prądu w poprzednim samochodzie :P
Po amacku jakoś próbowałem szukać szkodnika. Okazało się że to było radio. Założyłem osobny wyłacznik który wyglądał paskudnie , ale działał.
Michu jesteś debeściak ,gratuluję pozytywnej energii.Chcialbym odwiedzić Twój warsztat bo mój dopiero powstaje. Prośba o odcinek o Scopometrach ,bo teraz bez oscyloskopu ciężko się odnaleźć,ale wiem że to troszkę wyższy level... Pozdrowienia od elektryka...i wielu pomysłów na nowe odcinki.Strzała!
Super vlog pozdrawiam :))))
Dzięki za wartościowy materiał
Najlepszy film jaki oglądałem o zakupie używanego autka, dzięki!
Super prosto jasno i czytelnie
Dzięki Michu właśnie muszę sprawdzić co mi kradnie prąd teraz wiem jak pozdo
prawidłowy pomiar zużycia prądu podczas spoczynku nie powinien przekraczać 0.05 A
No Towarzyszu, jest moc.
Prąd stały jest jak najbardziej idealny w Nisko napięciowych instalacjach na krótkich odcinkach przewodów gwarantujący stałe napiecie.
1.Plusy stałe napięcie teoretycznie bez użycia kondensatorów(bez bo car hifi)
2.Minusy Pojemność akumulatora nie gwarantuje czasu pracy
Prąd zmienny wysyłany jest w impulsach na większe odległości, nie powodując straty przez opór przewodnika/nie nagrzewając go tworząc straty w efektywności
Kurwa KOCHAM CIE !!! uratowałeś mnie znalazłem przyczynę rozładowywania aku :)
+Skisły Hahor XD cóż za piękne wyznanie miłości hehe hehe Pozdrawiam
DT830 - miernik demo układu scalonego ICL7106. Konstrukcja z 1977 roku :D
Multimetr można również użyć do mierzenia rezystancji i diagnozy poszczególnych komponentów (cewki, czujniki, potencjometry itp itd)
+Mateusz ale.to juz musi byc droga zabawka
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam Chodzi Ci, że tanie multimetry są niezbyt dokładne?
+Mateusz i zbyt wolne do pewnych rezystancji
Do wszystkich elementów rezystancyjnych zwykły multimetr jest okej.
Zbyt wolne ? xD
UWAGA!
Mówi prąd stały a mierzy napięcie!
Ustawienie takiego mierniczka na pomiar prądu i przyłożenie końcówek do zacisków aku, grozi kalectwem, śmiercią, albo czymś gorszym.
Warto dodać że te najtańsze multimetry potrafią się zepsuć i np zamiast 12.5V będzie pokazywać np 11V.Dlatego dobrze jest taki multimetr przetestować na innym aku albo nowej baterii 9v.
Witaj wszystko mi się podoba może wrzucił byś coś o diagnozie turbo i przepływce. Wiekszość to ma w autach i u wiekszości jest z tym problem. Kolejna sprawa ofc poddaje ci pomysły bo wydaje mi się ze są znaczące. hehe Jesli wybiegam odrobinę za daleko to może uszczelnianie miski olejowej sylikon czy uszczelka pozdrawiam. Paweł ;)
Wydaje mi się że multimetr lepiej wpinać zamiast bezpiecznika i wówczas można szybko znaleźć przyczynę kradzieży prądu. Ja przynajmniej tak to robię, mniej problemów.
dokładnie tak jak mówisz, jeśli jest podejście to po co wyciągać bezpiecznik i latać aby odczytać mierniku?
+Krzysztof Dobicki Przedłużyć przewody od multimetru tak żeby nie latać i po problemie. Na pewno szybsza metoda niż podpinanie zamiast bezpiecznika szczególnie gdy mamy ich trochę do sprawdzenia. Pozdrawiam.
po odpięciu zasilania urządzenie co ma zwis może się chwilowo nie włączyć, i wyjdzie że jest ok. późnej nie będzie chciało się wyłączyć
+Jolly Roger w szczególności jak aku w bagażniku a bezpieczniki pod machą :)
+quask 3 czy 10m przewodu nie stanowi różnicy dla takiego pomiaru. Poza tym może się zdarzyć, że jakiś Majster Janusz podłączył coś pomijając bezpieczniki , a wtedy szukamy dalej rozpinając kostki. Ale każda metoda jest dobra do wstępnej oceny, a to jak to zrobimy to już jest każdego indywidualna sprawa ;)
Hejka:) Muchy pozdro
pomocne bardzo to było
Szefie, w "gniazdku" mamy konkretnie prąd przemienny :) Zmienny zmienia się w czasie, okresowo(np. ww. przemiennie) albo nieokresowo(co tam sobie narysujesz na wykresie). To tak dla potomnych. Aha i nie podłączać amperomierza bezpośrednio od sieci, bo będzie duże bum:)
+Scott55246 a kogo wywali ze szkoły przez fizykę :)
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
O kurde, sam szef mi odpowiedział :) No tak zapomniałem, że fizyka to nie jest Twoja najlepsza strona, moje przeoczenie. Ale to nic, Ty pokazujesz jak funkcjonuje samochód, ja mogę się trochę powymądrzać w innym temacie. Każdy w czymś jest dobry, nie we wszystkim:)
Btw. moje największe osiągniecie w dziedzinie samochodów, to wymiana hamulca bębnowego i zmiana kół z letnich na zimowe, z reszty noga jestem. Kanał bardzo dobry, przynajmniej się czegoś dowiem. Tak trzymać!
Pozdrawiam.
+Scott55246 Ale właśnie na takich bum człowiek najlepiej się uczy ;) Albo na dymku z multi, syku czy zapachu palonej izolacji jak się zapomni przełożyć końcówki z pomiaru A na V i podłączy się do dobrego źródła prądu ;)
+Jolly Roger
Fakt, najlepiej na błędach:) A sieć jest bardzo wydajnym źródłem prądowym.
+Scott55246 Ale takiej lekcji się nie zapomni :P
Dzięki za pomoc
Witam co do kwestii ladowania alternatora nie w kazdym aucie zobaczymy 14,4v po uruchomieniu silnika przyklad auta to mondeo mk3 gdzie, komputer steruje ladowaniem akumulatora i wtedy to napiecie wacha sie miedzy 13,4 a 14,4, komputer zarzadza energia ladowania akumulatora i w przypadku wiekszego rozladowania mamy wyzsze napiecie a w przypadku dobrej kondycji akumulatora, alternator bedzie ladowal duzo slabiej go. Dlatego wedlug mnie warto czasami poczytac i nie stawiac od razu diagnozy zlej pracy alternatora.
bardzo przydatne informacje. dziękuję.
zawsze należy mierzyć pobór prąd na zaryglowanym centralnym, u mnie (e36) na odryglowanym jest 170mA, a na zaryglowanym ok. 40mA
zazwyczaj do 100mA jest ok
Robisz dobrą robotę, szanuję. Jednak takie wrzutki "baj de łej, łatewer" czy nie wiadomo do czego ten kołczan prawilności, wyglądają na próbę pokazania się - Oh jaki jestem luzak i spoko ziomeczek heheh znam troche angielski heheheh i to już nie wyglada jakoś rewelacyjnie. Sugerowałbym odstąpienie od tej formy, pozdrawiam i życzę chęci do dalszej działalności. HEJ
super robota :-)
wszystko co opowiadasz o motoryzacji zgodzę się z Tobą na 100%
Fajny materiał. Czekam na odcinek kiedy pokażesz jak "przekręcić licznik" :) pozdro
+Piotrek pork nie doczekanie :-)
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam Ale piankowania progów zabraknąć nie może!
Jak masz odpowiedni kabel, znajdujesz odpowiednią grupę w programie, i wpisujesz odpowiednie cyfry i obok nowy stan licznika. proste :-P
+Piotr Radek Takie zabawy to w pelnoletnich vagach, w nowszych samochodach moze zmienisz stan wyswietlania na liczniku ale duzo wiecej elementow przechowuje przebieg ,a niektore co odpowiednia ilosc kilometrow wypalaja kolejny bit w pamieci PROM ktora da sie ewentualnie wymienic na nowa.
Adrian Cybulski mi chodziło o nieprzekazanie niczego konkretnego :P
Jestem przeciwnikiem korekt, chociaż sam jedną robiłem - jak mi bezpiecznik siadł z lnicznika i podwyższałem przebieg o tysiaka.
Brzeczyk to tzw test ciągłości przewodu (nie kabla bo kabel ma kilka cm przekroju).W gniazdku mamy prad przemienny a nie zmienny.To tak tylko żeby wiedzieć na przyszłość :)
+Actros No Moi widzowie już zauważyli że polonistą to ja nie jestem a z fizyki też mnie wyrzucili :-)
A co sądzicie o elektronicznych testerach akumulatora i alternatora ?
Cześć. Standardowe napięcie ładowania akumulatora to 14 - 14,5V. Spotkałeś się z tym, że w Avensisie T22 (pierwsza generacja) z silnikiem D-4D maksymalne napięcie ładowania jakie można uzyskać to 13.85 - 13.95V przy wyłączonych wszystkich odbiornikach i 13.60-13.70V? Podobna sytuacja jest bodajże w Mondeo II generacji diesel. Firmy wymieniające akumulatory, nie chcą dawać gwarancji bo twierdzą, ze to za niskie napięcie.
Uwaga jak zablokuje Wam np wycieraczki to może brać nawet 10A lub i do 20a a wtedy miernik jest zagrożony
4.23 hihi. dzięki za info
Skoro już jest temat na którym się znam to się wypowiem :) . Nie polecam sprawdzać ciągłości na brzęczyku ponieważ nie zawszę nam złapie i zabrzęczy, spotkałem się z tym nawet w miernikach po 150zł.. najlepiej zawszę sprawdzać na omomierzu który też jest w nawet najtańszych miernikach po 20zł. Ale i tak polecam zainwestować w miernik koło 100zł minimum , mamy większą pewność że nas nie oszuka a i nie tylko przy samochodzie się przyda.
Film gites, łapka w górę jak zawsze. Ale :)
Nie mogę się zgodzić odnośnie maksymalnego poboru prądu w samochodzie w spoczynku. Na filmiku powiedziałeś/pokazałeś na mierniku że wartości 0,2 do 0,5 ampera są w miarę dopuszczalne. Nie ma takiej opcji :) 0,2 ampera to 200mA. Wykonując proste obliczenia zauważymy że w 5h z akumulatora 'uleci' 1 amper :) Przy akumulatorze 52Ah po 10 dniach można zapomnieć o odpaleniu samochodu. Wartości graniczne to około 0,05A czyli około 50mA :)
+szamik21 może kondensatora i wzmacniaczy nie wyłączyłem :-) głupi ja
Po co się męczyć z kabelkami pobór prądu można najprościej zmierzyć miernikiem cengowym
jeśli kogoś interesuje to są też takie specjalne przystawki do multimetr którą wpina się w miejsce bezpiecznika a drugi koniec do multimetr a i ustawiamy na Ampery, w ten sposób wiemy ile dany układ ciągnie prądu
Ciekawy materiał nawet dla mechanika (nie amatora ) ;)
Tanie multimetry nie mają zabezpieczeń prądowych i potrafią wybuchnąć w rękach (podłączając pod 230v AC tani miernik ustawiony na 20V DC zrobi bum).
Może wypowiedz się na temat gazu w samochodach? Może jakieś porównanie w oszczędnościach odnośnie diesla (biorąc pod uwagę usterki) ;)
+Tomson1105 oho ktoś tu zgaduje temat piątkowego odc
4:28 akumulatora :)
PS. Świetny kanał!
Michał Liszaj alternatora.
Alternator ładuje 14.4V
Siemka byku mam prośbę do ciebie żebyś poruszył temat DPS , czyli co to jest jak to działa i jak czyścić i tp i td 😋
Witam
czy zewnętrznym uziemieniem bedzie np karoseria samochodu bo nie bardzo rozumiem
Doradzicie może co kradnie prąd w octavi 1,6 z 2000r ? gdzie szukać i od czego zacząć szukanie? mam problem i muszę aku odłączać na dłuższy postuj
szacun
Świetny odciniek.
Jako laik mam pytanie, czy napięcie na bezpiecznikach powinno być takie samo jak na aku czy może być mniejsze? Na aku prawidłowo, a na bezpiecznikach pod maską na wszystkich jest stałe 6.8? Czy to w porządku?
Pozdrawiam
Wiem że dawno dodane, ale mam jedną poradę. Jeśli macie akumulator raczej nowy niż stary, ale wam się rozładowuje "z dupy", nawet w bardzo krótkim czasie, i to nie przy ciężkich mrozach - sprawdźcie jego mocowanie. U mnie zauważyłem że obejma jest trochę poluzowana, dokręciłem, i znowu aku nie do za.... wyczerpania. Nie wiem w jaki sposób tracił prąd, ale jednak tak się działo.
FAJNIE PROSTO POKAZANE
Dwie rzeczy odnośnie pomiaru prądu. 1. Najpierw ustawiamy zakres a potem podłączamy sondy. 2. Takiego pomiaru dokonujemy wyłącznie przy wyłączonym silniku.
+Tomasz Konopinski niekoniecznie. Czasem trzeba przeprowadzić pomiar przy pracującym silniku. W tej chwili robi się to bezkontaktowo miernikami cęgowymi, ale tak też się da. Trzeba tylko odpowiednio się zachować.
A ustawianie zakresów polega na ustawieniu największego możliwego do danego zakresu pomiaru (w ramach rozsądku, bo nie będziesz ustawiać zakresu pomiarowego napięcia na 1000V, jeśli w aucie nie będzie więcej niż kilkanaście), a następnie zmniejszanie go do umożliwienia odczytania wartości sygnału. Bo im niższy zakres, tym dokładniejszy odczyt.
+blazeykk jeśli chodzi o pomiar napięcia to oczywiście tak. Jeśli chodzi o pomiar prądu to puszczenie za dużego przez miernik (a przy włączonym silniku to wielce prawdopodobne) skutkuje jego spaleniem
+Tomasz Konopinski w czasie pracy silnika prąd płynący do akumulatora wcale nie jest taki duży. Bardzo duży jest w momencie rozruchu, bo wtedy największy pożeracz prądu - rozrusznik, pobiera całość z akumulatora. Po uruchomieniu silnika, kiedy pracuje alternator, to do akumulatora dociera prąd ładowania, a ten sprawny akumulator sam sobie ograniczy. Zdecydowanie większy prąd płynie z alternatora podczas pracy silnika.
Witam,
Świetny, praktyczny materiał! Mam pytanie w związku z tematem. Przymierzam się do wyprowadzenia zasilania dla rejestratora jazdy (kamerki) z lusterka fotochromatycznego lub panelu z czujnikiem światła i deszczu (albo choćby ze światła na podsufitce). Zastanawiam się czy tego typu instalacja fabrycznie ma cienkie okablowanie i czy ten dodatkowy jeden amper sprawi kłopot. Słyszałem o teoriach, że auto w podsufitce nie ma kabli a 'taśmy' a te są wyjątkowo cienkie i delikatne a nie chcę niczego spalić. Auto to Citroen C5 III z 2008 roku. Lusterko fotochromatyczne a za lusterkiem przyklejony do szyby panel z czujnikiem zmierzchu i deszczu. Rejestrator jazdy pobiera (jeszcze nie sprawdzałem) od 500 do 900mah (czyli ok 1A).
Tak więc pytania:
1. Czy wyprowadzenie z czujników lub lusterka fotochromatycznego ma szansę spalić jakieś okablowanie?
2. Czy będzie do wymiany bezpiecznik? Domyślam się, że do wymiany będzie bezpiecznik w danym układzie (na jakiś mocniejszy o te parametry).
3. Czy ktoś już coś podobnego robił i ma pomysł jak to zrobić?
4. Jak znaleźć ten właściwy bezpiecznik od danego układu lusterka/czujnika deszczu w panelu z bezpiecznikami? Domyślam się, że kombinacja z wyjmowaniem bezpieczników na działającym aucie to stos problemów :) Wstępnie googlam za jakąś instrukcją z rozpiską bezpieczników w Citroenie :)
Plan wstępny to rozkręcić, sprawdzić jak idzie napięcie 12v, podpiąć się, wsadzić w środek wnętrzności ładowarki samochodowej 12v z dolutowaną końcówką USB HOST lub inną.
Za wszelkie sugestie wielkie dzięki!
Prąd zmienny to nie "plus/minus/plus/minus", w gniazdku zawsze faza i zero występują na tych samych przewodach, nic tam się nie zmienia.
Masz rację, że nie trzeba latać do elektryka samochodowego ze wszystkim samemu robić, zawsze coś się zaoszczędzi
Prąd przemienny nie zmienny :)
Ok. Jakies podstawy były pokazane. Miernik za 10 zł nie ma zakresu 440 mA z bezpiecznikiem. Proponuję zmierzyć napięcie ,, przemienne" tymi multimetrami na pracującym silniku. Co pokażą? Dlaczego? Pozdrawiam
włączamy / wyłączamy, wziąć ;-)
po za tym świetne materiały :)
Skoro temat elektroniki... Planujecie jakies "zabawy kabelkiem"? Ze wzgledug na popularnosc i dostepnosc (dzieki skosnookim braciom), najbardziej sensowny by był chyba VCDS...
Co do wyjazdu - co moge to na miejscu Wam moge pomoc w Berlinie ;) A jezeli chodzi o koszty dojazdu - jezeli byscie jechali we dwoch, dwa miejsca wystawcie na blablacar i sie zwroci spora czesc kosztow ;)
"włĄczać" nie "włanczać" :-) Poza tym super. Pozdrawiam.
Ty jestes zajebisty
Witam, czy mógłbyś zrobić odcinek odnośnie zamawiania części z hurtowni którą polecasz. Pozdrawiam gorąco !!!
+Patryk Zych będzie w tym mc odcinek o częściach zamiennych oryginalnych i td wiec coś wtrącę. A czy to jest aż taki problem ?
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam jest bardzo proste i przyjemne lecz bardziej chodzi mi o rodzaj zamienników które polecacie i filrmy które je sprzedają. Np. Z Dos. Czemu lepiej kupić przewody ngk niż maxgear, tak po krotce.
Normalnie mozna dotykac aku przy wlaczanym zasileniu?
Cześć niczym mnie nie zawiodłeś, no moze tym że nie odp. ma moje wypowiedzi:D
A tak na poważnie to myśle o poprzednim odcinku kupno auto i jest coś czego chyba nie napisałem. Że ludzie za pare groszy by chcieli miec nie wiadomo co i jak, jada w 2 koniec polski bo auto kosztuje 500zł mniej śmiać mi się chce jak widzę później takie auta.
Sprawdzanie zwykłym woltomierzem stanu naładowania akumulatora nie ma większego sensu. Stan naładowania sprawdza się woltomierzem widełkowym, który sprawdza akumulator pod obciążeniem. Poza tym prąd może "kraść" pamięć radia i to jest normalny upływ prądu, oczywiście to są ułamki ampera.
Jeśli chodzi o miernik uniwersalny multimetr, trzeba pamiętać by nie mierzyć napięcia z miernikiem ustawionym na opór, a są tacy spece. Najprostszy sposób żeby zepsuć urządzenie.
Czyli sprawdzając czy coś kradnie nam prąd ,wystarczy ściągnąć kleme I jeden kabel od miernika przyłożyć do słupka aku a drugi do klemy?
Zainwestuj parę zł w przewody do multimetru z krokodylkami. Te szpileczki to jakiś masochizm, nadają się jak się coś na płytce drukowanej robi, ale nie przy przewodach i w ogóle w samochodzie.
świetny filmik wręcz idealny no ale teraz mam pytanie gdy otwieram drzwi w passacie nie zaswieca mi się oświetlenie progowe i oświetlenie wnętrza i podejrzewam że to wina zamka więc moja prośba pokaż kiedyś jak rozebrać zamek w drzwiach😊 pozdrawiam i jeszcze raz wielki szacunek za taką tematykę!
Na początek proponujję kupić sobie zestaw startowy w Tesco 😂😂😂
PO polsku się mówi PÓŁTORA AMPERA.Z rodzajem meskim PÓŁTORA.rodzajem żeńskim PÓŁTOREJ.(Półtorej cegły,PÓŁTOREJ kromki itp).
witam juz byl film o sprawdzaniu czy cos nam kradnie prad...tam nie zmieniales polozenia wtyczki plusowej na multimetrze a tu zwracasz na to uwage...czy to oznacza ze nie ma to znaczenia ?
Z akumulatora na spoczynku zawsze leci jakiś mały prąd podtrzymujący i nie należy się tym przejmować. Przykładowo w seicento jest to 40mA przypuszczam że jest to podtrzymanie komputera w aucie.
podtrzymanie komputera, alarmu, zegarka, pamięci radia. u mnie w BMW po 15min od zamknięcia samochodu jest to 170mA.
+NeoBojownik 40 mA to już sporo na auto. Z reguły prąd nie przekracza kilku - kilkunastu mA. A prąd pobierają urządzenia wymagające podtrzymania pamięci/liczników... I tak prąd pobiera radio, by pamiętać ustawiane stacje (większość typów), zegarek, komputer auta, odbiornik alarmu lub centralnego zamka.
+Kupa Kupa w zależności od modelu bmw auto może mieć funkcję usypiania. I tak po określonym czasie wyłączają się kolejne obwody. To norma we wszelkich nowszych autach.
No nie bez powodu napisałem 15min od zamknięcia, dając czas modułom na zakończenie pracy lub tryb standby.
Na filmie z wymianą tarcz i klocków pod koniec zakręcasz koło, nie powinno się zakrecać na przeciw dokręcanej śruby i nie do końca? Dopiero później (również na przeciw) podokręcać, tak aby koło było równomierne dociskane przez śruby?
stalowe felgi działają jak podkładka sprężynowa, przy aluminiowych tak masz rację jest taka zasada z uwagi że felgi aluminiowe mają tendencję do odkrecania
Kawał dobrej roboty :)
Witam mam propozycję na odcinek o GWARANCJI/REKLAMACJI po samodzielnych naprawach i wymianach.
Może to głupie ale zapytam do jakich napraw trzeba lub nie trzeba odpinać akumulatora?
+Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam Michał wybierasz się na Wrak Race w ten weekend?
Definicja prądu zmiennego mnie rozwaliła xd, stały ma plus i minus, zmienny nie
b
a jest jakiś fajny sposób na sprawdzenie czy kabel jest powiedzmy przetarty (obwód jest otwarty) jeśli multimetr nie ma opcji tzw brzęczka??? Bardzo fajny kanał pozdrawiam
+Mynioe30 Możesz zmierzyć różnicę potencjałów na jego końcach. Ustawiasz pomiar napięcia, przykładasz sondy do początku i końca i odczytujesz wynik. Przewód pod napięciem. Idealny przewód pokaże różnicę 0V. Taki nie istnieje, bo każdy metal ma swoją oporność. Więc otrzymasz różnicę napięć rzędu kilku - kilkunastu mV. Przewód dobry, w dobrym stanie. Jeśli spadek napięcia, bo ten pomiar właśnie to pokazuje sięga już woltów, to znaczy, że z przewodem dzieje się coś złego, ma duży opór i w związku z tym może się grzać. Takiemu obwodowi trzeba się przyjrzeć.
jest, w przypadku niektorych obwodow w samochodach skuteczniejszy od testu ciaglosci z multimetru. zewnetrzny akumulator 12V, zarowka 12V 5-10W z oprawka i trzy przewody. jeden biegun akumulatora laczysz z jednym biegunem zarowki. drugi biegun zarowki laczysz z pierwszym przewodem testowym, drugi biegun akumulatora laczysz z drugim przewodem testowym. jak zlaczysz obydwa przewody testowe, zarowka sie zaswieci. jak polaczysz przewody testowe poprzez badany przewod i zarowka sie nie zaswieci, przewod jest uszkodzony. patent z zarowka sredniej mocy ma na celu sprawdzenie, jak zachowuje sie badany przewod przy przeplywie przez niego pradu rzedu kilkuset miliamperow, a nie, jak w przypadku testu miernika, kilkuset mikroamperow. w przypadku starszych, bywa ze nadgryzionych zebem korozji kabli, to moze dawac rozne rezultaty.
Brzęczyk informuje ciebie o tym, że opór przewodu jest mniejszy niż 80 ohm (w przypadku mojego multimetru). Więc ustawiasz omomierz na zakres setek albo tysięcy ohm i odczytujesz wartość. Jeżeli jest mniejsza niż 80 ohm, to przewód działa.
Honda civic 2009 1.4 po wyjęciu bezpiecznika "podtrzymanie" ilość pobieranych amper spada.
Czy ktoś może wie od czego jest to bezpiecznik?
a jak sprawdzić kabel bez zdejmowania go? Z wyjątkiem metody organoleptycznej ;)
+RogerThat jesli ci chodzi o ciagłosc przewodu to wystrczy wbic w kabel na koncu i poczatku zwykła igłe albo szpilke i przyłozyc koncówki multimetra
Damian D dzięki
Ze szpilkami nie polecam. Jeśli bedzie w nim płynął prąd to mozesz uszkodzić multimetr. Mozna sprawdzić pośrednio. Jedna sonda do masy a druga raz na początek przewodu raz na koniec. Robisz pomiar napięcia (V). Jeśli oba pomiary sa z grubsza takie same to kabel jest ok. Jeśli różnią sie (na początku np 12V) a na końcu 3 albo i 0 to uszkodzony
+Damian D Kabel sprawdzać tym sposobem można tylko po odłączeniu go od całej instalacji. Ogólnie kiedyś sprawdzałem takim miernikiem izolację stojana w alternatorze. Sprawdzać tym miernikiem można wszystko, żarówki, bezpieczniki, silniczki wycieraczek, włączniki, przekażniki
+NeoBojownik Potwierdzam. I nie chodzi tu o odłączenie akumulatora, tylko o CAŁKOWITE wypięcie danego przewodu z obwodu.
Miałem podobną sytuację posypała się skrzynia automatyczna w Audi i przeskoczyła w tryb awaryjny po czym zaczęło doić mi akumulator nawet noc wystarczyła żeby rano nie odpalić okazało się że zapalała się co jakiś czas ikona świateł awaryjnych na przycisku i to był cały powód
Michuu a w rozruszniku podczas odpalania jaki jest prąd??? Pozdro dla Miłośników M4K^^
Robicie coraz lepsze filmy. odwalacie kawał dobrej roboty nie dla siebie a dla nas, widzów. To sie liczy, pozdro dla całej ekipy!
Witam ciekawy materiał
mam pytanko co może być przyczyną jeżeli w mojej BMW 5 e60 06 r podczas jazdy wszystko jest ok z prądem ale kiedy na postoju zostawię radio włączone na ok 20 min to potrafi zjeść mi cały prąd z aku jak zdiagnozować i za co się zabrać
sprawdz odplyw pradu na postoju przy wlaczonym radiu. sprawdz napiecie rozladowanego akumulatora. jesli na naladowanym masz powiedzmy 12,6V a na rozladowanym 12.4 to szlag trafil akumulator - spadla pojemnosc. sa triki na naprawde, jesli nie zezarlo ci wszystkich blaszek w srodku, ale ja sie w to nie bawie.