Jak kupić skrzypce na OLX i się nie nadziać?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 дек 2024

Комментарии • 5

  • @Szeja07
    @Szeja07 2 года назад +5

    Bardzo wartościowy film!!!

  • @henrykkujawa7720
    @henrykkujawa7720 11 месяцев назад

    Dziękuję za informację będę kupował skrzypce wnuczkowi pozdrawiam

  • @jerzy3881
    @jerzy3881 5 месяцев назад +1

    Akurat widać wyraźnie, że ten chiński przyjaciel posiada płytę wierzchnią świerkową. Pod światło jest widoczna struktura prostych i gęstych słoi drewna. Po prostu można pomalować skrzypce tak, żeby uwidocznić te słoje, a można pomalować na gładko. Jednak nawet przy gładkim malowaniu widać w odbiciach światła jak biegną słoje. Skoro widać to na zdjęciach, to musi Pan to widzieć jeszcze lepiej w realu. Tył oczywiście jest to klon jawor. Nie wiem skąd wątpliwości.
    Ale największą skuchę robi Pan w kwestii ożyłkowania. Widać wyraźnie, że jest to prawdziwe ożyłkowanie, a nie namalowane. Ponieważ całość jest zacierana i zamalowywana, to jest możliwe jakieś miejsce niedopracowane pod względem estetyki, gdzie farba wierzchnia ukryła kawałeczek żyłki. Namalowane linie wyglądają kompletnie inaczej i od razu to widać. W prawdziwym ożyłkowaniu jak tu, kolor i struktura między liniami nieznacznie różni się od reszty, bo jest to wklejany paseczek drewna. To świadczy też o tym, że płyta jest z litego drewna, bo na sklejce nie zrobi się ożyłkowania. Można zajrzeć w przekrój efów, aby zobaczyć lite drewno. Jeśli przekrój jest zamalowany na czarno, to można odskrobać w tym okrągłym fragmencie, ale nawet na czarnej farbie widać zwykle ciągłość słoi litego świerku, a nie warstwy sklejki.
    Jak można doradzać ludziom, skoro sam Pan nie widzi na co patrzy, tylko zakłada z góry, że to jest coś niedobrego? Tak samo podstrunnice mogą być niekoniecznie z hebanu. Dobrą twardość i trwałość ma buk czerniony i palisander, dość często stosowane w tańszych modelach. Nawet klon. Mogą być używane wiele lat.
    Natomiast zupełnie nie wspomina Pan co może być koszmarem osób początkujących, czyli sama geometria instrumentu - wysokie prożki, nierówno struny, zbyt płaskie podstawki, puszczające kołki, niesprawne mikrostroiki itp. Można się uczyć grać na skrzypcach chińskich, tylko muszą to być modele nie najtańsze i dobrze przygotowane, czyli poprawione przez lutnika. Wiele szkół muzycznych z takich korzysta.

    • @mjedrysz1991
      @mjedrysz1991  5 месяцев назад

      @@jerzy3881 Nie posiadam wiedzy, czy wszystkie gatunki wyglądające na świerk, jawor i heban to świerk, jawor i heban. Pan też, bo nie da się znać wszystkich gatunków drewna. Jeśli jest Pan jubilerem, to na zdjęciu nie zawsze widać złoto, a jeśli cukiernikiem, to wyrób czekoladopodobny na zdjęciu może wyglądać jak czekolada. Stąd dla kogoś oglądającego zdjęcia, opisuję temat jaskrawo. Jeśli na zdjęciach: brak pęknięć, jest żyłka i wygląda na żyłkę, z góry jak świerk, z dołu jak jawor, pod strunami czarne, cena w porządku, to może warto zobaczyć. A ocenę fachową, zostawmy fachowcom, czytaj - lutnikom. Ja nagrywam film, że jak na OtoMoto drzwi auta mają inny kolor niż maska, to może było bite, a Pan mi każe ze zdjęć badać przebieg, klocki hamulcowe i działanie klimatyzacji. Absurd.

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 5 месяцев назад +1

      @@mjedrysz1991 Ja nie każę ze zdjęć oceniać tego, czego nie widać na tych zdjęciach. Chodzi o to, że tu widać co innego, niż Pan opowiada. Kluczowe jest to, że widać proste słoje drewna, czyli może to być jedynie świerk na 99,9%, albo cedr na 0,1%. Obydwa dobre. Innych się nie stosuje jeśli chodzi o lite drewno. Na tył i boki tak samo na 99% tylko klon. Widać ożyłkowanie inkrustowane, a nie namalowane, a to znak że mamy tu lite drewno.
      Natomiast jeśli ktoś na zdjęciu zobaczy rzadkie i pozakrzywiane słoje, oraz namalowane ożyłkowanie, to będzie na 99% sklejka lipowa i tym nie ma co się interesować. Warto by to pokazać. Warto dopowiedzieć, że dość łatwo zidentyfikujemy tandetne skrzypce po topornym zbyt płaskim i grubym podstawku, po krzywo rozmieszczonych strunach i za wysokim prożku. To jest odpowiedź na tytułowe pytanie jak nie dać się nadziać. Jeśli Pan podpowiada jak poznać jasne drewno poczernione, to brakuje prostej informacji, że w otworach kołów i podbródka będzie to widoczne, oraz na spodzie podstrunnicy. Nie trzeba farby zdrapywać. Można poprosić o zdjęcia tych szczegółów.
      Natomiast biję brawo za poradę, żeby zawsze pokazać specjaliście co chcemy kupić, tak samo jak z autem. Ta część wykładu jest bardzo dobra.